Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Jek kurko pregejľa sar pani, pale hin paršťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě také romské hudby.

Kamen te šunen, nevimata, abo sar o Roma dživen? Te ha, ta ačen amenca! Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Peršo amenca džana Pribramate, andre bertena Bytíz, kaj sas o Ladislav Boldi the o Daniel Landa so giľaven.

Nejprve se vydáme do Věznice v Bytízu u Příbrami, kterou navštívili zpěváci Ladislav Boldy a Daniel Landa v rámci protidrogového programu.

Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren o Daniel Dvořák the o Jiří Smetana. Vakeraha lenca palo festivaľis, savo ela pre aver kurko ko Národní divadlo, kaj giľavena Kale the e Věra Bílá. Andro o Roma vakeren šunena tiž nevipena, andale romengero dživipen.

Našimi hosty ve studiu budou ředitel Národního divadla Daniel Dvořák a manažer Věry Bílé a skupiny Kale Jiří Smetana. Dozvíte se o programu festivalu pro menšiny Otevřená náruč, který bude mít premiéru příští týden. A samozřejmě jsme pro vás připravili také aktuality ze života Romů.

Tiž tumen dodžanena pale nevi genďi, pheneha tumenge, kaj šaj džan te sikľon pro maškarutňi škola. Vičinaha tumen andro tiatros the pre temutno romengero džives.

Ve druhé polovině o Roma vakeren vám přiblížíme publikaci Slyšíte nás, pozveme vás do divadla na romskou pohádku, na oslavy Mezinárodního dne Romů a dozvíte se, že Romové, kteří chtějí studovat na Evangelické akademii v Praze se mohou zúčastnit přijímacích zkoušek. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Zpěváci Ladislav Boldy a Daniel Landa si s vězni povídali o drogách
Věznici v Bytízu u Příbrami navštívili zpěváci Ladislav Boldy a Daniel Landa. V rámci protidrogového programu, který vězeňská správa s částí vězňů zavedla, besedovali s potrestanými o cestách, kterými lze uniknout z drogové závislosti. S mikrofonem se tam vydal i redaktor Zdeněk Hejkrlík.

Ladislav Boldi (Foto: ČTK) Ladislav Boldi se přes dětské domovy dostal i do vězení, v poslední době ale začíná vycházet jeho pěvecká hvězda, a tak mě zajímalo, jak se zrodil nápad znovu se do vězení vracet, i když tentokrát už v jiné roli?

"To začalo v okamžiku, kdy jsem se zhostil prvního vystoupení s Helenou Vondráčkovou, kdy jsem si sám sebe ptal, jestli toto je jedna ze správných cest, kterou se chci vydat. Myslel jsem si, že je to dobrá cesta, nicméně tam mě to tak úplně nenaplňovalo, protože toho bylo ve mě trošku víc, co chci předávat."

"Co je největším problémem člověka, který opustí vězení?"

"Je to totální samota. I když má třeba rodiče, tak má sám problém a on sám se s tím musí poprat, on sám si musí uspořádat věci tak, aby mohl jít dál. Největší problém je dostat se do správného kolektivu a mít nastavený správný směr."

Dá se říci, že se Ladislav Boldi může stát takovým vzorem-potvrzením, že to opravdu jde:

"Spíš se považuji za takový ukazatel, který může klukům ukázat tu lepší cestu."

Spolu s Ladislavem Boldim s vězni hovořil i Daniel Landa:

"Když dostanete od života šanci, abyste efektivně pomohl druhým a neuděláte to, obávám se, že by vás to jednou samotného mohlo stihnout. Prostě, mám konvičku půjčenou, tak teď budu chodit a zalévat. Tečka. Nic většího za tím nehledejte."

"Daniel Landa, to je pro mnohé symbol rasismu, jak dnes hodnotíte svou skinheadskou minulost?"

Zpěvák Daniel Landa (Foto: ČTK) "Začátek 90-tých let byla tak specifická doba, že nahlížet na to s odstupem 15-nácti, 16-nácti let v jedné větě je trošku nešikovné. Myslím si, že to patří do své doby, že je to s ní nevytrhnutelné. Je to v podstatě složitý sociologický rozbor končícího levicového režimu a začínajícího nějakého jiného. My jsme byli možná jiskrou a kdyby jsme nebyli my, tak by možná byla jiná jiskra. Je samozřejmě jednodušší za problémem vidět jednotlivce, než celek, který produkujeme my všichni."

"Skini ale neskončili a stále mezi nimi přibývají mladí lidé?"

"Já nechci ukazovat na někoho, jak to dělá blbě, já se pokusím veškerou svou mocí, silou a možnostmi dělat to jinak, dobře. Nebudu nikomu vyndavat z očí třísky a upozorňovat ho na jeho vady, zkusím si vyndat sám z oka trám. Zkusím jít tou cestou. Kdo se chce připojit, nechť se připojí, abych ukazoval prstem na někoho, kdo je špatný nebo dobrý, to ne, od toho tu jsou asi zřejmě jiní."

"Jak tedy vypadá dnešní Landa?"

"Dnešní Landa a Landa před lety je pořád jedna a tatáž osoba, nicméně, vůbec bych nepodcenil vývojové fáze."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
04.07.2015Už devítileté děti mají zkušenosti s drogamiO Roma Vakeren
06.03.2014Organizace Progressive oslaví deset let od založení benefičním koncertem v pražské Malostranské beseděZprávy ze života Romů
26.01.2013Když dítě propadne drogámO Roma Vakeren
19.01.2013O projektu Drogy k životu nepotřebujemeO Roma Vakeren
13.01.2013Míra užívání drog u mládeže klesáO Roma Vakeren
05.01.2013Jaká je současná drogová scénaO Roma Vakeren
15.06.2011Helsinský výbor chce posílit vazby mezi odsouzenými a jejich dětmiZprávy ze života Romů
05.02.2011Od třinácti let na drogách...O Roma Vakeren
19.11.2010Romský terénní program o. s. Sananim pomáhá toxikomanůmO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Horké téma ]=
Národní divadlo otevřelo náruč pro umělce z menšinových skupin
A je tu čas, kdy si do O Roma vakeren zveme hosty. Ty dnešní k mikrofonu pozvaly redaktorky Marie Vrábelová a Anna Poláková.

Pantomima neslyšících (Foto: www.narodni-divadlo.cz) "V našem studiu vítáme ředitele Národního divadla Daniela Dvořáka a manažera Věry Bílé a askupiny Kale Jiřího Smetanu, dobrý večer."

"Dobrý večer."

"Dobrý večer."

"Pane řediteli, příští týden se v Národním divadle uskuteční festival menšin Otevřená náruč, řekněte nám něco o festivalu a jeho programu podrobněji."

Pantomima neslyšících (Foto: www.narodni-divadlo.cz) "Všichni víme, že Národní divadlo je už od svého založení zaměřeno na klasické divadelní produkce. My jsme s kolegy hledali ještě nějakou možnost rozšíření našeho programu. Při té příležitosti jsme si uvědomili, že Národní divadlo se nevěnuje menšinám v nejširším slova smyslu, ať už máme na mysli etnické či sociální skupiny. Tato myšlenka vykrystalizovala v minifestival, který zahajuje svoji existenci v letošní sezóně teď v březnu. V rámci tohoto festivalu uvedeme čtyři produkce. Bude to Pantomima neslyšících, dále Bohnická divadelní společnost a The Cracow Klezmer band a na závěr vystoupí Věra Bílá a skupina Kale."

"Festival bude probíhat i ve Stavovském divadle, jak to budete mít rozvrženo?"

Bohnická divadelní společnost (Foto: www.narodni-divadlo.cz) "První dvě jmenované produkce se uskuteční na jevišti Národního divadla, tedy v tzv. historické budově a další dvě se uskuteční ve Stavovském divadle. Je to dáno provozními okolnostmi, ptotože my ve všech těch časech okolo tohoto festivalu hrajeme naše normální divadelní produkce. Všechna tato čtyři divadelní představení se uskuteční pod hlavičkou Národního divadla. Z tohoto hlediska se pro všechny účinkující jedná o prvé vustoupení na scénách Národního divadla a proto si, myslím, je také celý festival zajímavý."

"Je to vaše ojedinělá akce nebo uvažujete o tom, že by se festival stal součástí programu Národního divadla?"

Bohnická divadelní společnost (Foto: www.narodni-divadlo.cz) "Já věřím tomu, že naši diváci přijmou festival s porozuměním, že představení budou hodně navštívená a že tím pádem tento festival zůstane trvalou součástí programu Národního divadla a bude se každý rok vracet. Samozřejmě s nějakou jinou náplní, protože letos je vidět, že jsme dali přednost určitému typu programů a příští rok tomu bude jistě trochu jinak."

"Jakou změnu myslíte?"

"My si prostor menšin mapujeme, co všechno si pod tímto pojmem můžeme představit. Tentokrát tady máme handicapované, máme tady romskou skupinu, židovské umělce. Rádi bychom se ještě dostali k "jinojazyčným" skupinám, protože tady máme spoluobčany, kteří hovoří německy, anglicky, máem tady velikou vietnamskou komunitu atd. My bychom postupně chtěli všechno to, co lze shrnout pod pojem menšina představit a nebo členům té dané komunity umožnit navštívit něco, co je zajímá a baví a dát jim také příležitost navštívit Národní divadlo."

"Vždy to bude pod názvem festival menšin Otevřená náruč?"

Bohnická divadelní společnost (Foto: www.narodni-divadlo.cz) "My jsme tento název zvolili pro to, aby veřejnost vnímala festival jako vstřícné gesto Národního divadla, které od svého založení bylo spjato s českým jazykem, s českým divadlem, (máme to dokonce v názvu), abychom si uvědomili, že pod pojmem české se dá zahrnout vše, co je tady s námi, co spoluvytváří naši kulturu, ať již kořeny toho tkví kdekoliv."

"Pane řediteli, už v minulosti vystoupila v Národním divadle Věra Bílá se skupinou Kale a skupina Bengas, máte informace o tom, jak byli vnímáni?"

"Já si myslím, že velice dobře. Konec konců jsou úspěšní všude po světě. Já si myslím, že patří na jeviště Národního divadla a že je to muzika nádherná. Já jsem je teď slyšel na plese židovské mládeže, kde také účinkovali. Bylo to skvělé. Všichni se na to velice těšíme. Nedovedu si představit, že by se někomu jejich vystoupení nelíbilo."

"Budou lístky na jednotlivá představení lidem cenově dostupné?"

"Národní divadlo, co se cenové politiky týče, se drží zásady, že musí být přístupno všem vrstvám obyvatelstva. Vstupenky začínají na cenách, které se pohybují v řádu desetikorun. Myslím, že nejlevnější, jestli se nepletu, stojí asi třicet korun. Pak na lepší místa jsou samozřejmě vstupenky dražší, pohybují se v řádu stokorun, ale každý určitě, dle možností své kapsy, si najde vstupné, které mu umožní návštěvu kteréhokoliv z uvedených programů."

"To byl ředitel Národního divadla Daniel Dvořák. Na festivalu se představí i Věra Bílá se skupinou Kale, a to ve čtvrtek 25. března ve Stavovském divadle v Praze. Ve studiu s námi sedí jejich manažer Jiří Smetana. S čím chtějí Věra Bílá a skupina Kale posluchače překvapit? Máte novinky?"

Věra Bílá se skupinou Kale (Foto: Jana Šustová) "Novinka je, že konečně máme v Praze náš první doopravdový koncert a chtěl bych při této příležitosti poděkovat panu řediteli Národního divadla, že nám tuto možnost dal. Během posledních pěti, šesti let jsme hráli ve 24 zemích a vystupovali jsme ve velice prestižních sálech. Takže to nebude první náš koncert na prestižním místě."

"Myslíte si, že programy tohoto charakteru pomohou porozumění mezi lidmi?"

"Doufám, že cokoliv, co je pozitivní, pomáhá k lepší komunikaci a je třeba tímto směrem pokračovat."

"Chystáte nové CD? Pokud ano, jak bude vypadat?"

Věra Bílá se skupinou Kale (Foto: Jana Šustová) "Zatím máme několik různých projektů, protože skladeb už je dost. Poslední CD Rovava jsme natočili před třemi lety. Teď přemýšlíme o nějaké syntéze s klasickým orchestrem. Uvažujeme též o tom, že bychom vydali za nějaký čas znovu naše písně různě smíchané zahraničními diskžokeji."

"S jakým ohlasem se setkalo CD Rovava?"

"Kritiky byly vesměs pozitivní, ale rádia, kromě vašeho Radiožurnálu, naše skladby nehrála a důvody jsou čistě rasistické. Když mluvím s diskžokeji v rádiích, tak oni říkají, že to mají rádi a že se jim to líbí, ale že to nemohou pustit, protože ti,co k nim dávají reklamy, by k nim okamžitě volali, co že to hrají, že lidé změní stanici,a ať romskou hudbu nehrají."

"Rádia vás nechtějí vysílat, jak se prodávají vaše desky? O ty mají lidé zájem?"

Věra Bílá se skupinou Kale (Foto: Jana Šustová) "Lidé kupují většinou jen to, co znají. Nedá se říct, že by se špatně prodávaly, zlatá deska to není. Jedna naše deska ale možná bude už tento rok zlatá, ta druhá deska Kale kalore"

"Je možné nějak prorazit?"

"Počkat, až lidé, kteří jsou dnes mladí, dorostou, protože lidi nad 45 let už nikdy nezměníme."

"Jak se poslouchá muzika v zahraničí?"

"V zahraničí je intelektuální elita cítit víc ve složení obyvatelstva, takže publikum je otevřenější. Já žiju mezi Prahou a Paříží. V Paříži by mě nikdy nenapadl nějaký romský problém."

"Na vaše koncerty ale chodí hodně lidí, chystáte něco, co plánujete?"

"V Čechách nic. Kromě jednoho koncertu, co máme ve Zlíně v srpnu, tady nic nevidím. Chystáme koncerty v zahraničí."

"Nezavíráte se do sebe nebo si opravdu myslíte, že situace tady je tak špatná?"

"Né, naopak.. Já toužím... Můj telefon je všeobecně známý a jenom čekám, až nám někdo zavolá a nabídne nám, abychom někde hráli."

"Jak tuto situaci vnímá Kale a Věra Bílá?"

"Skepticky. Já jsem teoreticky největší optimista v kapele a, bohužel, moje prognózy v této zemi nevycházejí."

"Neměli někdy pocit, že přestanou hrát?"

"Myslím, že ne, protože hraní patří k jejich životu."

Hosty v našem studiu byli ředitel Národního divadla Daniel Dvořák a manažer zpěvačky Věry Bílé a skupiny Kale Jiří Smetana.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.03.2019Věra Bílá plánovala velký návratZprávy ze života Romů
22.02.2014Věra Bílá a skupina Kale ohlásily publiku svůj oficiální comeback na hudební scénuO Roma Vakeren
05.02.2014Comeback světoznámé romské kapely Kale s Věrou Bílou na scénuZprávy ze života Romů
10.09.2011Věra Bílá zpívá se skupinou New KaleO Roma Vakeren
11.06.2011Věra Bílá hovoří o svém plánovaném hudebním návratuO Roma Vakeren
20.11.2009Věra Bílá po deseti letech natáčí nové albumO Roma Vakeren
17.02.2006Skupina Dhoad - Romové z Rádžasthánu vystoupila v Národním divadleO Roma Vakeren
03.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.11.2005V Národním divadle se bude hrát romská operaO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Dodržování zákonného zacházení policistů se zadrženými sledují kontrolní orgány policie. Ochrana lidských práv zaujímá důležité místo i ve vzdělávání jejích příslušníků. Sdělil to mluvčí policejního prezidia v reakci na výtky, které České republice adresoval Výbor proti mučení při Radě Evropy. Výbor poukázal na mnohá obvinění policie z brutality bezprostředně po zadržení, nebo při výsleších. Tomuto násilí jsou prý zvlášť vystaveni Romové, cizinci a mladí lidé.

Reforma na Slovensku, která se projevila mimo jiné snížením sociálních dávek a také blížící se vstup země do Evropské unie. To jsou důvody, proč stále více Romů z východního Slovenska vážně uvažuje, že opustí své domovy a pokusí se hledat práci v některé ze západoevropských zemí. V regionálních médiích se píše, že někteří Romové v Košicích odhlašují své děti ze školy s odůvodněním, že jedou do zahraničí. Přestože se experti shodují, že vlna migrace nebude zvlášť velká, nikdo si netroufá odhadnout, kolik lidí se po vstupu Slovenska do unie dá do pohybu.

Ještě zhruba o týden prodlužují romské neziskové organizace v Olomouckém kraji sbírku humanitární pomoci pro Romy žijící na Slovensku v chudých osadách. K akci se připojilo 25 neziskových romských organizací. Sbírku koordinuje olomoucká Občansko-právní poradna, věci se však shromažďují také v Prostějově, Přerově a v Jeseníku.

Na řešení praktických problémů spojených s výchovou romských dětí se zaměří seminář Romské dítě v neromské rodině. Akce, kterou pořádá Fond ohrožených dětí a Ekumenická rada církví v České republice, se koná 27. března od 10.00 hodin v kostele Českobratrské církve evangelické v pražské Korunní ulici. Seminář navazuje na pět ročníků pravidelných setkávání rodičů a pěstounů romských dětí, vychovatelů a sociálních pracovníků.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
14.11.2015V kojeneckých ústavech přibývá romských dětíO Roma Vakeren
15.08.2015Černému odběru elektřiny mají na Slovensku zabránit tzv. kreditní měřící systémyO Roma Vakeren
14.03.2015Jsou Romové na Slovensku problémem veřejných financí?O Roma Vakeren
16.08.2014Cesta Eriky Fečové k rozhodnutí stát se pěstounskou matkouO Roma Vakeren
02.08.2014Ne každý si může dovolit odjet na dovolenouO Roma Vakeren
27.11.2013Slovensko zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi, lidé si je musí odpracovatZprávy ze života Romů
13.06.2013Sociální reforma na Slovensku se má zaměřit na občany ohrožené extrémní chudobouO Roma Vakeren
23.08.2012Pro romské děti ze Zvolena je už posedmé připraven letní táborO Roma Vakeren
26.07.2012Slovenští poslanci na Tour de RomaZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Kniha "Slyšíte nás?" pojednává o životě v zemích třetího světa
Projekty UNICEF můžete podpořit například koupením knihy. Nese název: Slyšíte nás? 10 korun z každého prodaného výtisku plyne ve prospěch humanitárních projektů v zemích třetího světa. Kmotrami knihy jsou módní návrhářka Liběna Rochová, herečka Jiřina Jirásková a manželka českého premiéra Viktorie Špidlová. Více redaktoru Janu Mišurcovi řekla autorka zmíněné publikace ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba.

Slyšíte nás? "Prvním impulsem k napsání knihy bylo setkání s jednou mladou ženou v Kambodži. Ta žena byla jen o pár let mladší než já, ale byla HIV pozitivní, nakazila se od svého manžela. Protože věděla, co ji čeká, tak mě poprosila, abych tam, kam se vrátím, vyprávěla její příběh. Když jsem myslela na to, jak ten slib, který jsem jí dala vyplnit, tak z toho vznikl nápad napsat knihu. Jmenuje se: Slyšíte nás? a mělo by to symbolizovat hlasy těch, kteří jsou buď příliš vzdálení nebo jsou příliš slabí na to, aby se k nám jejich hlasy dostaly."

"Kniha obsahuje velmi pěkné fotografie a také jste mi prozradila, že i básničky."

"Já musím říct, že fotograf jsem špatný... (smích) Když někam jedu, tak fotografie, co dělám, jsou spíš jen pro mě. Pár fotografií, které doprovázejí hlavní příběhy, jsou tedy moje. Jsou z Kamobodže, Rwandy a ze Zimbabwe, ale většinou jsou to fotografie profesionálních světových fotografů, kteří je udělali pro UNICEF. Co se týče básní, to je taky zajímavý příběh. Napsala je americká spisovatelka Opal Palmer Adisa. Protože jsme zjistily, že píšeme (ona teda již psala a já jsem se chystala psát) na podobné téma, tak jsme se dohodly, že k hlavním třem příběhům ona napíše báseň, která celý příběh dokumetuje. Takže je tam např. příběh o této nemocné ženě z Kamobodži, je tam báseň o dětském vojákovi z Rwandy a potom o dívce ze Zimbabwe. která byla nucena starat se o své dvě mladší sestry, stát se hlavou rodiny."

"Jak se vám kniha psala, nejsou to témata jednoduchá ani veselá, jak jste se třeba odreágovávala při té práci a jak jste to vůbec všechno zvládala?"

"Já si myslím, že v knize je hodně smutných příběhů, ale ta kniha sama o sobě není smutná. Měla by naopak v ní být naděje, kvůli té jsem ji psala. Samozřejmě, když máte hlavní náročnou práci, tak to není nic jednoduchého. Vznikala dva roky. První rok jsee ji psala s nadšením a druhý rok byl daleko složitější. Díky tomu, že se moji přátelé vytrvale při každé příležitosti ptali, jak to s ní vypadá, jestli jsem ji už napsala, tak jsem byla přinucena ji dopsat."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.08.2009Kampaň UNICEF oslovuje i dárce z řad RomůO Roma Vakeren
14.01.2005O životě a práci Iana HancockaO Roma Vakeren
15.10.2004Za peníze z aukce panenek se zajistí očkování pro děti v rozvojových zemíO Roma Vakeren
31.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Na Evangelické akademii je možné studovat obor Sociální činnost v prostředí etnických minorit
Teď tu máme zprávu pro všechny, kteří mají zájem studovat na Evangelické akademii, vyšší odborné škole sociálně právní a střední sociální škole Praha. Škola do 15. dubna 2004 přijímá přihlášky ke studiu oboru Sociální činnost v prostředí etnických minorit. Studium je maturitní, pětileté, forma dálková. Podrobnosti Heleně Polákové pověděla zástupkyně ředitele Veronika Kamenická.

Evangelická akademie "Součástí přijímacích zkoušek bude test z českého jazyka, test z všeobecných znalostí a motivační pohovor."

"Na jaký obor je studium zaměřeno?"

"Studijní obor se jmenuje Sociální činnost v prostředí etnických minorit a je zaměřeno na sociální činnost."

"Kdo si může podat přihlášku?"

"Přihlášku si může podat každý, kdo má dokončenou povinnou školní docházku, doloží to vysvědčením a je alespoň 18 let starý."

"Kolik uchazečů přijmete tento rok?"

"Předpokládám, že přijmeme kolem 35 uchazečů, což je maximální počet, který se nám vejde do jedné třídy."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
12.06.2009O studiu na pražské Evangelické akademiiO Roma Vakeren
29.06.2007Úspěšní romští absolventi pražské Evangelické akademie převzali maturitní vysvědčeníO Roma Vakeren
12.01.2007Zkušenosti s romskými studenty na Evangelické akademii v PrazeO Roma Vakeren
05.09.2003Evangelická akademie přijme nové studenty pro obor Sociální činnost v prostředí etnických minoritO Roma Vakeren
28.06.2002První absolventi Evangelické akademie v Praze dostali maturitní vysvědčeníO Roma Vakeren
11.09.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Antonín Gondolán vydává album Čekej a neplakej
Příznivci Antonína Gondolána se mohou těšit na jeho vystoupení v pražském Divadle u hasičů a to 1. dubna 2004 v souvislosti s vydáním jeho nové dlouho očekávané desky, která pod názvem Čekej a neplakej vyjde v nejbližších dnech. Antonín Gondolán vystupoval jako dítě s kapelou svého otce, kde ho objevil Gustav Brom a v 15 letech ho přivedl na výsluní české hudby. Později o něj projevil zájem Ladislav Štaidl, v té době kapelník skupiny Karla Gotta. Antonín Gondolán následně vystupoval v Kanadě i Americe a po návratu založil vlastní skupinu složenou ze sourozenců Gondolánových. Se sestrou Věrou a synem Filipem bude vystupovat také na koncertě v Divadle u Hasičů v Praze 2, Římská 45.Související články
DatumNadpisRubrika
14.12.2013Jak slaví Vánoce hudebník Antonín GondolánO Roma Vakeren
24.03.2012Karel Gott a Antonín Gondolán vzpomínají na svá společná vystoupeníO Roma Vakeren
10.03.2012Rozhovor s Antonínem Gondolánem o hudební historii jeho rodiny, ale i jeho novém CDO Roma Vakeren
02.04.2004Antonín Gondolán vydal své první CDO Roma Vakeren
01.04.2004Antonín Gondolán představil své první CDZprávy ze života Romů
01.04.2004Antonín Gondolán dnes představil své první CDZprávy ze života Romů
01.04.2004První album Antonína Gondolána pokřtila Jiřina BohdalováFotoaktuality
16.03.2004Čekej a neplakej je CD debut Tria Antonína GondolánaZprávy ze života Romů
04.04.2003Rozhovor s Antonínem Gondolánem o jeho práci a Mezinárodním dni RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Pražské Divadlo AHA! uvede romskou pohádku Jablka mládí
Divadlo AHA! uvádí na scéně Divadla Gong v Praze dětské představení - klasickou romskou pohádku. V této pohádce kromě herců vystupují také loutky. To Janu Mišurcovi řekl produkční Divadla Gong Jan Macoun.

Jablka mládí "Pohádka se jmenuje Jablka mládí, napsala ji paní Jarmila Čermáková. Je určena dětem od 8 do 12 let. Je to prastarý romský příběh o tom, jak se jeden starý Rom vydal na cestu do světa, aby stařičkému králi přinesl čarovná jablka mládí a sám se pak stal panovníkem v jeho království. My jsme měli premiéru tohoto představení v únoru letošního roku. Zatím jsme odehráli 4 představení. V následujícím měsíci připravujeme další reprízy, na které bychom vás rádi pozvali."

"Bylo náročné toto představení vytvořit? Jak to probíhalo?"

"Tradičně, když u nás v divadle Gong připravujeme nové pohádky, trvá nastudování zhruba dva měsíce. Není to pouze loutková pohádka, ale také pohádka hraná. Hrají v ní 4 herci a je ucelená, jsou v ní písničky, zajímavý děj, který přitáhne jak dospělé, tak hlavně děti."

Jablka mládí "Jak jste vybírali hudbu? Kdo se na tom podílel?"

"Na hudbě se podílela skupina Kale, což je, myslím, záruka kvality."

"Jak se tato pohádka hrála českým neromským hercům?"

"Dialogy jsou v 99 procentech v češtině. To jedno procento tam muselo zůstat, protože jedna písnička z pěti nebo čtyř, které tam jsou, jsou v romštine, stejně jako některé dialogy. Snažili jsme se písničky i dialogy vypilovat tak, aby to bylo co nejvěrohodnější. Měli jsme na zkouškách i romské spoluobčany, kteří to odsouhlasili, kteří řekli: Ano je to správně, zní to docela divně, ale je to pěkné a smáli se. Takže předpokládám, že se to našim hercům podařilo. Doufám, že odvedli práci na jedničku s hvězdičkou."

"Nejbližší plánované představení, pokud by posluchači chtěli přijít?"

"Rád bych posluchače pozval na 31. března a nebo 5. dubna od 10 hodin do divadla Gong, Sokolovská 191, metro B - Českomoravská."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
12.12.2015Z pohádek, které vyprávěla vnučce, vytvořila Irena Eliášová knihu Chci se vrátit do pohádkyO Roma Vakeren
09.08.2014Romské pohádky jako folklórní útvaryO Roma Vakeren
02.01.2013Pozvánka na křest sborníku pohádek romských autorů Otcův duchZprávy ze života Romů
15.12.2012Vyšla e-kniha romských pohádek Otcův duchO Roma Vakeren
11.12.2012Vychází kniha pohádek romských autorů Otcův duchZprávy ze života Romů
12.02.2012Herec Radim Vašinka připravil pásmo romských pohádekO Roma Vakeren
02.07.2010Romské pohádka pohledem herceO Roma Vakeren
08.01.2010Dilino a čert - nová romská pohádkaO Roma Vakeren
23.05.2008Ve sborníku Devla, Devla publikovala také Jarmila Hannah ČermákováO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Skupina Gulo čar byla nominována na cenu Akademie populární hudby Anděl 2003

Anděl 2003 Věra Bílá a Kale budou zpívat zítra v Kongresovém centru v Praze ve Společenském sále, ve kterém budou předány ceny nejvýraznějším interpretům a počinům v oblasti popmusic. Česká televize bude zítra 20. března na ČT1 vysílat v přímém přenosu vyhlášení cen Akademie populární hudby Anděl 2003. Mezi nominovanými je i romská skupina Gulo čar z Brna.Související články
DatumNadpisRubrika
17.03.2019Věra Bílá plánovala velký návratZprávy ze života Romů
12.04.2014„Som Biely aj Čierny“ zpívají Supa, Smola a Hrušky s Gulo čarO Roma Vakeren
22.02.2014Věra Bílá a skupina Kale ohlásily publiku svůj oficiální comeback na hudební scénuO Roma Vakeren
05.02.2014Comeback světoznámé romské kapely Kale s Věrou Bílou na scénuZprávy ze života Romů
10.09.2011Věra Bílá zpívá se skupinou New KaleO Roma Vakeren
11.06.2011Věra Bílá hovoří o svém plánovaném hudebním návratuO Roma Vakeren
20.11.2009Věra Bílá po deseti letech natáčí nové albumO Roma Vakeren
15.01.2008Brněnský Gulo čar natáčel „Pražákům je hej“ pro pořad ČT Souboj hitů Zprávy ze života Romů
26.01.2007Kapela Gulo čar pozitivně hodnotí kampaň upozorňující na problematiku romských ghettO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Praha 7 připravuje oslavy Mezinárodního dne Romů
Po vydařeném romském plese v pražském kulturním domě Vltavská se Městská část Praha 7 připravuje i na oslavy Mezinárodního dne Romů. Jak zjistila Helena Poláková, opět se na nich podílí občanské sdružení Bare čercheňa v čele s Evou Gáborovou.

"Jde o to, že se sejdeme na Hlávkově mostě ve tři hodiny s dětmi a s romskou komunitou a jako loni začneme vhozením kytky do Vltavy. Potom budou vystupovat dva taneční soubory: Čačo drom a Bare čercheňa a ty tam budou tancovat."

"Jaké další projekty jste si pro letošek připravili?"

"Další rozjetý projekt je Miss Roma 2004, který se koná 18.6 v kluturním domě Vltavská a začátek je v 19 hodin."

"Kdo se do soutěže může přihlásit?"

"Může se přihlásit každá dívka, které je 15 let a má zájem se stát Miss Roma 2004. První cena je korunka, šerpa a finanční dar."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Oslavy Mezinárodního dne Romů budou na různých místech naší vlastiO Roma Vakeren
31.03.2016Největší oslavy Mezinárodního dne Romů budou letos opět v BrněZprávy ze života Romů
13.02.2016Přípravy na Mezinárodní den Romů jsou v plném prouduO Roma Vakeren
18.04.2015V Brně se uskutečnil Týden romské hrdostiO Roma Vakeren
08.04.2015Společné vyjádření sedmi velvyslanectví k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
04.04.2015Poselství amerického velvyslance k Mezinárodnímu dni RomůO Roma Vakeren
04.04.2015Oslavy Mezinárodního dne Romů v PrazeO Roma Vakeren
31.03.2015Mezinárodní den Romů v pražském klubu Meet FactoryZprávy ze života Romů
28.03.2015Přípravy na oslavy Mezinárodního dne Romů vrcholíO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Pod názvem O Roma le Romenge (Romové Romům) proběhne v Brně koncert na podporu slovenských Romů
Teď tu pro vás máme ještě jednu pozvánku do Brna. Pod názvem O Roma le Romenge (Romové Romům) pořádá Společenství Romů na Moravě v předvečer Mezinárodního dne Romů benefiční koncert na podporu slovenských Romů. Koncert, který začíná v 19.00 v brněnském klubu Fléda ve Štefánikově ulici, nabídne to nejlepší z romské hudby v ČR. Výtěžek akce bude určen na zakoupení potravin a ošacení pro lidi z krizových oblastí na Slovensku. Vystoupí zde skupiny Bengas, Terne čhave, Gulo čar, bratří Lázokovi, písničkář Gejza Horváth a mnoho dalších.Související články
DatumNadpisRubrika
15.08.2015Černému odběru elektřiny mají na Slovensku zabránit tzv. kreditní měřící systémyO Roma Vakeren
14.03.2015Jsou Romové na Slovensku problémem veřejných financí?O Roma Vakeren
02.08.2014Ne každý si může dovolit odjet na dovolenouO Roma Vakeren
27.11.2013Slovensko zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi, lidé si je musí odpracovatZprávy ze života Romů
13.06.2013Sociální reforma na Slovensku se má zaměřit na občany ohrožené extrémní chudobouO Roma Vakeren
23.08.2012Pro romské děti ze Zvolena je už posedmé připraven letní táborO Roma Vakeren
26.07.2012Slovenští poslanci na Tour de RomaZprávy ze života Romů
30.06.2012S Ingrid Kosovou o romské identitě, mateřských školkách a o Romech v politiceO Roma Vakeren
02.06.2012O situaci důchodců na SlovenskuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání O Roma vakeren čili Romové hovoří najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů, dozvíte se, jak se občanské sdružení Slovo 21 podílí na přípravě Romů ke studiu vysoké škole, do studia pozveme fotografa Jana Josefa Horvátha a vydáme se také za Romy do Chomutova a Mělníka.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Zpěváci Ladislav Boldy a Daniel Landa si s vězni povídali o drogách
Horké téma:  Národní divadlo otevřelo náruč pro umělce z menšinových skupin
Zprávy: 
Reportáž:  Kniha "Slyšíte nás?" pojednává o životě v zemích třetího světa
Reportáž:  Na Evangelické akademii je možné studovat obor Sociální činnost v prostředí etnických minorit
Reportáž:  Antonín Gondolán vydává album Čekej a neplakej
Reportáž:  Pražské Divadlo AHA! uvede romskou pohádku Jablka mládí
Reportáž:  Skupina Gulo čar byla nominována na cenu Akademie populární hudby Anděl 2003
Reportáž:  Praha 7 připravuje oslavy Mezinárodního dne Romů
Reportáž:  Pod názvem O Roma le Romenge (Romové Romům) proběhne v Brně koncert na podporu slovenských Romů

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz