Vyhledávání
22.3.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Hin paršťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben " O Roma vakeren"!!!!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě také romské hudby.

Kamen te šunen, nevimata, abo sar o Roma dživen? Te ha, ta ačen amenca! Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Peršo vakeraha pal oda, so šaj keras andre Evropsko unia. Sar šaj o Roma chudena buči u sar dživena, pal oda amenca vakerelas o sociolog Fedor Gál. Británii a Irsko pravděpodobně v nejbližších měsících čeká nápor zájemců o práci z nových států Evropské unie. Zájem mají čeští i slovenští Romové a to je naše první téma, o kterém si budeme povídat se sociologem Fedorem Gálem.

Oka kurko sas Prahate o Gipsy Kings. Amen predal tumende kerdžam repotros pal adi grupa, so la džanen o nipi andro savore thema. Andro o Roma vakeren šunena tiž nevipena, andale romengero dživipen.

Minulý víkend v pražské T - mobile Aréně hráli a zpívali Gipsy Kings a my jsme si pro vás připravili exklusivní rozhovor a muziku z jejich nového alba. A samozřejmě jsme pro vás připravili také aktuality ze života Romů.

Tiž amenca džana Děčinoste, kaj dživel Miss Sympatie e Denisa Bílá, andro Ústí nad Labem, kaj vakeralas palo dživipen maškar amende e romani poradkyňa e Eva Bajgerovo. Džana amenca Hradcoste, kaj bašavenas o Gipsy Hery Band Karlove Varendar u amaro šuniben zaphandaha vičindoneha pro akcii.

Ve druhé polovině o Roma vakeren vám představíme romskou Miss Sympatie. Vydáme se do Ústí nad Labem, kde jsme si povídali s romskou koordinátorkou Evu Bajgerovou o soužití. Jedinečný koncert má za sebou filharmonie Hradec Králové a romská folkroková kapela Gipsy Hery Band - i to vám přiblížíme a v závěru vysílání o Roma vakeren vás pozveme na koncetr sboru Apsora a na akci nazvanou Romano d'ives. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Pracovní příležitosti v zahraničí
Vstupem Česka do Evropské unie ožily naděje řady našich občanů, zejména Romů, na možnost pracovních příležitostí v zahraničí. Jaký názor má na tuto skutečnost se Marie Vrábelová zeptala sociologa Fedora Gála.

Krejčovská dílna v Teplicích "Evropská unie je prostor, kde se uplatní především lidé užiteční, kvalifikovaní, draví, jazykově vybavení. Představa, že si sbalím pingl a odjedu do Anglie a budu se mít skvěle, je nesmyslná a utopická, nereálná."

"Británie se chystala na velký příval Romů a lidí právě z východu, ale nakonec se cesty nekonaly, čím si myslíte, že to je ?"

"Ti, kteří chtěli utéct, tak jsou tam, protože romská komunita je velice propojená. Ti, co zůstali, vědí, že to není žádné lízání medu. Od 1. května se vznáší ve vzduchu vzkaz pro lidi: Učte své děti jazyky, umožněte jim, aby získaly kvalifikaci. To nemusí být kvalifikace vysokoškolsky vzdělaného člověka, ale má to být zručnost a schopnost dělat něco kvalitního, cokliv."

"Znáte někoho z Romů, s kterým jste v kontaktu, který se v zahraničí uplatnil?"

Fedor Gál "Já si velice časti píšu a telefonuju s Mirkem Dunou, který žije na Novém Zélandě. Je tam už pět nebo šest let a živí se jako hudebník. On byl skvělý hudebník i tady ale rozdíl mezi jeho životem kdysi tady a teď tam je především v tom, že jeho děti nejsou vystaveny žádným averzím a nevraživostem okolí, že umí hovořit plynule anglicky a že jsou integrovány. On sám dělá práci, kterou dělal vždycky, snad lépe placenou dnes než předtím. Pokud jde o Luboše Zubáka, který žije v Irsku, možná, že si ho někteří ještěpamatují jako takového permanentního revolucionáře, který se velice angažoval za práva Romů a pietní místo v Letech u Písku. Byl to člověk vnímaný jako "exot", permanentně nezaměstnaný, permanentně na pokraji psychické osobní krize, dnes je to člověk, který pomáhá jiným. V Irsku pomáhá imigrantům, má vlastní webovou stránku, snaží se natočit film o osudu Romů za druhé světové války. Rozdíl mezi kvalitou jeho života dnes a tehdá, kdy žil ještě v České republice, je propastný."

"Romové, kteří žijí a pracují v zahraničí, určitě svým příbuzným pomohou, myslíte si, že to bude mít vliv na odchod Romů?"

"Odejít do neznámého prostředí, do prostředí, jehož jazyk neznám, kde nikoho nemám, kde nemám dopředu domluvenou práci, ubytování, je nesmírně těžké, je to riziko a táhnout do toho ještě děti a rodiče, je nezodpovědné. Ti, kteří tam mají přátele a příbuzné, ti to zkusí."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.02.2014ReportážO Roma Vakeren
19.03.2008Projekt Aktivizace pracovního potenciálu sociálně znevýhodněných občanů Zprávy ze života Romů
09.03.2007Projekt sdružení Velká Ohrada přispěje k lepšímu zaměstnávání Romů v PrazeO Roma Vakeren
23.06.2006Na internetu začala fungovat burza práce, určená hlavně RomůmZprávy ze života Romů
17.06.2005Jaké zkušenosti mají Romové se zaměstnáváním a proč odcházejí do zahraničí?O Roma Vakeren
25.03.2005Zlepšit uplatnění na trhu práce pomůže Romům v Brně nové centrumZprávy ze života Romů
18.03.2005Olomoucké sdružení Spolu pomáhá Romům najít práciO Roma Vakeren
11.02.2005Romský podnikatel hůř získává zakázkyO Roma Vakeren
11.02.2005Zmatky na úřadu práceO Roma Vakeren
27.01.2005Konzultantka: Romy při hledání práce demotivuje systém dávekZprávy ze života Romů
10.01.2005Zpráva: Stát dává víc peněz, nezaměstnanost Romů ale neklesáZprávy ze života Romů
05.01.2005Organizace mohou žádat o peníze z EU na zlepšení zaměstnanostiZprávy ze života Romů
31.07.2004Deníky Bohemia: Romové z Žatecka odjíždějí do Británie za peněziZprávy ze života Romů
08.06.2004Parlament Romů: Desetina pracovníků firem státu mají být RomovéZprávy ze života Romů
27.05.2004Po nezdaru v Británii budou Romové z Chomutova hledat práci jindeZprávy ze života Romů
14.05.2004Kurz mezinárodní orientace pro RomyO Roma Vakeren
17.10.2003Personální agentura Romů pomáhá Romům při hledání zaměstnáníO Roma Vakeren
30.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
30.05.2003Žena, kterou odmítli zaměstnat kvůli romskému původu, se obrátí na soudO Roma Vakeren
30.05.2003Program předcházení sociálního vyloučení v romských komunitách a odstraňování jeho důsledkůO Roma Vakeren
23.05.2003Co když mě zaměstnavatel odmítne přijmout, protože jsem Rom?O Roma Vakeren
09.05.2003Právní poradnaO Roma Vakeren
14.03.2003Milan FerencO Roma Vakeren
14.02.2003Diskriminace Romů na trhu práceO Roma Vakeren
07.11.1997PrahaZprávy ze života Romů

=[ Horké téma ]=
Rozhovor s Gipsy Kings
Vyvrcholením hudebního festivalu United Islands of Prague byl koncert světoznámé romské skupiny Gipsy Kings 2. května v pražské T-Mobile aréně. Skupina v České republice hrála poprvé a po nadšeném přijetí publikem umělci slíbili, že u nás opět vystoupí. Pražský koncert byl součástí turné po Evropě, při němž Gipsy Kings představili své nové cédéčko s názvem Roots - Kořeny. Více informací o Gipsy Kings a jejich novém albu prozradil Janě Šustové manažer skupiny Pascal Imbert.

Na současném turné Vaší skupiny představujete své nové cédéčko. Můžete nám o něm něco prozradit?

Album Root Máme nové album, které jsme nahráli minulý rok a jmenuje se Roots. Je odlišné od těch, které jsme dělali v minulosti, protože jsme ho nahráli akusticky bez syntetizérů a bicích, jen s akustickým kontrabasem. Chtěli jsme zpívat tak, jak se dělá mezi námi Romy, a chtěli jsme vytvořit přirozenější a hlubší album bez popových a estrádních prvků. Vzniklo album s velmi dobrou atmosférou a zatím bylo dobře hodnoceno. Doufám, že se Pražanům bude líbit. Jsem zvědav na vaši reakci.

Použití základních akustických nástrojů může připomínat Romy sedící kolem ohně, kteří zpívají a hrají...

Rozhodli jsme se udělat cédéčko tímto způsobem, abychom znovu našli tuto atmosféru. V minulosti už jsme nahráli více cédéček pořád podle stejného vzorce v sofistikovaných studiích Paříže, Londýna a New Yorku a nyní jsme chtěli najít zvuk, který je pro nás přirozenější. Takže to byla ta motivace: udělali jsme ve stejném duchu již hodně cédéček a chtěli jsme změnit vzorec.

V jakých zemích a jak často koncertujete?

V posledních deseti letech jsme hodně pracovali ve Spojených státech, v Japonsku a Číně a poněkud jsme zanedbali Evropu. Takže tento rok se skupina chce víc věnovat Evropě a máme dvanáct koncertů mezi Francií, Švýcarskem, Anglií, Německem a Dánskem. Máme radost, že hrajeme i v Praze, protože Praha je teď v Evropské unii a my chceme v Evropě strávit více času. Těší nás úspěch ve Spojených státech, v Japonsku a Číně, ale chceme více pracovat v Evropě a jsme zvědaví, jak Evropané ohodnotí tento způsob trochu více tradiční hudby, který děláme.

Souvisí Vaše evropské turné s rozšířením Evropské unie anebo je to spíše náhoda?

Musím říct, že naše turné není přímo spojeno s rozšiřováním Evropské unie, je to spíš náhoda. Ale že jsme dnes v Praze, den poté, co Česká republika vstoupila do EU, to náhoda není. Evropu jsme zvolili proto, že jsme moc chtěli "znovu získat" naše evropské publikum.

Myslíte si, že se do Prahy zase někdy vrátíte?

Uvidíme, jak to bude vypadat dnes večer na koncertu a jak bude přijato naše album. Jestli se lidem bude líbit, hrozně rádi se zase vrátíme, protože to není od nás daleko, je to nádherná země, máte úžasné spisovatele, jako je třeba Kafka či Kundera, a velmi silnou a hlubokou kulturu. A nám dělá velkou radost jezdit do míst, kde je silná a hluboká kultura.

Kdo píše hudbu, kterou hrajete?

Je to společná práce. Je zde zpěvák Nicolas Reyes, který je hlavním zpěvákem. Pak jsou ještě tři další zpěváci, bratři Reyesovi - Patchai, Andre a Canut. Máme kytaristu Tonino Baliardo. Hudbu píšeme společně, hlavně se na tom podílí Nicolas, Tonino a ostatní zpěváci, ale každý přináší nějaké nápady a jiné písně, takže je to taková kolektivní práce. Na začátku každý něco udělá sám, ale pak se to rozpracuje ve skupině. Lidé ze skupiny už spolu pracují 30 let, takže se dobře znají.

Členové skupiny pocházejí ze dvou rodin...

Jsme dvě rodiny: rodina Reyes, což jsou děti José Reyese a jsou z Arles, a potom rodina Baliardo z Montpellier. Prapředci těchto rodin pocházejí ze Španělska, ale odešli z něj během občanské války. Romové tam za Frankova režimu nebyli dobře přijímáni. Tyto rodiny tedy raději odešly do Francie, což byla klidnější a vstřícnější země.

Jak se tyto dvě rodiny seznámily?

Každý rok probíhá náboženský svátek v městečku Saintes-Maries-de-la Mer, což je slavnost, která probíhá na konci května a už několik desítek let tam přijíždí hodně Romů, modlí se ke svaté Sáře a slaví ten svátek společně. A tyto dvě rodiny se tam seznámily. Viděly, že někdo je kytarista, druhý zpěvák a začaly pracovat společně. Takže to bylo setkání dvou rodin, které nejsou vzdálené a pocházejí ze stejného rodu. Potkaly se v Saintes-Maries-de-la Mer a od té doby se rozhodly spolupracovat.

Na začátku jste vystupovali pod jiným jménem...

Ano, protože skupinu založil José Reyes. José Reyes byl otec Nicoly, Patchai, Canuta, Andreho a Paula. José založil skupinu, která se jmenovala Los Reyes. Po určité době přišli do skupiny další lidé a po setkání s rodinou Baliardo se skupina rozhodla mít více mezinárodní jméno Gipsy Kings. Takže od 80. let se jmenuje Gipsy Kings, ale je to pokračování práce José Reyese - skupiny, která se jmenovala Los Reyes. Je třeba to neplést s jednou současnou skupinou, která se jmenuje Los Reyes, ale jsou to bratranci, není to stejná skupina, jako byla dříve. Protože ta původní skupina, o níž celou dobu mluvíme, se teď jmenuje Gipsy Kings. Je hodně Romů, kteří hrají podobnou muziku jako my a je také jedna skupina Los Reyes, která nemá nic do činění s Gipsy Kings.

Ukázali jste neromskému světu romskou rumbu. Kde jste se ji sami naučili?

Rumba je rytmus, který pochází z daleka. Myslím, že pochází z Afriky, ze Zaire, a cestoval do Ameriky, zejména na Kubu. Díky obchodu Kuby s Barcelonou se dostal i do Barcelony. Romové jsou lidé, kteří hodně cestují a po cestách sbírají různé vlivy. Slyšeli tento rytmus a řekli si, že je zajímavý, oblíbili si ho, adaptovali ho na flamenco a tato "svatba" byla velmi zdařile provedená. A od té doby se jejich hudba jmenuje rumba flamenca díky smíšení tradičního flamenca s tímto rytmem, který svádí lidi k tanci. Úspěch naší skupiny je částečně svázán právě s atmosférou slavnosti, která vzniká na našich koncertech. Ta radostná extáze se přenáší na diváky, ti tančí a zapomínají na své starosti. Na chvíli se s námi ponoří do tradičních písní flamenca a potom už zase tančí jako při slavnostech. Takže uvidíme, jak to "zafunguje" na české publikum. Dnes večer budeme hrát písně z našeho nového alba a také budeme hrát písně z dřívějška pro publikum, které nás už dlouho nevidělo. Připomeneme jim některé staré dobré skladby - Djobi Djoba atd. Chceme také ukázat rozdíl mezi staršími skladbami a tímto novým albem, aby si řekli: "To je dobré, to je nový směr!" Tato skupina, která má velký talent, může dělat různé projekty. Jsme připraveni natočit album se smyčcovým orchestrem, jsme připraveni dělat různé písně. V této skupině je tolik lásky k hudbě, že je plná všech možných projektů a nemusí se jednat o jeden hudební styl, mohou to být různé věci.

V jakém jazyce zpíváte?

Zpíváme hlavně v katalánštině, ale často se jedná o směs se španělštinou a s nářečími jižní Francie, z Provence, protože tam rodiny bydlí, pocházejí z Provence. Je to dáno i kočovným způsobem života Romů, že přijímají jazyk a výrazy míst, kterými cestují. Najdete u nás výrazy v katalánštině přejaté ze Španělska, pak naše rodiny přijely na jih Francie, takže se tam přimíchala provensálština. Tento jazyk souvisí s cestováním. Kdybychom zůstali déle v Americe, za chvíli bychom mluvili americkým nářečím.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
29.10.2011Gipsy Kings koncertovali už potřetí v České republiceO Roma Vakeren
21.10.2011Po čtyřech letech se do Česka vrátila skupina Gipsy KingsZprávy ze života Romů
11.10.2011Slavní Gipsy Kings se v Brně představí za pouhých 10 dní!Zprávy ze života Romů
01.02.2011Jediný koncert Gipsy Kings v České republice!Zprávy ze života Romů
09.07.2007Festival Colours of Ostrava 2007 propukne již ve čtvrtekZprávy ze života Romů
29.07.2005V Rožnově pod Radhoštěm vystoupila také skupina BengasO Roma Vakeren
22.04.2005Kapela Bengas vyrazí na celosvětové turné s Gipsy KingsO Roma Vakeren
30.07.2004Kapela Terne čhaveO Roma Vakeren
02.05.2004Slavní Gipsy Kings poprvé vystoupili v PrazeFotoaktuality
30.04.2004Nejlevněji na Gipsy Kings? Do Prahy!Zprávy ze života Romů
27.04.2004Hudební festival pronikne do málo známých míst PrahyZprávy ze života Romů
23.04.2004Gipsy Kings (Francie)Hudba
21.04.2004Gipsy Kings zahájili turné, které vyvrcholí v PrazeZprávy ze života Romů
29.03.2004Festival na pražských ostrovech vyvrcholí koncertem Gipsy KingsZprávy ze života Romů

=[ Zprávy ]=

Zástupci romských sdružení a romské osobnosti zvolili Parlament Romů v České republice. Jeho prvním předsedou se stal Milan Ščuka, který je komisařem pro ekonomiku a sociální oblast Mezinárodní romské unie. Parlament má devítičlenné představenstvo, které se bude scházet dvakrát měsíčně. Plénum parlamentu bude zasedat nejméně třikrát ročně. Prvními dvěma místopředsedy byli zvoleni romský koordinátor Jihomoravského kraje Jiří Daniel a místopředseda Romské občanské iniciativy Marek Polák.

Jedna z agentur, které v Londýně zajišťují ubytování a práci především pro Čechy a Slováky, zaznamenala až dvacetiprocentní nárůst poptávky. Naproti tomu výroky oficiálních britských míst ukazují, že vláda není pohybem lidí do Británie nijak znepokojena. Podle slov mluvčího ministerstva vnitra Londýn nečeká, že by lidé z nových členských zemí způsobili na britském trhu práce problémy.

Podle prezidenta Mezinárodní romské unie Emila Ščuky je možné, že by se letos mohly z Česka do Británie či Irska vypravit stovky romských rodin. Mnozí z Romů chtějí však v těchto zemích pracovat jen přes léto, na zimu se hodlají vrátit domů. Do zemí za kanálem La Manche odjely desítky Romů, mnohé naopak možnost pracovat v cizině neláká.

Celý rok mají Jihočeši možnost obracet se s případy, kdy jsou jim upírána jejich lidská práva, na českokrumlovské Centrum ochrany lidských práv jižní Čechy. V regionu se nejvíce projevují potíže zdravotně postižených lidí. Mají problémy s pohybem mimo svůj domov a se sháněním kvalifikovaného zaměstnání. Při řešení těchto záležitost spolupracuje Centrum s organizacemi pro postižené a dalšími institucemi.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.12.2014Jak hodnotí situaci Romů po 25 Emil Ščuka, zakladatel Romské občanské iniciativyO Roma Vakeren
06.11.2009Multikulturní školyO Roma Vakeren
08.08.2009Čeští a slovenští Romové chtějí společně bojovat proti extremismuZprávy ze života Romů
30.06.2006IRU jednala o aktuálních životních podmínkách Romů v Evropě a o diskriminaciO Roma Vakeren
10.03.2005Romský parlament usiluje o vznik domů romské integraceZprávy ze života Romů
04.02.2005Sdružení Parlament Romů: Snížení dávek ještě zhorší situaci RomůZprávy ze života Romů
29.01.2005Romský parlament chce najít kandidáty do romských samosprávZprávy ze života Romů
07.01.2005Jaký vliv má nový romský parlament?O Roma Vakeren
17.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.10.2004Prezident republiky se setkal se zástupci Parlamentu Romů ČRO Roma Vakeren
28.08.2004Romové zvolili za svého předáka v Ústeckém kraji Romana SlepčíkaZprávy ze života Romů
20.08.2004Statistické šetření v romské komunitěO Roma Vakeren
17.08.2004Dvě romská sdružení vyzývají romské předáky k usmíření a jednotěZprávy ze života Romů
31.07.2004Deníky Bohemia: Romové z Žatecka odjíždějí do Británie za peněziZprávy ze života Romů
11.06.2004Parlament Romů ČR chce být partnerem vládě a domácím i mezinárodním institucímO Roma Vakeren
08.06.2004Parlament Romů: Desetina pracovníků firem státu mají být RomovéZprávy ze života Romů
27.05.2004Po nezdaru v Británii budou Romové z Chomutova hledat práci jindeZprávy ze života Romů
14.05.2004Kurz mezinárodní orientace pro RomyO Roma Vakeren
06.05.2004Centrum ochrany lidských práv řeší i problémy handicapovanýchZprávy ze života Romů
06.05.2004Romové mají svůj parlament, prvním předsedou se stal Milan ŠčukaZprávy ze života Romů
05.05.2004Romové se chystají ve čtvrtek zvolit svůj Parlament Romů v ČRZprávy ze života Romů
09.04.2004Ing. Karel Holomek: Jsme svéprávná národnostní menšina!O Roma Vakeren
09.04.2004Petr Mareš je potěšen, že celostátní konferenci Mezinárodní romské unie zorganizovali sami RomovéO Roma Vakeren
09.04.2004Během celostátní konference Mezinárodní romské unie byly oceněny osobnosti, které přispěly k rozvoji romské komunityO Roma Vakeren
09.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.04.2004Měl by vzniknout zastřešující orgán romských organizacíO Roma Vakeren
09.04.2004Na rozvoji romské komunity se nemalou měrou podílejí také ženská uskupeníO Roma Vakeren
08.04.2004Romské osobnosti a zástupci sdružení založili Parlament RomůZprávy ze života Romů
08.04.2004Prezident romské unie: Náš problém může v EU ztratit na významuZprávy ze života Romů
27.02.2004Mezinárodní romská unie vyhlásila humanitární sbírku na pomoc slovenským RomůmO Roma Vakeren
13.06.2003Romové diskutovali o vstupu ČR do EUO Roma Vakeren
23.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
16.05.2003Záštitu na festivalem Khamoro přijal i Emil ŠčukaO Roma Vakeren
18.04.2003Občanské sdružení romských žen a přátel pomáhá RomůmO Roma Vakeren
03.01.2003Mnohé romské děti ze zvláštních škol by mohly navštěvovat základní školyO Roma Vakeren
29.11.2002Konference o zaměstnanosti, vzdělávání a podnikáníO Roma Vakeren
01.11.2002Z ruskou prezidenta přijali ocenění i Milena Hübschmanová a ing. Karel HolomekO Roma Vakeren
23.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.06.2002ReportážO Roma Vakeren
15.03.2002Soukromá Romská škola sociálně právní v Kolíně zažila svůj první maturitní plesO Roma Vakeren
22.02.2002Jaká je nezaměstnanost Romů na Přerovsku?O Roma Vakeren
01.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
18.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.01.2002Dnešním hostem je Emil ŠčukaO Roma Vakeren
07.12.2001ZprávyO Roma Vakeren
09.11.2001Romský parlamentO Roma Vakeren
02.11.2001VsetínO Roma Vakeren
14.09.2001Reakce na tragické události v USAO Roma Vakeren
30.08.2001Britští imigrační úředníci znovu kontrolují na ruzyňském letištiZprávy ze života Romů
30.08.2001Romové pozastavení kontrol vítají, ale situaci to prý neřešíZprávy ze života Romů
03.08.2001Britští imigrační úředníci jsou stále na ruzyňském letištiO Roma Vakeren
24.07.2001Rasová vražda ve Svitavách pobouřila RomyZprávy ze života Romů
20.07.2001Kavan: Přítomnost Britů v Ruzyni není projevem diskriminaceZprávy ze života Romů
06.07.2001Konec školního roku v romské střední škole v KolíněO Roma Vakeren
01.07.2001Do Benešova se na letní školu sjedou mladí Romové ze sedmi státůZprávy ze života Romů
07.05.2001Romové stále usilují o obnovení pietního místa v Letech u PískuZprávy ze života Romů
07.05.2001Memorandum o spolupráci s romskou uniíZprávy ze života Romů
04.05.2001PrahaO Roma Vakeren
04.05.2001Vražda Roma v BratislavěO Roma Vakeren
20.04.2001Emil Ščuka vypráví o Mezinárodní konferenci o Romech v IndiiO Roma Vakeren
05.04.2001ProsinecHistorie
28.01.2001Předseda ROI Ščuka vyzval Romy k větší politické aktivitěZprávy ze života Romů
02.08.2000V Praze proběhl 5. světový kongres Mezinárodní romské unieZprávy ze života Romů
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.200023. ledna 1998O Roma Vakeren
26.02.2000ROI ani Uhl nesouhlasí s Výzvou proti apartheiduZprávy ze života Romů
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
26.02.2000O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.01.2000Romové chtějí svého vládního zmocněnceZprávy ze života Romů
18.06.1999Ústečtí zastupitelé potvrdili platnost usnesení o plotu v MatičníZprávy ze života Romů
16.05.1999V Praze se konal seminář věnovaný romské kultuřeZprávy ze života Romů
12.02.1999LányZprávy ze života Romů
31.07.1998PrahaZprávy ze života Romů
10.07.1998PrahaZprávy ze života Romů
10.04.1998Soluňský biskup kázal proti cizincůmAktuality
27.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.03.1998PardubiceZprávy ze života Romů
20.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.02.1998LiberecAktuality
20.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
16.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
21.11.1997PrahaZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Miss Roma České republiky
Všem dívkám, které se o posledním dubnovém víkendu v Hodoníně zúčastnily finále Miss Roma České republiky, určitě už zase začaly běžné všední starosti. Ale zárověň se ve vzpomínkách ještě mohou vracet k dosaženému úspěchu a myslet na nejbližší plány. Platí to i v případě šestnáctileté Denisy Bílé z Děčína, která získala titul Miss Sympatie. O soutěži i o životě si s ní povídal Josef Suk.

"Vy ještě asi chodíte někam na školu, studujete, že ano?"

"Studuju obor číšník tady na Ruské v Děčíně."

"Budete servírkou, jaké další představy o životě máte?"

"Chci určitě dokončit školu, dát si pak nástavbu a pak něco se sociálním zaměřením, abych se mohla uplatnit u mamky v práci."

"Zpátky k soutěži v Hodoníně, tak mě napadá, jaké tam byly volné disciplíny a pro co jste se rozhodla vy?"

"Já jsem zpívala písničku od Erika a Barbary Anděl."

"Tuším, jak je asi obtížné pro zpěváka zpívat bez muziky, ale zkusme to, jen pro představu, abychom slyšeli, že jste skutečně dobrou zpěvačkou."

(Denisa zazpívala)

"Když jste zpívala v Hodoníně, měla jste velkou trému?"

"Při zpívání ani moc ne, ve sboru zpívám už pět let, takže mi to problémy nedělalo."

"Teď jsem si všiml, že tady u maminky si dáváte pěkně do nosu, když to řeknu takhle... A já to popíši: Několik věnečků zbylo, určitě jich bylo daleko víc a je tady také půlka dortu. Takže, sladkosti - žádný problém?"

"Né, žádný. Já si to zatím můžu dovolit. Na soustředění jsem zhubla čtyři kila a mám moc ráda čokoládu."

"Jak velkou radost z úspěchu své dcery Denisy má maminka Olívie Bílá?"

"Vzhledem k tomu, že vynaložila tolik úsilí, tak jsem ráda, že se to nějakým způsobem vrátilo zpátky."

Veronika Piskurová - Miss Roma České republiky, foto: ČTK "A nemáte obavy z toho, že ji poručíte nějakou domácí práci a ona řekne: Hele, mami, tohle hvězdy nedělají."

"Toho se nebojím, protože bych jí tu hvězdičku asi brzo z hlavičky sundala. (smích)
Ale Denisa taková není. Samozřejmě že jako ostatní děvčata řekne: Mně se nechce, ale práci, kterou má udělat doma, většinou udělá."

"Co byste vy uvítala, aby dokončila školu a třeba i pak pokračovala v nějakém nástavbovém studiu ?"

"V případě, že by chtěla pokračovat, tak bych to jen uvítala. Pokud by chtěla dál pokračovat, tak je to pro ni jen dobré, aby potom třeba získala lepší práci a nemusela se dřít."

"O čem to bylo - jen si sednout a Denisu přihlásit, na to už se ptám romského poradce děčínské radnice Miroslava Grejcara?"

"Určitě to nebylo jen o tom, bylo tam zařizování spousty věcí kolem. Všechno se vyřizovalo po telefonu, prostřednictvím mejlů atp. Největším problémem bylo sehnat nějaké finanční prostředky na to, abychom se tam mohli vůbec dopravit."

"Máte i vy sám radost, že jste svojí troškou do mlýna přispěl k získání titulu, protože jste to pomáhal obíhat a zařizovat?"

"Určitě. Jako předseda sdružení z toho mám velkou radost, že se nám to podařilo. Chceme prezentovat dobré věci na veřejnosti, které se mezi námi - myslím tím romskou komunitu - dějí. Takže je to určitě skvělé."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.10.2015Korunku česko-slovenské Miss Roma získala Bianka Bertoková z BratislavyO Roma Vakeren
21.06.2014Československou romskou Miss se v Hodoníně stala sedmnáctiletá SlovenkaO Roma Vakeren
21.05.2013Československou Miss Roma 2013 se stala Dominika Bubenčíková z RožňavyO Roma Vakeren
03.05.2013Česko – slovenská Miss Roma se uskuteční už potřináctéZprávy ze života Romů
03.08.2012Přihláška do soutěže Miss RomaZprávy ze života Romů
26.05.2012Letošní československou Miss Roma se stala Nikola DudušováO Roma Vakeren
30.04.2010Miss Roma České republiky - letos podesátéO Roma Vakeren
19.03.2010Blíží se finále 10. ročníku soutěže Miss RomaO Roma Vakeren
16.06.2006Společnost Stůj jak kvítek hledá romské modelkyO Roma Vakeren
26.05.2006Soutěž Miss Roma Praha 2006 má bohatý hudební doprovod i celovečerní programO Roma Vakeren
24.06.2005Soutěž Miss Roma v PískuZprávy ze života Romů
02.07.2004V Žatci soutěžilo 13 dívek o titul Miss RomaO Roma Vakeren
04.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
14.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.11.2003V České Lípě volili nejkrásnější romskou dívkuO Roma Vakeren
31.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
24.02.2002Korunku romské Miss získala devatenáctiletá dívka ze SlovenskaZprávy ze života Romů
04.09.1998DuchcovZprávy ze života Romů
28.08.1998DuchcovZprávy ze života Romů
19.12.1997DuchcovZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Kultura v Ústí nad Labem
Ústí nad Labem patří k městům s velkým počtem romského obyvatelstva. Město samotné i ústecký kraj se snaží, aby jak majorita, tak minorita našly k sobě cestu. Daří se to především v kulturní oblasti. To potvrdila i romská koordinátorka ústeckého kraje Eva Bajgerová, se kterou Věra Masopustová z Českého rozhlasu Sever hovořila o tom, jaké vidí ve společném soužití další změny k lepšímu.

Ústí nad Labem "Je to poznat na koncertech romských skupin nebo romských hudebníků. Viděla jsem to i tady u nás - v Ústí nad Labem - když vystupovala Ida Kelarová, tak z nás Romů se tam dostalo tak deset, ostatní byli z většinové populace. Všichni jsme si byli rovni a bylo nám fajn, všichni jsme společně romsky zpívali a tancovali."

"Setkáváte se vy osobně s nějakými projevy rasismu?"

"Slovo rasismus nenávidím, nenávidím slovo diskriminace, protože každého vidí úplně jinak. Existují třeba nedůvěřivé pohledy na vás, kde cítíte odstup, který se pak v rámci rozhovoru zmenšuje a zmenšuje. Beru to tak, že je to vlastně osoba neznámá a že ke každé neznámé osobě máte určitou nedůvěru. Nemohu říct, že by mě někde neobsloužili nebo nepustili."

"Podle posledního průzkumu by dvě třetiny oslovených mladých lidí nechtěli žít s Romem nebo Romkou, jak se dívají na smíšené páry naopak Romové?"

"Od starší generace je nám často dávána rada: Vem si člověka sobě rovného. Člověk z romské komunity je vychováván v romské kultuře, ledacos z této kultury se nelíbí majoritní skupině. Jednou jsem byla na obědě a vedle u stolu si dvě dámy povídaly, určitě šlo o vztah, kde ona byla bílá a on měl být Romem a ona říká: Myslíš si, že mě jeho rodina přijme? Jak se na to bude koukat má rodina? Tyto myšlenky u partnerů vždycky jsou. Jak to přijmou.... To by musela být celá rodina tolerantní a to je obtížné."

Projekt Společná jízda Podle již zmíněného průzkumu by vadilo chodit s Romem, či Romkou třem pětinám středoškoláků, žít s Vietnamkou nebo Vietnamcem by bylo nepřijatelné pro 51% oslovených studentů a s Ukrajinci pro třetinu. Většina by nic nenamítala na partnerství s Američany. Ty jako své protějšky odmítlo jen 5% z celkového počtu 4 400 mladých lidí. K tomuto číslu můžeme připočítat i tři studentky, které jsem oslovila v Ústí nad Labem:

"Přemýšlela jste někdy o tom, že byste si mohla vzít za partnera Roma?"

"No, určitě jo, ale asi nikdy bych to neudělala."

"Proč, z čeho byste měla největší strach?"

"Těžko říct, když se třeba podíváte kolem sebe, jak se mnozí z nich chovají, tak z toho bych třeba měla strach."

"A vy?"

"Já jsem nad tím taky přemýšlela, ale když vidím, jak se chovají, tak to moc nevím, no."

"Myslíte, že kdybyste někoho takového poznala, koho byste měla ráda, myslíte, že by ho vaše rodina přijala?"

"Já se obávám, že asi ne, je to ale kvůli tomu, jak se chovají."

"A co vy?"

"Já nejsem rasista, ale já bych to asi neudělala, protože když se tak podíváte, co všechno ti Romové vyvádějí, co by asi udělali.."

Průzkum byl součástí projektu společná jízda, v rámci kterého navštívily národnostně smíšené týmy střední školy v jedenadvaceti městech naší republiky.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
24.03.2016V Ústí nad Labem bude charitativní Romský plesZprávy ze života Romů
13.02.2016Solidarita není jednobarevná je heslo charitativního romského plesuO Roma Vakeren
23.01.2016Gadžo vzal batoh a šel bydlet mezi Romy do ústeckého ghetta Předlice - tak začíná film Češi proti ČechůmO Roma Vakeren
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
01.03.2014V Ústí nad Labem se uskuteční první charitativní plesO Roma Vakeren
26.09.2013Lidé z chátrajících domů a ubytoven v Předlicích mají jen mizivé šance na získání kvalitnějšího bydleníZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
08.04.2013Ivanka Čonková: Nejsou slyšet hlasy ghettaZprávy ze života Romů
13.03.2013Domy v ústeckých Předlicích jsou v havarijním stavu, stovce obyvatel hrozí vystěhováníZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
02.02.2013Romští obyvatelé ubytovny v Krásném Březně těžko shánějí nové bydleníO Roma Vakeren
01.02.2013Některé rodiny nechtějí opustit ústeckou ubytovnu, kterou chce vlastník zrekonstruovatZprávy ze života Romů
31.01.2013Prohlášení Agentury pro sociální začleňování k situaci v ubytovně v Ústí nad Labem, která bude dnes uzavřenaZprávy ze života Romů
30.01.2013V ústeckých Neštěmicích se již brzy uzavře ubytovna. Někteří lidé stále nemají kam jítZprávy ze života Romů
28.01.2013Protest proti vystěhování rodin z ubytovny v Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
28.01.2013Policisté zadrželi 12 demonstrantů, kteří pronikli na ministerstvo práce a odmítali odejítZprávy ze života Romů
26.05.2012Příběh z cyklu Národnost v pubertě: Jak byla Jitka chudáO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
21.03.2012Stínová zpráva o stavu rasismu v EvropěZprávy ze života Romů
08.10.2011Ústí nad Labem se připravuje na první protestní pochod městemZprávy ze života Romů
02.10.2011Kvůli demonstracím na Šluknovsku budou v pohotovosti stovky policistůZprávy ze života Romů
02.10.2011Účast na protestech v Rumburku a Varnsdorfu byla slabáZprávy ze života Romů
02.10.2011Policisté varují před posilováním extrémní pravice v ČeskuZprávy ze života Romů
02.10.2011Obyvatelé Varnsdorfu demonstrovali v PrazeZprávy ze života Romů
01.10.2011Lidé z Varnsdorfu se sešli před Úřadem vládyZprávy ze života Romů
30.09.2011Varnsdorf IV: romské děti se ve speciálních školách učí základním návykůmZprávy ze života Romů
29.09.2011Varnsdorf: v romské ubytovně provozuje město i nízkoprahový klub pro dětiZprávy ze života Romů
28.09.2011Varnsdorf zastavil privatizaci městských bytůZprávy ze života Romů
24.09.2011S Romanem Tišerem o situaci Romů u násO Roma Vakeren
22.09.2011Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnciZprávy ze života Romů
20.09.2011Šluknovsko dostalo stovku míst veřejně prospěšných pracíZprávy ze života Romů
17.09.2011Situace na Šluknovsku pohledem právničky Kláry SamkovéO Roma Vakeren
29.08.2011Na Šluknovsku je po demonstracích klid, napětí však nepolevujeZprávy ze života Romů
24.08.2011Těžkooděnci mají přinést klidZprávy ze života Romů
14.07.2011Soud žháře z Býchor, kteří ohrozili romskou rodinu, do vazby neposlalZprávy ze života Romů
09.07.2011Romští dobrovolníci uklízeli ústecké sídliště MojžířO Roma Vakeren
09.07.2011O činnosti ústecké Poradna pro občanství, občanská a lidská právaO Roma Vakeren
22.03.2011Vyšla Stínová zpráva o rasismu v Evropě 2009/2010Zprávy ze života Romů
20.10.2010Žháři z Vítkova dostali výjimečné trestyZprávy ze života Romů
18.04.2010Centrem Prahy projde pochod proti rasismu a antisemitismuZprávy ze života Romů
13.04.2010Fedor Gál: jinakost je hezká, má vůni, chuť, barvu...Zprávy ze života Romů
16.03.2010Útok zápalnou lahví ohrozil romskou rodinu v OstravěZprávy ze života Romů
06.11.2009Extremistická organizace na jihu Čech údajně chystala teroristické útokyZprávy ze života Romů
19.10.2009V Praze se uskuteční akce Ženy proti rasismuZprávy ze života Romů
09.10.2009V Praze bude manifestace Ženy proti rasismuO Roma Vakeren
23.06.2009Hledají své místo na slunci?Zprávy ze života Romů
23.05.2009Extrémismus: Dlouhé zrání, hořké plodyZprávy ze života Romů
22.05.2009„Hlasy“ obětí rasové diskriminaceO Roma Vakeren
21.05.2009Kampaň před eurovolbami začala rasistickým skandálemZprávy ze života Romů
21.05.2009Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
24.04.2009Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
24.04.2009Romové budou 3. května demonstrovat proti sílícímu extremismuZprávy ze života Romů
20.04.2009Odstupující vláda má v plánu zabojovat proti extremismuZprávy ze života Romů
18.04.2009V Ústí se scházejí pravicoví i levicoví radikálové a také RomovéZprávy ze života Romů
18.04.2009Stovky neonacistů prošly Ústím nad Labem, asistovala jim tisícovka policistůZprávy ze života Romů
15.04.2009Neonacisté uspěli se žalobami proti zákazu pochodu Ústím nad LabemZprávy ze života Romů
03.04.2009Ukliďte nepořádek nebo přijdete o příspěvek na bydlení!O Roma Vakeren
03.12.2008V Ústí nad Labem začíná výstava fotografií dětí ze sociálně vyloučené lokalityZprávy ze života Romů
25.11.2008Extremisté sázejí na nespokojenostZprávy ze života Romů
14.03.2008V rámci Evropského týdne proti rasismu proběhne řada zajímavých akcí O Roma Vakeren
23.05.2007AI: Rasismus a policejní násilí jsou tradiční problémy ČeskaZprávy ze života Romů
07.04.2007Jak v USA bojovali proti diskriminaci AfroameričanůO Roma Vakeren
23.03.2007Na 21. března připadá Mezinárodní den pro odstranění rasismuO Roma Vakeren
23.03.2007Romští studenti narazili na problémy při rozdávání letáků proti rasismuO Roma Vakeren
19.01.2007Vyšla zpráva o stavu rasismu, xenofobie a antisemitismu v ČRO Roma Vakeren
29.11.2006Rasismu v Česku ubývá, cituje MfD ze zprávy EUZprávy ze života Romů
08.09.2006"Otevřenost menšinám obohacuje" je heslem nové vládní kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
02.02.2006V zábavné show premiéra Paroubka zazněly vtipy o RomechZprávy ze života Romů
02.02.2006Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
18.11.2005Odpor slovenské veřejnosti proti neonacismu stoupáO Roma Vakeren
18.11.2005V České republice lidé vystupují proti neonacismuO Roma Vakeren
18.11.2005Letošní vládní protirasistické kampani propůčily tvář známé osobnostiO Roma Vakeren
09.11.2005Vládní kampaň proti rasismu ukazuje úspěšné příslušníky menšinZprávy ze života Romů
14.10.2005Organizace Tolerance a občanská společnost monitoruje rasově motivované trestné činyO Roma Vakeren
19.08.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.05.2005V ústecké části Předlice opět vzplál konflikt mezi RomyZprávy ze života Romů
22.04.2005DB: Ústečtí Romové sepsali petici, žádají vystěhování PolákovýchZprávy ze života Romů
19.04.2005Ústečtí policisté obvinili z výtržnictví účastníka konfliktu RomůZprávy ze života Romů
15.04.2005V Předlicích je podle policie klid, Romové se ale stále bojíZprávy ze života Romů
14.04.2005V ústeckých Předlicích stále hrozí konflikt mezi RomyZprávy ze života Romů
13.04.2005V Ústí na Labem se v úterý večer popraly stovky RomůZprávy ze života Romů
07.04.2005Ústečtí strážníci chtějí, aby v nich romské děti viděly kamarádyZprávy ze života Romů
05.04.2005Policie: Skinheadi v Zákupech napadli romskou rodinuZprávy ze života Romů
04.03.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.07.2004Televize: V Brně někdo zaútočil zápalnými lahvemi na RomyZprávy ze života Romů
02.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.06.2004V létě bude probíhat kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
18.06.2004Útočník z Jeseníku půjde do vězeníO Roma Vakeren
11.06.2004Jesenický útočník vyvázl s podmínkouO Roma Vakeren
14.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.04.2004Třem pětinám středoškoláků by vadilo žít s Romem či RomkouZprávy ze života Romů
26.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004Rasové útoky v Jeseníku pokračujíO Roma Vakeren
30.01.2004Pachatelé útoku na romské manžele z Jeseníku opět stanou před soudemO Roma Vakeren
30.01.2004Ultrapravicová scéna v České republiceO Roma Vakeren
24.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
24.01.2004Kauza rasového útoku na romský pár v Jeseníku dále pokračujeO Roma Vakeren
05.01.2004Okresní soud v Jeseníku začal 5. ledna projednávat kauzu trojice mladíků, kteří podle obžaloby napadli a zranili manžele ŽigovyFotoaktuality
02.01.2004Nejdůležitější události roku 2003 hodnotí sociolog Fedor GálO Roma Vakeren
24.10.2003Provozovatel ústecké ubytovny neplatí městu za pronájem - její obyvatelé proto mohou přijít o střechu nad hlavouO Roma Vakeren
03.10.2003Projekt "Cože. Já a rasista?" má pomoci odstranit rasismus ze školO Roma Vakeren
22.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003Lékař napsal hanlivý článek o RomechO Roma Vakeren
27.06.2003Zprávy O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.06.2003Proces s mladíky podezřelými z rasově motivovaného napadení osmnáctiletého RomaFotoaktuality
30.05.2003Program předcházení sociálního vyloučení v romských komunitách a odstraňování jeho důsledkůO Roma Vakeren
23.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
18.04.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
28.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
26.02.2003Policisty, kteří zbili Roma, čekal soudFotoaktuality
17.02.2003Muži, kteří napadli skupinu Romů, stanuli před soudemFotoaktuality
11.02.2003Odsouzeni za výtržnictví a rasistické nadávky vůči RomůmFotoaktuality
31.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
24.01.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.01.2003Skončil třetí ročník Kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.11.2002Projekt kanadské jízdní policie v Ústí nad LabemFotoaktuality
08.11.2002Další oběť skinůO Roma Vakeren
01.11.2002Výrostci napadli romského studentaO Roma Vakeren
01.11.2002Romové obviněni za rasově motivovaný útokFotoaktuality
01.11.2002Zmocněnec ministra vnitraO Roma Vakeren
01.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.11.2002Je důležité poznat kulturu příslušníků jiných menšinO Roma Vakeren
28.10.2002Útok na sedmnáctiletého romského mladíkaFotoaktuality
25.10.2002Slovenská občanská iniciativa Ľudia proti rasizmuO Roma Vakeren
18.10.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.09.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.09.2002Svědecká výpověďO Roma Vakeren
23.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002Ředitel sdružení Dženo Ivan Veselý o aktuální situaci Romů v ČRO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.07.2002OstravaO Roma Vakeren
12.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
24.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
17.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
03.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
29.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
08.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.03.2002Co vytýká Milan Knížák RomůmO Roma Vakeren
27.02.2002Americký velvyslanec Stapleton přijel do ústecké Matiční uliceZprávy ze života Romů
15.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.02.2002Právní poradnaO Roma Vakeren
08.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
18.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.12.2001New YorkO Roma Vakeren
23.11.2001OstravaO Roma Vakeren
05.10.2001BrnoO Roma Vakeren
14.09.2001Soud potvrdil trest mladíkovi, který je podezřelý z vraždy RomaZprávy ze života Romů
07.09.2001Praha / DurbanO Roma Vakeren
30.08.2001Ministr Gross chce razantněji bojovat proti rasově motivované kriminalitěZprávy ze života Romů
24.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
17.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
03.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
27.07.2001ZprávyO Roma Vakeren
27.07.2001Český tisk o vraždě Oty AbsolonaO Roma Vakeren
27.07.2001Rasově motivovaná vražda svitavského RomaO Roma Vakeren
25.07.2001Amnesty International kritizuje rasismus v ČeskuZprávy ze života Romů
25.07.2001Pozůstalí po zavražděném Romovi si nepřejí na pohřbu politikyZprávy ze života Romů
25.07.2001Vláda musí dát najevo, že bere rasistické zločiny vážněZprávy ze života Romů
24.07.2001Ligu etnických menšin znepokojuje rostoucí rasismus a lhostejnostZprávy ze života Romů
24.07.2001Rasová vražda ve Svitavách pobouřila RomyZprávy ze života Romů
16.07.2001V roce 2000 přibylo v ČR extremismuZprávy ze života Romů
13.07.2001SlovenskoO Roma Vakeren
13.07.2001Na Slovensku za zvláštních okolností zemřel RomO Roma Vakeren
06.07.2001LondýnO Roma Vakeren
03.06.2001Podle Giňi došlo v ČR k podcenění projevů extremismuZprávy ze života Romů
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
11.05.2001OlomoucO Roma Vakeren
04.05.2001Vzrůstající rasismus a xenofobieO Roma Vakeren
04.05.2001Vražda Roma v BratislavěO Roma Vakeren
05.04.2001ÚnorHistorie
05.04.2001ListopadHistorie
06.12.2000Studenti po kampani proti rasismu zmírnili své postoje k RomůmZprávy ze života Romů
18.11.2000Demonstrace Republikánské mládeže v Orlové skončila bez incidentůZprávy ze života Romů
09.07.2000Prostějované vyzvali v petici radnici, aby zasáhla proti RomůmZprávy ze života Romů
04.07.2000Soud poslal do vězení Romy za výtržnosti s rasovým motivemZprávy ze života Romů
11.06.2000Konzultant RE: Žádné zvláštní špatné vztahy s Romy v Ústí nejsouZprávy ze života Romů
11.06.2000Skončily Jízdy toleranceZprávy ze života Romů
11.06.2000Předličtí obyvatelé nechtějí početnou romskou rodinu z Nové PakyZprávy ze života Romů
11.06.2000Nova: Skinheadi napadli v Orlové na Karvinsku romskou rodinuZprávy ze života Romů
05.05.2000Zpráva o stavu lidských práv v České republice v roce 1999Zprávy ze života Romů
05.05.2000Policie: Romský aktivista nedoložil obvinění na adresu policieZprávy ze života Romů
05.05.2000Podle Amnesty International Romové nemají v České republice před útoky dostatečnou ochranuZprávy ze života Romů
16.03.2000Policie ukončila dokazování útoku skinheadů na romskou zábavuZprávy ze života Romů
14.03.2000Žádost Romů o finanční kompenzaci za emigraci je prý poslední možnost řešení situace RomůZprávy ze života Romů
29.02.2000Romové ze západní Čech chtějí peníze na emigraciZprávy ze života Romů
28.02.2000Neznámý autor šíří počítačovou hru "Boj za práva bílé rasy"Zprávy ze života Romů
26.02.2000Plzeňské podniky nevpustily na své diskotéky romské studentkyZprávy ze života Romů
26.02.2000V Žatci zaznamenali hromadný odchod Romů do zahraničíZprávy ze života Romů
26.02.2000Podcenili jsme nebezpečí ničivého démonaRasismus
26.02.2000Policisté diskutovali o potírání rasismu i o plotu v MatičníZprávy ze života Romů
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Eva ŠotolováAnketa
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000Odchod Romu do KanadyHistorie
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000HistorieHistorie
26.02.2000ČervenHistorie
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000Zpráva Ministerstva zahraničí USA za rok 1993Historie
26.02.2000ListopadHistorie
26.02.2000Situace Romů v ČR se podle Karla Holomka od roku 1989 zhoršilaZprávy ze života Romů
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
26.02.2000Zpráva Českého Helsinského Výboru za rok 1994Historie
26.02.2000Romové protestující v Matiční vidí východisko v emigraciZprávy ze života Romů
26.02.2000ROK 1995Historie
26.02.2000ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANČÍ USA ZA ROK 1995Historie
26.02.2000ROK 1996Historie
26.02.2000Uplynul jeden rok od vraždy sudánského studentaHistorie
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Nezakazujme vyholenceRasismus
26.02.2000Naše vlastní vinaRasismus
26.02.2000Romové v České republice - cizinci ve vlastní zemiRacism and Discrimination
26.02.2000Vteřina smrti, minuta tichaRasismus
26.02.2000Česká republika podle amerického ministerstva zahraničí v zásadě lidská práva dodržujeZprávy ze života Romů
23.02.2000Odborníci Rady Evropy na romskou problematiku ocenili ÚstíZprávy ze života Romů
16.02.2000Skinheadi z Orlové byli odsouzeniZprávy ze života Romů
11.02.2000Rasově diskriminovaní zřejmě dostanou novou možnost obranyZprávy ze života Romů
09.02.2000Vyšetřovatel obvinil čtveřici Romů z rasově motivovaného útokuZprávy ze života Romů
28.01.2000Češi mají sklony k rasismu, ale považují se za tolerantní národZprávy ze života Romů
25.01.2000Vláda organizuje kampaň proti rasismuAktuality
19.01.2000Stále více lidí je stíháno za rasově motivované činyZprávy ze života Romů
29.12.1999Prezident Václav Havel zastavil trestní stíhání obyvatelky Matiční uliceZprávy ze života Romů
08.12.1999Tři mladíci podle soudu Romům v Krnově byt nezapáliliZprávy ze života Romů
06.10.1999FotografieFotografie
31.08.1999FotografieFotografie
24.08.1999Redaktor podal trestní oznámení na skiny a pardubického primátoraZprávy ze života Romů
15.08.1999Vládní úředníci: rasistický útlak vůči Romům v Chomutově nebylZprávy ze života Romů
29.05.1999Předseda Helsinského výboru amerického Kongresu ocenil postoj vlády ČR k plotu v Matiční uliciZprávy ze života Romů
16.05.1999Shattuck: České soudy nedostatečně trestají útoky na RomyZprávy ze života Romů
15.05.1999Na domech Romů na Prostějovsku se znovu objevila rasistická heslaZprávy ze života Romů
01.05.1999Uhl vládě předložil koncepci boje proti rasistickým organizacímZprávy ze života Romů
19.03.1999Ženevský výbor očekává, že vláda vyřeší problém Matiční uliceZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
03.03.1999Vlastenecká liga tvrdí, že nepatří ke skinheadskému hnutíZprávy ze života Romů
01.03.1999ČR dodržuje lidská práva, problémy jsou s romskou menšinouZprávy ze života Romů
12.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
29.01.1999OlomoucZprávy ze života Romů
18.12.1998KolínZprávy ze života Romů
18.12.1998HodonínZprávy ze života Romů
04.12.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
27.11.1998Skinheadi napadli hluchoněmého RomaZprávy ze života Romů
20.11.1998KarvináZprávy ze života Romů
20.11.1998BrnoZprávy ze života Romů
20.11.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.11.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.11.1998RokycanyZprávy ze života Romů
06.11.1998KarvináZprávy ze života Romů
16.10.1998PrahaZprávy ze života Romů
09.10.1998TáborZprávy ze života Romů
18.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
18.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
14.09.1998Fotografie romských dětí: Ústí nad LabemFotografie
04.09.1998TáborZprávy ze života Romů
10.07.1998PardubiceZprávy ze života Romů
03.07.1998BrnoZprávy ze života Romů
26.06.1998ŠumperkZprávy ze života Romů
19.06.1998HRADEC KRÁLOVÉZprávy ze života Romů
12.06.1998BruselAktuality
12.06.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
12.06.1998Podle ministra Mlynáře není Česká republika rájem rasistůZprávy ze života Romů
12.06.1998Evropská unie a dodržování lidských práv v České republiceZprávy ze života Romů
29.05.1998ZpravyZprávy ze života Romů
22.05.1998OrlováZprávy ze života Romů
15.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
15.05.1998Nový BorZprávy ze života Romů
15.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
15.05.1998OrlováZprávy ze života Romů
08.05.1998Republikánský billboard vyvolal pohoršeníZprávy ze života Romů
08.05.1998Ulice Krnova obývané Romy budou střežit policejní kameryZprávy ze života Romů
08.05.1998Vydavateli rasistického časopisu hrozí vězeníZprávy ze života Romů
05.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
05.05.1998PařížZprávy ze života Romů
24.04.1998ZlínZprávy ze života Romů
03.04.1998Žďár nad SázavouZprávy ze života Romů
27.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
27.03.1998TrutnovZprávy ze života Romů
20.03.1998BrnoZprávy ze života Romů
20.03.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
13.03.1998Jablonec nad NisouZprávy ze života Romů
13.03.1998OstravaZprávy ze života Romů
13.03.1998VídeňZprávy ze života Romů
06.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.03.1998Moravská TřebováZprávy ze života Romů
27.02.1998Podle romských aktivistů má stát podpořit emigraci RomůAktuality
20.02.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality
06.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.02.1998KrnovZprávy ze života Romů
23.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
23.01.1998KrnovZprávy ze života Romů
20.01.1998VrchlabiZprávy ze života Romů
16.01.1998StockholmZprávy ze života Romů
05.12.1997PrahaZprávy ze života Romů
05.12.1997OpavaZprávy ze života Romů
05.12.1997KlagenfurtZprávy ze života Romů
24.10.1997Usti nad LabemZprávy ze života Romů
24.10.1997StahlavyZprávy ze života Romů
17.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
17.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
17.10.1997BrnoZprávy ze života Romů
25.09.1997DomazliceZprávy ze života Romů
18.09.1997Usti nad LabemZprávy ze života Romů
18.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
01.09.1997Projekt Tolerance: Kampaň proti předsudkům vůči Romům v roce 1997Kampaně proti rasismu
14.08.1997Rasová nesnášenlivost může být překážkou v cestě do EUAktuality
14.08.1997Skinhead napadl ve Svitavách RomaAktuality
01.08.1997PrahaAktuality
14.07.1997Rasová nesnášenlivost a tolerance fašismu prý může zkomplikovat ČR vstup do EUZprávy ze života Romů
14.07.1997SvitavyZprávy ze života Romů
11.07.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů
03.07.1997PrahaZprávy ze života Romů
FotografieFotografie

=[ Reportáž ]=
Koncert Filharmonie Hradec Králové a romská folkroková kapela Gipsy Hery Band
Jedinečný koncert má za sebou Filharmonie Hradec Králové a romská folkroková kapela Gipsy Hery Band. Jejich společné vystoupení nazvané "Setkání dvou světů" se konalo na královehradecké Univerzitě. Nemělo sice idelální akustické podmínky, ale i tak stálo za zaznamenání. Udělala to Dana Voňková.

Gipsy Hery Band "Jsme z Karlových Varů a fungujeme od roku 2000. Jsme taková rodinná kapela, já a nejstarší člen Míra, kterému říkáme Hery, proto se i kapela jmenuje Gipsy Hery Band. Je nás osm. My jsme bratranci a ostatní kluci jsou všichni synovci, takže jsme taková jedna rodina."

"Už jste někdy hráli společně se symfonickým orchestrem?"

"Hráli jsme poprvé s Karlovarským symfonickým orchestrem v Karlových Varech. Když jsme hráli první koncert, tak jsme vůbec nevěděli, jestli to půjde dohromady, nakonec se ukázalo, že to jde, když člověk chce a cítí muziku. Naši předkové hráli na cimbál, housle, dnes už je to o kytarách a klávesových nástrojích. Naše muzika vychází z tradiční romské muziky a promítá se tam jazz, funk, Django Reinhardt a podobně."

"Kolik byste přál let, či měsíců tomuto orchestru, jak dlouho byste vlastně chtěli jezdit po městech a společně vystupovat se symfonickými orchestry?"

"To nezávisí jen na nás a na tom, co bychom chtěli. Chtěli bychom vydržet co nejvíc a rozšířit to na koncert, kde bychom mohli hrát hodinu a půl, nebo hodinu a tři čtvrtě společně. Jen ale nějaké úryvky, protože my nehrajeme z not, ale z hlavy, tak jak to cítíme. Kdybychom měli hrát z not, tak už by to asi nebylo ono."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.04.2005Karlovarský kraj zřídí poradní výbor pro národnostní menšinyZprávy ze života Romů
02.01.2004Karlovarská romská občanská poradna pokračuje v pomoci občanůmO Roma Vakeren
22.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
13.06.2003V Karlových Varech je nová občanská poradnaO Roma Vakeren
04.04.2003Romská komunita v Karlových VarechO Roma Vakeren
28.03.2003Skupina Gipsy Hery Band natočí CD s Karlovarským symfonickým orchestremO Roma Vakeren
13.12.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
13.12.2002Romská folkrocková skupina se setkala se symfonikyO Roma Vakeren
06.12.2002ZprávyO Roma Vakeren
10.05.2002Romové v Karlových VarechO Roma Vakeren
03.05.2002Romové na Vysočině přivítali jaro tancem a zpěvemO Roma Vakeren
29.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.07.2001Jak žijí Romové v Karlových VarechO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Romano d'ives
Na závěr nás romský poradce z Prahy 9 Bartoloměj Sivák pozve na akci Romano d'ives čili Romský den. Uskuteční se v pátek 21. května a součástí programu budou soutěže pro děti, nebude chybět kartářka a věštkyně, své výrobky představí i obchůdek Romen.

"Tato akce se bude dělat na Praze 9 v parku Podviní. Důvod je takový, že tam pracujeme s romskými dětmi i dospělými už 4 roky, tak bychom chtěli udělat krásný den pro Romy na Praze 9 i okolí. Vystoupí tam kapely: Ledevleskere Čhave - to je taneční soubor ze základní školy Havlíčkovo náměstí, skupina Bertík, která je v současné době nejvíce poslouchána u romské mládeže a cimbálová muzika Deman, taneční skupina Perumos a také nám zahraje pražská skupina Bengas a doprovodí je Věra Bílá."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
28.06.2015Ida Kelarová po osmi letech obnovuje letní hudební festival RomaleZprávy ze života Romů
27.05.2013Khamoro 2013, 15. jubilejní ročník Světového romského festivalu, tisková konference 27.5.2013Fotoaktuality
04.09.2005Nedělní Blesk: Na festivalu menšin Romové napadli úředníky obceZprávy ze života Romů
26.05.2005V centru Prahy zněly romské písně v podání účastníků KhamoraZprávy ze života Romů
10.10.2003K velkým problémům Romů patří dluhy na nájemnémO Roma Vakeren
10.10.2003V Praze žije 11 národnostních menšinO Roma Vakeren
29.08.2003Festival v Lysé nad Labem přiblížil veřejnosti romskou kulturuO Roma Vakeren
29.08.2003Ohlédnutí za festivalem romských písní a tanců v Lysé nad LabemO Roma Vakeren
15.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.07.2003Co se chystáCo se chystá
08.04.2003Mezinárodní den Romů v PrazeFotoaktuality
13.09.2002Protirasistický festival Music Beats Local Nazi proběhne na pražské ŠtvaniciO Roma Vakeren
18.06.2002Slavnostní zahájení festivalu Khamoro 2002 - Staroměstská radnice, Brožíkova síňKhamoro 2002

=[ Reportáž ]=
Ida Kelarová, Romano Rat a soubor Apsora
A ještě jedna pozvánka - Heleně Polákové jí tlumočil Karel Fišer, organizátor následující akce.

Ida Kelarová "Benefiční koncert Idy Kelarové, Romano Rat a sboru Apsora se uskuteční v neděli 9. května, od 19h v kostele sv. Salvátora v Salvátorské ulici v Praze 1."

"Kdo pomohl tento koncert financovat?"

"Koncert bude financován ze vstupného, které je tradičně 200 Kč. Celý výtěžek jde, jako vždy, na letní dětský tábor na Svojanově."

"Kdy Ida Kelarová a skupina Apsora začali vystupovat?"

"15. dubna loňského roku jsme měli první koncert ve Žďáru, takže jsme vlastně oslavili první narozeniny."

"Kdo tento sbor tvoří?"

"Tento sbor je tvořený studenty pěveckých dílen Idy Kelarové, kteří přijeli do Hartmanic nebo navštívili jiný kurz někde jinde a podporují myšlenku, že zpívat umí každý."

"Co si mohou návštěvníci na tomto koncertě poslechnout?"

"Zazní zde tradičně pouze romské písničky, budou jak smutné (o lásce, o smrti, o životě vůbec), tak samozřejmě i veselé čardáše ke konci. Mohu posluchače srdečně pozvat. Tentokrát to bude v úplně nové úpravě s cimbálem, houslemi a saxofonem."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
28.09.2015Romano drom: Ida Kelarová vytváří prostor pro boření předsudků a setkávání s romskou kulturouZprávy ze života Romů
15.08.2015Letní škola Romano drom připravila romským dětem řadu zážitkůO Roma Vakeren
08.08.2015Dva týdny plné hudby a tance nabídla romským dětem Ida Kelarová a čeští filharmoniciO Roma Vakeren
30.07.2015Letní škola Romano drom je v plném prouduZprávy ze života Romů
25.07.2015Nad projektem Romano drom převzal záštitu slovenský prezident Andrej KiskaO Roma Vakeren
04.07.2015Ida Kelarová a spolek Miret hledají spolupracovníky pro mezinárodní festival RomaleO Roma Vakeren
28.06.2015Ida Kelarová po osmi letech obnovuje letní hudební festival RomaleZprávy ze života Romů
13.06.2015Sbor Čhavorenge vystoupí spolu s Českou filharmonií na Hradčanském náměstí v PrazeO Roma Vakeren
28.03.2015Ida Kelarová zve na další ročník mezinárodního romského festivalu „Romale“ Gypsy CelebrationO Roma Vakeren
13.12.2014Na Dni studentstva zazpíval dětský soubor ČhavorengeO Roma Vakeren
22.11.2014V pražském Rudolfinu vystoupil romský soubor ČhavorengeO Roma Vakeren
15.11.2014Česká studentská filharmonie a romský sbor Čhavorenge s Idou Kelarovou vystoupí na společném Koncertu ke Dni studentstvaZprávy ze života Romů
15.11.2014Dětský soubor Čhavorenge vystoupí v pražském RudolfinuO Roma Vakeren
05.08.2014Talentované romské děti zažívají výjimečné létoZprávy ze života Romů
13.05.2014Ida Kelarova a o. s. Miret hledají zpěvačky a zpěváky na letní školu Romano dromZprávy ze života Romů
17.12.2013Filharmonie Brno společně s Idou Kelarovou a sborem Miret vánočně naladí brněnské publikumZprávy ze života Romů
23.11.2013Otec Idy Kelarové svou romskou identitu skryl, aby uchránil rodinu od ponižováníO Roma Vakeren
21.09.2013Čhavorenge - pěvecký sbor romské hrdosti a mladých talentůO Roma Vakeren
21.06.2013O. s. MIRET prodloužilo přijímání přihlášek na letní umělecké soustředění Romano ňilaj 2013 – Romské léto 2013 pro mladé romské umělce do konce červnaZprávy ze života Romů
06.06.2013Léto pro mladé romské umělceZprávy ze života Romů
27.05.2013Khamoro 2013, 15. jubilejní ročník Světového romského festivalu, tisková konference 27.5.2013Fotoaktuality
09.02.2013Ida Kelarová vystoupila na benefičním koncertuO Roma Vakeren
19.05.2012Ida Kelarová vydala nové album Šunen savore - Poslouchejte všichniO Roma Vakeren
18.12.2009Vánoce v rodině zpěvačky Idy KelarovéO Roma Vakeren
27.11.2009Ida Kelarová se skupinou Jazz famelija nazpívala CD Aven bachtaleO Roma Vakeren
30.08.2006Ohlédnutí za festivalem Gypsy Celebration 2006Zprávy ze života Romů
02.06.2006Sdružení Miret pořádá dražbu dětských kresebO Roma Vakeren
30.12.2005Ida KelarováO Roma Vakeren
23.09.2005Podpořit činnost o. s. Miret lze i zasláním dárcovské SMSO Roma Vakeren
05.08.2005K hlavním organizátorům festivalu Gypsy Celebration patří Ida KelarováO Roma Vakeren
17.06.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.05.2005V centru Prahy zněly romské písně v podání účastníků KhamoraZprávy ze života Romů
10.12.2004Na benefičním koncertu Idy Kelarové se vybralo téměř 95.000 KčO Roma Vakeren
18.09.2004Týden evropské romské hudby ve Švandově divadleFotoaktuality
17.09.2004Švandovo divadlo uspořádalo Týden evropské romské hudbyO Roma Vakeren
03.09.2004Týden evropské romské hudbyO Roma Vakeren
06.08.2004Hradem Svojanov opět zněl zpěv a kvalitní romská hudbaO Roma Vakeren
30.07.2004Hudební festival Gipsy CelebrationO Roma Vakeren
25.06.2004Pěvecký sbor Apsora se chystá na festival Gypsy Celebration s podtitulem Romové gadžůmO Roma Vakeren
12.12.2003Ida Kelarová se skupinou Romano Rat a sborem Apsora pořádá benefiční koncertyO Roma Vakeren
10.10.2003K velkým problémům Romů patří dluhy na nájemnémO Roma Vakeren
10.10.2003V Praze žije 11 národnostních menšinO Roma Vakeren
19.09.2003Výtěžek z benefičního koncertu věnuje Ida Kelarová na mezinárodní dětský táborO Roma Vakeren
12.09.2003Ida Kelarová zpívá na benefičních koncertechO Roma Vakeren
15.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.08.2003Na hradě Svojanov se zpívalo a tančilo téměř až do ránaO Roma Vakeren
25.07.2003Hrad Svojanov hostí multietnický letní táborO Roma Vakeren
25.04.2003Ida Kelarová pořádá letní dětské tábory na hradě SvojanovO Roma Vakeren
25.04.2003Ida Kelarová pořádá benefiční koncertO Roma Vakeren
08.04.2003Mezinárodní den Romů v PrazeFotoaktuality
24.01.2003Ida KelarováO Roma Vakeren
24.01.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
13.09.2002Protirasistický festival Music Beats Local Nazi proběhne na pražské ŠtvaniciO Roma Vakeren
04.09.2002United Colours Of AkropolisHudba
04.09.2002WomadHudba
02.08.2002Na hradě Svojanov proběhl romský festival Gypsy CelebrationO Roma Vakeren
18.06.2002Slavnostní zahájení festivalu Khamoro 2002 - Staroměstská radnice, Brožíkova síňKhamoro 2002
26.04.2002Ida Kelarová připravuje nové cédéčkoO Roma Vakeren
19.02.2002Věra BíláHudba
11.06.2000Festival Khamoro 2000 vyvrcholil galakoncertem romské hudbyZprávy ze života Romů
KhamoroHudba
Co se říká o romské hudběHudba

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání O Roma vakeren čili Romové hovoří najdete také na internetu na adrese www.romove.cz

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů, do studia pozveme zajímavého hosta a nebude chybět ani romská muzika

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Pracovní příležitosti v zahraničí
Horké téma:  Rozhovor s Gipsy Kings
Zprávy: 
Reportáž:  Miss Roma České republiky
Reportáž:  Kultura v Ústí nad Labem
Reportáž:  Koncert Filharmonie Hradec Králové a romská folkroková kapela Gipsy Hery Band
Reportáž:  Romano d'ives
Reportáž:  Ida Kelarová, Romano Rat a soubor Apsora

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz