Vyhledávání
3.7.2022
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu O Roma vakeren čili Romové hovoří.

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Kurko pregejľa sar pani, u tumen pale, sar sako parašťovin, šaj šunen romani emisia predalo Roma - pre Čechiko rozhlasis jek. Akana jek ora, šunena amaro vakeriben O Roma vakeren!!!!

Připravili jsme pro vás hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Kamen te šunen nevimata andale romengero dživipen? Te ha, ta ačen amenca! Kerďžam predal tumende te o reporty - sa čačutnes, bio chochavibena! Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Peršo vakeraha pal e buči savi kerel o Ondřej Giňa andre Čechiko televizia. Dodžanena tumen hoj o Roma kamen te dochuden romani čhib pro školi.

Nejdříve se dozvíte, že někdejší moderátor hlavních zpravodajských relací Ondřej Giňa posílil zpravodajský štáb České televize v Plzeňském kraji a že romské organizace chtějí prosadit romský jazyk na základní školy.

Paľis tumenge phenaha nevimata, andal e romengero dživipen.

Poté se dozvíte aktuality ze života Romů.

Džana amenca te ko fiškaľis - adaďives tumenca vakerela e Klara Samkovo. Sar dikhel oka berš o Miroslav Zima Brnostar? Ada sa tumen dodžanena adaďives andro O Roma vakeren. Tiž tumen dodžanena, sar pes tavel mačanka.

Ve druhé polovině O Roma vakeren vyzpovídáme Miroslava Zimu z brněnského střediska Drom. V O Roma vakeren nebudou chybět ani rady v naší právní poradně a na závěr nahlédneme také do tajů romské kuchyně.


=[ Reportáž ]=
Ondřej Giňa: je důležité, že jsem Rom
Možná jste si v minulém roce všimli jedné zajímavé změny na obrazovce naší sesterské - české - televize. Někdejší romský moderátor hlavních zpravodajských relací Ondřej Giňa posílil zpravodajský štáb v Plzeňském kraji a vrátil se tak v podstatě do svých domovských Rokycan. Martin Sobotka se tedy za pozoruhodným kolegou vypravil, aby zjistil, jaké to je vykonávat povolání, které podle zažitých předsudků k Romům rozhodně nepatří. Nejprve se Ondřeje Giňy zeptal, jaký byl návrat z Prahy do Rokycan.

Ondřej Giňa "Po několika letech, když se člověk vrátí zpátky do terénu, tak je to trošku změna. Člověk si musí zvyknout na určitý rytmus, ale myslím si, že zpravodajství není jenom o moderování zpráv. Někdy mi při moderování chyběl ten pocit, že se člověk podílí na přípravě a zpracování reportáže. Lidé byli tady v Plzni a okolí ze začátku překvapeni a říkali: jak to, vždyť vy jste v Praze a děláte tam a jak to, že jste tady? Objevili se i názory lidí, kteří chtěli vědět, co se děje. Myslím, že můj návrat na obrazovku docela přivítali."

"U Romů se často poukazuje na to, že chybějí vzory, že chybí úspěšní, kteří by mohli být příkladem ostatním. Cítíte už, že byste pro některé děti či mladé lidi byl vzorem?"

"Tato otázka je velmi zajímavá, a pro mnoho mladých lidí- praxe mi to potvrdila- tím vzorem opravdu jsem. Velmi mě překvapilo, že mnoho mladých lidí, absolventů středních škol, má o žurnalistiku zájem a sami se dotazovali, jakým způsobem lze v této práci pokračovat, jak zajistit profesní růst a jak se dostat do mediálního prostředí. Myslím si, že je důležité, že jsem Rom. Lidé si toho všímají a věří, že není vše nedostupné, jak se zdá. Když člověk projeví zájem, ochotu a snahu, dokáže jít za svým cílem, tak si myslím, že je možné to dokázat."

"Obracejí se třeba na vás více Romové, než na vaše kolegy z majoritní populace?"

"Nedávno jsme točili situaci kolem jaderného uložiště v Pačejově. Byli jsme na radnici, kde jsme mluvili s panem místostarostou. Když jsem šel ven, tak proti mně šla skupinka Romů, kteří zpočátku nevěděli, jestli to jsem já či ne. Nakonec se ujistili, že ano, že to je "ten člověk z tý televize", tak ke mně přiběhli a začali se mě ptát, jak mají postupovat ve svém problému, na koho se mají obrátit, že už vyzkoušeli všechny lidičky na místní úrovni a že by se chtěli obrátit do Prahy atd. Komunikace, kdy se na mě lidi obrací, zkrátka funguje. Snažím se jim nějakým způsobem pomoct. Jsou lidé, kteří se na mě obrací a nejsou to jen Romové."

"Měl jste nějakou špatnou zkušenost s lidmi, které jste přišel natáčet? Setkal jste se s otevřeným projevem rasismu, kdy vám řekli: Ne, ne, vám nic neřekneme?"

"Stalo se mi to. Ale nemyslím si, že by to bylo jenom pro to, že jsem Rom, naopak to vždy bylo - to je můj subjektivní pocit - v  situacích, kdy bylo zcela evidentní, že ta osoba neudělala něco dobře, a tudíž se nechtěla k danému tématu vyjadřovat a nechtěla se ukazovat v médiích."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
Ondřej Giňa ml. - moderátor České televizeOsobnosti
FotografieFotografie

=[ Reportáž ]=
Na základních školách by se měla vyučovat i romština
Tuzemské romské organizace chtějí prosadit na základní školy jako nepovinný předmět romštinu. Její výuku usilují zavést alespoň na školách s převahou romských dětí. Řada z nich už totiž svoji mateřštinu neovládá. Na úpadek romského jazyka si postěžoval Sabině Vrbkové předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek.

"To je třeba překonávat dosti podobným buditelským procesem, jaký prodělávala česká společnost před 250 lety."

"Říkáte tedy: romský jazyk, byť jen nepovinný, předmět na základních školách. Jakým způsobem budete chtít prosadit tuto ideu?"

"Musíme dostat na vysoké školy lidi, kteří romštinu znají a kteří by vystudovali pedagogickou větev. Postupně až vyškolíme dostatek těchto učitelů na vysokých školách, na což musí samozřejmě Ministerstvo školství připravit příhodné podmínky."

"Jednali jste už s Ministerstvem?"

"Samozřejmě, že ano, je to v programu Integrace. Toto je jeden z nejdůležitějších bodů programu Integrace v oblasti udržováni identity Romů."

"Myslíte si, že Romové budou mít o tento předmět zájem?"

"Samozřejmě. Dnešní mladá generace, která jde na vysokou školu, buď si romštinu ještě uchovala anebo se k ní chce vracet."

"Já bych se ještě vrátila k udržování romského jazyka, který, podle vás, už upadá v zapomnění i mezi Romy. Nemají sami Romové jisté zábrany jej používat?"

"Možná, že to ani nejsou zábrany, ale spíše jistá nedokonalost. Romové třeba ovládají romský jazyk třeba jen na polovinu nebo jej mají dosti promíchán, vesměs, se slovenskými výrazy, protože většina zde žijících Romů je původem ze Slovenska, nebo s českými výrazy. Mnohdy tento jazyk přechází i do takového slangu. Když si to člověk uvědomuje, tak pak má zábrany jej používat. Na mezinárodní scéně se ale romština používá a je lepší než esperanto. Mimochodem, romština bude taky jedním z jazyků EU."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.11.2015Na 5. listopad připadá Mezinárodní den romštinyO Roma Vakeren
01.08.2015Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
20.06.2015Mezinárodní den romštiny očima tlumočnice Eriky GodlovéO Roma Vakeren
18.04.2015Karel Holomek získal od romských studentů ocenění za svou práci v médiíchO Roma Vakeren
14.03.2015Romsky psaná literatura se objevovala i před rokem 1989O Roma Vakeren
24.01.2015S romskými spisovatelkami o romštině a mladé generaci RomůO Roma Vakeren
08.11.2014Už dvacet let se Erika Godlová věnuje tlumočení do romštinyO Roma Vakeren
15.07.2014Pozvánka k účasti na projektu Prethodžipen – PřekladZprávy ze života Romů
08.04.2014Nápad poslanců TOP 09 na výuku v romštině považují ve škole v Obrnicích za nesmyslO Roma Vakeren
08.04.2014Speciální romské třídy na školách a romština jako pomocný vyučovací jazyk - zbytečnost nebo šance?O Roma Vakeren
05.11.2013I romština má svůj mezinárodní den. Slaví se právě dnesZprávy ze života Romů
24.08.2013Vzpomínky Karla Holomka na úniky před nacistickými transportyO Roma Vakeren
23.02.2013O kurzy romštiny je v Brně velký zájemO Roma Vakeren
21.02.2013Mezinárodní den mateřského jazykaZprávy ze života Romů
05.11.2011Romština a její rozděleníO Roma Vakeren
01.10.2011Na Evropském dni jazyků nechyběla ani romštinaO Roma Vakeren
03.09.2011Na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy se zabývají analýzou jazykové situace Romů v České republiceO Roma Vakeren
04.06.2011Olašští Romové: Postavení ženy ve společnostiO Roma Vakeren
28.05.2011Olašská romština: Příbuzenské vztahyO Roma Vakeren
19.05.2011Lidská práva na vedlejší kolejiZprávy ze života Romů
14.05.2011Slovenská romština: Příbuzenské vztahyO Roma Vakeren
07.05.2011Slovenská romština a části lidského tělaO Roma Vakeren
09.04.2011Přejímání slov do romštiny z jiných jazykůO Roma Vakeren
02.04.2011Olašská romštinaO Roma Vakeren
12.03.2011Jaká je budoucnost romštiny?O Roma Vakeren
05.03.2011Tvoření budoucího času v romštiněO Roma Vakeren
26.02.2011Opakování je matka moudrostiO Roma Vakeren
19.02.2011Kniha Dávné vzpomínky popisuje osudy rodu HolomkůO Roma Vakeren
19.02.2011Číslovky v romštiněO Roma Vakeren
12.02.2011Časování slovesa býtO Roma Vakeren
05.02.2011Určování rodů u podstatných jmen a důležitost členůO Roma Vakeren
29.01.2011Jazyk olašských RomůO Roma Vakeren
22.01.2011Výslovnost v romštiněO Roma Vakeren
08.01.2011Základní fráze v romštiněO Roma Vakeren
01.01.2011Karel Holomek získal Cenu Gypsy SpiritO Roma Vakeren
01.01.2011Romština a její rozděleníO Roma Vakeren
21.05.2010Romština pro každéhoO Roma Vakeren
30.03.2010Spory o výuku romštiny na školáchZprávy ze života Romů
26.03.2010Má se ve školách vyučovat romština?O Roma Vakeren
24.03.2010Romština by mohla být volitelným jazykem, chybí ale zájemZprávy ze života Romů
13.11.2009Listopad 1989 změnil také život RomůO Roma Vakeren
06.11.2009Jak se máš, Cikáne?O Roma Vakeren
31.07.2009Jak jsou na tom romské děti s romštinou?O Roma Vakeren
26.06.2009RomštinaO Roma Vakeren
19.06.2009Podle výzkumu třetina romských dětí dobře ovládá romštinuO Roma Vakeren
02.04.2009Pozvánka na konferenci Situace romštiny na území ČRZprávy ze života Romů
02.01.2009Jaký byl rok 2008 pro bojovníky proti rasismu?O Roma Vakeren
12.12.2008Řeč Karla Holomka ke kanadské guvernérceO Roma Vakeren
02.11.2007Romský aktivista Ing. Karel Holomek dostal cenu Prix IreneO Roma Vakeren
07.01.2007Rok 2006 pohledem Karla HolomkaO Roma Vakeren
22.09.2006V Praze proběhla 7. mezinárodní konference romské lingvistikyO Roma Vakeren
07.09.2006Praha bude dějištěm 7. mezinárodní lingvistické konference romistické lingvistikyZprávy ze života Romů
16.06.2006Pražské sdružení Athinganoi nabídne bezplatné kurzy romštinyO Roma Vakeren
06.01.2006Podle Karla Holomka je situace Romů v Brně lepší než na jiných místech republikyO Roma Vakeren
04.03.2005Na Slovensku udělena první osvědčení učitelům romského jazykaZprávy ze zahraničí
07.01.2005Bilance roku 2004 očima předsedy Společenství Romů na MoravěO Roma Vakeren
09.07.2004"Romština je velice lehký jazyk", tvrdí překladatel Emil CinaO Roma Vakeren
09.04.2004Ing. Karel Holomek: Jsme svéprávná národnostní menšina!O Roma Vakeren
02.01.2004Týdeník Romano hangos - Romský hlasO Roma Vakeren
23.05.2003Sborník Romano džaniben má novou grafickou úpravuO Roma Vakeren
28.02.2003Brno každoročně vyčleňuje z rozpočtu peníze na podporu činnosti národnostních menšinO Roma Vakeren
31.01.2003Dialekty slovenské romštinyO Roma Vakeren
24.01.2003Rozdíly mezi olašskou a slovenskou romštinouO Roma Vakeren
17.01.2003Romistka Milena HübschmannováO Roma Vakeren
17.01.2003Rozdíl mezi slovenskou a olašskou romštinouO Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
01.11.2002Z ruskou prezidenta přijali ocenění i Milena Hübschmanová a ing. Karel HolomekO Roma Vakeren
01.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.10.2002Nejdůležitější je mateřštinaO Roma Vakeren
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.04.2002Romština v rodináchO Roma Vakeren
22.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.03.2002Co vytýká Milan Knížák RomůmO Roma Vakeren
11.01.2002Jak proběhl 5. ročník literární a grafické soutěže Romano suno - Romský senO Roma Vakeren
30.11.2001Grémium romských regionálních představitelů zorganizovalo konferenci v PrazeO Roma Vakeren
30.11.2001Muzeum romské kultury v Brně oslavilo 10. narozeninyO Roma Vakeren
23.11.2001Muzeum romské kultury v Brně slaví desáté narozeninyO Roma Vakeren
02.11.2001VsetínO Roma Vakeren
18.05.2001Pietního aktu v Letech se zúčastnila i řada významných osobnostíO Roma Vakeren
11.06.2000Nepoučení z holocaustu může vést podle Romů k opakování minulostiZprávy ze života Romů
05.05.2000Podle Holomka chybí Romům demokraticky zvolená reprezentaceZprávy ze života Romů
17.04.2000Ing. Karel Holomek - romský aktivistaOsobnosti
14.03.2000Romský jazykKultura
08.03.2000Slovenští Romové žádají uplatňování zákona o jazyceZprávy ze života Romů
26.02.2000Podstatná jménaHistorie
26.02.2000Situace Romů v ČR se podle Karla Holomka od roku 1989 zhoršilaZprávy ze života Romů
26.02.2000Romština nás zavedla do IndieHistorie
26.02.2000Reakce ceskych predstaviteluRomská emigrace
12.02.1999LányZprávy ze života Romů
05.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
04.09.1998KolínZprávy ze života Romů
04.09.1998OstravaZprávy ze života Romů
07.08.1998Podle Karla Holomka je situace Romů na Slovensku lepší než v ČRZprávy ze života Romů
10.07.1998PrahaZprávy ze života Romů
31.10.1997BrnoZprávy ze života Romů
ChanovFakta o Romech

=[ Zprávy ]=

Ze Slovenska se v blízké budoucnosti chystají odejít stovky Romů. Nejvíce jich zamíří do České republiky, ale také do Belgie, Nizozemska, Finska, Švédska nebo do Velké Británie. Podle listu Pravda na to upozornil jeden z romských předáků Ladislav Fízik. Slovenské úřady ale tyto informace popírají. Ministerstvo zahraničí upozornilo, že v květnu se Slovensko stane členem Evropské unie a nebude tam možné získat azyl. Země unie navíc chystají další opatření, která zamezí zneužívání jejich sociálního systému.

Terénní sociální práce a potírání lichvy patří mezi priority společné česko-slovenské komise, která se má zabývat zvýšenou migrací slovenských Romů do České republiky. Oba sousední státy by také měly spolupracovat při mapování lokalit na Slovensku, odkud příslušníci této menšiny nejvíce odcházejí do Čech. Dalším cílem je vytvořit takzvaný systém včasného varování pro situace, kdyby se náhle a výrazně zvýšil počet slovenských občanů, žádajících v České republice o azyl.

Agentura podporované zaměstnanosti Spolu, která chce obstarávat práci Romům, uspěla se svým projektem u Nadace rozvoje občanské společnosti. Nadace jej totiž zařadila do evropského programu Phare. Agentura na projektu spolupracuje s romskou Občanskou poradnou - Sdružením romských podnikatelů České republiky.

Odškodné maďarským Romům, kteří byli v době druhé světové války odvlečeni na nucené práce do nacistického Německa, chce do konce letošního roku vyplatit švýcarská mezinárodní organizace pro migraci. Informoval o tom státní tajemník maďarské vlády pro romské otázky László Teleki. Nárok na odškodnění prý uplatnilo 3 a půl tisíce lidí, ale mnozí nedokáží důvěryhodně prokázat, že byli do Německa skutečně zavlečeni. Proto není ještě jasné, kolik osob bude odškodněno a jaká bude výše náhrady.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.01.2015Rubikon Centrum pomáhá s hledáním práceO Roma Vakeren
20.12.2014Dlouhodobě nezaměstnaní se v Jablonci nad Nisou mohli zapojit do veřejně prospěšných pracíO Roma Vakeren
16.08.2014Nezaměstnaní Romové mohou vyvěsit své životopisy na web IQ Roma servisuO Roma Vakeren
26.07.2014Občanská sdružení na Slovensku jsou ve stálém kontaktu se slovenskými Romy, kteří vyjeli za prací do zahraničíO Roma Vakeren
14.06.2014Žižkovská radnice, občanské sdružení Buči a úřad práce společně bojují s nezaměstnanostíO Roma Vakeren
09.12.2013Rekvalifikace pomohou dlouhodobě nezaměstnaným získat práciZprávy ze života Romů
30.11.2013Na maďarskou politickou scénu vstupuje nová romská stranaZprávy ze života Romů
02.12.2012V lentilkové vesnici panuje mezi Romy a ne-Romy idylaZprávy ze života Romů
09.10.2012Kanada připravuje program návratu Maďarských RomůZprávy ze života Romů
13.09.2012Je to jen vítr: V houštině strachuZprávy ze života Romů
04.09.2012Do pražských kin putuje festivaly oceňovaný maďarský snímek Je to jen vítr (Csak a szél)Zprávy ze života Romů
02.08.2012Startuje kampaň proti předsudkům při zaměstnávání RomůZprávy ze života Romů
29.07.2012Generace na rozcestí: Uniknout předsudkům!Zprávy ze života Romů
21.07.2012Na co je třeba dát si pozor, hledáte-li práci na internetuO Roma Vakeren
07.07.2012Občanské sdružení Buči pomáhá nezaměstnanýmO Roma Vakeren
10.03.2012Maďarská kapela Parno Graszt koncertovala v pražském Paláci AkropolisFotoaktuality
04.02.2012Job Cluby pomáhají nezaměstnaným najít práciO Roma Vakeren
26.09.2011Varnsdorfský starosta: Situace v regionu může dál eskalovatZprávy ze života Romů
17.09.2011Příběh Jana KoryO Roma Vakeren
03.09.2011Díky rekvalifikačním kurzům lze získat práci, ne ale vždyO Roma Vakeren
27.08.2011Maďarští Rómové chtějí vylepšit svůj obraz ve společnostiZprávy ze života Romů
13.08.2011Snili o bohatství, dnes se přehrabují v haraburdíZprávy ze života Romů
06.01.2011Někteří mostečtí Romové nechodí na úřad práce, prý neumějí českyZprávy ze života Romů
09.12.2010V Maďarsku se snaží o integraci Romů tradičně i netradičněZprávy ze života Romů
01.10.2010Situace Romů v MaďarskuO Roma Vakeren
20.08.2010Rekvalifikační kurzy pro nezaměstnané pořádá sdružení Velká ohrada zdarmaO Roma Vakeren
16.07.2010Ztráta zaměstnáníO Roma Vakeren
16.07.2010ZprávyO Roma Vakeren
26.03.2010Sdružení Velká ohrada bude pokračovat v podpoře zaměstnanosti RomůO Roma Vakeren
21.08.2009Rekvalifikační kurzy pomáhají lidem uplatnit se v novém zaměstnáníO Roma Vakeren
03.06.2008Studie: Mezi nezaměstnanými mladými lidmi převažují RomovéZprávy ze života Romů
29.02.2008Zaměstnávání Romů O Roma Vakeren
22.02.2008O uzavírání pracovní smlouvy O Roma Vakeren
15.02.2008Jak uzavírat pracovní smlouvy O Roma Vakeren
25.01.2008Pracovní zkušenosti člověka ze sociálně vyloučené lokalityO Roma Vakeren
25.01.2008Co dělat v případě další nezaměstnanostiO Roma Vakeren
10.08.2007Míra nezaměstnanosti Romů u nás je velmi vysokáO Roma Vakeren
10.08.2007Romové na Kladensku těžko shánějí práciO Roma Vakeren
10.08.2007Nezaměstnaní se nezřídka živí sběrem železného odpaduO Roma Vakeren
10.08.2007Poptávka po práci převyšuje nabídku Úřadu práce v KladněO Roma Vakeren
10.08.2007O nezaměstnanosti RomůO Roma Vakeren
10.08.2007Ve Středočeském kraji mají Romové větší šanci získat práciO Roma Vakeren
18.05.2007Romové na Mladoboleslavsku jsou ohroženi lichvouO Roma Vakeren
02.02.2007Skupina Manushe připravila školení pro nezaměstnané ženyO Roma Vakeren
12.01.2007Sdružení Romea školí budoucí zprostředkovatele práceO Roma Vakeren
03.11.2006Sdružení Slovo 21 nabízí motivační kurz pro romské nezaměstnané ženyO Roma Vakeren
03.11.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.10.2006Brněnské středisko Drom rozšířilo služby pro Romy hledající práciZprávy ze života Romů
29.09.2006Projekt EQUAL bude přispívat ke zvyšování kvalifikace nezaměstnaných RomůO Roma Vakeren
23.06.2006Na internetu začala fungovat burza práce, určená hlavně RomůmZprávy ze života Romů
28.02.2006Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
03.02.2006Sbírka pro SlovenskoO Roma Vakeren
09.01.2006Vláda startuje monitoring romských komunitZprávy ze života Romů
14.12.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
30.09.2005V mnoha romských osadách na Slovensku nejsou dodržována základní lidská právaO Roma Vakeren
12.08.2005Po sociálních reformách na Slovensku přicházejí tamní Romové do ČRO Roma Vakeren
08.07.2005Nezaměstnaní Romové z Brna mají šanci získat práci i v zahraničíO Roma Vakeren
26.05.2005Osm evropských států chce v příštích letech zlepšit podmínky života RomůZprávy ze života Romů
05.04.2005Vnitro: Migrace slovenských Romů není masová, ale trvá už létaZprávy ze života Romů
25.03.2005V Ústí nad Labem proběhla konference Romové v českých městech a obcích - zaměstnanostO Roma Vakeren
22.03.2005Britové chtějí Čechům ukázat, jak snížit nezaměstnanost RomůZprávy ze života Romů
18.03.2005Most zaměstná několik Romů jako domovníky, přispěje Evropská unieZprávy ze života Romů
11.03.2005V Postoloprtech křesťané pomáhají občanům v tísniO Roma Vakeren
11.03.2005Obava z emigrace slovenských Romů do ČR se nepotvrdilaO Roma Vakeren
11.02.2005Zmatky na úřadu práceO Roma Vakeren
09.02.2005Vláda schválila projekt pomoci nezaměstnaným ve středním věkuZprávy ze života Romů
07.02.2005Projekt má letos u 40.000 nezaměstnaných zvýšit šanci na práciZprávy ze života Romů
27.01.2005Konzultantka: Romy při hledání práce demotivuje systém dávekZprávy ze života Romů
14.01.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.01.2005Zpráva: Stát dává víc peněz, nezaměstnanost Romů ale neklesáZprávy ze života Romů
09.01.2005Z osady v Bystranech odjelo do Británie za prací už 300 RomůZprávy ze zahraničí
21.12.2004Škromach: ČR nemění podmínky, aby bránila přijít za dávkamiZprávy ze života Romů
14.11.2004Mluvčí: Komise proti přílivu slovenských Romů už není nutnáZprávy ze života Romů
08.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.09.2004ČT: Vláda dostala kritickou zprávu o situaci slovenských RomůZprávy ze života Romů
27.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
06.08.2004V Lounech působí pouze jedna romská terénní pracovniceO Roma Vakeren
23.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.07.2004LN: Na Ostravsku se zadlužily stovky romských rodinZprávy ze života Romů
16.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.07.2004Z dlouhodobě nezaměstnané se stala podnikatelkaO Roma Vakeren
13.07.2004V Česku vzniká systém včasného upozornění na možný příliv RomůZprávy ze života Romů
04.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
23.04.2004Mareš nevidí důvod k obavám z exodu Romů do ČR po rozšíření unieZprávy ze života Romů
02.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.03.2004Policii se daří lépe odhalovat případy lichvyO Roma Vakeren
09.03.2004Zpráva vnitra: Policii se začíná dařit potírat lichvu mezi RomyZprávy ze života Romů
16.02.2004Švédský deník o "hrozbě EU" ze strany středoevropských RomůZprávy ze života Romů
16.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.01.2004Nejdůležitější události roku 2003 hodnotí sociolog Fedor GálO Roma Vakeren
19.12.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.12.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.12.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
14.11.2003Dom Job pomáhá mladým nezaměstnaným lidemO Roma Vakeren
01.10.2003Praha a Bratislava společně proti nežádoucí migraciZprávy ze života Romů
26.09.2003Romská zaměstnanecká agentura pomáhá ostravským Romům najít práciO Roma Vakeren
15.08.2003Sociální problémy ostravských RomůO Roma Vakeren
13.06.2003Největším problémem Romů z Chebu je nezaměstnanostO Roma Vakeren
06.06.2003Nová pracovní místa pro RomyO Roma Vakeren
30.05.2003Do ČR směřuje mnoho Romů ze SlovenskaO Roma Vakeren
09.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
25.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
21.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
14.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.02.2003V Ostravě pracuje speciální policejní tým na potírání lichvyO Roma Vakeren
29.11.2002Konference o zaměstnanosti, vzdělávání a podnikáníO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
13.09.2002ZprávyO Roma Vakeren
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.07.2002Za jakých podmínek můžete dostat výpověď?O Roma Vakeren
21.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
24.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Projekt EU v oblasti zaměstnanostiO Roma Vakeren
12.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
27.02.2002Americký velvyslanec Stapleton přijel do ústecké Matiční uliceZprávy ze života Romů
22.02.2002Jaká je nezaměstnanost Romů na Přerovsku?O Roma Vakeren
01.02.2002Společnost Kerav bude zajišťovat práci nezaměstnaným RomůmO Roma Vakeren
14.12.2001Nový dokumentární film České televize se zabývá lichvouO Roma Vakeren
29.10.2001Romští lichváři před soudemZprávy ze života Romů
05.10.2001BrnoO Roma Vakeren
15.06.2001ŠtrasburkO Roma Vakeren
04.06.2001ZprávyO Roma Vakeren
04.05.2001PrahaO Roma Vakeren
06.04.2001Ústí nad labemO Roma Vakeren
11.06.2000Konzultant RE: Žádné zvláštní špatné vztahy s Romy v Ústí nejsouZprávy ze života Romů
24.03.2000Ministři jednali o koncepci politiky vůči RomůmZprávy ze života Romů
22.03.2000Romové požadují vlastní úřadZprávy ze života Romů
26.02.2000Současná romská komunita v EvropěHistorie
26.02.2000HistorieHistorie
26.02.2000Podle poslanců je třeba vědět, proč úřady práce Romy označovalyZprávy ze života Romů
26.02.2000Úřady práce si už řadu let v evidenci označují zvlášť RomyZprávy ze života Romů
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
26.02.2000ListopadHistorie
23.02.2000Odborníci Rady Evropy na romskou problematiku ocenili ÚstíZprávy ze života Romů
10.03.1999Společnost Rovné šance chce zprostředkovávat práci RomůmZprávy ze života Romů
29.05.1998V maďarském parlamentu zasedne strana s nacionalistickými názoryZprávy ze života Romů
08.05.1998Maďarsko uctilo památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
20.03.1998BudapešťZprávy ze života Romů
06.02.1998BudapestZprávy ze života Romů
23.01.1998BudapestZprávy ze života Romů
18.09.1997Usti nad LabemZprávy ze života Romů
11.09.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů
07.08.1997Romové si v Budapešti připomněli oběti holocaustuZprávy ze života Romů
01.08.1997PrahaAktuality

=[ Právní poradna ]=
Jak nepřijít o střechu nad hlavou
Na naši právní poradnu se obrací stále více vás - posluchačů - s nejrůznějšími problémy. Ale nejčastěji vás trápí nesnáze s bydlením. Marie Vrábelová tedy navštívila advokátní kancelář Kláry Veselé - Samkové a ptala se jí, jaká je v bydlení Romů současná situace.

"Já musím říct, že otázka bydlení je naprosto zásadní, nejzásadnější, nejzákladnější lidskou potřebou a zároveň je to také otázka, ve které jsou Romové jednoznačně nejvíce ohroženi."

"V čem mohou být konkrétně ohroženi? Nejasnou smlouvou, nebo v tom, že se nechají nachytat na neznalostech?"

"Všeobecně lze vidět tlak majitelů nemovitostí Romy vystěhovávat. S politováním musím konstatovat, že je v podstatě jedno, jestli to jsou soukromí majitelé nebo jestli to jsou obce, možná že i u obcí je tlak ještě větší. Protože vystěhování Romů z obecného majetku je velmi populistický krok, kterým se každá radnice může velmi dobře prokázat voličům a ukázat, jak je neobyčejně úspěšná."

"Romové si často myslí, že stát je ještě chrání, že je na ulici prostě nepošle. Často to řeší ubytovnou, což samozřejmě řešení není."

"Tady já musím apelovat. Stát, bohužel, Romy nechrání. Já to vidím sama i ze své vlastní praxe, že se Romové obrací na obce se žádostmi a prosbami o pomoc. Mají úplně špatné představy o tom, co obec může udělat. Hlavně netuší, že obec je něco jiného než stát a stát nemůže nařídit obci, jak se má obec chovat. Obce spoléhají na to, že Romové nemají přístup k právu, nemají přístup k právníkům, zneužívají této situace a volí velmi často, řekněme diplomaticky, nadstandardní nebo spíše nestandardní metody užití práva, a to buď úplně při mantinelech možného zákonného výkladu, nebo i lehce za mantinely. Vzniká tu vrstva lidí, kteří vůbec nemají bydliště, bydlí po ubytovnách, což nesplňuje podmínky pro trvalé bydlení a hlavně je to jedna z úplně nejdražších forem bydlení, která existuje."

"Jak z této situace ven? Myslíte si, že existuje nějaké řešení?"

"Řešení, dle mého názoru, existuje, i když je nesmírně obtížné a vyžaduje obrovskou dávku sebekázně a obrovskou dávku sebeobětování se, zejména v první fázi. Já se domnívám, že dnes by měli, v podstatě všichni Romové, včetně těch, kteří jsou na sociální podpoře a kteří nemají vůbec žádné peníze, udělat všechno pro to, naprosto cokoliv, aby se dostali k jakékoliv nemovitosti, která by byla jejich a kde by mohli hlavu složit."

Tolik advokátka Klára Veselá Samková, ale tím její rady zdaleka nekončí. V dalších vysíláních se tomuto problému budeme věnovat opět, příště se konkrétně dozvíte, jak vůbec lze byt získat. Vaše dotazy nám můžete napsat na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2 - romská redakce.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.01.2016Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouvaO Roma Vakeren
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
27.08.2011Co dělat, když zkrachuje firma, která Vám rekonstruuje byt?O Roma Vakeren
23.04.2011Prodlení při placení nájmuO Roma Vakeren
12.02.2011Konference o zlepšování přístupu Romů k bydleníO Roma Vakeren
02.02.2011Open Society Fund Praha pořádá konferenci Jak zlepšit přístup Romů k bydleníZprávy ze života Romů
17.09.2010Problémy s řemeslníkyO Roma Vakeren
20.08.2010Vytopená domácnostO Roma Vakeren
09.07.2010PodnájemO Roma Vakeren
02.07.2010Deregulace nájemnéhoO Roma Vakeren
25.05.2010EU přijímá nová opatření ke zlepšení podmínek bydlení romských komunitZprávy ze života Romů
23.04.2010Nová koncepce dostupnosti bydlení pro lidi akutně ohrožené sociálním vyloučenímO Roma Vakeren
08.04.2010Romové po návratu z Kanady nemají ve Volarech bydleníZprávy ze života Romů
03.03.2010Bytová družstva budou jednat o nepřizpůsobivých sousedechZprávy ze života Romů
18.09.2009Problémy Romů v oblasti bydleníO Roma Vakeren
03.04.2009Neplacení nájemnéhoO Roma Vakeren
06.03.2009Přihlašování osob ve společné domácnostiO Roma Vakeren
06.02.2009Důvody k výpovědi z pronajatého bytu bez přivolení souduO Roma Vakeren
23.01.2009Kdy můžeme dostat výpověď z nájemního bytu bez přivolení souduO Roma Vakeren
09.01.2009Podnájem a výpověď z bytuO Roma Vakeren
31.10.2008Převod nájemní smlouvyO Roma Vakeren
17.10.2008Na co je třeba dbát při podnájmu bytuO Roma Vakeren
10.10.2008Jak postupovat při podepisování nájemní smlouvyO Roma Vakeren
04.01.2008Romové a problémy s bydlením O Roma Vakeren
21.09.2007Problémy po nezaplacení nájmuO Roma Vakeren
22.02.2007Spor o formu pomoci RomůmZprávy ze života Romů
21.02.2007Čunek: Někteří vystěhovaní Romové na opravy peníze už dostaliZprávy ze života Romů
11.12.2006Na domy vsetínských Romů na Jesenicku je vyhlášena exekuceZprávy ze života Romů
09.12.2006Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská právaZprávy ze života Romů
08.12.2006Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská právaZprávy ze života Romů
15.11.2006Romové podali na starostu Čunka a jeho kolegy trestní oznámeníZprávy ze života Romů
13.11.2006Vystěhovaní Romové z Jesenicka se do Vsetína zatím nevrátiliZprávy ze života Romů
05.11.2006Peníze na výstavbu buněk pro vystěhované Romy pocházely od státuZprávy ze života Romů
02.11.2006Kasal kritizoval Čunkovo řešení problémů s romskými neplatičiZprávy ze života Romů
20.10.2006Olomoucký kraj odsoudil stěhování vsetínských Romů na JesenickoZprávy ze života Romů
09.06.2006Novela občanského zákona zjednodušila výpověď z bytuO Roma Vakeren
09.06.2006O novele občanského zákona s právníkemO Roma Vakeren
02.06.2006Novela Občanského zákoníku mění podmínky výpovědi z bytuO Roma Vakeren
12.05.2006O vystěhování neplatičů z bytů už nemusejí rozhodovat soudyO Roma Vakeren
14.04.2006Novela občanského zákoníku přinese nájemníkům řadu problémůO Roma Vakeren
09.01.2006Vláda startuje monitoring romských komunitZprávy ze života Romů
10.06.2005Smíchovští Romové mají problémy především s placením nájemnéhoO Roma Vakeren
04.02.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.02.2005Musíme platit nájemné za dva byty, ačkoliv jeden přechodně neužíváme?O Roma Vakeren
02.02.2005Le Monde poukazuje na diskriminaci Romů v České republiceZprávy ze života Romů
01.02.2005Hradecký kraj navrhl Kostelci pomoc při oddlužení RomůZprávy ze života Romů
23.07.2004Pětice Romů z Jeseníku přišla o střechu nad hlavouO Roma Vakeren
25.06.2004Pardubický magistrát nepřiděluje byty všem oprávněným žadatelůmO Roma Vakeren
11.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.06.2004Romové ve Španělsku míří z ghett do paneláků, v ČR spíše naopakZprávy ze života Romů
04.05.2004MfD: Romové z Ústí mají strach z moravských vyděračů nájemnéhoZprávy ze života Romů
13.02.2004Na co se zaměřit při koupi bytu či nemovitostiO Roma Vakeren
06.02.2004Jak financovat život ve vlastním doměO Roma Vakeren
24.01.2004Jak získat nemovitost nebo bytO Roma Vakeren
16.01.2004Jak získat bytO Roma Vakeren
05.12.2003Jaké jsou možnosti řešení problémů Romů s bydlenímO Roma Vakeren
31.10.2003Jak vidí situaci Romů v ČR tajemník rady vlády Czeslaw Walek?O Roma Vakeren
31.10.2003Převod nájemní smlouvy na nového nájemníka bývá často problémemO Roma Vakeren
24.10.2003Práva nájemníků při přidělení náhradního bytuO Roma Vakeren
10.10.2003K velkým problémům Romů patří dluhy na nájemnémO Roma Vakeren
10.10.2003Co mají Romové dělat, aby nepřišli o byt, ve kterém celá léta bydlí?O Roma Vakeren
05.09.2003Občanské sdružení za lidská práva romských občanů se snaží zlepšit životní podmínky Romů na JesenickO Roma Vakeren
20.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
16.05.2003Romská rodina z Terezína se po povodních nemá kam vrátitO Roma Vakeren
28.02.2003V ústecké Matiční ulici budou místní a dobrovolníci opět uklízet odpadFotoaktuality
20.12.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.12.2002Jak se žije na pražském sídlištiO Roma Vakeren
13.12.2002Možnosti přidělení obecních bytůO Roma Vakeren
06.12.2002V jakém případě máte právo na úhradu finančních prostředků po rekonstrukci obecního bytuO Roma Vakeren
29.11.2002Nájemní právo na bytO Roma Vakeren
29.11.2002Bourá se prostějovská lokalita U Svaté AnnyO Roma Vakeren
22.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.11.2002Po jaké době neplacení nájemného může být tento fakt důvodem k vystěhování dlužníka nájemcem z bytu?O Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.10.2002Jak žije jedna karlínská rodina postižená povodněmiO Roma Vakeren
25.10.2002Jak zákon pamatuje na lidi v případě nekvalitního bydleníO Roma Vakeren
04.10.2002Kdo má právo dědit byt v osobním vlastnictvíO Roma Vakeren
30.08.2002Náhrada bytu u majitelů po povodníchO Roma Vakeren
30.08.2002Kde budou bydlet obyvatelé Karlína, kteří přišli o byt?O Roma Vakeren
30.08.2002Popovodňová Matiční uliceO Roma Vakeren
23.08.2002Obyvatelé Karlína se již mohli podívat do místa svého bydlištěO Roma Vakeren
23.08.2002Jak postupovat při ztrátě nájemní smlouvy během povodněO Roma Vakeren
23.08.2002Romové v Ústí nad Labem ještě nemohou po povodních domůO Roma Vakeren
23.08.2002Obyvatelé pražského Karlína nalezli útočiště na strahovských kolejíchO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.06.2002Pronajímání části bytuO Roma Vakeren
04.05.2002V ČR vznikají podle Mladé fronty Dnes etnická ghetta, naplněná sociálně slabými RomyZprávy ze života Romů
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Máme vyměnit malý ale státní byt za větší v domě se soukromým majitelem?O Roma Vakeren
12.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.04.2002Mámě měnit státní byt za byt u soukromého majitele?O Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.04.2002Trvalý pobytO Roma Vakeren
29.03.2002Trvalý pobytO Roma Vakeren
22.03.2002Byty pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
22.03.2002Camp Kristina se stal útočištěm Romů bez přístřešíO Roma Vakeren
18.01.2002Romové se stěhují z ProstějovaO Roma Vakeren
13.07.2001SlovenskoO Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
04.05.2001PrahaO Roma Vakeren
27.04.2001ŠvédskoO Roma Vakeren
27.04.2001Zoufalé bytové podmínky romských rodin v NymburceO Roma Vakeren
13.04.2001Mladá BoleslavO Roma Vakeren
13.04.2001Romové se stěhují z Mladé Boleslavi do okolních vesnicO Roma Vakeren
06.04.2001Ústí nad labemO Roma Vakeren
09.07.2000Prostějované vyzvali v petici radnici, aby zasáhla proti RomůmZprávy ze života Romů
09.07.2000V Bratislavě jednala OBSE o situaci Romů v EvropěZprávy ze života Romů
09.07.2000Vystěhování novopackých Romů je podle ústecké starostky etnickou čistkouZprávy ze života Romů
09.07.2000Ústecká starostka nedostala možnost jednat v Nové Pace o RomechZprávy ze života Romů
04.07.2000Novopačtí Romové se odmítají vystěhovat ze zdemolovaného domuZprávy ze života Romů
05.05.2000Novopačtí Romové se zatím do Ústí nad Labem nepřistěhovaliZprávy ze života Romů
05.05.2000Romové absolvovali v rámci projektu komunitního bydlení školeníZprávy ze života Romů
05.05.2000Vláda finančně pomůže vzniku romského komunitního bydlení v BrněZprávy ze života Romů
24.03.2000První domkáři opustili Matiční uliciZprávy ze života Romů
22.03.2000Romové požadují vlastní úřadZprávy ze života Romů
14.03.2000Tragédie v romské osadě Jarovnice v roce 1998Historie
26.02.2000Romové z Písku se za asistence radnice přestěhovali na TřebíčskoZprávy ze života Romů
26.02.2000ČervenecHistorie
26.02.2000SrpenHistorie
22.02.2000Straškovští Romové se dnes nastěhovali do nových bytůZprávy ze života Romů
01.12.1999Další ústečtí občané v okolí Matiční žádají vykoupení svých domkůZprávy ze života Romů
23.04.1999Uhl: Starosta neměl k dohodě o plotu v ústecké Matiční ulici svoleníZprávy ze života Romů
21.04.1999Domkáři z Matiční ulice píší vládě, aby odvolala Petra UhlaZprávy ze života Romů
13.04.1999Beseda s Petrem Uhlem v Prostějově skončila pro nezájem Romů fiaskemZprávy ze života Romů
15.01.1999Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
18.12.1998KolínZprávy ze života Romů
14.08.1998Valašské MeziříčíZprávy ze života Romů
07.08.1998OstravaZprávy ze života Romů
15.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
25.09.1997Ceska TrebovaZprávy ze života Romů
28.08.1997OstravaZprávy ze života Romů
14.08.1997V Liscine nechtějí nepřizpůsobivé rodinyAktuality
07.08.1997OstravaZprávy ze života Romů
ChanovFakta o Romech

=[ Reportáž ]=
Co se děje v brněnském romském středisku Drom?
V následujících minutách se společně vydáme do brněnského romského sřediska Drom, které najdete v Bratislavské ulici č.41. Centrum nabízí služby zejména Romům. Pro děti doučování, malování a práci v keramické dílně. Dospělí mohou plést košíky, skládat muziku ve studiu a ti nejstarší tam mají svůj seniorský klub. Předsedou sdružení a ředitelem centra je Miroslav Zima, kterého jsme v závěru uplynulého roku roku pozvali k mikrofonu.

Romské sředisko Drom "Uplynulý rok byl pro mě asi nejtěžší ze všech. Pro naše středisko to byl rok, kdy jsme se potýkali s řadou finančních problémů, kdy došlo k dokončení rekonstrukce domu. Vrátily se nám všechny nebytové prostory, to znamenalo obnovit naši činnost v plném rozsahu, to bylo velmi náročné. Přitom se nám velmi rozrostl projekt JOM, to je humanitární pomoc seniorům. Dokončili jsme klubovnu pro seniory, projekt školení terénních sociálních pracovníků, který je celorepublikový, takže jsme měli docela hodně práce."

"Do střediska Drom dochází mnoho Romů, určitě jim pomáháte, věnujete se i sociální práci. Myslíte si, že se jejich sociální situace lepší?"

"Já se domnívám, že z hlediska obecného nastavení došlo k řadě změn. V této republice se podařilo udělat spoustu věcí, které vytvářejí předpoklady k tomu, aby se případ řešil. Chceme připravovat zástupce "neziskovek" na přípravu a realizaci projektu v rámci EU. Sociální situace Romů je čím dál horší. Změnami v zákonech, na které tito lidé nejsou připraveni a jež probíhají v oblasti bydlení, se propadají ve společnosti stále hlouběji. Vznikla tady skupina mladých úspěšných Romů, kteří jsou vystudovaní."

"Myslíte si, že je společnost připravena zabránit nebo zastavit vylučování romských komunit, jako vystěhovávání.. atd."

"Já se obávám, že momentálně je situace krizová a politická vůle k tomu není nastavena. Dnes naopak vidíme spíše snahu o řešení bytových problémů úplným vytlačením těchto problémových komunit z měst apod. Je potřeba se připravit na vstup do EU tak, abychom uměli v rámci "neziskovek" spolupracovat, získávat projekty na podporu sociální inkluze, aby se tito lidé dále nepropadali."

"Je možné, aby situaci ovlivnili samotní Romové?"

"Samozřejmě, ano. Jedná se jednak o jejich aktivní vstup do terénní sociální práce. Po mé zkušenosti, nelze řešit jednu skupinu jako celek, musíme pomáhat individuálně. Každý problém je jiný, každý má svá specifika. Dnes už není situace taková, že stát zabezpečí bydlení. Romové si musí uvědomit, že jsme v jiných podmínkách, v jiné situaci, že každý si musí bydlení chránit. Záleží to hlavně na něm a je to rozhodující pro jejich další život."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.01.2016Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouvaO Roma Vakeren
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
28.02.2015Vláda schválila strategii romské integrace na příštích pět letO Roma Vakeren
13.12.2014Mezinárodní romská konference v Bruselu se zabývala zlepšením integraci Romů v celé EvropěO Roma Vakeren
13.07.2013Byla představena zpráva o plnění Národní strategie integrace RomůO Roma Vakeren
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
12.06.2012Vládní zmocněnec pro RomyZprávy ze života Romů
24.02.2012Projekt „Šanci dětem!“ v cílové rovince!Zprávy ze života Romů
08.11.2011Ministr Kubice přijel řešit problémy na sever ČechZprávy ze života Romů
15.10.2011Se Zdeňkem Gužim a Karlem Holomkem o řešení situace Romů v ČeskuO Roma Vakeren
15.10.2011Předsudky a stereotypy v přístupu vůči Romům se staly tématem výzkumu Světové bankyO Roma Vakeren
26.09.2011Varnsdorfský starosta: Situace v regionu může dál eskalovatZprávy ze života Romů
22.09.2011Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnciZprávy ze života Romů
27.08.2011Co dělat, když zkrachuje firma, která Vám rekonstruuje byt?O Roma Vakeren
23.05.2011V Česku přibývá chudinských ghettZprávy ze života Romů
23.04.2011Prodlení při placení nájmuO Roma Vakeren
12.02.2011Konference o zlepšování přístupu Romů k bydleníO Roma Vakeren
02.02.2011Open Society Fund Praha pořádá konferenci Jak zlepšit přístup Romů k bydleníZprávy ze života Romů
22.10.2010Jak vypadá současná Rada pro záležitosti romské menšinyO Roma Vakeren
15.10.2010Romové v Rumunsku: Přínosy Dekády romské inkluze pro rumunské RomyO Roma Vakeren
15.10.2010S Lejlou Abbasovou o projektu Gypsy Spirit 2010O Roma Vakeren
17.09.2010Rozhovor s Boženou Fílovou, romskou koordinátorkou pro PrahuO Roma Vakeren
17.09.2010Problémy s řemeslníkyO Roma Vakeren
20.08.2010Vytopená domácnostO Roma Vakeren
02.08.2010Němci ocení mladé Romy z Ostravy za boj proti diskriminaciZprávy ze života Romů
09.07.2010PodnájemO Roma Vakeren
02.07.2010Deregulace nájemnéhoO Roma Vakeren
25.05.2010EU přijímá nová opatření ke zlepšení podmínek bydlení romských komunitZprávy ze života Romů
14.05.2010O vzdělávání romských dětí s Martinem ŠimáčkemO Roma Vakeren
23.04.2010Nová koncepce dostupnosti bydlení pro lidi akutně ohrožené sociálním vyloučenímO Roma Vakeren
08.04.2010Romové po návratu z Kanady nemají ve Volarech bydleníZprávy ze života Romů
01.04.2010Děti ze sociálně vyloučených lokalit v Brně dostanou šanci!Zprávy ze života Romů
03.03.2010Bytová družstva budou jednat o nepřizpůsobivých sousedechZprávy ze života Romů
29.01.2010Vláda schválila Koncepci romské integraceO Roma Vakeren
23.12.2009Kocáb: Agentura pro začleňování Romů by se měla proměnit v celostátní úřadZprávy ze života Romů
22.12.2009O integraci Romů do české společnostiZprávy ze života Romů
21.12.2009Vláda chce bojovat proti sociálnímu vyloučení RomůZprávy ze života Romů
21.12.2009Vláda souhlasí s Kocábovou koncepcí romské integraceZprávy ze života Romů
18.09.2009Problémy Romů v oblasti bydleníO Roma Vakeren
03.07.2009Evropští poslanci odsouhlasili integrovanou evropskou platformu pro začleňování Romů do společnostiO Roma Vakeren
03.04.2009Neplacení nájemnéhoO Roma Vakeren
06.03.2009Přihlašování osob ve společné domácnostiO Roma Vakeren
06.02.2009Důvody k výpovědi z pronajatého bytu bez přivolení souduO Roma Vakeren
23.01.2009Kdy můžeme dostat výpověď z nájemního bytu bez přivolení souduO Roma Vakeren
09.01.2009Podnájem a výpověď z bytuO Roma Vakeren
31.10.2008Převod nájemní smlouvyO Roma Vakeren
17.10.2008Na co je třeba dbát při podnájmu bytuO Roma Vakeren
10.10.2008Jak postupovat při podepisování nájemní smlouvyO Roma Vakeren
11.01.2008Brněnské sdružení Drom uskutečňuje projekt komunitního bydlení O Roma Vakeren
04.01.2008Romové a problémy s bydlením O Roma Vakeren
21.09.2007Problémy po nezaplacení nájmuO Roma Vakeren
15.06.2007Organizace Drom usiluje o prevenci zdraví v sociálně slabých a vyloučených rodináchO Roma Vakeren
22.02.2007Spor o formu pomoci RomůmZprávy ze života Romů
21.02.2007Čunek: Někteří vystěhovaní Romové na opravy peníze už dostaliZprávy ze života Romů
11.12.2006Na domy vsetínských Romů na Jesenicku je vyhlášena exekuceZprávy ze života Romů
09.12.2006Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská právaZprávy ze života Romů
08.12.2006Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská právaZprávy ze života Romů
15.11.2006Romové podali na starostu Čunka a jeho kolegy trestní oznámeníZprávy ze života Romů
13.11.2006Vystěhovaní Romové z Jesenicka se do Vsetína zatím nevrátiliZprávy ze života Romů
05.11.2006Peníze na výstavbu buněk pro vystěhované Romy pocházely od státuZprávy ze života Romů
02.11.2006Kasal kritizoval Čunkovo řešení problémů s romskými neplatičiZprávy ze života Romů
20.10.2006Olomoucký kraj odsoudil stěhování vsetínských Romů na JesenickoZprávy ze života Romů
12.10.2006Brněnské středisko Drom rozšířilo služby pro Romy hledající práciZprávy ze života Romů
09.06.2006Novela občanského zákona zjednodušila výpověď z bytuO Roma Vakeren
09.06.2006O novele občanského zákona s právníkemO Roma Vakeren
02.06.2006Novela Občanského zákoníku mění podmínky výpovědi z bytuO Roma Vakeren
12.05.2006O vystěhování neplatičů z bytů už nemusejí rozhodovat soudyO Roma Vakeren
14.04.2006Novela občanského zákoníku přinese nájemníkům řadu problémůO Roma Vakeren
09.01.2006Vláda startuje monitoring romských komunitZprávy ze života Romů
23.12.2005Středisko DROM hledá pedagogického pracovníka s mládežíCo se chystá
26.08.2005V Pardubicích proběhlo setkání romských a proromských aktivistůO Roma Vakeren
26.08.2005Součástí projektu romské integrace je i mediální kurzO Roma Vakeren
10.06.2005Smíchovští Romové mají problémy především s placením nájemnéhoO Roma Vakeren
03.06.2005Romské středisko Drom uspořádalo oslavu Mezinárodního dne dětíFotoaktuality
04.05.2005Ministři dostanou další úkoly týkající se integrace Romů v záříZprávy ze života Romů
22.04.2005Sdružení Drom chce pro romské řemeslníky vytvořit distribuční síťZprávy ze života Romů
04.02.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.02.2005Musíme platit nájemné za dva byty, ačkoliv jeden přechodně neužíváme?O Roma Vakeren
02.02.2005Le Monde poukazuje na diskriminaci Romů v České republiceZprávy ze života Romů
01.02.2005Hradecký kraj navrhl Kostelci pomoc při oddlužení RomůZprávy ze života Romů
25.01.2005Zlínský kraj podpoří projekty integrace, loni dal peníze obcímZprávy ze života Romů
12.11.2004Sdružení pro podporu integraceO Roma Vakeren
23.07.2004Pětice Romů z Jeseníku přišla o střechu nad hlavouO Roma Vakeren
02.07.2004Vláda přijala třetí aktualizaci koncepce romské integraceO Roma Vakeren
25.06.2004Pardubický magistrát nepřiděluje byty všem oprávněným žadatelůmO Roma Vakeren
11.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.06.2004Romové ve Španělsku míří z ghett do paneláků, v ČR spíše naopakZprávy ze života Romů
14.05.2004Program romské integraceO Roma Vakeren
04.05.2004MfD: Romové z Ústí mají strach z moravských vyděračů nájemnéhoZprávy ze života Romů
18.02.2004Absolventi prvního kombinovaného studia pro romské občany dostali osvědčení o rekvalifikaciFotoaktuality
13.02.2004Na co se zaměřit při koupi bytu či nemovitostiO Roma Vakeren
06.02.2004Jak financovat život ve vlastním doměO Roma Vakeren
24.01.2004Jak získat nemovitost nebo bytO Roma Vakeren
16.01.2004Jak získat bytO Roma Vakeren
02.01.2004Gabriela Hrabaňová, předsedkyně sdružení Athinganoi, o projektu Dekáda integrace RomůO Roma Vakeren
02.01.2004Zmocněnec vlády pro lidská práva Jan Jařab: podařilo se vytvořit systemizovaný program podpory romských komunitO Roma Vakeren
12.12.2003Klub brněnského střediska Drom bude sloužit seniorůmO Roma Vakeren
05.12.2003U mikrofonu: Zuzana Gáborová ze sdružení DromO Roma Vakeren
05.12.2003Jaké jsou možnosti řešení problémů Romů s bydlenímO Roma Vakeren
05.12.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
31.10.2003Jak vidí situaci Romů v ČR tajemník rady vlády Czeslaw Walek?O Roma Vakeren
31.10.2003Převod nájemní smlouvy na nového nájemníka bývá často problémemO Roma Vakeren
24.10.2003Práva nájemníků při přidělení náhradního bytuO Roma Vakeren
10.10.2003K velkým problémům Romů patří dluhy na nájemnémO Roma Vakeren
10.10.2003Co mají Romové dělat, aby nepřišli o byt, ve kterém celá léta bydlí?O Roma Vakeren
05.09.2003Občanské sdružení za lidská práva romských občanů se snaží zlepšit životní podmínky Romů na JesenickO Roma Vakeren
20.06.2003Sborník "Co se osvědčilo" představuje úspěšné projekty pro romskou menšinuO Roma Vakeren
20.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
13.06.2003Postřehy o životě Romů v zemích EUO Roma Vakeren
06.06.2003Host O Roma vakeren: Anna a Ladislav SuchánkoviO Roma Vakeren
06.06.2003Rokycanští Romové představují své aktivityO Roma Vakeren
30.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
16.05.2003Romská rodina z Terezína se po povodních nemá kam vrátitO Roma Vakeren
14.03.2003Kvalita vzdělávání Romů se má zvyšovatO Roma Vakeren
14.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.02.2003V ústecké Matiční ulici budou místní a dobrovolníci opět uklízet odpadFotoaktuality
12.02.2003Ve Vesničce soužití se narodilo první dítěFotoaktuality
17.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
20.12.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.12.2002Jak se žije na pražském sídlištiO Roma Vakeren
13.12.2002Možnosti přidělení obecních bytůO Roma Vakeren
06.12.2002V jakém případě máte právo na úhradu finančních prostředků po rekonstrukci obecního bytuO Roma Vakeren
29.11.2002Nájemní právo na bytO Roma Vakeren
29.11.2002Bourá se prostějovská lokalita U Svaté AnnyO Roma Vakeren
22.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
22.11.2002Severočeský JirkovO Roma Vakeren
15.11.2002Ostravská Vesnička soužitíO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.11.2002Po jaké době neplacení nájemného může být tento fakt důvodem k vystěhování dlužníka nájemcem z bytu?O Roma Vakeren
08.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.10.2002Jak žije jedna karlínská rodina postižená povodněmiO Roma Vakeren
25.10.2002Jak zákon pamatuje na lidi v případě nekvalitního bydleníO Roma Vakeren
04.10.2002Kdo má právo dědit byt v osobním vlastnictvíO Roma Vakeren
06.09.2002Začal nový školní rokO Roma Vakeren
30.08.2002Náhrada bytu u majitelů po povodníchO Roma Vakeren
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
30.08.2002Kde budou bydlet obyvatelé Karlína, kteří přišli o byt?O Roma Vakeren
30.08.2002Popovodňová Matiční uliceO Roma Vakeren
23.08.2002Obyvatelé Karlína se již mohli podívat do místa svého bydlištěO Roma Vakeren
23.08.2002Jak postupovat při ztrátě nájemní smlouvy během povodněO Roma Vakeren
23.08.2002Romové v Ústí nad Labem ještě nemohou po povodních domůO Roma Vakeren
23.08.2002Obyvatelé pražského Karlína nalezli útočiště na strahovských kolejíchO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
02.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.07.2002Integrační středisko pro mládež v Chodově u Karlových VarůO Roma Vakeren
14.06.2002Pronajímání části bytuO Roma Vakeren
15.05.2002Prezident by uvítal více státní pomoci Romům, azylantům a vězňůmZprávy ze života Romů
15.05.2002Prezident by uvítal více státní pomoci Romům, azylantům a vězňůmZprávy ze života Romů
13.05.2002Český helsinský výbor kritizuje situaci RomůZprávy ze života Romů
04.05.2002V ČR vznikají podle Mladé fronty Dnes etnická ghetta, naplněná sociálně slabými RomyZprávy ze života Romů
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Máme vyměnit malý ale státní byt za větší v domě se soukromým majitelem?O Roma Vakeren
12.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.04.2002Mámě měnit státní byt za byt u soukromého majitele?O Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.04.2002Trvalý pobytO Roma Vakeren
29.03.2002Trvalý pobytO Roma Vakeren
22.03.2002Byty pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
22.03.2002Camp Kristina se stal útočištěm Romů bez přístřešíO Roma Vakeren
01.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
18.01.2002Romové se stěhují z ProstějovaO Roma Vakeren
05.11.2001Kabinet projedná opatření posilující integraci romské menšinyZprávy ze života Romů
24.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
13.07.2001SlovenskoO Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
04.05.2001PrahaO Roma Vakeren
27.04.2001ŠvédskoO Roma Vakeren
27.04.2001Zoufalé bytové podmínky romských rodin v NymburceO Roma Vakeren
20.04.2001PrahaO Roma Vakeren
13.04.2001Mladá BoleslavO Roma Vakeren
13.04.2001Romové se stěhují z Mladé Boleslavi do okolních vesnicO Roma Vakeren
06.04.2001Ústí nad labemO Roma Vakeren
29.03.2001Program VariantyZprávy ze života Romů
28.01.2001Předseda ROI Ščuka vyzval Romy k větší politické aktivitěZprávy ze života Romů
08.12.2000Pardubice hostí konferenci o integraci Romů do společnostiZprávy ze života Romů
08.11.2000Zpráva expertů OBSE kritizuje životní podmínky Romů v EvropěZprávy ze života Romů
08.11.2000Vládní projekty by měly zlepšit soužití s RomyZprávy ze života Romů
08.11.2000Světová banka: Většina Romů žije pod hranicí chudobyZprávy ze života Romů
06.09.2000Romské centrum v Břeclavi bude otevřeno patrně koncem záříZprávy ze života Romů
28.07.2000Účastníci Mezinárodního romského kongresu v Praze očekávají omluvu od německého státu za útrapy běhZprávy ze života Romů
09.07.2000Prostějované vyzvali v petici radnici, aby zasáhla proti RomůmZprávy ze života Romů
09.07.2000Vláda schválila koncepci integrace romské komunity a návrh věcného záměru zákona o právech národnostZprávy ze života Romů
09.07.2000V Bratislavě jednala OBSE o situaci Romů v EvropěZprávy ze života Romů
09.07.2000Rokycanská radnice bude jednat s nově vzniklým romským sdruženímZprávy ze života Romů
09.07.2000Vystěhování novopackých Romů je podle ústecké starostky etnickou čistkouZprávy ze života Romů
09.07.2000Ústecká starostka nedostala možnost jednat v Nové Pace o RomechZprávy ze života Romů
04.07.2000Novopačtí Romové se odmítají vystěhovat ze zdemolovaného domuZprávy ze života Romů
11.06.2000Konzultant RE: Žádné zvláštní špatné vztahy s Romy v Ústí nejsouZprávy ze života Romů
11.06.2000Premiéři Zeman a Dzurinda považují romský problém za celoevropskýZprávy ze života Romů
11.06.2000Rychetský představil sedm cílů koncepce romské integraceZprávy ze života Romů
05.05.2000Novopačtí Romové se zatím do Ústí nad Labem nepřistěhovaliZprávy ze života Romů
05.05.2000Romové absolvovali v rámci projektu komunitního bydlení školeníZprávy ze života Romů
05.05.2000Vláda finančně pomůže vzniku romského komunitního bydlení v BrněZprávy ze života Romů
05.05.2000V New Yorku se konala konference o českých RomechZprávy ze života Romů
05.05.2000Zpráva o stavu lidských práv v České republice v roce 1999Zprávy ze života Romů
05.05.2000Na romské integrační projekty vyčlenila vláda 21 miliónů korunZprávy ze života Romů
27.03.2000Vysoká komisařka OSN pro uprchlíky požaduje více bezpečnosti pro Srby a Romy v KosovuZprávy ze života Romů
24.03.2000Ministři jednali o koncepci politiky vůči RomůmZprávy ze života Romů
24.03.2000První domkáři opustili Matiční uliciZprávy ze života Romů
22.03.2000Romové požadují vlastní úřadZprávy ze života Romů
21.03.2000Situace Romů v ČR lepší než v jiných postkomunistických zemíchZprávy ze života Romů
14.03.2000Tragédie v romské osadě Jarovnice v roce 1998Historie
14.03.2000Romové chtějí vybudovat v Novém Boru romskou vesničku SoužitíZprávy ze života Romů
06.03.2000Komise pro romské záležitosti rozhodovala na svém mimořádném zasedání o rozdělení penězZprávy ze života Romů
26.02.2000Romové z Písku se za asistence radnice přestěhovali na TřebíčskoZprávy ze života Romů
26.02.2000Eva ŠotolováAnketa
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000ZáříHistorie
26.02.2000RijenHistorie
26.02.2000Britská strana oceňuje podle vicepremiéra Pavla Rychetského snahu o zajištění soužití v České republZprávy ze života Romů
26.02.2000ČervenecHistorie
26.02.2000Velvyslanec USA v ČR John Shattuck se v Rokycanech setkal s RomyZprávy ze života Romů
26.02.2000SrpenHistorie
26.02.2000Situace Romů v ČR se podle Karla Holomka od roku 1989 zhoršilaZprávy ze života Romů
26.02.2000Situací romské komunity se zabývá vládaZprávy ze života Romů
26.02.2000Karlovy Vary dají 250.000 korun na romské kulturní centrumZprávy ze života Romů
22.02.2000Straškovští Romové se dnes nastěhovali do nových bytůZprávy ze života Romů
22.02.2000V Litoměřicích budou mít Romové poradenské centrumZprávy ze života Romů
22.02.2000Čeští a slovenští senátoři mluvili o RomechZprávy ze života Romů
09.02.2000Společnost Člověk v tísni představila projekt na pomoc RomůmZprávy ze života Romů
04.02.2000Koncepce romské integrace bude znovu projednána na seminářiZprávy ze života Romů
03.02.2000Koncepce romské integrace ve vládě neprošlaZprávy ze života Romů
13.01.2000V ČR by měl vzniknout Úřad pro etnickou rovnost a integraci RomůAktuality
13.01.2000V ČR by měl vzniknout Úřad pro etnickou rovnost a integraci RomůZprávy ze života Romů
04.12.1999Projekt Stories Exchange má zlepšit komunikaci mezi Čechy a RomyZprávy ze života Romů
01.12.1999Další ústečtí občané v okolí Matiční žádají vykoupení svých domkůZprávy ze života Romů
21.09.1999Zpravodaj OSN přijel do České republiky sledovat životní podmínky RomůZprávy ze života Romů
20.09.1999Obyvatelé Vsetína chtěli oddělit Romy zdí, radnice jejich návrh odmítlaZprávy ze života Romů
13.09.1999EU by mohla podle ministra Kavana finančně přispět ČR na programy pro RomyZprávy ze života Romů
07.09.1999Radní v Přerově chtějí zlepšit soužití Romů s ostatními obyvateliZprávy ze života Romů
01.09.1999Švédská agentura TT o švédsko-české iniciativě na podporu RomůZprávy ze života Romů
27.08.1999Soužití s Romy se podle průzkumu IVVM zlepšujeZprávy ze života Romů
12.08.1999Romové jihlavského sídliště Horní Kosov nesouhlasí s obsahem petice, která činí ze spolužití s nimiZprávy ze života Romů
04.08.1999Krnovští radní a místní Romové čelí antiromské peticiZprávy ze života Romů
24.04.1999Polovina občanů vnímá soužití s Romy jako velký problémZprávy ze života Romů
23.04.1999Uhl: Starosta neměl k dohodě o plotu v ústecké Matiční ulici svoleníZprávy ze života Romů
21.04.1999Domkáři z Matiční ulice píší vládě, aby odvolala Petra UhlaZprávy ze života Romů
13.04.1999Beseda s Petrem Uhlem v Prostějově skončila pro nezájem Romů fiaskemZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
06.03.1999Petr Uhl navštíví Maďarsko, aby zhodnotil fungování autonomie menšinZprávy ze života Romů
01.03.1999ČR dodržuje lidská práva, problémy jsou s romskou menšinouZprávy ze života Romů
15.01.1999Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
18.12.1998KolínZprávy ze života Romů
16.10.1998BruselZprávy ze života Romů
16.10.1998PrahaZprávy ze života Romů
14.08.1998Valašské MeziříčíZprávy ze života Romů
07.08.1998OstravaZprávy ze života Romů
15.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
06.03.1998KolínZprávy ze života Romů
05.12.1997KlagenfurtZprávy ze života Romů
25.09.1997Ceska TrebovaZprávy ze života Romů
18.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
04.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
28.08.1997OstravaZprávy ze života Romů
14.08.1997V Liscine nechtějí nepřizpůsobivé rodinyAktuality
07.08.1997OstravaZprávy ze života Romů
ChanovFakta o Romech

=[ Historie, tradice, zvyky ]=
Mačanka
V následujícím příspěvku se dozvíte, jak se vaří tradiční romské jídlo Mačanka. Tento recept, pochází z východního Slovenska. Eva Fečová z Benátek nad Jizerou vaří mačanku už od svých 11ti let. Iveta Durdoňová se za paní Fečovou vydala a ta jí prozradila, jak se mačanka připravuje.

"Mléko, mouka, špek, sádlo, červená paprika, ocet, sůl. Uvaříme z mouky a mléka řidší kaši, vedle na pánvičce si osmahneme špek. Když už je rozpálený tuk a špek, všechno smícháme dohromady, přidáme malinko červené papriky. Když je vše uvařené, odstavíme, osolíme, přidáme lžičku octa, rozdělíme na talíře. A touto směsí, co vznikne, to polejeme každému na talíři. Jí se to tím způsobem, že se rohlík nebo chleba namáčí do kaše. Proto se tomu říká mačanka."

"Jak to připravovala vaše maminka?"

"Moje maminka to připravovala tím způsobem, že, protože mléko bylo k dispozici málokdy, tak to vařila z vody a kolikrát i bez špeku, jen s osmahnutou červenou papričkou."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
11.05.2013K romské kulinářské chloubě patří goja, holubki nebo bandurkiO Roma Vakeren
01.01.2011Romská jídla jako cesta ke sblíženíO Roma Vakeren
14.06.2002Návštěva v "Cikánské jizbě"O Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
27.04.2001Romská kuchařka Ludmily OlahovéO Roma Vakeren
03.03.2001Romka z Olomouce vydává první romskou kuchařku v zemiZprávy ze života Romů
28.02.2000Mostečtí Romové si stěžují na restauratéryZprávy ze života Romů
26.02.2000PišotTradice
16.10.1998BrnoZprávy ze života Romů
Tradiční romská jídlaTradice

O Roma vakeren čili Romové hovoří je u konce. Naladit si nás můžete i v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - v 19:15. Naše vysílání najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme informace ze života Romů, poradíme vám, jak získat levné bydlení a nebudou chybět ani romské písně.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vekeren! Andre redakcia amenge irinďa o Tibor Čonka Pardubicendar. Paľikeras leske vaš o ľil u mangas leske But Bacht te sasťipen andro Nevo berš. Andro Jablonec nad Nisou kerel buči predalo Roma e Anna Cinovo. Tiž lake mangas but bacht te saťipen the lakera fameľijake. ....Romale irinen - ada šuniben predal tumende!

Obsah článku:
Reportáž:  Ondřej Giňa: je důležité, že jsem Rom
Reportáž:  Na základních školách by se měla vyučovat i romština
Zprávy: 
Právní poradna:  Jak nepřijít o střechu nad hlavou
Reportáž:  Co se děje v brněnském romském středisku Drom?
Historie, tradice, zvyky:  Mačanka

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2022
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz