Vyhledávání
25.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u tumen adaďives, šaj šunen romani emisia predalo Roma - pre Čechiko rozhlasis jek. Akana jek ora šunena amaro vakeriben O Roma vakeren!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět také romská hudba.

Kamen te šunen nevimata, andal le romengero dživipen? Te ha, ta ačen amenca! Kerďžam predal tumende te o reporty - sa čačutnes, bio chochavibena! Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumen dodžanena savi situácia hin pro Slovensko.

Hned v úvodu vás budeme informace o vývoji uvnitř romské komunity na Slovensku po demonstracích proti sociální politice vlády. K tématu se vyjádří mluvčí MPSV Slovenska Martin Danko, vládní zmocněnkyně pro romskou komunitu Klára Orgovánová a romský aktivista Jasef Červeňák. Připravili jsme pro vás i názory Romů z České republiky. Chybět nebudou samozřejmě ani aktuality ze života Romů.

Sar dikhel romengero dživipen pro Slovensko, oda amenge phenela sociologos o Fedor Gál. Amaro šuneben zaphandaha vičindoneha pro koncertos, kaj giľavela e Věra Bíla the e grupa Kale.

Ve druhé polovině O Roma vakeren si o situaci v romských osadách na Slovensku budeme povídat se sociologem Fedorem Gálem. Dozvíte se také, že Národní divadlo připravilo projekt Otevřená náruč a pozveme vás na multikulturní akci, kterou připravilo Humanistické hnutí. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Tvrdé sociální reformy na Slovensku vyústily v nepokoje v romské menšině
V následujících minutách se společně vydáme k našim sousedům na Slovensko. Tvrdé sociální reformy vlády Mikuláše Dzurindy vyústily v nepokoje v romské menšině. V řadě regionů začali místní Romové rabovat obchody s potravinami. Tvrdili, že drastické snížení sociálních dávek je ke krádežím nutí. Kabinet zareagoval razantním policejním zásahem. Na pomoc policistům v problémových lokalitách bylo vysláno i vojsko. V Trebišově se osada proměnila v hermeticky uzavřené gheto. Více zpravodajka Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Renata Havranová.

Policejní kontroly (Foto: ČTK) Ozbrojení policisté, speciální jednotky s kuklami na hlavách, rozzuření psi a vystrašení, plačící lidé - to byl obrázek uvnitř trebišovské osady, kam jsem se s kolegyní přes přísná opatření po rabovaní přece jen dostala. Policisté vtrhli do každé chatrče a podezřelé nekompromisně zajistili. Ženy ukrývaly potraviny, za které poctivě zaplatily. Strach tu byl cítit na každém kroku. Policisté prý fyzicky napadali i nic netušící děti.

"Jdou do chýší a bijí nám děti..."

Nevím, co se dělo před mým příchodem, ale žádnou agresivitu vůči dětem jsem při tajném sledování probíhajícího zásahu neviděla. Pravdou je, že drastické snížení sociálních dávek postihlo především romskou komunitu. Určitě není snadné vyjít s pěti dětmi s něco málo přes 4 tisíci korunami. Většina slovenských Romů je sociálně odkázána na stát už řadu let, zaměstnána nikdy nebyla a po pravdě ani velkou šanci najít si práci tady nemá. Vzdělaností neoplývají a ani na hrubou práci je mnozí podnikatelé přijmout nechtějí. Tvrdí, že jsou nespolehliví a práce je tu všeobecně málo. Návrh, aby si Romové v rámci veřejně prospěšných prací uklidili osady, většina jejich obyvatel odmítá.

"Poslouchejte, my Cikáni chceme pracovat"

Policejní kontroly (Foto: ČTK) Volání po práci je v současné době romským leitmotivem. Majoritní obyvatelé ale těmto steskům příliš nevěří. Na druhé straně ozbrojené zásahy v romských osadách mnozí odmítají.

"Musejí se někde najíst, to je izolace, tohle."

Slovenští Romové jsou jako v pasti. Na jedné straně si zvýšení dávek nevytrucovali, na druhé straně s tím, co jim vláda nabízí, si nevědí rady. Ochota zlepšit svoji situaci prostřednictvím veřejně prospěšných prací a získat tak aktivační příspěvek 1500 korun také není velká. V Urbanově se o tom přesvědčili přímo během protestů. Aktivistu, který nabízel okamžitě 140 pracovních míst, vyslyšelo pouze 9 Romů z několika stovek demonstrantů.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.08.2015Černému odběru elektřiny mají na Slovensku zabránit tzv. kreditní měřící systémyO Roma Vakeren
14.03.2015Jsou Romové na Slovensku problémem veřejných financí?O Roma Vakeren
02.08.2014Ne každý si může dovolit odjet na dovolenouO Roma Vakeren
27.11.2013Slovensko zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi, lidé si je musí odpracovatZprávy ze života Romů
13.06.2013Sociální reforma na Slovensku se má zaměřit na občany ohrožené extrémní chudobouO Roma Vakeren
23.08.2012Pro romské děti ze Zvolena je už posedmé připraven letní táborO Roma Vakeren
26.07.2012Slovenští poslanci na Tour de RomaZprávy ze života Romů
30.06.2012S Ingrid Kosovou o romské identitě, mateřských školkách a o Romech v politiceO Roma Vakeren
02.06.2012O situaci důchodců na SlovenskuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Nezaměstnaní slovenští Romové mohou vykonávat veřejně prospěšné práce
Ve veřejně prospěšných pracích chce ministr práce Ľudovít Kaník zaměstnat desetitisíce nezaměstnaných Romů, kteří se v uplynulých dnech začali bouřit proti omezení sociálních dávek. Stát totiž bude od března zvýhodňovat zaměstnané, byť jen provizorně, a dlouhodobě nezaměstnaným sníží podporu. Jaká opatření přijala slovenská vláda řekl Anně Polákové mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí a rodiny Martin Danko.

Romové v Levoči (Foto: ČTK) "Je to asi 14 opatření, které můžeme shrnout do 3 oblastí. První je zefektivnění boje proti lichvě a kriminalitě v romském prostředí. To znamená, aby se sociální dávky dostávali skutečně v plné výši k jejím konečným "pobíratelům". To je spíše otázka na Ministerstvo vnitra, které má v součinnosti s Ministerstvem práce toto zabezpečit, a to i cestou častějšího vyplácení dávek, či cestou přísnějšího postihování lichvy. Druhá oblast se týká zvýšování aktivačního příspěvku z 1000 na 1500 korun, který má lidi motivovat k tomu, aby vykonávali veřejně prospěšné práce a dobrovolnické práce, a tak si významně přilepšili k dávce sociální pomoci. A třetí opatření směřuje ke stimulu zaměstnavatelů, kteří zaměstnají tzv. znevýhodněné uchazeče na trhu práce - to jsou ti, kteří jsou nezaměstnaní delší dobu než 24 měsíců. Tam je Ministerstvo práce ochotno přistoupit na spojení přeplácení daňového zatížení i k rekvalifikacím, takže bude připraveno udělat trénink pro tyto lidi, kteří by se měli takovýmto způsobem zaměstnat. Tyto tréninky se udělají na náklady úřadů práce, a tak by se měla zvýšit šance pro tyto lidi dostat zaměstnání na místech, která už budou mít dohodnutá, aby s tím zaměstnavatel neměl další zbytečné náklady."

"Pokud budou Romové žádat o práci, aby dostali aktivační příplatek, dostanou práci, máte to nějak zajištěné?"

"Ano, máme to zajištěné a počet lidí, kteří jsou aktivizovaní narůstá každým dnem. Před třemi dny to bylo 20 tisíc lidí, kteří už pracovali v terénu. Dostáváme pravidelná hlášení o vývoji situace. Je to priorita činnosti dnešních úřadů práce a sociálních věcí a rodiny. Setkáváme se i s jinými akcemi. Na některých místech přišly větší skupiny Romů protestovat před sídla samospráv a starostové jim automaticky takovéto práce nabídli. Například v Rimavské sobotě tuto nabídku přijalo jen 7 Romů ze 300."

Protestující Romové v Humenném (Foto: ČTK) "Příspěvek na bydlení je včleněn do celkové částky nebo ho dostanou jen lidé, kteří bydlí v obecních bytech, dostanou ho i lidé, kteří bydlí v romských osadách?"

"Tento příspěvek je možné dostat jen tehdy, pokud občan bydlí na konkrétní adrese, která je někde zaevidovaná. Co se týče Romů, kteří bydlí v osadách, tam zůstává skutečně otazníkem, jestli budou mít na příspěvek nárok."

"Jakou finanční podporu dostane například pětičlenná rodina?"

"Dvojice s pěti dětmi má nárok dostat podporu, která se může pohybovat od 7 tisíc korun do 10.300 korun. To závisí na aktivitě těch lidí. Maximum zahrnuje aktivační příspěvky pro oba rodiče ještě ve výšce 1000 korun a zahrnuje i příspěvek na bydlení, což je 300 korun ."

"Pokud nebudou mít možnost dostat příspěvek na bydlení, kolik to bude?"

"9 tisíc korun."

"A pokud tam započítáme i ten aktivační příspěvek, pokud budou pracovat?"

"Aktivační příspěvek předpokládá odpracování dobrovolnických prací v rozsahu 10 hodin týdně. Jsem přesvědčen, že i tyto události, které v posledních dnech nastaly, jsou spouštěcím mechanismem toho, aby se k romskému problému začalo přistupovat systémově, protože to není už jen problematika jednoho nebo dvou resortů, ale je to problém celé společnosti."

"Máte informace o tom, jestli se počet osad zvyšuje nebo snižuje?"

"Nemám teď k dispozici údaje, abych byl schopen vám na to odpovědět."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.08.2015Černému odběru elektřiny mají na Slovensku zabránit tzv. kreditní měřící systémyO Roma Vakeren
14.03.2015Jsou Romové na Slovensku problémem veřejných financí?O Roma Vakeren
02.08.2014Ne každý si může dovolit odjet na dovolenouO Roma Vakeren
27.11.2013Slovensko zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi, lidé si je musí odpracovatZprávy ze života Romů
13.06.2013Sociální reforma na Slovensku se má zaměřit na občany ohrožené extrémní chudobouO Roma Vakeren
23.08.2012Pro romské děti ze Zvolena je už posedmé připraven letní táborO Roma Vakeren
26.07.2012Slovenští poslanci na Tour de RomaZprávy ze života Romů
30.06.2012S Ingrid Kosovou o romské identitě, mateřských školkách a o Romech v politiceO Roma Vakeren
02.06.2012O situaci důchodců na SlovenskuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Jak situaci na Slovensku vidí zplnomocněnkyně Vlády SR pro záležitosti romské komunity Klára Orgovánová
K situaci na Slovensku se vyjádřila také zplnomocněnkyně Vlády SR pro záležitosti romské komunity Klára Orgovánová.

V obci Trhoviště (Foto: ČTK) "V těchto návrzích je například zvýšení aktivačního příplatku, který můžete získat, když se aktivně projevujete jako zájemci o práci, a to z 1000 na 1.500 korun anebo jsou tam návrhy na sociální stipendia pro studující děti atd. Některé z nich jsou jen upřesněním reformy nebo přiblížení reformy občanovi."

"Pokud budou Romové žádat o práci, aby mohli dostat aktivační příspěvek, máte nějak zajištěné, že práci dostanou?"

"Ministerstvo tvrdí, že každý, kdo požádá o aktivační příplatek, ho bude moci získat. Já o tom dosti pochybuju. K tomu, aby tento příspěvek dostali, musí existovat nabídka práce a tuto nabídku musí někdo vytvořit, buď je to obec nebo některé jiné sdružení. Jestliže tito lidé začnou fungovat, tak pak je možné, aby do toho někoho zapojili. Pak je otázka, jestli když se zapojí řekněme 100 procent takovýchto lidí, jestli bude Ministerstvo schopné všechny finančně uspokojit."

"Myslíte si, že vláda dohlížela na to, aby byli Romové dostatečně a s předstihem informováni o chystaných změnách?"

"Ministerstvo, které reformu spouští, by mělo zabezpečit i přípravu občanů na takovouto reformu a to určitě neučinilo."

"Jaké programy bude vláda podporovat?"

"Námi koordinovaný program terénní sociální práce v některých lokalitách funguje, druhým programem je např. komplexně rozvojový program romských osad a podobné programy. Ten náš cíl je, aby tyto pilotní programy potom implementovaly ministerstva a vzaly si je za své. O tomto se již dlouho radíme. Ministerstvo práce a sociálních věcí se snaží vytvořit ucelený systém terénní práce a diskutujeme o tom, jaké nároky na vzdělání budou mít, protože naši "teréňáci" mají zatím jen středoškolské vzdělání a Ministerstvo má za to, že je potřeba mít vzdělání vysokoškolské. Ministerstvo práce a sociálních věcí takovýto program nemá a hovoří o jeho přípravě."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.08.2015Černému odběru elektřiny mají na Slovensku zabránit tzv. kreditní měřící systémyO Roma Vakeren
14.03.2015Jsou Romové na Slovensku problémem veřejných financí?O Roma Vakeren
02.08.2014Ne každý si může dovolit odjet na dovolenouO Roma Vakeren
27.11.2013Slovensko zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi, lidé si je musí odpracovatZprávy ze života Romů
13.06.2013Sociální reforma na Slovensku se má zaměřit na občany ohrožené extrémní chudobouO Roma Vakeren
23.08.2012Pro romské děti ze Zvolena je už posedmé připraven letní táborO Roma Vakeren
26.07.2012Slovenští poslanci na Tour de RomaZprávy ze života Romů
30.06.2012S Ingrid Kosovou o romské identitě, mateřských školkách a o Romech v politiceO Roma Vakeren
02.06.2012O situaci důchodců na SlovenskuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
V centru dění na Slovensku pracuje krizový štáb
Protesty Romů na Slovensku proti zhoršování sociální situace budou pokračovat. Na slovensko směřují zástupci romských organizací za zahraničí. Jak nám řekl Josef Červeňák z Krizového štábu - na Slovensko má v nejbližších dnech přijet i předseda Romského národního kongresu Rudko Kawczynski, který by se měl podílet na koordinaci chystaných shromáždění....

Josef Červeňák - napravo(Foto: ČTK) "Pane Červeňáku, protesty Romů na Slovensku budou pokračovat nadále, jak tuto situaci koordinuje krizový štáb?"

"Protesty mohou dále pokračovat, protože krizový štáb se schází na východě přímo v centru dění, schází se na Luníku 9 v Košicích, kde budeme analyzovat aktivitu, která byla až do 25. února vyvíjena a budeme také přehodnocovat 12 opatření, která přijala vláda."

"Jaká je situace v romských osadách?"

"Myslím si, že největší krize ještě přijde, protože my nebojujeme pro to, že byly sníženy sociální dávky, bojujeme za to, aby postavení části romské populace bylo normální a aby vláda zhodnotila nejen postavení části Romů - těch sociálně slabých, ale i občanů."

"Jste ve spojení s vládou?"

"Samozřejmě, my očekáváme, že po těchto aktivitách vláda vytvoří prostor pro komunikaci a že najdeme společnou řeč v tom ohledu, abychom přijali některá opatření. Co se týče krize, která ještě přijde, nízko-příjmové skupiny, mezi které patři i Romové, jednoduše nemají po 22. únoru žádné finanční prostředky na to, aby financovali každodenní životní nároky."

"Jak se samotní Romové stavěli k rabování?"

"Častokrát zaznívá tato otázka a já opakuji znova, že my jsme výzvou ze 21. 2. ve Zvoleně legalizovali aktivity Romů, protože do 21. 2. se děly věci, které souvisely i s trestními oznámeními obchodníků, kteří vlastnili obchůdky. Proto jsme operativně přes parlament Romů svolali všechny romské aktivisty od Černé nad Tisou až po Komárno - ty, kteří se mohli do Zvolena dostavit - abychom legitimním způsobem protestovali, resp. vyjádřili náš názor. Jak jste jistě zaznamenali, 21. 2. dopadla všechna shromáždění Romů na všech místech Slovenska seriózně, kdy vyšli aktivisti a vyjádřili svůj názor."

"Na Slovensko přijíždějí zástupci Romů ze světa, mezi nimi i Rudko Kawczynski, z Romského národního kongresu, jakým způsobem bude s vámi spolupracovat?"

"Nejen Rudko Kawczynski, ale mnohé jiné romské osobnosti mezinárodních organizací přijedou na Slovensko vyjádřit podporu romským aktivistům a samotným Romům ke zlepšení jejich sociálního postavení. Ale není to jen otázka sociálního postavení Romů na Slovensku, jedná se o jejich postavení všeobecně v Evropě. I v Čechách může situace Romů být za nějaký čas podobná té na Slovensku. Hovoříme o dění v Evropě, a proto je velmi důležité , aby mezinárodní romské organizace byly partnery při řešení takovýchto problémů. My nechceme vytvářet prostor pro to, aby se dělaly nějaké radikální věci, chceme vyjádřit společnosti, že jsme ochotni si sednou za jeden jednací stůl s vládou a hovořit o tom, jak zmírnit sociální dopady na nízko-příjmové skupiny obyvatelstva, mezi něž patří samozřejmě i Romové."

"Jeden z dalších protestů se chystá na zítřek?"

"To je setkání krizového štábu na Luníku 9 v Košicích, jak už jsem řekl. Budeme tam hodnotit aktivity, které byly do současnosti námi uskutečněny a zároveň chceme přehodnotit 12 opatření, která přijala slovenská vláda. Jestliže na tomto shromáždění dospějeme k názoru, že je potřeba pokračovat v těchto aktivitách, tak druhý bod výzvy ze Zvolena zní: blokáda dálnic a celnic. Představujeme si pod tím blokádu jedné celnice v Košicích, další v Banské Bystrici a třetí na západním Slovensku v Bratislavě. Jde asi o 100 aut, která by se měla postavit a zablokovat takto silnici. My si uvědomujeme závažnost tohoto kroku, ale také vláda a ústavní činitelé si musejí uvědomit závažnost přijatých zákonů, které poškozují občana v republice. Předtím neexistovala žádná komunikace o tom, jaké dopady tato opatření budou mít na nízko-příjmové skupiny. Měli jsme návrhy, nebyli jsme vyslechnuti."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.08.2015Černému odběru elektřiny mají na Slovensku zabránit tzv. kreditní měřící systémyO Roma Vakeren
14.03.2015Jsou Romové na Slovensku problémem veřejných financí?O Roma Vakeren
02.08.2014Ne každý si může dovolit odjet na dovolenouO Roma Vakeren
27.11.2013Slovensko zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi, lidé si je musí odpracovatZprávy ze života Romů
13.06.2013Sociální reforma na Slovensku se má zaměřit na občany ohrožené extrémní chudobouO Roma Vakeren
23.08.2012Pro romské děti ze Zvolena je už posedmé připraven letní táborO Roma Vakeren
26.07.2012Slovenští poslanci na Tour de RomaZprávy ze života Romů
30.06.2012S Ingrid Kosovou o romské identitě, mateřských školkách a o Romech v politiceO Roma Vakeren
02.06.2012O situaci důchodců na SlovenskuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Nepokoje mezi romskými obyvateli východního Slovenska ze začátku týdne ustaly, nicméně v romské komunitě stále panuje napjatá situace. Jedním z projevů nespokojenosti Romů je nejenom jejich odvaha vyjít na náměstí s transparenty a nahlas se dožadovat lepšího života, ale nově také několik případů, kdy se Romové osmělili, postavili se lichvářům a udali je policii.

Evropské centrum pro práva Romů se sídlem v Budapešti konstatuje ve své zprávě, že propuknutí nepokojů Romů a výjimečná opatření slovenské vlády v reakci na ně musejí být považovány za silný projev všeobecného selhání slovenské vládní politiky. Centrum ve svém materiálu podává ponurý obraz situace Romů na Slovensku. Ani romské nepokoje podle zprávy nepřiměly slovenskou vládu, aby se zabývala vážnými otázkami, jako rasismus, rasová diskriminace a systematické porušování lidských práv.

Podle Romského národního kongresu, střešní organizace romských skupin na ochranu lidských práv, Slovensko posledními událostmi prokázalo, že nesplňuje podmínky přijetí do Evropské unie. Dá se naopak očekávat, že po rozšíření unie nastane miliónový exodus Romů na západ, uvedl předseda RNC Kawczynski. Na vině je také sama Evropská unie, která ze zlepšení situace Romů ve východoevropských zemích neudělala podmínku pro přijetí nových členských států - uvádí se v prohlášení organizace, která sídlí v německém Hamburku.

Do romských osad na východním a středním Slovensku vyjede na začátku dubna 50 terénních sociálních pracovníků. Projekt naváže na roční pilotní akci sociální terénní práce z grantu vládní zmocněnkyně pro Romy. "Projekt vznikal měsíce předem, bez ohledu na současnou vyhrocenou situaci v romské komunitě", řekl předseda asociace Ladislav Babuščák. Při tvorbě koncepce se prý mnohé naučili od českých kolegů z organizace Člověk v tísni.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.08.2015Černému odběru elektřiny mají na Slovensku zabránit tzv. kreditní měřící systémyO Roma Vakeren
14.03.2015Jsou Romové na Slovensku problémem veřejných financí?O Roma Vakeren
02.08.2014Ne každý si může dovolit odjet na dovolenouO Roma Vakeren
27.11.2013Slovensko zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi, lidé si je musí odpracovatZprávy ze života Romů
13.06.2013Sociální reforma na Slovensku se má zaměřit na občany ohrožené extrémní chudobouO Roma Vakeren
23.08.2012Pro romské děti ze Zvolena je už posedmé připraven letní táborO Roma Vakeren
26.07.2012Slovenští poslanci na Tour de RomaZprávy ze života Romů
30.06.2012S Ingrid Kosovou o romské identitě, mateřských školkách a o Romech v politiceO Roma Vakeren
02.06.2012O situaci důchodců na SlovenskuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Představitelé romských organizací projednávají situaci na Slovensku
V sídle Romské mezinárodní unie v jejíž čele stojí doktor Emil Ščuka se ve středu sešli představitelé romských organizací, aby projednali situaci na Slovensku. Jednání se zúčastnil i předseda Grémia romských regionálních představitelů Ondřej Giňa, který nám řekl:

Jarovnice (Foto: ČTK) "Všechny romské organizace se chtěly o situaci poradit společně s prezidentem Mezinárodní romské unie s panem doktorem Ščukou, takže jsme ho požádali o přijetí a v jeho sídle jsme se zúčastnili schůzky a samozřejmě jsme projednávali situaci na Slovensku."

"Jak reagovali na situaci na Slovensku Romové z České republiky?"

"Situace pro nás není překvapivá, protože známe vývoj událostí. Víme, jak situace již od 90-tého roku vypadá a upozorňovali jsme na velké riziko, které při neřešení sociálních problémů existuje nejenom na Slovensku ale i v České republice."

"Grémium romských regionálních představitelů spolupracuje už delší čas se slovenskými Romy, jak spolu spolupracujete?"

"Měli jsme v úmyslu vytvořit uskupení okolních států: Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky. Tím jsme chtěli sjednotit své síly k řešení sociálně-ekonomických problémů, včetně problémů rasové diskriminace. Situace na Slovensku byla vždy komplikovanější než v jiných státech, protože systém slovenských osad-ghett je v evropském kontextu jev naprosto ojedinělý. Nám se nepodařilo, aby vznikla významná spolupráce v této oblasti. Myslím si, že je to jedna z otevřených věcí, která by situaci na Slovensku pomohla řešit."

"Jak vidí tuto situaci majoritní společnost u nás, máte nějaké informace?"

"Upřímně vám řeknu, že jsem byl vyděšen z toho, co jsem si přečetl na internetu, kde se v diskusích vyjadřují čeští občané k situaci na Slovensku, a vůbec, kde projevují svůj názor a postoj k Romům. Za 15 let práce v této oblasti jsem něco podobného nezažil. Uvedu jeden příklad, kde se otevřeně vyzývá k tomu, aby se Cikáni stříleli, aby se otevřely koncentrační tábory a plynové komory, kde se poukazuje na to, že je třeba dodělat to, co začal Hitler. Byl jsem z toho byl doslova šokován. Krajní situace, která vznikla na Slovensku, otevřela problém vztahu majoritní společnosti vůči Romům, a to nejenom na Slovensku, ale i tady u nás."

"Jakým způsobem budete spolupracovat se slovenskou stranou, se slovenskými Romy?"

"Většina Romů z České republiky má na Slovensku své příbuzné. Je důležité, aby vznikla spolupráce, je to výzva k tomu, abychom zintenzivnili práci a zejména mezinárodní spolupráci. A vstup České i Slovenské republiky do EU je výzvou k tomu, abychom tuto záležitost dokázali realizovat co nejlépe."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.08.2015Černému odběru elektřiny mají na Slovensku zabránit tzv. kreditní měřící systémyO Roma Vakeren
14.03.2015Jsou Romové na Slovensku problémem veřejných financí?O Roma Vakeren
02.08.2014Ne každý si může dovolit odjet na dovolenouO Roma Vakeren
27.11.2013Slovensko zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi, lidé si je musí odpracovatZprávy ze života Romů
13.06.2013Sociální reforma na Slovensku se má zaměřit na občany ohrožené extrémní chudobouO Roma Vakeren
23.08.2012Pro romské děti ze Zvolena je už posedmé připraven letní táborO Roma Vakeren
26.07.2012Slovenští poslanci na Tour de RomaZprávy ze života Romů
30.06.2012S Ingrid Kosovou o romské identitě, mateřských školkách a o Romech v politiceO Roma Vakeren
02.06.2012O situaci důchodců na SlovenskuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Vyjádření předsedy Romské občanské iniciativy k situaci na Slovensku
O vyjádření jsme požádali úřadujícího předsedu Romské občanské iniciativy České republiky Miroslava Kariku:

"Dohodli jsme se na tom, že svoláme všechny mezinárodní organizace, včetně OMC(???), v pondělí v 9h se máme sejít v Berouně, kde vyvodíme důsledky a budeme společně jednat. Pojedeme společně do Bratislavy, kde se zúčastníme jednání na vládě."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.08.2015Černému odběru elektřiny mají na Slovensku zabránit tzv. kreditní měřící systémyO Roma Vakeren
14.03.2015Jsou Romové na Slovensku problémem veřejných financí?O Roma Vakeren
02.08.2014Ne každý si může dovolit odjet na dovolenouO Roma Vakeren
27.11.2013Slovensko zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi, lidé si je musí odpracovatZprávy ze života Romů
13.06.2013Sociální reforma na Slovensku se má zaměřit na občany ohrožené extrémní chudobouO Roma Vakeren
23.08.2012Pro romské děti ze Zvolena je už posedmé připraven letní táborO Roma Vakeren
26.07.2012Slovenští poslanci na Tour de RomaZprávy ze života Romů
30.06.2012S Ingrid Kosovou o romské identitě, mateřských školkách a o Romech v politiceO Roma Vakeren
02.06.2012O situaci důchodců na SlovenskuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Mezinárodní romská unie vyhlásila humanitární sbírku na pomoc slovenským Romům
Máme tu pro vás ještě informaci o humanitární sbírce. V reakci na poslední události na Slovensku vyhlašuje Mezinárodní romská unie (IRU) humanitární sbírku na pomoc slovenským Romům. Smyslem sbírky je shromáždit trvanlivé potraviny a ošacení, které by usnadnili Romům na Slovensku zvládat těžkou sociální situaci, v níž se dlouhodobě nacházejí. Prezident Mezinárodní romské unie IRU upozorňuje, že se v rámci sbírky nebudou shromažďovat finanční prostředky. Sběrná místa jsou zatím v Brně, Karlových Varech a v Praze. Očekává se, že jejich počet se bude dále rozšiřovat.

Sběrná místa:

Mezinárodní romská unie (IRU)
Jižní II/6
Praha 4 - Spořilov

O Del hino drom, o. s.
Miroslav Richter
Cejl 49
Brno 2

Romské občanské sdružení Karlovy Vary (ROS KV)
Ladislav Bílý
Západní 63
Karlovy Vary

Kontakty a bližší informace o humanitární sbírce najdete na internetové adrese www.dzeno.cz.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.08.2015Černému odběru elektřiny mají na Slovensku zabránit tzv. kreditní měřící systémyO Roma Vakeren
14.03.2015Jsou Romové na Slovensku problémem veřejných financí?O Roma Vakeren
02.08.2014Ne každý si může dovolit odjet na dovolenouO Roma Vakeren
27.11.2013Slovensko zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi, lidé si je musí odpracovatZprávy ze života Romů
13.06.2013Sociální reforma na Slovensku se má zaměřit na občany ohrožené extrémní chudobouO Roma Vakeren
23.08.2012Pro romské děti ze Zvolena je už posedmé připraven letní táborO Roma Vakeren
26.07.2012Slovenští poslanci na Tour de RomaZprávy ze života Romů
30.06.2012S Ingrid Kosovou o romské identitě, mateřských školkách a o Romech v politiceO Roma Vakeren
02.06.2012O situaci důchodců na SlovenskuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Sociolog Fedor Gál se tíživou situací v romských osadách zabývá už několik let
V dnešním o Roma vakeren jste jsme vás informovali o vývoji uvnitř romské komunity na Slovensku a o tom jaká opatření přijala Slovenská vláda. Na závěr jsme požádali o vyjádření sociologa Fedora Gála, který se tíživou situací v romských osadách zabývá už několik let.

"Jako šéf správní rady Nadace Milana Šimečky, která má své lidi v Hermanovcích a v jiných osadách, vím, že situace tam byla hrozně tíživá. To ale není věc posledního týdne nebo 14-ti dnů. Ti, kteří chtěli vědět a vidět, museli tušit, že jednou k takovému výbuchu dojde."

"Ti, kteří v těchto osadách pracovali a pracují, upozorňovali na tuto situaci?"

"Tisíckrát. V médiích bylo mnohokráte řečeno, že tzv. romský problém je nutno řešit, ale jaké bylo to řešení? Takové, že z nějaké anonymní peněženky EU nebo PHARE přicházely peníze, které se postupně poztrácely a k lidem, jejichž problémy měly být takto řešeny, se dostalo tak 10 procent. Romská osada na východním Slovensku je něco úplně jiného, než život romské komunity v Praze nebo kdekoliv jinde v České republice, či třeba v Bratislavě nebo v Košicích. Romská osada je ghetto s téměř 100 procentní nezaměstnaností. Tam, když se dítě narodí, tak je odsouzeno k tomu, aby žilo bez práce a bez vzdělání. A práce a vzdělání je jediná cesta, jak něco řešit."

"Myslíte si, že právě úprava sociálních dávek vyhnala tyto lidi do ulic a do obchodních domů, aby rabovali a zajistili si tak obživu?"

"Já si myslím, že reformy jsou nezbytné a dokonce si myslím, že Slovensko je v mnoha směrech před Českou republikou, pokud jde o realizaci reforem. Je nezbytné zabránit zneužívání sociálních dávek. Ale když reforma padne na člověka, který nemá co dát svému dítěti jíst, takovému člověku budete zbytečně chytračit do televize anebo do rádia nebo mu posílat nějaké směrnice nebo propozice o reformě Slovenské ekonomiky. Reforma byla velice necitlivě aplikována na nejchudší a na nejnevzdělanější část slovenské populace, na lidi, kteří se nedokáží bránit a jediné, co mají k dispozici, jsou jejich pusy a ruce. Represemi se nevyřeší problém vzdělání a zaměstnanosti v romských osadách, represemi se nevyřeší problém romské komunity na Slovensku, ani rabováním, samozřejmě. Já čtu diskuze na internetu o současné situaci na Slovensku a tam nenarůstá v posledních dnech vůle řešit problém romských osad, naopak, jako reakce na tyto události vzrůstá na Slovensku nenávist, xenofobie a otevřený rasismus. Ale to je cesta do pekel."

"U nás se lidé obávají, že by k nám mohli přicestovat slovenští Romové, jaký je váš názor?"

"Člověk, který se narodil v Hermanovcích a má dnes 25 let, možná ještě nebyl ani v Košicích a kdyby jste mu řekla, ať se jede podívat do Bratislavy do divadla, nemá ani peníze na lístek. Očekávat, že se zvedne významná část nejubožejší romské populace na Slovensku, je holý nesmysl . Jestli dojde k migraci Romů po vstupu do EU anebo teď, tak vám garantuju, že to budou romské elity, které odejdou první. Odejdou ti, co mají vzdělání, ti, co mají peníze, co mají šanci se někde uplatnit. Někde, kde nebudou znát rasismus, xenofobii, averzi a nenávist. Lidé, kteří žijí v oněch stovkách osad na Slovensku, jsou lidé bez práce, bez prostředků a jejich masivní migrace do České republiky přichází v úvahu jediným způsobem, a to že zapřáhnou koně, které nemají, do vozů, které nemají, a vyrazí do Čech - to je absurdní představa."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.08.2015Černému odběru elektřiny mají na Slovensku zabránit tzv. kreditní měřící systémyO Roma Vakeren
14.03.2015Jsou Romové na Slovensku problémem veřejných financí?O Roma Vakeren
02.08.2014Ne každý si může dovolit odjet na dovolenouO Roma Vakeren
27.11.2013Slovensko zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi, lidé si je musí odpracovatZprávy ze života Romů
13.06.2013Sociální reforma na Slovensku se má zaměřit na občany ohrožené extrémní chudobouO Roma Vakeren
23.08.2012Pro romské děti ze Zvolena je už posedmé připraven letní táborO Roma Vakeren
14.08.2012S Fedorem Gálem o situaci obyvatel ostravské ulice PřednádražíO Roma Vakeren
26.07.2012Slovenští poslanci na Tour de RomaZprávy ze života Romů
30.06.2012S Ingrid Kosovou o romské identitě, mateřských školkách a o Romech v politiceO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Humanistické hnutí pořádá multikulturní středy
Teď tu pro vás máme ještě dvě pozvánky: Humanistické hnutí pořádá multikulturní středy. Helena Poláková si k mikrofonu pozvala dramaturgyni Jarmilu Hanah Čermákovou, která nám přiblíží program.

"V našem nově otevřeném centru Humanistického hnutí máme v plánu se každou středu scházet s osobnostmi, které Praha zatím nezná, a to, pokud možno, s umělci nejrůznějších národností."

"Jakým tématům se věnujete?"

"Shodou okolností budeme otvírat první středou - 3. března- romským tématem a bude to pod heslem Romano vodi, čili Romská duše a večerem nás bude provázet Jarmila Balážová. Další plánovaný večer - 10. března - bude věnován romskému básníkovi Emilu Cínovi, se kterým jsem spolupracovala na knížce Legendy, balady a romance národů."

"Kam můžeme zájemce pozvat?"

"Naše centrum je otevřeno na stanici Anděl, kde najdete ulici Vltavskou. Je to konkrétně Vltavská 24 a pracuje tam Caledonská jazyková škola. Večery začínají v 19 hod. pravidelně každou středu. Umělci, kteří nás navštěvují, se budou měnit. Počítáme s umělci arabského původu, možná s umělci z řad vietnamských přátel atd, atd. Budou též vystupovat čeští, méně známí, mladí umělci i slovenští."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.03.1999Výstava Uměním proti rasismu začala v pražském klubu Rock CaféZprávy ze života Romů
13.03.1998PrahaZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
V rámci festivalu Otevřená náruč vystoupí v Národním divadle i řada romských umělců
Národní divadlo připravilo neobvyklý festival nazvaný Otevřená náruč, který se odehraje v březnu na scénách Národního a Stavovského divadla. Představí se na něm produkce významných divadelních skupin, jež nejsou běžně do repertoáru ND zařazené. Jak Heleně Polákové prozradila tisková tajemnice ND Helena Krausová na festivalu vystoupí i řada romských umělců.

Národní divadlo "Tento projekt, který se nazývá Otevřená náruč, je zaměřen na národnostní, zdravotní a etnické menšiny. Těmto menšinám umožní umělecké produkce jejím zástupcům, kteří by se ve většině případů neměli možnost na scénu Národního a Stavovského divadla dostat."

"V rámci projektu vystoupí v Národním divadle i Věra Bílá se skupinou Kale, vystoupí zde i další romští umělci?"

"Projekt v této sezóně 2003/2004 se odehrává poprvé, Věra Bílá se skupinou Kale bude první romskou kapelou, která vystoupí, i když Věra Bílá a skupina Kale již na scéně ND vystoupila 30. ledna 2003 v rámci pocty Václavu Havlovi. Tentokrát vystoupí na scéně Stavovského divadla, bude to 25. března. Tento projekt se plánuje i do budoucích sezón, to znamená, že plánujeme, že i v příštích letech vystoupí další romské kapely a romští umělci."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.02.2006Skupina Dhoad - Romové z Rádžasthánu vystoupila v Národním divadleO Roma Vakeren
03.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.11.2005V Národním divadle se bude hrát romská operaO Roma Vakeren
04.03.2005Začal druhý ročník festivalu "Otevřená náruč"O Roma Vakeren
19.03.2004Národní divadlo otevřelo náruč pro umělce z menšinových skupinO Roma Vakeren
24.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme informace ze života Romů, do studia pozveme Davida Beňáka z Úřadu vlády, připravíme pro vás reportáž romských osad na Slovensku a nebudou chybět ani romské písně.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren! Romale irinen - ada šuniben predal tumende!

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but Bacht te sasťipen. Ačhen Devleha!

Obsah článku:
Reportáž:  Tvrdé sociální reformy na Slovensku vyústily v nepokoje v romské menšině
Reportáž:  Nezaměstnaní slovenští Romové mohou vykonávat veřejně prospěšné práce
Reportáž:  Jak situaci na Slovensku vidí zplnomocněnkyně Vlády SR pro záležitosti romské komunity Klára Orgovánová
Reportáž:  V centru dění na Slovensku pracuje krizový štáb
Zprávy: 
Reportáž:  Představitelé romských organizací projednávají situaci na Slovensku
Reportáž:  Vyjádření předsedy Romské občanské iniciativy k situaci na Slovensku
Reportáž:  Mezinárodní romská unie vyhlásila humanitární sbírku na pomoc slovenským Romům
Reportáž:  Sociolog Fedor Gál se tíživou situací v romských osadách zabývá už několik let
Reportáž:  Humanistické hnutí pořádá multikulturní středy
Reportáž:  V rámci festivalu Otevřená náruč vystoupí v Národním divadle i řada romských umělců

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz