Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v
minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až
nyní.
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál dne 24. 10. 2003
Na vlnách Českého rozhlasu 1 -
Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu O
Roma vakeren čili Romové hovoří. Ten dnešní bude opět
zkrácený....
A co jsme pro vás připravili? Hned v úvodu zprávy ze života Romů, dále
vás pozveme do brněnského sdružení pěstounských rodin, kde se věnují i
romským dětem. V právní poradně se opět zaměříme na bydlení a
přiblížíme vám situaci v ústeckých ubytovnách, které patří podniku
Setuza. V závěru vysílání vás pozveme do sportovního centra i do
pražského paláce Ymca. Taková je programová nabídka a teď už vám
příjemný poslech od mikrofonu přeje Jaroslav Sezemský...
=[ Zprávy ]=
S obavami o bezpečnost a zdraví svých podřízených se na vedení mosteckého magistrátu obrátil ředitel základní školy na mosteckém sídlišti Chanov, kde žijí převážně Romové. Pedagogové čelí vzrůstající agresivitě ze strany žáků a jejich rodičů. Základní škola je přitom pro chanovské děti jedinou nadějí, jak uniknout nevlídné realitě zpustošeného sídliště. Vedení školy si problémy sociálně slabých rodin uvědomuje a snaží se proto už několik let nahrazovat i běžnou rodičovskou péči.
Ve slovenských nemocnicích se neprovádí ilegální sterilizace romských žen, jak uváděly nevládní organizace v publikaci Tělo a duše. Tvrdí to zpráva, kterou vypracoval úřad místopředsedy vlády pro integraci a menšiny Pála Csákyho. Úřad o zprávě zatím pouze stručně informoval, zveřejnit ji chce až na zasedání vlády 28mého října.
Odsouzený Libor Svoboda, kterému ostravský krajský soud zpřísnil trest za útok na romskou diskotéku v Českém Těšíně, napadl po vynesení verdiktu advokáta Pavla Pěnkavu.Ten zastupoval vážně zraněného Roma. Svoboda je jedním z jedenáctičlenné skupiny mužů, kterým soud v odvolacím řízení výrazně zpřísnil tresty za rasistický útok na Romy.
Českolipská radnice podezírá mladoboleslavský magistrát z toho, že do České Lípy úmyslně vystěhoval 60 nepohodlných Romů. Šest romských rodin si na sídlišti Špičák koupilo za dost podezřelých okolností a dost nestandardním způsobem družstevní byty, uvedl starosta České Lípy Petr Skokan. Dozvěděl se, že je tam vystěhovali z domu v Mladé Boleslavi, patřícímu romskému podnikateli Tiboru Potorovi a který by měl být rekonstruován.
Zde si můžete příspěvek poslechnout:
Poslech: RealAudio ~ Download
=[ Reportáž ]=
Sdružení pěstounských rodin v Brně pořádá zájmové kroužky pro romské děti
Sdružení pěstounských rodin v Brně se od začátku letošního
školního roku otevřelo romským dětem. Jeho pracovníci se tak
rozhodli poté, co se jim úspěšně podařilo zorganizovat romskou
taneční a hudební skupinu Renata. Ta po necelém půl roce působení
úspěšně vystupuje na řadě charitativních akcí. I za členy skupiny se
zastavila Zuzana Kopuletá, když zjišťovala, co Sdružení
pěstounských rodin v Brně romské mládeži všechno nabízí.
"No tak, my jsme začali hrát, a tak jsme se rozhodli, že budeme hrát v Renatě."
"Muzika vás baví?"
"Ano, i tancování."
"Co vás sem přivedlo?"
"Já už tancuju déle a hodně mě to baví."
"Já si myslím, že je to i docela dost tvrdé práce, to vám nevadí?"
"Ne, když chce člověk něčeho dosáhnout, tak proto musí něco dělat."
"Čeho chcete dosáhnout?"
"Tak, aby jsme se všude dostali...."
"Kde ses učil zpívat?"
"Od nich."
"Takže, všechno, co umíš, ses naučil až jsi přišel sem?"
"Ano."
Tak to říkají děti z tanečního a hudebního kroužku, které pro romské děti provozuje Sdružení pěstounských rodin v Brně. Plně se jim otevírá od letošního roku a starost o ně si bere jako jednu z dalších oblastí své činnosti. Proč, to vysvětlí vedoucí projektu Klára Krátká:
"Především je to lokalitou, v které sídlíme. Sídlíme ve Starém Brně, na ulici Anenské, takže našimi sousedy jsou romské rodiny v pavlačových domech. Snažili jsme se jim již od začátku nabídnout volnočasové aktivity pro děti v pěstounských rodinách. Protože ale těchto dětí, které by mohly aktivity využívat není tolik, jenom z toho prostého důvodu, že se integrují v místě bydliště, kde žijí a nebudou jezdit přes celé Brno jen proto, že je tady kroužek. A protože jsme neměli stálou klientelu, tak jsme si říkali, že když tady v okolí je plno romských dětí na ulicích, které toto vyžití nemají, tak se pokusíme zaujmout i je."
Ukázalo se ale, že věc není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdálo:
"Nejdříve jsme mysleli, že je zaintegrujeme do stávajících kroužků, což je nemožné pro romské děti. Je třeba progam nastavit úplně jinak. Nesmí se vyžadovat striktní pravidelnost a to, že činnost bude nějak pokračovat. Činnost se musí volit spontánně, dle aktuální nálady. My jim nabízíme třikrát týdne na tři hodiny klubovnu, do které oni přijdou a podle složení, které se sejde, tak se volí, jestli si budou malovat nebo vystřihovat či něco vyrábět."
Každý začátek je těžký, a tak se musí asistenti smířit s tím, že většina dětí chodí nepravidelně. Mnohé se objeví párkrát a víckrát už nepřijdou. I tak to ale má smysl:
"Považujeme za dobré už jenom to, když tady hodinu a půl vydrží a něco si vyrobí. Mají z toho radost, běží tady potom ze schodů a ukazují to panu vrátnému. Máme zaručené informace o tom, že mezi chlapci ve věku 7-8 let sou tací, kteří mají bohaté zkušenosti s fetováním toluenu. Když takový chlapec je schopen si tady něco vyrobit a vydrží u toho, tak je to pro nás velké plus. Zda to bude mít nějaký zásadní dopad na jeho další vývoj, to nedokážeme posoudit. Ale je to třeba malý střípek, který ho pak odvrátí od nejhorších věcí, do kterých by se jinak pustil."
Zde si můžete příspěvek poslechnout:
Poslech: RealAudio ~ Download
=[ Právní poradna ]=
Práva nájemníků při přidělení náhradního bytu
Určitě se už někteří z vás ocitli v situaci, že vám byl přidělen
náhradní byt, protože ten původní se musel třeba rekonstruovat.
Kolegyně Marie Vrábelová se zeptala advokátky
Kláry Veselé - Samkové, jak postupovat a na co si dát především
pozor právě v této situaci...
"Aby mohly být přiděleny náhradní byty, tak k tomu musí být rozhodnutí soudu. Pokud k tomu není rozhodnutí soudu, tak se může náhradní byt přidělit pouze v případě, že nájemník s tím souhlasí a podepíše novou nájemní smlouvu a řekne, že dobrovolně ukončuje nájem ve svém původním, starém bytě a přijímá byt nový."
"To znamená ale, že by smlouva měla být stejná jako ta, kterou měl v bytě předchozím?"
"To je právě finta, kterou užívají majitelé - jak obce tak fyzické nebo právnické osoby, to znamená společnosti, s.r.o. i jednotlivé osoby - a domnívají se, že když dávají náhradní byt, třeba z důvodu rekonstrukce, tak že mohou dát byt třeba za neregulované nájemné, tzn. za volnou cenu anebo na dobu určitou. To je poměrně dost velký podvod, protože kdyby s tím šli na soud a řekli: "Podívejte se, my chceme rekonstruovat dům a tito lidé nám překáží, protože my ho nemůžeme zrekonstruovat, dokud není roznodnuto o náhradních bytech. Nejde vyměňovat stoupačky a dělat topení atd. zatímco tam bydlí lidé. My jim dáme náhradní byty, abychom mohli zrekonstruovat ty původní." Oni jsou povinni zachovat stejný právní režim, to znamená stejný druh bytu. Jestliže měli nájemní smouvu na dobu neurčitou, tak musí být zase smlouva na dobu neurčitou, jestliže byl regulovaný nájem, tak musí být zase regulovaný nájem. Majitelé samozřejmě velice často spoléhají na to, že Romové jsou hloupí a že si neumí pomoct a tím pádem, že se nebudou dovolávat svého práva. Je na Romech aby se sami o sebe postarali tak, jak se musí každý postarat, aby si sehnali třeba bezplatně advokáta, aby se obrátili na sociální pracovníky, požádali, aby jim ty věci vysvětlili a trvali na tom, že když tomu sami nerozumí, aby jim někdo pomohl. Jsem přesvědčená, že když řeknou, že tomu nerozumí a že chtějí pomoct a budou dostatečně dlouho hledat, tak že ve svém okolí najdou někoho, kdo jim skutečně pomůže."
Zde si můžete příspěvek poslechnout:
Poslech: RealAudio ~ Download
=[ Reportáž ]=
Provozovatel ústecké ubytovny neplatí městu za pronájem - její obyvatelé proto mohou přijít o střechu nad hlavou
Ústecký podnikatel Jiří Krupička dluží Setuze více než dva
miliony korun za pronájem ubytoven. Ve třech jeho objektech
bydlí téměř 300 - převážně sociálně slabých obyvatel. Jak bude
podnik peníze vymáhat, to zjišťovala Ivana Solničková.
Jiří Krupička má s placením problémy už delší dobu. Mluvčí společnosti, Marie Logrová:
"S panem Krupičkou vede Setuza již dlouhodobější jednání vzhledem k tomu, že v současné době nám dluží zhruba 2.200 000 Kč za pronájem ubytoven. Vzhledem ke zvyšujícím se nákladům na potřebu energií a s nástupem chladnějšího počasí jsme nuceni celou situaci akutně řešit. Prvním krokem bylo vyvolání jednání se zástupci magistrátu města."
V jedné z ubytoven bydlí v malém bytě Luciana Dimová s dvěma dětmi:
"Jak máte velký byt?"
"Je to jedna místnost, malá kuchyňka, malá předsíňka."
"Můžu se zeptat, kolik platíte měsíčně nájem?"
"Já platím 4.430 Kč."
Ubytovny využívá také střekovský obvod. Jak dodává jeho starosta Ivan Charvát, právě sem stěhuje nájemníky, kteří kvůli dluhům na nájemném přišli rozhodnutím okresního soudu o byt:
"V současné době máme na ubytovnách pana Krupičky za náš obvodní úřad řádově do 20 ubytovaných občanů. Kapacita ubytoven je podstatně větší, takže jsou tam lidé nejenom z ostatních městských obvodů, ale dle mých informací, i z jiných měst."
"Pojďme teď do sféry spekulací, pokud by pan Krupička přestal provozovat ubytovnu, jak byste to řešili potom?"
"Předpokládám, že dojde v rámci jednání mezi magistrátem, zástupci Setuzy a panem Krupičkou k určité dohodě. Pokud by došlo ke krizové situaci, tak by musela být řešena, i když, jak už v minulých dnech na toto téma poskytl rozhovor pan primátor, jsou to lidé, kteří nemají nárok na jakékoliv ubytování od města. Je to plně v jejich režii. Ti ubytovaní se budou muset o sebe postarat sami. Samozřejmě v některých problémových momentech bude obec hledat konkrétní řešení."
Ke krizovému scénáři nakonec nedošlo. Celou věcí se na žádost podniku zabýval ústecký magistrát, který po několikahodinovém jednání nabídl řešení. Jaké, to už upřesnila mluvčí Setuzy, Marie Logrová:
"Závěry, které z něho vyplývají jsou takové, že dlužník bude hradit v rychlejších splátkách částky, které nám hradit má. V současné době je dlužník pod dohledem jak magistrátu, tak pod dohledem nás, akciové společnosti Setuza."
Jiří Krupička odmítl celou situaci komentovat.
Zde si můžete příspěvek poslechnout:
Poslech: RealAudio ~ Download
=[ Reportáž ]=
Tématické večery s Občanským sdružením Athinganoi
Na závěr tu pro vás máme pozvánku do pražské Růžové čajovny (Růžová 8, Praha 1) na středu 29. října od 19 hod.
Občanské sdružení Athinganoi tam připravilo další tématický
večer. Více nám řekla organizátorka Darina Batiová.
Bude to pozvání na tematický večer, kde nám bude vyprávět Lidia Grebo ze
Sarajeva, jaké je to žít v České republice. Pozvala jsem jediného hosta, a
to Lidii Grebo, která je koordinátorkou projektů občanského sdružení Slovo
21."
Jaké téma připravujete na příště?"
"Příští tematický večer bude věnován
přípravám na Vánoce v romské tradiční kuchyni."
Zde si můžete příspěvek poslechnout:
Poslech: RealAudio ~ Download
Roma vakeren - "Romové hovoří" - je u konce. Naladit si nás můžete i v
úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií a nebo v pondělí a v
pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - v 19:15. Naše vysílání najdete
také na internetu na adrese www.romove.cz.
|