Vyhledávání
5.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě také romskou hudbu.

Romale, šukar parašťoviňakeri raťi, pale adaj tumenca romano vakeriben O Roma vakeren. Te adaďives tumenge phenaha nevimata, abo sar o Roma dživen. Kerdžam predal tumende the o reporty. Sa čačutnes, bio chochavibena. Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumen dodžanena, sar dopejľa o sudos ko Jesenikos, savo sas ada kurko.

Nejdříve se dozvíte, že soud v Jeseníku potrestal mladíka za rasový útok na Roma podmínkou.

Tiž vakerela adaďives Raya, so giľavelas pro festivaľis Khamoro. Dadžanena tumen, hoj dživel andro Norsko u pomožinel le Romenge vaš lengere čačipena. Andro O Roma vakeren šunena tiž nevipena, andalo romengero dživipen.

Dnes vám také představíme zpěvačku Rayu, která vystoupila v Praze na romském světovém festivalu Khamoro a nebudou chybět ani zprávy ze života Romů.

Ada kurko pes Prahate sgejle o Roma, andalo jekhetaniben savo pes vičinel Parlament Romů ČR. Dodžanena tumen nevipena, save kamen te keren predalo Roma. Džana amenca pro Romano suno u vakeraha tiž palo amare čhavore.

Ve druhé polovině o Roma vakeren se dozvíte, co se chystá navrhnout vládě sdružení Parlament Romů ČR. Dozvíte se výsledky literární a výtvarné soutěže pro romské děti a mládež Romano Suno a přiblížíme vám práci romské asistentky Anděly Ferencové. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Jesenický útočník vyvázl s podmínkou
Okresní soud v Jeseníku uzavřel dva případy z početné série rasových útoků na Romy. Martina Stiskalu uznal vinným z fyzického napadení 19tiletého mladíka a potrestal ho dvouletou podmínkou. V druhém případě, kdy měl společně s Martinem Hejným urážet a pronásledovat Romy v centru města, soud oba mladíky osvobodil. Celou kauzu sleduje Andrea Horáková.

Martin Stiskala - vpravo (Foto: ČTK) Oběma mladíkům hrozily až tři roky vězení. I když byl Martin Stiskala letos v lednu odsouzen za útok na romský pár Žigových, verdikt byl zrušen, a je tedy nepravomocný. Soudce proto na něj pohlížel jako na netrestaného. Udělil mu dvouletý podmíněný trest a zároveň mu nařídil pravidelný kontakt s probačním úředníkem. Proti rozsudku se ale na místě odvolala státní zástupkyně. Stiskala i jeho právní zástupce Josef Cholasta si nechali lhůtu na rozmyšlenou. Obhájce označil konflikt s mladým Romem za provokaci a mstu za Žigovy.

"Normální klasická rvačka, která by byla v případě, že by se jednalo o tzv. hospodské návštěvy, vyřešena v rámci přestupku, maximální pokuta do 500,- Kč a případ by byl uzavřen. Mám takový pocit, že tady jsou určité tlaky, které směřují k tomu, aby můj klient byl nepřiměřeně potrestán za skutek, který bohužel vykonal."

Stiskalova matka ale stále věří, že je její syn nevinný, a chce za něj bojovat.

"Nesouhlasím s rozsudkem, protože se našli noví svědkové, a doufám, že u dalšího líčení se prokáže Martinova nevina. Když jsem si jistá, že nic neudělal, tak proč bych se měla smířit s podmínkou. Stoprocentně se odvoláváme. Případ Žigovi se roztáhl, média to roztáhla do celého Česka. Ale ty dva další případy s tím podle mě nemají nic společného. To je všechno od Romů zinscenované a bylo mu to několikrát řečeno. Co 14 dní přišel kluk domů, vždycky se setkal s nějakým Romem, který to prostě vyprovokovával. Byla jsem svědkem dokonce z okna, jak po něm pořvávali, a ne zrovna pěkné věc. Bílá svině, my tě dostanem hajzle křivej a podobně."

V případě druhého incidentu soudce oba mladíky zprostil obžaloby. I přes rozsáhlé dokazování se totiž nepodařilo objasnit, co se vlastně v centru města stalo. Výpovědi Romů nebyly věrohodné a dokonce i podle předsedy občanského sdružení za lidská práva Romů Dušana Bady někteří svědci při výslechu lhali.

"Ti kluci jim vůbec nic neudělali, protože tam byli svědci, kteří přesně viděli, jak to bylo. To jsem se od nich dozvěděl, protože jsem po tom pátral, jestli je to pravda. Pátral jsem do té doby, než jsem zjistil, kdo je vinen. Takže tito kluci nejsou vinni vůbec, protože oni na ně plivali. Romové na ně plivali. Správně by měli zaplatit ti Romové i soudní výlohy. A nejen to, i tu ostudu, kterou na nich udělali."

Svědkem incidentu byl i Emil Kocaj. I on je přesvědčený, že konflikt vyvolali právě Romové. Přiznává ale, že byl trochu opilý.

"Oni nejsou vinni, když si Romové začali. Napadli je, když oni na ně plivali."

Martin Stiskala se vrátil zpět do vazební věznice, i když ho soud pustil na svobodu, státní zástupkyně proti tomu podala stížnost.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
16.09.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.04.2005Soud v případu napadení romských manželů z Jeseníku se odkládáZprávy ze života Romů
23.12.2004Za hajlování uložil jesenický soud Blajzemu sedm měsíců vězeníZprávy ze života Romů
18.06.2004Útočník z Jeseníku půjde do vězeníO Roma Vakeren
30.04.2004Rasově motivované útoky podle obžalovaných zinscenovali RomovéZprávy ze života Romů
19.04.2004Policisté v Ostravě řeší rasově motivovaný útok na dvě RomkyZprávy ze života Romů
29.03.2004Jesenická policie navrhuje kvůli napadení Roma obžalobu mladíkůZprávy ze života Romů
26.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.01.2004Pachatelé útoku na romské manžele z Jeseníku opět stanou před soudemO Roma Vakeren
24.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
24.01.2004Kauza rasového útoku na romský pár v Jeseníku dále pokračujeO Roma Vakeren
16.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.01.2004Romové na Mostecku protestují proti verdiktu soudu v JeseníkuZprávy ze života Romů
05.01.2004Okresní soud v Jeseníku začal 5. ledna projednávat kauzu trojice mladíků, kteří podle obžaloby napadli a zranili manžele ŽigovyFotoaktuality

=[ Reportáž ]=
Zpěvačka Raya byla nadšena festivalem Khamoro
V O Roma vakeren jsme odvysílali reportáže plné nadšených výroků o Světovém romském festivalu Khamoro, který se už po šesté uskutečnil v Praze na konci května. Nadšeni ovšem nebyli jen diváci, ale i sami účinkující. Se svými pocity se Janě Šustové svěřila i zpěvačka Raya, která na festival přijela z Norska. Než jí dáme slovo, řekněme o ní ještě pár údajů: Raya pochází z Ruska a na konci padesátých let ji objevilo první romské divadlo Romen. Tento okamžik byl rozhodující pro její mezinárodní a dodnes trvající kariéru. V roce 1967 se Raya přestěhovala do Norska - tam začala její skutečná kariéra na mezinárodní scéně.

V následujicích letech natočila mnoho desek a jezdila na turné po celém světě s různými orchestry, navštívila většinu evropských států a stejně tak Ameriku, Arabské státy a Indii. Za tu dobu se zařadila mezi nejvlivnější a nejznámější romské umělce. V posledních 15ti letech vystupuje se svou rodinnou kapelou, která se skládá ze tří generací. Je stále přítomná na mezinárodní scéně a zaznamenává velké úspěchy na festivalech v Evropě i v Indii. Po dlouhou dobu Raya využívala svou pozici renomované umělkyně k práci v boji pro práva Romů a pro lidská práva všeobecně. Důsledkem této činnosti bylo její zvolení do parlamentu Mezinárodní romské unie v roce 2000.

Raya Jak jste se dostala z Ruska do Norska?

"Vdala jsem se tam. Zamilovala jsem se do jednoho Nora. Pracovala jsem v romském divadle Romen, ve filmech, v divadle a potom jsem se odstěhovala do Norska. Bylo to těžké, neuměla jsem norštinu. Když jsem se pak tento jazyk naučila, pracovala jsem v  činohře. Hrála jsem řecké tragédie, např. Medeu, a také Čechova: Medvěda a Námluvy. Pak jsem natáčela desky a už šestým rokem v Norsku pořádám romský festival. Jezdím po celém světě, hodně bojuji proti rasismu a diskriminaci, což to je můj největší úkol. Nepropaguji pouze Romy, ale všechny národy. Je jedno, jestli je člověk žlutý, zelený, červený, pro mě jsou to všichni lidé. Neexistuje špatný národ, jsou pouze špatní lidé. A to by lidé měli vědět, že není vinen národ, ale LIDÉ!"

Jak se Vám líbilo tady v Praze na festivalu Khamoro. Jste tady poprvé?

Gipsy legacy "Ne, už jsem tu podruhé. Je to neopakovatelné, nádherné. Organizátoři jsou velkolepí lidé. Myslím si, že Praha je nejkrásnější město na světě, a že jsou tady dobří lidé, když jdeš po ulici, oni se usmívají, když vidí, že jsi Rom. Jsem moc šťastná, že jsem podruhé na tomto festivalu."

Kolik žije v Norsku Romů?

Raya "V Norsku je jich hodně málo. Je to škoda. Norsko není vstřícné k Romům. Je tam málo Romů, jen 300 lidí. Jiné nepřijímají. Ale my s jednou skupinou bojujeme za to, aby tam bylo více Romů."

Když pořádáte romské festivaly, zvete tam také zahraniční účinkující?

"Ano, zveme Romy z celé Evropy. Zveme nejlepší muzikanty, zpěváky, tanečníky a stát nám na to dává peníze."

Kolik má členů Vaše skupina?

"Je nás šest."

Na defilé v ulicích Prahy jste vystupovala společně s moskevskou skupinou...

Raya a Viktor Buzyljov na defilé v ulicích Prahy "Jsme Romové. Ať je Rom z Ameriky nebo z Ruska, když se scházíme, jsme svoji. U nás nejsou cizí lidé. To je hlavní. Žila jsem a pracovala v Moskvě a já, moje dcera, syn i vnoučata - my všechny známe a všichni také znají nás. Máme velký kontakt. Na zemi je nás, Romů, hrozně málo."

České Romy také znáte?

"Znám. Ale hlavně bych chtěla poděkovat manželům Eleně a Džemilovi Silajdžićovým. Až jim bude 200 let, měl by se jim vybudovat pomník. To, co dělají pro Romy, to nikdo nedělá, co oni dva. My jsme jim moc a moc vděční, hodně je milujeme a jsme na ně pyšní."

U mikrofonu O Roma vakeren byla Raya, se kterou si povídala Jana Šustová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
25.06.2011Raya - nezapomenutelná zpěvačka a herečkaO Roma Vakeren
15.10.2004Nizozemská skupina Paulus Schäfer Gipsy Band natáčí nové album s bigbandemO Roma Vakeren
28.05.2004Účastníci festivalu Khamoro vyrazili do pražských ulicO Roma Vakeren
28.05.2004Program letošního festivalu Khamoro byl nesmírně pestrýO Roma Vakeren
28.05.2004Nastupující generace a její vizeO Roma Vakeren
28.05.2004Rozhovor se socioložkou Jiřinou ŠiklovouO Roma Vakeren
27.05.2004Italská skupina Ziringaglia na festivalu KhamoroFotoaktuality
27.05.2004Účinkující na festivalu Khamoro vyšli do pražských ulicFotoaktuality
27.05.2004Viktor Buzyljov a Zlatí cikáni RuskaFotoaktuality
26.05.2004Výstava dokumentuje život a historii polských RomůFotoaktuality
26.05.2004Paulus Schäfer Gipsy Band si přišel poslechnout i kníže Karel SchwarzenbergFotoaktuality
24.05.2004Začal 6. ročník Světového romského festivalu KhamoroFotoaktuality
24.05.2004Prvním účinkujícím na festivalu Khamoro 2004 byla francouzská skupina Yorgui LoefflerFotoaktuality
24.05.2004Praha již po šesté hostila Světový romský festival KhamoroHudba
21.05.2004Pozvánka na festival Khamoro 2004O Roma Vakeren
04.09.2002KhamoroHudba

=[ Zprávy ]=

Romská komunita v Česku i ve Španělsku má podobné problémy: nezaměstnanost, bydlení a vzdělání. Zatímco ale ve Španělsku se Romové stěhují z ghet do panelových domů, u nás se kvůli nedostatku bytů mnohdy naopak sestěhovávají do čtvrtí, kde jsou byty horší kategorie. Vyplynulo to z jednání česko-španělského semináře o boji proti sociálnímu vylučování romské komunity, který dnes skončil v Chebu. Podle španělských delegátů trvalo řadu let, než se podařilo zahájit spolupráci se státní správou a samosprávou. Za zásadní proto považují pochopení problematiky od nejnižší úrovně samosprávy.

Bohumín na Karvinsku plánuje rekonstrukci domů v jedné z městských lokalit, obývaných především Romy. Do rekonstrukce chce město zapojit i občany, kteří v domech bydlí. Na projektu už spolupracuje s Kumarem Vishwanatanem, který se dlouhodobě věnuje romské problematice na Ostravsku a má zkušenosti z výstavby Vesničky soužití v Ostravě.

Ústecká radnice obnovila po půl roce výplatu sociálních dávek romské rodině Červeňákových. Dávky přestala rodině vyplácet loni v listopadu poté, co Červeňákovi dostali od státu odškodnění 900 tisíc korun za průtahy v soudních jednáních o jejich bydlení.

Deset romských dětí nastoupí v příštím školním roce do klasické základní školy ve Vsetíně. Tamní terénní pracovníci to považují za svůj velký úspěch, protože v minulých letech nastupovali do první třídy maximálně dva romští školáci. Ostatní romské děti běžně chodily do speciální školy. Terénní pracovníci děti do školy doprovázejí, doučují je a pomáhají jejich rodičům s přípravou dětí do školy.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Co přinese inkluze pedagogům?O Roma Vakeren
13.02.2016Sběr dat pomáhá lépe integrovat děti v britských školáchO Roma Vakeren
23.01.2016Britské zkušenosti s pedagogickou prací s romskými žáky se přenáší i do ČeskaO Roma Vakeren
16.01.2016Proč základní školy odmítají romské žáky?O Roma Vakeren
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
02.01.2016Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouvaO Roma Vakeren
21.11.2015Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!O Roma Vakeren
25.04.2015Podle zprávy Amnesty International Česko stále diskriminuje romské děti ve školstvíO Roma Vakeren
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
07.03.2015Magdalena Karvayová v Ostravě motivuje romské rodiče, aby své děti zapsali do nesegregovaných základních školO Roma Vakeren
14.02.2015Kanadský velvyslanec Otto Jelinek diskutoval s Romy o problémech ve vzdělávání Romů v ČeskuO Roma Vakeren
07.02.2015Novinky v českém školstvíO Roma Vakeren
13.12.2014Online příručka Chci to řešit nabízí učitelům řešení projevů šikany, nesnášenlivosti nebo xenofobie ve školáchO Roma Vakeren
06.12.2014Ministr školství navrhuje povinnou docházku do školky v posledním roce před nástupem do školyO Roma Vakeren
29.11.2014Česko se ohradilo proti obvinění Evropské komise, že ve školách diskriminuje RomyO Roma Vakeren
29.11.2014Výstava Jak ztratit další generaci představuje fotografie Romů, kteří se postavili proti diskriminaci ve vzdělávacím systémuO Roma Vakeren
13.11.2014Smutné výročí rozsudku D. H. připomíná, že se situace Romů v Česku ani po sedmi letech nezměnilaZprávy ze života Romů
10.09.2014Novela školského zákona může být krok správným směrem, řekli rodiče a neziskové organizace předsedům parlamentních školských výborůZprávy ze života Romů
06.09.2014Budoucí školský ombudsman nepovažuje fungování praktických škol za problémO Roma Vakeren
17.07.2014Mami, tati, já chci do školy!Zprávy ze života Romů
28.06.2014Díky projektu Učí (se) celá rodina už se děti těší do školyO Roma Vakeren
19.05.2014Vyjádření ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové k návrhu novelizovat školský zákonZprávy ze života Romů
12.04.2014Mezinárodní zkušenosti s integrací sociálně vyloučených lokalitO Roma Vakeren
08.04.2014Nápad poslanců TOP 09 na výuku v romštině považují ve škole v Obrnicích za nesmyslO Roma Vakeren
08.04.2014Speciální romské třídy na školách a romština jako pomocný vyučovací jazyk - zbytečnost nebo šance?O Roma Vakeren
22.02.2014Skupina Aufori v Hradci Králové rozjíždí program Učí (se) celá rodinaO Roma Vakeren
15.02.2014Proč se v Česku v praxi nedaří inkluzivně vzdělávat?O Roma Vakeren
25.01.2014Pracovníci sdružení Vzájemné soužití doprovázeli romské děti k zápisu do základních školO Roma Vakeren
17.01.2014Romské děti: Nechte nás s Vašimi dětmi sedět v jedné lavici!Zprávy ze života Romů
24.08.2013Přípravy do školyO Roma Vakeren
14.05.2013Vzdělávání v Karlovarském kraji bude více inkluzívní, slíbil krajZprávy ze života Romů
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
21.02.2013Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
18.02.2013United Gipsy Crew: Rapem proti segregaciZprávy ze života Romů
16.02.2013„Pošlete ho do základky, aby z něj něco bylo“ – rapují mladí RomovéO Roma Vakeren
12.02.2013Nedávejte děti do praktických škol, vzkazují mladí rapeři romským rodičůmZprávy ze života Romů
01.12.2012V českém školství se pět let po rozsudku Evropského soudu pro lidská práva nic nezměniloO Roma Vakeren
27.11.2012Ministerstvo školství chce omezit praktické školy kvůli diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
26.11.2012Ministerstvo chystá plán, jak nerušit praktické školy. Alespoň prozatímZprávy ze života Romů
17.11.2012Uplynulo pět let od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva o diskriminaci romských dětí v českém školstvíO Roma Vakeren
10.11.2012S bojem proti rasismu začíná Diecézní charita ostravsko-opavská již na základních školáchZprávy ze života Romů
08.11.2012Zamčenou pyramidou knih upozornili aktivisté na diskriminaci romských dětíZprávy ze života Romů
08.11.2012Navzdory zákonům a kritice zvenčí jsou tisíce zdravých dětí v praktických školáchZprávy ze života Romů
02.10.2012Nová kniha vnáší světlo do desegregace Romů ve školstvíZprávy ze života Romů
09.08.2012V Česku roste počet tříd pro sociálně znevýhodněné předškolákyZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
02.08.2012O situaci na praktických školách bude jednat ministr školství s ombudsmanemO Roma Vakeren
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
18.02.2012Jak si vedou romské děti z Česka v britských školáchO Roma Vakeren
01.09.2011Děti ve Varnsdorfu raději nenosí s sebou peníze ani mobilyZprávy ze života Romů
27.08.2011Co dělat, když zkrachuje firma, která Vám rekonstruuje byt?O Roma Vakeren
16.07.2011Koalice Společně do školy usiluje o rovný přístup romských dětí ke vzděláníO Roma Vakeren
16.07.2011O osudech Národního akčního plánu inkluzivního vzděláváníO Roma Vakeren
30.05.2011Odborníci pracující na přípravě Národního akčního plánu inkluzivního vzdělávání končíZprávy ze života Romů
28.05.2011Projekt Nová šance usiluje o umístění romských dětí do základních školO Roma Vakeren
23.04.2011Prodlení při placení nájmuO Roma Vakeren
12.02.2011Konference o zlepšování přístupu Romů k bydleníO Roma Vakeren
02.02.2011Open Society Fund Praha pořádá konferenci Jak zlepšit přístup Romů k bydleníZprávy ze života Romů
15.01.2011Romské děti z vyloučených lokalit končí svou školní kariéru dříve než jejich vrstevníciO Roma Vakeren
29.12.2010Podle průzkumu mají romské děti menší šanci na středoškolské vzděláníZprávy ze života Romů
29.12.2010Kam odcházejí romské děti po základní školeZprávy ze života Romů
26.11.2010O školství s Milanem KováčemO Roma Vakeren
17.09.2010Problémy s řemeslníkyO Roma Vakeren
20.08.2010Vytopená domácnostO Roma Vakeren
09.07.2010PodnájemO Roma Vakeren
02.07.2010Deregulace nájemnéhoO Roma Vakeren
04.06.2010Historička Sarah Carmona na semináři "Romská identita"O Roma Vakeren
25.05.2010EU přijímá nová opatření ke zlepšení podmínek bydlení romských komunitZprávy ze života Romů
30.04.2010Podtatranská základní škola Šumiac má úspěchy v integraci romských dětíO Roma Vakeren
23.04.2010Nová koncepce dostupnosti bydlení pro lidi akutně ohrožené sociálním vyloučenímO Roma Vakeren
08.04.2010Romové po návratu z Kanady nemají ve Volarech bydleníZprávy ze života Romů
05.03.2010Z§vůle práva žádá vyšetření motivu pobodání romského žákaZprávy ze života Romů
03.03.2010Bytová družstva budou jednat o nepřizpůsobivých sousedechZprávy ze života Romů
09.10.2009Ve výuce dějepisu asi nastanou změnyO Roma Vakeren
25.09.2009Konference na téma překonávání sociálního znevýhodnění ve vzděláváníO Roma Vakeren
25.09.2009Projekt Motivace romských rodičů na poli vzděláváníO Roma Vakeren
18.09.2009Problémy Romů v oblasti bydleníO Roma Vakeren
11.09.2009Základní školu Masarykova opouštějí dětiO Roma Vakeren
28.08.2009I v roce 2009 trvá segregace romských dětí v ČRO Roma Vakeren
15.05.2009Mají být ve třídě pouze romské děti?O Roma Vakeren
04.05.2009Snášenlivost je možnáZprávy ze života Romů
03.04.2009Neplacení nájemnéhoO Roma Vakeren
06.03.2009Přihlašování osob ve společné domácnostiO Roma Vakeren
06.02.2009Důvody k výpovědi z pronajatého bytu bez přivolení souduO Roma Vakeren
23.01.2009Kdy můžeme dostat výpověď z nájemního bytu bez přivolení souduO Roma Vakeren
09.01.2009Podnájem a výpověď z bytuO Roma Vakeren
28.11.2008Koalice neziskových organizací Společně do školO Roma Vakeren
28.11.2008Andrej Mirga, poradce pro Sinti a Romské záležitosti ve VaršavěO Roma Vakeren
28.11.2008Mnohé romské děti zažívají na škole šikanuO Roma Vakeren
21.11.2008Mezinárodní konference Vzdělání bez bariér – Romské děti v České republiceO Roma Vakeren
21.11.2008Podle ministra školství budou moci romské děti chodit do běžných základních škol až za několik letO Roma Vakeren
21.11.2008Nadace OSF PrahaO Roma Vakeren
21.11.2008Romské děti jsou mnohdy automaticky zařazovány do praktických školO Roma Vakeren
31.10.2008Převod nájemní smlouvyO Roma Vakeren
17.10.2008Na co je třeba dbát při podnájmu bytuO Roma Vakeren
10.10.2008Jak postupovat při podepisování nájemní smlouvyO Roma Vakeren
03.10.2008Doučování dětí ve vyloučených lokalitáchO Roma Vakeren
08.08.2008I o prázdninách se některé děti připravují do školyO Roma Vakeren
18.07.2008Chorvatsko nediskriminovalo romské žáky, řekl soud ve ŠtrasburkuZprávy ze života Romů
13.06.2008Jaké vzdělávací aktivity nabízí Základní škola na pražském Havlíčkově náměstíO Roma Vakeren
04.01.2008Romové a problémy s bydlením O Roma Vakeren
21.09.2007Problémy po nezaplacení nájmuO Roma Vakeren
17.08.2007Nová příručka "Jak pracovat s romskými žáky"O Roma Vakeren
03.08.2007Ivan Veselý byl jmenován do pracovní skupiny při MŠMT pro vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
22.02.2007Spor o formu pomoci RomůmZprávy ze života Romů
21.02.2007Čunek: Někteří vystěhovaní Romové na opravy peníze už dostaliZprávy ze života Romů
11.12.2006Na domy vsetínských Romů na Jesenicku je vyhlášena exekuceZprávy ze života Romů
09.12.2006Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská právaZprávy ze života Romů
08.12.2006Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská právaZprávy ze života Romů
15.11.2006Romové podali na starostu Čunka a jeho kolegy trestní oznámeníZprávy ze života Romů
13.11.2006Vystěhovaní Romové z Jesenicka se do Vsetína zatím nevrátiliZprávy ze života Romů
05.11.2006Peníze na výstavbu buněk pro vystěhované Romy pocházely od státuZprávy ze života Romů
02.11.2006Kasal kritizoval Čunkovo řešení problémů s romskými neplatičiZprávy ze života Romů
20.10.2006Olomoucký kraj odsoudil stěhování vsetínských Romů na JesenickoZprávy ze života Romů
04.10.2006Kvalitní a systematické vzdělávání je klíčem k integraci RomůZprávy ze života Romů
19.09.2006Nová škola představuje projekt Rozlety a zve k zapojení žáků základních školZprávy ze života Romů
01.09.2006Nový školní rok začíná...O Roma Vakeren
29.08.2006V bezplatném kurzu pro zájemce o ukončení základního vzdělání je ještě několik volných místZprávy ze života Romů
09.06.2006Novela občanského zákona zjednodušila výpověď z bytuO Roma Vakeren
09.06.2006O novele občanského zákona s právníkemO Roma Vakeren
02.06.2006Novela Občanského zákoníku mění podmínky výpovědi z bytuO Roma Vakeren
12.05.2006O vystěhování neplatičů z bytů už nemusejí rozhodovat soudyO Roma Vakeren
12.05.2006Základní škola v Cítolibech u LounO Roma Vakeren
14.04.2006Novela občanského zákoníku přinese nájemníkům řadu problémůO Roma Vakeren
24.02.2006V Evropském parlamentu zněly stížnosti na diskriminaci romských dětíO Roma Vakeren
24.02.2006Romské děti nemusí končit ve zvláštních školáchO Roma Vakeren
24.02.2006V Českých Budějovicích vznikla segregovaná třída pro RomyO Roma Vakeren
10.02.2006Romové prohráli spor u Evropského soudu pro lidská právaO Roma Vakeren
09.01.2006Vláda startuje monitoring romských komunitZprávy ze života Romů
25.10.2005Romské organizace nabízejí školám spolupráciZprávy ze života Romů
21.10.2005Absolventka Technické univerzity v Liberci napsala diplomovou práci na téma Vzdělanost RomůO Roma Vakeren
09.09.2005V Cítolibech u Loun je ukázková základní školaO Roma Vakeren
01.07.2005Školství a romská médiaO Roma Vakeren
10.06.2005Smíchovští Romové mají problémy především s placením nájemnéhoO Roma Vakeren
04.03.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.03.2005Verdikt zněl: "Základní školu by nezvládla."O Roma Vakeren
04.02.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.02.2005Musíme platit nájemné za dva byty, ačkoliv jeden přechodně neužíváme?O Roma Vakeren
02.02.2005Le Monde poukazuje na diskriminaci Romů v České republiceZprávy ze života Romů
01.02.2005Hradecký kraj navrhl Kostelci pomoc při oddlužení RomůZprávy ze života Romů
29.10.2004Mladí Romové nemají informace o vlastní kultuřeO Roma Vakeren
22.10.2004Připravuje se program pro školy přihlížející k etnickým skupinámO Roma Vakeren
22.10.2004Romský asistent na školách musí mít pedagogické minimumO Roma Vakeren
20.09.2004Soud rozhodl, že Ústí nad Labem nebude Červeňákovým nic platitZprávy ze života Romů
03.09.2004Nový školní rokO Roma Vakeren
30.08.2004Část rodiny Červeňákových stáhla žalobu proti Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
27.08.2004Školní rok už je za dveřmiO Roma Vakeren
16.08.2004Veselá-Samková už nebude hájit ústeckou rodinu ČerveňákovýchZprávy ze života Romů
23.07.2004Pětice Romů z Jeseníku přišla o střechu nad hlavouO Roma Vakeren
20.07.2004Na Příbramsku se v srpnu sejdou mladí lidé různých kulturZprávy ze života Romů
02.07.2004V Praze je škola pro děti s neznalostí českého jazykaO Roma Vakeren
25.06.2004Pardubický magistrát nepřiděluje byty všem oprávněným žadatelůmO Roma Vakeren
18.06.2004Červeňákovi už dostávají sociální dávkyO Roma Vakeren
10.06.2004Romové ve Španělsku míří z ghett do paneláků, v ČR spíše naopakZprávy ze života Romů
09.06.2004Do základní školy ve Vsetíně nastoupí více romských dětíZprávy ze života Romů
04.05.2004MfD: Romové z Ústí mají strach z moravských vyděračů nájemnéhoZprávy ze života Romů
13.02.2004Na co se zaměřit při koupi bytu či nemovitostiO Roma Vakeren
06.02.2004Jak financovat život ve vlastním doměO Roma Vakeren
24.01.2004Jak získat nemovitost nebo bytO Roma Vakeren
19.01.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
16.01.2004Jak získat bytO Roma Vakeren
09.01.2004Jak nepřijít o střechu nad hlavouO Roma Vakeren
09.01.2004Co se děje v brněnském romském středisku Drom?O Roma Vakeren
09.01.2004Na základních školách by se měla vyučovat i romštinaO Roma Vakeren
05.12.2003Jaké jsou možnosti řešení problémů Romů s bydlenímO Roma Vakeren
31.10.2003Převod nájemní smlouvy na nového nájemníka bývá často problémemO Roma Vakeren
31.10.2003Jak vidí situaci Romů v ČR tajemník rady vlády Czeslaw Walek?O Roma Vakeren
24.10.2003Práva nájemníků při přidělení náhradního bytuO Roma Vakeren
10.10.2003K velkým problémům Romů patří dluhy na nájemnémO Roma Vakeren
10.10.2003Co mají Romové dělat, aby nepřišli o byt, ve kterém celá léta bydlí?O Roma Vakeren
03.10.2003Předškolní příprava romských dětí se v Broumově osvědčilaO Roma Vakeren
03.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.10.2003Romská rodina Červeňákových z ústecké městské části Předlice se musela stěhovatFotoaktuality
19.09.2003Pomoc pro žáky devátých ročníků při výběru povoláníO Roma Vakeren
05.09.2003Občanské sdružení za lidská práva romských občanů se snaží zlepšit životní podmínky Romů na JesenickO Roma Vakeren
08.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
16.05.2003Romská rodina z Terezína se po povodních nemá kam vrátitO Roma Vakeren
28.02.2003V ústecké Matiční ulici budou místní a dobrovolníci opět uklízet odpadFotoaktuality
20.12.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.12.2002Jak se žije na pražském sídlištiO Roma Vakeren
13.12.2002Možnosti přidělení obecních bytůO Roma Vakeren
06.12.2002V jakém případě máte právo na úhradu finančních prostředků po rekonstrukci obecního bytuO Roma Vakeren
29.11.2002Nájemní právo na bytO Roma Vakeren
29.11.2002Bourá se prostějovská lokalita U Svaté AnnyO Roma Vakeren
22.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.11.2002Po jaké době neplacení nájemného může být tento fakt důvodem k vystěhování dlužníka nájemcem z bytu?O Roma Vakeren
25.10.2002Jak žije jedna karlínská rodina postižená povodněmiO Roma Vakeren
25.10.2002Jak zákon pamatuje na lidi v případě nekvalitního bydleníO Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.10.2002Kdo má právo dědit byt v osobním vlastnictvíO Roma Vakeren
30.08.2002Náhrada bytu u majitelů po povodníchO Roma Vakeren
30.08.2002Kde budou bydlet obyvatelé Karlína, kteří přišli o byt?O Roma Vakeren
30.08.2002Popovodňová Matiční uliceO Roma Vakeren
23.08.2002Obyvatelé Karlína se již mohli podívat do místa svého bydlištěO Roma Vakeren
23.08.2002Jak postupovat při ztrátě nájemní smlouvy během povodněO Roma Vakeren
23.08.2002Romové v Ústí nad Labem ještě nemohou po povodních domůO Roma Vakeren
23.08.2002Obyvatelé pražského Karlína nalezli útočiště na strahovských kolejíchO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.06.2002Pronajímání části bytuO Roma Vakeren
04.05.2002V ČR vznikají podle Mladé fronty Dnes etnická ghetta, naplněná sociálně slabými RomyZprávy ze života Romů
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Máme vyměnit malý ale státní byt za větší v domě se soukromým majitelem?O Roma Vakeren
12.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.04.2002Mámě měnit státní byt za byt u soukromého majitele?O Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.04.2002Trvalý pobytO Roma Vakeren
29.03.2002Trvalý pobytO Roma Vakeren
22.03.2002Byty pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
22.03.2002Camp Kristina se stal útočištěm Romů bez přístřešíO Roma Vakeren
19.02.2002UhryHudba
18.01.2002Romové se stěhují z ProstějovaO Roma Vakeren
13.07.2001SlovenskoO Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
04.05.2001PrahaO Roma Vakeren
27.04.2001ŠvédskoO Roma Vakeren
27.04.2001Zoufalé bytové podmínky romských rodin v NymburceO Roma Vakeren
13.04.2001Mladá BoleslavO Roma Vakeren
13.04.2001Romové se stěhují z Mladé Boleslavi do okolních vesnicO Roma Vakeren
06.04.2001Ústí nad labemO Roma Vakeren
09.07.2000Prostějované vyzvali v petici radnici, aby zasáhla proti RomůmZprávy ze života Romů
09.07.2000V Bratislavě jednala OBSE o situaci Romů v EvropěZprávy ze života Romů
09.07.2000Vystěhování novopackých Romů je podle ústecké starostky etnickou čistkouZprávy ze života Romů
09.07.2000Ústecká starostka nedostala možnost jednat v Nové Pace o RomechZprávy ze života Romů
04.07.2000Novopačtí Romové se odmítají vystěhovat ze zdemolovaného domuZprávy ze života Romů
05.05.2000Vláda finančně pomůže vzniku romského komunitního bydlení v BrněZprávy ze života Romů
05.05.2000Novopačtí Romové se zatím do Ústí nad Labem nepřistěhovaliZprávy ze života Romů
05.05.2000Romové absolvovali v rámci projektu komunitního bydlení školeníZprávy ze života Romů
24.03.2000První domkáři opustili Matiční uliciZprávy ze života Romů
22.03.2000Romové požadují vlastní úřadZprávy ze života Romů
14.03.2000Tragédie v romské osadě Jarovnice v roce 1998Historie
26.02.2000ČervenecHistorie
26.02.2000SrpenHistorie
26.02.2000Romové z Písku se za asistence radnice přestěhovali na TřebíčskoZprávy ze života Romů
22.02.2000Straškovští Romové se dnes nastěhovali do nových bytůZprávy ze života Romů
01.12.1999Další ústečtí občané v okolí Matiční žádají vykoupení svých domkůZprávy ze života Romů
23.04.1999Uhl: Starosta neměl k dohodě o plotu v ústecké Matiční ulici svoleníZprávy ze života Romů
21.04.1999Domkáři z Matiční ulice píší vládě, aby odvolala Petra UhlaZprávy ze života Romů
13.04.1999Beseda s Petrem Uhlem v Prostějově skončila pro nezájem Romů fiaskemZprávy ze života Romů
15.01.1999Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
18.12.1998KolínZprávy ze života Romů
28.08.1998MadridZprávy ze života Romů
14.08.1998Valašské MeziříčíZprávy ze života Romů
07.08.1998OstravaZprávy ze života Romů
15.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
25.09.1997Ceska TrebovaZprávy ze života Romů
11.09.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů
28.08.1997OstravaZprávy ze života Romů
14.08.1997V Liscine nechtějí nepřizpůsobivé rodinyAktuality
07.08.1997OstravaZprávy ze života Romů
ChanovFakta o Romech

=[ Reportáž ]=
Parlament Romů ČR chce být partnerem vládě a domácím i mezinárodním institucím
Být partnerem vládě a domácím i mezinárodním institucím se chystá nově vzniklé sdružení Parlament Romů ČR - zastřešující organizace s celorepublikovou působností. Kolegyně Marie Vrábelová vyzpovídala předsedu organizace Milana Ščuku.

"Parlament Romů jsme připravovali zhruba rok. Parlament je tady, žije."

Kdo je členem Parlamentu?

"Členy Parlamentu k dnešnímu dni máme 87 právnických osob - občanských sdružení - a 57 osobností."

Co bude mít parlament za úkol? Co chce všechno změnit a co chce zastupovat?

"Je toho strašně moc. Připravujeme program a koncepci pro vládní činitele, pro jednotlivé resorty. Připravují to jednotlivý místopředsedové, kdy každý z nich má svůj resort. Potom to zpracujeme do celkové podoby. Jako nejvíc tíživé vidíme školství, nezaměstnanost, zdravotnictví. Na tyto oblasti se budeme nejvíce koncentrovat, aby koncepce skutečně vycházela z toho co Romové nejvíce potřebují."

To znamená, že první kde vznesete žádost, bude v parlamentu?

"Samozřejmě nejdříve budeme lobovat u ministrů jednotlivých resortů, následně pak navštívíme jednotlivé poslance parlamentu."

Když jste se dali dohromady, myslíte si, že to bude mít větší účinek?

"Podívejte se, tento problém, který tu v republice je, musíme řešit společně - majorita s romskou menšinou. Všichni vidíme a cítíme, že za posledních deset let se tento problém řeší povrchně, ale neřeší se konkrétně, nevidíme žádné citelné změny. Budou s námi muset jednat, a pokud s námi jednat nebudou, pak to znamená, že Česká republika nemá vůli, a nechce tento problém řešit. Pak bychom se museli obrátit na Evropu a hledat možnosti v Evropě."

Jak byste chtěli řešit nezaměstnanost Romů?

"Jako řešení nezaměstnanosti Romů vidíme zákon, který by stanovoval státním podnikům kvótu pro zaměstnání Romů - měli by povinnost zaměstnat 10% romských zaměstnanců. Tím zjistíme, který Rom chce pracovat a který nechce pracovat. Uděláme si mezi námi čisto, aby nikdo neříkal, že Romové nechtějí pracovat."

Kdyby měl někdo nějaký problém z řad Romů, občanů, kteří nejsou součástí Vašeho Parlamentu. Mohou se na Vás obrátit?

"Samozřejmě. Pomůžeme každému Romovi, bude-li to v našich silách."

Kam se můžou konkrétně obrátit?

"Můžou se obrátit na Prahu 3 - Žižkov, Husitská 43."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
10.03.2005Romský parlament usiluje o vznik domů romské integraceZprávy ze života Romů
04.02.2005Sdružení Parlament Romů: Snížení dávek ještě zhorší situaci RomůZprávy ze života Romů
29.01.2005Romský parlament chce najít kandidáty do romských samosprávZprávy ze života Romů
07.01.2005Jaký vliv má nový romský parlament?O Roma Vakeren
17.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.10.2004Prezident republiky se setkal se zástupci Parlamentu Romů ČRO Roma Vakeren
28.08.2004Romové zvolili za svého předáka v Ústeckém kraji Romana SlepčíkaZprávy ze života Romů
20.08.2004Statistické šetření v romské komunitěO Roma Vakeren
17.08.2004Dvě romská sdružení vyzývají romské předáky k usmíření a jednotěZprávy ze života Romů
08.06.2004Parlament Romů: Desetina pracovníků firem státu mají být RomovéZprávy ze života Romů
07.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
06.05.2004Romové mají svůj parlament, prvním předsedou se stal Milan ŠčukaZprávy ze života Romů
05.05.2004Romové se chystají ve čtvrtek zvolit svůj Parlament Romů v ČRZprávy ze života Romů
09.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.04.2004Měl by vzniknout zastřešující orgán romských organizacíO Roma Vakeren
08.04.2004Romské osobnosti a zástupci sdružení založili Parlament RomůZprávy ze života Romů
09.11.2001Romský parlamentO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Stovka účastníků soutěže Romano suno se sešla v Toskánském paláci v Praze
V Toskánském paláci byly vyhlášeny výsledky dalšího ročníku literární soutěže Romano suno (Romský sen). Do Prahy přijelo na 100 soutěžících, aby se zúčastnili slavnostního vyhlášení výsledků a předávání cen. Helena Poláková pozvala k mikrofonu koordinátorku projektu Ivetu Pape.

Ceny předávala senátorka J. Moserová "Nová škola již po sedmé organizuje literární a výtvarnou soutěž Romano sono."

Kolik dětí se účastnilo soutěže?

"Literární soutěže se zúčastnilo 140 dětí."

Kdo tento rok vyhrál?

"Favoriti jsou děti ze specielní školy z Vítkova, ale samozřejmě vyhrály i děti z ostatních škol - třeba děti z Ostravy, ze Vsetína, Strakonic, Velkých Helartic"

Jaké děti se do vaší soutěže hlásí?

Účastníci soutěže "Různé, protože máme věkové kategorie, do kterých je rozdělena soutěž jak literární, tak výtvarná.

Připravujete tuto akci i na příští rok?

"Samozřejmě. V září 2004 vyhlásíme témata pro další ročník soutěže."

K mikrofonu jsme pozvali asistentku Speciální školy ve Vítkově Andreu Ferencovou, která se umístila v soutěži starších na třetím místě. Ferencová:

Senátorka Jaroslava Moserová a pořadatelka Iveta Pape "Pracuji jako vychovatel - asistent. První jsem měl romský taneční kroužek, který jsem vedla zadarmo. Potom mě paní ředitelka viděla, že tam chodím, a tak mě zaměstnali. Pracuji tam už 4 roky."

Mohla byste říct, proč jste se do této soutěže vlastně přihlásila?

"Umřel mi děda. A ten mě naučil zpívat, hrát na kytaru, vařit a vůbec všecko, měla jsem ho ráda, tak jsem to o něm napsala, abych měla vzpomínku, když už nežije."

Jak jim pomáháte v té speciální škole?

"Pomáhám od rána. Ráno mají družinu, pak školní klub, tancování, zpěv. Věnujeme se jim od rána do čtyř hodin."

Co konkrétně děláte s dětmi?

"V prvním ročníku - to je základní - tak tam je český jazyk, matematika, všecko ..."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
14.10.2015Putovní výstava Romano suno zavítá do pražského Komunitního centra PrádelnaZprávy ze života Romů
16.05.2015Děti mohou přihlašovat svá literární, audiovizuální a výtvarná díla do soutěže Romano suno - Romský senO Roma Vakeren
12.04.2015Nová škola vyhlašuje 18. ročník soutěže Romano sunoZprávy ze života Romů
20.12.2014Do soutěže Romano suno mohly děti zasílat příspěvky i v audiovizuální kategorii mluveného slova v romštiněO Roma Vakeren
03.12.2014Vítěze 17. ročníku literární soutěže Romano suno ocení velvyslanec USA Andrew SchapiroZprávy ze života Romů
09.04.2014Začíná 17. ročník literární soutěže v romštině Romano suno – Romský senZprávy ze života Romů
25.01.2014Literární a výtvarná soutěž Romano Suno - Romský sen se uskutečnila už po šestnáctéO Roma Vakeren
06.11.2013Putovní výstava Romano suno v knihovně VítkoviceZprávy ze života Romů
03.04.2013Šestnáctý ročník literární soutěže Romano suno začíná na Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
24.03.2012Výstavy prezentují mladé i starší romské literátyO Roma Vakeren
30.12.2010Soutěž Romano suno ukázala, o jaké práci dětí sníO Roma Vakeren
27.08.2008Svět kolem mě — prezentace romské kultury na 4. ročníku EtnofestuZprávy ze života Romů
15.06.2007Literární a výtvarná soutěž Romano suno - Romský sen slaví 10. narozeninyO Roma Vakeren
11.06.2007Na vernisáži výstavy "10 let Romana suna" se budou číst romské příběhyZprávy ze života Romů
07.07.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.06.2004Romano suno - literární soutěž pro romské dětiZprávy ze života Romů
28.05.2004Jedinečné ocenění za jedinečné práceZprávy ze života Romů
18.01.2002Taťána Medvecká smeká klobouk před romskou hudbouO Roma Vakeren
11.01.2002Jak proběhl 5. ročník literární a grafické soutěže Romano suno - Romský senO Roma Vakeren
11.01.2002Dnešním hostem je Emil ŠčukaO Roma Vakeren
04.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
02.12.1999V rezidenci USA převzali ceny vítězové romské literární soutěžeZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Rodiny v sociální krizi najdou pomoc v Říčanech u Prahy
Rodinám, které se ocitnou v sociální krizi, pomáhá s výchovou dětí obecně prospěšná společnost v Říčanech u Prahy. Děti jsou dočasně umístěny v Olivově dětské léčebně. Jsou tam ale také děti, které se léčí z různých civilizačních chorob. K mikrofonu si Marie Vrábelová pozvala vedoucího sociálního programu Ilju Procházku.

"Poskytujeme komplexní péči. U těch léčebných pobytů je to srovnatelné s lázněmi. Co se týká sociálních programů - nabízíme komplexní výchovnou péči. Děti jsou u nás ubytované, staráme se o jejich stravování, o jejich základní potřeby, včetně výchovné péče, psychologické a psychoterapeutické péče."

Jsou u vás i romské děti?

"Jsou u nás i romské děti."

S jakými problémy ony k vám přicházejí?

"Samozřejmě se zdravotními problémy. Zdravotní problémy se romských dětí týkají jako u všech ostatních. Choroby nebo diagnózy, které léčíme, bývají často označovány za civilizační choroby."

A k těm sociálních problému u Romů patří třeba, když jsou děti načas opuštěné, nebo jak to vypadá?

"U sociálních programů se předpokládá souhlas zákonného zástupce s pobytem, takže ty děti nejsou opuštěné. Většinou jsou to u romských dětí bytové problémy, někdy je to třeba trošku nedostatečná výchova, nebo trošku problematická rodina, děti často mívají problémy ve škole, tak se sociální odbor tu situaci snaží řešit třeba dočasným pobytem u nás. Problémy jsou často ekonomické. Jedná se často o vícečlenné rodiny, které mají ekonomické problémy."

Děti jsou u vás na delší dobu nebo mají dobu určitou?

"Zase se to liší. U léčebných pobytů je délka 6 až 8 týdnů, maximálně tři měsíce, jen ve výjimečných případech delší. Ještě bych řekl, že u léčebných pobytů je ještě jedna možnost - bereme tzv. překlady z lůžka, tedy děti s vážným nebo po vážném onemocnění, kde u nás se postupně doléčí, připraví se zpátky na návrat do své rodiny, ke svému normálnímu životu. U sociálních programů je maximální délka jeden rok. Pobyt je dost různorodý. Nedá se říct, že je nějaká typická délka. My se vždycky snažíme, aby se dítě vrátilo do původní rodiny. To je vlastně smysl, aby zůstalo v původní rodině, aby neodešlo do ústavní péče, kde ten návrat je podstatně komplikovanější. V naprosté většině případů se vracejí ke své původní rodině."

Jaké máte zkušenosti s romskými dětmi? Jaké jsou?

"Většinou jsou temperamentnější, jsou impulsivnější, jsou i citlivější svým způsobem. U některých sociálně slabších rodin, a to nejen u Romů, je deficit sociálních návyků, sociálních znalostí, ale to není jenom případ Romů."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.09.2009Na bezplatnou Linku bezpečí už mohou děti volat 15 letZprávy ze života Romů
31.07.2009Dětský dům Zábrdovice nabízí o prázdninách volnočasové aktivity pro dětiO Roma Vakeren
18.04.2008Osobní půjčky - riziko pro spotřebitele?O Roma Vakeren
12.09.2006Romská ghetta: kudy z nich ven?Zprávy ze života Romů
21.04.2005V květnu se uskuteční konference o sociálních podmínkách RomůZprávy ze života Romů
20.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.09.2003Krizové centrum Přístav poskytne útočiště lidem v nouziO Roma Vakeren
05.09.2003Občanské sdružení za lidská práva romských občanů se snaží zlepšit životní podmínky Romů na JesenickO Roma Vakeren
17.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
13.12.2002Možnosti přidělení obecních bytůO Roma Vakeren
06.12.2002Politika evropských měst ve vztahu k národnostním menšinámO Roma Vakeren
29.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
29.11.2002Bourá se prostějovská lokalita U Svaté AnnyO Roma Vakeren
15.11.2002Chaos TotalosO Roma Vakeren
18.10.2002Sociální pomoc po povodniO Roma Vakeren
23.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
16.08.2002Obyvatelé Matiční ulice byli evakuovániO Roma Vakeren
09.08.2002Ředitel sdružení Dženo Ivan Veselý o aktuální situaci Romů v ČRO Roma Vakeren
19.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
17.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
10.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
10.05.2002Romové v Karlových VarechO Roma Vakeren
03.05.2002V tísni je možné využít služeb České katolické charityO Roma Vakeren
03.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
22.03.2002Camp Kristina se stal útočištěm Romů bez přístřešíO Roma Vakeren
01.06.2001PrahaO Roma Vakeren
14.03.2000Tragédie v romské osadě Jarovnice v roce 1998Historie
26.02.2000Odchod Romu do KanadyHistorie
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000Zpráva Ministerstva zahraničí USA za rok 1993Historie
26.02.2000ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANIČÍ USA ZA ROK 1994Historie
26.02.2000Zpráva Českého Helsinského Výboru za rok 1994Historie
26.02.2000ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANČÍ USA ZA ROK 1995Historie
26.02.2000ROK 1996Historie
26.02.2000Eva ŠotolováAnketa
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
28.12.1999Za osm let se zlepšilo mínění o RomechZprávy ze života Romů
28.12.1999Desetina lidí připouští diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
15.01.1999PrahaZprávy ze života Romů
16.10.1998PrahaZprávy ze života Romů

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání O Roma vakeren čili Romové hovoří najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Také příště vám nabídneme aktuality a zajjímavosti ze života Romů a nebude chybět ani romská muzika.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Jesenický útočník vyvázl s podmínkou
Reportáž:  Zpěvačka Raya byla nadšena festivalem Khamoro
Zprávy: 
Reportáž:  Parlament Romů ČR chce být partnerem vládě a domácím i mezinárodním institucím
Reportáž:  Stovka účastníků soutěže Romano suno se sešla v Toskánském paláci v Praze
Reportáž:  Rodiny v sociální krizi najdou pomoc v Říčanech u Prahy

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz