Vyhledávání
3.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské divadlo

Romové mají nezřídka i herecký talent. Často je bylo možno najít v kočovných divadelních společnostech, jezdívali také s loutkovým divadlem či provozovali syntetické divadlo, které spojuje mluvené slovo s hudbou a tancem. Také na ulicích předváděli tanec, hudbu či taneční kreace se zvířaty. Výjimkou nebyla ani akrobacie a předvádění cvičené zvěře - především medvědů nebo opic. Romové byli rovněž v rodině zakladatele českého loutkářství Matěje Kopeckého (1775-1847) a v akrobaticky proslulé rodině Berouskových. V Československu za první republiky vlastnily romské rodiny několik menších cirkusů a také v současné době většina světových cirkusů zaměstnává romské artisty, krotitele zvěře apod.

V současnosti existují dokonce i romská divadla, k nimž patří například makedonské divadlo Pralipe, které sídlí v Německu, divadlo Romen z Moskvy a divadlo Romathan z Košic na Slovensku.

Divadlo Pralipe

Inscenace Z 2001 - Inkoust pod mou kůží (Foto: J. Šustová) Divadlo Pralipe (Bratrství) založil režisér Rahim Burhan v roce 1971 ve Skopje v bývalé Jugoslávii. Divadelní skupina začala být brzy úspěšná, jezdila na turné a byla vyznamenána mnoha cenami. Pralipe bylo divadlem Romů a pro Romy. V Makedonii však narazilo na politický odpor a postupně začal být tlak na režiséra a umělecký ansámbl tak silný, že divadlo ztratilo finanční a kulturní zázemí a hrozil mu zánik. Zachránily jej kontakty s německým Theater an der Ruhr v Mülheimu, především s jeho uměleckým vedoucím Dr. Robertem Ciulli a dramaturgem Dr. Helmutem Schäferem, kde nakonec v roce 1991 našlo divadlo Pralipe svůj nový domov. Čeští diváci se s divadlem Roma Theatre Pralipe mohli setkat v květnu 2001, kdy v Praze vystoupilo v rámci festivalu Khamoro se svým multimediálním projektem Z 2001 - Inkoust pod mou kůží. Zde si můžete přečíst rozhovor s jedním z herců, který v Praze vystoupil .

Z repertoáru:

Inscenace Z 2001 - Inkoust pod mou kůží - více informací najdete zde.
Představení Kosovo mon amour - více informací najdete zde.


Divadlo Romathan (Slovensko)

Romathan (Foto: www.romathan.cz) Také Slovensko se může pochlubit profesionálním romským divadlem. To se jmenuje Romathan (Místo pro Romy), sídlí v Košicích a vzniklo v roce 1992. Touhou jeho zakladatelů bylo, aby působení divadla přispělo k navrácení lidského sebevědomí a národní hrdosti Romů. V repertoáru divadla jsou díla prezentující romské lidové umění, díla romských autorů a také repertoár světových klasiků. Neodmyslitelnou částí divadelních inscenací je scénická hudba, kterou většinou složili romští skladatelé, především současný ředitel divadla Romathan, dirigent a houslový virtuóz Karel Adam. Divadlo má za sebou mnohá úspěšná vystoupení nejen na domácí scéně, ale také v Anglii, ČR, Maďarsku, Německu, Polsku, Rusku, Francii a Rusku. Za svou uměleckou práci získalo také mnohá ocenění, jako např. zlatou medaili z Moskvy, ocenění prezidenta SR, ocenění primátora města Košice, ceny z festivalů v Praze, Budapešti, Grazu, Vídni atd.

Ředitel divadla Karel Adam pochází z významné muzikantské rodiny Adamovců. Absolvoval konzervatoř v Košicích a už v mládí vynikal hrou na housle v souboru Východniar. Působil jako učitel hudby. Nyní je dirigentem a primášem Orchestru lidových nástrojů divadla Romathan.

Divadlo Romathan uvedlo mimo jiné díla první romské spisovatelky Eleny Lackové: hru "Cigánsky tábor" (původní název "Horiaci cigánsky tábor") v roce 2000, povídku "Veľký primáš Baro" / "Baro primašis Baro" v roce 1994 a povídku "Hrbatý Maren" v roce 1999. Elena Lacková měla vliv na romské divadlo nejen jako autorka her, ale i tím, že založila první romské Kočovné ochotnické divadlo.

Romathan - hra Kamene osudu (Foto: ČTK) Na fotografii: Milan Godla v roli vdovce, Eva Šandorová (vlevo), Alena Klempárová (druhá zleva), Magda Adamová (druhá zprava) a další v původním muzikálu romských autorů Mariána Baloga a Milana Godly Kamene osudu, jehož premiéru uvedlo 27. června 2003 v Košicích romské divadlo Romathan na závěr oslav 10. výročí svého vzniku. V celé dekádě nastudovalo divadlo 32 premiér a odehrálo 1 750 repríz, které prezentovaly romské lidové umění, díla romských autorů i repertoár světových klasiků. (Foto: ČTK)

Z repertoáru:

Prameň lásky (první původní romský muzikál): Příběh se odehrává koncem 19. století a ukazuje vztahy dvou romských kast: olašských Romů a Rumungrů. Hlavní zápletkou je láska dvou mladých lidí, Mirikli a Šukara. Přes jejich vztah se divák dozví o zvycích kočovných olašských Romů a usedlých Rumungrů.

Čertovský čarpáš - hudební pohádka


Divadlo Romen

Hra Rom je i v Africe Romem (Foto: www.mincultrf.ru) Profesionální romské divadlo Romen vzniklo v Moskvě 24. ledna 1931. Jeho první představení je možné označit jako agitační, protože propagovala přechod Romů od kočovného způsobu života k usídlení. Ale brzy se tvůrčí kolektiv začal zaměřovat na věčné téma lásky, které je pro něj až doposud základní. Objevily hry podle děl ruské i zahraniční literatury - např. Carmen podle Prospera Merime (1934) či Cikáni podle Alexandra Puškina (1936).

Hra Rom je i v Africe Romem (Foto: www.mincultrf.ru) Od roku 1941 začalo divadlo hrát v ruštině, což rozšířilo jeho kontakt s publikem. V minulosti přicházeli umělci do divadla přímo z "tábora" a většinou neměli ani všeobecné školní vzdělání. V dnešní době mají umělci jak všeobecné, tak i profesionální vzdělání.

Nikolaj Sličenko (Foto: www.mincultrf.ru) V 60. a 70. letech jeho členové, jako např. Nikolaj Erdenko a Nikolaj Sličenko, patřili k nejpopulárnějším hercům Sovětského svazu. Nikolaj Sličenko je od roku 1977 hlavním režisérem divadla a od roku 1991 jeho uměleckým vedoucím.

Divadlo každoročně připravuje minimálně dvě premiéry a pravidelně hostuje v zahraničí.


Romská tematika na divadelních pódiích

Romská tematika často inspiruje i neromské autory a divadelní soubory. Jmenujme si projekty, které se v poslední době zabývaly Romy:

Muzikál Cikáni jdou do nebe

Muzikál Cikáni jdou do nebe Pražské Divadlo Bez zábradlí od 15. dubna 2004 uvádí muzikál Cikáni jdou do nebe. Muzikálový příběh vášnivé lásky krásné cikánky Rady a "krále zlodějů" Lujka Zobara je strhujícím podobenstvím o věčné lidské touze, o hledání, o lásce, která dokáže zničit sebe sama. Inscenace, na které se podílejí špičkoví tvůrci, je nabitá sugestivními romskými melodiemi, tancem a pohybem. Vystupuje v ní řada talentovaných mladých herců.
Více informací

Divadelní pohádka Jablka mládí

Pohádka vyšla v knize Romské pohádky od Mileny Hübschmannové; pro divadlo ji zdramatizovala Jarmila Čermáková.
Více informací

Divadelní pohádka Pal o Somnakuno Sidoris (O zlatém Sidorovi)

Poetický příběh o Zlatém Sidorovi vypráví historii romského národa od jeho vyhnání z Indie, přes nucené kočování, strádání a nepochopení Romů bílými - gadži. Inscenaci nastudovalo Ústecké Činoherní studio podle pohádky Františka Demetera.
Více informacíPoužitá literatura a internetové zdroje:

Horváthová, Jana: Základní informace o dějinách a kultuře Romů. MŠMT, 1998.

Pralipe:
www.theater-an-der-ruhr.de
www.vsp-vernetzt.de/soz/0012152.htm

Romathan:
www.romathan.sk
www.cassovia.sk/romathan
Brindzák, Eugen ml.: Starý rómsky muzikant / Phuro lavutaris. Vydáno asi v roce 2001.
Články "Zemřela první romská spisovatelka Elena Lacková" a "Dramatická a prozaická tvorba". S. 4. Romano hangos, 16. 1. 2003.

Romen:
www.mincultrf.ru/theatres/MsMCR.htm
www.newsru.com/cinema/24jan2001/romen.html
www.newsru.com/cinema/22dec2001/romen.htmlSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.12.2015Čertovský čapáš divadla RomathanO Roma Vakeren
21.02.2015Vzpomínky houslového virtuosa, dirigenta a ředitele Divadla Romathan Karla AdamaO Roma Vakeren
31.05.2014Divadlo Romathan uvádí představení v romštině i slovenštiněO Roma Vakeren
08.03.2014Romathan je jediné romské divadlo na SlovenskuO Roma Vakeren
24.09.2011Divadelní hra Můj soused, můj nepřítel hovoří o konfliktním etnickém soužitíO Roma Vakeren
22.09.2006Festival divadla Líšeň zahajoval česko-romský projektO Roma Vakeren
31.03.2006V divadlech nechybí ani hry s romskou tematikouO Roma Vakeren
20.01.2006Romská pohádka Paramisa - Chytrý hloupý RomO Roma Vakeren
18.10.2005Brněnské Divadlo Líšeň uvede pohádku Paramisa - chytrý hloupý RomZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Divadlo"
  Rozhovor s hercem divadla Pralipe
  Inscenace Z 2001 Inkoust pod mou kůží
  Představení Kosovo mon amour
  Cikáni jdou do nebe
  Divadelní pohádka Jablka mládí
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz