Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Rozhovor s hercem divadla Pralipe

Inscenace Z 2001 Inkoust pod mou kůží (Foto: J. Šustová) Čeští diváci se s divadlem Roma Theatre Pralipe mohli setkat v květnu 2001, kdy v Praze vystoupilo v rámci festivalu Khamoro se svým multimediálním projektem Z 2001 - Inkoust pod mou kůží. Po představení v pražském divadle Archa požádala Jana Šustová jednoho z devíti herců o rozhovor:

Můžete nám prozradit něco z historie divadla Pralipe?

"Je nás asi 8 nebo 9 herců a z toho polovina jsou Romové. Romové jsou z Makedonie ze Skopje. Já jsem se narodil ve Skopje, ale od svých 3-4 let jsem v Německu, kde jsem vyrostl. Teatr an der Ruhr in Mühlheim an der Ruhr a především Roberto Ciulli [Čuli] to divadlo vzali do Německa, protože ve Skopje pro něj už nebyly žádné možnosti - ani finanční, ani kulturní, již nebylo možné rozpracovávat nějaké projekty. Roberto Ciulli to divadlo znal již z dřívějška z různých festivalů a řekl: "Dobře, tak přijeďte do Německa a pak uvidíme."

Máte nyní v Německu lepší podmínky pro svou práci?

"Podmínky v Německu nejsou možná tak těžké jako tehdy, když se divadlo do Německa přestěhovalo, ale přesto to není jednoduché. Nemáme žádné zajištěné subvence. Teď pracujeme na novém projektu, na který nemáme ještě žádné finanční prostředky; ty teprve musíme dostat z různých míst. Pak možná budeme moci ten započatý projekt dovést do konce."

Hra Z 2001 - Inkoust pod mou kůží, kterou jste dnes hráli, byla na téma holocaust. Máte ve svém repertoáru také nějaká veselejší témata?

"Nemyslím si, že bychom hráli veselejší témata. Ten příští projekt je Matka kuráž podle Bertolda Brechta a opět se zabývá tématem války - přirozeně v širším smyslu. Předtím jsme dělali jeden projekt o válce v Kosovu a o situaci Romů v Kosovu, protože jsme si tehdy řekli: "Jsou dva válečné tábory - Srbové a Albánci - a mezitím jsou Romové, kteří jsou drceni z obou stran, anebo se musí rozhodnout pro jednu anebo pro druhou stranu." A toto téma jsme tehdy v našem představení chtěli uchopit. Děláme také představení podle klasické literatury - ztvárňujeme díla takových autorů, jako je Kleist, Lorca či Shakespeare. Orientujeme se na světovou literaturu. Anebo děláme své vlastní projekty jako např. to dnešní představení anebo představení o Kosovu, která jsme sami napsali. V tomto případě jsme podle dokumentů zkonstruovali texty. Vzali jsme citáty z dokumentů a z těchto citátů jsme udělali scénu."

Můžete říci ještě něco bližšího o představení pojednávajícím o Kosovu?

"V představení Kosovo mon amour jsme chtěli ukázat, že Romové jsou oběťmi v této válce. Na západě totiž každý mluvil o Srbech či Albáncích, ale nikdo nevěděl, že tam jsou také Romové. A rovněž mnoho Romů neříkalo, že jsou Romové, protože je to lepší. To bylo také téma. Takže jsem měli jak vnější, tak i vnitřní téma. Vnějším tématem bylo, že Romové jsou mezi dvěmi válečnými stranami, a vnitřním tématem bylo, že my sami neříkáme rádi: 'My jsme Romové.' Radši říkáme 'Jsem Albánec, jsem Turek nebo Makedonec.'"Související články
DatumNadpisRubrika
Představení Kosovo mon amourDivadlo
Romské divadloDivadlo
Inscenace Z 2001 Inkoust pod mou kůžíDivadlo
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Divadlo"
  Inscenace Z 2001 Inkoust pod mou kůží
  Představení Kosovo mon amour
  Romské divadlo
  Cikáni jdou do nebe
  Divadelní pohádka Jablka mládí
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz