Vyhledávání
24.3.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál dne 3. října 2003

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Jek kurko pregejľa sar pani, pale hin parašťovin u tumen šaj šunen romani emisia predalo Roma - pre Čechiko rozhlasis jek. Akana jek ora, pale šunena amaro vakeriben O Roma vakeren!!!!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět také romská hudba.

The adaďives tumenge phenaha nevimata andal le romengero dživipen. Kerďžam predal tumende te o reporty - sa čačutnes, bio chochavibena! Te kamen, ta ačhen akana amenca. Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Andro Rumunsko kerde o Roma bijav čhajorake so lake sas ča dešuduj berš, iľa peske la čhavo, so leske tiž mek ča dešupanč berš. O jekhetanibena so dodikhen, sar pes ľikeren manušengere čačipena pes choľaren. Pal ada vakereha peršo andro O Roma vakeren.

Rumunský romský král provdal svou dvanáctiletou dceru za romského chlapce o tři roky staršího. O tento případ se zajímá Evropská unie a ochránci lidských práv. Jak hodnotí situaci například právnička Klára Veselá , to se dozvíte v úvodu O Roma vakeren....

Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren e Božena Danielovo. Buči kerel andre škola ko Broumov. Vakreha laha pal lakeri buči, te pal lakero dživipen. Paľiž tumenge phenaha nevimata, andal le romengero dživipen.

Ve studiu nás navštíví Božena Danielová, která pracuje už šestým rokem v Broumovské základní škole, kde učí romské děti v takzvaném nultém ročníku. Budeme si povídat o její práci a prozradí nám, jak konkrétně dětem pomáhá. Chybět nebudou samozřejmě ani aktuality ze života Romů.

Andro školi džala nevo projektos, savo kamel te odsikavel diskriminacia pre školi. Tiž amenca džana Lounende, kaj amenca vakerelas o strarostas the andro Ustí, kaj sas festivalis.

Ve druhé polovině O Roma vakeren se dozvíte, že Multikulturní centrum Praha připravilo školení pro učitele, které je zaměřeno na odstraňování rasismu a diskriminace na školách. Pozveme vás také do Loun, kde jsme vyzpovídali tamního starostu. Přiblížíme vám projekt Rozmanitost do knihoven a na závěr se společně vydáme do Ústí nad Labem na Festival romské kultury, kam se o víkendu sjelo na 250 tanečníků a zpěváků. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Romské tradice a ochrana práv dětí
Velkou pozornost v Evropě vyvovala v poslední době svatba dvanáctileté romské dívky s patnáctiletým chlapcem v Rumunsku. Toto manipulování dětmi, i když zdůvodňované romskými tradicemi vyvolalo protesty jak Evropské unii, tak i ochránců lidských práv. Na názor jsme se zeptali doktorky Kláry Veselé Samkové, provozovatelky advokátní kanceláře.

"Můj názor je zcela jednoznačný. Ze strany rodičů se jedná o trestný čin, a domnívám se, že nejenom podle zákonů platných v České republice, ale že podobné zákony mají i v Rumunsku. Nevím ani o jedné evropské zemi, kde by bylo možno zplnoletnění za účelem sňatku pod hranici 14 let. Tato hranice snad není ani v arabských zemích nebo v zemích, kde sexuální dospělost nastává velmi brzo. Nutit dvanáctileté, protože podle Úmluvy o právech dítěte, se jedná o dítě až do věku 18 let, do sňatku, je trestný čin. Kdyby se to stalo v Čechách, tak rodiče jsou zavření pro mravní ohrožování mládeže. Dítě, v tomto případě nevěsta, jde do diagnostického ústavu a myslím si, že je to správné. Když jsem četla v novinách, že nevěsta plakala a vzpírala se, tak nikdo nemůže říct, že je to jen dívčí ostych. I dospělá žena když řekne: Ne, tak je to jednoznačně ne. A zejména když dvanáctileté děvče řekne: Ne, tak je to ne. A je proti lidským právům, ale i proti nejzákladnější lidské důstojnosti aby její názor nebyl respektován."

Slovo jsme dali také komisaři Mezinárodní romské unie a řediteli sdružení Dženo Ivanovi Veselému.

Ivan Veselý"Je naprosto přirozené, že na Balkáně nebo ve státech Východní Evropy je romská tradice ještě stále živá, že se malé děti zasnubují a že se berou ve věku 12, 14 let, i když ještě nejsou dospělí. Tato tradice však prochází jistou transformací nebo modernizací, protože ve státech střední Evropy vynucené sňatky, uzavřené v mládí, ustupují. Já si myslím, že je to naprosto přirozené, protože mladá generace vidí svět a život i tradiční romské hodnoty trošku jinak. Každý národ procházel určitým vývojem v oblasti tradičních hodnot a vnímám jako naprosto přirozené, že mladá generace si staví svoje a že ty staré nechce. Chce žít po svém."

"Pocházíte z tradiční romské rodiny, máte vy sám s tímto nějaké zkušenosti?"

"Ano, mám.... (smích).... Mám takovou příhodu.. Když jsem ještě studoval, tak rodiče měli strach, abych nezůstal starým mládencem, a tak mi našli ženu, zasnoubili mě a čekali, až ukončím studium, aby mohli vystrojit svatbu. Když jsem školu skončil a vrátil jsem se domů na dovolenou, hned se chystala svatba. Já jsem ale řekl mámě a tátovi: Ne, jestli chcete, abych chodil k vám domů na návštěvy, tak já si tu holku nevezmu. Dopadlo to, jak to dopadlo, já jsem si opravdu tu dívku nevzal, i když jsme byli zasnoubení. Mě zasnubovali asi v 10-ti nebo v 11-ti letech a já jsem s ní dodneška kamarád, protože si ji shodou okolností vzal kamarád, s kterým jsem já vyrůstal a kamarádil. Takže, tohle je moje osobní zkušenost. Znova zdůrazňuji, že na území střední a východní, hlavně střední Evropy, tahle tradice je na ústupu."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.06.2012Ombudsman kritizuje počet romských dětí ve speciálních školáchZprávy ze života Romů
15.06.2011Helsinský výbor chce posílit vazby mezi odsouzenými a jejich dětmiZprávy ze života Romů
15.09.2009Na bezplatnou Linku bezpečí už mohou děti volat 15 letZprávy ze života Romů

=[ Horké téma ]=
Předškolní příprava romských dětí se v Broumově osvědčila
Je tu čas, kdy si do O Roma vakeren zveme hosta. Tím dnešním paní Božena Danielová, která k nám přijela z Broumova.

"Dobrý večer."

"Paní Danielová, s přípravou romských dětí do základní školy jste v Broumově začali již před šesti lety, jaké byly vaše začátky?"

"Začátky jsou asi všude stejné, když se kdekoliv začne dělat něco nového, tak vám nikdo nechce věřit, že by to mohlo být dobré. Bylo to nové, nikdo nevěděl, co to bude. Mně ale nebylo jedno, že děti chodí do zvláštních škol, ty už praskaly ve švech. A protože jedna moje dcera má maturitu, druhá je zdravotní sestra, říkala jsem si, proč jenom tyhle dvě, proč by nemohli i jiní.... a tak jsme přišli na to, že bychom mohli založit přípravný ročník, kde bychom děti připravily na školní docházku. Taková byla naše vize. A pak šlo o to přesvědčit město, ministerstvo, od něhož jsme potřebovali výjimku, aby děti mohly začít chodit dříve do školy, již ve čtyřech letech a aby jich tam bylo patnáct. To se nám podařilo a já bych touto cestou chtěla poděkovat panu Goralovi, panu Pospíšilovi a panu starostovi a i radním za jejich podporu. Bez nich bychom to asi těžko dokázali."

"Říkala jste, že je to přípravka, nultý ročník, který trvá rok před zahájením školní docházky, co se tam děti všechno učí? Jaké návyky tam získávají?"

"On to není přesně rok, já jsem ráda, když se k nám dítě dostane a jsou mu tak 4 nebo 4,5 roku. Když tam dítě chodí jen rok, čili půl roku před zápisem, tak nemůže dokázat tolik, co dítě, které tam chodí 2 až 3 roky. A děti se tam připravují na základní školu, na první třídu. Naším cílem je, aby ve chvíli kdy dítě začne navštěvovat první třídu, tak aby vědělo, co je to sešit, co je to knížka, co je to pastelka, co vosková pastelka, co je modelína, aby s tímto umělo pracovat. Když pak dítě přijde do první třídy a toto všechno ví, tak je to taková pomocná ruka učitelům, kteří to tím pádem budou mít snazší."

"S jakými nedostatky se setkáváte u romských dětí? Je to např. jazyková bariéra?"

"Nooo... Abych vám řekla pravdu, je to štěstí v neštěstí, protože na Broumovsku romština - krásná - mizí. Tam když řeknete něco romsky 15-patnáctiletému dítěti, tak on nerozumí, umí většinou akorát několik "výstřelků", asi víte jakých.... A kolikrát jakoby hrdě řekne: "No, naši neumějí.." Takže, bariéra v Českém jazyce není.... Ano, jsou tam nějaké nové názvy, ty máme i my dospělí, ale výslovnost mají dobrou... Je pravda, že nemají tak velkou zásobu slov.. Mě to mrzí, protože romský jazyk je pěkný a kolik jazyků znáš, tím je to lepší.... A my se za romštinu stydět nemusíme.

"Říkala jste, že romské děti se naučí v předškolním období celé řadě důležitých návyků. Vezměme to teď naopak, v čem romské děti vynikají oproti neromským?"

"No, já bych snad řekla, že to tak ani není.... No, vynikají snad v tancování, ve zpěvu, to je dané, ale myslím si, že pokud se dětem dá stejná šance... Protože to není jenom romský přípravný ročník, to je pro sociálně slabší.. A já bych touto cestou chtěla říci všem Romům, že to není o tom, že by tam mohly jen romské děti, to je skutečně pro sociálně slabší, protože tam se platí jen 300 Kč za všechno. A děti tam dostávají dopolední svačinu, oběd a odpolední svačinu. Je to tam do 3 hodin a měla jsem tam dvě české děti a mohu vám říct, že jsem vůbec nepoznala rozdíl a ani děti to tak nebraly: "Ty jsi jiný a ty jsi takový..", pokud to nemají od rodičů. Takže, když to všechno shrnu, jedná se o děti a když je budete učit, že to je dobré, tak to jako dobré budou brát. A platí to stejně pro romské i neromské děti."

"Když jste začali s tímto projektem, jak vás vnímali rodiče dětí?"

"Jéjej, to jste mně dala! No, jak mě vnímali? Víte co, byla tam nedůvěra... Je to malé městečko, kde si vidíme do talíře a protože jsme všechny kamarádky, tak když nám přivedly na devátou své děti, tak si s námi sedly a popovídaly si, a když se třeba ženy venku pohádaly, tak se to projevilo i ve školce. To jsme brzo zarazili, a ony to braly, že se od nich odtahuju. Tak jsem se je snažila přesvědčit, že když mi své děti přivedou, tak že jim nebude nijak ublíženo. A jednou se skutečně stalo, že dvě holky se pohádaly a pak stály v rohu a chtěly odejít. Já jsem jim řekla, že se přece nic nestalo a že to nebude tak zlé. A mohu říct, že dnes se situace natolik zlepšila, že maminky přijdou, děti nám předají a ani se tam nechtějí zdržet."

"Vaše dcera také učí, kde? Určitě jste pro ni byla vzorem.."

"No, víte... My jsme z východního Slovenska..... A když se osídlovaly Sudety, tak jsme přišli do Čech, mě bylo asi tak 7, 8 roků, takže já jsem mluvila skoro jen romštinou. A strašně moc jsem se chtěla učit, ale nešlo to. Málokdy bylo dříve vidět plešatého Roma, dnes už je tomu přece jen jinak, dnes už se potkat dají..... No a tehdy, když jsme viděli nějakého gádže plešatého, tak jsme říkali, že je chytrý, že to má od toho, jak pořád studuje. (smích) Moji rodiče mě tudíž nechtěli nechat učit, takže já kolikrát pod stolem psala domácí úkoly. Mým přáním bylo, kdybych bývala mohla, jít na jazyky, protože mě to moc bavilo, a proto jsem se snažila, aby moje dcery mohly dělat, co je baví, což já jsem nemohla."

"Pomáhá vám manžel, fandí vám taky?"

"Jéje, to je zase otázka! No to víte, bez chlapů by to nešlo! Ten mně pomáhá, jak jen může! Někdy se na mě taky zlobí, protože jsem věčně v éteru a říká mi: Kdo by s tebou vydržel? Žádnej chlap, buď ráda, že mě vůbec máš!"

"Paní Danielová, děkujeme, že jste si na nás udělala čas, že jste přijela z Broumova až do Prahy, do vysílání O Roma vakeren. Věřím, že tady s námi ve studiu nesedíte naposled."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
08.09.2012V Osečné se otevírá nová školka. I díky rozšířené předškolní výchově bude méně dětí přerazeno do speciální nebo praktické školyO Roma Vakeren
21.04.2012V největší sociálně vyloučené lokalitě v Pardubickém kraji vznikla přípravná třída pro předškolákyO Roma Vakeren
03.12.2011Sdružení Romodrom v Karlíně otevřelo Centrum předškolní výchovyO Roma Vakeren
19.10.2011Děčínské centrum Vilík pomáhá Romům se začleňováním do běžného životaZprávy ze života Romů
02.04.2010Liberecká přípravná třída pro děti ze sociálně slabých rodinO Roma Vakeren
18.11.2006Vsetínská Charita se snaží připravit romské děti do školy po stránce dovedností a návykůZprávy ze života Romů
04.10.2006Kvalitní a systematické vzdělávání je klíčem k integraci RomůZprávy ze života Romů
24.03.2006Světový den boje proti tuberkulózeO Roma Vakeren
16.04.2004Pražská zvláštní škola Záběhlice bude připravovat děti s jazykovou bariérou ke vstupu do základní školyO Roma Vakeren
13.04.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
05.09.2003Broumovské děti se připravují na vstup do první třídy v předškolním nultém ročníkuO Roma Vakeren

=[ Zprávy ]=

Ondřej Giňa Prezident Václav Klaus nevyhověl žádosti o udělení milosti pro známého romského aktivistu z Rokycan Ondřeje Giňu staršího. Ten byl loni v červenci obviněn, že nepřiznal příjmy ze závislé činnosti a nezaplatil z nich daň. Dále pak v době, kdy pobíral státní sociální podporu, nesplnil oznamovací povinnost a neuvedl údaje, které jsou pro vyplácení dávek rozhodující. Dávky tak pobíral neoprávněně. Giňa už dříve uvedl, že přeplatek na sociálních dávkách uhradil a k dalšímu se odmítl vyjádřit s tím, že je to věc vyšetřování.

Rumunský úřad ochrany mládeže rozhodl, že manželství, které v sobotu uzavřeli dvanáctiletá romská princezna Ana Marie a o tři roky starší Birita Mihai, musí být rozděleno. Po přezkoumání okolností úřad dospěl k závěru, že manželství bylo uzavřeno nelegálně. Odborníci, kteří v Sibiu obě děti vyslechli, doporučili, aby oba mladí lidé žili v původních rodinách až do plnoletosti a dokončili školu.

Několik desítek romských rodin ze Slovenska koupilo karavany a odjelo, nebo se chystá odjet do zemí Evropské unie, kde chtějí kočovat. Nalákaly je k tomu prý jisté skupiny lidí, které mají na svědomí už emigraci Romů v uplynulých letech. Nepravdy o snadných možnostech kočování a životě ve Francii, Španělsku, či Německu jsou Romům podsouvány záměrně s cílem zbavit se jich. Tvrdí to předseda romské samosprávy v Prievidzi Marek Baláž.

Romské komunity využijí vstupu východoevropských zemí do Evropské unie k návratu do Británie, pokud se podmínky v přístupu k Romům v jejich zemích nezlepší. Předpovídá to podle internetového serveru BBC britský liberálně demokratický poslanec Lord Avebury. Mluvčí britského ministerstva vnitra bránil současnou politiku vůči romským žadatelům o azyl a uvedl, že ministerstvo nemá v plánu zastavit projednávání žádostí, nebo deportace neúspěšných žadatelů.

Rodina Červeňákových, foto: ČTK Ústecká radnice přestěhuje na své náklady početnou romskou rodinu Červeňákových z domu, který je podle statika v neutěšeném technickém stavu. Stavební úřad vydal rozhodnutí o vyklizení objektu, protože má podmáčené základy. Město se podle starosty městského obvodu Ústí nad Labem střed Radka Vonky o Červeňákovi postará přesto, že bydlí v soukromém objektu a je tedy povinností majitele zajistit obyvatelům náhradní ubytování.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
04.10.2014První Romka českého původu nastupuje k britské policii. Její zbraní bude notýsek a tužkaO Roma Vakeren
17.12.2013Inkluzivní vzdělávání prý přináší romským školákům v Británii úspěchyZprávy ze života Romů
19.04.2013Jak britská média informují o RomechO Roma Vakeren
16.02.2013Někteří Romové ve Velké Británii dodnes kočujíO Roma Vakeren
29.09.2012Odebírání romských dětí ve Velké Británii nebylo bezdůvodnéO Roma Vakeren
08.09.2012Jak vypadá situace kolem údajného bezdůvodného odebírání dětí?O Roma Vakeren
04.09.2012Strach o děti vyhnal některé romské rodiny ve Velké Británii do ulicZprávy ze života Romů
04.09.2012Romové v Británii se stále obávají údajného odebírání dětíZprávy ze života Romů
01.09.2012Někteří Romové začali opouštět Velkou Británii na základě reportáže televize JOJO Roma Vakeren
31.08.2012Údajné odebírání romských dětí v Británii řeší s rodinami policie i sociální pracovníciZprávy ze života Romů
27.08.2012Mezi českými a slovenskými Romy v Británii vládne panika. Kvůli údajnému odebírání dětíZprávy ze života Romů
13.08.2011O nepokojích v Londýně se sociologem Fedorem GálemO Roma Vakeren
16.09.2008Do Kanady zatím bez vízZprávy ze života Romů
11.07.2008U nás nemohl uživit rodinu, raději emigrovalO Roma Vakeren
11.07.2008Emigrovat do zahraničí není lehké rozhodnutíO Roma Vakeren
06.01.2006Ondřej Giňa je členem Evropského fóra Romů a travellerůO Roma Vakeren
16.09.2005Milena Hübschmannová povzbuzovala Romy ke vzdělání i k uchovávání romských hodnot a jazykaO Roma Vakeren
08.06.2005Soud potvrdil podmíněný trest romskému aktivistovi GiňoviZprávy ze života Romů
11.05.2005Krajský soud o zpronevěře romského aktivisty Gini zatím nerozhodlZprávy ze života Romů
24.09.2004Soud podmíněně odsoudil romského aktivistu Giňu za podvodZprávy ze života Romů
20.09.2004Soud rozhodl, že Ústí nad Labem nebude Červeňákovým nic platitZprávy ze života Romů
30.08.2004Část rodiny Červeňákových stáhla žalobu proti Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
16.08.2004Veselá-Samková už nebude hájit ústeckou rodinu ČerveňákovýchZprávy ze života Romů
09.07.2004Jak pracuje Rada vlády České republiky pro záležitosti romské komunityO Roma Vakeren
18.06.2004Červeňákovi už dostávají sociální dávkyO Roma Vakeren
11.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
06.05.2004Čeští Romové chtějí pracovat v BritániiZprávy ze života Romů
04.02.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
19.01.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
08.10.2003Jak vypadá terenní práce s romskou menšinou?Zprávy ze života Romů
03.10.2003Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
01.10.2003Romská rodina Červeňákových z ústecké městské části Předlice se musela stěhovatFotoaktuality
08.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
16.05.2003Rozhovor s Ondřejem Giňou o Letech u PískuO Roma Vakeren
11.04.2003Pravoslavní křesťané uctili v Letech u Písku památku zesnulýchO Roma Vakeren
21.03.2003Čeští Romové chtějí spolupracovat s evropskými romskými organizacemiO Roma Vakeren
28.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
07.02.2003Horké témaO Roma Vakeren
03.02.2003Ondřej Giňa - romský aktivistaOsobnosti
31.01.2003Vznikl jedinečný dokumentární film o životě Romů v britské emigraciO Roma Vakeren
10.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
20.12.2002Ondřej Giňa z České televizeO Roma Vakeren
20.12.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.12.2002ZprávyO Roma Vakeren
08.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
18.10.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.09.2002Přiletěli Romové deportovaní z Velké BritánieO Roma Vakeren
06.09.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.09.2002Karvinský festivalHudba
09.08.2002Ředitel sdružení Dženo Ivan Veselý o aktuální situaci Romů v ČRO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
02.08.2002Exodus Romů do Velké Británie pokračujeO Roma Vakeren
02.08.2002O emigraci se sociologem Ivanem GabalemO Roma Vakeren
26.07.2002Britské ministerstvo vnitra před soudemO Roma Vakeren
28.06.2002ZpravyO Roma Vakeren
28.06.2002Mohou se žadatelé o azyl vrátit do bytu, který opustili?O Roma Vakeren
14.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.06.2002S Ondřejem Giňou o volbáchO Roma Vakeren
07.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
10.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
03.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
02.05.2002Britové v dubnu znemožnili cestu do Londýna sedmi desítkám lidíZprávy ze života Romů
29.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.03.2002Neúspěšní žadatelé o azyl se vrátí domůO Roma Vakeren
22.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
10.02.2002Některé romské organizace kritizují jmenování vládní radyZprávy ze života Romů
01.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.01.2002Horké témaO Roma Vakeren
04.01.2002Ondřej Giňa získal cenu v soutěži pořádané Asociací na ochranu evropských novinářůO Roma Vakeren
04.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.12.2001Britové opět kontrolují cestující do AnglieZprávy ze života Romů
14.12.2001Nový dokumentární film České televize se zabývá lichvouO Roma Vakeren
23.11.2001Mezinárodní konference v PrazeO Roma Vakeren
28.09.2001Evropské středisko pro práva Romů podá žalobuO Roma Vakeren
07.09.2001Praha / DurbanO Roma Vakeren
31.08.2001Britská vláda obnovila imigrační kontroly na ruzyňském letištiO Roma Vakeren
30.08.2001Romové pozastavení kontrol vítají, ale situaci to prý neřešíZprávy ze života Romů
30.08.2001Britové během prvního dne kontrol na letišti propustili všechny cestujícíZprávy ze života Romů
30.08.2001Jsou odchody Romů z České republiky organizované?Zprávy ze života Romů
24.08.2001Britové připravují obnovení kontrol na ruzyňském letištiO Roma Vakeren
17.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
17.08.2001Helsinský výbor zpochybnil oprávněnost kontrol na ruzyňském letištiO Roma Vakeren
03.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
03.08.2001Britští imigrační úředníci jsou stále na ruzyňském letištiO Roma Vakeren
27.07.2001ZprávyO Roma Vakeren
27.07.2001Český tisk o vraždě Oty AbsolonaO Roma Vakeren
27.07.2001Romové do Londýna neodletěliO Roma Vakeren
25.07.2001Ministerstvo zahraničí má koordinátora pro romskou problematikuZprávy ze života Romů
24.07.2001Britské velvyslanectví: Romové v Praze žádat o azyl nemohouZprávy ze života Romů
20.07.2001Romové nemohou odletět do AnglieO Roma Vakeren
20.07.2001Přehled tiskuO Roma Vakeren
20.07.2001PrahaO Roma Vakeren
18.07.2001Britští migrační úředníci na letišti v PrazeZprávy ze života Romů
22.06.2001Co vede Romy k emigraci?O Roma Vakeren
03.06.2001Podle Giňi došlo v ČR k podcenění projevů extremismuZprávy ze života Romů
03.06.2001Podle Gini došlo v ČR k podcenění projevů extremismuZprávy ze života Romů
07.05.2001Romové stále usilují o obnovení pietního místa v Letech u PískuZprávy ze života Romů
07.05.2001Z Ostravska odešlo do Anglie 20 romských rodinZprávy ze života Romů
04.05.2001PrahaO Roma Vakeren
27.04.2001ŠvédskoO Roma Vakeren
05.04.2001ÚnorHistorie
05.04.2001DubenHistorie
08.11.2000Ondřej Giňa: V Matiční ulici se po roce nic nezměniloZprávy ze života Romů
31.07.2000Romský kongres se věnoval mimo jiné exodu Romů z bývalého východního bloku do vyspělých států.Zprávy ze života Romů
09.07.2000Rokycanská radnice bude jednat s nově vzniklým romským sdruženímZprávy ze života Romů
09.07.2000O víkendu požádalo v ČR o azyl 170 slovenských RomůZprávy ze života Romů
04.07.2000České úřady zamítly žádosti slovenských Romů o azylZprávy ze života Romů
11.06.2000Belgie zatím neplánuje zavést víza pro české občanyZprávy ze života Romů
11.06.2000Premiéři Zeman a Dzurinda považují romský problém za celoevropskýZprávy ze života Romů
05.05.2000Belgie upozornila Českou republiku na zvyšující se počet českých žadatelům o azylZprávy ze života Romů
05.05.2000V Británii vstoupila v platnost novela azylového zákonaZprávy ze života Romů
22.03.2000Romský aktivista Ondřej Giňa odpověděl po Internetu na 92 otázekZprávy ze života Romů
16.03.2000Policie ukončila dokazování útoku skinheadů na romskou zábavuZprávy ze života Romů
14.03.2000Žádost Romů o finanční kompenzaci za emigraci je prý poslední možnost řešení situace RomůZprávy ze života Romů
07.03.2000Americká ministryně zahraničních věcí Madeleine Albright hovořila s RomyZprávy ze života Romů
29.02.2000Romové ze západní Čech chtějí peníze na emigraciZprávy ze života Romů
26.02.2000Odchod Romu z Ceske republiky vzbudil i zajem zapadoevropskych novinaru.Romská emigrace
26.02.2000Stále více českých Romů žádá v Británii o azylZprávy ze života Romů
26.02.2000Romové se začínají z Velké Británie vracet zpět do RokycanZprávy ze života Romů
26.02.2000Odchod Romů z České republikyEmigrace Romů
26.02.20005. června 1998O Roma Vakeren
26.02.2000Tlak zahraniciRomská emigrace
26.02.2000Slovenští Romové hledají nový domov na severu EvropyZprávy ze života Romů
26.02.2000Advokátka Veselá-Samková zvažuje podání žaloby i na britské úřadyZprávy ze života Romů
26.02.2000Odchod Rómů z České republikyEmigrace Romů
26.02.2000IntermezzoRomská emigrace
26.02.2000Kosovští Romové utíkají z KosovaZprávy ze života Romů
26.02.2000Romové nevidí svoji budoucnost v ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000Reakce ceskych predstaviteluRomská emigrace
26.02.2000Ostravští Romové stále opouštějí Českou republikuZprávy ze života Romů
26.02.2000Evidence romských pasažérů do Londýna se rušíZprávy ze života Romů
26.02.2000SrpenHistorie
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000Zástupce britské ambasády navštívil romská centra na MosteckuZprávy ze života Romů
26.02.2000Giňa: Romové budou kvůli Matiční možná hledat azyl v NěmeckuZprávy ze života Romů
26.02.2000Naše vlastní vinaRasismus
26.02.2000Hrozící exodus mosteckých Romů zatím oficiální instituce neřešíZprávy ze života Romů
26.02.2000Tisíce Romů chtějí podle britského deníku Daily Mail do BritánieZprávy ze života Romů
26.02.2000Podle dečínských sociálních demokratů je postup Romů a Uhla v Matiční ulici nešťastnýZprávy ze života Romů
26.02.2000Odchod Romu z Ceske republiky v ceskem tiskuEmigrace Romů
26.02.2000Čeští Romové odcházejí také do FinskaZprávy ze života Romů
26.02.2000Neznámá žena vyhrožovala rodině romského aktivisty GiňiZprávy ze života Romů
26.02.2000Současná romská komunita v EvropěHistorie
26.02.2000Česká romská rodina dostala ve Francii politický azylZprávy ze života Romů
26.02.2000Romové ve středu rozebrali část plotu, které přes noc postavilo městoZprávy ze života Romů
26.02.2000O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.02.2000Romové z ústecké Matiční ulice se rozhodli zabránit stavbě plotu vlastními tělyZprávy ze života Romů
26.02.2000Odchod Romů z České republikyEmigrace Romů
26.02.2000Odchod Romu do KanadyHistorie
26.02.2000Slepá ulička?Emigrace Romů
26.02.2000Po Kanade Romove odchazeli na britske ostrovyRomská emigrace
26.02.2000V Žatci zaznamenali hromadný odchod Romů do zahraničíZprávy ze života Romů
26.02.2000Proč Velká Británie hrozí vízy?Emigrace Romů
26.02.2000Britska medialni hysterieRomská emigrace
26.02.2000V září požádalo o azyl v Británii méně Romů než v srpnuZprávy ze života Romů
04.02.2000Romové z Nového Boru vyzývají ostatní Romy, aby neopouštěli Českou republikuZprávy ze života Romů
04.02.2000Loni požádalo v Kanadě o azyl nejméně českých občanů od roku 1996Zprávy ze života Romů
01.02.2000Hlavní zpravodajskou relaci České televize včera poprvé moderoval romský moderátorZprávy ze života Romů
01.02.2000Němci nepustili některé slovenské Romy na své územíZprávy ze života Romů
29.01.2000Romové neodcházejí podle Čechů do Británie kvůli diskriminaciAktuality
29.01.2000Romové neodcházejí podle Čechů do Británie kvůli diskriminaciZprávy ze života Romů
13.01.2000V prosinci žádal o azyl ve Velké Británii rekordní počet českých RomůAktuality
13.01.2000V prosinci žádal o azyl ve Velké Británii rekordní počet českých RomůZprávy ze života Romů
13.12.1999Jihočeští Romové odmítají romské aktivistyZprávy ze života Romů
29.09.1999Exodus Romů má podle premiéra Miloše Zemana spíše ekonomický než politický charakterZprávy ze života Romů
23.09.1999Britský premiér hrozí vízy, nepřijme-li Česká republika opatření proti exodu RomůZprávy ze života Romů
23.09.1999Kanadský soud vyhověl odvolání romské rodinyZprávy ze života Romů
09.09.1999Britský velvyslanec nevylučuje možnost zavedení vízové povinnostiZprávy ze života Romů
08.09.1999Británie zavedení víz pro české občany v dohledné době nechystáZprávy ze života Romů
08.09.1999Východoevropští Romové hrozí exodem na ZápadZprávy ze života Romů
05.09.1999Kavan: ČR je v Británii hlavním terčem pro zavedení vízZprávy ze života Romů
03.09.1999Romská aktivistka Ilona Ferková zůstala ve Velké BritániiZprávy ze života Romů
01.09.1999Britští zástupci přijedou jednat do Prahy ohledně víz pro české občanyZprávy ze života Romů
15.08.1999Romy cestující do Anglie, vrátili němečtí celníci zpět do ČRZprávy ze života Romů
12.08.1999Velká Británie zatím víza pro české občany neplánujeZprávy ze života Romů
12.08.1999Další dvě romské rodiny se připravují na odchod do cizinyZprávy ze života Romů
12.08.1999Za odchodem Romů není podle romského časopisu rasová diskriminaceZprávy ze života Romů
03.08.1999Británie zavedení víz nechystáZprávy ze života Romů
03.08.1999Knížák podle romského aktivisty nezná romský problémZprávy ze života Romů
03.08.1999Za odchod Romů z ČR může podle šéfa jihomoravské ČSSD i sám UhlZprávy ze života Romů
02.08.1999Podle Petra Uhla hrozí České republice na podzim zavedení víz do BritánieZprávy ze života Romů
16.06.1999Ministr Grulich jednal s britským velvyslancem o migraci Romů do cizinyZprávy ze života Romů
19.05.1999Británie zaznamenává zvýšený počet Romů z ČRZprávy ze života Romů
05.02.1999RokycanyZprávy ze života Romů
15.01.1999PrahaZprávy ze života Romů
27.11.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.11.1998BruselZprávy ze života Romů
06.11.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.11.1998LondýnZprávy ze života Romů
16.10.1998PrahaZprávy ze života Romů
25.09.1998RokycanyZprávy ze života Romů
28.08.1998DoverZprávy ze života Romů
05.05.1998TorontoZprávy ze života Romů
24.04.1998PařížZprávy ze života Romů
17.04.1998TorontoZprávy ze života Romů
20.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.03.1998DoverZprávy ze života Romů
06.03.1998RokycanyZprávy ze života Romů
27.02.1998Podle romských aktivistů má stát podpořit emigraci RomůAktuality
20.02.1998BrnoZprávy ze života Romů
20.01.1998BrnoZprávy ze života Romů
16.01.1998CalaisZprávy ze života Romů
05.12.1997DoverZprávy ze života Romů
05.12.1997ParizZprávy ze života Romů
21.11.1997ParizZprávy ze života Romů
07.11.1997Vysni LhotyZprávy ze života Romů
07.11.1997ParizZprávy ze života Romů
07.11.1997LondynZprávy ze života Romů
31.10.1997BrnoZprávy ze života Romů
31.10.1997ParizZprávy ze života Romů
24.10.1997ParizZprávy ze života Romů
24.10.1997LondynZprávy ze života Romů
18.09.1997MostZprávy ze života Romů
11.09.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů
04.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
04.09.1997BruselZprávy ze života Romů
28.08.1997Rumunští Romové emigrují na západZprávy ze života Romů
21.08.1997CurychZprávy ze života Romů
21.08.1997BratislavaZprávy ze života Romů
14.08.1997Ostravští Romové se chtějí vystěhovat do KanadyZprávy ze života Romů
14.08.1997Emigrace Romů do Kanady prý hrozí "obrovským skandálem"Aktuality
14.07.1997Slovenský tisk komentuje exodus českých Romů do KanadyZprávy ze života Romů
14.07.1997OstravaZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Projekt "Cože. Já a rasista?" má pomoci odstranit rasismus ze škol
Mulikulturní centrum Praha vás zve na seminář "Cože. Já a rasista?" Je to vlastně jednodenní metodické školení pro učitele ZŠ a nižších ročníků SŠ, SOU a gymnázií. Na něm se účastníci naučí pracovat se stejnojmenným komiksem a seznámí se se základními koncepty multikulturní výchovy. Helena Poláková se zeptala koordinátorky vzdělávacích programů Romany Vylitové, zda na školách rasismus existuje.

Komiks 'Cože. Já a rasista?' vydaný EU "Bohužel musím říci, že ano a poměrně často. A kolikrát si učitelé ani žáci neuvědomují, že jde o rasismus a často svým zákrokem podporují nenávist vůči druhému, spíše než aby nějak pomohli. Naše školení: Cože. Já a rasista? je zaměřeno na učitele a ukazuje jim možnosti, jak pracovat s problematikou rasismu a diskriminace. Způsob, jakým vedeme školení myje prostřednictvím metodického materiálu. Máme také komiks, který zpracovává různé typy diskriminace, ukazuje, jak se v různých situacích lidé mohou octnout v menšině a že to není pouze menšina národnostní. Vyškolíme 10, 15 učitelů na jednom kurzu, ale ti učitelé učí několik tříd po zhruba 20-ti dětech, tzn. že dokáží velmi rychle rozšířit to, co my je naučíme."

"Stala jste se někdy obětí rasismu?"

"Možná ne rasismu ale spíš nerespektu nebo netolerance."

"Myslíte si, že formou komiksů se rasismus a diskriminace na školách odstraní?"

"Rasismus ani nejde úplně stoprocentně vymýtit, ale lze jej potlačit anebo lze smýšlení lidí hodně ovlivnit. A to je náš cíl."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.11.2008Odstartovala kampaň Udělej něco!O Roma Vakeren
30.09.2008Dialog kultur 2008: Sousedé od vedleZprávy ze života Romů
12.10.2007Kampaň Diskriminace je levárnaO Roma Vakeren
19.01.2007Byla zahájena nová kampaň proti rasismu a xenofobiiO Roma Vakeren
14.12.2006Letošní vládní kampaň proti rasismu probíhá pod heslem Otevřenost k menšinám obohacujeZprávy ze života Romů
08.09.2006"Otevřenost menšinám obohacuje" je heslem nové vládní kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
18.11.2005Letošní vládní protirasistické kampani propůčily tvář známé osobnostiO Roma Vakeren
09.11.2005Vládní kampaň proti rasismu ukazuje úspěšné příslušníky menšinZprávy ze života Romů
26.08.2005Finalistka České Miss Anděla Halušková propůjčila svou tvář kampani proti rasismuO Roma Vakeren
19.08.2005Začala nová kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
28.04.2005Vláda chystá kampaň proti rasismu, úspěšnost však znát nebudeZprávy ze života Romů
17.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.09.2004Začala pátá vládní kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
10.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.06.2004V létě bude probíhat kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
07.11.2003Žáci pátých tříd zažili v lounské knihovně vietnamský denO Roma Vakeren
17.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.09.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
17.01.2003Skončil třetí ročník Kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
16.01.2003Jak proběhla Kampaň proti rasismu v roce 2002Kampaně proti rasismu
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
14.09.2002Music Beats Local NaziKampaně proti rasismu
02.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.03.2002Liga etnických menšin zahájila třetí mediální kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
01.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.09.2001Kontroverzní kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
30.08.2001V Česku startuje mediální kampaň proti rasovým předsudkům a xenofobiiZprávy ze života Romů
26.06.2001Program vlády zaměřený na rasovou a etnickou rovnostZprávy ze života Romů
29.03.2001Program VariantyZprávy ze života Romů
31.01.2001Jednání Mezinárodní fóra o intoleranci ve StockholmuZprávy ze života Romů
06.12.2000Studenti po kampani proti rasismu zmírnili své postoje k RomůmZprávy ze života Romů
21.03.2000Situace Romů v ČR lepší než v jiných postkomunistických zemíchZprávy ze života Romů
29.02.2000Jízda tolerance vyráží do českých školZprávy ze života Romů
25.01.2000Vláda organizuje kampaň proti rasismuAktuality
25.01.2000Vláda organizuje kampaň proti rasismuZprávy ze života Romů
01.05.1999Uhl vládě předložil koncepci boje proti rasistickým organizacímZprávy ze života Romů
23.03.1999Týden proti rasismu vyvrcholil v Praze plážovým plesemZprávy ze života Romů
02.03.1999Výstava Uměním proti rasismu začala v pražském klubu Rock CaféZprávy ze života Romů
05.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
06.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
27.02.1998Společně proti rasismu na SlovenskuAktuality
07.11.1997PrahaZprávy ze života Romů
18.09.1997Usti nad LabemZprávy ze života Romů
01.09.1997Projekt Tolerance: Kampaň proti předsudkům vůči Romům v roce 1997Kampaně proti rasismu

=[ Reportáž ]=
Lounští Romové očima starosty města
Jedním z měst, kde žije velká romská komunita jsou severočeské Louny. Jak tam funguje soužití Romů a ne-Romů, zda se vyskytují nějaké závažné problémy, na to se zeptala Marie Vrábelová lounského starosty Jana Kernera.

"Co se týče počtu občanu romské národnosti, tak ten je poměrně stabilizován. Dalo by se říci, že se jedná už o starousedlíky, o Louňáky. Dokonce si troufám říci, že soužití, i když není úplně bezproblémové, je rozhodně bez násilných excesů, což si myslím, že je velmi důležité. Nemáme tady žádnou násilnickou skupinu, která by se pokoušela násilím někoho napadat jen kvůli odlišné barvě pleti."

"Jaké jsou problémy? Jaké třeba konkrétně vy zaznamenáváte?"

"Největší problémy jsou s nezodpovědným přístupem k vlastnímu bydlení. Někteří, a skutečně to jsou i extrémy v rámci romské menšiny, z této skupiny nejsou schopni pochopit, že jestliže jsem vystěhován z bytu a dostanu náhradní ubytování- byt pouze na dobu určitou, tak jsem skutečně už jen krůček od propasti a pokud nebudu pravidelně platit, tak do té propasti spadnu. Nejedná se o žádnou masovou záležitost, jde o 3 až 10 jmen, která se pořád opakují a ke kterým my už skutečně musíme zvolit nekompromisní přístup."

"Je tady nějaká romská organizace, s kterou byste eventuálně komunikovali?"

"Není tu jedna romská organizace, je jich tu několik. Většinou jsou soustředěny k nějakému úkolu, to znamená sportovnímu nebo kulturnímu. Žádná jednotná reprezentace tady ve městě nefunguje. Já ji, přiznám se, ani nepostrádám. Myslím si, že není nezbytně nutné vést čáru nějak výrazně mezi tím, kdo je a kdo není příslušníkem té dané menšiny."

"Lounsko patří mezi města, kde je velká nezaměstnanost, jak je to s Romy?"

"Já si myslím, že vzhledem k tomu, že mezi romskou menšinou bude asi obecně v průměru menší vzdělanost, tak lze předpokládat- protože ve statistikách se jednoznačně objevuje čím menší vzdělaní, tím větší procento nezaměstnanosti- tak asi lze předpokládat, že problém dopadá asi tíživěji na skupinu, která má minimální vzdělání. Na druhou stranu si nemyslím, že by existoval rasově odlišný přístup zaměstnavatelů k zaměstnancům. Usuzuji tak z toho, že zkrátka zaměstnané Romy potkávám u všech možných zaměstnavatelů. Takže pokud by to tak mělo být, že by nám někdo chtěl podsouvat, že někteří zaměstnavatelé si vybírají tzv. pouze bílé, tak si myslím, že ho lze usvědčit z toho, že to tak zkrátka není. Jenom na tom, jak člověk ve městě žije, tak potkává zaměstnance s odlišnou barvou pleti."

"Vy sám máte mezi Romy nějaké přátele, kamarády či známé?"

"Poznal jsem ve svém životě pár perfektních lidí. S jedním jsem hrál baseball, s jedním jsem jezdil v pekárnách, když jsem na brigádách rozvážel housky. Myslím si, že i tihle dva lidé- pan Korpa a Tonda- mě naučili tomu, že nikdy nesmím tuto skupinu brát jako celek. Stejně jako my bílí se mezi sebou často nedohodneme, tak nemohu čekat, že Romové se mezi sebou dohodnou a budou vystupovat jednotně, to zkrátka není možné."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.08.2004V Lounech působí pouze jedna romská terénní pracovniceO Roma Vakeren
07.11.2003Žáci pátých tříd zažili v lounské knihovně vietnamský denO Roma Vakeren
05.09.2003Výstava loutek v lounském muzeuO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Výtvarná soutěž v rámci projektu Rozmanitost do knihoven
V rámci projektu Rozmanitost do knihoven probíhá kampaň proti rasismu. Multikulturní centrum Praha pořádá výtvarnou soutěž, které se mohou zúčastnit jednotlivci i třídní kolektivy. "Co se ti nejvíce líbí na tvých kamarádech z jiných zemí" - to je téma, které děti a mláděž mají ztvárnit. Více Heleně Polákové řekla koordinátorka Barbora Hořavová.

Projekt Rozmanitost do knihoven "Projekt Rozmanitost do knihoven probíhá letos už podruhé. Multikulturní centrum Praha organizuje tento projekt na žádost Úřadu vlády, protože tento projekt je součástí vládní kampaně proti rasismu. V rámci tohoto projektu jsme se zaměřili na knihovny. Vycházíme z předpokladu, že lidé mají málo informací, a proto se někdy chovají stereotypně nebo mají nějaké předsudky. My jsme se rozhodli, že běžnou formou, to znamená prostřednictvím knížek, poznatky lidí rozšířit. Rozesíláme sbírku multikulturní literatury, kterou mají knihovny dále propagovat a poskytovat svým čtenářům."

"Kdo je organizátorem projektu?"

"Projektu rozmanitost do knihoven se zúčastnily dvě organizace, v Čechách je to Multikulturní centrum Praha a na Moravě a ve Slezsku je to Mládež pro interkulturní porozumění, což je občanské sdružení z Brna."

"Komu je soutěž určena?"

"Soutěž je určena dětem, na věku nezáleží. Už v loňském roce se nám osvědčilo, že malují a píší příběhy děti od 3 do 20 let."

"Co je úkolem dětí?"

Projekt Rozmanitost do knihoven "Nakreslit obrázek nebo napsat příběh. Hlavním tématem soutěže je, aby si děti uvědomily, co jiné kultury přinášejí, o co se může česká kultura obohatit, tzn. věci, které česká kultura původně nemá a jiná etnika sem přinášejí. Děti by si měly tato pozitiva uvědomit."

"Jak oceníte nejlepší práce?"

"Nejlepší práce vystavíme a děti dostanou knížky a různé vzdělávací materiály."

"Počítáte s podobnou soutěží i do budoucna?"

"Pokud to bude možné, tak bychom se knihovnám rádi věnovali i v budoucnu, takže doufáme, že budeme moci koordinovat Rozmanitost do knihoven i v roce 2004, tzn. tento proces vzdělávání a doplňování vhodné literatury je dlouhodobý."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.11.2008Odstartovala kampaň Udělej něco!O Roma Vakeren
12.10.2007Kampaň Diskriminace je levárnaO Roma Vakeren
19.01.2007Byla zahájena nová kampaň proti rasismu a xenofobiiO Roma Vakeren
14.12.2006Letošní vládní kampaň proti rasismu probíhá pod heslem Otevřenost k menšinám obohacujeZprávy ze života Romů
08.09.2006"Otevřenost menšinám obohacuje" je heslem nové vládní kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
18.11.2005Letošní vládní protirasistické kampani propůčily tvář známé osobnostiO Roma Vakeren
09.11.2005Vládní kampaň proti rasismu ukazuje úspěšné příslušníky menšinZprávy ze života Romů
26.08.2005Finalistka České Miss Anděla Halušková propůjčila svou tvář kampani proti rasismuO Roma Vakeren
19.08.2005Začala nová kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
28.04.2005Vláda chystá kampaň proti rasismu, úspěšnost však znát nebudeZprávy ze života Romů
17.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.09.2004Začala pátá vládní kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
10.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.06.2004V létě bude probíhat kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
07.11.2003Žáci pátých tříd zažili v lounské knihovně vietnamský denO Roma Vakeren
17.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.09.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.09.2003O Projektu Rozmanitost do knihoven 2003Kampaně proti rasismu
11.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
17.01.2003Skončil třetí ročník Kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
16.01.2003Jak proběhla Kampaň proti rasismu v roce 2002Kampaně proti rasismu
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
14.09.2002Music Beats Local NaziKampaně proti rasismu
02.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.03.2002Liga etnických menšin zahájila třetí mediální kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
01.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.09.2001Kontroverzní kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
30.08.2001V Česku startuje mediální kampaň proti rasovým předsudkům a xenofobiiZprávy ze života Romů
26.06.2001Program vlády zaměřený na rasovou a etnickou rovnostZprávy ze života Romů
29.03.2001Program VariantyZprávy ze života Romů
31.01.2001Jednání Mezinárodní fóra o intoleranci ve StockholmuZprávy ze života Romů
06.12.2000Studenti po kampani proti rasismu zmírnili své postoje k RomůmZprávy ze života Romů
21.03.2000Situace Romů v ČR lepší než v jiných postkomunistických zemíchZprávy ze života Romů
29.02.2000Jízda tolerance vyráží do českých školZprávy ze života Romů
25.01.2000Vláda organizuje kampaň proti rasismuAktuality
25.01.2000Vláda organizuje kampaň proti rasismuZprávy ze života Romů
01.05.1999Uhl vládě předložil koncepci boje proti rasistickým organizacímZprávy ze života Romů
23.03.1999Týden proti rasismu vyvrcholil v Praze plážovým plesemZprávy ze života Romů
02.03.1999Výstava Uměním proti rasismu začala v pražském klubu Rock CaféZprávy ze života Romů
05.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
06.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
27.02.1998Společně proti rasismu na SlovenskuAktuality
07.11.1997PrahaZprávy ze života Romů
18.09.1997Usti nad LabemZprávy ze života Romů
01.09.1997Projekt Tolerance: Kampaň proti předsudkům vůči Romům v roce 1997Kampaně proti rasismu

=[ Reportáž ]=
Jak se tančilo na Festivalu romské kultury v Ústí nad Labem
Romské písničky, tance různých žánrů- to vše bylo k vidění a slyšení v Ústí nad Labem. Právě tam se sjelo na 250 tanečníků a zpěváků ze všech koutů severočeského kraje. Na v pořadí už desátý ročník Festivalu romské kultury zavítala také Ivana Solničková.

Festivalu romské kultury v Ústí nad Labem každoročně předchází i okresní přehlídky, ze kterých se vyberou tři nejzajímavější soubory. Podle organizátorky festivalu Ilony Horké je jeho hlavním cílem představit romskou kulturu:

"Přáli bychom si, aby festival měl ten předpoklad, že na něm zaznějí klasické romské písně. Daří se nám to ve zpěvu, ale v tanci už Romové inklinují k breakdancu, hiphopu a k dalším moderním formám tance."

Podle Květoslavy Gáborové, která se účastní i okresních předkol, se některé soubory natolik zalíbí, že dostanou nabídku účinkovat i v zahraničí.

"Někteří z nich dostanou i pozvání do zahraničí nebo na další festivaly, na festivaly v přírodě nebo jen tak na nějaká vystoupení do dětských domovů, do domovů důchodců. Pozvání dostala Romská čtrnáctka z Matiční ulice do Francie, do Paříže. Myslím, že se na to chystají a že to bude během tohoto nebo příštího měsíce, ale určitě teď někdy."

Mezi těmi, kteří v Ústí nad Labem vystoupili byli soubory, které se zúčastnily už předchozích ročníků ale i nováčci, kteří vznikli teprve před pár měsíci. Mezi nimi je i taneční soubor z Trmic na Ústecku.

Soubor Padající hvězda "My jen tančíme a jmenujeme se Padající hvězda."

"Co všechno při tanci musíte zvládnout? Ono to není jen o tom umět se hýbat, ale jsou tam i různé prvky, tak co tam všechno děláš ty?"

"Musíme mít dobré pohyby, kroky, a hlavně křičet... O tom je čardáš!"

"Už se vám někdy stalo, že jste to popletli?"

"No, někdy ano."

"Jak dlouho už tancujete? Ty jsi nejmenší, tak ty jak dlouho?"

"Čtyři měsíce."

"A vy holky?" "My taky."

"Já dva."

Podle trenéra této taneční formace děti trénují třikrát týdně:

"To jsou ještě děti, které zlobí, hlasivky míváme na dranc, ale přesto toho za čtyři měsíce zvládly dost. Jsou šikovné, nadané."

"Existuje spousta tanečních skupin, ale abychom tam viděli tolik chlapců jako máte vy, to se jen tak nezadaří, jak se vám podařilo dostat kluky k tancování?"

"Abych vám řekl pravdu, tak je to třeba můj vnuk, všechno je z rodiny, nechtěl jsem aby lajdačili po venku, tak jsem si je stáhnul, popovídali jsme si, oni s tím souhlasili. Ještě mají třeba vedlejší činnost jako tréninky fotbalu, což jim nezakazuji, já jsem rád, že to mají, ale řekl jsem, jim aby to zvládli. A oni to zvládají všechno v pohodě."

"V loňském roce získala cenu porotců skupina Sám doma, sám z Chánova. Vy tady tančíte nebo zpíváte?"

"My tady v podstatě tančíme, zpíváme, hrajeme, takže prolínáme všechny druhy umění v jednom vystoupení. Soubor je v současnosti zhruba třicetičlenný, skládá se z kapely, tanečnic a ze zpěváků. Pohybujeme se spíše ve starší věkové kategorii, máme to ale promíchané i s dětmi, mládeží, dospělými."

"Vy jste říkal, že mladší děti mají už zájem trošku o něco jiného."

"Mladší mají pochopitelně zájem o moderní věci, jako je třeba hiphop, dance, španělské tance a teď je hodně moderní breakdance, to letí, takže o to mají zájem. Folklor ke příliš nebere. Pro nás je cíl udržet tradici, která je u nás zcela typická, hlavně co se týče romské kultury."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
13.06.2011Trmice se snaží pomoci lidem z ghettZprávy ze života Romů
22.07.2005Představujeme sdružení Romano jasnicaO Roma Vakeren
05.09.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
29.08.2003Ohlédnutí za festivalem romských písní a tanců v Lysé nad LabemO Roma Vakeren
04.10.2002V Ústí nad Labem zněly romské písněO Roma Vakeren
15.01.1999UtrechtZprávy ze života Romů

Roma vakeren - "Romové hovoří" - je u konce. Naladit si nás můžete i v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - v 19:15. Naše vysílání najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Obsah článku:
Reportáž:  Romské tradice a ochrana práv dětí
Horké téma:  Předškolní příprava romských dětí se v Broumově osvědčila
Zprávy: 
Reportáž:  Projekt "Cože. Já a rasista?" má pomoci odstranit rasismus ze škol
Reportáž:  Lounští Romové očima starosty města
Reportáž:  Výtvarná soutěž v rámci projektu Rozmanitost do knihoven
Reportáž:  Jak se tančilo na Festivalu romské kultury v Ústí nad Labem

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz