Vyhledávání
24.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Dodžanena tumen nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumen dodžanena, so nevo ela prodalo nipi so chuden love, andalo socialno systemos.

Nejdříve se dozvíte o chystaných reformách v sociálním systému a jak se tyto změny dotknou Romů.

Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren o Ondřej Horváth. Vakerha leha pal leskeri buči, savi kerel predal amare nipi. Andro O Roma vakeren šunena tiž nevipena.

Do studia jsme pozvali Ondřeje Horvátha, který pracuje v mezinárodní organizaci Partners Czech.

Mek adaďives tumenge phenaha palo projektos, predalo čhavore, vakeraha palo dživipen maškaramende u džana amenca tiž palo Roma ko Vsetin.

V druhé polovině O Roma vakeren vám povíme o projektu pro sociálně handicapované děti. Dozvíte se, jak se žije ve smíšeném manželství a vydáme se také mezi Romy do Vsetína, kde mají obavy z toho, že budou setěhováni do ghet. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Snížení životního minima má motivovat nezaměstnané k hledání práce
Od roku 2006 by se mělo snížit životní minimum. Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo rozsáhlou reformu sociálního systému. Jak nám řekl vedoucí tiskového odboru Ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Hrubý, jedná se o proces, který má motivovat nezaměstnané hledat si práci.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (Foto: Jana Šustová) "V současné době je životní minimum dvousložkové. Jedna složka se týká osobní spotřeby nebo osobní potřeby a výživy, druhá složka jde na potřeby domácnosti a na bydlení především. Navrhujeme, aby se v budoucnu počítalo jenom s tou jednou složkou, to znamená s částí na osobní potřebu a výživu, a aby se problematika bydlení řešila jiným způsobem podle toho, kde bydlí, v jakém bytě a v jakém regionu, protože ceny bytů a náklady na bydlení jsou v různých regionech různé. Čili otázky bydlení a pomoci ufinancovat bydlení by měly být v regionech na obcích a podobně. V současné době životní minimum je na jednu osobu 4 100 Kč. To je hranice životního minima pro jednu samostatnou osobu, ale ta částka na osobní potřebu a výživu je z těchto 4 100 Kč je 2 320 Kč. My počítáme s tím, že tato částka by podle našeho návrhu byla 2 870 Kč. Životní minimum jako takové na první pohled se snižuje, ale částka na osobní potřebu a výživu se zvyšuje."

Mezi ty, kteří mají obavy ze snížení dávek státní sociální podpory mají i zástupci romských organizací. Janu Mišurcovi to řekla předsedkyně sdružení Romodrom Marie Gajlová.

"Už teď ty lidi jsou na hranici přežití s těmito penězi. Jestliže je to více početná rovina a mají zaplatit svůj život a dětem školu, ty peníze nestačí. Co se týče romské komunity, tak si myslím, že je to tragédie. Česko si zadělává na Slovensko II a říkám to z praxe, protože jsem byla na Slovensku s humanitární pomocí a osobně jsem viděla v jakých situacích tam lidé žijí, a jestliže se sníží dávky, pro Romy je to katastrofa, protože jsou na pracovním trhu těžko umístitelní a vůbec si nedovedu představit, jak ti lidi budou přežívat."

Proč si myslíte, že jsou Romové těžko umístitelní na pracovním trhu?

"Budu mluvit z praxe. Nejen to, že Romové nemají adekvátní vzdělání, ale tím, že pracovní trh je zasycen lacinější pracovní silou jako jsou třeba Rusové nebo Ukrajinci, Romové přišli tímto o práci a firmy je nezaměstnají. Osobně s klienty chodím podle pracovního úřadu s nabídkami od pracovního úřadu a hlásím se s nimi o tu práci, je to velice těžké Roma umístit do zaměstnání."

Nový zákon ale podporuje předseda sdružení Dženo Ivan Veselý, podle kterého musí být více rekvalifikačních kurzů pro nezaměstnané.

Ivan Veselý (Foto: Jana Šustová) "Já souhlasím, aby se tento systém přehodnotil, aby se dávky zkrátily, ale s tím, aby těm lidem dali možnost kvalifikace a rekvalifikace podle požadavku pracovního trhu v tom nebo onom regionu. Myslím si, že pro nás všechny je užitečné, když lidi chodí do práce a když se ekonomika jakýmsi způsobem vyvíjí kupředu, když koruna je silnější, když ekonomika funguje, protože od toho se odvíjí spoustu věcí. Pak bude záležet na jednotlivých vládách, jak s ušetřenými penězi hospodařit, kam je budou investovat."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
27.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren

=[ Horké téma ]=
Organizace Partners Czech pořádá diskusní večer o vzdělání v romské komunitě
A je tu čas, kdy si k našemu mikrofonu zveme hosty. Tím dnešním je Ondřej Horváth ze sdružení Partners Czech. Dobrý večer.

Dobrý večer. Pane Horváthe, Vaše organizace připravila večer u kulatého stolu v paláci YMCA. Diskutovat budete o vzdělání v romské komunitě. Koho k tomu přizvete, a čeho se to bude konkrétně týkat?

"Na začátek řeknu, že je to vyústění dvou kulatých stolů - jednoho v Pardubicích a jednoho v Chomutově, tato setkání se budou dít v září a v říjnu se potom sejdeme na národní úrovni a budeme mluvit se zástupci ministerstva školství a budeme řešit otázku toho, co je třeba udělat proto, aby se zlepšil přístup romské komunity ke vzdělání jako důležitému aspektu pro následující život mládeže nebo dětí."

Jak jsou do projektu zapojeni samotní Romové?

"V podstatě od začátku. V Pardubicích i v Chomutově budeme mít zástupce romské komunity, ať už lidi přímo z komunit nebo vedoucí neziskových organizací, atd. Máme romské asistenty na školách, nevím přesně, jak se to v tuto chvíli nazývá. Budeme mít zástupce velkých neziskových organizací, nebo organizací, které fungují na národní úrovni a specializují se na vzdělání."

Jak vnímají své postavení v oblasti vzdělávání Romové?

"Myslím, že v jednom z příspěvků, které jste tu před chviličkou uvedli, tak to bylo, že vzdělání je neadekvátní, v podstatě Romové nemají v drtivé většině nějaké výborné vzdělání, nebo vzdělání, které by se dalo využít na trhu práce. Nás zajímá spíš, jaká je motivace rodičů posílat děti do školy, jaká je motivace rodičů hnát je k tomu, aby psaly domácí úkoly, aby byly dobrými studenty, protože když je Vám šest let, asi si sám nezjistíte, jak je vzdělání důležité, asi Vám to někdo musí říct a někdo Vás k tomu musí dovézt."

Dobře, Vy jste mladý člověk, co všechno Vy jste musel absolvovat, aby jste se dostal na ten post, na kterém teď jste?

"Musím říct, že jsem nebyl úplně nejlepší student, což nevím, jestli koresponduje s tím, co jsem řekl před tím. Já jsem studoval střední školu, studoval jsem jeden soukromý manažerský kurz, což bylo trošku kvůli tomu, abych se vyhnul civilní službě, která teď už nefunguje, a jsem rád, že to mladí lidé už nemusí řešit, a potom jsem začal pracovat v personalistice v telekomunikační firmě, ale pracoval jsem také jako uklízeč v Izraeli, nebo instruktor na letním dětském táboře v USA. Bylo to pestré, vůbec si nestěžuji."

Takže Vy jste zcestoval pořádný kus světa?

"Myslím, že je ještě pár míst, která jsem nenavštívil."

Vy sám jste říkal, že vzdělání je pro Romy velice důležité, ale že tam svoji roli musí sehrát rodina, zázemí, někdo, kdo dětem řekne, že vzdělání je potřebné. Jak Vás podporovala ve vzdělání rodina?

"To by byla zřejmě otázka na mé rodiče. Já si pamatuji, že 3 byla špatná známka, to si pamatuji. Jednička a dvojka byla v pohodě, trojka už byla špatná. Pak se ty nároky samozřejmě snižovaly s tím, jak jsem rostl. Ale musím říct, že jsem vždycky měl pracovní stůl, vždycky jsem musel psát úkoly a musel jsem si připravovat věci do školy večer. Nedávno jsme se bavili s kamarády a mluvili jsme o záškoláctví, co jsme zažili, atd. A já jsem zjistil, že jsem nebyl nikdy za školou, tak jsem byl trochu taková černá ovce."

Vyrůstal jste v tradiční romské rodině?

"Nevyrůstal. Vyrůstal jsem v tradiční majoritní rodině a právě proto mám na tuto problematiku dvojí pohled. Mám jednu nohu tam a druhou na druhé straně, ale stát rozkročený také není úplně špatné."

V poslední době jste se dostal více do povědomí Romů. Jste koordinátorem 4-letého mezinárodního projektu. Jak na Vás působí to, že Romové musí řešit různé složité situace - například vystěhovávání, nezaměstnanost...?

"Tyto situace na mě působí obtížně. Sám sebe si nedovedu představit v podobné situaci, nebo nevím úplně, jak bych se zachoval, ale při řešení konkrétních případů člověk potkává neuvěřitelně motivované lidi a lidi, kteří i s tím málem, co mají nebo mohou, se snaží pro ty postižené udělat maximum a to je takový dobíječ energie."

Hovořili jsme tady také o chystaném snižování sociálních dávek. Slyšeli jsme na to tři rozdílné názory třech respondentů. Konkrétně jaký názor je Váš?

"Nejsem ekonom, tak o tom takto nemůžu mluvit. Ale snížení nebo ta změna by měly nastartovat motivaci. Všichni dobře vědí, že je spousta lidí a nejenom Romů, kterým se vyplatí být na sociálních dávkách. Nemyslím si, že je to úplně nejlepší. Potom, když se člověk nebo skupina zamýšlí nad tím, jak zaměstnat Romy, tak velice často narazí na to, že pracovní síla je tak strašně drahá, že těm lidem se v posledku vyplatí být na sociálních dávkách, nebo v dávkách v nezaměstnanosti. Takže pokud ta změna bude motivační a pokud lidé budou mít třeba možnost si při tom přivydělat, když pobíhají sociální dávky, nebo dávky v nezaměstnanosti, tak si myslím, že je to jedině krok správným směrem. Ale to je jen můj osobní názor, nejsem na toto žádný odborník."

Hovořili jsme o tom, jak je důležité vzdělání pro další uplatnění v životě. Je velice záslužná činnost, že se o vzdělání zasluhujete. Myslím, že tím otevíráte jejich další cestu za zaměstnáním.

"Musím říct, že v rámci toho projektu já podporuji nějaké partnerství nebo kontakty s lidmi. Toto přesvědčení o vzdělání a tak dále, to vychází z pracovních skupin a z lidí samotných."

Říkal jste, že původem jste ze smíšeného manželství, říkal jste, že stát rozkročený není tak špatné, ale jak to snášejí Vaše dvě poloviny tohoto rodičovského páru?

"Já jsem už ve věku, kdy mi rodiče neříkají, co mám dělat, takže si dělám svoje věci. Jejich vztah k tomu ambivalentní - na jednu stranu ano, na druhou stranu ne - řekl bych, že je to takový tradiční přístup. Pocházím ze smíšeného manželství. Moje máma si kdysi v dobách, kdy to nebývalo tak normální, si vzala mého tátu a opačně, takže ty předsudky tam nejsou v podstatě."

Jaké máte plány do budoucna? To je taková tradiční otázka, ale vzhledem k Vašemu velmi mladému věku se horizont budoucnosti posouvá hodně daleko.

"Ptejte se Romů na plány do budoucna, to je vždycky obtížné... Ale já mám před sebou, nebo my jsme ve druhém roce čtyřletého projektu, a já jsem v tuto chvíli ponořený do různých aktivit v rámci programu romské integrace. To jsou mé plány v tuto chvíli. Dál až tolik nekoukám."

Už jsme na to jednou zabruslili, trochu jste se vyhnul odpovědi, ale zajímalo by mne na závěr ještě, kde jste všude po světě cestoval, a co Vám to dalo do dalšího života.

"Začali jsme s kamarády stopovat a jezdit na kole těsně po roce 1989. Projezdili jsme si Anglii, Francii, Španělsko - všechny tyto tehdy západoevropské země. Pak jsem byl na chvíli na půl roku v Státech, kde jsem pracoval jako instruktor na letním dětském táboře. Byl jsem v Indii, což byl pro mne takový mezník, a pracoval jsem jako uklízeč v Izraeli, což byla úplně příjemná práce. A co mi to dalo, co mi to vzalo? Myslím, že mi to dalo, že mi to nevzalo vůbec nic. Dalo mi to takový pohled, že se dá žít i úplně jinak. Lidé na různých místech žijí jinak, ale když si odmyslíte takové ty věci kolem, tak zůstávají lidské vztahy a láska nebo nenávist, štěstí nebo radost a je velice příjemné to vidět jiným úhlem pohledu, což ta jiná místa, jiné kultury nabízejí."

Na úplný závěr našeho povídání - jak vidíte perspektivy Romů v České republice?

"Myslím, že bude hodně záležet na nich. Chtěl bych hrozně říct, že optimisticky, nevím, jestli tím neřeknu, nebo nezačnu být někde v oblacích, ale věřím, že se situace bude zlepšovat třeba na základě dobrých příkladů jednotlivců a těch příkladů je spousty. Věřím, že třeba s nástupem multikulturní společnosti, která se tu pomalu vytváří, Romové budou jedna součást této společnosti a bude opravdu na nich, jak si to zařídí, jak budou šťastní, úspěšní, nebo neúspěšní. Já jim držím palce, sám sobě taky a i Vám."

My je zase držíme samozřejmě Vám. My Vám, pane Horváthe, děkujeme za čas, který jste si udělal.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.11.2007Ceny Žihadlo se udělují za nejlepší veřejně prospěšnou reklamní kampaň O Roma Vakeren
12.10.2007Kampaň Diskriminace je levárnaO Roma Vakeren
16.03.2007Konference hodnotila výsledky programu romské integraceO Roma Vakeren
16.06.2006Organizace Partners Czech připravuje spotovou kampaň Hlídejte si své předsudky!O Roma Vakeren
09.06.2006Kdo je Orhan GaljusO Roma Vakeren
11.04.2006Zahájení stáží pro začínající romské redaktory v celostátních médiíchZprávy ze života Romů
26.08.2005Součástí projektu romské integrace je i mediální kurzO Roma Vakeren
13.05.2005Organizace Partners Czech realizuje Program romské integrace v BruntáleO Roma Vakeren
22.10.2004Připravuje se program pro školy přihlížející k etnickým skupinámO Roma Vakeren
17.09.2004V Chomutově probíhá projekt Program romské integraceO Roma Vakeren
03.09.2004Mediální školeníO Roma Vakeren
14.05.2004Program romské integraceO Roma Vakeren
20.02.2004Projekt Program Romské integrace chce zlepšit politickou angažovanost Romů a zlepšit jejich přístup ke vzdělání, zdravotnictví a zaměstnáníO Roma Vakeren
20.02.2004Jak se bude vyvíjet projekt organizace Partners Czech v ČRO Roma Vakeren
07.11.2003Organizace Partners Czech zahajuje čtyřletý projekt na podporu romské integraceO Roma Vakeren
06.06.2003Rokycanští Romové představují své aktivityO Roma Vakeren

=[ Zprávy ]=

Navrhované snížení sociálních dávek by nemělo v romské komunitě v Česku vyvolat větší nepokoje. Je o tom přesvědčen šéf romského sdružení Dženo Ivan Veselý. Protesty Romů však zcela nevyloučil. Snížení dávek vzbudilo na jaře bouřlivé reakce na Slovensku, kde Romové začali rabovat obchody a zasahovala proti nim i armáda. Na sociální dávky je odkázána i velká část romských rodin v Česku, protože v komunitě panuje vysoká nezaměstnanost. Podle Veselého je však návrh ministerstva práce a sociálních věcí na snížení dávek a motivování lidí k práci "krokem správným směrem".

Týdenní kampaň zaměřená proti rasismu se uskuteční od 20. září ve Vsetíně. Pět stovek studentů základních a středních škol si vyslechne různé přednášky a besedy. Akci obohatí také výstava fotografií Roberta Goláně, který na snímcích přiblíží život v romských osadách na východním Slovensku. Podle organizátorů kampaně United Colours of Vsetín budou vzdělávací besedy zaměřeny především prakticky. Lidé z různých komunit tak mohou navázat přátelství například při divadle, výtvarné činnosti, v hudební nebo filmové dílně.

Přibližně o deset let je v průměru kratší život maďarských Romů, než je průměrná délka života v zemi. Příčiny této situace vidí sociologové v chudobě a ve všeobecně špatných existenčních podmínkách maďarských Romů. Jejich život komplikují i předsudky: téměř polovina Romů tvrdí, že lékaři k nim přistupují jinak, než k "bílým" pacientům. Častým problémem je i to, že Romové nemají peníze na léky, které jim lékaři předepíší.

Klubovna pro děti a mládež ze sociálně slabých rodin funguje od tohoto týdne na litvínovském sídlišti Janov. Rekonstruovaný sklad civilní obrany mohou zdarma využívat všechny janovské děti do 15ti let. Dopoledne bude městská policie v klubovně organizovat preventivní akce pro žáky mateřských a základních škol. Odpoledne tam mohou trávit volný čas při sportovních, kulturních a společenských hrách všechny děti ze sídliště.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
24.01.2015Rok 2015 přinesl změny v sociálních dávkáchO Roma Vakeren
01.12.2012K čemu slouží S KartaO Roma Vakeren
21.04.2012Příspěvek na péči o osobu blízkouO Roma Vakeren
22.10.2011Jaká je současná situace na litvínovském sídlišti Janov?O Roma Vakeren
29.09.2011Varnsdorf: v romské ubytovně provozuje město i nízkoprahový klub pro dětiZprávy ze života Romů
26.09.2011Varnsdorfský starosta: Situace v regionu může dál eskalovatZprávy ze života Romů
22.09.2011Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnciZprávy ze života Romů
10.09.2011Jak to vlastně ve skutečnosti je se sociálními dávkami pro Romy?O Roma Vakeren
09.09.2011Stát chystá bič na přestupkové recidivistyZprávy ze života Romů
30.04.2010Nese práce terénních sociálních pracovníků v Litvínově užitek?O Roma Vakeren
12.02.2010Agentura pro sociální začleňování bude působit i na litvínovském sídlišti JanovO Roma Vakeren
05.02.2010Město Litvínov a Agentura pro sociální začleňování podepsaly memorandum o spolupráciZprávy ze života Romů
04.02.2010Problémové litvínovské sídliště Janov se mění k lepšímuZprávy ze života Romů
24.11.2009Litvínovské sídliště Janov se změnilo k lepšímuZprávy ze života Romů
04.09.2009ReportážO Roma Vakeren
21.08.2009Nadávky členům Dělnické strany potrestal soud veřejnými pracemiZprávy ze života Romů
05.06.2009Neonacisté chtějí v Litvínově odhalit pietní desku mrtvému skinheadoviZprávy ze života Romů
23.03.2009Kabinet má na programu situaci na litvínovském sídlišti JanovZprávy ze života Romů
27.02.2009Jak se vede v horkém křesle ministru Kocábovi?Zprávy ze života Romů
27.02.2009Podle Kocába je situace na litvínovském sídlišti Janov dramatickáO Roma Vakeren
26.02.2009Jiří Čunek má vlastní řešení pro litvínovský JanovZprávy ze života Romů
25.02.2009Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb navštívil litvínovské sídliště JanovZprávy ze života Romů
16.01.2009Litvínov se snaží vystěhovat problémové nájemníky ze sídliště JanovZprávy ze života Romů
08.12.2008Vedení Litvínova bude jednat s nespokojenými obyvateli z janovského sídlištěZprávy ze života Romů
05.12.2008ZprávyO Roma Vakeren
27.11.2008Litvínov nemá snadné řešeníZprávy ze života Romů
25.11.2008Extremisté sázejí na nespokojenostZprávy ze života Romů
25.11.2008Na litvínovské radnici se sešlo šest oznámení různých demonstracíZprávy ze života Romů
24.11.2008Litvínov jako předzvěstZprávy ze života Romů
21.11.2008Jak byl odvrácen útok neonacistů na sídliště Janov u LitvínovaO Roma Vakeren
18.11.2008Pouličních střetů extremistů s policí prý přibudeZprávy ze života Romů
18.11.2008Židovské organizace odsuzují pokus neonacistů o pogrom proti romské komunitě v LitvínověZprávy ze života Romů
18.11.2008Experti na extremismus: Policisté se na pochod radikálů v Litvínově mohli připravit pečlivějiZprávy ze života Romů
18.11.2008Pouličních střetů extremistů s policí prý přibudeZprávy ze života Romů
17.11.2008Extremisty pochodující na romské sídliště v Litvínově zastavila policieZprávy ze života Romů
14.11.2008Romská otázka z pohledu Gwendolyn AlbertO Roma Vakeren
14.11.2008Extremisté v JanověO Roma Vakeren
07.11.2008Odstartovala kampaň Udělej něco!O Roma Vakeren
24.10.2008Extremisté pronikli až na litvínovské sídliště Janov obývané především RomyO Roma Vakeren
24.10.2008Romská občanská sdružení vyzvala vládu k řešení situace v LitvínověO Roma Vakeren
24.10.2008Politici k událostem v Litvínově mlčíO Roma Vakeren
24.10.2008Podle Romani Aliance policie situaci v Litvínově nezvládlaO Roma Vakeren
24.10.2008S Ondřejem Caklem o extremistech v JanověO Roma Vakeren
24.10.2008Jak se bude řešit situace na litvínovském sídlišti JanovO Roma Vakeren
19.10.2008Policie obvinila jednoho z extremistů v Litvínově z výtržnictvíZprávy ze života Romů
18.10.2008Litvínov zažil sérii potyček mezi pravicovými radikály, policisty a RomyZprávy ze života Romů
14.03.2008Poukázkový systém pro lidi v hmotné nouzi O Roma Vakeren
12.10.2007Kampaň Diskriminace je levárnaO Roma Vakeren
15.09.2007Sociální dávky za práciZprávy ze života Romů
19.01.2007Byla zahájena nová kampaň proti rasismu a xenofobiiO Roma Vakeren
14.12.2006Letošní vládní kampaň proti rasismu probíhá pod heslem Otevřenost k menšinám obohacujeZprávy ze života Romů
08.09.2006"Otevřenost menšinám obohacuje" je heslem nové vládní kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
18.11.2005Letošní vládní protirasistické kampani propůčily tvář známé osobnostiO Roma Vakeren
09.11.2005Vládní kampaň proti rasismu ukazuje úspěšné příslušníky menšinZprávy ze života Romů
26.08.2005Finalistka České Miss Anděla Halušková propůjčila svou tvář kampani proti rasismuO Roma Vakeren
19.08.2005Začala nová kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
28.04.2005Vláda chystá kampaň proti rasismu, úspěšnost však znát nebudeZprávy ze života Romů
23.02.2005Romská sdružení varují před úpravou dávek, Romům prý hrozí bídaZprávy ze života Romů
21.02.2005Romský koordinátor: Snížení dávek vyvolá protesty, ne rabováníZprávy ze života Romů
08.02.2005Grémium žádá kvůli chystané úpravě dávek mimořádné jednání RomůZprávy ze života Romů
04.02.2005Sdružení Parlament Romů: Snížení dávek ještě zhorší situaci RomůZprávy ze života Romů
27.01.2005Konzultantka: Romy při hledání práce demotivuje systém dávekZprávy ze života Romů
19.01.2005Karásek varoval před případným snižováním sociálních dávekZprávy ze života Romů
21.12.2004Škromach: ČR nemění podmínky, aby bránila přijít za dávkamiZprávy ze života Romů
17.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.09.2004Začala pátá vládní kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
27.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.06.2004V létě bude probíhat kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
07.11.2003Žáci pátých tříd zažili v lounské knihovně vietnamský denO Roma Vakeren
17.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.10.2003Projekt "Cože. Já a rasista?" má pomoci odstranit rasismus ze školO Roma Vakeren
03.10.2003Výtvarná soutěž v rámci projektu Rozmanitost do knihovenO Roma Vakeren
19.09.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.05.2003Do ČR směřuje mnoho Romů ze SlovenskaO Roma Vakeren
11.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
17.01.2003Skončil třetí ročník Kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
16.01.2003Jak proběhla Kampaň proti rasismu v roce 2002Kampaně proti rasismu
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
11.10.2002Jak je to se sociálními dávkami pro studentyO Roma Vakeren
14.09.2002Music Beats Local NaziKampaně proti rasismu
02.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.07.2002V ČR se školili romští sociální pracovníci a koordinátoři ze SlovenskaO Roma Vakeren
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.03.2002Liga etnických menšin zahájila třetí mediální kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
01.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.02.2002Právní poradnaO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.09.2001Kontroverzní kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
30.08.2001V Česku startuje mediální kampaň proti rasovým předsudkům a xenofobiiZprávy ze života Romů
26.06.2001Program vlády zaměřený na rasovou a etnickou rovnostZprávy ze života Romů
29.03.2001Program VariantyZprávy ze života Romů
31.01.2001Jednání Mezinárodní fóra o intoleranci ve StockholmuZprávy ze života Romů
06.12.2000Studenti po kampani proti rasismu zmírnili své postoje k RomůmZprávy ze života Romů
21.03.2000Situace Romů v ČR lepší než v jiných postkomunistických zemíchZprávy ze života Romů
29.02.2000Jízda tolerance vyráží do českých školZprávy ze života Romů
25.01.2000Vláda organizuje kampaň proti rasismuAktuality
25.01.2000Vláda organizuje kampaň proti rasismuZprávy ze života Romů
01.05.1999Uhl vládě předložil koncepci boje proti rasistickým organizacímZprávy ze života Romů
23.03.1999Týden proti rasismu vyvrcholil v Praze plážovým plesemZprávy ze života Romů
02.03.1999Výstava Uměním proti rasismu začala v pražském klubu Rock CaféZprávy ze života Romů
28.08.1998RokycanyZprávy ze života Romů
05.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
06.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
27.02.1998Společně proti rasismu na SlovenskuAktuality
07.11.1997PrahaZprávy ze života Romů
18.09.1997Usti nad LabemZprávy ze života Romů
01.09.1997Projekt Tolerance: Kampaň proti předsudkům vůči Romům v roce 1997Kampaně proti rasismu

=[ Reportáž ]=
V Jeruzalémě probíhá mezinárodní Mírová konference
Dnes začala v Izraeli mezinárodní Mírová konference. Do Jeruzaléma zamířili politici, zástupci různých organizací, církví, ale i věřící lidé z různých zemí, kteří usilují o smíření národů duchovní cestou. Mezinárodní mezináboženská federace za mír ve světě, která sídlí i v Praze na tuto konferenci pozvala i romské aktivisty z České republiky. Jan Mišurec oslovil Evu Krausovou z Liberce.

Eva Krausová (Foto: Lenka Žižková) "Byli jsme osloveni Mezinárodní náboženskou federací, která sídlí tady v Praze, vede ji pan Dr. Lajda, jedeme tam víceméně s takovým duchovním posláním. Tady je potřeba k tomu přistupovat jedině nestranně a to je možné jen tou duchovní cestou, univerzálnem."

Kdybyste měla příležitost vystoupit na nějakém veřejném plénu, co byste tam chtěla vzkázat?

"Bylo mi řečeno, že ta příležitost tam zřejmě bude vystoupit na té konferenci. Předám tam slovo z Bible, které jsem pro ně dostala, které mi přímo plasticky vystoupilo z té Bible, že toto slovo tam k nim mám pronést."

Jeruzalém Co to pro Vás osobně znamená, že jedete na tak významnou akci?

"Jsem velice šťastná. Má to každopádně veliký vliv pro můj další život, pro vnitřní vývoj, ale především se těším z toho, že se zvětší prestiž Romů nejen u nás v České republice, ale i ve světě."

Vy si s sebou údajně berete i romskou vlajku?

"No určitě, abychom svůj národ nějak prezentovali i zjevně, viditelně."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.09.2013Církve jsou místem, kde soužití Romů a majority funguje dobřeO Roma Vakeren
04.10.2012Unikátní výstava I Romové jsou Boží představí Romy z pohledu křesťanskéhoZprávy ze života Romů
09.09.2012Hergot!: Devla je PánZprávy ze života Romů
06.05.2012Jak evangelíci vnímají zbožnost RomůZprávy ze života Romů
30.06.2006Praha přivítá Setkání věřících RomůO Roma Vakeren
04.02.2005Sdružení O Del hin drom pořádá romské bohoslužbyO Roma Vakeren
16.07.2004Většina Romů se hlásí k pravoslavné církvi, tvrdí její kněz David DudášO Roma Vakeren
09.07.2004Víra Romů a jejich vztah k církviO Roma Vakeren
29.08.2003Západočeští věřící uspořádali první romskou pouťO Roma Vakeren
11.07.2003Nové občanské sdružení O Del hin Drom chce pomáhat brněnským RomůmO Roma Vakeren
23.05.2003Pátá celostátní romská pouť v BrněO Roma Vakeren
18.04.2003V olomouckém chrámu mají Romové vlastní oltářO Roma Vakeren
09.11.2001Proč studovat teologickou fakultu?O Roma Vakeren
26.02.2000Náboženství RomůTradiční život Romů
Co se chystáCo se chystá

=[ Reportáž ]=
Ve Vsetíně chtěli vystěhovat problémové Romy na okraj města
Vsetínská radnice stěží vyhoví požadavkům vládního zmocněnce pro lidská práva. Jan Jařab totiž označil snahy vystěhovat téměř sto problémových romských rodin na periférii města za vytváření gheta. Starosta Jiří Čunek však namítá, že nemá jiné řešení. Pro rozptýlení šedesáti rodin do bytů po celém Vsetíně není dostatek finančních prostředků. Jak Romanu Vernerovi řekl Jan Jařab, problémy Vsetína chápe, ale trvá na jiném řešení.

"Situace Vsetína je pochopitelně obtížná, protože je to město, které už vyplňuje celou tu kotlinu. Naší zásadou je, že nemá smysl přesouvat lidi, kteří už tak jsou sociálně vyloučeni, do odlehlých lokalit, čímž by se sociální vyloučení ještě prohloubilo. Dá se předpokládat, že všechny negativní jevy, které v té komunitě existují, by se takto ještě znásobily."

Starosta Čunek nezakrývá, že řešení je pouze provizoriem, jiné však zatím nemá.

"Já jsem přesvědčen o tom, že pan Jařab má pravdu. To co je problematické na uskutečnění plánu, skoro bych řekl snu pana Jařaba, jsou nejenom peníze, protože ten plán, který by chtěli uskutečnit předpokládá, že problematická komunita - Romové - bude rozptýlena po městě tak, aby v každém domě bylo maximálně 10 procent takto problematických občanů, potřebovali bychom 1000 bytů, abychom je takto rozředili."

O tom, že rozdělení prakticky anonymní skupiny Romů je prakticky nejvhodnějším řešením, je přesvědčen i sociální pracovník vsetínské radnice Marián Tulej a dodává proč.

"Problém je to, když jsou pohromadě, protože Romové, když bydlí pohromadě, tak je to hotové peklo. Pokud by žili mezi bílými, což znamená tak pět bílých rodin a jedna romská, tak ta rodina bude bezproblémová."

Jiří Čunek zdůraznil, že jako zástupce samosprávy má malou oporu ve státu.

"To aby ten parlament se skutečně zasadil o změny v sociálním systému tak, aby podpořil tuto snahu. Výstupem z této koncepce bude pak můj dopis a věřím, že i dopis pana Jařaba na jednotlivé složky - jak na vládu, tak na parlament - aby ty konkrétní věci, které z té koncepce budou naprosto zřejmé směrem k sociální oblasti a změně zákonů, aby je uskutečnili."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
24.11.2013Romové patří k nejvíce ohroženým lidem naší společnostiZprávy ze života Romů
18.09.2011Segregace romské komunity ve VsetíněZprávy ze života Romů
04.06.2011Současná situace vsetínských RomůO Roma Vakeren
19.10.2010Jiří Čunek, senátorZprávy ze života Romů
13.10.2010Vystěhovaní Romové ze Vsetína se budou znovu domáhat odškodnéhoZprávy ze života Romů
05.06.2009Výstava fotografií Romové ze VsetínaO Roma Vakeren
16.11.2007Fotograf Jiří Doležel zdokumentoval život romské rodiny vystěhované na JesenickoO Roma Vakeren
19.07.2007Rozhovor s ombudsmanem Otakarem MotejlemZprávy ze života Romů
14.06.2007Zpráva ombudsmana kritizuje vsetínské řešeníZprávy ze života Romů
14.06.2007Vsetínské provedení nevypadá šťastnějiZprávy ze života Romů
13.06.2007Podle ombudsmana udělala vsetínská radnice chyby při stěhování RomůZprávy ze života Romů
16.03.2007Nová starostka Vsetína se zajímá o situaci vystěhovaných RomůO Roma Vakeren
23.02.2007Vystěhovaní vsetínští Romové odmítli veřejnou sbírkuZprávy ze života Romů
21.02.2007Ministryně Stehlíková navrhuje sbírku na vystěhované RomyZprávy ze života Romů
19.02.2007Stehlíková chce peníze pro Romy, které Vsetín vystěhoval do vsíZprávy ze života Romů
16.02.2007Rodině vystěhované ze Vsetína pomáhá advokátní kancelářO Roma Vakeren
09.02.2007Ministryně Stehlíková se setkala se starosty obcí, do kterých byli vystěhováni Romové ze VsetínaO Roma Vakeren
26.01.2007Jak funguje sociální práce s Romy ve VsetíněO Roma Vakeren
26.01.2007Centrum pro romské matky a děti nedostane finance na svůj provozO Roma Vakeren
07.01.2007Rok 2006 pohledem Karla HolomkaO Roma Vakeren
08.12.2006Starostu a senátora Jiřího Čunka protesty proti vystěhování romských rodin netrápíO Roma Vakeren
08.12.2006Mnozí lidé nesouhlasí s vystěhováním vsetínských rodin do zchátralých domů na JesenickoO Roma Vakeren
08.12.2006Kauzou vsetínských Romů je pohoršeno Společenství Romů na MoravěO Roma Vakeren
08.12.2006Jednatelka Komunitního centra Chanov Iveta Millerová klade v případě neplatičů nájemného důraz na vytváření splátkového kalendářeO Roma Vakeren
08.12.2006Názory studentek romistiky na situaci ve VsetíněO Roma Vakeren
08.12.2006Případ vystěhování vsetínských Romů zřejmě dostane na stůl ombudsmanZprávy ze života Romů
08.12.2006Sociolog Ivan Gabal zdůrazňuje potřebu práce s jednotlivými rodinami a diferencovaný přístup k RomůmO Roma Vakeren
20.11.2006Kontroverzní starosta Vsetína Čunek chce vést lidovceZprávy ze života Romů
12.11.2006Situace Romů po listopadu 1989 a jejich budoucnostZprávy ze života Romů
10.11.2006Kritizovaný vsetínský starosta Jiří Čunek v médiíchZprávy ze života Romů
08.11.2006Problém chudinských romských lokalitZprávy ze života Romů
07.11.2006Jak Čunek vyřešil romský problémZprávy ze života Romů
03.11.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.11.2006Kasal kritizoval Čunkovo řešení problémů s romskými neplatičiZprávy ze života Romů
30.10.2006Nový senátor vystěhoval Romy ze VsetínaZprávy ze života Romů
06.10.2006Ve Vsetíně jsou nové byty pro notorické neplatiče a sociálně nepřizpůsobivé obyvateleZprávy ze života Romů
17.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.06.2004Do základní školy ve Vsetíně nastoupí více romských dětíZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Sdružení Motýlek pomáhá handicapovaným dětem
Sdružení na pomoc dětem s handicapy Motýlek má své komunitní centrum na v Praze na Černém Mostě. Podrobnější informace o své činnosti řekla Marii Vrábelové ředitelka centra Hana Urbanová.

Foto: www.motylek.org "Naše aktivity směřují do dvou oblastí. Začínali jsme s podporou rodin se zdravotně postiženými dětmi, jsou to jak činnosti pro maminky s dětmi na mateřské dovolené u nás v komunitním centrum, integrovaná herna, muzikoterapie, cvičení pro maminky s dětmi, logopedie. Potom jsou to také činnosti odborného charakteru mimo zařízení hipoterapie, rehabilitační plavání, jezdíme na rekondiční pobyty - je toho docela dost. Druhá velká oblast naší působnosti je podpora dětí ze sociálně znevýhodněných rodin. My jsem začínali nejdřív maminkám se zdravotně postiženými dětmi, ale skutečně se nám stávalo, že romské děti u nás na sídlišti nám ťukali na okno a chtěli se také dostat k nám, když viděli, co s dětmi všechno děláme. Tak kolegyně Dr. Zuzana Jelenová přišla s nápadem, proč opravdu nereagovat na ty aktuální potřeby sídliště a nevěnovat s i těmto dětem."

Co má pro romské děti konkrétně přichystané?

Foto: www.motylek.org "Máme každý všední den od 14 do 17,30 otevřen Nízkopodlahový klub. Je to taková herna, děti přicházejí a aktivně tráví odpoledne. Kolegyně s nimi jezdí na výlety, v klubu pořádají výtvarné dílny, hrají si s nimi, povídají si s nimi. Důležité také je, že děti doučujeme, protože sociálně znevýhodněné děti často prostě nemají rodinné zázemí, a já si myslím, abychom jim pomohli úspěšně nastartovat do života, tak je potřeba, aby dobře prospívaly ve škole, aby měly dobré vzdělání, a v tomto bohužel doma nemají od rodičů často takovou podporu a my se jim to snažíme vynahradit."

Jezdíte i na delší pobyty?

Foto: www.motylek.org "Zatím jsme jezdili na rekondiční pobyty jenom se zdravotně hendikepovanými dětmi a jejich rodiči, ale plánujeme, že příští prázdniny bychom se vypravili i se sociálně znevýhodněnými dětmi. Ale co je u nás zajímavostí a v čem si myslím, že jsme jedineční, že jak v loňském roce, tak letos jsme měli po celé dva měsíce zdarma v našem komunitním centru měli otevřený příměstský tábor a jezdili jsme s dětmi i mimo Prahu. Základnou bylo komunitní centrum, ale děti se podívali i do okolí. Vyjeli jsme do Hrusic do Ladova památníku, do Koněpruských jeskyní a konkrétně dnes jsou děti na výletě na parníku, takže ta činnost je dost pestrá."

Když k vám chce někdo přijít, co musí udělat, musí se zapsat?

Foto: www.motylek.org "U nás jsou stále dveře otevřené a nemusí se děti do Nízkoprahového klubu hlásit, můžou každé odpoledne kdykoli přijít, kdykoli odejít, je to zdarma. To je právě podstata toho, proč se klub nazývá nízkoprahovým, že tam nejsou prakticky žádné bariéry. Máme nastavená určitá pravidla chování, co je třeba dodržovat, abychom se tu všichni cítili dobře. Skutečně se snažíme, aby ten klub byl přístupný všem dětem bez rozdílu, aby nebyly nějaké příspěvky, aby třeba sebemenší symbolický příspěvek jim nebránil ve vstupu. Nejsme omezeni ani věkově, většinou jsou to děti od 6 do 15 let."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání O Roma vakeren čili Romové hovoří najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská muzika.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Snížení životního minima má motivovat nezaměstnané k hledání práce
Horké téma:  Organizace Partners Czech pořádá diskusní večer o vzdělání v romské komunitě
Zprávy: 
Reportáž:  V Jeruzalémě probíhá mezinárodní Mírová konference
Reportáž:  Ve Vsetíně chtěli vystěhovat problémové Romy na okraj města
Reportáž:  Sdružení Motýlek pomáhá handicapovaným dětem

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz