Vyhledávání
23.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál dne 12. 9. 2003

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Sar sako patrašťovin, te adaďives, šaj šunen romani emisia predalo Roma - pre Čechiko rozhlasis jek. Akana jek ora, pale šunena amaro vakeriben O Roma vakeren!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět také romská hudba.

Kamen te šunen nevimata, andal le romengero dživipen? Te ha, ta ačen amenca! Kerďžam predal tumende te o reporty - sa čačutnes, bio chochavibena! Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Peršo amenca džana pro koncertos pro Pražsko burkos, kaj giľavelas e Ida Kelarovo, grupa Romano rat, the o Apsora.

Hned v úvodu se společně vydáme na Pražský hrad, na benefiční koncert Idy Kelarové, kterou doprovázela skupina Romano Rat a 100 členný pěvecký sbor Apsora.

Paliž amenca džana Karlove Varende, kaj predalo Roma keren buči, vaš lengere čačipena. Phenaha tumenge, hoj o čhavore šaj chuden o love pre sikľipen andre škola. Paľiž tumenge phenaha nevimata, andal le romengero dživipen.

V Karlových Varech začala na sklonku prázdnin pracovat nová občanská poradna. Středisko provozuje Romské občanské sdružení. To je naše další téma. Podpora romských žáků středních škol - to je název dotačního programu, který také letos vyhlašuje Ministerstvo školství. My jsme zjišťovali, jakých škol se program týká. Chybět nebudou samozřejmě ani aktuality ze života Romů.

Paliž tumenge phenaha palo projektos Ethnic so kerel Akademia věd. Vakeraha palo Amaro Gendalos, so kerel jekhetaniben Dženo u dodžanena tumen tiž, hoj šaj džan pre Devľikano otpustos.

Ve druhé polovině O Roma vakeren vám představíme projekt Ethnic, který chce popularizovat vědu mezi menšinami. Dále si budeme povídat s novým šéfredaktorem měsíčníku Amaro Gendalos Jakubem Polákem o proměně a novinkách tohoto titulu. V závěru vysílání vás pozveme na romskou pouť na Svatém kopečku u Olomouce. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský


=[ Reportáž ]=
Ida Kelarová zpívá na benefičních koncertech
Kostel Jana Nepomuckého na Pražském hradě byl o víkendu dějištěm benefičního koncertu Idy Kelarové, skupiny Romano Rat a stohlasého smíšeného sboru Apsora. Na místě byla Helena Poláková, která si k mikrofonu pozvala Karla Fišera.

Ida Kelarová "Tento večer jsme se rozhodli uspořádat z toho důvodu, protože, jak víte, v dubnu jsme uspořádali podobný koncert, který měl úspěch. Vybralo se hodně peněz, takže jsme mohli ten dětský tábor uspořádat. Když děti odjížděly, bylo tam tolik slz, tolik se nechtěly vrátit domů, tolik byli šťastné, tolik se jim tam líbilo, že to pro nás bylo skoro povinnost jim slíbit, že se za rok budou moci vrátit znovu. Proto, abychom tábor mohli uspořádat, budeme potřebovat další peníze, a proto tedy tento koncert. Druhý důvod je to, že je to přesně 20 let, co Ida dělá tuto práci. Učí lidi zpívat, nacházet sebe, svůj hlas po celém světě."

Kdy uspořádáte další koncert?

"Příští týden je koncert Idy Kelarové a Apsory a Romano Rat, samozřejmě, 16. září v Roxy, a potom máme další charitativní koncert vánoční naplánovaný na 13. prosince v kostele sv. Antonína na Strossmayerově náměstí v Praze.

Tolik Karel Fišer ze sboru Apsora, který se skládá především z absolventů workshopů Idy Kelarové.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
28.09.2015Romano drom: Ida Kelarová vytváří prostor pro boření předsudků a setkávání s romskou kulturouZprávy ze života Romů
15.08.2015Letní škola Romano drom připravila romským dětem řadu zážitkůO Roma Vakeren
08.08.2015Dva týdny plné hudby a tance nabídla romským dětem Ida Kelarová a čeští filharmoniciO Roma Vakeren
30.07.2015Letní škola Romano drom je v plném prouduZprávy ze života Romů
25.07.2015Nad projektem Romano drom převzal záštitu slovenský prezident Andrej KiskaO Roma Vakeren
04.07.2015Ida Kelarová a spolek Miret hledají spolupracovníky pro mezinárodní festival RomaleO Roma Vakeren
28.06.2015Ida Kelarová po osmi letech obnovuje letní hudební festival RomaleZprávy ze života Romů
13.06.2015Sbor Čhavorenge vystoupí spolu s Českou filharmonií na Hradčanském náměstí v PrazeO Roma Vakeren
28.03.2015Ida Kelarová zve na další ročník mezinárodního romského festivalu „Romale“ Gypsy CelebrationO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Novou občanskou poradnu v Karlových Varech provozuje Romské občanské sdružení
V Karlových Varech od konce prázdnin pracuje občanská poradna. Středisko provozuje Romské občanské sdružení. Jeho cílem je pomáhat v nouzi zejména sociálně slabým rodinám. V následujícím příspěvku se kolega Zdeněk Trnka pokusil utřídit základní fakta o novém středisku, i některá úskalí, která jeho činnost může přinést.

Občanská poradna v Karlových Varech - Tuhnicích vznikla jako jedna z aktivit romského občanského sdružení, které v Západní ulici také provozuje sportovní klub, počítačové kurzy, doučování pro děti a kurzy jednoduchého účetnictví.

"Klienti se na nás mohou obracet s problémy z různých oblastí práva, především jde-li o právo občanskoprávní, nevyhýbáme se ani právu trestnímu, i když právo trestní je občanským poradnám vzdálenější, než právo občanskoprávní."

Popisuje zaměření občanské poradny vedoucí Květa Bílá. Podle ní jde o službu, kterou karlovarské sdružení Ros nabízelo neoficiálně i v předchozích letech pod jiným jménem.

"Zejména v otázkách nájemních smluv, samotného bydlení nebo při vyplňování nejrůznějších žádostí, kontaktů s úředníky na úřadech veškerého typu."

Na novou občanskou poradnu se provozovatelům podařilo získat přes 800 tisíc korun z Úřadu vlády a také mezinárodní nadace podporující projekty zaměřené na vzdělávání. Na prostory romského centra přispívá město. Středisko má pracovat pro klienty celého kraje. Musí také zajistit výjezdy svých pracovníků do terénu, aby vyhovělo požadavkům Asociace občanských poraden České republiky, kam hodlá vstoupit, do Asociace, která na činnost poraden dohlíží.

"Zjišťuje, zda poradny fungují tak, jak mají. Má vypracován určitý systém kvality, který kontroluje a nabízí potom podporu, pokud poradna nefunguje takovým způsobem, jak by měla."

Podle Lenky Vyčichlové z Asociace poraden v České republice podobné zařízení provozované Romy dosud nefunguje.

"Zatím není v Asociaci žádné sdružení, které by bylo romské, ale veškeré poradny, které jsou sdruženy v Asociaci uplatňují politiku rovných příležitostí ať jde o muže, o ženy, o černé, bílé."

Pomocnou ruku podá karlovarské poradně podobné zařízení pracující v Plzni. Také zde se podle Veroniky Káherové věnují zejména poradenství při potížích se sousedy, úřady, prací a nebo bydlením.

"Poskytneme základní radu a odkážeme na poradnu, která se tím zabývá specielně."

A v tom je možná trochu problém, zda povšechná doporučení poradny nebudou příliš obecná. Tím spíš, že od 1. září zde pracují na plný úvazek tři pracovníci. Ti ovšem životní zkušenosti teprve sbírají.

"Já se určitě dozvím spoustu nových věcí. K nám třeba přišli i kvůli bytu, určitě se dovím, jak mám napsat smlouvu, jak mám napsat žádost, kam mám s tou žádostí jít. Určitě se tady hodně dovím."

Vysvětluje svá očekávání od nové práce absolventka střední pedagogické školy Lenka Dančová. Pro právní poradenství bude k dispozici advokát Josef Havlíček.

"Chceme, aby ta pravidla byla poměrně dost volná, aby nebyla upjatá, akademická, abychom nejrůznější problémy, které před nás život staví, mohli snáze překonávat a nemuseli se jenom upínat k nějakým pravidlům a sledovat, jestli jsme něco dodrželi."

Občanská poradna v Karlových Varech provozovaná Romy bude v nejbližších týdnech a měsících teprve sbírat zkušenosti. Možná se nachází ve stejném rozpoložení jako jedna z nadšených mladých pracovnic.

"Je to moje první zaměstnání a těším se na nové zkušenosti. Nejprve bych se chtěla dovědět, jak žít, jak být samostatná, jak žít sama, protože nyní bydlím s rodiči."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.01.2004Karlovarská romská občanská poradna pokračuje v pomoci občanůmO Roma Vakeren
13.06.2003V Karlových Varech je nová občanská poradnaO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Ministerstvo školství i letos vyhlašuje dotační program na podporu romských žáků středních škol
Podpora romských žáků středních škol - to je název dotačního programu, který také letos vyhlašuje Ministerstvo školství. Díky němu se mohou hlásit na střední školy či odborná učiliště Romové, jejichž rodiny nemají dost peněz na placení studií. Stačí podat na příslušnou školu žádost o příspěvek, ta ji odešle na ministerstvo a to následně o dotaci rozhodne. Jakých škol se program týká, zjišťovala Jana Kosová u mluvčí Krajského úřadu Plzeňského kraje Jany Filípkové.

"Žádat mohou všechny školy, které jsou zařazeny v síti škol, předškolních zařízení a školních zařízení. Jedná se o studijní a učební obory učilišť, praktických škol včetně vyšších odborných škol."

Kolik může jeden romský žák na jeden školní rok obdržet peněz?

"Maximální výše tohoto příspěvku je 7000 Kč na pololetí."

Jaký způsobem se peníze vyplácejí?

"Dotace je vázána přísně účelově a jmenovitě na konkrétního žáka, položku a období. Dotaci obdrží škola, která hradí žákovy náklady spojené se studiem na střední škole."

Kam konkrétně peníze tedy putují?

"Prostředky z tohoto programu jsou určeny na školné. To se týká hlavně soukromých a vyšších odborných škol, potom na stravné. Podmínkou je, že se musí jednat o úhradu stravy zajišťovanou školou, či poskytovanou zařízením školního stravování. Další podstatnou položkou je ubytování. Tento příspěvek slouží k úhradě ubytování poskytovaného, či zajišťovaného školou ve školském zařízení pouze tehdy, je-li nezbytné, aby v něm žák bydlel. Trochu specifická je položka cestovného, neboť tato položka je určena k úhradě nákladu cestovného související se vzdělávání žáka staršího 26 let. To znamená, že není možná úhrada nákladů na cestovné, na niž může rodina žáka obdržet příspěvek od státu jinou formou. Prostřednictvím tohoto programu, mohou žáci hradit také své školní potřeby jako jsou učebnice, sešity a ostatní učební pomůcky a materiály. Ve výjimečných případech, potvrdí-li škola jejich nezbytnost ke studiu, či k domácí přípravě, může žák z tohoto příspěvku uhradit například psací stroj, šicí stroj a podobně. Můžou být uhrazeny i ochranné pomůcky žáků."

Co program podpory romských žáků středních škol nehradí?

"V rámci tohoto programu není možno hradit studium v zahraničí, rekvalifikační kurzy, letní aktivity žáků. Na tuto podporu není právní nárok"

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
12.02.2012Rekordně pozdní studium Olgy FečovéO Roma Vakeren
12.02.2012Studuje celá rodinaO Roma Vakeren
08.03.2005Romští studenti získali od brněnské nadace téměř 50.000 korunZprávy ze života Romů
21.09.2004Ministerstvo školství podporuje sociálně slabé romské studentyZprávy ze života Romů
02.01.2004Rok 2003 u rodiny KarvayovyO Roma Vakeren
14.09.2001PrahaO Roma Vakeren

=[ Zprávy ]=

Sdružení Dženo tvrdí, že ombudsmanova kancelář dostatečně nezhodnotila jednání radnice ve Slaném, která nechala kvůli dluhům vystěhovat na ulici tři rodiny z ubytovny Mexiko. Veřejný ochránce práv Otakar Motejl za to město kritizoval. Podle sdružení však kancelář ombudsmana při šetření opomenula další pochybení, kvůli kterým mohla na Slaný více tlačit a nutit jej k dodržování zákonů.

Jaroměřská radnice čeká ve sporu s Romy na stanovisko úřadu vlády, konkrétně její komise pro záležitosti romské komunity. Radnice se dostala do sporu s rodinou Husárových, která odmítá opustit dům v centru města. Dům patří radnici, která romské rodině nabízí náhradní bydlení v rodinném domě a dva byty. Dům ve velmi špatném technickém stavu odkoupila radnice od Husárových za odhadní cenu přesahující 600 tisíc korun, ti však smlouvu označují za podvod a částka se jim zdá malá.

Na 1500 návštěvníků přilákal druhý ročník plzeňského festivalu Vinické léto, který se odehrával v letních měsících na sídlišti Vinice. Návštěvnost byla o polovinu větší než loni a odehrálo se tam celkem 16 akcí - divadelní a filmová představení pro dětské diváky, ale třeba také koncerty romské hudby.

Americký soubor Oregon bude jednou z kapel, které v Praze na podzim vystoupí v sérii koncertů Jazz meets World. Podzimní sérii koncertů zahájí 22. září vystoupení Desastro Totale v Jazz klubu Železná. O dva dny později zahraje v Baráčnické rychtě desetičlenná romská dechovka Karandila z Bulharska. Ta se představí tradiční hudbou a osobitými aranžmá jazzových skladeb.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.06.2015Jak se bránit diskriminaciO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
14.02.2014Novou ombudsmankou bude Šabatová, poslanci jí dali přednost před KřečkemZprávy ze života Romů
07.06.2012Ombudsman kritizuje počet romských dětí ve speciálních školáchZprávy ze života Romů
01.10.2010S Ivanem Veselým o Asociaci romských občanských iniciativO Roma Vakeren
10.05.2010Jako skála, pevný a poctivý - tak vzpomínají lidé na ombudsmana MotejlaZprávy ze života Romů
18.12.2009O Vánocích v rodinách pracovníků sdružení DženoO Roma Vakeren
20.11.2009Vyšla studie Dvacet let rozvoje, stagnace nebo úpadku?O Roma Vakeren
08.08.2009Romské organizace v Česku sdružuje nová asociaceZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Díky projektu Ethnic se akademická pracoviště otevřou Romům
Akademická pracoviště se otevírají Romům. Jde o projekt - Ethnic - , který chce popularizovat vědu mezi menšinami. Evropská unie na něj vyčlenila 220 000,- eur. Projekt má formou přednášek ve Velké Británii, Slovinsku, Itálii, Maďarsku, Rakousku a u nás. Více Jan Mišurec.

Délka trvání projektu Ethnic je dva roky. Během této doby by se Romové měli seznámit s hlavními vědeckými pracovníky a jejich činností. Zajímavé je to, že se často i nezaměstnaní a na okraj společnosti vyloučení lidé podívají do Prahy a hlavně do laboratoří, které jsou jinak nepřístupné, říká Dagmar Dvořáková z Akademie věd České republiky.

"Začala jsem tím, že jsem nabídla návštěvu našich špičkových vědeckých pracovišť. Přijelo 45 Romů z Ústecka a diskutovali s vědci na těchto pracovištích. Výsledek byl velice pozitivní. Pak jsem zkusila jinou variantu a zajela jsem do romského prostředí s panem doktorem Grygarem na přednášku o člověku a vesmíru. Následně jsme zkusili s panem profesorem Pačesem navštívit romský dětský tábor. Tady to bylo samozřejmě téma "Rasy a genetika". Do Prahy jsme si odváželi velice krásné a pozitivní zkušenosti."

Během začátku školního roku by na vědecká pracoviště měly zavítat také romské děti z několika zvláštních škol v Praze.

"Zkusila jsem oslovit zvláštní školy. Promítnu jim film, který jsem natočila v rámci tohoto projektu, a na závěr půjdou na přednášku paní předsedkyně Akademie věd o biorytmech. Pak pojedeme do bohužel zatím jediné romské střední školy, kterou máme v Kolíně. V říjnu se zúčastním pracovní porady romských koordinátorů, kde doufám, že najdeme společné styčné body a nové možnosti."

Akademie věd nabízí stáže studentům středních, vyšších odborných a vysokých škol. Začínají se ozývat první zájemci, z toho má Dagmar Dvořáková velikou radost.

"Spolupracuji s romskými organizacemi, oslovuji romské středoškoláky, vysokoškoláky, chci jim nabídnout možnosti, které Akademie věd má."

Setkání vědeckým pracovníků s Romy jsou propojena emocemi a všemožnými otázkami.

"Vždycky zůstal jeden dojem, který byl stejný. Vědečtí pracovníci byli velice mile překvapeni, jak se Romové zajímají o danou problematiku, byť je velmi obtížná."

Podle Dagmar Dvořákové je velká naděje, že se právě díky podchycení velkých talentů a jejich podpoře vybuduje romská elita a vznikne tak více romských lékařů, právníků a třeba i vědeckých pracovníků.

"Já v to pevně věřím, a pokud to bude v mých silách a podaří se mi objevit talentované mladé lidi v romské komunitě, a pokud se mi podaří jenom maličko, aby jejich talent byl rozvíjen díky třeba vědcům z Akademie věd, považovala bych to za úžasné a věřím, že to není nic nereálného."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
08.10.2004Projekt Ethnic představuje výsledky vědy a výzkumu romské minoritěO Roma Vakeren
07.11.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Časopis Amaro gendalos se bude více věnovat tématům, která Romy trápí
Časopis Amaro gendalos se mění. Tento dříve kulturně společenský měsíčník se chce více věnovat tématům, které Romy trápí a důsledně se jimi bude zabývat. To prozradil Marii Vrábelové nový šéfredaktor tohoto titulu Jakub Polák.

Obálka Amaro gendalos, září 2003 "Od toho jakéhosi populárně zábavného časopisu, který se snaží zdůrazňovat především pozitivní stránky a přinášet pestrobarevnou všehochu't zajímavého čtení. Domnívám se, že to není rolí časopisu vydávaného za státní peníze. Na stánky šlo, pokud vím, z celkového nákladu, který klesl na nějakých 1300 kusů, 70 kusů."

Náklad je tedy vyšší, nebo zůstal stejný?

"Zjistil jsem ke své hrůze, že není rozesílán ani romských aktivistům nebo romských funkcionářům v rolích romských poradců při městských úřadech, není rozesílán ani romských koordinátorům při krajích, není rozesílán na další instituce, které se zabývají romskou problematikou, třeba na školy, kde je většina romských žáků, není zasílán na pedagogická centra, která se touto problematikou zabývají, není zasílán romským organizacím, romským sdružením. Každopádně to považuji za chybu."

Kde si mohou Romové časopis sehnat? Kde se dá koupit?

"Stánky jsou v soukromých rukách a ze známých důvodů, třeba z obav problémů ze strany lidí s rasovými předsudky, skinheady a podobně se stánkaři neodváží je vystavit, i když to třeba od distribuční firmy dostanou. Zvýšil jsem náklad, chtěl bych, aby se časopis dostával do romských komunit přímo prostřednictvím romských aktivistů. Teď se zavazuji veřejně, že nebudeme tak jako to některá média dělají skákat od tématu, nakousnout něco, a pak se o to přestat zajímat. Kauzy, na které se zaměříme budeme sledovat i v jejich vývoji, budeme se snažit s možnostmi, které máme, ten vývoj pozitivně ovlivnit."

Mohou Vám Romové psát své starosti, své problémy? Obracejí se na Vás?

"První reakce tady jsou. Obracejí se na nás třeba Romové z Mladé Boleslavi, kde proběhl v minulosti zásah do bydlení, kde byli různými podvodnými triky ti lidé vyhnáni z města, vyhnáni manipulativními, až vyloženě protizákonnými praktikami byli připraveni o možnost slušného bydlení. Pokusíme se ten problém zviditelnit a napomoci třeba pozitivnímu, kladnému vyřešení problémů, které mají."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.04.2004Během celostátní konference Mezinárodní romské unie byly oceněny osobnosti, které přispěly k rozvoji romské komunityO Roma Vakeren
20.02.2004Měsíčník Amaro Gendalos bude vycházet už jen na internetuO Roma Vakeren
20.02.2004Začal vycházet nový romský časopis Zrcadlo GendalosO Roma Vakeren
11.02.2004Romské Sdružení Dženo se distancuje od časopisu Zrcadlo GendalosZprávy ze života Romů
28.11.2003Sdružení Dženo a Radio Rota usilují o zlepšení postavení Romů ve většinové společnostiO Roma Vakeren
10.10.2003Měsíčník Amaro Gendalos se důsledně zabývá různými kauzami RomůO Roma Vakeren
25.07.2003Lékař napsal hanlivý článek o RomechO Roma Vakeren
29.11.2002Výstava fotografů měsíčníku Amaro GendalosO Roma Vakeren
07.04.2002Romský časopis Amaro Gendalos bude ve volném prodejiZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Jubilejní pátá romská pouť na Svatém kopečku u Olomouce
Na Svatém kopečku u Olomouce bude zítra živo. Sjede se tam několik set Romů, aby už poněkolikáté absolvovali tradiční romskou pouť. Pouť začíná v 10 hodin dopoledne, program pak pokračuje až do večera. Na další podrobnosti se ptala Radka Kvasničková z olomoucké redakce ČRo ředitelky Charity Olomouc, která pouť organizuje, Ludmily Gottwaldové.

Romská pouť na Svatém kopečku u Olomouce (Foto: ČTK) "V sobotu 13. září pořádáme romskou pouť na Svatém kopečku a to již pátou - jubilejní."

Poutníci se mohou těšit na bohatý program.

"Začínáme v deset hodin průvodem ze Samotiše a výstupem poutní alejí. V 10,30 začne mše svatá sloužená za poutníky a Romy. Mše svatá skončí v 11,30, a potom bude občerstvení v ambitu pro poutníky, pak bude následovat kulturní pořad."

Odpoledne bude patřit hudbě. Hrát budou romské kapely z okolí.

Věřící líbají obrázek Panny Marie na závěr mše v bazilice (Foto: ČTK) "Odpolední program bude od 12,30 do 17 hodin. Letos to chceme trošičku natáhnout, chceme jim dát prostor, když už přijedou z dálky, letos máme kapely i z Opavy a z Ostravy. Každá kapela má na svůj výstup 15 minut, pokud by jich bylo málo, mohou samozřejmě navázat na svou produkci."

Romská pouť na Svatém kopečku u Olomouce (Foto: ČTK) Romskou pouť na Svatém kopečku navštěvuje pravidelně několik stovek poutníků. Zájem o pouť byl velký i v loňském roce.

"Přímo odpoledního programu se účastnilo asi kolem 500 lidí."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
22.09.2012Na romskou pouť na Svatém Kopečku u Olomouce se dnes chystá osm stovek RomůZprávy ze života Romů
20.09.2012Svatý kopeček u Olomouce v sobotu přivítá romskou pouťZprávy ze života Romů
17.09.2011Tradiční romská pouť na Svatém Kopečku u OlomouceZprávy ze života Romů
09.08.2011Valašský Meziříčím prošla romská pouť, připomíná prvního blahoslaveného RomaZprávy ze života Romů
18.09.2010Na Svatém Kopečku u Olomouce začíná tradiční Romská pouťZprávy ze života Romů
16.09.2010Na Svatém Kopečku se sešli Romové na tradiční poutiZprávy ze života Romů
06.09.2010Svatý Kopeček v Olomouci opět uvítá účastníky Romské poutěZprávy ze života Romů
03.10.2008Svatý Kopeček u Olomouce hostil desátou romskou pouťO Roma Vakeren
11.09.2006Na Svatém Kopečku bude už poosmé romská pouťZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - v 19:15. Naše vysílání najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme informace ze života Romů a do studia pozveme zajímavého hosta.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren! Romale irinen - ada šuniben predal tumende!

Romale but Bacht te sasťipen. Ačhen Devleha!

Obsah článku:
Reportáž:  Ida Kelarová zpívá na benefičních koncertech
Reportáž:  Novou občanskou poradnu v Karlových Varech provozuje Romské občanské sdružení
Reportáž:  Ministerstvo školství i letos vyhlašuje dotační program na podporu romských žáků středních škol
Zprávy: 
Reportáž:  Díky projektu Ethnic se akademická pracoviště otevřou Romům
Reportáž:  Časopis Amaro gendalos se bude více věnovat tématům, která Romy trápí
Reportáž:  Jubilejní pátá romská pouť na Svatém kopečku u Olomouce

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz