Vyhledávání
24.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Ceferino Jiménez Malla "El Pelé"

Cefferino Jimenez Malla 'El Pele' V neděli 4. května roku 1997 prohlásil papež Jan Pavel II. za blahoslaveného španělského Roma, který zemřel mučednickou smrtí v době španělské občanské války a který vynikal svou opravdovostí a moudrostí nejen jako člověk, ale i jako křesťan. Svatý otec blahořečil jako prvního Roma Ceferina Jiméneze Mallu, který je znám také jako El Pelé. Blahoslavení je přitom předposlední schůdek před svatořečením a je propůjčováno lidem, kteří ve svých životech dokázali hrdinskou statečnost.

Ceferino Jiménez Malla se narodil roku 1861 v katalánské provincii Lérida ve vesnici Benavent de Segria, kde byl známý pro svou pomoc chudým v této malé vesnici. Svůj život prožil v městě Barbastro, a přestože byl téměř negramotný, díky své přirozené inteligenci získal význačné postavení. Stal je členem městské rady a tamnější biskup se s Mallou pravidelně radil. V době, kdy armáda pronásledovala duchovní, byl El Pelé zatčen a uvězněn za to, že schovával a chránil ve svém domě mladého kněze. Ve vězení mu vojáci nabídli, že ho propustí, pokud se veřejně vzdá své víry a zbaví se svého růžence. El Pelé však odmítl a poté byl zastřelen popravčí četou v srpnu roku 1936 ve věku 75 let, jeho tělo spáleno a pohřbeno do neoznačeného hrobu.

Přibližně 40 tisíc věřících se sešlo na nedělní slavnosti, na které tehdy 76letý papež Jan Pavel II. blahořečil Ceferina Jiméneze Mallu, hluboce věřícího muže, který se snažil o zlepšení vztahů mezi Romy a Neromy. "Blahoslavený Ceferino Jiménez Malla rozséval soulad a solidaritu mezi Romy a byl vyjednávačem při konfliktech, které sužují vzájemné vztahy mezi Romy a Neromy," řekl papež ve svém kázání na slavnosti.

V Nervi, vatikánské audienční hale, známé také jako hala Pavla VI., zněla hudbou, neboť romští hudebníci zahráli při slavnosti blahoslavení papeži Janu Pavlu II. Případ možného blahoslavení Jiméneze Mally se ve vatikánských kuloárech rychle šířil, neboť církevní představitelé v blahoslavení prvního Roma spatřovali neobyčejnou příležitost, jak uznat a povzbudit Romy na celém světě, neboť blahoslavení by mohlo napoci k zastavení diskriminace lidí, kteří žijí v Evropě na samém okraji společnosti. Papež řekl tisícům Romů na slavnosti blahoslavení, že uznání Ceferina Jimeneze Mally římko-katolickou církví je prvním krokem k ukončení netolerance. "Je nutné překonat staré předsudky, které vedou k vašemu utrpení, které je způsobeno různými formami diskriminace a nežádoucí marginalizací romské populace", řekl papež.

"El Pelé musí být na své cestě ke svatořečení pro vás příkladem a motivem pro plné začlenění vaší kultury do sociálního prostoru, který vás obklopuje. Ceferino Jiménez Malla ukázal všem, že láska ke Kristu nezáleží ani na rase a ani na kultuře," dodal Jan Pavel II. ve svém kázání k přítomným Romům.

Blahořečení Roma je známkou, že církem pečuje o lidi, kteří byli, jak uvedl jeden biskup, "křtěni, ale nikdy nebyli obraceni na víru". Romové trpěli velkým množstvím persekucí v Evropě a nejvíce během II. světové války. Když papež Jan Pavel II. navštívil v roce 1995 Osvětim, zmínil se zde ve svém proslovu i o "tragickém konci našich romských bratrů a sester".

Arcibiskup Giovanni Cheli, president Biskupské rady pro pastýřskou pomoc přistěhovalcům a kočovným lidem, řekl, že "první syn romského lidu byl slavnostně uznán církví za svatost svého života, hrdinskou statečnost a mučednictví pro víru".

"Poznal věci, které Bůh ukrývá před pyšnými a vzdělanými, a které ukazuje jen těm malým a poníženým" řekl arcibiskup. "Dokonce i biskup z jeho diecéze v Barbastru, Florentino Asensio Barroso, se na něj často obracel s žádostí o radu." Biskup Asensio byl blahořečen ve stejný den jako El Pelé, neboť zemřel mučednickou smrtí pár hodin po El Pelém.

Arcibiskup Cheli upozornil, že "Ceferino byl negramotný a chudý, ale bohatství měl v lásce, kterou používal pro pomoc jiným...byl chudý, ale bohatý v čestnosti. Pokorný a ponížený, ale veliký ve své víře. Navštěvoval mše a zúčastňoval se přijímání a miloval růženec. A právě s růžencem ve své ruce podstoupil mučednickou smrt...", řekl arcibiskup Cheli.

Bratr Mario Riboldi, podporovatel a příznivec blahoslavení El Pelého a autor oficiální biografie o Ceferinu Jiménezovi Mallovi na slavnosti oznámil, že právě byla tato kniha, nazvaná True Kalo (Opravdový Kalo), vydána. (Kalo znamená v romštině černý a je to také název, kterým se sami nazývají španělští Romové).

Po Mši svaté a před modlitbou Regina Coeli papež přítomným řekl ve španělštině a italštině, že doufá, že nově blahoslavení budou "ve vašich zemích zářit a ulehčí vám povinnosti ve vašich životech". Pozdravil také v romštině romský lid. Romové pak měli možnost papeže osobně navštívit a věnovali mu ebonovou hůlku jako symbol úcty.Související články
DatumNadpisRubrika
24.09.2010S chirurgem Vladimírem Horváthem o vzdělání a o jeho práciO Roma Vakeren
27.03.2000Rosa Taikon & Katarina TaikonOsobnosti
Matéo MaximoffOsobnosti
Tomáš a Miroslav HolomekOsobnosti
János BiháriOsobnosti
Cinka PannaOsobnosti
Philomena FranzOsobnosti
János BalászOsobnosti
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Osobnosti"
21.05.14  Rudolf Dzurko
03.02.03  Ondřej Giňa - romský aktivista
04.09.02  Výpověď Anny Polákové:
01.04.02  Bartoloměj Daniel
15.11.01  Věra Bílá - zpěvačka
08.06.01  Projev PhDr. Jany Horváthové z veřejného slyšení v Parlamentu při volbě do Rady ČT
17.04.00  Ing. Karel Holomek - romský aktivista
27.03.00  Rosa Taikon & Katarina Taikon
26.02.00  Prof. PhDr. Ctibor Nečas, DrSc. - historik
26.02.00  Monika Horáková - poslankyně
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz