Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

















Česky English Deutsch Francais
Cikáni jdou do nebe

Balada o zloději koní

Emil Lotjanu - Jevgenij Doga

Cikáni jdou do nebe Baladický příběh o vášnivé lásce krásné cikánské dívky Rady a největšího zloděje koní Lujka Zobara. Děj vycházející z inspirace povídkovými črtami Maxima Gorkého, spojuje ve vzácné jednotě prvky tragické i lyrické, vážné i komické. Dílo je naplněno hlubokou životní moudrostí, neoddělitelnou součástí "věčné cesty" Romů jsou nádherné melodie inspirované původním romským folklórem. Dílo poskytuje příležitost hercům, kteří své kvality propojují do jednoty hereckého, pěveckého a pohybového výrazu. Toto jedinečné propojení vytváří předpoklad mimořádně sugestivního a strhujícího působení na diváky.

V inscenaci, která je dílem výtečného muzikálového odborníka, režiséra a choreografa Radka Balaše, jehož nejbližšími spolupracovníky jsou špičková interpretka romské hudby Ida Kelarová, hudební skladatel Petr Malásek a výtvarníci Jozef Ciller a Jana Zbořilová, se představí řada velmi talentovaných mladých, perspektivních hereček a herců, kteří perfektně ovládají divadlo, které "hraje, zpívá a tančí".

Cikáni jdou do nebe Filmová hudební balada "Cikáni jdou do nebe" byla počátkem osmdesátých let hitem českých biografů.

Poetický příběh o osudech cikánské komunity, natočený na základě motivů z raných povídek Maxima Gorkého - z dob jeho toulek po západních pohraničních koutech ruského impéria - zaujal intenzitou příběhu a lidských osudů, celkovou múzičností obsaženou ve všech složkách díla, jedinečnou poezií a tak není divu, že přilákal divadelníky k tomu, aby se pokusili příběh převést do divadelního jazyka. Film moldavského režiséra Emila Lotjanu a hudebního skladatele Jevgenije Dogy zpracovali pro potřeby divadla režisér Hudebního divadla v Karlíně Jindřich Janda, který se ujal dramatizace, a dirigent Milivoj Uzelac, jenž provedl revizi hudby pro divadelní účely. Režie se ujal Petr Novotný a tak spatřil muzikál "Cikáni jdou do nebe" v roce 1986 světlo divadelních ramp na jevišti Hudebního divadla v Karlíně. Úspěch byl, obdobně jako při uvedení v kinech, velký a okamžitě po premiéře se vyrojily inscenace další, muzikál se přenesl na Slovensko a dokonce i do tehdejší Jugoslávie.

Cikáni jdou do nebe Za poslední dva roky došlo k úspěšnému comebacku díla. Nejprve to bylo v Divadle J. K. Tyla v Plzni a posléze na bratislavské Nové scéně. S tímto představením se díky iniciativě Divadla Bez zábradlí mohlo loni v únoru seznámit v Divadle na Vinohradech i pražské publikum, neboť na této scéně byl muzikál uveden v rámci festivalu "Slovenské divadlo v Praze". Ohlas byl opět zcela mimořádný a proto se vedení Divadla Bez zábradlí rozhodlo přistoupit k dosud nevyzkoušenému kroku a obohatit svůj repertoár o tento titul.

Vedení divadla přizvalo k realizaci velice kvalifikovaný a zkušený tým realizátorů v čele s režisérem a choreografem Radkem Balašem, vynikající interpretkou romského folklóru a hudby Idou Kelarovou a hudebním skladatelem Petrem Maláskem, kteří dávají skvělé hudbě nový, co nejautentičtější a nejpůsobivější háv tak, aby inscenace nebyla pouhou kopií předchozích interpretací, ale stala se výrazným uměleckým počinem, který jednak dokazuje šíři a rozsah ambicí Divadla Bez zábradlí a jednak hodlá být inspirativním příspěvkem do palety pražské muzikálové scény.

Ve dnech 25. a 26. října 2003 proběhl v Divadle Bez zábradlí konkurz, jehož se zúčastnilo několik desítek adeptů. Během dvou dnů vedení divadla a celý inscenační tým byly svědky velmi zaujatého přístupu všech uchazečů, kteří od těch nejmladších po velmi zkušené divadelní matadory usilovali s plným nasazením a zaujetím o možnost účinkování v inscenaci. Atmosféra tohoto konkurzu byla - a na tom se shodli všichni zúčastnění - naprosto jedinečná.

Dalším krokem byl třídenní "workshop", který se konal ve dnech 3. - 5. ledna t. r. Všichni účinkující se pod vedením Idy Kelarové seznamovali blíže se specifickými požadavky hudební struktury díla a to opět ve velmi tvůrčí a zaujaté atmosféře.

Představení, které bude uvedeno v premiéře dne 15. 4. t. r. v Divadle Bez zábradlí, vychází především ze struktury inscenace na bratislavské Nové scéně, ovšem není a nebude "kopií" tohoto představení. Vychází z jedinečnosti podmínek, které nabízí Divadlo Bez zábradlí, z kvalit interpretů, kteří po náročných konkurzech byli vybráni pro jednotlivé role a hlavně ze snahy o svébytný neopakovatelný jevištní výraz, který si klade za cíl obohatit repertoár Divadla Bez zábradlí o nově, dosud nepoznané rysy.

Další informace najdete na http://cikani.bezzabradli.cz



Divadelní přepis: Jindřich Janda a Milivoj Uzelac
Režie a choreografie: Radek Balaš
Scéna: Jozef Ciller
Kostýmy: Jana Zbořilová
Hudební nastudování: Ida Kelarová a Petr Malásek
Dramaturgie: Mojmír Weimann
Pěvecká příprava: Jana Balašová - Trčková
Asistent režie: Martin Kubačák
Choreografická spolupráce: Miloslav Šturc, Rena Milgrom  

OSOBY A OBSAZENÍ

LUJKO ZOBAR, zloděj koní: Daniel Bambas
ANTAL SILÁDI, poručík: Adrian Jastraban
OTEC ZOBAR, stařešina: Stanislav Zindulka
DANILO, vysloužilý voják, otec Rady: Petr Pospíchal
BUČA, cikánský zloděj: Filip Čapka
ARALAMBI, zpěvák a Zobarův kumpán: Tomáš Petřík, Martin Hoffman
TALIMON, Zobarův kumpán: Ivo Hrbáč, Michal Kavalčík
BUBULJA, mladý cikán: Petr Macháček
SCHWOB, Siládiho pobočník: Martin Kubačák
RADA, Danilova dcera: Vanda Konečná
IZERGIL, stará cikánka: Hana Gregorová, Johana Tesařová
JULIŠKA, Zobarova milenka: Jitka Čvančarová, Zuzana Ďurdinová
RUSALINDA, Zobarova sestra: Jana Stryková
MÁRIA, cikánka: Athina Langoská, Jana Balašová-Trčková
ASJA, cikánská dívka: Kateřina Kanardžievová

Hudební nahrávka:

Desiderius Dužda - kytara, zpěv
Jan Dužda - kytara, zpěv
Roman Horváth - harmonika
Milan Horváth - housle
Eugen Horváth - viola
Jozef Holib - cimbál
Janek Horváth - kontrabas
Milan Cimfe - bicí



Související články
DatumNadpisRubrika
13.04.2004Nové nastudování muzikálu Cikáni jdou do nebe doprovází CD albumFotoaktuality
30.03.2004Muzikál Cikáni jdou do nebe se bude v Praze hrát od 15. dubnaZprávy ze života Romů
30.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Divadlo"
  Rozhovor s hercem divadla Pralipe
  Inscenace Z 2001 Inkoust pod mou kůží
  Představení Kosovo mon amour
  Romské divadlo
  Divadelní pohádka Jablka mládí
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz