Vyhledávání
28.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Jek kurko pregejľa sar pani, pale hin paršťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben " O Roma vakeren!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit ze života Romů a samozřejmě také romské hudby.

Kamen te šunen, nevimata, abo sar o Roma dživen? Te ha, ta ačen amenca! Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Adaďives amenca džana Prahate andro hotelis Olšanka, kaj pes ič sgejle Roma pro sgejľipen, savo kerďa Internatiolno Romani unia.

Představitelé romských sdružení i romští intelektuálové a umělci se včera v Praze sešli na celostátní konferenci. U příležitosti Mezinárodního dne Romů ji uspořádala Mezinárodní romská unie, která v tento významný den ocenila řadu osobností, které se zasadili výrazným způsobem o rozvoj romské komunity v České republice.

Andro amaro šuniben adaďives šunena, sar o Roma dikhen peskkero dživipen, phenena amenge, so kampel te keren, kaj pes le Romenge te na dživel goreder.

Nabídneme vám názory na situaci Romů v České republice, řekneme vám, kdo získal ocenění Mezinárodní romské unie a dáme prostor občanským sdružením, studentům a ženským organizacím, které působí v České republice. A samozřejmě jsme pro vás připravili také aktuality ze života Romů. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Ing. Karel Holomek: Jsme svéprávná národnostní menšina!
Představitelé romských sdružení i romští intelektuálové a umělci se včera v pražském hotelu Olšanka sešli na celostátní konferenci. U příležitosti Mezinárodního dne Romů setkání uspořádala Mezinárodní romská unie v čele s prezidentem Emilem Ščukou. Připomeňme, že Mezinárodní den Romů se slaví na památku celosvětového setkání Romů 8. dubna 1971 u Londýna. Účastníci na něm přijali romskou vlajku a hymnu. Za mezinárodní svátek byl uznán v roce 1990. Větší pozornosti se mu dostalo v roce 2000, kdy na něj upozornil papež Jan Pavel II. a vyzval tehdy věřící, aby Romům projevovali větší úctu. Program konference zahájila zpěvačka Erika Fečová se souborem Čhavorikani Luma romskou hymnou Gelem, Gelem a hned po ní všechny přivítal Ing. Karel Holomek - předseda společenství Romů na Moravě. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu potom řekl.

Ing. Karel Holomek "Já vidím daleko zásadnější věc - udržení identity Romů a všechno, co k tomu přispívá, neboť to je bod, který dodá Romům hrdosti a sebevědomí, vytvoří z nich náležité občany a také společnosti řekne: My nejsme žádná marginalizovaná skupina, postižená spoustou problémů nejhoršího druhu, ale jsme svéprávná národnostní menšina. Jsme národ se vším všudy, tak nás takto taky berte! Já z příkladů své rodiny vím, že to netrvalo příliš dlouho, byla to otázka v podstatě dvou generací a naše rodina se společensky dostala nahoru, ačkoliv jinak byla hmotně velmi chudobná."

"Vidí vnímání své identity Romové obecně?"

"Romové jsou skutečně zašlápnuti do dna, do bláta. Na Slovensku daleko víc než tady. Tam je to úplná zoufalost a v této situaci člověk může těžko mluvit o posilování své vlastní identity, když nemá třeba zaměstnání. V České republice to není vyloženě otázka hladu, ale na Slovensku ano. V takovéto situaci je těžké posilovat hodnoty, které se na první pohled jeví příliš vzdálené. Proto vidím situaci jako špatnou, ale přesto všechno ji vidím jako zásadní."

"Řešení tzv. romského problému hodnotíte jako velkou chybu, proč?"

"Vláda je taková jako je celá společnost. Program, který má teď už čtvrtým rokem na stole si ani nepřečetla. Chová se tak jako společnost. Politikové vyčerpávají veškerou svou energii na udržení nebo na získání moci, aniž by se věnovali řešení státotvorných problémů jako je třeba tento romský problém. Je to problém, který musí společnost vyřešit, aby se dostala nahoru, ale neočekávejme, že to vláda udělá, pokud my se sami nepostavíme na zadní a neřekneme: Tak takto už ne! Když to nechcete udělat vy, ačkoliv jste dali své závazky Evropské unii, tak my máme přes EU skvělou příležitost vás k tomu přinutit."

"S tímto také souvisí snahy o vytvoření romské reprezentace, jak to vnímáte?"

"To je ta otázka: vytvořit romskou reprezentaci, která by vystupovala jako legitimní síla, to znamená, se všemi demokratickými principy, které to vyžaduje. To je velmi složitý proces, který v žádném státě EU, ani v západních zemích není vůbec vyřešen, natož u nás, i když si myslím, že v České republice jsme k tomu přece jen nějaké kroky učinili. Já bych spíš viděl tento proces v horizontu pěti let- dohodnout se na nějakých silných romských osobnostech, které mají důvěryhodné postavení a které by třeba jen v rámci jakýchsi mluvčích, což by byla funkce, která by se mohla periodicky opakovat, prezentovali a protlačovali tuto problematiku a přispěli by tak k vytvoření skutečně legitimního, demokratického orgánu, který by zastupoval Romy v celé republice."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2015Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
18.04.2015Karel Holomek získal od romských studentů ocenění za svou práci v médiíchO Roma Vakeren
24.08.2013Vzpomínky Karla Holomka na úniky před nacistickými transportyO Roma Vakeren
19.05.2011Lidská práva na vedlejší kolejiZprávy ze života Romů
19.02.2011Kniha Dávné vzpomínky popisuje osudy rodu HolomkůO Roma Vakeren
01.01.2011Karel Holomek získal Cenu Gypsy SpiritO Roma Vakeren
13.11.2009Listopad 1989 změnil také život RomůO Roma Vakeren
08.08.2009Čeští a slovenští Romové chtějí společně bojovat proti extremismuZprávy ze života Romů
02.01.2009Jaký byl rok 2008 pro bojovníky proti rasismu?O Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Petr Mareš je potěšen, že celostátní konferenci Mezinárodní romské unie zorganizovali sami Romové
Podívejme se ještě znovu do pražského hotelu Olšanka na celostátní konferenci uspořádanou Mezinárodní romskou unií. Marie Vrábelová k mikrofonu pozvala místopředsedu vlády pro vědu, výzkum a lidské zdroje Petra Mareše.

Celostátní konference Mezinárodní romské unie "Já jsem hlavně rád, že je to setkání, které organizují Romové. Není to něco, co by jim někdo naplánoval, je to akce, která vznikla z aktivity romské komunity. Mohla by být, mohla - jestli bude, to ještě nevíme - prvním krokem k tomu, aby romská komunity byla schopna vyprodukovat svoji reprezentaci. Ono to nepůjde příliš rychle, ale byl by to obrovský krok dopředu a i vládě by to velice pomohlo."

"V květnu vstupujeme do EU, jak se s Romy počítá?"

"Počítá se s námi tak, jak budeme schopni o sobě dát vědět. Romská problematika je součástí otázek, které nám kladou naši partneři při jednáních v Bruselu nebo ve Štrasburku. Česká republika je považována ta tu z přistupujících zemí, kde je menšinová otázka vypořádána relativně dobře. Otazník však visí nad tím, zda stabilita- tak, jak se jeví při pohledu z Bruselu nebo ze Štrasburku - je opravdová, nebo zda bublá pod povrchem nějaký budoucí problém. Tento fakt naše partnery trápí a já ne vždy mohu s jistotou jejich obavy odvrátit, protože celý problém vytěsňování Romů, ať už sociálně nebo v ekonomickém smyslu, je jev, který v České republice existuje, který si musíme přiznat a který je také tím hlavním, s čím se v tuto chvíli snažíme potýkat."

"Vy jste tady na setkání řekl, že společnost nechce, aby se Romové asimilovali, co třeba vy u nich obdivujete?"

"To je velikánská spousta věcí. Romové k nám - tradičně flegmatickým Čechům - přinášejí pohyb ve všech smyslech - ať už jde o fantazii, kulturu, politiku, která je na můj vkus až příliš rozpohybovaná, myslím ta romská ... (úsměv) Já jsem si jistý, že stejně tak jako ve vyspělých demokraciích na západě-Spojené království, Spojené státy, Belgie, Holandsko-naším cílem musí být té jinakosti využít, nikoliv ji potlačit. Na tom je v tuto chvíli politická shoda, i když je pravda, že ve většinové společnosti ještě existuje celá řada lidí, která by byla raději, kdyby Romové byli úplně stejní jako my. Ale ono to nejde a je dobře, že to nejde."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
08.08.2009Čeští a slovenští Romové chtějí společně bojovat proti extremismuZprávy ze života Romů
30.06.2006IRU jednala o aktuálních životních podmínkách Romů v Evropě a o diskriminaciO Roma Vakeren
07.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
23.04.2004Mareš chtěl zůstat v osadách na východě Slovenska "utajen"Zprávy ze života Romů
08.04.2004Romské osobnosti a zástupci sdružení založili Parlament RomůZprávy ze života Romů
08.04.2004Prezident romské unie: Náš problém může v EU ztratit na významuZprávy ze života Romů
27.02.2004Mezinárodní romská unie vyhlásila humanitární sbírku na pomoc slovenským RomůmO Roma Vakeren
01.10.2003Praha a Bratislava společně proti nežádoucí migraciZprávy ze života Romů
16.05.2003Brzy začne festival KhamoroO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Během celostátní konference Mezinárodní romské unie byly oceněny osobnosti, které přispěly k rozvoji romské komunity
Součástí programu celostátní konference Mezinárodní romské unie, bylo ocenění osobností, které se výrazným způsobem zasadily o rozvoj romské komunity. Já jsem si nejdříve k mikrofonu pozvala aktivistu Jakuba Poláka, který získal toto ocenění za statečnost a odvahu při obhajobě romských obětí rasismu a diskriminace.

"Je to pro mě nesmírná pocta a vážím si toho. Mám dobrý pocit, že přesto, že ne vždy se daří, že přece jen lidé - Romové vnímají, že se jim snažíme pomoct, že alespoň dobrý úmysl tady je. Pro mě je to hlavně závazek i do budoucna, abych v boji o nápravu a spravedlnost pokračoval."

"Určitě jste se mnohdy setkal i s problémy, s negativními názory na vaši práci?"

"Mezi samotnými Romy ne, mezi českou veřejností, mezi lidmi s předsudky, pro které jsem zastánce darebáků, ano. Málo kdo si uvědomuje, že lidé, které zastupuju, jsou skutečně oběti násilí nejhoršího druhu a zaslouží si plnou podporu, kterou jim bohužel ne vždy policie, justice a další státní orgány- které by jim podporu měly poskytovat- dávají. Je to neustálý boj, který bohužel ještě zdaleka není vyhraný a, bohužel, musím konstatovat, že v desítkách případů se podaří nápravu sjednat spíš málokdy, než že by to bylo pravidlem."

"Pane Poláku, jak vnímáte dnešní setkání?"

"Ve své činnosti si velmi intenzivně uvědomuji, jak tady chybí skutečná, autentická, politická romská reprezentace. Když dojde třeba v Německu k rasistickému útoku proti Turkům, tak přijede turecký ministerský předseda a jedná s nejvyššími představiteli německého státu a podle toho pak také vypadá postup policie a justice. U nás takováto reprezentace, která by byla skutečným partnerem vlády, jež by byla nucena s ní jednat jako rovný s rovným, tady chybí. Všechny poradní orgány mohou tu či tam zasáhnout, ale když dojde ke konfliktu a na jedné straně stojí policista nebo soudce, tak na druhé straně chybí opora a my pak zoufale a pracně bojujeme. Přeji zdar tomuto jednání. Přál bych si, aby byla vytvořena autentická, od zdola budovaná, demokratická instituce se skutečným mandátem."

Kumar Wišvanathan Kumar Wišvanathan z ostravského sdružení Dživas jekhetanes získal od Mezinárodní romské unie ocenění za konkrétní a jednoznačnou pomoc lidem v nouzi.

"Za prvé jsem dojat, za druhé je to ocenění pro všechny v Ostravě, kdo spolupracují, to není ocenění jen pro mě. Já si myslím, že v Ostravě se podařilo vytvořit zajímavou skupinu ochotných a nadšených lidí - skupinu Čechů a Romů, kteří se společně podílejí na všech činnostech. Já jsem jen takový nástroj. To ocenění patří i jim."

Jelena Silajdžič Konference se zúčastnila také Jelena Silajdžičová. Do České republiky přišla před dvanácti lety ze Sarajeva a právě ona se svým manželem stála u zrodu myšlenky světového festivalu Khamoro. Ocenění získala za osobní zaujetí v realizaci ojedinělých projektů a propagaci romské kultury a politiky evropského dění.

"Je to jedno z největších ocenění, které jsem v životě dostala a musím říct, že jich bylo několik. Je to pro mě potěšení, z lidského hlediska... Byla jsem nadšená a bylo to vidět." (smích)

"Situaci v České republice sledujete a podílíte se na řešení, vidíte nějaký posun?"

"V určitých věcech ano, ale celkově to jde pomalu. Jde to dopředu, v nějakých malých promile se to zlepšuje, ale to není takové, jak by to mělo být. Počkáme si na chvíli, kdy se lidé budou dělit jen podle toho, jestli jsou dobří nebo špatní, hloupí nebo chytří, vzdělaní nebo nevzdělaní, prostě až tu bude společnost taková, jaká by měla být každá, nejenom ta česká."

Vlado Oláh Na konferenci pořádané Mezinárodní romskou unií se sešlo mnoho významných osobností. Mezi nimi také Vlado Oláh, který získal uznání za celoživotní básnické dílo, v němž osobitým a ojedinělým způsobem přiblížil obyčejný romský život ve světle romských tradic, hodnot a morálky

"Vidím, že jdu dobrou cestou, že plním poslání, které mám od narození, od Boha."

"Jste spisovatel, básník, čemu se ve své tvorbě věnujete?"

"Přečtěte si Slunečnici, Děti slunce a pochopíte. Píšu hlavně o Romech, o lásce, o zvycích, o tradicích, o Romipen atd."

Kromě ing. Karla Holomka získaly dále uznání od Mezinárodní romské unie Anna Šabatová z kanceláře ombudsmana za osobní postoj a přesvědčení při nápravě oprávněných zájmů a svobod Romů a také advokátka Klára Veselá - Samková za důslednou a důraznou obhajobu prostých Romů při prosazování lidských práv.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
29.05.2019Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalůZprávy ze života Romů
22.05.2014Jelena Silajdžić zve na festival Khamoro: Uslyšíte i jazz s romskou dušíZprávy ze života Romů
03.05.2014Indický pedagog a sociální pracovník Kumar Vishwanathan od roku 1997 pomáhá Romům v OstravěO Roma Vakeren
26.04.2014Jak se zakladatelé festivalu Khamoro dostali do ČeskaO Roma Vakeren
22.02.2014Jaké cesty přivedly Kumara Vishwanathana do ČeskaO Roma Vakeren
25.01.2014Co přivedlo zakladatelku festivalu Khamoro Jelenu Silajdžić do ČeskaO Roma Vakeren
27.05.2013Khamoro 2013, 15. jubilejní ročník Světového romského festivalu, tisková konference 27.5.2013Fotoaktuality
12.02.2012Jaroslav Balvín věnoval svou výstavu zesnulému spisovateli Vladu OláhoviO Roma Vakeren
04.02.2012Zemřel romský spisovatel a básník Vlado OláhO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Zástupci romských sdružení a romské osobnosti z celého státu založili v Praze Parlament Romů v České republice. Nová organizace má zastřešovat romská sdružení i jednotlivé osobnosti a stát se partnerem zákonodárcům, vládě i dalším domácím a zahraničním institucím. Romský parlament má být podle návrhu statutu dobrovolná nezisková organizace.

Spojené státy vyzvaly při příležitosti Světového dne Romů evropské země, aby se zasadily o to, že na jejich území bude bráněno diskriminaci a násilnostem proti příslušníkům romské menšiny. Spojené státy žádají vlády, aby se zasadily o ukončení porušování lidských práv , jehož obětí jsou Romové - prohlásil Adam Ereli, jeden z představitelů amerického ministerstva zahraničí.

Prezident Mezinárodní romské unie Emil Ščuka se obává, že řešení romského problému může v rozšířené Evropě ztratit na významu. Na přínos, který by mohl mít život ve společenství států pro Romy, se dívá pesimisticky. "Západní Evropa do dneška romský problém nevyřešila. Neměla ani tu politickou vůli, kterou alespoň občas v našem státě pociťujeme a vidíme," uvedl Ščuka. Rovněž se obává, aby řešení problémů romské menšiny po rozšíření Evropské unie i v Česku neustoupilo do pozadí.

Ministerstvo školství poskytlo loni téměř 10 miliónů korun na podporu romských studentů středních škol. Příspěvek v maximální výši 7tisíc korun na půl roku dostalo přes dva a půl tisíce mladých lidí. Peníze jsou určeny školám, aby mohly podpořit své romské žáky, jejichž rodiny nemohou náklady na studium svého dítěte financovat.

Obyvatelé mosteckého sídliště Chanov se mohou nechat dobrovolně vyšetřit, zda nemají tuberkulózu. Na sídliště, kde žijí převážně Romové, přijede v pátek 16. dubna speciálně upravený autobus s rentgenem. Zdravotníci nabízejí vyšetření lidem starším 18ti let, kteří nepodstoupili snímkování déle než rok. Autobus bude přistaven kolem desáté hodiny před chanovský Dům romské kultury.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
16.05.2015Romové jsou největší etnickou menšinou v EvropěO Roma Vakeren
13.12.2014Mezinárodní romská konference v Bruselu se zabývala zlepšením integraci Romů v celé EvropěO Roma Vakeren
19.10.2013Členské státy EU mají zintenzivnit úsilí zaměřené na integraci RomůO Roma Vakeren
08.04.2013Romové v Bruselu protestovali proti diskriminaci. Zapojili se i ti z ČeskaZprávy ze života Romů
26.01.2013Úřednice kontrolují byty na mosteckém sídlišti ChanovO Roma Vakeren
27.07.2012Mostecký okresní soud řešil napadení policisty na sídlišti ChanovZprávy ze života Romů
20.05.2011Rada Evropské unie přijala závěry o „Rámci EU pro vnitrostátní strategie integrace Romů do roku 2020“Zprávy ze života Romů
09.03.2011Evropský parlament požaduje závazné normy EU pro lepší integraci nejpočetnější evropské menšinyZprávy ze života Romů
04.12.2010Začleňování Romů nemůže probíhat jen na papíře, říká komisařkaZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Měl by vzniknout zastřešující orgán romských organizací
V druhé polovině dnešního O Roma vakeren vám nabídneme názory zástupců občanských sdružení, romských studentů a ženských seskupení, zúčastněných na včerejší celostátní konferenci Mezinárodní romské unie. V pražském hotelu Olšanka v den Mezinárodního svátku Romů diskutovali o situaci Romů a o vzniku organizace, která by aktivity romských neziskových sdružení a společností zastřešovala. Nejdříve Anna Poláková pozvala k mikrofonu člena prezídia Romského národního kongresu Ondřeje Giňu.

Ondřej Giňa "Konference vychází z myšlenky, která vznikla před dvěma nebo třemi lety s tím, že obrovská roztříštěnost, velký počet romských organizací a mnohdy neefektivní postup při prosazování záležitostí Romů ukazuje nutnost vytvoření jakéhosi zastřešujícího orgánu. Dnešní konference je právě o tomto tématu - vytvořit zastřešující organizaci, která by koncepčně - programově - pomáhala romskému nevládnímu sektoru v jeho oblastech působnosti, vytvářela by spolupráci uvnitř romských organizací a, de facto, vytvořila základ pro romskou reprezentaci, která by měla být partnerem státním orgánům a veřejné správě při řešení záležitostí Romů."

"V jste se zúčastnil jednání v Helsinkách, jak by Evropské fórum mělo do budoucna působit na život Romů v České republice?"

"Jednotlivé národní státy by měly být v Evropském romském fóru zastoupeny na základě toho, že romské nevládní organizace vytvoří zastřešující orgán a budou zastupovat minimálně 75 procent romské populace."

"V jakém časovém horizontu by Evropské fórum mohlo začít fungovat?"

"Podle francouzského práva bude statut Evropského romského fóra registrován ve Štrasburku. Až se proces registrace dokončí, tak může práce tohoto fóra začít, předpokládá se od května."

"Kdo přišel s iniciativou vytvořit Evropské romské fórum?"

"Toto je iniciativa finské prezidentky Tarji Halonen, která v roce 2001 přednesla výzvu, ve které vybídla k tomu, aby záležitosti Romů v Evropě byly pojaty trošku jinak a aby byla Romům umožněna účast na rozhodování o záležitostech, které se jich týkají, na všech úrovních."

Jak hodnotí vznik takové organizace v České republice komisař Mezinárodní romské unie pro mediální politiku Ivan Veselý.

"Když se ohlédnu 15 let dozadu, tak jeden z hlavních důvodů, proč jednotlivé vlády nechtěly řešit nebo se vyhýbaly řešení této problematiky, bylo to, že tu není jednotná, legitimní, romská reprezentace. To chápeme jako vyvrcholení tohoto programu organizací a vidíme to jako možnost pro každého Roma, který se bude chtít aktivně účastnit řešení problémů, volit jednotlivé programy nebo reprezentanty romské menšiny, kteří budou muset nebo budou nuceni říkat, jak si řešení tohoto problému představují."

"Takže tady vzniká reprezentace, povězte mi, jak o tom budou ostatní Romové informováni?"

"Tady vzniká reprezentace romských organizací, která má za úkol do pěti let vybudovat romskou reprezentaci, která by vzešla z regulérních. demokratických voleb."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
08.08.2009Čeští a slovenští Romové chtějí společně bojovat proti extremismuZprávy ze života Romů
30.06.2006IRU jednala o aktuálních životních podmínkách Romů v Evropě a o diskriminaciO Roma Vakeren
10.03.2005Romský parlament usiluje o vznik domů romské integraceZprávy ze života Romů
04.02.2005Sdružení Parlament Romů: Snížení dávek ještě zhorší situaci RomůZprávy ze života Romů
29.01.2005Romský parlament chce najít kandidáty do romských samosprávZprávy ze života Romů
07.01.2005Jaký vliv má nový romský parlament?O Roma Vakeren
17.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.10.2004Prezident republiky se setkal se zástupci Parlamentu Romů ČRO Roma Vakeren
28.08.2004Romové zvolili za svého předáka v Ústeckém kraji Romana SlepčíkaZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Na rozvoji romské komunity se nemalou měrou podílejí také ženská uskupení
Na rozvoji romské komunity se podílejí nemalou měrou také ženská uskupení. Jejich zástupkyně se také zúčastnily konference, a tak Marie Vrábelová nejdříve oslovila předsedkyni sdružení Manushe Martu Hudečkovou.

Marta Hudečková "Emancipace, to už je vidět dneska, máte tady grémium, máte tady zastoupení spousty organizací, tady je přibližně 40 procent žen, což nebylo."

"Nechybí vám romské ženy v politice?"

"Ty mně tam chybí velmi, velmi. Měla jsem to štěstí být členkou delegátů v Budapešti, kde jsem předložila takový program- doporučení pro donátory a neziskové organizace i pro vládu, jak by se dalo pomoci ženám, aby se uplatnily v politice, aby jim bylo dáno více prostoru v médiích, v neziskových organizacích."

"Máte své tipy? Jsou už romské ženy připraveny být v politice?"

"Dovolím si říct, že v dnešní době už ano."

K mikrofonu jsme pozvali také Martu Tulejovou - ředitelku agentury romských žen. Zeptali jsme se jí na to, jak vnímá oslavy Mezinárodního dne Romů.

"Je to velice významný den, protože od dětství jsem nevěděla, kdo jsem, co jsem, dokonce jsme mluvila jazykem, o kterém jsem nic nevěděla. Teď najednou, v mých 37 letech, jsem pochopila, kdo a co jsem, poznala jsem svůj jazyk a nakonec jsem se dozvěděla, že patřím do velkého národa. Každý národ nějakým způsobem oslavuje svoje žití a bytí, tak proč ne Romové."

"Myslíte si, že se změnilo i postavení romských žen?"

"Romské ženy se v posledních letech začaly velmi angažovat do romského hnutí, do romských organizací, dokonce samy si organizace založily a pracují. Ony pracují tiše a neberte si příklad ze mě, protože já za třináct let v politice jsem se naučila chodit mezi muži, a dokonce také někdy z legrace říkám, že jsem také muž. Žila jsem s nimi, žila jsem v duchu politiky, žila jsem v duchu práce s politiky."

"Měla by romská žena být zastoupena právě ve vrcholné politice?"

"Zcela určitě, proto jsem tady, proto křičím. Ať si mě nazvou feministkou, ale myslím si zela určitě, že vrcholná politika bez nás, bez žen nejde. Prostě jsme tady, děláme a oni nás chlapi musejí mezi sebe vzít, ať se jim to líbí nebo ne."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.10.2015ReportážO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
14.03.2015Marta Hudečková stála u zrodu mnoha významných projektůO Roma Vakeren
05.01.2013Romské ženy z Česka a ze Slovenska se domluvily na společné kampani proti anticiganismuO Roma Vakeren
16.07.2011Členky skupiny Manushe diskutovaly o palčivých problémech RomůO Roma Vakeren
26.11.2010Politický program skupiny ManusheO Roma Vakeren
26.11.2010Seminář pro ženy, které chtějí vstoupit do politikyO Roma Vakeren
08.08.2009Čeští a slovenští Romové chtějí společně bojovat proti extremismuZprávy ze života Romů
02.02.2007Skupina Manushe připravila školení pro nezaměstnané ženyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Rozhovor s romskou studentkou medicíny
Na řešení nelehké situace Romů se také podílejí mladí Romové. Mezi ně patří Martina Horváthová - studentka lékařské fakulty UK.

"Já jsem vyrůstala, takříkajíc, mimo romské prostředí, vlastně jsem nikdy neměla romské kamarády. K těsnějšímu vztahu s romskou komunitou jsem se dostala vlastně až na vysoké škole, kdy jsem poznala studentské sdružení Athinganoi a poznala jsem, že mohu svými schopnostmi přispět ke zlepšení situace. Cítím trošku zodpovědnost a myslím si, že bych měla pro Romy něco dělat."

"Je důležitá vzdělanost u Romů?"

"Samozřejmě jako u všech lidí je vzdělanost důležitá. Každá skupina by měla mít nějakou vrstvu inteligence, nějaké lidi, co ji zastupují. Takže vzdělanost u Romů je velmi důležitá a je tu též praktické hledisko: pokud má člověk vzdělání, může žádat o práci. V případě rasové diskriminace při žádání o zaměstnání má čím argumentovat."

"Pocítila jste někdy vy sama právě slovo diskriminace?"

"Často říkám, že jsem diskriminaci vlastně ani nepoznala, protože ve školách, kterými jsem prošla, jsem neměla s diskriminací problémy, ale samozřejmě se potýkám s diskriminací každodenního života, kdy lidé hodnotí člověka podle vzhledu a až jako druhý bod se zabývají tím, jaký člověk je. Ale to, myslím, není nic nového, to je obecně známá skutečnost."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Martina Horváthová aneb Jak romské mámy pracujíO Roma Vakeren
22.08.2012Středoškoláci mají soužití s Romy za "největší problém dneška"Zprávy ze života Romů
29.07.2012Generace na rozcestí: Uniknout předsudkům!Zprávy ze života Romů
04.04.2003Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
08.03.2002Martina Horváthová, studentka 1. Lékařské fakulty UKO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Čeští Romové se mohou zapojit do mezinárodního projektu desetiletí rozvoje Romů
O možnostech zapojení Romů v ČR republice do mezinárodního projektu desetiletí rozvoje Romů, o kterém nás informovala Gabriela Hrabaňová - předsedkyně sdružení Athinganoi.

"Dekáda romské inkluze je iniciativa, do které by se měly zapojit vlády evropských zemí. Těch zemí je tam v této chvíli devět a mělo by to být na deset let, takže od roku 2005 do roku 2015. Je to především vládní iniciativa, kdy naše vlády by měly ukázat vůli pracovat na romské otázce tak, aby se stala efektivní a aby se klíčové problémy během těch deseti let vyřešily."

"Máte už přehled, které budou ty klíčové body nebo klíčové problémy, které se budou konkrétně řešit?"

"Na mezinárodní úrovní byly odsouhlaseny některé priority, kterými jsou: všudypřítomná bída-příjmová diskriminace - a poté "gender" problematika - rovnost pohlaví. Hlavními prioritami jsou vzdělávání, nezaměstnanost, bydlení a zdraví."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
10.10.2008Studenti získali informace o životě a možnostech mladých Romů v EUO Roma Vakeren
29.03.2007Program oslav Mezinárodního dne Romů 2007 v PrazeZprávy ze života Romů
07.01.2007Sdružení Athinganoi se zaměřuje na vzděláváníO Roma Vakeren
06.10.2006Do základních škol přicházejí Výukové záložky a skládačkyO Roma Vakeren
01.09.2006Sdružení Athinganoi připravilo kurzy angličtiny a práce na počítačiO Roma Vakeren
16.06.2006Pražské sdružení Athinganoi nabídne bezplatné kurzy romštinyO Roma Vakeren
24.03.2006Sdružení Athinganoi realizovalo projekt Politický výcvikO Roma Vakeren
09.09.2005Romští studenti by uvítali antidiskriminační zákonO Roma Vakeren
22.04.2005Představujeme Gabrielu Hrabaňovou a Ivetu Kenety ze sdružení AthinganoiO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání O Roma vakeren čili Romové hovoří najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů, do studia pozveme zajímavého hosta - Jelenu Silejdžičovou, která nám prozradí program už 6. Světového festivalu Khamoro. Vyzpovídáme také romskou poradkyni ústeckého kraje Evu Bajgerovou a nebude chybět ani romská muzika.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Mangas predal tumende šukar patraďakere inepi. Kaj tumenca savorenca O del te el. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Přejeme vám klidné prožití Velikonočních svátků a mějte se moc pěkně.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Ing. Karel Holomek: Jsme svéprávná národnostní menšina!
Reportáž:  Petr Mareš je potěšen, že celostátní konferenci Mezinárodní romské unie zorganizovali sami Romové
Reportáž:  Během celostátní konference Mezinárodní romské unie byly oceněny osobnosti, které přispěly k rozvoji romské komunity
Zprávy: 
Reportáž:  Měl by vzniknout zastřešující orgán romských organizací
Reportáž:  Na rozvoji romské komunity se nemalou měrou podílejí také ženská uskupení
Reportáž:  Rozhovor s romskou studentkou medicíny
Reportáž:  Čeští Romové se mohou zapojit do mezinárodního projektu desetiletí rozvoje Romů

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz