Vyhledávání
3.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál dne 17. 10. 2003

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří". Ten dnešní bude zkrácený.

A co jsme pro vás připravili? Hned v úvodu zprávy ze života Romů, dále představíme novou ředitelku brněnského Muzea romské kultury Janou Horváthovou. V právní poradně se opět zaměříme na bydlení a dozvíte se také, co nabízí Romská zaměstnanecká agentura. Na závěr nahlédneme do tajů romské kuchyně a chybět nebude ani pěkná romská muzika. Taková je programová nabídka a teď už vám příjemný poslech od mikrofonu přeje Jaroslav Sezemský.


=[ Zprávy ]=

Život v romských komunitách bude snad brzy možné lépe zmapovat. Díky postupu, složenému ze tří statistických nástrojů, lze zjistit například zastoupení Romů ve školách, nebo v evidenci úřadů práce. Návrhem postupu by se v pondělí měla zabývat vláda. Na vytvoření návrhu se podílel Český statistický úřad, Úřad pro ochranu osobních údajů a Úřad vládního zmocněnce pro lidská práva. Lepší údaje o životě Romů mohou přispět k cílenému a účinnějšímu přidělování peněz na pomoc romským komunitám.

Opilý šestadvacetiletý muž napadl podle policistů začátkem srpna stejně starého Roma v jeho bytě v Jeseníku. Urážel jej a další romské obyvatele domu nadávkami s rasovým podtextem. Vyšetřovatel jej kvůli tomu obvinil z hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Napadeného muže museli ošetřit lékaři. Obviněnému hrozí až dva roky vězení.

Návštěva viceprezidenta Světové banky Johannese Linna koncem června v obci Žehra na východě Slovenska přinesla své ovoce. V uplynulých dnech se už začaly stěhovat romské rodiny z polorozpadlých chatrčí v osadě Dobrá Vola do nových příbytků, které doposud stály neobydleny. Obci totiž chybělo zhruba 1,5 miliónu korun na jejich dokončení a poukázala jí je právě Světová banka.

Přehlídka volnočasových aktivit romských dětí Husovický skřivánek zahájila brněnskou část kampaně proti rasismu s názvem Rozmanitost do knihoven. Ta bude na nejrůznějších místech naší republiky upozorňovat na problémy rasismu a zejména dětem ukazovat jeho nesmyslnost. Kampaň pořádá sdružení Mládež pro interkulturní porozumění, které se každoročně prezentuje v květnu festivalem Multikulturní Brno.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
21.11.2006V brněnské Flédě pokřtí Gipsy.cz své nové album a uskuteční se tam i Husovický skřivánekZprávy ze života Romů
10.02.2006Vláda České republiky připravuje monitoring romských komunitO Roma Vakeren
10.02.2006Romové mají z monitoringu romských komunit obavyO Roma Vakeren
10.02.2006Obavy Romů z monitoringu jsou údajně zbytečnéO Roma Vakeren
10.02.2006Mezi Romy probíhá sociologický průzkumO Roma Vakeren
02.02.2005UNDP: Romové jsou nejchudší menšinou střední a východní EvropyZprávy ze života Romů
03.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.08.2004Statistické šetření v romské komunitěO Roma Vakeren
16.08.2004Veselý: Spory o výzkum ukázaly, že Romům chybí zvolení zástupciZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Muzeum romské kultury v Brně bojuje s chronickým nedostatkem peněz
Muzeum romské kultury v Brně prochází obdobím změn a bohužel i nejistoty. Zatím co nová ředitelka Jana Horváthová by je chtěla co nejvíce otevřít veřejnosti, stávající finanční situace naopak hrozí dočasným uzavřením. O tom, co je nutné v nejbližších měsících udělat a jak lze tomuto ojedinělému pracovišti pomoci z chronického nedostatku peněz s Janou Horváthovou hovořila Zuzana Kopuletá.

"Určitě máte své představy o tom, kam toto muzeum chcete vést, co chcete změnit, co z jeho předchozí činnosti zachovat, můžete to prozradit?"

"Prioritou bude v následující době především otevření stálé expozice. To bude ještě určitou dobu trvat, protože nám chybí největší díl finančních prostředků na její vytvoření. Teď už jsou sice hotovy scénáře, ale jak říkám, chybí finance. Nicméně, toto je náš nejdůležitější úkol do budoucnaotevřít stálou expozici. Kromě toho budou tady fungovat už od začátku prosince krátkodobé výstavy. 4. prosince bude konkrétně vernisáž výstavy: Romové ve výtvarném umění 17. a 20. století. Tato výstava zde bude až do konce února. Na ní budou pak navazovat další výstavy. Muzeum by mělo už od prosince být trvale otevřeno veřejnosti. Kromě výstav tady pořádáme také programy pro školy. Teď připravujeme, a to je také vlastně změna oproti minulému vedení muzea, připravujeme volnočasový kroužek pro děti ze sociálně slabých rodin."

"Všecko se vždy odvíjí od financí. Když jsme si povídaly bez mikrofonu, tak jste mi prozradila, že chystáte podstatné změny, které se týkají samotného statutu tohoto muzea. Můžete to vysvětlit?"

"Usilujeme o to stát se státní příspěvkovou organizací, protože pro nás už vlastně není jiná perspektiva. Jako občanské sdružení nebo obecně prospěšná společnost nemáme naději na získání financí, tak abychom byli schopni provozovat tuto velkou budovu. Jediné řešení je stát se Státní příspěvkovou organizací. Máme v tomto směru podporu Ministerstva kultury. Celá akce je už v běhu. Je připraven návrh zákona o zřízení Muzea romské kultury jako státní příspěvkové organizace, který by měl jít do projednávání v parlamentu."

"Zatím jste dostávali z Ministerstva kultury přibližně jeden milión kolik, ale toto muzeum potřebuje na svůj provoz tak, aby mohlo alespoň přijatelně fungovat."

Jana Horváthová s dcerou (Foto: I. Raichová) "Já začnu naší prioritou, a tou je expozice. Momentálně není v sálech určených k expozici nic a na její vybudování je potřeba 8 miliónů korun. Pokud se nám podaří získat tuto částku, tak můžeme expozici postavit. Druhá věc je provoz muzea a další práce výzkumné a sbírkotvorné, a to je stejně velká částka ještě vedle toho."

"Vaše finanční situace dostoupila kritického bodu, hrozí, že to teď tady budete muset tady zavřít a čekat, jestli se vyjasní nebo naopak zatmí nad touto institucí."

"Bohužel tato situace nastala. Zvažujeme i tu alternativu, že v nejhorším případě by se muzeum muselo do konce roku zavřít, pokud nebude na mzdy a na provoz. Já ale věřím tomu, že se nám podaří nějak situaci vyřešit, byť nějakou půjčkou. Protože, jak už jsem předeslala, 4. prosince máme zahajovat opravdu velkou výstavu a má nad ní záštitu dokonce Národní galerie v Praze. V nejhorším případě si asi budeme muset půjčit od jiných organizací tak, abychom nemuseli muzeum zavřít."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Právní poradna ]=
Co se stane, když ubytovaný nezaplatí nájem v ubytovně?
Dnešní právní poradna je věnována těm, kteří o byt přišli a museli zvolit bydlení na ubytovně. Kolegyně Marie Vrábelová tentokrát navštívila advokátní poradnu doktorky Kláry Veselé - Samkové s následujícím problémem: co se stane, když ubytovaný nezaplatí v ubytovně nájem?

"Záleží to na tom, jakou mají smlouvu. Ubytovna je to samá, co hotel. V hotelu když nezaplatíte, tak vás druhý den vystěhují a postaví vám kufry do recepce. Na ubytovně je to úplně totéž. Ubytovaný není byt, to znamená, že na ní se nevztahují ustanovení Občanského zákoníku, která chrání nájemníka bytu, ale je to..... já dám takový příklad...... Jako by jste si pronajali auto, taky za něj musíte zaplatit, když s ním jezdíte dva dny, tak musíte za dva dny zaplatit. Jdete do restaurace a objednáte si jídlo, taky za něj musíte zaplatit."

"Co když jsou na ubytovně podmínky nevyhovující k bydlení, ten dotyčný odmítne zaplatit nájem, tím pádem přichází o ubytovnu a zřejmě už nemá šanci si najít jinou?"

"Ubytovny se mohou najít vždy a všude, to je jen otázka "kapsy". Je paradoxní, že ubytovny bávyjí dražší než byty právě proto, že jsou volně přístupné. Může přijít kdokoli a říct: Já si tady teď platím na 30 dnů a chci tady 30 dnů bydlet. Co to vlastně je nevyhovující podmínky? Ubytovna svým charakterem není určena k trvalému bydlení, je určena k přechodnému bydlení. Nepředpokládá se, že na ubytovně budete vést svou vlastní domácnost, že budete mít kuchyň se zásobami, s vařením. To je místo, kde můžete přespat, kde můžete nějakým standardním způsobem uklizené a uschované svoje věci."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Personální agentura Romů pomáhá Romům při hledání zaměstnání
Personální agentura Romů, kterou financoval Magistrát hlavního města Prahy, nabízí Romům pomoc při hledání zaměstnání a zajišťuje také osobní asistenci formou zprostředkování prvního kontaktu mezi klientem a zaměstnavatelem. Agentura také nabízí právní poradenství zdarma. Více Heleně Polákové řekla koordinátorka Kateřina Sidonová.

Adekvátní zaměstnání... Personální asistence spočívá i v tom, že pokud si to klient přeje, tak personální asistent jde k potenciálnímu zaměstnavateli, doprovází ho i na jiná místa, která jsou nějakým způsobem spojena se zaměstnáním, je s ním v kontaktu nejméně po 6 měsíců po uzavření pracovní smlouvy. Naše agentura zajišťuje také poradnupsychologa a právníka. Klient si může například nechat zkontrolovat pracovní smlouvu, jestli je v pořádku nebo pokud má jiné problémy, které jsou spojeny s pracovním právem, může navštívit našeho právníka. Zatím je naše působnost jen v Praze, což je ale i tak dost velká oblast. V příštím roce bychom velice rádi otevřeli 8 dalších poboček v České republice ve městech, kde je největší koncentrace nezaměstnaných Romů."

"Vaše agentura také zajišťuje také právní poradenství, jaké?"

"Právní poradenství spojené vždy s prací. Na nás se nemohou obracet klienti, kteří mají problémy například bytové nebo jiné, jen pracovní."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Historie, tradice, zvyky ]=
Vaříme Holubky čili plněné zelné listy
V následujících minutách společně nahlédneme do tajů romské kuchyně. Tentokrát vám prozradíme, jak se připravují "Holubky" čili plněné zelné listy. Recept na ně nám prozradila Naděžda Siváková.

Holubky "Zelí na půl uvaříme, necháme vychladnout, dáme si mleté maso, rýži uvaříme na půl, přidáme pepř, cibuli, česnek. Maso promícháme, nařežeme zelí, dáme dovnitř mleté maso, zabalíme, dáme do hrnce, zalijeme trochou vody, osolíme a necháme vařit. Někdo dává holubky do trouby, ale já je vařím ve vodě. Vaří se půl hodiny, hodinu, podává se s chlebem nebo s bramborami. Recept jsem se naučila od mé mámy, maminka to vařila podobně ale asi lépe. Holubky vařím jedenkrát týdně nebo jednou za 14 dní, protože je máme rádi."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.01.2011Romská jídla jako cesta ke sblíženíO Roma Vakeren
11.12.2009Jak se vaří Marikľe paněhaO Roma Vakeren
04.12.2009Blajz - jídlo s nelákavým názvem, přesto však chutnéO Roma Vakeren
27.11.2009Pišot se dá upravit na sladko i na kyseloO Roma Vakeren
14.11.2003Jak připravit pišotO Roma Vakeren
Tradiční romská jídlaTradice

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - v 19:15. Naše vysílání najdete také na internetu na adrese www.romove.cz. Příště vám nabídneme informace ze života Romů, opět vás pozveme do romské kuchyně nebudou chybět ani romské písně.

Klidný večer vám přeje průvodce dnešním "O Roma vakeren" - Jaroslav Sezemský.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Obsah článku:
Zprávy: 
Reportáž:  Muzeum romské kultury v Brně bojuje s chronickým nedostatkem peněz
Právní poradna:  Co se stane, když ubytovaný nezaplatí nájem v ubytovně?
Reportáž:  Personální agentura Romů pomáhá Romům při hledání zaměstnání
Historie, tradice, zvyky:  Vaříme Holubky čili plněné zelné listy

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz