Vyhledávání
4.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Jek kurko pregejľa sar pani, pale hin paršťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren".

Co jsme pro vás připravili? Hned v úvodu zprávy ze života Romů, pozveme vás do olomouckého sdružení Caduceus, v právní poradně se opět zaměříme na bydlení a o zkušenostech s menšinami u nás si popovídáme s Kateřinou Jiskrovou. Taková je programová nabídka a teď už vám příjemný poslech od mikrofonu přeje Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Zprávy ]=

Okresní soud v Jeseníku se bude znovu zabývat kauzou tří mladíků, které v lednu potrestal tříletou podmínkou za rasově motivovaný útok na místní romský manželský pár. Krajský soud v Olomouci totiž jeho rozsudek v neveřejném zasedání zrušil a vrátil jej do Jeseníku k novému projednání. Proti verdiktu jesenického soudu se odvolalo státní zastupitelství.

Projektem romské pracovní čety chce radnice v Bruntále snížit nezaměstnanost mezi tamními Romy, která dosahuje téměř 95ti procent. Devět mužů nyní absolvuje rekvalifikační program v oboru zedník - dlaždič. Po jeho úspěšném dokončení budou ve městě opravovat chodníky.Celkem by četa měla mít i s mistrem 13 členů. Do výběru pracovníků se přihlásilo 20 zájemců a podmínkou pro jejich přijetí byla minimálně roční evidence na úřadu práce.

Zrcadlo Gendalos Sdružení Dženo se distancovalo od nového periodika s názvem Zrcadlo Gendalos. Tento titul není následovníkem romského měsíčníku Amaro Gendalos, neboli Naše zrcadlo, který sdružení podporuje a který teď vychází pouze v elektronické podobě, sdělila séfredaktorka měsíčníku Kateřina Mahdalová. Sdružení Dženo vydávalo Amaro Gendalos od roku 1997. Nyní chce informace o Romech a jejich životě šířit hlavně prostřednictvím internetu, kde přes rok provozuje romské radio Rota a kam přesunulo i časopis.

Slovenští Romové chystají na 25. února celostátní protest proti tíživé ekonomické situaci. Na své sociální potíže chtějí upozornit shromážděními před příslušnými úřady v jednotlivých slovenských městech a vesnicích. Romové také plánují doprovodit své děti do školy až na druhou vyučovací hodinu a upozornit tak, že časem jejich potomci možná nebudou chodit na vyučování vůbec. Romským rodičům totiž chybějí peníze na cestovné pro děti a na školní pomůcky.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Sdružení Caduceus nabízí olomouckým dětem a mládeži možnosti aktivního trávení volného času
Už několik let pomáhá romským dětem a mládeži v Olomouci občanské sdružení Caduceus (čti kaduceus). V klubovně přímo v centru města jim nabízí možnosti aktivního trávení volného času. Mladí Romové tam mají hry, kulečník, pracovníci sdružení jim pomáhají se školou a jezdí s nimi na výlety a tábory. Největší úspěch ovšem sklízí taneční kroužek. Občanské sdružení Caduceus navštívila olomoucká redaktorka Šárka Rusnáková. Nejprve si o činnosti sdružení povídala s koordinátorkou projektu práce s ohroženou mládeží Bárou Skoupilovou.

Foto: Lačhe čhave "S romskými dětmi se pracuje od začátku, což je od roku 1998. Nejprve to bylo volnější formou, formou terénních prací na ulici. Začínali jsme, tak jako v každé neziskové organizaci, "na koleně". Postupně se vybudovali kluby a kanceláře a celé zázemí pro pracovníky organizace. Pracuje se s dětmi od 14 - 21 let. Jsou to vesměs děti, které neumějí aktivně trávit svůj volný čas. Tráví ho na ulici, kde se potýkají s negativními vlivy, které na ně působí. Setkáváme se, bohužel, i s případy prostituce, pasáctví, zneužívání, první kontakty s drogami, drobnou kriminalitou, apod."

Z aktivit, které romské mládeží Caduceus nabízí, je největší zájem o tanec. Byla jsem tedy pozvána, abych se podívala, jak se tam daří tanečnímu kroužku. O něm jsem si povídala s jeho vedoucí Petrou Pšenicovou a samozřejmě také s dětmi:

"Tak, děti, co vy tady vlastně děláte, jak se vám tady líbí?"

"Dobře."

"A co tady chodíte dělat? Hrát nějaké hry?"

"Tančit."

"Takže vy jste tady přímo z toho tanečního kroužku?"

"Ano."

"Předvedete nám za chvilinku něco?"

"Jo."

"A co nám předvedete?"

"Disko tance."

"Toto je taková celkem jednoduchá disco-sestava, kterou jsme nacvičili na soustředění, které jsme měli v srpnu."

"Ty je tyto sestavy sama učíš?"

"Ano, já jsem 13 roků závodně tancovala, takže jsem ráda, že to mohu zúročit takovýmhle způsobem. Vidím to jako velmi důležité, zejména pro sebevědomí holek, protože tím se vymykají ve skupině svých vrstevníků, protože něco umí - umí zatancovat."

Kromě disko tanců se v klubovně občanského sdružení Caduceus tančí také Break. Každý týden ji dokonce navštěvují dvě breakové skupiny. Co pro mladé Romy break znamená jsem se zeptala 16-tiletého Adama:

"Všichni zhruba tančíme tak 2,5 roku."

"Jak se jmenujete?"

"Anu biskru (???) - Anobisáci čtveráci (???) nám říkají. Každý děláme něco. Break se dělí na Power moves a styly. My jsme stylová skupina a děláme i power moves - silové triky."

"Co se vám líbí, třeba nějaký interpret?"

"Break-beaty. Battle of the year - to je společnost, která nahrává závody a mistrovství světa a tak. Tak převážně toto."

"Vy nejste žádní začátečníci, vy už máte něco za sebou, že?"

"Ano, něco málo už jo. Nějaké neoficiální battly proti ostatním skupinám."

"Co to je, pro nás, kteří tomu vůbec nerozumíme?"

"Zápas mezi dvěma tanečními skupinami o nejlepší breakovou crew (???) třeba z toho města. Už známe některé mistry, i cizince - Chorvaty, Američany, Němce, Poláky."

"Jak dlouho vás to bude ještě bavit, co říkáte?"

"To je životní styl, to je navždy."

"A pomáhá vám to nějak?"

"Ano, nefetujeme, držíme se dál od kravin a cítíme se lépe. Držíme si kondičku..... Správná banda, nebijeme se, a tak."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Právní poradna ]=
Na co se zaměřit při koupi bytu či nemovitosti
I dnes pokračujeme v radách o bydlení. V následujících minutách se dozvíte, na co se zaměřit při koupi bytu či nemovitosti. Kolegyně Marie Vrábelová se opět vydala za advokátkou Klárou Veselou-Samkovou.

"Musíme klást důraz na to, že tady existuje něco, co se jmenuje katastr nemovitostí. To je úřad, ve kterém jsou zapsány všechny domy, byty a pozemky, které v Čechách existují. Jsou tam zapsány i všechny kupní smlouvy i všichni vlastníci. Je potřeba jít na katastrální úřad a tam si vyžádat tzv. výpis z katastru nemovitostí, kde je napsáno, kdo je skutečný majitel."

"Je tam i zaznamenáno, jestli ten objekt není zatížen dluhy nebo předběžnou exekucí?"

"Na tom papíře se o domě dozvíte úplně všechno. Já osobně bych vám doporučovala, abyste zašli za tamějším advokátem a klidně se s ním domluvili, že mu budete platit ve splátkách- myslím si, že každý solidní advokát bude souhlasit- a nechat si sepsat kupní smlouvu a pohlídat si, že to bude zapsáno do katastru nemovitostí. Aby kupní smlouva platila, tak musí být zapsána právě na tomto úřadu, který se jmenuje katastr nemovitostí a na ten papír, kde je napsáno vše o té nemovitosti (domě či bytě), musíte být vy zapsaní jako vlastníci."

"A nebylo by možné a snad i snazší se obrátit na realitní kancelář? Je možné ji důvěřovat?"

"Já bych to řekla takto, je to lepší než nic. Na druhou stranu jsem se seznámila i s případy, kdy "realitka" neměla dostatečné právnické vzdělání a udělala to špatně. Myslím si, že je lepší se v tomto obrátit na advokáta a požádat ho o pomoc. Jistota, že jdete správnou cestou, se vám vyplatí."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.01.2016Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouvaO Roma Vakeren
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
27.08.2011Co dělat, když zkrachuje firma, která Vám rekonstruuje byt?O Roma Vakeren
23.04.2011Prodlení při placení nájmuO Roma Vakeren
12.02.2011Konference o zlepšování přístupu Romů k bydleníO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Kateřina Jiskrová: Moje první setkání s Romy bylo skrze muziku
Neinformovanost o životě menšin žijících v České republice je jedním z problémů, který vede k negativním jevům, se kterými se musíme ve svém každodenním životě potýkat. Změnit tuto situaci u nás se však nesnaží pouze vládní a nevládní instituce, prostřednictvím různých projektů, ale i lidé, kteří si zajdou např. na koncert romské skupiny, tak jako Kateřina Jiskrová z Prahy.

"Dřív, než jsem měla možnost je poznat, jsem je vnímala jako něco tajemného, jako nějaké tabu, jako něco, o čem vůbec nic nevím. Samozřejmě, nějaký negativní obrázek jsem měla z médií nebo z toho, co říkají lidé okolo."

"Kdy jste měla možnost nás Romy poznat poprvé?"

"Bylo to skrz muziku a tu jsem slyšela doma, když mi bylo tak 10, 15 let, protože maminka je z maďarské části Rumunska, takže si pouštěla muziku maďarských Romů. Zhruba před 17-ti lety jsem pracovala jako vychovatelka na učňáku. Tam jsem poprvé měla nějaký osobní kontakt, měla jsem tam 4 romské učně. Ale můj prvotní zážitek byl hlavně skrz muziku."

"Jaký máte názor na to, jak většina vnímá Romy u nás žijící?"

"Já bych to třeba nenazvala ani až úplně rasismem, ale spíš bych to nazvala nevědomostí a neochotou poznat, absolutní pasivitou. Například, když já seznámím lidi, kteří mají negativní názor na Romy, s některými mými romskými kamarády, tak vidím, jak postupně svůj názor mění. Společnost se staví negativně, ale nemá vůbec ochotu se o těch lidech něco dozvědět."

"Co si myslíte o informovanosti lidí v České republice, o životě menšin a cizinců žijících na našem území?"

"Myslím si, že je to opravdu špatné. Vidím lidi kolem sebe, například lidi, s kterými pracuji. Ty ani nepřesvědčuji, protože je to pracovní vztah, ale vím, že mají celkem negativní vztah vůči Romům, přede mnou to sice neventilují, ale já to vím. Tito lidé říkají, když se o tom někdy bavíme: Ti tví kamarádi jsou jiní. Jak jiní? Existují slušní lidé jak mezi Romy tak mezi ne-Romy. Já se třeba kamarádím se slušnými lidmi a je mi v podstatě jedno, kdo to je. Informovanost je špatná. Lidé vidí v televizi negativní zprávy o Romech, pak mají pocit, že jim tady Romové něco berou- sociální dávky. Svádět negativní sociální jevy ve společnosti nejenom na Romy, ale vůbec na cizince.... Ono to je asi i v české povaze: my za nic nemůžeme, ale mohou za to ostatní. Je tady určitě zjednodušování problému a každodenně se s tím setkávám."

"Máte pocit, že byste měla udělat něco pro to, aby se situace zlepšila?"

"Určitě, protože dnes se mě to už dotýká. Když považuji spoustu lidí z minoritní společnosti za svoje přátele, tak to beru jako osobní problém. Co pro to dělám, je to, že nenásilným způsobem seznamuji lidi z majoritní společnosti s Romy, které znám. Třeba je pozvu na koncert, kde jsou moji romští kamarádi. Zatím se to setkalo se stoprocentním úspěchem. A viděla jsem lidi, jak mění názor. Myslím si, že skrz přesvědčování cesta nevede. Většina se strašně moc ochuzuje tím, že se nesnaží poznat jiné lidi."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme informace ze života Romů, dozvíte se o změnách ve sdružení Dženo, představíme vám některá romská média a nebudou chybět ani romské písně.

Klidný večer vám přeje průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Zprávy: 
Reportáž:  Sdružení Caduceus nabízí olomouckým dětem a mládeži možnosti aktivního trávení volného času
Právní poradna:  Na co se zaměřit při koupi bytu či nemovitosti
Reportáž:  Kateřina Jiskrová: Moje první setkání s Romy bylo skrze muziku

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz