Vyhledávání
6.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

















Česky English Deutsch Francais
60. výročí vyvraždění "cikánského tábora" v Osvětimi-Březince
03-08-2004 - Lenka Jansová

Před 60 lety se stala největší hromadná vražda československých občanů za 2. světové války. V noci z 2. na 3. srpna 1944 zahynulo v plynových komorách koncentračního tábora Osvětim-Březinka skoro tři tisíce Romů. Rozhlasovou vzpomínku na tragickou událost připravila Lenka Jansová.

Koncentrační tábor Osvětim-Březinka, foto: ČTK Jedním z mála lidí, kteří přežili, byl tehdy čtrnáctiletý Antonín Hlaváček. Unikl jen proto, že ho pár hodin před masakrem odvezli na práci do jiného koncentračního tábora, kde byl až do konce války. Technické vybavení v Březince usmrcovalo pomocí plynu cyklon B v komorách upravených jako umývárny se sprchami. Pan Antonín Hlaváček na hrozné chvíle vzpomíná takto:

"Transporty přijížděly převážně kolem desáté hodiny večer, když byla tma. Všechno jsme to slyšeli, i když ven jsme nesměli. Vyháněli lidi z vagónů, věci, které měli, museli dát na hromadu a každý vyfasoval ručník a mýdlo. Šel se koupat, a místo vody šel plyn. My jsme původně mysleli, že tam pečou chleba. Až po čtrnácti dnech jsme se dozvěděli, že tam pálí lidi. Pak už nestačila krematoria, vzadu byla vybagrovaná jáma, naházeli tam všechno možné, sudy, gumy... Bylo to ve třiačtyřicátém roce, to byl největší nápor Slováků, Maďarů, Židů..."

Pan Antonín Lagrin z Brna měl v Osvětimi okolo 50 příbuzných. Letos u příležitosti výročí tragédie navštívil místo jejich utrpení. A jak to prožíval?

"Jsem moc rád, že jsem se tam mohl letos dostavit, je to moje morální povinnost vůči našim mrtvým a všem. Měl bych tam jezdit každý rok na Dušičky. Našel jsem tam tabuli, kde bylo asi 50 členů z mé rodiny. To mě překvapilo, ani nevím, že by nás tam tolik bylo. Vím, že táta, bratři... ale jde zase o další příbuzné - strýcové, bratranci a tak dále. Bylo nás tam hodně. Nevím ani přesně, kolik nás tam zahynulo."

Asi pět stovek lidí si připomnělo 60. výročí likvidace romského koncentračního tábora, foto: ČTK Antonín Lagrin tvrdí, že většinou nebylo týdne, aby jeho příbuzní o Osvětimi nemluvili. Podle Antonína Lagrina na to nejhorší nemohli zapomenout.

"Spávali po čtyřech, kolikrát i dohromady s mrtvými. Ráno pak když vstávali, tak půlka postele byly mrtvoly. Ráno se probudili a nevěděli, jestli budou v noci nebo odpoledne žít. Na každém kroku smrt, vraždy, zabíjení, z rozmaru pouštěli esesáci na vězně psy, i na děti. Děti topili v záchodové žumpě nebo vzali od matky dítě a ustřelili mu hlavu. Takové věci se tady děly."

Takzvaný cikánský tábor vznikl v Osvětimi roku 1943. V jeho evidenci bylo skoro jedenadvacet tisíc osob. Jedinou nadějí na přežití byl transport do jiných koncentračních táborů. K transportům docházelo v roce 1944 v souvislosti s postupující frontou. Práceschopní Romové byli deportováni do koncentračních táborů hlouběji v německém vnitrozemí. Staří lidé a matky s dětmi ale zůstali jako práce neschopní v Osvětimi a právě v noci z 2. na 3. srpna 1944 byli včetně mnoha set vězňů z českých zemí nahnáni do plynových komor a zavražděni. Celkový počet romských obětí 2. světové války se pohybuje v rozmezí od čtvrt do půl milionu osob.



Související články
DatumNadpisRubrika
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
15.08.2015Pietní akt v Památníku SNP v Banské Bystrici připomněl holocaust RomůO Roma Vakeren
08.08.2015V Německu zemřel významný romský svědek holocaustu Hugo HöllenreinerO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
01.08.2015Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz