Vyhledávání
31.5.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Filmy s romskou tematikou

České filmy

Vojta Lavička ve filmu Být romem V roce 2001 uvedla Česká televize dva nové dokumentární filmy režisérky Heleny Třeštíkové. První z nich, Být Romem, zachycuje pět let života mladého muže, vynikajícího hudebníka a romského aktivisty Vojty Lavičky. Vojta je nadaným houslistou, který působí v řadě různých kapel. Na počátku filmu ho zastihneme jako pracovníka Českého rozhlasu, kde je režisérem romského vysílání. Později pracoval v Nadaci Nová škola a film končí v době, kdy je terénním pracovníkem Nadace Člověk v tísni.

Vojta Lavička ve filmu Být Romem

Vojta reflektuje problematiku života Romů v období, kdy v české společnosti sílí protiromské nálady, přibývají rasově motivované vraždy a vrcholí hromadný romský exodus, pohledem inteligentního kultivovaného muže, který vidí do hloubky problému. V jeho pohledu nejsou prázdná dobová klišé, není v něm nekritická nároková mentalita. Je to hrdý, realistický pohled muže, který zůstává Romem, přestože dosáhl velkých pracovních i uměleckých úspěchů i uznání větsinové společnosti. Je to film plný strhující hudby, mladého vzdoru a postupného zrání, ale jsou v něm i housle rozšlapané skiny, strach o vlastní dítě, střídání iluzí a deziluzí.


Při práci pro společnost Člověk v tísni Rodinný život provází i strach z napadení dítěte Housle rozbité skiny Vojta Lavička

Jarmila Balážová ve filmu Být Romem

Druhý film, Být Romkou, zachycuje pět let života romské dívky Jarmily Balážové. Hovoří o období, kdy v české společnosti sílí protiromské nálady, přibývají rasově motivované vraždy a vrcholí hromadný romský exodus. Jarmila pracuje jako novinářka v rozhlase a televizi, dokončí studium novinařiny, stává se mediálně známou osobností.

Jarmila Balážová ve studiu Českého rozhlasu (záběr z filmu Být Romem)

Jarmila je jedním z velmi mála Romů, kteří dosáhli vysokoškolského vzdělání a to dokonce v oboru, který umožňuje účinně bojovat za zlepsení soužití Romů s majoritní společností. Je tedy pro romskou komunitu velice vzácnou a cennou nadějí. Přesto a možná právě proto čím dál silněji hledá odpověď na otázku, nakolik má být její romský původ určující pro její další osobní i profesní život, kolik své energie má a musí věnovat pomoci romské komunitě a naopak, nakolik se jako svobodná intelektuálka má a může věnovat obecným společenským problémům nezávisle na svém původu. Film ukazuje problematiku soužití bílé většiny s romskou menšinou pohledem z druhé strany, ze strany Romů. Poprvé to ale není pohled bizarně folklorní, nýbrž pohled intelektuálně precisně formulovaný. Ta intelektuálka má ovsem havraní vlasy a uhrančivé černé oči.


Vojáci ve filmu Náraz

Nesnázemi Romů při setkání s rasisty se zabývá krátký hraný film Michala Sedláčka Náraz (ČR - USA). Jeho děj začíná ve chvíli, kdy se tři mladí čeští vojáci vydávají na svou první dovolenou. Na cestě domů se ve vlaku setkají s romskou dvojicí. Den pokročil a představy vojáků o tom, jak oslavit nově nabitou svobodu, jsou různé. Dva vojáci posilněni alkoholem začnou nejprve slovně a posléze i fyzicky napadat romského chlapce a jeho dívku. V této situaci se projeví rozdílné reakce spolucestujících - lhostejnost a útěk od neštěstí druhých na jedné straně a na straně druhé odvaha schopná jednat. V těžké situaci je třetí voják, který se však nakonec dokáže postavit i svým kamarádům, aby zabránil nesmyslnému násilí.

Romská dvojice ve filmu Náraz

Mladý režisér filmu, Michal Sedláček (* 1967 v Plzni), studoval dramaturgii a scénáristiku na FAMU v letech 1986-88 a od září 1998 studoval film se specializací na režii na Filmové fakultě Columbia University v New Yorku. Film Náraz byl oceněn za nejlepší režii na festivalu Columbia University 2001 a vyznamenán grantem z Fondu Miloše Formana 2001. V ČR se poprvé představil v roce 2001 na filmovém festivalu v Karlových Varech v rámci sekce studentských filmů.

Více o filmu Marian

Česká republika se může pochlubit jen jedním celovečerním hraným filmem, který vypráví o životě Romů. Je jím Marian, který natočil v roce v roce 1996 režisér Petr Václav. Narozdíl od zahraničních filmů, které ukazují spíše radostnější chvíle ze života Romů, film Marian bez příkras ukazuje smutný osud romského chlapce vyrůstajícího v českých ústavech a hledajícího lásku a pochopení. Ještě smutnější na filmu je, že byl natočen podle skutečného příběhu. Marian získal ocenění na několika filmových festivalech.

Úspěch provází i další český film, tentokrát celovečerní dokumentární, z dílny režisérky Miry Erdevički-Charap.

Ta půl roku s kamerou sledovala doma i při práci zpěvačku Věru Bílou s její skupinou Kale a film pojmenovala Černobílá v barvě. Vzhledem k tomu, že se výrobě tohoto filmu podílela Česká televize, bližší informace o něm i o jeho tvůrcích najdete na stránkách České televize na adrese http://czech-tv.cz/specialy/cernobilavbarve/.

"Jaká je obsahová ambice filmu? Myslím, že není nutné dělit lidi a pokud ano, tak pouze podle individuality. Chci, aby film působil jako bláznivě odvážný příběh se slangem ulice vypovězený před kamerou, na půl cesty mezi Romy a Neromy - jako vrchol něčeho nedělitelného...", říká na stránkách věnovaných dokumentu jeho režisérka.

Česká televize vyrobila i další dokumenty o Romech:

Romové a hudba
Romská kultura v Čechách

Kromě těchto hodinových dokumentů vznikl v České televizi i vzdělávací cyklus pro všechny děti, který přibližuje dějiny Romů, způsob jejich života a kulturu: Obrázky z historie Romů.

Z dílny České televize také pochází cyklus čtvrthodinových pořadů s názvem Amare Roma (Naši Romové).

Zajímavým počinem je také romský animovaný večerníček Mire Bala Kale Hin, který vznikl ve finsko-české koprodukci. Tento šestidílný animovaný seriál vypráví příběhy a pohádky na motivy romských lidových pověstí z celého světa. Vypravěči jsou samotní Romové a natočila jej finská režisérka Katariina Lillqvist.

Zahraniční filmy

Za hranicemi České republiky vzniklo několik filmů, jejichž tvůrci jsou Romové anebo o Romech vyprávějí.

Velmi renomovaný je romsko-alžírský režisér Tony Gatlif, který žije ve Francii. Ten se může pochlubit hned třemi filmy ze života Romů. Prvním z nich je Lačho drom (Dobrá cesta) z roku 1993, ve kterém pomocí hudby Romů z Egypta, Turecka, Rumunska, Maďarska, Slovenska, Francie a Španělska popisuje cestu Romů z Indie do Španělska. Tento film beze slov následovali Les Princes (Princové), ve kterých popisoval problémy francouzských Romů s jejich přizpůsobováním se majoritě. V roce 1997 představil film Gadjo dilo (Bláznivý gádžo) o cestě francouzského mladíka do Rumunska, hledajícího mezi místními Romy zpěvačku podle hlasu na kazetě svého zemřelého otce. Romské motivy najdeme také v Gatlifově filmu Transylvania.

Scéna z filmy Černá kočka, bílý kocour V přehledu romské filmografie nemůže chybět ani film bosenského režiséra Emira Kusturici z roku 1998 Černá kočka, bílý kocour, který vypráví stejně jako Gadjo dilo o lásce Romů k životu i lásce samotné. Tato komedie vypráví o dvou zestárlých gangsterech a jedné nepovedené svatbě s ženichem a nevěstou na útěku. Film se odehrává v Jugoslávii na břehu Dunaje a celým jím prochází romská hudba. Romské hudebníky přizval Kusturica již ke svému předcházejícími filmu o válce v Jugoslávii nazvaném Underground.

Čestné místo mezi filmy "o Romech" zůstává filmovému muzikálu Cikáni jdou do nebe, který natočil podle novely Maxima Gorkého v roce 1976 sovětský režisér Emil Lotianu. Děj tohoto filmu se odehrává na začátku 20. století v Moldávii a na plátně jej ztvárnili herci romského souboru Romen z Moskvy.

Dalším významným ruským filmem jsou Hříšní apoštolové lásky z roku 1995, jehož děj se odehrává za druhé světové války.Související články
DatumNadpisRubrika
08.03.2008Marian (1996)Filmy
05.03.2003Náraz (2001)Filmy
12.01.2002Být Romem / Být RomkouFilmy
16.11.2001O dvou nových dokumentárních filmech Být Romem, Být RomkouO Roma Vakeren
09.11.2001PrahaO Roma Vakeren
07.09.2001Film Náraz se zabývá romskou tematikouO Roma Vakeren
07.11.1997ParizZprávy ze života Romů
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Filmy"
19.09.12  Je to jen vítr
31.12.08  Guča! (Gucha!, Srbsko a Černá Hora, Bulharsko, Rakousko, Německo, 2006)
30.12.08  Rom (Cygan, SSSR, 1979) / Návrat Budulaje (Vozvraščenie Budulaja, SSSR, 1985)
02.04.08  Romové a film
23.03.08  Zbehovia a pútnici (1968)
22.03.08  Tulakóna (1986)
20.03.08  Ružové sny (1976)
17.03.08  Romance - povídka z filmu Perličky na dně (1965)
16.03.08  Radikální řez (1983)
15.03.08  Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba (2000)
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz