Vyhledávání
26.3.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin paršťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě také romské hudby.

Kamen te šunen nevimata, abo sar o Roma dživen? Te ha, ta ačen amenca! Kerdžam predal tumende the o reporty. Sa čačutnes bio chochavibena. Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumen dodžanena pale romaňi grupa Romane romňija.

Nejdříve vám představíme ženskou romskou kapelu Romane romňija, která sklízí úspěch nejen u nás, ale i v zahraničí.

Andro o Roma vekeren tumenge phenaha pal oda, sar kamende dživel e Lidia Grebo, so kerel buči andro jekhetaniben - Slovo 21.

V O Roma vakeren vám představíme Lidii Grebo ze sdružení Slovo 21.

Tiž tumen dodžanena, hoj Ostavate kerel buči jek romňi predalo romengero sasťipen. Vakerha pale sgejľipen savo kerďa o jekhetaniben Manushe ko Orlík. Džana amenca ko Jesenikos, kaj dživen o Roma, bio kher u sikavaha tumenge mek jeka cikňa sportovkyňa.

Ve druhé polovině o Roma vakeren se dozvíte, že v Ostravě pracuje v terénu romská žena, která se stará o zdraví dětí. Vydáme se na Orlík, kde se minulý týden setkaly ženy ze sdružení Manushe a do Jeseníku, kde pět Romů nemá už druhý měsíc střechu nad hlavou. V závěru vysílání vám představíme mladou romskou sportovkyni, která se věnuje moderní gymnastice. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Karel Sladký.


=[ Reportáž ]=
V muzikantské rodině Fečových mají kapelu i ženy
Mezi nejznámější romské rody patří rodina Fečových. Hudební umění se v těchto rodinách dědí z pokolení na pokolení. U Fečových je ještě ta zvláštnost, že svou kapelu nemají jenom muži, ale i ženy. Jak vznikla ženská kapela Romane Romňika, jsem se zeptala Eriky Fečové.

"Jsme muzikantská celá rodina. Naše mamka měla narozeniny, naši chlapi taky hrají, takže nám tehdy odešli. A nám ta muzika chyběla, a protože každá umíme na něco hrát, tak jsme si vzaly nástroje a začaly hrát. Byl to nápad naší mamky, že z nás udělá ženskou kapelu. Vůbec jsme jí nevěřily, ale nakonec to tak opravdu vzniklo."

Kolik žen ve vaší kapele hraje?

"Je nás dohromady šest."

Jakou muziku nejraději hrajete?

"Nejradši hrajeme romský folklór. Do toho mícháme skladby našeho tatínka Jožka Feča."

Jezdíte na nějaká vystoupení? Jak se vám daří, jak se líbíte?

"Asi se líbíme, jezdíme hlavně do zahraničí - byly jsme v Německu, ve Vídni, Belgii, Holandsku."

Zmínila jste, že jste z muzikantské rodiny. V muzikantských rodinách bylo pravidlem, že se hudba spíš dědila na syna. U vás tomu tak není, u vás hrají i ženy. Kdo vás učil hrát?

"Co se týče mně - tak mamka chtěla, abych se učila od malička. Chodila jsem na housle, ale housle mě moc nebavily, abych se přiznala. Milovala jsem zpěv, takže jsem se plně věnovala zpěvu. Co se týče tety, která hraje na harmoniku, tak tu učil její bratr Michal Démeter. A naše Olinku, která je basistka, to je moje dcera. Ta na basu nikdy nehrála. Mamka vymyslela, že nám ta basa chybí, a protože nebyl nikdo jiný, kdo by na to měl, tak se musela naučit. Holka ze začátku brečela, že to nezvládne, ale nakonec jí to šlo. Jinak chodila do hudební školy na violancello. Asi bychom si nemohly představit, že bychom neuměly hrát, nebo abychom bez toho byly, protože to šlo opravdu z generace na generaci."

U vás v rodině nejen, že vedete své děti k hudbě, ale také k hudebnímu vzdělání.

"To určitě, protože jsme chtěli, aby to měly se vším všudy. Nejmladší dcera studuje zpěv na pražské konzervatoři, syn vystudoval kontrabas na Ježkově konzervatoři a dcera má obchodní akademii. Chtěla spíš, aby měla tento obor."

V historii se hudebníci tímto řemeslem živili. Co Vaše děti?

"Kluk se tím určitě živí a holka - to teprve uvidím, teprve studuje."

A jak se daří synovi? Hraje někde?

"Určitě. Hraje po jazzových klubech, zabývá se jazzem. Hraje s Karlem Růžičkou, s panem Viklickým, s panem Felixem Slováčkem."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
28.11.2015Erika Fečová vydala nové album Go for itO Roma Vakeren
16.08.2014Cesta Eriky Fečové k rozhodnutí stát se pěstounskou matkouO Roma Vakeren
24.11.2012Erika Fečová vydala své první sólové album The StoriesO Roma Vakeren
29.01.2011Cesta Eriky Fečové od tradiční romské hudby k jazzu a funkyO Roma Vakeren
02.01.2009Zpěvačka Erika Fečová dosáhla v uplynulém roce řady úspěchůO Roma Vakeren
30.07.2004Zpěvačka Erika FečováO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Valašským muzeem v přírodě už po desáté zněly romské písně
V Rožnově pod Radhoštěm dnes začal mezinárodní festival Romská píseň. Už po desáté se ve Valašském muzeu v přírodě sešli zástupci nejlepších romských folklorních souborů. Roman Verner hovořil o pátečním a sobotním programu s organizátorem Petrem Tuliou.

Valašské muzeum v přírodě "V pátek začínají dětské soubory v rámci republiky. V sobotu od půl 11 je taková pozvánka na náměstí v Rožnově, v 11 hodin začne průvod městem do skanzenu a v jednu hodinu hlavní program. Letos jsme pozvali celkem devět souborů - skvělá cimbálová muzika z Maďarska, potom velmi významná zpěvačka Margita Bangi, která je uznávána po celém světě, uznávaný soubor z Polska, ze Slovenska. Budou tu i sólisti - Atonín Golo a jeho trio, co vydali nedávno nové cédéčko, cimbálová muzika Janka Horvátha a spoustu kapel a cimbálových muzik."

Valašské muzeum v přírodě Festival Romská píseň však nebude jen o tanci a o písničkách, bude tam i nějaký doprovodný program. Co tedy návštěvníci skanzenu mohou vidět?

"Kromě účinkujících bude prostor pro romskou kulturu jako takovou - časopisy, knihy, romské muzeum, romská jídla, romská řemesla. Kromě toho tam bude probíhat dětská výstava. Je pro mne opravdu potěšující, že, byť je to romský festival, 80 procent diváků bude z majority a 20 procent Romů."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
22.07.2014Jubilejní dvacátá Romská píseň v Rožnově pod RadhoštěmZprávy ze života Romů
26.07.2008Festival Romská píseňFotoaktuality
14.07.2006Valašské muzeum v přírodě přivítá 12. ročník festivalu Romská píseňZprávy ze života Romů
29.07.2005Premiér Jiří Paroubek navštívil festival Romská píseňO Roma Vakeren
29.07.2005Na festivalu Romská píseň měl největší úspěch slovenský soubor RomathanO Roma Vakeren
29.07.2005V Rožnově pod Radhoštěm vystoupila také skupina BengasO Roma Vakeren
22.07.2005Festival Romská píseňO Roma Vakeren
19.07.2004Do Rožnova pod Radhoštěm přijedou milovníci slovenského folkloruZprávy ze života Romů
01.08.2003V Rožnově pod Radhoštěm proběhl devátý ročník festivalu Romská píseňO Roma Vakeren
04.09.2002Romská píseňHudba
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
15.06.2001ŠtrasburkO Roma Vakeren
25.05.2001Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
01.08.1999Festival Romská píseň '99 navštívilo přes 2000 divákůZprávy ze života Romů
04.09.1998Rožnov pod RadhoštěmZprávy ze života Romů
21.08.1998Rožnov pod RadhoštěmZprávy ze života Romů
31.07.1998JihlavaZprávy ze života Romů

=[ Horké téma ]=
Bývalá uprchlice z Bosny a Hercegoviny pracuje v ČR s uprchlíky a romskými ženami
A je tu čas, pro naši besedu. Tentokrát moje kolegyně Anna Poláková za hostem vyjela do rekreačního střediska Loužek na břehu Orlické přehrady, kde se minulý týden konalo setkání romských žen z celé republiky. A právě na přípravách setkání se podílela také Lidie Grebo ze sdružení Slovo 21.

Lydie, Vy žijete v ČR, pracujete pro neziskový sektor, pomáháte cizincům, Romům. Jak jste se k té práci dostala, jak jste se vůbec dostala sem do České republiky, co bylo všechno před tím?

"Jsem tu jedenáct let. Přišla jsem s dětmi jako uprchlík z Bosny a Hercegoviny. Česká republika byla jednou z prvních zemí Evropy, která oficiálně pozvala matky s dětmi, aby mohly uprchnout z války, a tak jsme se doslali do České republiky."

Situace to musela být určitě těžká, jak na tu dobu vzpomínáte, děti Vám dostudovali, usadila jste se?

"Vzpomínám s trochou sentimentu. Ze začátku to bylo opravdu těžké. Nebyla jsem nikdy v uprchlickém táboře a začala jsem hned bojovat o přežití. Nejdřív jsem pracovala jako uklízečka, pak jako prodavačka a potom jsem se přihlásila na konkurz mezinárodní nevládní organizace. Jednou z podmínek byla znalost mého mateřského jazyka. Tu práci jsem dostala. A když ta mezinárodní organizace skončila své poslání tady v ČR, začala jsem pracovat pro Slovo 21, pro neziskovou organizaci, v které působím jako koordinátor projektů."

Jaká byla Vaše původní profese, kterou jste dělala ve své rodné zemi?

"Doma jsem absolovala právnickou fakultu a to mi opravdu pomohlo, abych dostala tu první práci, potom abych dostala i tu druhou, samozřejmě."

Pracujete s romskými ženami, snažíte se je podporovat, jejich sebevědomí i v tom, aby pro sebe něco udělaly. Jedním Vaším motem je i to, že vzdělání je velmi důležité a že to, co má člověk jednou v hlavě, nikdo mu nevezme.

"Ano, já mám bohužel tu zkušenost, že Vám můžou vzít všechno, ale to, co umíte dělat rukama nebo co máte v hlavě po skončení školy, to Vám nikdo nevezme. Je to takový poklad, po kterém obvykle toužíte. Já jsem měla štěstí, že moje děti tady mohly studovat a dostudovaly tady své školy. Jsem si jista, že kdyby se stalo cokoli, tak to, co mají v hlavách, to jim už v životě pomůže."

Patříte k lidem, kteří se angažují, dáváte společnosti základ pro multikulturní soužití? Jaké byly Vaše poznatky na začátku?

"Já jsem se poprvé v praxi seznámila s tím, co to znamená xenofobie, protože u nás to tak neexistovalo, nebo jsem si toho nevšimla, nemůžu říct, že to určitě neexistovalo. My jsme žili život, v kterém nebylo důležité, jak kdo vypadá, ale to, co opravdu je. Pro mne vždy existovali jen lidé špatní a dobří, a ne Vietnamci, Ukrajinci nebo Češi, Srbové, Bosňáci nebo nějaký další národ. Musím říct, že když člověk přežije takové situace, které jsem nepřežila jen já, ale i spousta našich lidí, když zažijí situace, kdy pomáhali druhému, aby přežil, tak se člověk naučí, jak je důležité pomáhat druhým. Protože pro mne a moje děti udělali výborné věci lidi, které jsem ani neznala. Mojí úkolem po celý život je pomáhat lidem, které možná neznám, ale o kterých si myslím, že tu pomoc potřebují."

Věnujete se také práci a pomoci cizincům žijícím v České republice. Jak se Vám daří v této práci.

"Slovo 21 má zaměření na budování multikulturní společnosti a my děláme dlouhodobý projekt, kterému říkáme integrace zespodu. Teď děláme velký projekt s názvem "Rodina od vedle" s cílem, aby se lidé mezi sebou lépe poznali, protože já i moji kolegové si myslíme, že je to způsob, jak bariéry, předsudky, stereotypy, které obvykle máme, překonat. Když poznáte, že ta cizí rodina má stejné starosti jako Vy - má děti ve škole, trable s prací, nemá byt a řeší normální věci, které se v životě stávají - potom si uvědomíte, že to nejsou nějací jiní, druzí lidé, ale že jsou to stejní lidé, jako jste Vy."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.10.2015ReportážO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
05.01.2013Romské ženy z Česka a ze Slovenska se domluvily na společné kampani proti anticiganismuO Roma Vakeren
16.07.2011Členky skupiny Manushe diskutovaly o palčivých problémech RomůO Roma Vakeren
26.11.2010Politický program skupiny ManusheO Roma Vakeren
26.11.2010Seminář pro ženy, které chtějí vstoupit do politikyO Roma Vakeren
02.02.2007Skupina Manushe připravila školení pro nezaměstnané ženyO Roma Vakeren
12.01.2007Jaké má v novém roce plány skupina Manushe?O Roma Vakeren
14.07.2006Romské ženy ze skupiny Manushe se letos sešly v Českém rájiO Roma Vakeren
21.02.2006Závěry z konference romských žen v České republiceZprávy ze života Romů
17.02.2006Romské ženy upozorňují na problémy českých RomůO Roma Vakeren
17.02.2006Měl by se zvýšit počet asistentů z řad Romů se zaměřením na prevenci a zdravotní problematikuO Roma Vakeren
17.02.2006S jakými problémy se potýkají romské ženy?O Roma Vakeren
10.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.02.2006Romské ženy se sejdou na své velké konferenciO Roma Vakeren
13.01.2006V Praze proběhne Celostátní setkání romských ženO Roma Vakeren
04.01.2006Romské ženy se sejdou v Praze, aby řešily problémy menšinyZprávy ze života Romů
02.12.2005Chcete zasahovat do aktuálního dění v životě Romů v ČR?O Roma Vakeren
30.09.2005Skupina Manushe připravuje kurs "Ženy to umí - nebojte se podnikání"O Roma Vakeren
22.07.2005Setkání ManušíO Roma Vakeren
15.07.2005Romské ženy z organizace Manuše se opět sešly v letní školeO Roma Vakeren
21.01.2005Členky romské ženské skupiny Manuše se setkaly v NáchoděO Roma Vakeren
09.04.2004Na rozvoji romské komunity se nemalou měrou podílejí také ženská uskupeníO Roma Vakeren
10.10.2003V příručce Mamo miri najdou romské ženy informace o prevenci rakoviny prsuO Roma Vakeren
29.08.2003Host O Roma vakeren: Marta Hudečková o postavení žen v romské společnostiO Roma Vakeren
18.07.2003Proběhlo setkání tří generací romských ženO Roma Vakeren
07.03.2003Romské ženy se setkaly v ChomutověO Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
21.06.2002Romské ženy chtějí změnit své postavení ve společnostiO Roma Vakeren

=[ Zprávy ]=

Na Ostravsku se zadlužily stovky romských rodin. Na přehnaně vysoký úrok tam nepůjčují Romům peníze lichváři jako donedávna, ale finanční společnosti. Legálně působící firmy poskytují půjčky s úrokem, který občas překračuje i sto procent. Zadlužené jsou stovky lidí, jedna rodina má často i několik půjček. Chudé rodiny pak nejsou schopny půjčky splácet.

Město Karviná vyčlenilo další byt, v němž mohou bydlet matky, které překonaly vážné životní problémy. Byt je určen ženám, které pobývaly v Domě pro matky s dětmi a snaží se vrátit zpět do běžného života. V bytě mohou bydlet matky, které jsou zaměstnány, nebo pobírají plný invalidní důchod. Další podmínkou pro pobyt je řádná péče o děti.

V Praze na Smíchově nedaleko křižovatky Anděl byla otevřena nová psychologická poradna pro lidi, kteří mají problémy v partnerských či rodinných vztazích nebo s výchovou dětí. Je to desátá pražská poradna pro rodinu a mezilidské vztahy a na rozdíl od ostatních ji mohou navštívit i cizinci. Odborníci, kteří v poradně působí, totiž hovoří i anglicky, rusky a francouzsky.

Kanadská doborovolnice s dítětem z Matiční (Foto: ČTK) Pestré prázdniny připravilo pro děti z ústecké Matiční ulice a Nového světa osm studentů a dobrovolníků z Belgie, Francie, Japonska, Kanady, Koreje, Španělska a Spojených států. Na programu jsou výlety, sportovní soutěže, malování a také zpívali v ústecké Legendární čajovně. Denně tak zabaví 20 až 25 převážně romských dětí, které by jinak běhaly po ulicích.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
22.03.2014Dobrovolník z Matiční ulice Karel Demeter obdržel cenu KřesadloO Roma Vakeren
29.08.2008V ústecké Matiční ulici opět pomáhali dobrovolníciO Roma Vakeren
18.05.2007Romové na Mladoboleslavsku jsou ohroženi lichvouO Roma Vakeren
16.03.2007Pěvecký sbor Romská čtrnáctka z ústecké Matiční ulice slaví úspěchyO Roma Vakeren
28.02.2006Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
03.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.11.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.09.2005V Matiční ulici bude nainstalována bezpečnostní kameraO Roma Vakeren
26.05.2005Osm evropských států chce v příštích letech zlepšit podmínky života RomůZprávy ze života Romů
31.01.2005Galerie Raketa představí díla romských dívek z Matiční uliceZprávy ze života Romů
10.08.2004Matiční ulici ovládly francouzská hudba a zpěv romských dětíZprávy ze života Romů
21.07.2004LN: Na Ostravsku se zadlužily stovky romských rodinZprávy ze života Romů
19.07.2004Část prázdnin stráví romské děti se zahraničními dobrovolníkyZprávy ze života Romů
26.03.2004Policii se daří lépe odhalovat případy lichvyO Roma Vakeren
09.03.2004Zpráva vnitra: Policii se začíná dařit potírat lichvu mezi RomyZprávy ze života Romů
23.02.2004MfD: Kvůli nedostatku peněz omezilo činnost středisko pro RomyZprávy ze života Romů
09.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.08.2003Skauti pobývali v ústecké Matiční uliciO Roma Vakeren
30.06.2003Romské děti v Matiční ulici dostaly nové hřištěFotoaktuality
05.04.2003Aktivity pro děti v komunitním centru v ústecké Matiční uliciFotoaktuality
28.02.2003V ústecké Matiční ulici budou místní a dobrovolníci opět uklízet odpadFotoaktuality
28.02.2003V Ostravě pracuje speciální policejní tým na potírání lichvyO Roma Vakeren
08.11.2002Otec bude pykat za svého synaO Roma Vakeren
30.08.2002Popovodňová Matiční uliceO Roma Vakeren
23.08.2002Romové v Ústí nad Labem ještě nemohou po povodních domůO Roma Vakeren
16.08.2002Obyvatelé Matiční ulice byli evakuovániO Roma Vakeren
21.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
24.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
17.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Policie dohlíží na děti z ústecké Matiční uliceO Roma Vakeren
12.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
08.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
27.02.2002Americký velvyslanec Stapleton přijel do ústecké Matiční uliceZprávy ze života Romů
14.12.2001Nový dokumentární film České televize se zabývá lichvouO Roma Vakeren
29.10.2001Romští lichváři před soudemZprávy ze života Romů
25.07.2001Ministerstvo zahraničí má koordinátora pro romskou problematikuZprávy ze života Romů
20.07.2001Přehled českého tisku s datem 20. července 2001Zprávy ze života Romů
13.07.2001SlovenskoO Roma Vakeren
04.06.2001ZprávyO Roma Vakeren
06.04.2001Ústí nad labemO Roma Vakeren
05.04.2001KvětenHistorie
05.04.2001ZáříHistorie
05.04.2001ProsinecHistorie
12.12.2000V ústecké Matiční ulici bylo otevřeno komunitní centrumZprávy ze života Romů
08.11.2000Ondřej Giňa: V Matiční ulici se po roce nic nezměniloZprávy ze života Romů
05.05.2000Ústavní soud zrušil části zákona o obcíchZprávy ze života Romů
05.05.2000Plot z Matiční ulice koupila ústecká Zoologická zahradaZprávy ze života Romů
24.03.2000První domkáři opustili Matiční uliciZprávy ze života Romů
28.02.2000Neznámý autor šíří počítačovou hru "Boj za práva bílé rasy"Zprávy ze života Romů
26.02.2000Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
26.02.2000Romové pád plotu v Matiční ulici neslavili a obávají se ghettaZprávy ze života Romů
26.02.2000Evropské středisko pro práva Romů protestuje proti stavbě plotu v ústecké Matiční uliciZprávy ze života Romů
26.02.2000Romové protestující v Matiční vidí východisko v emigraciZprávy ze života Romů
26.02.2000Vicepremiér Rychetský slíbil Romům, že vláda problém plotu v Matiční vyřešíZprávy ze života Romů
26.02.2000Podle prezidenta Václava Havla problém v Matiční ulici zbouráním plotu ještě nekončíZprávy ze života Romů
26.02.2000Romové pokračovali v bourání protihlukové zdi v ústecké Matiční uliciZprávy ze života Romů
26.02.2000Romské grémium zahájilo protestní akci v Matiční uliciZprávy ze života Romů
26.02.2000Martin Palouš věří, že zeď v Matiční ulici v krátké době nebude státZprávy ze života Romů
26.02.2000Rozhodnutí odstranit zeď v Matiční ulici přivítala Evropská komiseZprávy ze života Romů
26.02.2000Romové ve středu rozebrali část plotu, které přes noc postavilo městoZprávy ze života Romů
26.02.2000Rom ve Velkých Hamrech se od ostatních oddělil plotemZprávy ze života Romů
26.02.2000Britský ministr vnitra Jack Straw ocenil zboření zdi v Matiční uliciZprávy ze života Romů
26.02.2000Romové z ústecké Matiční ulice se rozhodli zabránit stavbě plotu vlastními tělyZprávy ze života Romů
26.02.2000Romové mají proti plotu v Matiční protestovat ve velkých městechZprávy ze života Romů
26.02.2000Britská strana oceňuje podle vicepremiéra Pavla Rychetského snahu o zajištění soužití v České republZprávy ze života Romů
26.02.2000Vládní zmocněnec Petr Uhl viní představitele Neštěmic z neúcty k právuZprávy ze života Romů
26.02.2000Helsinský výbor Kongresu USA ostře kritizuje zeď v MatičníZprávy ze života Romů
26.02.2000Ústecké zastupitelstvo rozhodlo o zbourání kontroverzního plotu v Matiční uliciZprávy ze života Romů
26.02.2000V Matiční ulici začala stavba plotuZprávy ze života Romů
26.02.2000Petr Uhl prý udělal v případě sporu o plot v Matiční ulici vážné chybyZprávy ze života Romů
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000Sociální pracovník do Matiční ulice?Zprávy ze života Romů
26.02.2000Kasal by situaci v Matiční řešil vykoupením rodinných domkůZprávy ze života Romů
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000Přes zeď v Matiční ulici do Evropy brzo ani neuvidíme, řekl Václav HavelZprávy ze života Romů
26.02.2000Velvyslanec USA v ČR John Shattuck se v Rokycanech setkal s RomyZprávy ze života Romů
26.02.20005. června 1998O Roma Vakeren
26.02.2000Poslanec Evropského parlamentu řekl, že plot v Matiční nebrání vstupu do Evropské unieZprávy ze života Romů
26.02.2000Premiér Zeman se dohodl s Romy, že do konce měsíce přeruší protesty v Matiční uliciZprávy ze života Romů
26.02.200022. května 1998O Roma Vakeren
26.02.2000Generální tajemník Rady Evropy proti "zdi hanby" v Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
26.02.2000Podle Güntera Verheugena poškozuje plot v Matiční ulici image České republikyZprávy ze života Romů
26.02.2000Vláda má v pondělí projednat hodnotící zprávu Evropské komise a situaci v ústecké Matiční uliciZprávy ze života Romů
26.02.2000Místopředseda vlády Rychetský žádá Romy v ústecké Matiční ulici o přerušení protestní akceZprávy ze života Romů
26.02.2000Poslanci zrušili rozhodnutí o stavbě zdi v ústecké Matiční uliciZprávy ze života Romů
26.02.2000Neštěmický starosta veze do Helsink fotografie plotu v MatičníZprávy ze života Romů
26.02.2000Zeď v Matiční ulici byla postavena pod policejní ochranouZprávy ze života Romů
26.02.2000Romské organizace v Polsku a Litvě zahajují kampaň proti betonovému plotu v Matiční ulici v Ústí nadZprávy ze života Romů
26.02.2000Podle dečínských sociálních demokratů je postup Romů a Uhla v Matiční ulici nešťastnýZprávy ze života Romů
26.02.2000Na mítinku v Ústí demonstrovalo proti plotu v Matiční asi 40 lidíZprávy ze života Romů
26.02.2000České vládě se podle New York Times po zbourání zdi v Ústí ulevilo, Romové si ale nepomohliZprávy ze života Romů
26.02.2000Manifestace Romů proti stavbě plotu v Matiční uliciZprávy ze života Romů
26.02.2000Günter Verheugen přijede jednat s představiteli ČR i zástupci RomůZprávy ze života Romů
26.02.2000Policisté diskutovali o potírání rasismu i o plotu v MatičníZprávy ze života Romů
26.02.2000Plot v ústecké Matiční ulici byl rozebrán a odvezenZprávy ze života Romů
26.02.2000Tošovský: Rozhodnutí sněmovny o Matiční stavbu plotu neovlivníZprávy ze života Romů
26.02.2000Romy v Matiční podpořili aktivisté z Polska a NěmeckaZprávy ze života Romů
26.02.2000Česká republika podle amerického ministerstva zahraničí v zásadě lidská práva dodržujeZprávy ze života Romů
25.01.2000Zeď z Matiční ulice je k mání za 210.000 korunAktuality
25.01.2000Zeď z Matiční ulice je k mání za 210.000 korunZprávy ze života Romů
29.12.1999Prezident Václav Havel zastavil trestní stíhání obyvatelky Matiční uliceZprávy ze života Romů
01.12.1999Další ústečtí občané v okolí Matiční žádají vykoupení svých domkůZprávy ze života Romů
06.10.1999FotografieFotografie
21.09.1999Zpravodaj OSN přijel do České republiky sledovat životní podmínky RomůZprávy ze života Romů
07.09.1999Uhl i Mlynář si myslí, že stavba v Matiční nemůže pokračovatZprávy ze života Romů
04.09.1999V Matiční ulici bude mít nový keramický plot vchody jako jsou v nynějším kovovémZprávy ze života Romů
01.09.1999Romové v ústecké Matiční ulici z vděčnosti ozdobili lípuZprávy ze života Romů
01.09.1999Uhl uvítal, že se okresní úřad Romů v Matiční ulici zastalZprávy ze života Romů
31.08.1999Ústecký okresní úřad zastavil stavbu plotu v Matiční uliciZprávy ze života Romů
31.08.1999FotografieFotografie
08.08.1999Starosta Neštěmic požádal Uhla, aby se přestal zabývat Matiční ulicíZprávy ze života Romů
05.08.1999Kauza Matiční ulice se dočká knižního vydáníZprávy ze života Romů
18.06.1999Ústečtí zastupitelé potvrdili platnost usnesení o plotu v MatičníZprávy ze života Romů
29.05.1999Předseda Helsinského výboru amerického Kongresu ocenil postoj vlády ČR k plotu v Matiční uliciZprávy ze života Romů
28.05.1999Petr Úhl má obavy, aby se rozhodování o ústecké zdi nestalo předmětem politického bojeZprávy ze života Romů
27.05.1999Vláda se rozhodla zabránit stavbě plotu v ústecké Matiční uliciZprávy ze života Romů
08.05.1999Uhl doporučil vládě, aby otázku Matiční řešil ústecký magistrátZprávy ze života Romů
23.04.1999Uhl: Starosta neměl k dohodě o plotu v ústecké Matiční ulici svoleníZprávy ze života Romů
21.04.1999Domkáři z Matiční ulice píší vládě, aby odvolala Petra UhlaZprávy ze života Romů
18.04.1999Petr Uhl a ústečtí představitelé se vzájemně obviňují, že škodí ČRZprávy ze života Romů
19.03.1999Ženevský výbor očekává, že vláda vyřeší problém Matiční uliceZprávy ze života Romů
29.01.1999Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
29.01.1999PrahaZprávy ze života Romů
22.01.1999Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
22.01.1999Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
15.01.1999Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
11.12.1998Romske aktualityZprávy ze života Romů
04.12.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
23.10.1998PrahaZprávy ze života Romů
23.10.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
09.10.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
09.10.1998PařížZprávy ze života Romů
02.10.1998PrahaZprávy ze života Romů
02.10.1998PrahaZprávy ze života Romů
25.09.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
25.09.1998PařížZprávy ze života Romů
18.09.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
28.08.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
14.08.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
12.06.1998Kanadský velvyslanec Ronald Halpin zavítal do ústecké Matiční uliceZprávy ze života Romů
12.06.1998Kanadský velvyslanec Ronald Halpin zavítal do ústecké Matiční uliceZprávy ze života Romů
12.06.1998Ústí nad LabemAktuality
29.05.1998LondýnZprávy ze života Romů
15.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
15.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
05.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
PhotosPhotos

=[ Reportáž ]=
Sociální zdravotní terénní asistentka v Ostravě dohlíží na zdraví romských dětí
Květa Horváthová z Ostravy dochází pravidelně do romských rodin a dohlíží na zdravotní stav dětí. Jde o pilotní projekt, který podpořil Magistrát města Ostravy.

"Já zajišťuji děckám preventivní prohlídky, očkování, vše, co se týká kontrol, když jsou náhlé odběry krve nebo moče. Jdu do té rodiny, oznámím jim, aby na ten odběr přišli, že je to nutné. Je to pilotní projekt a je tam taková lepší komunikace mezi zdravotním personálem. Mám tam takové místečko, že když oni čekají, tak si s nimi i s dětmi povídám. Mám tam pro ně pastelky, výkresy, omalovánky. Mám i dětskou výživu, plínky, na což přispívá magistrát města Ostravy. Myslím si, že je to pro ně důležité, protože škola takové ty preventivní prohlídky nedělá."

U mikrofonu s námi byla sociální zdravotní terénní asistentka Květa Horváthová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
29.08.2008Je možné za pobyt v nemocnici platit složenkou?O Roma Vakeren
15.08.2008Lze využít pomoc při placení ve zdravotnictví?O Roma Vakeren
25.07.2008Jak je to s poplatky u zubařeO Roma Vakeren
11.07.2008Za co se u lékaře platíO Roma Vakeren
27.06.2008O problémech pacientů v reformujícím se zdravotnictvíO Roma Vakeren
27.06.2008Jak mají nemajetní lidé zaplatit poplatek za zdravotní péči...O Roma Vakeren
13.06.2008Kdy můžeme změnit svého lékaře?O Roma Vakeren
28.03.2008Je etické vybírat poplatky u lékaře? O Roma Vakeren
07.12.2007Zavedení poplatků u lékaře bude mít neblahé důsledkyO Roma Vakeren
25.02.2005Vznik funkce zdravotně sociálních asistentů podpořila vládaO Roma Vakeren
21.02.2005Ke zlepšení zdraví Romů by mohli přispět zdravotničtí asistentiZprávy ze života Romů
03.12.2004Sdružení 21 zajišťuje bezplatné mamografické vyšetřeníO Roma Vakeren
26.11.2004Je potřeba vytvořit most mezi Romy a zdravotníkyO Roma Vakeren
20.11.2003Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
10.10.2003V příručce Mamo miri najdou romské ženy informace o prevenci rakoviny prsuO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Pětice Romů z Jeseníku přišla o střechu nad hlavou
Pět Romů z Jeseníku nemá už druhým měsícem střechu nad hlavou. Jako provizorní řešení zvolili stan. Postavili si jej na zahradě Domu dětí a mládeže v Březinově ulici. Do konce července tam mohou se svolením vedoucího zařízení zůstat. Co budou dělat pak, nikdo z nich netuší. O podrobnosti se zajímala reportérka Andrea Horáková.

Romové přespávají po venku již několik měsíců. Na léto našli útočiště na zahradě Domu dětí a mládeže v Jeseníku. V srpnu odtud ale musí zmizet.

muž: "Já jsem bydlel v Kůněticích, tam jsme se pobili, vyhodili mě z bytu ven."

žena: "Celou zimu jsme po venku. Nemůžeme se nikde chytnout. Starosta nám nechce nic dát, výbor nám taky nic dát nechce, nikdo se s námi nebaví. Zachází s námi jako s nějakými psy. Prostě se s námi nebaví, vyhazují nás, posílají nás do velkých měst, nás tu nechtějí, děti nám odebrali."

muž: "Prý tady nelze, tam taky nelze, tak na co jsou tady ty azylové domy..."

žena: "Že je to prý všechno zaplněné, ale kam máme jít?"

muž: "Ale takový čučáci, co dělají bordel a chlastají, ti tam jsou."

žena: "A takoví lidi co spí po venku i v zimě jako jsme my, my nedostaneme nic, my už nevíme, kam máme jít. A já jsem navíc ještě v jiném stavu a oni mě nechávají spát po venku."

Město pomoc Romům odmítá, jde totiž o osoby, které zdevastovali nájemní byty a kvůli dluhům soud rozhodl o jejich vystěhování. I když jim romská poradkyně Ludmila Liberdová zařídila náhradní ubytování v azylových domech, nikde kvůli špatnému chování dlouho nevydrželi, někdy této nabídky ani nevyužili.

"Takže za těchto okolností vnímám situaci těchto lidí tak, že oni si tento způsob života zvolili, a já opravdu, tedy z titulu své funkce, nehodlám dál nic podnikat. Vnímám totiž, že kroky, které se uskutečnili na pomoc těmto lidem vždycky dopadli tak, že si ti lidé udělali to, co v dané chvíli oni uznali za vhodné, a nerespektovali ty rady, které jim byly dány. Uvažování těch lidí je velmi zkratovité, nejsou schopni řešit svou životní situaci, takže pravděpodobně do té doby, než půjde do tuhého, nelze očekávat, že by se způsob myšlení těchto lidí nějak změnil."

Podle předsedy zdejšího občanského sdružení za lidská práva romských občanů Dušana Badyho je pětice Romů pro Jeseník velkou ostudou, přesto se bude snažit jim pomoci.

"Bylo mi oznámeno, že bych měl vyvolat schůzi, kde by se to projednalo, abychom jim nějak pomohli, aby ti Romové nebydleli po parcích, nespali po stanech a tak různě, protože to je jak ostuda města, tak ostuda naše. Nás to už taky trápí, protože to, jak nocují po venku už trvá dlouhodobě."

Jsou to lidé, kteří už užívali městský byt. Bohužel byli vždy vystěhování, protože ho zdemolovali. Myslíte si, že město bude přístupné k tomu, aby jim byly předány nějaké nové byty?

"To Vám tady takto říct nemůžu, jak bude město reagovat. Vím, že už jimi byly nějaké byty zničeny. Já jsem dával takový návrh, že by pro ně bylo nejlepší, kdyby měli nějakého opatrovníka, který by tam denně chodil a kontroloval ty rodiny, aby jednou už žili normálním životem, aby nespali po venku, nechlastali atd. Takové věci, kdybychom pro ně udělali, tak vím, že je dostaneme do jiných kolejí, a oni by mohli žít na jiné úrovni, než žijí. Jinak to nevidím."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.01.2016Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouvaO Roma Vakeren
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
27.08.2011Co dělat, když zkrachuje firma, která Vám rekonstruuje byt?O Roma Vakeren
23.04.2011Prodlení při placení nájmuO Roma Vakeren
12.02.2011Konference o zlepšování přístupu Romů k bydleníO Roma Vakeren
02.02.2011Open Society Fund Praha pořádá konferenci Jak zlepšit přístup Romů k bydleníZprávy ze života Romů
17.09.2010Problémy s řemeslníkyO Roma Vakeren
20.08.2010Vytopená domácnostO Roma Vakeren
09.07.2010PodnájemO Roma Vakeren
02.07.2010Deregulace nájemnéhoO Roma Vakeren
25.05.2010EU přijímá nová opatření ke zlepšení podmínek bydlení romských komunitZprávy ze života Romů
23.04.2010Nová koncepce dostupnosti bydlení pro lidi akutně ohrožené sociálním vyloučenímO Roma Vakeren
08.04.2010Romové po návratu z Kanady nemají ve Volarech bydleníZprávy ze života Romů
03.03.2010Bytová družstva budou jednat o nepřizpůsobivých sousedechZprávy ze života Romů
18.09.2009Problémy Romů v oblasti bydleníO Roma Vakeren
03.04.2009Neplacení nájemnéhoO Roma Vakeren
06.03.2009Přihlašování osob ve společné domácnostiO Roma Vakeren
06.02.2009Důvody k výpovědi z pronajatého bytu bez přivolení souduO Roma Vakeren
23.01.2009Kdy můžeme dostat výpověď z nájemního bytu bez přivolení souduO Roma Vakeren
09.01.2009Podnájem a výpověď z bytuO Roma Vakeren
31.10.2008Převod nájemní smlouvyO Roma Vakeren
17.10.2008Na co je třeba dbát při podnájmu bytuO Roma Vakeren
10.10.2008Jak postupovat při podepisování nájemní smlouvyO Roma Vakeren
04.01.2008Romové a problémy s bydlením O Roma Vakeren
21.09.2007Problémy po nezaplacení nájmuO Roma Vakeren
22.02.2007Spor o formu pomoci RomůmZprávy ze života Romů
21.02.2007Čunek: Někteří vystěhovaní Romové na opravy peníze už dostaliZprávy ze života Romů
11.12.2006Na domy vsetínských Romů na Jesenicku je vyhlášena exekuceZprávy ze života Romů
09.12.2006Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská právaZprávy ze života Romů
08.12.2006Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská právaZprávy ze života Romů
15.11.2006Romové podali na starostu Čunka a jeho kolegy trestní oznámeníZprávy ze života Romů
13.11.2006Vystěhovaní Romové z Jesenicka se do Vsetína zatím nevrátiliZprávy ze života Romů
05.11.2006Peníze na výstavbu buněk pro vystěhované Romy pocházely od státuZprávy ze života Romů
02.11.2006Kasal kritizoval Čunkovo řešení problémů s romskými neplatičiZprávy ze života Romů
20.10.2006Olomoucký kraj odsoudil stěhování vsetínských Romů na JesenickoZprávy ze života Romů
09.06.2006Novela občanského zákona zjednodušila výpověď z bytuO Roma Vakeren
09.06.2006O novele občanského zákona s právníkemO Roma Vakeren
02.06.2006Novela Občanského zákoníku mění podmínky výpovědi z bytuO Roma Vakeren
12.05.2006O vystěhování neplatičů z bytů už nemusejí rozhodovat soudyO Roma Vakeren
14.04.2006Novela občanského zákoníku přinese nájemníkům řadu problémůO Roma Vakeren
09.01.2006Vláda startuje monitoring romských komunitZprávy ze života Romů
10.06.2005Smíchovští Romové mají problémy především s placením nájemnéhoO Roma Vakeren
04.02.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.02.2005Musíme platit nájemné za dva byty, ačkoliv jeden přechodně neužíváme?O Roma Vakeren
02.02.2005Le Monde poukazuje na diskriminaci Romů v České republiceZprávy ze života Romů
01.02.2005Hradecký kraj navrhl Kostelci pomoc při oddlužení RomůZprávy ze života Romů
25.06.2004Pardubický magistrát nepřiděluje byty všem oprávněným žadatelůmO Roma Vakeren
18.06.2004Útočník z Jeseníku půjde do vězeníO Roma Vakeren
11.06.2004Jesenický útočník vyvázl s podmínkouO Roma Vakeren
11.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.06.2004V Jeseníku se střetly při pouliční potyčce dvě romské rodinyZprávy ze života Romů
10.06.2004Romové ve Španělsku míří z ghett do paneláků, v ČR spíše naopakZprávy ze života Romů
04.05.2004MfD: Romové z Ústí mají strach z moravských vyděračů nájemnéhoZprávy ze života Romů
30.04.2004Rasově motivované útoky podle obžalovaných zinscenovali RomovéZprávy ze života Romů
19.04.2004Policisté v Ostravě řeší rasově motivovaný útok na dvě RomkyZprávy ze života Romů
29.03.2004Jesenická policie navrhuje kvůli napadení Roma obžalobu mladíkůZprávy ze života Romů
26.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004Rasové útoky v Jeseníku pokračujíO Roma Vakeren
13.02.2004Na co se zaměřit při koupi bytu či nemovitostiO Roma Vakeren
06.02.2004Jak financovat život ve vlastním doměO Roma Vakeren
30.01.2004Pachatelé útoku na romské manžele z Jeseníku opět stanou před soudemO Roma Vakeren
24.01.2004Jak získat nemovitost nebo bytO Roma Vakeren
16.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.01.2004Jak získat bytO Roma Vakeren
09.01.2004Jak nepřijít o střechu nad hlavouO Roma Vakeren
09.01.2004Romové na Mostecku protestují proti verdiktu soudu v JeseníkuZprávy ze života Romů
09.01.2004Co se děje v brněnském romském středisku Drom?O Roma Vakeren
05.12.2003Jaké jsou možnosti řešení problémů Romů s bydlenímO Roma Vakeren
31.10.2003Jak vidí situaci Romů v ČR tajemník rady vlády Czeslaw Walek?O Roma Vakeren
31.10.2003Převod nájemní smlouvy na nového nájemníka bývá často problémemO Roma Vakeren
24.10.2003Práva nájemníků při přidělení náhradního bytuO Roma Vakeren
10.10.2003K velkým problémům Romů patří dluhy na nájemnémO Roma Vakeren
10.10.2003Co mají Romové dělat, aby nepřišli o byt, ve kterém celá léta bydlí?O Roma Vakeren
05.09.2003Občanské sdružení za lidská práva romských občanů se snaží zlepšit životní podmínky Romů na JesenickO Roma Vakeren
22.08.2003V Jeseníku začne pracovat ojedinělé komunitní centrumO Roma Vakeren
20.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
16.05.2003Romská rodina z Terezína se po povodních nemá kam vrátitO Roma Vakeren
28.02.2003V ústecké Matiční ulici budou místní a dobrovolníci opět uklízet odpadFotoaktuality
20.12.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.12.2002Jak se žije na pražském sídlištiO Roma Vakeren
13.12.2002Možnosti přidělení obecních bytůO Roma Vakeren
06.12.2002V jakém případě máte právo na úhradu finančních prostředků po rekonstrukci obecního bytuO Roma Vakeren
29.11.2002Nájemní právo na bytO Roma Vakeren
29.11.2002Bourá se prostějovská lokalita U Svaté AnnyO Roma Vakeren
22.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.11.2002Po jaké době neplacení nájemného může být tento fakt důvodem k vystěhování dlužníka nájemcem z bytu?O Roma Vakeren
01.11.2002Romové obviněni za rasově motivovaný útokFotoaktuality
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.10.2002Jak žije jedna karlínská rodina postižená povodněmiO Roma Vakeren
25.10.2002Jak zákon pamatuje na lidi v případě nekvalitního bydleníO Roma Vakeren
04.10.2002Kdo má právo dědit byt v osobním vlastnictvíO Roma Vakeren
30.08.2002Popovodňová Matiční uliceO Roma Vakeren
30.08.2002Náhrada bytu u majitelů po povodníchO Roma Vakeren
30.08.2002Kde budou bydlet obyvatelé Karlína, kteří přišli o byt?O Roma Vakeren
23.08.2002Obyvatelé Karlína se již mohli podívat do místa svého bydlištěO Roma Vakeren
23.08.2002Jak postupovat při ztrátě nájemní smlouvy během povodněO Roma Vakeren
23.08.2002Romové v Ústí nad Labem ještě nemohou po povodních domůO Roma Vakeren
23.08.2002Obyvatelé pražského Karlína nalezli útočiště na strahovských kolejíchO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.06.2002Pronajímání části bytuO Roma Vakeren
04.05.2002V ČR vznikají podle Mladé fronty Dnes etnická ghetta, naplněná sociálně slabými RomyZprávy ze života Romů
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Máme vyměnit malý ale státní byt za větší v domě se soukromým majitelem?O Roma Vakeren
12.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.04.2002Mámě měnit státní byt za byt u soukromého majitele?O Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.04.2002Trvalý pobytO Roma Vakeren
29.03.2002Trvalý pobytO Roma Vakeren
22.03.2002Byty pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
22.03.2002Camp Kristina se stal útočištěm Romů bez přístřešíO Roma Vakeren
18.01.2002Romové se stěhují z ProstějovaO Roma Vakeren
13.07.2001SlovenskoO Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
04.05.2001PrahaO Roma Vakeren
27.04.2001ŠvédskoO Roma Vakeren
27.04.2001Zoufalé bytové podmínky romských rodin v NymburceO Roma Vakeren
13.04.2001Romové se stěhují z Mladé Boleslavi do okolních vesnicO Roma Vakeren
13.04.2001Mladá BoleslavO Roma Vakeren
06.04.2001Ústí nad labemO Roma Vakeren
09.07.2000Ústecká starostka nedostala možnost jednat v Nové Pace o RomechZprávy ze života Romů
09.07.2000Prostějované vyzvali v petici radnici, aby zasáhla proti RomůmZprávy ze života Romů
09.07.2000V Bratislavě jednala OBSE o situaci Romů v EvropěZprávy ze života Romů
09.07.2000Vystěhování novopackých Romů je podle ústecké starostky etnickou čistkouZprávy ze života Romů
04.07.2000Novopačtí Romové se odmítají vystěhovat ze zdemolovaného domuZprávy ze života Romů
05.05.2000Novopačtí Romové se zatím do Ústí nad Labem nepřistěhovaliZprávy ze života Romů
05.05.2000Romové absolvovali v rámci projektu komunitního bydlení školeníZprávy ze života Romů
05.05.2000Vláda finančně pomůže vzniku romského komunitního bydlení v BrněZprávy ze života Romů
24.03.2000První domkáři opustili Matiční uliciZprávy ze života Romů
22.03.2000Romové požadují vlastní úřadZprávy ze života Romů
14.03.2000Tragédie v romské osadě Jarovnice v roce 1998Historie
26.02.2000Romové z Písku se za asistence radnice přestěhovali na TřebíčskoZprávy ze života Romů
26.02.2000ČervenecHistorie
26.02.2000SrpenHistorie
22.02.2000Straškovští Romové se dnes nastěhovali do nových bytůZprávy ze života Romů
01.12.1999Další ústečtí občané v okolí Matiční žádají vykoupení svých domkůZprávy ze života Romů
23.04.1999Uhl: Starosta neměl k dohodě o plotu v ústecké Matiční ulici svoleníZprávy ze života Romů
21.04.1999Domkáři z Matiční ulice píší vládě, aby odvolala Petra UhlaZprávy ze života Romů
13.04.1999Beseda s Petrem Uhlem v Prostějově skončila pro nezájem Romů fiaskemZprávy ze života Romů
15.01.1999Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
18.12.1998KolínZprávy ze života Romů
14.08.1998Valašské MeziříčíZprávy ze života Romů
07.08.1998OstravaZprávy ze života Romů
15.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
25.09.1997Ceska TrebovaZprávy ze života Romů
28.08.1997OstravaZprávy ze života Romů
14.08.1997V Liscine nechtějí nepřizpůsobivé rodinyAktuality
07.08.1997OstravaZprávy ze života Romů
ChanovFakta o Romech

=[ Reportáž ]=
Týdenní školení romských žen se zaměřovalo na gender a tradice
V Trhovkách na Příbramsku si minulý týden daly dostaveníčko romské ženy. Občanské sdružení Slovo 21 a sdružení romských žen Manushe tam pro ně pořádalo týdenní školení, kterého se zúčastnilo přes 40 žen z celé republiky. Anna Poláková pozvala k mikrofonu vedoucí ženské romské skupiny Manushe Martu Hudečkovou.

Letní škola Manushe (Foto: Gabriela Hrabaňová) "Ten program se zaměřil na gender a tradice, jestli lze tyto dvě věci skloubit, nebo ne."

Jak ženy na tato témata reagovaly?

"Já si myslím, že velmi pozitivně, ani jsme to neočekávali. Na počátku se vůbec seznamovaly s názvem gender a velmi jednoduchou formou hry jsme je seznamovaly s tím, co gender je. Myslím si, že ve výsledku toho dne to vyšlo skvěle."

Letní škola Manushe (Foto: Gabriela Hrabaňová) Romská ženská skupina Manushe funguje již několik let. Toto setkání je druhé na Orlíku. Máte třeba nějakou zpětnou vazbu s tím, že by se jim třeba podařilo uplatnit v praxi, co se tady dozvěděly?

"U některých ano. Měly zájem, tak uplatnily vědomosti, které tady získaly, ať už se jedná o kurzy práce s počítačem nebo kurzy anglického jazyka. Co se týče emancipace, kterou jsme měli loni, vzdělávání a sebevědomí - myslím si, že ty které měly zájem na sobě pracovat, tak tam výsledky jsou."

Jak je podporován tento projekt zaměřený na romské ženy?

Letní škola Manushe (Foto: Gabriela Hrabaňová) "Letos se nám na toto setkání podařilo sehnat peníze, což jsme moc rádi, a koordinátorka Lydie Grébo a já se budeme snažit napsat další projekt na další setkání, protože nemůžeme uspokojit všechny zájemkyně. Zatím ještě neexistuje možnost vypracování mezinárodního projektu na takové úrovni, aby se mohly setkávat obyčejné ženy z jiných zemí, což bychom samozřejmě přivítaly. Už pro to děláme spoustu kroků, aby se to mohlo uskutečnit."

Letní škola Manushe (Foto: Gabriela Hrabaňová) Pozvaly jste také nějaké hosty?

"To je bohužel velmi smutné, že každým rokem, na kterékoli akce pořádané Manushemi pro ženy, kdy zveme naše představitele, tak nepřišel od roku 2000 ani jeden."

Foto: Gabriela Hrabaňová

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.10.2015ReportážO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
05.01.2013Romské ženy z Česka a ze Slovenska se domluvily na společné kampani proti anticiganismuO Roma Vakeren
16.07.2011Členky skupiny Manushe diskutovaly o palčivých problémech RomůO Roma Vakeren
26.11.2010Politický program skupiny ManusheO Roma Vakeren
26.11.2010Seminář pro ženy, které chtějí vstoupit do politikyO Roma Vakeren
02.02.2007Skupina Manushe připravila školení pro nezaměstnané ženyO Roma Vakeren
12.01.2007Jaké má v novém roce plány skupina Manushe?O Roma Vakeren
14.07.2006Romské ženy ze skupiny Manushe se letos sešly v Českém rájiO Roma Vakeren
21.02.2006Závěry z konference romských žen v České republiceZprávy ze života Romů
17.02.2006Romské ženy upozorňují na problémy českých RomůO Roma Vakeren
17.02.2006Měl by se zvýšit počet asistentů z řad Romů se zaměřením na prevenci a zdravotní problematikuO Roma Vakeren
17.02.2006S jakými problémy se potýkají romské ženy?O Roma Vakeren
10.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.02.2006Romské ženy se sejdou na své velké konferenciO Roma Vakeren
13.01.2006V Praze proběhne Celostátní setkání romských ženO Roma Vakeren
04.01.2006Romské ženy se sejdou v Praze, aby řešily problémy menšinyZprávy ze života Romů
02.12.2005Chcete zasahovat do aktuálního dění v životě Romů v ČR?O Roma Vakeren
30.09.2005Skupina Manushe připravuje kurs "Ženy to umí - nebojte se podnikání"O Roma Vakeren
22.07.2005Setkání ManušíO Roma Vakeren
15.07.2005Romské ženy z organizace Manuše se opět sešly v letní školeO Roma Vakeren
21.01.2005Členky romské ženské skupiny Manuše se setkaly v NáchoděO Roma Vakeren
13.08.2004Mladé dívky se zúčastnily letní školy gender studiíO Roma Vakeren
13.08.2004Gender studies se zabývá otázkou rovnosti žen a mužůO Roma Vakeren
06.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.04.2004Na rozvoji romské komunity se nemalou měrou podílejí také ženská uskupeníO Roma Vakeren
10.10.2003V příručce Mamo miri najdou romské ženy informace o prevenci rakoviny prsuO Roma Vakeren
29.08.2003Host O Roma vakeren: Marta Hudečková o postavení žen v romské společnostiO Roma Vakeren
18.07.2003Proběhlo setkání tří generací romských ženO Roma Vakeren
07.03.2003Romské ženy se setkaly v ChomutověO Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
21.06.2002Romské ženy chtějí změnit své postavení ve společnostiO Roma Vakeren
07.12.2001Dny proti násilí na ženáchO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Příběh nadějné gymnastky
V následujících minutách vám představíme Kristinu Brožovou, která se už pět let věnuje moderní gymnastice. Jak nám prozradila její maminka, Helena Brožová, s gymnastikou začala už ve svých pěti letech, ale nejdříve si poslechněme mladou sportovkyni.

"Byla jsem první v Polsku a na mistrovství České republiky pátá."

V kolika letech si začala sportovat?

"V pěti letech."

Kdo Tě ke sportu vedl?

"Já jsem byla od malička pohyblivá a ke sportu mě vedla maminka."

Fandí Ti spolužáci?

"Jo, hodně mi fandí."

Jaké máš zázemí v rodině?

"Učení je přednější než nějaký sport, a když píšeme nějakou písemku, tak třeba nejdu na trénink."

Vaše dcera se už osm let věnuje gymnastice, jaké byly začátky, jak jste ji podporovali v tomto sportu?

"Na začátku byla vybrána v mateřské školce, aby šla cvičit do Sokola v Ostravě sportovní gymnastiku. Tam chodila asi dva roky, ale nelíbil se nám přístup trenérky, protože jsme ne přímo, ale skrytě pociťovali, že se věnuje jiným dětem - nechci se nějak chlubit, ale mysleli jsme si, že Kristýna má navíc, než ty ostatní - tak jsme to začali pociťovat jako takové upřednostňování dětí, které nejsou romské národnosti."

Jaké byly začátky?

"Začínala sportovní gymnastikou, potom přešla na moderní, a to se jí líbilo víc - jednu dobu byla dokonce v reprezentaci. Teď dosahuje dobrých výsledků."

Jak se vám daří skloubit sport a učení?

"Do šesté třídy se nám to dařilo velice dobře. Teď jen přibylo dvojek, takže musí přidat. Když ale víme, že má ve škole něco důležitého, tak ji na trénink neposílám, protože si říkám, že důležitější než sport je škola."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání O Roma vakeren čili Romové hovoří najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů, přiblížíme vám program Dekáda romské inkluze, pozveme vás do obchůdku Romen a nebude chybět ani romská muzika.

Příjemný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Karel Sladký.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend. But Bacht te saťipen. Ačhen Devleha...

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  V muzikantské rodině Fečových mají kapelu i ženy
Reportáž:  Valašským muzeem v přírodě už po desáté zněly romské písně
Horké téma:  Bývalá uprchlice z Bosny a Hercegoviny pracuje v ČR s uprchlíky a romskými ženami
Zprávy: 
Reportáž:  Sociální zdravotní terénní asistentka v Ostravě dohlíží na zdraví romských dětí
Reportáž:  Pětice Romů z Jeseníku přišla o střechu nad hlavou
Reportáž:  Týdenní školení romských žen se zaměřovalo na gender a tradice
Reportáž:  Příběh nadějné gymnastky

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz