Vyhledávání
3.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu O Roma vakeren čili Romové hovoří. Ten dnešní bude zkrácený.

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Sar sako patrašťovin, te adaďives, šaj šunen romani emisia predalo Roma - pre Čechiko rozhlasis jek. Akana jek ora, pale šunena amaro vakeriben O Roma vakeren!

A co jsme pro vás připravili? Hned v úvodu zprávy ze života Romů, dále představíme právničku Zuzanu Gáborovou, která pracuje u v kanceláři veřejného ochránce práv. Jak vnímá situaci Romů, nám prozradí Ladislav Suchánek z Ministerstva vnitra a připravili jsme pro vás také reportáž ze Sýrovic. Taková je programová nabídka a teď už vám příjemný poslech od mikrofonu přeje Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Zprávy ]=

Představitelé Rady Romů Slovenska a Rady nevládních organizací romských komunit odmítají prohlášení některých romských politických předáků o tom, že po vstupu Slovenska do EU dojde k masové migraci Romů do zahraničí. Od roku 1990 jsou podle nich v pohybu v podstatě stejní lidé a jde o movitější Romy. Ti nejchudší nikam nejezdí a ani neodjedou, protože na to jednoduše nemají peníze. Představitelé romských organizací proto vyzvali slovenskou vládu, aby věnovala problémům Romů větší pozornost, protože právě tato skupina obyvatel nejvíce pociťuje dopady ekonomických reforem.

V České republice pracuje přibližně 130 terénních sociálních pracovníků, kteří pracují v sociálně vyloučených lokalitách. Tři desítky těchto pracovníků převzaly tento týden diplomy o absolvování vzdělávacího programu Romského střediska DROM. Účastníci školení zvládli základy práva, zorientovali se v drogové problematice, učili se jednat s klienty, dozvěděli se, jak pro ně shánět práci i jak spolupracovat s policií. DROM pro svůj program získal akreditaci ministerstva školství, která ho umožňuje zařadit do rekvalifikačních kurzů úřadů práce.

Jeden z duchovních otců Vesničky soužití v Ostravě Kumar Vishwanatan z ní musel odejít. Diecézní charita ostravsko-opavská, která projekt zaštiťuje, s ním totiž ukončila smlouvu. Vishwanatan prý nebyl schopen dodržovat nutné právní zásady a vzájemná spolupráce byla dále nemožná. Ind sám výtky vůči své osobě považuje za velmi subjektivní a názory obyvatel vesničky, ve které žijí Romové i lidé z většinové společnosti, se různí.

Opavské centrum Elim bude 15. prosince od 11.00 hodin místem vystoupení romského dětského souboru bicích nástrojů Amare Čhave z Bruntálu. Je to součást celoročního turné bubeníka a muzikoterapeuta Ivo Bartouška.. Koncert bude spojený s přednáškou na téma historie Romů a romská kultura, kterou přednese předseda Ligy za lidská práva , práva dětí a mládeže Jozef Baláž. Vystoupení se ve stejný den opakuje od 17.00 hodin v Centru Romské kultury v Karviné.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.10.2014Před dvanácti lety vznikla Vesnička soužitíO Roma Vakeren
26.07.2014Občanská sdružení na Slovensku jsou ve stálém kontaktu se slovenskými Romy, kteří vyjeli za prací do zahraničíO Roma Vakeren
03.05.2014Indický pedagog a sociální pracovník Kumar Vishwanathan od roku 1997 pomáhá Romům v OstravěO Roma Vakeren
22.02.2014Jaké cesty přivedly Kumara Vishwanathana do ČeskaO Roma Vakeren
02.12.2012V lentilkové vesnici panuje mezi Romy a ne-Romy idylaZprávy ze života Romů
01.11.2012Unikátní výstava I Romové jsou Boží v Ostravě nabídne i bohatý doprovodný programZprávy ze života Romů
24.02.2012Projekt „Šanci dětem!“ v cílové rovince!Zprávy ze života Romů
25.06.2010Kumar Vishwanathan o diskriminaci romských žákůO Roma Vakeren
01.04.2010Děti ze sociálně vyloučených lokalit v Brně dostanou šanci!Zprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Horké téma ]=
U mikrofonu: Zuzana Gáborová ze sdružení Drom
V kanceláři veřejného ochránce práv v Brně už dva roky pracuje Zuzana Gáborová, která vystudovala právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Zkušenosti získala také v brněnském sdružení Drom, kde pracovala s Romy a pomáhala při řešení různých případů. Zuzanu Gáborovou jsem si pozvala k mikrofonu a zeptala jsem se jí, kdo se na ně obrací.

"Obracejí se na nás úplně všichni občané České republiky, cizinci i Romové. Stává se, že podnět často podá terénní sociální pracovník nebo romský poradce, koordinátor národnostních menšin, ale i Romové samotní."

"Představovala jste si někdy, že budete pracovat na takovém místě a ovlivňovat situaci lidí, kteří potřebují pomoc?"

"To mě vůbec nenapadlo. Já když jsem skončila právnickou fakultu, tak jsem nastoupila do romského centra Drom v Brně, kde jsem pracovala v poradně. Asi po dvou letech mě jen tak napadlo dát si přihlášku do kanceláře veřejného ochránce práv. To bylo ještě v době, kdy doktor Motejl ani magistr Šebatová nebyli zvoleni. Když jsem dostala pozvánku do výběrového řízení, tak mě to docela mile překvapilo a byla jsem pak velice ráda, že jsem nastoupila."

"Jak vnímají Romové fakt, že na tomto místě pracuje romská žena?"

"Musím říci, že stěžovatelé Romové jsou otevřenější a vstřícnější a je na nich vidět, že jsou radši, když se ústní podnět do protokolu zadá za mé pomoci a přítomnosti, takže to vnímají velice pozitivně. Přicházejí většinou stěžovatelé z Brna a blízkého okolí. Vědí, že tam jsem a kolikrát si schůzku domluví se mnou již předem."

"Vraťme se k vašim začátkům, kdy jste začala uvažovat o tom, že byste studovala práva?"

"Když jsem byla na střední škole, studovala jsem obchodní akademii, tak ve čtvrtém ročníku před Vánocemi jsem vůbec neměla vybranou školu, kam bych se chtěla přihlásit, kde bych chtěla studovat. Když jsem tak přemýšlela, kam si tak přihlášku podám, tak jsem na to šla vylučovací metodou. Vyloučila jsem všechny fakulty, kde jsou technické obory a zbyly mi samozřejmě fakulty s humanitním zaměřením a já se rozhodla pro právnickou fakultu. Tam jsem si také jako na jedinou školu přihlášku podala. Za minutu dvanáct."

"Jak vnímáte to, že se tady o Romech říká, že jsou nevzdělaní, že pro ně vzdělání není důležité? Sledujete nějaký posun?"

"Pro mě vždycky vzdělání bylo důležité, bylo to ale díky mé rodině, která mě odmalička vedla k tomu, že člověk musí mít nějaké vzdělání, aby pak našel v životě nějaké uplatnění. Mým vzorem byli moji rodiče a prarodiče, kteří mě vedli k tomu, abych studovala. To se týká celé široké rodiny, takže pro mě to byla vždycky samozřejmost. Co se týče Romů všeobecně, tak si myslím, že k posunu zde určitě dochází, že mladí lidé začínají mít zájem o studium, chtějí studovat, protože si uvědomují, že bez vzdělání se dnes v životě neuplatní. Počet vysokoškolsky vzdělaných Romů narůstá. Myslím, že dobrým počinem je i střední sociální romská škola v Kolíně, kde když letos končili první absolventi, tak spousta z nich se rozhodla, že bude studovat ještě dál. Určitě ten posun tady je."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
24.02.2012Projekt „Šanci dětem!“ v cílové rovince!Zprávy ze života Romů
01.04.2010Děti ze sociálně vyloučených lokalit v Brně dostanou šanci!Zprávy ze života Romů
11.01.2008Brněnské sdružení Drom uskutečňuje projekt komunitního bydlení O Roma Vakeren
15.06.2007Organizace Drom usiluje o prevenci zdraví v sociálně slabých a vyloučených rodináchO Roma Vakeren
12.10.2006Brněnské středisko Drom rozšířilo služby pro Romy hledající práciZprávy ze života Romů
23.12.2005Středisko DROM hledá pedagogického pracovníka s mládežíCo se chystá
03.06.2005Romské středisko Drom uspořádalo oslavu Mezinárodního dne dětíFotoaktuality
22.04.2005Sdružení Drom chce pro romské řemeslníky vytvořit distribuční síťZprávy ze života Romů
18.02.2004Absolventi prvního kombinovaného studia pro romské občany dostali osvědčení o rekvalifikaciFotoaktuality
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Jaké jsou možnosti řešení problémů Romů s bydlením
Problémy Romů s bydlením jsou v současnosti na denním pořádku. Často jsou vystěhováni doslova na ulici, sice v souladu se zákonem, ale mnohdy bez vlastního přičinění. Marie Vrábelová se na názor a možnosti řešení této situace zeptala správního referenta Ministerstva vnitra ČR Vladislava Suchánka.

"Já si myslím, že současný sociální systém je velmi špatný. Nemyslí na nejchudší rodiny, tedy ani na Romy. Myslím, že, obecně vzato, není dobrý pro všechny sociálně postižené lidi, kteří nemají práci a dostanou se do situace velkého sociálního úpadku. V takovýchto případech by se měl stát, nebo vůbec úředníci jako státní zaměstnanci, zaobírat tím, proč se do takového stavu ti lidé vůbec dostali. Neměli by problém řešit radikálně tak, že je okamžitě vystěhují na ulici, protože tak vzniká další problém, a nejenom pro stát jako takový, ale i pro okolí. A myslím, že i mezinárodně to bude mít nedozírné následky, pokud Česká republika nepochopí, že každý volič má právo, aby se o něj stát postaral a aby mu také nabídl nějaké opatření, řešení, čili něco jako je prevence."

"Co myslíte, kam půjdou lidé, kteří byli vystěhováni?"

"To je otázka ani ne na dnešek, či na zítřek, to je otázka do budoucna. Já si myslím, že pokud budou vystěhováni a mají tu nějaké příbuzné, tak se nastěhují k nim a vzniknou tak další problémy, co se týče hygieny a dalších následků. Víme, že nedávno v Ostravě byla epidemie žloutenky. To všechno může vzniknout, když je nedostatečná hygiena a nedostačující sociální zázemí. Lidé při sebelepší vůli nemohou zabránit tomu, aby nějaká nemoc vypukla. No, a pak se řekne, že Romové jsou špinaví, že se o sebe neumějí postarat, že nemají hygienické návyky takové, jako má většinová populace. Není to zapříčiněno jenom tím, že by neuměli, oni by chtěli a velmi rádi, nicméně je potřeba pro to vybrat důstojné místo a vhodné prostředky."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.01.2016Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouvaO Roma Vakeren
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
27.08.2011Co dělat, když zkrachuje firma, která Vám rekonstruuje byt?O Roma Vakeren
23.04.2011Prodlení při placení nájmuO Roma Vakeren
12.02.2011Konference o zlepšování přístupu Romů k bydleníO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
V Praze bude výstava kreseb dětí z Jarovnice
Slovenský měsíčník Dotyky pořádá výtvarnou výstavu jarovnických dětí. Jejich kresby jsou známi u nás i v zahraničí. Najdete je také v pražském romském obchůdku Romen v Nerudově ulici. Spolupořadatele výstavy herce Petra Butka si k mikrofonu pozval Juraj Gerbery.

Romské dievča urob oheň "Vy spolu se slovenským časopisem Dotyky organizujete výstavu, která se jmenuje Každá barva jiná. Jde o práce romských dětí z Jarovnice, což je osada na východním Slovensku. Proč jste se rozhodli tuto výstavu zorganizovat?"

"Já jsem tuto osadu navštívil před rokem v létě spolu s paní Idou Kelarovou a seznámil jsme se jednak s dospělými lidmi a jednak s mladými, kteří mi při cigaretce na dvoře vysvětlovali, že by chtěli, aby jejich děti měly šťastnější život ale, že nevědí, co pro to mají udělat. Já jsem trošku pátral po tom, jak tam děti žijí a čemu se věnují. Objevil jsem jistého pana učitele, jak už to na Slovensku chodí, který se jmenuje Jan Sajko. Tento pan učitel se věnuje dětem na výtvarné výchově a rozvíjí jejich výtvarný talent. Ono se o těchto dětech ví velmi málo, jak na Slovensku tak v Čechách, možná na Slovensku trochu víc, ale ví se po celém světě o jejich prácích, protože jejich obrazy posbíraly na nejrůznějších prestižních výstavách zlaté, stříbrné a bronzové medaile a různé Grand prix. A jsou to skutečně nádherné obrazy, které když jsem ukazoval jednomu mému známému malíři a grafikovi panu Gablerovi, který se dlouho věnoval dětské kresbě po celém světě, tak říkal, že jak barvy tak tvary postav, celé ladění obrazu je identické s kresbami dětí z Asie. Takže, zde se našla taková zajímavá paralela k tomu, odkud Romové původně pocházejí. Já mohu tuto výstavu jen vřele doporučit, protože jsou tu skutečně obrazy, které prošly celý svět. Výstava začíná 20. prosince v kavární galerii Kolíbka v Řeznické ulici 10 na Praze 1 a potrvá do konce ledna.

Další informace najdete na www.sergeart.com/kolibka.htm

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.03.2014Z téhle romské osady pocházejí nejlepší psi. I když o tom místní neradi mluvíZprávy ze života Romů
06.11.2013Odlehčit přeplněným třídám na východě Slovenska mají kontejnerové školyZprávy ze života Romů
17.12.2010Držitelem Ceny Muzea romské kultury se stal učitel Ján SajkoO Roma Vakeren
30.11.2010Cenu Muzea romské kultury získal učitel výtvarné výchovy v romské osadě JarovniceZprávy ze života Romů
25.09.2009Kresby dětí z osady Jarovnice zobrazují svět plný fantazie, barev a životaO Roma Vakeren
02.06.2009Výstava Každý máme jinou barvu představí kresby romských dětí z osady poblíž JarovniceZprávy ze života Romů
01.08.2008Ohlédnutí za katastrofickými povodněmi v romské obci JarovniceO Roma Vakeren
16.02.2007Humanitární pomoc obci Jarovnice neustává ani devět let po povodniO Roma Vakeren
30.06.2006Desítky lidí se zapojily do rvačky ve slovenské romské osaděZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Patronem Sýrovické kapličky je španělský Rom
V severočeské vesnici Sýrovice mají raritu - vysvěcenou kapličku, jejímž patronem je španělský Rom. Každou neděli přijíždí do Sýrovic polský farář Alexander Siudzik [Šjudžik], který u nás působí už deset let. Kolegyně Marie Vrábelová se pana faráře zeptala na historii této kapličky.

Ceferino Jiménez Malla "Ta kaplička je událostí, neboť málokdo v Čechách ví, že jejím patronem je Rom blahoslavený Gonzales Ramires Malla, první blahoslavený španělský Rom, který zachránil kněze a zemřel místo něj. Nejsou tady jenom Romové, jsou tu také zástupci české národnosti a generální vikář litoměřické diecéze páter Karel Havelka přijel bez váhání a kapli posvětil. Od té doby je tam obraz tohoto světce a lidé se k němu mohou modlit. Je trošku problém, jak jsem slyšel, že někteří z českých občanů jej nechtějí uznat, když je to Rom, Cikán. Církev je mezinárodní, každý světec je opravdu darem, přínosem, protože každý svatý, to je nový vzor."

Takže k vám chodí především Romové?

"Ano, chodí především romské děti. Musím je pochválit. Vidím hlavně ten rozdíl v jejich chování, i ve škole, i doma. A jestliže zlobí, tak zlobí, ale už alespoň vědí, proč zlobí, a co by měly dělat. Před několika lety si možná neuvědomovaly některé špatné věci, jsou citlivé na některé otázky, což si myslím, je velice důležité."

Vy se jim věnujete takto každou neděli?

"Ano, každou neděli. A tady v Sýrovicích je to opravdu jiné."

Všimla jsem si, že znáte každé dítě, s každým se snažíte pohovořit. Věří Vám děti?

"Já cítím zpětnou vazbu, ale jsou i děti, které neodpovídají. Ale myslím si, že to je také ta dětská dušička. Některé jsou složité a složitá je ta cesta. Ale v hledání cesty do každé dětské dušičky se nesmí ustávat."

Pan farář sem jezdí každý týden. Pomáhá Vám to?

Žena: "Ano, pomáhá, jsme rádi, že sem k nám jezdí."

Muž: "Ano, jsme rádi hlavně, protože se věnuje dětem. Děti se něco naučí, než aby rozbíjely okna ... Přijdou sem a něco se naučí."

Záslužnost práce polského faráře Alexandra Siudzika ocenili manželé Milenkovi, kteří sýrovickou kapličku zrekonstruovali.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.05.2013Peter Gaži považuje kněžskou dráhu za své posláníO Roma Vakeren
12.11.2012Romové, Bůh a církevZprávy ze života Romů
21.03.2012Nejmladší jihočeský kněz se setkává s projevy rasismuZprávy ze života Romů
25.09.2009Romové a katolická církevO Roma Vakeren
20.04.2007Ve Vatikánu proběhne setkání romských kněží a řeholníkůZprávy ze života Romů
03.06.2005I letos se Romové sešli na pouti svaté Sáry ve FranciiO Roma Vakeren
05.05.2005Mši z Pouti smíření v Hejnicích bude v neděli přenášet ČTZprávy ze života Romů
23.09.2004Na Svatý Kopeček se při pouti vydají Romové z celé republikyZprávy ze života Romů
20.06.2004Festival romské kultury vyvrcholil slavnostní mší v HejnicíchFotoaktuality
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

O Roma vakeren čili Romové hovoří je u konce. Naladit si nás můžete i v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - v 19:15. Naše vysílání najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme informace ze života Romů, představíme vám Boženu Virágovou z Romské zaměstnanecké agentury, navštívíme Chomutov a těšit se můžete i na romskou hudbu. Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale irinen amenge, so kamen te šunen. Šaj avas te ke tumende, te dareso keren, u kamen, kaj te šunen tumare nevipena savore, vičinen amenge, abo, sar imar phenďom, šaj amenge irinen. Amen avaha. Akana mukas jek pozdravos andro Jablonec nad Nisou.

Šunel amen tiž e Andrea Cínovo. Te aves bachtaľi, sam rado hoj amen šunes. Vinčinas tuke But bacht sasťipen, te ačhes Devleha adi giľi predal tiro baro džives so tut ela ada čon.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but Bacht te sastipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Zprávy: 
Horké téma:  U mikrofonu: Zuzana Gáborová ze sdružení Drom
Reportáž:  Jaké jsou možnosti řešení problémů Romů s bydlením
Reportáž:  V Praze bude výstava kreseb dětí z Jarovnice
Reportáž:  Patronem Sýrovické kapličky je španělský Rom

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz