Vyhledávání
31.5.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu O Roma vakeren čili Romové hovoří.

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Kurko pregejľa sar pani, u tumen pale, sar sako parašťovin, šaj šunen romani emisia predalo Roma - pre Čechiko rozhlasis jek. Akana šunena amaro vakeriben O Roma vakeren

Dnešní O Roma vakeren je kratší, ale i tak v něm nebudou chybět aktuality, zajímavosti a romská hudba.

Kamen te šunen nevimata andale romengero dživipen? Te ha, ta ačen amenca! Kerďžam predal tumende te o reporty - sa čačutnes, bio chochavibena! Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumenge phenaha nevimata, andal e romengero dživipen. Tiž tumen dodžanena dareso pale grupa Bengas. Vakeraha palo oda, sat te dochuden o kher, te palo jekhetaniben Open Society fond, the palo Roma pro Slovensko, sar maškar peste keren buči predalo Roma.

Dozvíte se aktuality ze života Romů a přiblížíme vám vystoupení romské skupiny Bengas v Národním divadle. Nebude chybět naše právní poradna a informace podpory projektů nadace Open Society fond. Na závěr se podíváme na Slovensko, kde existuje na internetu diskusní fórum určené Romům. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Zprávy ]=

Václav Klaus s Rudolfem Schusterem (Foto: ČTK) Český prezident Václav Klaus na návštěvě Slovenska jednal se svým hostitelem Rudolfem Schusterem také o problematice Romů a o obavách České republiky z jejich možného hromadného přesídlování. Klaus přiznal, že existují jisté obavy z exodu slovenských Romů. Dodal však, že tyto obavy má zejména romská komunita v některých malých městech, která se stabilizovala a integrovala. Tito Romové si už u nás vydobyli jistou standardní pozici a teď se cítí ohroženi.

Trojici mladíků z Jeseníka, kteří byli podmíněně odsouzeni za napadení romských manželů, může hrozit nový a vyšší trest. Uvedla to nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, která se o případ začala zajímat. Stejně jako ministr spravedlnosti Karel Čermák, si už vyžádala zprávu o případu.

Rozruch na Slovensku vyvolal záměr ministerstva vnitra, které chce vyškolit policejní specialisty pro práci s romskou komunitou. Romský předák Alexander Patkoló to považuje za nedemokratické rozhodnutí a začátek možného pronásledování Romů. Podle něj je to krok zpět, protože speciální agendu o Romech si vedly úřady za druhé světové války a za socialismu. Zároveň naznačil, že speciální policejní sbor se nezaměří na práci s chudými Romy v osadách, ale spíš na perzekuci romských politických stran a jejich vůdců.

Berounské dobročinné spolky spolu s městským úřadem připravily ambiciózní projekt Jeden Beroun, který má pomoci místním Romům. Jeho cílem je odstranění předsudků a zvýšení tolerance obyvatel Berouna vůči romské menšině. Spolky Romům nabídnou spolupráci se samostatným terénním pracovníkem, služby informačního centra a bezplatnou právní poradnu pro sociálně ohrožené osoby. Všichni obyvatelé berounska i středočeského kraje se pak mohou prostřednictví internetových stránek a kulturních akcí seznámit s kořeny romské kultury.

Řadu oblíbených muzikálů rozšířilo romské hudební představení Zloděj a jeho svět, aneb 16 krutých pravd. Dílko, které nazpívali chlapci a děvčata z kroužku Čhavorikani Luma - Dětský svět, si mohou zájemci poslechnout i na internetu. Na svých stránkách ho totiž zveřejnilo romské Radio Rota.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
25.07.2015Sporné zásahy slovenské policie vůči RomůmO Roma Vakeren
30.05.2015Letošní festival Khamoro uctil památku zesnulého hudebníka Jožky FečaO Roma Vakeren
04.01.2014Na sklonku roku zemřel primáš Josef FečoO Roma Vakeren
03.03.2012Olga Fečová představuje nové CD svého manžela Jožky FečaO Roma Vakeren
05.11.2010V Košicích začal proces s policisty, kteří týrali romské dětiZprávy ze života Romů
08.04.2009U policie v Košicích už padají hlavy kvůli brutální šikaně nezletilých RomůZprávy ze života Romů
07.04.2009Slovenští policisté brutálně šikanovali romské děti, média to označují za mučeníZprávy ze života Romů
07.03.2008V Berouně je možné využít služeb Občanské poradny O Roma Vakeren
28.02.2008Soud v Banské Bystrici vynesl tresty nad bývalými policisty Zprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Skupina Bengas hrála ve Zlaté kapličce
Nejpopulárnější romskou kapelou za uplynulý rok je Bengas. Mezi jejich největší úspěchy, jak Heleně Polákové prozradil Milan Demeter, patří vystoupení v Národním divadle a v závěru roku také koncerty v zahraničí.

Bengas "Byli jsme tam pozváni na festivaly, takže jsme byli ve Francii, Holandsku, Švýcarsku."

"Jak vás přijímalo tamní publikum?"

"No skvěle, bylo to pěkné."

Národní divadlo "Na konci minulého roku jste vystoupili v Národním divadle. Při jaké příležitosti?"

"Byly to narozeniny paní Hegerové."

"Byli jste první Romové, kteří tam vystupovali."

"Prý jsme byli první romská kapela, která vystupovala v Národním divadle. Publikum bylo skvělé, měli jsme velikánský aplaus."

Bengas "Jaký program chystáte na tento rok?"

"Jelikož se to v Národním divadle líbilo paní Hegerové, tak nás poprosila, abychom s ní jeli ještě do Brna. Od ledna s ní jezdíme po celé České republice po největších divadlech a máme s ní ještě menší turné v Bratislavě."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Už 15 let hraje svým příznivcům kapela BengasO Roma Vakeren
23.04.2010Skupina Bengas připravuje své třetí albumO Roma Vakeren
20.02.2009ZprávyO Roma Vakeren
09.01.2009O změnách v kapele Bengas a jejich připravovaném albuO Roma Vakeren
23.12.2008Skupina Bengas nahrála vánoční píseňZprávy ze života Romů
22.08.2008Pozvánka na pietní akt a na koncertO Roma Vakeren
19.08.2008Na interkulturním koncertu vystoupí Romové i potomci Sudetských NěmcůZprávy ze života Romů
30.05.2008Z českých skupin na letošním Khamoru vystupovala kapela BengasO Roma Vakeren
27.03.2008Festival Febiofest a Romové Zprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Právní poradna ]=
Jak získat byt
Na naši právní poradnu se obrací stále více vás - posluchačů - s nejrůznějšími problémy. Ale nejčastěji vás trápí nesnáze s bydlením. Před týdnem jsme vám slíbili, že poradíme, jak získat byt. Marie Vrábelová tedy navštívila advokátní kancelář Kláry Veselé-Samkové.

"Chápu, že rady, které tady budu dávat, jsou nesmírně těžké k realizaci a vím, že to bude znamenat osobní oběť a omezení, přesto jsem přesvědčena o tom, že není jiné cesty. Romové by měli sdružit svoje finanční prostředky, a to i třeba ti, kteří jsou jenom na podpoře, a vrátit se ke struktuře širší rodiny, v rámci které by se poskládali na nějakou tu "kupičku". V rámci možností si i popůjčovat prostředky a pokusit se koupit do osobního vlastnictví v podstatě jakoukoliv nemovitost. I kdyby to měl být panelákový byt 1+1, ve kterém by původně mělo žít 15 lidí."

"Říkáte nemovitost, ale nemovitost je přece jen dražší a když je levnější, tak se většinou do ní musí zase investovat hodně peněz."

"To je sice pravda, ale i když se nastěhujete do domu, ve kterém není zavedená elektřina, voda je na dvoře a je tam třeba suchý záchod nebo nějaké podobné příšerné podmínky, tak já jsem přesvědčena o tom, že když máte cíl, že se časem propracujete k lepšímu, ke svému, takže jste schopni to vydržet. A když romští chlapi tady 50 let stavěli a 50 let kopali, tak, ať mi nikdo neříká, že nejsou schopni si základním způsobem tu nemovitost opravit."

Tolik advokátka Klára Veselá-Samková, ale tím její rady zdaleka nekončí. V dalších vysíláních se tomuto problému budeme věnovat opět. Vaše dotazy nám můžete napsat na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2 - romská redakce.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.01.2016Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouvaO Roma Vakeren
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
27.08.2011Co dělat, když zkrachuje firma, která Vám rekonstruuje byt?O Roma Vakeren
23.04.2011Prodlení při placení nájmuO Roma Vakeren
12.02.2011Konference o zlepšování přístupu Romů k bydleníO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Romští studenti vysokých škol mohou požádat o finanční podporu
Romové, kteří studují na vysokých školách, mají možnost požádat o finanční podporu nadaci Open Society Institute, která má sídlo v Maďarsku, ale jak Heleně Polákové řekl Ondřej Štěpánek nadace podporuje projekty i v České republice.

"Tuto možnost skutečně mají romští studenti vysokých škol v České republice, v Maďarsku konkrétně u organizace Open Society Institute Budapešť. Všechny zájemce o případný příspěvek odkážu na webové stránky maďarské nadace, které jsou: www.soros.org, kde by měli najít podrobné informace, jak v angličtině tak v češtině k tomuto stipendijnímu programu."

"Jaké programy podporujete v tomto období?"

"V roce 2003 jsme byli nuceni ukončit grantový program na podporu romské populace, čili v tomto roce 2004 tento grant již z finančních důvodů vyhlašován nebude. Nadace bude pokračovat v projektech, které jsou realizovány ve spolupráci s partnerskými organizacemi. Jedná se o projekt Škola pro všechny, realizovaný sdružením ?AISIS? z Kladna, projekt Sociální terénní práce, organizovaný s organizací Člověk v tísni a Program na podporu romských neziskových organizací realizovaný se sdružením Step by step."

"Proč jste se rozhodli podporovat právě tyto programy a organizace?"

"Tyto projekty jsou součástí dlouhodobější strategie nadace a důležitým faktorem pro výběr těchto organizací a projektů je úroveň jejich kvality a schopnost nebo možnost předání zkušeností nebo vytvořených modelů ministerstvům nebo vůbec státním institucím."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.10.2001BratislavaO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Slovenští sociální pracovníci diskutují s Romy také na internetu
V něčem nás naši východní sousedé předstihli. Novinkou na Slovensku je totiž diskusní fórum na internetu terénních pracovníků s Romy. Více o tomto projektu řekl Marii Vrábelové sociolog Fedor Gál.

Hermanovce (Foto: www.nadaciamilanasimecku.sk) "Nadace Milana Šimečky otevřela speciální diskusní forum pro aktivisty, kteří pracují s Romy a kteří řeší problémy této komunity přímo v terénu. Jsou to většinou mladí lidé. Byl jsem docela překvapený, protože diskusní fóra, tím, že jsou anonymní a tím, že tam může psát každý, jsou častokráte velice hulvátská, krutá a rasistická. Toto fórum je jiné. Všichni se podepisují svými jmény a píší o tom, s čím se potkávají každý den ve své práci, jaké mají starosti a potíže, co je trápí. Je to skvělá výměna zkušeností, skvělá."

"Co je hlavním problémem všech diskutujících?"

"Jsou to peníze z PHARE a z grantů, které se ztrácejí, aniž by dorazily k potřebným, jsou to lidé, kteří sedí někde na úřadech a místo aby pomáhali, tak škodí. Jsou to zákony, které jsou neúplné, rasismus všedního dne, který je prostě všude, kde se objeví Romové. Co je spojuje: potřeba věnovat se dětem, tam to začíná u dětí, aby dostaly šanci ."

"Pomáhá tato diskuse i ostatním, jsou vidět výsledky i v tomto oboru?"

"Když si představím dvě holčiny dvacetitileté, jak sedí někde v Hermanovcích už sedmý nebo osmý měsíc, uzavřené do starostí tamní malé komunitky, tak si umím představit, že možnost vyměnit si zkušenosti, poznatky, příležitost psát o tom, co dělají a co je trápí a co by potřebovaly vědět, může být hrozně terapeutická. Může pomáhat, může dát lidem, kteří jsou v terénu, pocit, že nejsou osamělí."

"Přihlásil se někdo z úřadu do této diskuse?"

"Ano, přihlásili se, ale jsou to spíše výjimky než pravidlo. Způsob, jakým lidé z úřadu vstupují do diskuse, je spíše obhajoba jejich pozic, a říkají, že všechno je myšleno takhle a ne takhle, prostě obranářský postoj."

"Říkáte, že se toho zúčastní především mladí lidé, kteří s Romy pracují v terénu, svěřili se s tím, proč to dělají?"

"To bych taky rád věděl. Nevím, proč se rozhodne dvacetiletá holka, že stráví rok v nuzných podmínkách romské osady někde na východním Slovensku. Možná je to pro to, že někteří z nich jsou lidé hluboce věřící a je to pro ně něco jako misionářství, pro někoho je to součást jeho studia (to jsou lidé, kteří studují například romistiku a v Bratislavě jsou na praxi) a pro někoho je to opravdu potřeba pomáhat. Rád bych věřil, že těch třetích je nejvíce."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download

O Roma vakeren čili Romové hovoří je u konce. Naladit si nás můžete i v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - v 19:15. Naše vysílání najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme informace ze života Romů, v právní poradně se znovu věnujeme bydlení, pozveme vás na různé kulturní akce a další zajímavosti.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vekeren! Romale irinen - ada šuniben predal tumende!

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but Bacht te sasťipen. Ačhen Devleha!

Obsah článku:
Zprávy: 
Reportáž:  Skupina Bengas hrála ve Zlaté kapličce
Právní poradna:  Jak získat byt
Reportáž:  Romští studenti vysokých škol mohou požádat o finanční podporu
Reportáž:  Slovenští sociální pracovníci diskutují s Romy také na internetu

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz