Vyhledávání
18.1.2022
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma vakeren
Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál dne 20. 6. 2003

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale. Hin parašťovin, tumen šunen romani čib... Akanastar tumenca hin emisia O Roma vakeren!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět také romská hudba.

Kamen te šunen sar o Roma dživen. Te ha, ta ačen amenca! Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Nejdříve se společně vydáme do pražské Nerudovy ulice do romského obchůdku Romen.

Do studia jsme pozvali Emila Cínu, spisovatele a překladatele, který přijel z Luhačovic, kde o romském jazyce diskutovali Romové s předními romisty a nebudou chybět ani zprávy ze života Romů.

Rokycanským Romům pomáhá a zastupuje je při různých jednáních Rada starších - o práci této rady si budeme povídat s Ervínem Oláhem. Navštívíme také kutnohorské centrum Maják, kde připravují letní tábory pro romské děti.

Přiblížíme vám mezinárodní projekt - "Co se osvědčilo", který představuje úspěšné romské projekty ve střední a východní Evropě. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Iveta Durdoňová a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Již půl roku je otevřen romský obchůdek Romen

Před půl rokem byl otevřen v Praze první romský obchůdek u nás a už se může pochlubit velkým zájmem veřejnosti. Slouží nejen k prodeji romských tradičních výrobků, ale také jako muzeum a informační středisko o romské historii a kultuře, jak potvrdila Marii Vrábelové Zuzana Wirthová právě z tohoto obchůdku s názvem Romen.

Obchůdek Romen"Ono je to něco mezi obchodem, muzeem, kulturně-informačním centrem. Všechny tyto programy tady běží. Například sem přijdou rodinky s dětmi, kteří chodí na Pražský hrad, je to pro ně první seznámení s romskou kulturou. Mnohdy zažívají šok, protože na něco takového nebyli připraveni. Tady je, myslím, nejrozsáhlejší koncentrace romské a romistické literatury. Takže lidé tady zůstávají hodinku, dvě, listují si v knihách, čtou, je tady i možnost se posadit, takže toho využívají. Co se týče informační činnosti, tak my zprostředkováváme informace, kde se co koná, třeba i pro romské kapely. Chodí sem značná spousta turistů, kteří mají zájem o romskou hudbu a ptají se, kde je možno slyšet romské kapely. A co se týče obchůdku, tak naše činnost košatí. Je rozdíl v tom, jaké zboží jsme nabízeli na začátku, otvírali jsme 4. prosince loňského roku, a dnes v červnu. Máme tady daleko širší sortiment, větší výběr."

"V čem konkrétně?"

"Jedním z posledních druhů nabízeného zboží jsou trička, kde jsou použity obrázky dětí se slovenské Jarovnice, z východního Slovenska, ze zvláštní školy. Obrázky jsou doplněny romskými pozdravy nebo blahopřáními. Například u jednoho obrázku je nápis: "Amen bachtale", u druhého: "Lačho džives" Když budou po Čechách chodit lidé oblečení do těchto triček, tak si myslím, že bude Romům v Čechách lépe. Musím říci, že největší zájem o trička byl u jedné skupiny z Ruska.

Figurky od Rudolfa Dzurka"Jsou tady obrazy s fotografiemi. To jsou obrazy nebo fotografie koho?"

"My jsme tady měli nedávno v rámci festivalu Khamoro vernisáž fotografií Jany Tržilové. Jana Tržilová je člověk, který se dovede dívat kolem sebe a dokáže si najít nádherné momenty. Dále tady máme obrázky romských dětí jednak z romského centra v Praze 5 R-mostu a jednak právě dětí z Jarovnice-originály zarámované. Nejcennější, co tu máme, jsou originály obrazů Rudolfa Dzurka - krásné."

V obchůdku Romen "O co mají lidé nejvíce zájem, je to hudba, obrazy, literatura?"

"Největší zájem je zatím o literaturu a cédéčka."

"Kdo sem především chodí?"

"Protože jsme na turistické zóně, převážně k nám chodí turisté, ale samozřejmě k nám chodí též Romové. Přicházejí k nám často. Mají zájem o literaturu, o periodika a o romskou hudbu. Kromě hudby je velice zajímají korálky, náušnice, řetízky s drobnými zlatými mincemi - typická romská bižuterie k romským krojům."

"Navštěvuje obchod také někdo ze známých osobností?"

"Byli zde někteří poslanci, protože je to blízko poslanecké sněmovny, chodí sem i známí spisovatelé, byla tady zpěvačka Zuzana Navarová, té se tady velice líbilo, a tak dále."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
30.09.2005Obchůdek Romen se snad znovu otevře spolu s romskou kavárnouO Roma Vakeren
08.09.2005Loučení s Obchůdkem Romen v Nerudově uliciFotoaktuality
02.09.2005Obchůdek Romen končíO Roma Vakeren
03.06.2005V obchůdku Romen se prezentovaly romské řemeslnice a výtvarniceO Roma Vakeren
25.02.2005Obchůdek Romen se představil na veletrhu Holiday WorldO Roma Vakeren
03.12.2004Obchůdek Romen oslaví své druhé narozeninyO Roma Vakeren
13.08.2004Lidé obdivují obchůdek RomenO Roma Vakeren
28.11.2003Romský obchůdek Romen oslaví své první výročíO Roma Vakeren
25.04.2003Na veletrhu Svět knihy byl i stánek s romskou a romistickou literaturouO Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
06.12.2002V Praze byl otevřen romský obchůdek RomenO Roma Vakeren
06.12.2002Dr. Hana FrištenskáO Roma Vakeren
04.12.2002V Praze byl otevřen první obchod, který se specializuje na romské výrobkyFotoaktuality
KhamoroHudba
Obchůdek Romen je první svého druhu ve střední EvropěKontakty

=[ Horké téma ]=
Spisovatel a překladatel Emil Cína

Teď je tady čas, kdy pravidelně vítáme ve studie naše hosty. Dnes mám tu čest přivítat spisovatele a překladatele pana Emila Cínu. Dobrý večer."

"Dobrý večer."

"Pane Cíno, vy celý život mluvíte romsky, což je pochopitelné, a tento jazyk se také snažíte předávat dalším generacím. Co pro vás romský jazyk vlastně znamená?"

"Je to můj rodný jazyk, kterým mluví generace a já si ho vážím. Romštinou se mohlo psát až po 90-tých letech, kdy vyšel první časopis Amaro lav Když jsem viděl, že je psán romsky, byl jsem celý bez sebe. Řekl jsem si, že to zkusím, napsal jsem jednu básničku na to slovo amaro lav, ona vyšla a já byl bez sebe. Konečně jsem měl něco v hrsti a mohl jsem říct, že romština existuje. Mluvilo se jí jen sporadicky, ale najednou byla psaná a dala se krásně číst."

"Věnujete se překládání z češtiny do romštiny. Překládáte i odborné texty, je to náročné?"

"Je to velmi náročné, protože se tam objevují novotvary, které romština nemá. Romština se vyvíjela možná, jak jsem se dozvěděl od doktorky Hübschmannové, do první světové války, pak ustávala nebo přebírala slovanská nebo latinská slova i jiná slova. V dnešní podobě romština trochu zaniká. Je to velká škoda, protože Romové si ji nesli od nepaměti z Indie. Je to krásný jazyk, má krásné změkčeniny, je měkká. V romštině je zakódované též chování. Chovat se krásně a dobře k famílii, jak my říkáme, k rodině. Komu dát vinu za to, že mladá generace nemluví? Rodičům? Školám? - Ve škole se neučí. Uspěchaný život a vše co k němu patří přináší sebou ztrátu našeho jazyka."

"Češtině se vytýká, že se v ní čím dál tím více vyskytují cizí slova, slova přejatá, jak si s tímto poradila romština? Má adekvátní výrazy zejména v odborných textech pro cizí slova?"

"Text, který je nový a který obsahuje nová slova.... Čeština má plno nových slov např. z angličtiny, z latiny je tam plno slov, slova jako "leasing" a další..... Romština si to pochopitelně bere taky, ale já se snažím nová slova nevytvářet, nějak to "zakulatím", by to mělo stejný význam."

"Dochovala si romština původní slova ze sanskrtu?"

"Romština má, nevím kolik procent slov, ze sanskrtu. Třeba například: "dand" je "zub", v češtině slyšíte "dentista". Je mnoho slov v našem jazyku, který sanskrt obsahují. U mě byla jednou jedna Indka, která je z Pandžábu a poslouchal jsem, jak mluví svým jazykem. Byl jsem udiven, kolik slov máme společných. Proto si říkám, že tato řeč musí být velmi stará"

"Pane Cíno, v roce 1997, (to už je šest let, to to letí, co), jste se zúčastnil mezinárodní soutěže. Tam jste se umístil na jednom z předních míst. Jaká soutěž to byla a kde se konala?"

"Byla to soutěž píšících Romů z celého světa, bylo tam 96 ukázek z našeho romského dění. Já jsem se umístil na druhém místě, bylo to i Itálii v Lancianu. Pro děti jsem byl na třetím místě. Dokonce tam byly i práce z Nového Zélandu, z Austrálie. Byl jsem velice potěšen, že naše písmo, a naše mluva, náš jazyk nezanikl."

"Jak je vnímán romský jazyk v zahraničí?"

"Já se setkávám hodně s Romy z Evropy. Když poslouchám maďarské Romy, když jsou tady, tak oni také zapomínají romštinu. Romština se nějak ztrácí. Byla tady třeba skupina Ando drom, která zde zpívala. Po vystoupení se konalo posezení a já jsem chtěl s nimi mluvit romsky, tak jsem začal a jedna zpěvačka mi řekla: "Já nerozumím, já jen umím ty písničky." To mě zarazilo. Řekl jsem si: "Krásně zpívá, ale romsky už neumí". Mladí Romové by, myslím, chtěli mluvit romsky, ale ztratila se famílie nebo-li rodina, komunita, která v sobě toto uchovávala. Když si každý jde svojí cestou, tak romština se asi.... Asi bude dál existovat, ale ne v normální, hovorové podobě."

"Romština se udržela několik tisíciletí, teď je na ústupu, Romové romsky nemluví. Čím si myslíte, že to je? Myslíte si, že to je dopadem asimilace?"

"Pochopitelně. Dnes mladí lidé musí být študovaní, musí mít nějaké školy a základ je jazyk místa, kde žijí. Romština je vedlejší, i když je to náš romský jazyk V Americe je plno národů, mluví se tam anglicky, ale mezi svými lidé komunikují ve svém jazyce, Řekové, lidé z bývalé Jugoslávie.... A udržují si svůj jazyk. Například v Austrálii žijí Češi a jsou tam různé společnosti, které si svůj jazyk udržují, ale tady to není. Romové zde nemají pořádný základ, něco, o co by se mohli opřít. Maďaři tady mají maďarskou kulturu. Romové nemají nic. My jsme jen občané, ale když se něco stane, tak to udělali Romové. Nemáme žádný kulturní stánek, ten opravdu schází."

"Pane Cíno, vy jste se vrátil z Luhačovic, kde byl seminář zaměřený právě na romský jazyk Nemohla by právě toto být první vlaštovička, která by předznamenala obrodu romského jazyka?"

"Na seminář Společnosti Romů na Moravě nás pozval pan doktor Karel Holomek, který tuto společnost řídí. Pro mě tyto tři dny byly velkým zážitkem. Doktorka Hübschmannová z Karlovy University se pokusila sjednotit jazyk. Romština má totiž plno dialektů Tam jsem si sjednotili romské písmo. Bylo to docela těžké, protože každý si chtěl udržet svůj dialekt. Proběhly i malé hádky o to, kdo je lepší. Já si myslím, že na tom zas až tak nezáleží. Ale chceme-li romštinou psát, protože nám vycházejí v romštině média, tak by měla být jako jazyk sjednocena. No, a tam jsme to právě dělali."

"Pane Cíno, já na vás prozradím ještě jednu věc, kterou možná naši posluchači nevědí. Vy jste byl prvním člověkem, který na rozhlasových vlnách mluvil romsky?"

"Ano, dá se to tak říct. Začala to Markéta ?Reiznerová? a já jsem to po ní na začátku devadesátých let převzal. Možná, že po povodni, která byla v Karlíne, to opět začne znovu."

"Abychom to upřesnili, bylo to na rozhlasové stanici Regina. Regina má své stanoviště v 8. pražském obvodu, kde, jak všichni víme, je velké procento romského obyvatelstva. Vy jste se tam sešel s praktickým využitím romštiny?"

"Já vám řeknu zážitek, bylo to 1. září. Jedna hezká Romka, mladý kluk, který šel poprvé do školy. Když jsem je viděl, tak jsem je hezky romsky pozdravil, zeptal jsem se ho romsky, jak se mu bude ve škole líbit a různé věci, co k tomu patří. A ta Romka povídá: "Pane Cína, prosím vás, nemluvte na něj romsky. On by se ve škole špatně učil a já nevím, co bych pak s ním dělala." Já jsem v tu chvíli nevěděl, jak jí mám odpovědět, tak jsem řekl česky: "Tak kluku, tak se dobře uč, ať máš ve škole samé jedničky!" Když odcházeli, tak jsem se na ně podíval, jak se vzdalovali v dálce, a říkal jsem si: "Beru si české přísloví - Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem."

"Pane Cíno, to je snad nejhezčí tečka za naším posezením tady ve studiu O Roma vakeren. Věřím, že jste tu s námi dnes nebyl naposledy a budeme vám i nadále držet palce ve vaší spisovatelské a překladatelské činnosti. Mějte se pěkně a na slyšenou."

"Na slyšenou."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.10.2013V říjnu zemřel významný romský spisovatel a básník Emil CinaO Roma Vakeren
22.10.2013Zemřel významný romský spisovatel a básník Emil CinaZprávy ze života Romů
16.07.2011Emil Cina napsal povídky na motivy obrazů benediktinského mnicha Lukase RuegenbergaO Roma Vakeren
15.01.2011Co jsou to paramisaO Roma Vakeren
26.06.2009O plánech Emila Ciny na letošní rokO Roma Vakeren
19.06.2009Vzpomínky Emila Ciny na moderování romského vysílání Českého rozhlasuO Roma Vakeren
12.12.2008Spisovatel Emil Cina vystoupil na festivalu Romano IloO Roma Vakeren
27.06.2006V Muzeu romské kultury proběhne setkání se třemi romskými básníkyZprávy ze života Romů
03.06.2005O mnohých romských osobnostech se nemluví, přesto si ale zaslouží pozornostO Roma Vakeren
09.07.2004"Romština je velice lehký jazyk", tvrdí překladatel Emil CinaO Roma Vakeren
10.03.2004Beseda s Emilem CinouFotoaktuality

=[ Zprávy ]=

Nové kulturně-společenské centrum mají v Karviné místní Romové. Centrum je místem, kde se budou scházet zástupci jednotlivých romských organizací, budou v něm fungovat kroužky pro děti a pořádat se v něm mají i besedy se zajímavými lidmi a společenské akce. Sloužit však nemá jenom Romům, ale všem obyvatelům města a jeho okolí. Zájemci, kteří by se rádi seznámili s romskou kulturou, mohou také zavítat na čtvrtý ročník Karvinského romského festivalu, jehož dějištěm je park Boženy Němcové.

Další romská rodina, žijící v ubytovně ve Slaném, bude brzy vystěhována na ulici, pokud do čtrnácti dnů neuhradí svůj téměř třicetitisícový dluh na nájemném. Rasantní postup města kritizují občanští aktivisté a ochránci lidských práv. Místopředseda vládní Rady pro záležitosti romské komunity Matěj Šarközi poukázal na skutečnost, že město mohlo strhávat peníze za bydlení ze sociálních dávek, které obyvatelům vyplácí a dluh by tak vůbec nevznikl.

Čeští vzdělanci mají o svých romských spoluobčanech chabé znalosti. Většina z nich sice ví, že Romové pocházejí z Indie a má určité povědomí o době jejich příchodu do střední Evropy i o jejich osudu během fašistické okupace, jen malá část však dokáže říci, kdy Romové začali žít usedlým životem nebo vyjmenovat některé zvyky této menšiny. Velmi slabé jsou také znalosti o tradičních romských řemeslech a umělcích. Vyplynulo to z ankety mezi představiteli veřejného života, kterou zorganizovala Společnost přátel časopisu Romano džaniben.

Mahala Rai Banda z RumunskaRomská skupina Mahala Rai Banda z Rumunska vystoupí v neděli 22. června v rámci festivalu Respekt od 15.00 hodin na pražském ostrově Štvanice. V Chrudimi budou mít zájemci možnost shlédnout taneční soubory a poslechnout si romskou hudbu na prvním romském festivalu. Ten se uskuteční 28. června od 12.00 hodin v tamním letním kině.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
02.01.2016Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouvaO Roma Vakeren
15.08.2015Pietní akt v Památníku SNP v Banské Bystrici připomněl holocaust RomůO Roma Vakeren
08.08.2015V Německu zemřel významný romský svědek holocaustu Hugo HöllenreinerO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
01.08.2015Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
23.05.2015Povstání romských vězňů v Osvětimi aspoň některým zachránilo životO Roma Vakeren
23.05.2015Vzpomínky Arnošta Vintra na dětství v Letech u Písku a v OsvětimiO Roma Vakeren
16.05.2015Před 20 lety prezident Václav Havel odhalil památník v Letech u PískuO Roma Vakeren
16.05.2015Za 2. světové války prošly koncentračním táborem v Hodoníně u Kunštátu tisíce lidíO Roma Vakeren
05.05.2015V Letech u Písku se 13. května uskuteční pietní aktO Roma Vakeren
05.05.2015Vzpomínky paní Boženy na 2. světovou válkuO Roma Vakeren
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
14.03.2015Od prvního hromadného transportu Romů z Brna do Osvětimi uplynulo 72 letO Roma Vakeren
07.03.2015Pietní akt v Muzeu romské kultury připomená první hromadný transport protektorátních Romů z Brna do OsvětimiO Roma Vakeren
14.02.2015Jaké byly návraty přeživších holocaustu do jejich dřívějších domovů, mohou v rámci soutěže reflektovat žáci základních a středních školO Roma Vakeren
31.01.2015Málo známý romský holocaustZprávy ze života Romů
31.01.2015V soutěži pro školy o holocaustu jsou vítány i romské příspěvky, inspirací může být např. vyprávění Čeňka RůžičkyO Roma Vakeren
31.01.2015O hrůzách továrny na smrtO Roma Vakeren
31.01.2015Na pietním aktu v Terezíně jen 14 lidí připomnělo oběti romského holocaustuO Roma Vakeren
03.01.2015Za holocaustu nacisté vyvraždili asi půl milionu RomůO Roma Vakeren
30.08.2014Většina Romů z transportu z Hodonína u Kunštátu zahynula v OsvětimiO Roma Vakeren
09.08.2014Za holocaustu zahynulo půl milionu RomůO Roma Vakeren
09.08.2014Sdružení In minorita se zabývá holocaustem RomůO Roma Vakeren
04.08.2014Pietní shromáždění k uctění obětí holocaustu Romů v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
02.08.2014Uplynulo 70 let od vyvraždění tzv. cikánského tábora v Osvětimi-BřezinceO Roma Vakeren
02.08.2014Projekt Ma bisteren připomíná Památný den romského holocaustuO Roma Vakeren
31.05.2014Den romského odbojeO Roma Vakeren
10.05.2014V Letech u Písku lidé uctili památku romských obětí holocaustuO Roma Vakeren
03.05.2014Při Jom ha-šoa se vzpomínalo nejen na židovské oběti holocaustu, ale i na romskéO Roma Vakeren
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
09.03.2013Před sedmdesáti lety začaly transporty českých a moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
30.01.2013Holocaust přestává být tabu. Staří lidé se i kvůli sílícímu neonacismu rozhodli promluvit a vyprávějí svá svědectvíZprávy ze života Romů
26.01.2013Hugo Höllenreiner se kvůli romskému původu dostal s celou rodinou do koncentračního táboraO Roma Vakeren
03.11.2012Málo známý romský holocaustZprávy ze života Romů
25.08.2012Hodonínem u Kunštátu prošlo během války přibližně 1400 osobO Roma Vakeren
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
19.05.2012Romové, zástupci parlamentu i diplomaté uctili památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
17.10.2011Richard Seemann: 70 let zahájení transportů do lodžského ghettaZprávy ze života Romů
27.08.2011Co dělat, když zkrachuje firma, která Vám rekonstruuje byt?O Roma Vakeren
20.08.2011ReportážO Roma Vakeren
15.06.2011Helsinský výbor chce posílit vazby mezi odsouzenými a jejich dětmiZprávy ze života Romů
14.06.2011Česko připomíná pomocí pamětních kamenů své oběti holokaustuZprávy ze života Romů
13.06.201181 nových pamětních kamenů bude v Praze připomínat oběti holocaustuZprávy ze života Romů
11.06.2011Situace dětí v městské ubytovně v PardubicíchO Roma Vakeren
09.05.2011Karvinská radnice srovná se zemí domy v ghettu zvaném VagónkaZprávy ze života Romů
07.05.2011Vzpomínáme ještě dnes na romské oběti holocaustu?O Roma Vakeren
03.05.2011Karvinské ghetto Vagónka čeká přestavbaZprávy ze života Romů
23.04.2011Prodlení při placení nájmuO Roma Vakeren
12.02.2011Konference o zlepšování přístupu Romů k bydleníO Roma Vakeren
11.02.2011Projekt “Uč se, more” se zaměří na vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředíZprávy ze života Romů
05.02.2011Připomínat si nezměrné utrpení Židů a Romů za holocaustu je nezbytnéO Roma Vakeren
02.02.2011Open Society Fund Praha pořádá konferenci Jak zlepšit přístup Romů k bydleníZprávy ze života Romů
27.01.2011Politici a pamětníci zdůraznili význam Dne památky holocaustuZprávy ze života Romů
17.09.2010Problémy s řemeslníkyO Roma Vakeren
23.08.2010Výstava o romském holokaustu poputuje za žákyZprávy ze života Romů
20.08.2010Vytopená domácnostO Roma Vakeren
13.08.2010Pietní akt k uctění památky obětí holokaustu v OsvětimiO Roma Vakeren
09.07.2010V Židovském muzeum proběhla vernisáž výstavy Jak viděli a vidí světO Roma Vakeren
09.07.2010PodnájemO Roma Vakeren
02.07.2010Deregulace nájemnéhoO Roma Vakeren
25.06.2010Nízkoprahový klub ZefyrínoO Roma Vakeren
18.06.2010Komunitní centra pro západočechyO Roma Vakeren
25.05.2010EU přijímá nová opatření ke zlepšení podmínek bydlení romských komunitZprávy ze života Romů
21.05.2010Připomenutí památky obětí holocaustu v TerezíněO Roma Vakeren
07.05.2010Při tanci záleží hlavně na píliO Roma Vakeren
26.04.2010U pomníku pochodu smrti v Krupce zněla varování před extremismemZprávy ze života Romů
23.04.2010Nová koncepce dostupnosti bydlení pro lidi akutně ohrožené sociálním vyloučenímO Roma Vakeren
16.04.2010Pochod živých je odpovědí na pochody smrtiO Roma Vakeren
08.04.2010Romové po návratu z Kanady nemají ve Volarech bydleníZprávy ze života Romů
12.03.2010Uplynulo 67 let od prvního masového transportu brněnských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
03.03.2010Bytová družstva budou jednat o nepřizpůsobivých sousedechZprávy ze života Romů
03.03.2010Připomínka prvního hromadného transportu moravských Romů do koncentračního tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
17.02.2010Největší archiv dokazující hrůzy nacistických zločinů je druhým rokem otevřen veřejnostiZprávy ze života Romů
05.02.2010Centrum Malach zpřístupňuje výpovědi tisíců pamětníků hrůz 20. stoletíO Roma Vakeren
29.01.2010Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskostiO Roma Vakeren
27.01.2010Poselství generálního tajemníka OSN K Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustuZprávy ze života Romů
26.01.2010Osvětim je připomínkou válečných hrůz i 65 let po osvobozeníZprávy ze života Romů
21.01.2010V Srbsku si připomněli fašistické pogromyZprávy ze života Romů
21.01.2010Romský mladík zadržel v Karviné lupiče. Dostal vyznamenáníZprávy ze života Romů
13.01.2010Odměna za informace o krádeži z Osvětimi nemůže být zatím vyplacenaZprávy ze života Romů
10.01.2010Polská veřejnost debatuje o způsobu uchování osvětimského muzeaZprávy ze života Romů
10.11.2009Nabídka materiálu k výuce o holocaustu Romů a SintůZprávy ze života Romů
06.11.2009Holocaust Romů a Sintů ve výuceO Roma Vakeren
30.10.2009Tak trochu jiný KruháčO Roma Vakeren
18.09.2009Problémy Romů v oblasti bydleníO Roma Vakeren
05.07.2009Konference v Evianu a špatné svědomí světaZprávy ze života Romů
03.04.2009Neplacení nájemnéhoO Roma Vakeren
06.03.2009Přihlašování osob ve společné domácnostiO Roma Vakeren
06.03.2009Pietní akt připomněl památku prvního hromadného transportu moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
12.02.2009Začala jinak, opustila ghettoZprávy ze života Romů
06.02.2009Důvody k výpovědi z pronajatého bytu bez přivolení souduO Roma Vakeren
30.01.2009Ke Kocábovým prioritám patří vepřín v LetechZprávy ze života Romů
23.01.2009Kdy můžeme dostat výpověď z nájemního bytu bez přivolení souduO Roma Vakeren
09.01.2009Podnájem a výpověď z bytuO Roma Vakeren
05.12.2008Výstava "Zaniklý svět" představuje předválečný život a kulturu RomůO Roma Vakeren
31.10.2008Převod nájemní smlouvyO Roma Vakeren
17.10.2008Na co je třeba dbát při podnájmu bytuO Roma Vakeren
10.10.2008Jak postupovat při podepisování nájemní smlouvyO Roma Vakeren
18.07.2008Pravda o holocaustu Romů vyplavala na povrch až po pádu komunismuO Roma Vakeren
06.06.2008Pochodu živých Auschwitz–Birkenau se zúčastňují lidé z celého světaO Roma Vakeren
01.02.2008V Senátu proběhlo slavnostní setkání ke Dni památky obětí holocaustu O Roma Vakeren
04.01.2008Romové a problémy s bydlením O Roma Vakeren
21.09.2007Problémy po nezaplacení nájmuO Roma Vakeren
07.09.2007O zaniklém světe českých Romů a SintůZprávy ze života Romů
31.08.2007Výstava Zaniklý svět představuje dějiny původních Romů a Sintů v českých zemíchO Roma Vakeren
17.08.2007Pietní shromáždění v Hodoníně u Kunštátu připomínají utrpení RomůO Roma Vakeren
15.08.2007Na utrpení Romů upozorní 19. srpna pietní shromáždění v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
18.05.2007V Letech u Písku si lidé připomněli památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
23.04.2007Mezinárodní seminář o holocaustu RomůZprávy ze života Romů
06.04.2007Vláda pro nový památník v Letech u PískuZprávy ze života Romů
22.02.2007Spor o formu pomoci RomůmZprávy ze života Romů
21.02.2007Čunek: Někteří vystěhovaní Romové na opravy peníze už dostaliZprávy ze života Romů
26.01.2007Zdenka Fantlová o holocaustuO Roma Vakeren
11.12.2006Na domy vsetínských Romů na Jesenicku je vyhlášena exekuceZprávy ze života Romů
09.12.2006Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská právaZprávy ze života Romů
08.12.2006Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská právaZprávy ze života Romů
01.12.2006Židovští i romští pamětníci holocaustu besedovali v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
15.11.2006Romové podali na starostu Čunka a jeho kolegy trestní oznámeníZprávy ze života Romů
13.11.2006Vystěhovaní Romové z Jesenicka se do Vsetína zatím nevrátiliZprávy ze života Romů
05.11.2006Peníze na výstavbu buněk pro vystěhované Romy pocházely od státuZprávy ze života Romů
02.11.2006Kasal kritizoval Čunkovo řešení problémů s romskými neplatičiZprávy ze života Romů
20.10.2006Olomoucký kraj odsoudil stěhování vsetínských Romů na JesenickoZprávy ze života Romů
28.07.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.07.2006Povídání s Věrou MaiselsO Roma Vakeren
09.06.2006Novela občanského zákona zjednodušila výpověď z bytuO Roma Vakeren
09.06.2006O novele občanského zákona s právníkemO Roma Vakeren
02.06.2006Novela Občanského zákoníku mění podmínky výpovědi z bytuO Roma Vakeren
26.05.2006Na počátku stála myšlenka o čistotě rasyZprávy ze života Romů
26.05.2006V Národní galerii probíhá výstava o romském holocaustuO Roma Vakeren
19.05.2006Romští aktivisté a někteří politikové si přejí vyřešení kauzy v Letech u PískuO Roma Vakeren
19.05.2006Studenti pražské Vyšší odborné školy publicistiky debatovali o romském holocaustuO Roma Vakeren
19.05.2006V Národní galerii v Praze bude výstava o genocidě Romů a Sintů a o rasismu v dnešní EvropěO Roma Vakeren
12.05.2006O vystěhování neplatičů z bytů už nemusejí rozhodovat soudyO Roma Vakeren
22.04.2006Kdyby byli v Letech vyvražděni Židé, vepřín by už dávno nestálZprávy ze života Romů
14.04.2006Novela občanského zákoníku přinese nájemníkům řadu problémůO Roma Vakeren
14.04.2006Nadační fond obětem holocaustu ukončil program OdškodněníO Roma Vakeren
23.01.2006Neúspěšný pokus o dialog v Letech u PískuZprávy ze života Romů
20.01.2006Národní strana umístila v Letech u Písku kontroverzní památníkO Roma Vakeren
20.01.2006Nacistické pronásledování Romů se dá srovnat s osudem židovské komunityO Roma Vakeren
20.01.2006Vzpomínky bývalé vězenkyně tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
20.01.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
13.01.2006Nové spory kolem památníku v Letech u PískuZprávy ze života Romů
09.01.2006Vláda startuje monitoring romských komunitZprávy ze života Romů
18.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
08.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
04.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
12.08.2005Kauza Letů u Písku bude vyřešena asi až příští rokO Roma Vakeren
12.08.2005V Hodoníně u Kunštátu proběhne pietní aktO Roma Vakeren
05.08.2005Před 61 lety byl vyhlazen cikánský tábor v Osvětimi-BřezinceO Roma Vakeren
10.06.2005Smíchovští Romové mají problémy především s placením nájemnéhoO Roma Vakeren
13.05.2005V Letech u Písku proběhl pietní akt k uctění památky zahynulých RomůO Roma Vakeren
10.03.2005V Brně si připomněli výročí transportu Romů do OsvětimiZprávy ze života Romů
07.03.2005Historici: České děti neví mnoho o utrpení Romů za válkyZprávy ze života Romů
04.03.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.03.2005V Muzeu romské kultury proběhne řada zajímavých akcíO Roma Vakeren
17.02.2005Romské muzeum připomene první válečný transport Romů z BrnaZprávy ze života Romů
04.02.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.02.2005Musíme platit nájemné za dva byty, ačkoliv jeden přechodně neužíváme?O Roma Vakeren
02.02.2005Le Monde poukazuje na diskriminaci Romů v České republiceZprávy ze života Romů
01.02.2005Hradecký kraj navrhl Kostelci pomoc při oddlužení RomůZprávy ze života Romů
28.01.2005Aktivista Miroslav Richter vzpomíná na svého dědečka, který zahynul v OsvětimiO Roma Vakeren
28.01.2005Brněnské Muzeum romské kultury se připojilo k oslavám 60. výročí osvobození OsvětimiO Roma Vakeren
26.01.2005HistorieHistorie
21.01.2005Letos si připomeneme 60. výročí osvobození koncentračního tábora OsvětimO Roma Vakeren
21.01.2005Profesor Hancock zastupoval Romy v Radě USA pro památku holocaustuO Roma Vakeren
17.01.2005Vláda asi kvůli oslavám 60. výročí osvobození zřídí komisiZprávy ze života Romů
17.01.2005Polsko se připravuje na oslavy 60. výročí osvobození OsvětimiZprávy ze života Romů
10.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.11.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.08.2004Pietní akt připomněl utrpění Romů v internačním táboře HodonínZprávy ze života Romů
19.08.2004Romové, kteří přežili holocaust, začnou dostávat další balíčkyZprávy ze života Romů
06.08.2004Uplynulo 60 let od vyvraždění tzv. "cikánského tábora" v Osvětimi-BřezinceO Roma Vakeren
06.08.2004Státní muzeum Osvětim-Březinka poskytuje informace o bývalých vězníchO Roma Vakeren
04.08.2004Radiodokument Českého rozhlasu 3 - Vltava: S Romy do OsvětimiHistorie
03.08.200460. výročí vyvraždění "cikánského tábora" v Osvětimi-BřezinceZprávy ze života Romů
02.08.2004Na 500 lidí si připomnělo likvidaci romského tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
01.08.2004Holomek: Odškodnění Romů strádajících za války má tvrdá kritériaZprávy ze života Romů
27.07.2004Základní tábor Osvětim IHistorie
26.07.2004Základní tábor Osvětim IHistorie
23.07.2004Pětice Romů z Jeseníku přišla o střechu nad hlavouO Roma Vakeren
16.07.2004Okolo padesáti příbuzných Antonína Lagrina bylo pronásledováno nacistyO Roma Vakeren
13.07.2004HistorieHistorie
09.07.2004Sdružení ADRA připravilo dar pro Romy, kteří přežili holocaustO Roma Vakeren
02.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.07.2004Manželé Zimovi našli v Osvětimi fotografie své tetyO Roma Vakeren
30.06.2004Romové, kteří přežili holokaust, dostanou dárekZprávy ze života Romů
30.06.2004Občanské sdružení ADRA připravuje dar pro 850 Romů, kteří přežili holokaustZprávy ze života Romů
25.06.2004Český rozhlas se vypravil po stopách romského holocaustuFotoaktuality
25.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.06.2004Romové z ČR v Osvětimi uctili památku obětí druhé světové válkyO Roma Vakeren
25.06.2004Pardubický magistrát nepřiděluje byty všem oprávněným žadatelůmO Roma Vakeren
21.06.2004Archiv a expozice o romských vězních v OsvětimiHistorie
20.06.2004Expozice o vězních z českých zemí v OsvětimiHistorie
11.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.06.2004Romové ve Španělsku míří z ghett do paneláků, v ČR spíše naopakZprávy ze života Romů
14.05.2004Seminář "Cesta ke zpietnění míst bývalých romských koncentračních táborů na území ČR"O Roma Vakeren
04.05.2004MfD: Romové z Ústí mají strach z moravských vyděračů nájemnéhoZprávy ze života Romů
12.03.2004Hanin kufřík je vzpomínkou na holocaustO Roma Vakeren
09.03.2004V Muzeu romské kultury v Brně proběhl pietní akt k připomínce 61. výročí prvního transportu Romů z Brna do koncentračního tábora Osvětim-BřezinkaFotoaktuality
05.03.2004Pozvánka na výstavu a na pietní akt do Muzea romské kultury v BrněO Roma Vakeren
13.02.2004Na co se zaměřit při koupi bytu či nemovitostiO Roma Vakeren
06.02.2004Jak financovat život ve vlastním doměO Roma Vakeren
24.01.2004Jak získat nemovitost nebo bytO Roma Vakeren
16.01.2004Jak získat bytO Roma Vakeren
09.01.2004Jak nepřijít o střechu nad hlavouO Roma Vakeren
09.01.2004Co se děje v brněnském romském středisku Drom?O Roma Vakeren
05.12.2003Jaké jsou možnosti řešení problémů Romů s bydlenímO Roma Vakeren
31.10.2003Jak vidí situaci Romů v ČR tajemník rady vlády Czeslaw Walek?O Roma Vakeren
31.10.2003Převod nájemní smlouvy na nového nájemníka bývá často problémemO Roma Vakeren
24.10.2003Práva nájemníků při přidělení náhradního bytuO Roma Vakeren
10.10.2003K velkým problémům Romů patří dluhy na nájemnémO Roma Vakeren
10.10.2003Co mají Romové dělat, aby nepřišli o byt, ve kterém celá léta bydlí?O Roma Vakeren
03.10.2003Předškolní příprava romských dětí se v Broumově osvědčilaO Roma Vakeren
05.09.2003Občanské sdružení za lidská práva romských občanů se snaží zlepšit životní podmínky Romů na JesenickO Roma Vakeren
22.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.08.2003Evropští Romové uctili v Osvětimi-Březince památku Romů zavražděných během 2. světové válkyFotoaktuality
25.07.2003Občanské sdružení Lačhe čhave nabízí volnočasové aktivity pro pražské dětiO Roma Vakeren
27.06.2003Otevření romského kulturně společenského centra v KarvinéO Roma Vakeren
06.06.2003Rokycanští Romové představují své aktivityO Roma Vakeren
06.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
30.05.2003Seminář o holocaustu RomůO Roma Vakeren
16.05.2003Romská rodina z Terezína se po povodních nemá kam vrátitO Roma Vakeren
16.05.2003Romové v Letech u Písku uctili památku obětí holocaustuO Roma Vakeren
09.05.2003Děti z dětských domovů budou závodit v běhuO Roma Vakeren
25.04.2003Ida Kelarová pořádá letní dětské tábory na hradě SvojanovO Roma Vakeren
25.04.2003Problematické zvláštní školyO Roma Vakeren
11.04.2003Manželé Turtákovi založili hudební soubor pro romské dětiO Roma Vakeren
05.04.2003Aktivity pro děti v komunitním centru v ústecké Matiční uliciFotoaktuality
04.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.03.2003Kutnohorský Maják svítí Romům i ne-RomůmO Roma Vakeren
28.03.2003Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové podpořil vzdělávací programy pro dětiO Roma Vakeren
07.03.2003Romské děti v dětském domověO Roma Vakeren
07.03.2003Romské ženy se setkaly v ChomutověO Roma Vakeren
28.02.2003V ústecké Matiční ulici budou místní a dobrovolníci opět uklízet odpadFotoaktuality
27.02.2003Armáda spásy otevřela nové komunitní centrum v PřerověFotoaktuality
26.02.2003Rodiče dvou romských školáků napadli ředitele základní školy v JihlavěFotoaktuality
14.02.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
14.02.2003Chci být novinářemO Roma Vakeren
14.02.2003Dětský klub ČilikloroO Roma Vakeren
24.01.2003Jaký je rozdíl mezi pěstounskou péčí a osvojením dítěte?O Roma Vakeren
24.01.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.01.2003Představujeme Centrum volného času Lužánky v BrněO Roma Vakeren
17.01.2003Jak nám může pomoci Liga lidských práv v PrazeO Roma Vakeren
10.01.2003Stinné stránky života dětíO Roma Vakeren
03.01.2003Mnohé romské děti ze zvláštních škol by mohly navštěvovat základní školyO Roma Vakeren
20.12.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.12.2002Jak se žije na pražském sídlištiO Roma Vakeren
13.12.2002O opuštěných dětech...O Roma Vakeren
13.12.2002Možnosti přidělení obecních bytůO Roma Vakeren
06.12.2002V jakém případě máte právo na úhradu finančních prostředků po rekonstrukci obecního bytuO Roma Vakeren
29.11.2002Bourá se prostějovská lokalita U Svaté AnnyO Roma Vakeren
29.11.2002Nájemní právo na bytO Roma Vakeren
22.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
22.11.2002Kreativní dílna k Mezinárodnímu dni práv dítěteO Roma Vakeren
15.11.2002Tentokrát o poradně pro občanstvíO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
08.11.2002Po jaké době neplacení nájemného může být tento fakt důvodem k vystěhování dlužníka nájemcem z bytu?O Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.10.2002Jak žije jedna karlínská rodina postižená povodněmiO Roma Vakeren
25.10.2002Jak zákon pamatuje na lidi v případě nekvalitního bydleníO Roma Vakeren
04.10.2002Vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
04.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.10.2002Kdo má právo dědit byt v osobním vlastnictvíO Roma Vakeren
04.10.2002Zaniká přípravná třída při Zvláštní škole v PardubicíchO Roma Vakeren
06.09.2002Začal nový školní rokO Roma Vakeren
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
30.08.2002Náhrada bytu u majitelů po povodníchO Roma Vakeren
30.08.2002Kde budou bydlet obyvatelé Karlína, kteří přišli o byt?O Roma Vakeren
30.08.2002Popovodňová Matiční uliceO Roma Vakeren
23.08.2002Obyvatelé Karlína se již mohli podívat do místa svého bydlištěO Roma Vakeren
23.08.2002Jak postupovat při ztrátě nájemní smlouvy během povodněO Roma Vakeren
23.08.2002Romové v Ústí nad Labem ještě nemohou po povodních domůO Roma Vakeren
23.08.2002Obyvatelé pražského Karlína nalezli útočiště na strahovských kolejíchO Roma Vakeren
09.08.2002Romské děti se rekreují v letním táboře ve Zbyslavci u ChrudimiO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.07.2002OstravaO Roma Vakeren
19.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
28.06.2002ZpravyO Roma Vakeren
28.06.2002I žižkovské děti si domů odnášely vysvědčeníO Roma Vakeren
14.06.2002Pronajímání části bytuO Roma Vakeren
07.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.06.2002Loutka romského chlapce Pindralka putuje za českými dětmiO Roma Vakeren
17.05.2002V Letech u Písku byl odhalen nový památníkO Roma Vakeren
04.05.2002V ČR vznikají podle Mladé fronty Dnes etnická ghetta, naplněná sociálně slabými RomyZprávy ze života Romů
03.05.2002V tísni je možné využít služeb České katolické charityO Roma Vakeren
03.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Máme vyměnit malý ale státní byt za větší v domě se soukromým majitelem?O Roma Vakeren
19.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Policie dohlíží na děti z ústecké Matiční uliceO Roma Vakeren
12.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.04.2002Mámě měnit státní byt za byt u soukromého majitele?O Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.04.2002Trvalý pobytO Roma Vakeren
29.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
29.03.2002Trvalý pobytO Roma Vakeren
22.03.2002Camp Kristina se stal útočištěm Romů bez přístřešíO Roma Vakeren
22.03.2002Byty pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
22.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.01.2002Romské děti a češtinaO Roma Vakeren
18.01.2002Romové se stěhují z ProstějovaO Roma Vakeren
11.01.2002Jak proběhl 5. ročník literární a grafické soutěže Romano suno - Romský senO Roma Vakeren
09.11.2001Obrací se na Růžovou linku bezpečí také Romové?O Roma Vakeren
21.09.2001Prezident Havel přijal romské děti, které napsaly o holocaustu svých předkůZprávy ze života Romů
20.09.2001Prezident republiky se setkal s romskými dětmiZprávy ze života Romů
30.08.2001Romské děti z jižních Čech se rekreují v Růžené na TáborskuZprávy ze života Romů
24.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
17.08.2001Vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
17.08.2001Projekt "Volný čas romských dětí"O Roma Vakeren
20.07.2001Dětský romský tábor v PříchovicíchO Roma Vakeren
13.07.2001SlovenskoO Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
22.06.2001Jméno Khamoro nese nejen festival, ale i romský dětský pěvecký soubor z DěčínaO Roma Vakeren
08.06.2001LevočaO Roma Vakeren
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
18.05.2001Po tři dny Romové vartovali v Letech u PískuO Roma Vakeren
18.05.2001Vepřín tam stále stojíO Roma Vakeren
18.05.2001Pietního aktu v Letech se zúčastnila i řada významných osobnostíO Roma Vakeren
07.05.2001Z valašskomeziříčské vězeňské kaple vznikne kulturní stánek RomůZprávy ze života Romů
07.05.2001Romové stále usilují o obnovení pietního místa v Letech u PískuZprávy ze života Romů
07.05.2001Romové kritizují vládu kvůli stavu památníku v Letech na PíseckuZprávy ze života Romů
04.05.2001PrahaO Roma Vakeren
27.04.2001ŠvédskoO Roma Vakeren
27.04.2001Zoufalé bytové podmínky romských rodin v NymburceO Roma Vakeren
27.04.2001Finanční sbírka na pomoc dětem z dětských domovůO Roma Vakeren
20.04.2001PrahaO Roma Vakeren
13.04.2001Pietní akt věnovaný památce romských obětí holocaustu v Letech u PískuO Roma Vakeren
13.04.2001Mladá BoleslavO Roma Vakeren
13.04.2001Romové se stěhují z Mladé Boleslavi do okolních vesnicO Roma Vakeren
06.04.2001Ústí nad labemO Roma Vakeren
05.04.2001ProsinecHistorie
05.04.2001LedenHistorie
05.04.2001ZáříHistorie
05.04.2001ListopadHistorie
07.03.2001Pietní akt v Brně připomněl první transport Romů do OsvětimiZprávy ze života Romů
14.12.2000V ČR je prý gramotných na 80 až 90 procent mladých RomůZprávy ze života Romů
12.12.2000V ústecké Matiční ulici bylo otevřeno komunitní centrumZprávy ze života Romů
15.11.2000Ministerstvo školství zpochybňuje názor EK na vzdělávání RomůZprávy ze života Romů
10.09.2000Setkání adoptovaných romských a vietnamských dětíZprávy ze života Romů
06.09.2000Romské centrum v Břeclavi bude otevřeno patrně koncem záříZprávy ze života Romů
03.09.2000Výzkum: Romové mají pro učení stejné předpoklady jako ostatníZprávy ze života Romů
28.07.2000Účastníci Mezinárodního romského kongresu v Praze očekávají omluvu od německého státu za útrapy běhZprávy ze života Romů
26.07.2000V Praze začal pátý světový kongres Mezinárodní romské unieZprávy ze života Romů
09.07.2000Ústecká starostka nedostala možnost jednat v Nové Pace o RomechZprávy ze života Romů
09.07.2000Žaloba na české školství splnila podle Romů účelZprávy ze života Romů
09.07.2000Prostějované vyzvali v petici radnici, aby zasáhla proti RomůmZprávy ze života Romů
09.07.2000V Bratislavě jednala OBSE o situaci Romů v EvropěZprávy ze života Romů
09.07.2000Vystěhování novopackých Romů je podle ústecké starostky etnickou čistkouZprávy ze života Romů
04.07.2000Novopačtí Romové se odmítají vystěhovat ze zdemolovaného domuZprávy ze života Romů
11.06.2000Do českých škol poputuje kniha o švédském romském děvčátkuZprávy ze života Romů
11.06.2000Iniciativa Globea si stěžuje na diskriminaci Romů ve školáchZprávy ze života Romů
11.06.2000Romové položili věnce k pomníku romským obětem války v LetechZprávy ze života Romů
11.06.2000Nepoučení z holocaustu může vést podle Romů k opakování minulostiZprávy ze života Romů
11.06.2000Výbor pro odškodnění romského holocaustu nevěří, že vepřín v Letech bude v dohledné době zbouránZprávy ze života Romů
05.05.2000V New Yorku se konala konference o českých RomechZprávy ze života Romů
05.05.2000Novopačtí Romové se zatím do Ústí nad Labem nepřistěhovaliZprávy ze života Romů
05.05.2000Romové absolvovali v rámci projektu komunitního bydlení školeníZprávy ze života Romů
05.05.2000Vláda finančně pomůže vzniku romského komunitního bydlení v BrněZprávy ze života Romů
05.05.2000V Muzeu holocaustu ve Washingtonu je k vidění celý archiv tábora v LetechZprávy ze života Romů
05.05.2000Romové z Veselí nad Moravou sportovali a pořádali romský bálZprávy ze života Romů
13.04.2000DětstvíŽivot Romů
24.03.2000První domkáři opustili Matiční uliciZprávy ze života Romů
22.03.2000Romové požadují vlastní úřadZprávy ze života Romů
14.03.2000Tragédie v romské osadě Jarovnice v roce 1998Historie
26.02.2000Právo na vzdělávání v mateřském jazyceHistorie
26.02.2000Romové z Písku se za asistence radnice přestěhovali na TřebíčskoZprávy ze života Romů
26.02.2000Romské děti půjdou do přípravné třídyZprávy ze života Romů
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000KvětenHistorie
26.02.2000Romské děti se otrávily ovocnými tyčinkamiZprávy ze života Romů
26.02.2000Závěrečný den konference "Fenomén holocaust" byl věnován genocidě RomůZprávy ze života Romů
26.02.2000The Washington Post: Češi nechtějí přiznat podíl na nacistickém vyhlazování RomůZprávy ze života Romů
26.02.2000ČervenecHistorie
26.02.2000SrpenHistorie
23.02.2000Odborníci na romskou otázku z RE přijeli do Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
23.02.2000Slovenské nevládní organizace chtějí upozornit na holocaust RomůZprávy ze života Romů
22.02.2000Straškovští Romové se dnes nastěhovali do nových bytůZprávy ze života Romů
28.01.2000Prezidentská kancelář a ministerstvo školství vyhlásily soutěž o znalostech holocaustuZprávy ze života Romů
18.01.2000Romové přestavěli nelegální sklad na klubovnuZprávy ze života Romů
16.12.1999Romské děti mají menší šanci na adopciZprávy ze života Romů
01.12.1999Další ústečtí občané v okolí Matiční žádají vykoupení svých domkůZprávy ze života Romů
29.09.1999Britové slíbili vybavit Romské kulturní centrum v Karlových VarechZprávy ze života Romů
03.09.1999Romové, jejichž děti opustily zvláštní školu, trvají na žaloběZprávy ze života Romů
01.09.1999Švédská agentura TT o švédsko-české iniciativě na podporu RomůZprávy ze života Romů
31.08.1999Chanovská škola se chystá přivítat 36 nových romských prvňákůZprávy ze života Romů
11.08.1999Rada pro lidská práva nesouhlasí s tvrzením o diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
19.06.1999Romští rodiče měli být před podáním ústavní žaloby zastrašovániZprávy ze života Romů
15.05.1999Rychetský: Vláda je pouze pro dokončení pietní úpravy v LetechZprávy ze života Romů
14.05.1999Mezinárodní protestní akce za odstranění vepřína v Letech na PíseckuZprávy ze života Romů
23.04.1999Uhl: Starosta neměl k dohodě o plotu v ústecké Matiční ulici svoleníZprávy ze života Romů
21.04.1999Domkáři z Matiční ulice píší vládě, aby odvolala Petra UhlaZprávy ze života Romů
13.04.1999Beseda s Petrem Uhlem v Prostějově skončila pro nezájem Romů fiaskemZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
12.02.1999ZlínZprávy ze života Romů
05.02.1999BruselZprávy ze života Romů
05.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
05.02.1999Roudnice nad LabemZprávy ze života Romů
15.01.1999Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
18.12.1998KolínZprávy ze života Romů
02.10.1998OtrokoviceZprávy ze života Romů
04.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
14.08.1998JestřebíZprávy ze života Romů
14.08.1998Valašské MeziříčíZprávy ze života Romů
14.08.1998PrahaZprávy ze života Romů
07.08.1998Romští regionální představitelé se sešli v BerouněZprávy ze života Romů
07.08.1998OsvětimZprávy ze života Romů
07.08.1998OstravaZprávy ze života Romů
24.07.1998V Bílovci volili nejkrásnější a nejšikovnější romské dítěZprávy ze života Romů
12.06.1998BrnoAktuality
12.06.1998Přátelské setkání za účelem podpory úspěšného hledání zaměstnáníZprávy ze života Romů
12.06.1998Přátelské setkání za účelem podpory úspěšného hledání zaměstnáníZprávy ze života Romů
15.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
08.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
08.05.1998Maďarsko uctilo památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
05.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
05.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
05.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
03.04.1998Jan Horváth se stal romským poradcem v BrněZprávy ze života Romů
20.03.1998SofiaZprávy ze života Romů
27.02.1998Odškodnění rumunských RomůAktuality
13.02.1998VatikanAktuality
06.02.1998Usti nad LabemZprávy ze života Romů
23.01.1998PardubiceZprávy ze života Romů
16.01.1998ChanovZprávy ze života Romů
05.12.1997LondynZprávy ze života Romů
31.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
31.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
25.09.1997Ceska TrebovaZprávy ze života Romů
28.08.1997OstravaZprávy ze života Romů
21.08.1997BrnoZprávy ze života Romů
14.08.1997V Liscine nechtějí nepřizpůsobivé rodinyAktuality
07.08.1997Romové si v Budapešti připomněli oběti holocaustuZprávy ze života Romů
07.08.1997OstravaZprávy ze života Romů
07.08.1997ZlinZprávy ze života Romů
03.07.1997PrahaZprávy ze života Romů
Knihy Romů a o Romech: HolocaustKnihy
Tzv. cikánský tábor v Hodoníně u KunštátuHistorie
ChanovFakta o Romech

=[ Reportáž ]=
Opravený pravoslavný kostel v Rokycanech byl vysvěcen

Vladyka pravoslavné církve Kryštof vysvětil tento týden opravený kostel v Rokycanech. Z ruiny, kterou dostala Pravoslavná církev před dvěma lety od katolíků, se stal kostel a to především díky obětavé práci několika místních Romů. Anna Poláková oslovila jednoho z dobrovolníků, který pomáhal při opravě kostela a tím je mluvčí rady starších Ervín Oláh.

Vladyka Kryštof (vlevo) vysvětil 17. června opravený kostel v Rokycanech (Foto: ČTK) "Rada starších má za úkol starat se o církev, o chrám a vzali jsme si ještě k tomu za úkol romskou otázku."

"Tady v Rokycanech došlo ke zvratu, spolupracují zde romské organizace jako je "Vize", takže jste se dohodli na spolupráci..."

"My jsme se dohodli na spolupráci, organizace, které šly proti sobě, se sloučily, daly se dohromady. Domluvili jsme se a teď řešíme situaci společně, za stolem."

Vladyka Kryštof (vlevo) a David Dudáš (Foto: ČTK) "V Radě starších jsou zastoupeni i členové z ostatních romských organizací?"

"Jsou tam zástupci všech čtyř organizací. V Radě starších se scházíme a vše tam probíráme."

"Co nového chystáte?"

"Teď je nejaktuálnější terénní sociální práce."

Věřící během obřadu svěcení kostela (Foto: ČTK)"Co by měl v působnosti terénní sociální pracovník v Rokycanech?"

"Terénní sociální pracovníci si teď vyčlenili tři lokality, které jsou asi nejproblémovější. Jsou tam invalidní děti, které jsou věčně nemocné. Vrátili se z Anglie, žije tam 11-ti člená rodina v jedné místnosti, která je 3x4 metry. Je to katastrofa. Já neříkám, že terénní pracovník bude Bůh, že mávne proutkem a všechno vyřeší najednou, ale budeme napomáhat věcem a budeme to někde tlumočit. A také nebudeme řešit jeho úkol, ale budeme ho směřovat, za kým má jít."

"Proč jste se rozhodl věnovat se takto aktivně pomoci Romům?"

Věřící během obřadu svěcení kostela (Foto: ČTK)"Já jsem se rozhodl proto, že tato otázka mi není lhostejná a nemohu vidět, jak nás všichni házejí do jednoho pytle. Jestliže někdo ukradne slepici, tak krade každý slepici. Není to pravda. Jestliže je jeden Rom v kriminále, tak to neznamená, že všichni jsou kriminálníci. Když si vezmeme, že i majoritní bílá společnost má svou kriminalitu, na to se ale nepoukazuje. Když ukradne Rom, tak to znamená: každý Rom krade."

"Vy sám máte tři děti, jak se jim daří?"

"Všichni tři jsou študovaní. Mám holku na vysoké škole, kluk je taky študovaný."

"Čím si myslíte, že to je, je to tím, že i vy sám jste chtěl?"

"Já nevím, já sám jsem měl rodiče negramotné. Vypracoval jsem se asi sám."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
12.09.2008Romové se v Rokycanech bojí o své zdraví i životyO Roma Vakeren
17.06.2003Pravoslavný kostel v Rokycanech zrekonstruovaný Romy byl vysvěcenFotoaktuality
13.11.1998RokycanyZprávy ze života Romů
25.09.1998RokycanyZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Kutnohorské komunitní centrum Maják zve romské děti na letní tábory

Kutnohorské komunitní centrum Maják každoročně připravuje pro děti z romských rodin letní tábory. Ani letošní rok není výjimkou. O letních aktivitách centra Maják si s jeho vedoucí Miroslavou Žákovou povídal redaktor Michal Trnka.

"Vyjedeme hned první prázdninový týden, takže již 30. 6. odjíždíme, budeme týden v ?Rozné u Jihlavy. Za námi přijedou děti z romského centra v Jihlavě. Bude tam sportovní utkání mezi těmito dvěma romskými centry a pak ještě společný kulturní program u táboráku- Takže se na toto setkání těšíme. Myslím si, že to bude zajímavé z toho důvodu, že i naše děti uvidí, že existují i jiná romská centra, co zase dělají děti tam. Jsem ráda, že vyjedeme."

Vedle klasického tábora připravuje komunitní centrum Maják také příměstské tábory. které už tradičně v Kutné Hoře patří ke konci prázdnin.

"Protože ne všechny děti se nám na tábor vejdou a protože ne všichni rodiče své děti pustí, tak zase chystáme ke konci prázdnin příměstské tábory, které jsou již tradiční a vždy se setkávají s velkým ohlasem."

"Jak vypadá takový příměstský tábor?"

"Příměstský tábor má podobný program jako tábor pobytový, jenomže děti nejezdí nikam mimo město. Jsou ve městě, spí doma. Program je jinak podobný: výlety, vycházky, sportovní soutěže, hry, karneval, výtvarná činnost, prostě vše, co by děti mohlo zaujmout. U nás ještě specifika v tom, že se snažíme děti zklidnit a připravit je na nový školní rok."

"Příměstské tábory jsou trošičku o něčem jiném než tábory klasické, jaký je mezi dětmi zájem?"

"U dětí je zájem obrovský jak o příměstský tak o pobytový tábor. Na pobytový tábor musíme rodiče často přesvědčovat, že na děti skutečně dáme pozor, že tam bude veškerá péče zajištěna, protože romští rodiče ještě nejsou zvyklí takhle děti někam posílat. To vždycky stojí velké úsilí, znamená to rodiče navštívit osobně, obejít rodiny, přesvědčit je. Příměstský tábor, to už žádný problém není, protože pokud rodiče chtějí, tak se sem během dne dojdou podívat, co jejich děti skutečně dělají, což se děje."

"Vy jste říkala, že takové tábory stojí hodně úsilí, určitě také stojí hodně peněz, jak jsou tyto letní aktivity vůbec financovány?"

"Musíme si na ně psát granty, stejně jako na všechny aktivity, které v Majáku nabízíme. Letos se nám podařilo získat grant od Ministerstva školství asi 60 tisíc korun, který na to použijeme. Část prostředků vloží také oblastní charita, takže bez vlastního vkladu by to samozřejmě nešlo. Hodnota tohoto tábora je 1.500 korun. Tím, že charita přispívá dětem, kde rodiče tyto peníze nemají, je to asi 100 korun na dítě, kdybychom to brali průměrem. Jsou to peníze, které máme ze sbírky "Kupte dětem čas", která běží po celý rok. Rodiče, kteří pobírají sociální dávky, tak mohou požádat městský úřad nebo obecní úřad, kam patří, o to, aby jim na tuto letní aktivitu přispěl. Máme dobrou zkušenost. Město Kutná Hora i město Čáslav dětem přispívají, takže rodiče tento tábor stojí 200 korun."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
13.07.2013Ján Lauko poutavě vypráví o historii i současnosti romského skautingu na SlovenskuO Roma Vakeren
20.08.2011ReportážO Roma Vakeren
15.06.2011Helsinský výbor chce posílit vazby mezi odsouzenými a jejich dětmiZprávy ze života Romů
11.06.2011Situace dětí v městské ubytovně v PardubicíchO Roma Vakeren
11.02.2011Projekt “Uč se, more” se zaměří na vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředíZprávy ze života Romů
25.06.2010Nízkoprahový klub ZefyrínoO Roma Vakeren
18.06.2010Komunitní centra pro západočechyO Roma Vakeren
07.05.2010Při tanci záleží hlavně na píliO Roma Vakeren
30.10.2009Tak trochu jiný KruháčO Roma Vakeren
18.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
08.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
05.11.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.07.2004Jak bude v příštím roce přispívat pražský magistrát na romské projektyO Roma Vakeren
28.11.2003Provozovatelé hostince v Sýrovicích podporují společenský život obceO Roma Vakeren
03.10.2003Předškolní příprava romských dětí se v Broumově osvědčilaO Roma Vakeren
25.07.2003Občanské sdružení Lačhe čhave nabízí volnočasové aktivity pro pražské dětiO Roma Vakeren
13.06.2003Připravované akceO Roma Vakeren
06.06.2003Rokycanští Romové představují své aktivityO Roma Vakeren
09.05.2003Děti z dětských domovů budou závodit v běhuO Roma Vakeren
25.04.2003Ida Kelarová pořádá letní dětské tábory na hradě SvojanovO Roma Vakeren
25.04.2003Problematické zvláštní školyO Roma Vakeren
11.04.2003Manželé Turtákovi založili hudební soubor pro romské dětiO Roma Vakeren
05.04.2003Aktivity pro děti v komunitním centru v ústecké Matiční uliciFotoaktuality
28.03.2003Kutnohorský Maják svítí Romům i ne-RomůmO Roma Vakeren
28.03.2003Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové podpořil vzdělávací programy pro dětiO Roma Vakeren
07.03.2003Romské děti v dětském domověO Roma Vakeren
07.03.2003Romské ženy se setkaly v ChomutověO Roma Vakeren
27.02.2003Armáda spásy otevřela nové komunitní centrum v PřerověFotoaktuality
26.02.2003Rodiče dvou romských školáků napadli ředitele základní školy v JihlavěFotoaktuality
14.02.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
14.02.2003Chci být novinářemO Roma Vakeren
14.02.2003Dětský klub ČilikloroO Roma Vakeren
24.01.2003Jaký je rozdíl mezi pěstounskou péčí a osvojením dítěte?O Roma Vakeren
17.01.2003Jak nám může pomoci Liga lidských práv v PrazeO Roma Vakeren
10.01.2003Stinné stránky života dětíO Roma Vakeren
03.01.2003Mnohé romské děti ze zvláštních škol by mohly navštěvovat základní školyO Roma Vakeren
13.12.2002O opuštěných dětech...O Roma Vakeren
22.11.2002Kreativní dílna k Mezinárodnímu dni práv dítěteO Roma Vakeren
15.11.2002Tentokrát o poradně pro občanstvíO Roma Vakeren
08.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.10.2002Vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
04.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.10.2002Zaniká přípravná třída při Zvláštní škole v PardubicíchO Roma Vakeren
06.09.2002Začal nový školní rokO Roma Vakeren
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002Romské děti se rekreují v letním táboře ve Zbyslavci u ChrudimiO Roma Vakeren
28.06.2002ZpravyO Roma Vakeren
28.06.2002I žižkovské děti si domů odnášely vysvědčeníO Roma Vakeren
07.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.06.2002Loutka romského chlapce Pindralka putuje za českými dětmiO Roma Vakeren
03.05.2002V tísni je možné využít služeb České katolické charityO Roma Vakeren
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Policie dohlíží na děti z ústecké Matiční uliceO Roma Vakeren
22.03.2002Byty pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
22.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.01.2002Romské děti a češtinaO Roma Vakeren
11.01.2002Jak proběhl 5. ročník literární a grafické soutěže Romano suno - Romský senO Roma Vakeren
09.11.2001Obrací se na Růžovou linku bezpečí také Romové?O Roma Vakeren
21.09.2001Prezident Havel přijal romské děti, které napsaly o holocaustu svých předkůZprávy ze života Romů
30.08.2001Romské děti z jižních Čech se rekreují v Růžené na TáborskuZprávy ze života Romů
24.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
17.08.2001Vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
17.08.2001Projekt "Volný čas romských dětí"O Roma Vakeren
20.07.2001Dětský romský tábor v PříchovicíchO Roma Vakeren
22.06.2001Jméno Khamoro nese nejen festival, ale i romský dětský pěvecký soubor z DěčínaO Roma Vakeren
08.06.2001LevočaO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
27.04.2001Finanční sbírka na pomoc dětem z dětských domovůO Roma Vakeren
05.04.2001LedenHistorie
05.04.2001ZáříHistorie
14.12.2000V ČR je prý gramotných na 80 až 90 procent mladých RomůZprávy ze života Romů
12.12.2000V ústecké Matiční ulici bylo otevřeno komunitní centrumZprávy ze života Romů
15.11.2000Ministerstvo školství zpochybňuje názor EK na vzdělávání RomůZprávy ze života Romů
10.09.2000Setkání adoptovaných romských a vietnamských dětíZprávy ze života Romů
03.09.2000Výzkum: Romové mají pro učení stejné předpoklady jako ostatníZprávy ze života Romů
09.07.2000Žaloba na české školství splnila podle Romů účelZprávy ze života Romů
11.06.2000Do českých škol poputuje kniha o švédském romském děvčátkuZprávy ze života Romů
11.06.2000Iniciativa Globea si stěžuje na diskriminaci Romů ve školáchZprávy ze života Romů
05.05.2000V New Yorku se konala konference o českých RomechZprávy ze života Romů
13.04.2000DětstvíŽivot Romů
26.02.2000Právo na vzdělávání v mateřském jazyceHistorie
26.02.2000Romské děti půjdou do přípravné třídyZprávy ze života Romů
26.02.2000KvětenHistorie
26.02.2000Romské děti se otrávily ovocnými tyčinkamiZprávy ze života Romů
23.02.2000Odborníci na romskou otázku z RE přijeli do Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
16.12.1999Romské děti mají menší šanci na adopciZprávy ze života Romů
03.09.1999Romové, jejichž děti opustily zvláštní školu, trvají na žaloběZprávy ze života Romů
01.09.1999Švédská agentura TT o švédsko-české iniciativě na podporu RomůZprávy ze života Romů
31.08.1999Chanovská škola se chystá přivítat 36 nových romských prvňákůZprávy ze života Romů
11.08.1999Rada pro lidská práva nesouhlasí s tvrzením o diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
19.06.1999Romští rodiče měli být před podáním ústavní žaloby zastrašovániZprávy ze života Romů
18.04.1999Romy od pouti na Říp neodradilo ani špatné počasíZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
12.02.1999ZlínZprávy ze života Romů
05.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
05.02.1999Roudnice nad LabemZprávy ze života Romů
02.10.1998OtrokoviceZprávy ze života Romů
14.08.1998JestřebíZprávy ze života Romů
07.08.1998Romští regionální představitelé se sešli v BerouněZprávy ze života Romů
24.07.1998V Bílovci volili nejkrásnější a nejšikovnější romské dítěZprávy ze života Romů
12.06.1998BrnoAktuality
12.06.1998Přátelské setkání za účelem podpory úspěšného hledání zaměstnáníZprávy ze života Romů
12.06.1998Přátelské setkání za účelem podpory úspěšného hledání zaměstnáníZprávy ze života Romů
08.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
05.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
05.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
03.04.1998Jan Horváth se stal romským poradcem v BrněZprávy ze života Romů
20.03.1998SofiaZprávy ze života Romů
06.02.1998Usti nad LabemZprávy ze života Romů
23.01.1998PardubiceZprávy ze života Romů
16.01.1998ChanovZprávy ze života Romů
31.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
31.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
21.08.1997BrnoZprávy ze života Romů
07.08.1997ZlinZprávy ze života Romů
03.07.1997PrahaZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Sborník "Co se osvědčilo" představuje úspěšné projekty pro romskou menšinu

Nevládní nezisková organizace Partners Czech se věnuje vzdělávání Romů a v květnu vydala sborník projektů pro romskou menšinu "Co se osvědčilo". Více o své činnosti a sborníku prozradila Anně Polákové Romana Vylítová z Partners Czech.

Co se osvědčilo "My jsme především vzdělávací a školící organizace. Máme ve svém týmu celou řadu lektorů, odborníků na určitá témata. Jsou to třeba lidé se zaměřením na menšiny, specialisté na řešení konfliktů, vyjednávání, mediátoři, dále také právníci, kteří spolupracují v našem programu: "Street law - právo pro každého", resocializační program pro mládež."

"Jak konkrétně spolupracujete s romskými organizacemi?"

"Romské organizace především vzděláváme v dovednostech komunikace, v dovednostech řešení konfliktů, vyjednávání."

"Jak se vám s námi Romy spolupracuje? Vím o vás, že vyučujete i na Evangelické akademii?"

Partners Czech"Mně konkrétně se s Romy spolupracuje velmi dobře, své studenty mám moc ráda, ráda mezi ně chodím. Na kurzech, na kterých se já podílím lektorsky, mám také velmi dobré zkušenosti s Romy, takže velmi dobře."

"Vaše organizace se podílí na projektu: "Co se osvědčilo?"

"Tento projekt shrnuje úspěšné romské projekty ve střední a východní Evropě do jednoho sborníku. Sborník se jmenuje stejně jako tento projekt,. takže: "Co se osvědčilo", jaké projekty se osvědčily. Celkem informuje o16 projektech z 5 zemí Evropy, především zemí bývalého socialistického bloku, informuje též o tom, jaké projekty po 90. roce vznikly, jaké fungovaly."

"Jaké země se podílely na tomto projektu?"

"Bylo to Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Slovensko a Rumunsko. Projekt běží od podzimu 1991 a bude končit v červnu 2003. Většina této doby byla věnována právě sběru informací o romských projektech, výběru úspěšných projektů. Sborník vychází celkem v 6 jazycích, v 5 jazycích zúčastněných zemí plus v angličtině."

"Jak je na tom Česká republika s hodnocením v tomto projektu?"

"Projekt terénního sociálního pracovníka, Projekt pedagogického asistenta, dále Projekt Romské střední školy sociální v Kolíně a Projekt Lidé naší společnosti, který dělá v Pardubicích Evropský dialog."

"Jaké další aktivity připravujete do budoucna?"

"Toto je právě druhá část tohoto velkého projektu. První byla vydání knihy, druhá je seznámení veřejnosti s touto knihou, představení knihy romským organizacím a dalším institucím, které by mohly s romskými organizacemi spolupracovat. My jsme pro tuto část projektu vybrali 4 lokality v České republice. Jsou to Pardubice, Brno, Rokycany a Praha, ve kterých se v průběhu května a června uskuteční jednak přípravné semináře pro Romy a poté kulaté stoly. V Praze bude kulatý stůl 24. června, uskuteční se v budově magistrátu na Mariánském náměstí."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
28.02.2015Vláda schválila strategii romské integrace na příštích pět letO Roma Vakeren
13.12.2014Mezinárodní romská konference v Bruselu se zabývala zlepšením integraci Romů v celé EvropěO Roma Vakeren
13.07.2013Byla představena zpráva o plnění Národní strategie integrace RomůO Roma Vakeren
12.06.2012Vládní zmocněnec pro RomyZprávy ze života Romů
08.11.2011Ministr Kubice přijel řešit problémy na sever ČechZprávy ze života Romů
15.10.2011Se Zdeňkem Gužim a Karlem Holomkem o řešení situace Romů v ČeskuO Roma Vakeren
15.10.2011Předsudky a stereotypy v přístupu vůči Romům se staly tématem výzkumu Světové bankyO Roma Vakeren
26.09.2011Varnsdorfský starosta: Situace v regionu může dál eskalovatZprávy ze života Romů
22.09.2011Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnciZprávy ze života Romů
23.05.2011V Česku přibývá chudinských ghettZprávy ze života Romů
22.10.2010Jak vypadá současná Rada pro záležitosti romské menšinyO Roma Vakeren
15.10.2010Romové v Rumunsku: Přínosy Dekády romské inkluze pro rumunské RomyO Roma Vakeren
15.10.2010S Lejlou Abbasovou o projektu Gypsy Spirit 2010O Roma Vakeren
17.09.2010Rozhovor s Boženou Fílovou, romskou koordinátorkou pro PrahuO Roma Vakeren
02.08.2010Němci ocení mladé Romy z Ostravy za boj proti diskriminaciZprávy ze života Romů
14.05.2010O vzdělávání romských dětí s Martinem ŠimáčkemO Roma Vakeren
29.01.2010Vláda schválila Koncepci romské integraceO Roma Vakeren
23.12.2009Kocáb: Agentura pro začleňování Romů by se měla proměnit v celostátní úřadZprávy ze života Romů
22.12.2009O integraci Romů do české společnostiZprávy ze života Romů
21.12.2009Vláda chce bojovat proti sociálnímu vyloučení RomůZprávy ze života Romů
21.12.2009Vláda souhlasí s Kocábovou koncepcí romské integraceZprávy ze života Romů
03.07.2009Evropští poslanci odsouhlasili integrovanou evropskou platformu pro začleňování Romů do společnostiO Roma Vakeren
26.08.2005V Pardubicích proběhlo setkání romských a proromských aktivistůO Roma Vakeren
26.08.2005Součástí projektu romské integrace je i mediální kurzO Roma Vakeren
04.05.2005Ministři dostanou další úkoly týkající se integrace Romů v záříZprávy ze života Romů
25.01.2005Zlínský kraj podpoří projekty integrace, loni dal peníze obcímZprávy ze života Romů
12.11.2004Sdružení pro podporu integraceO Roma Vakeren
02.07.2004Vláda přijala třetí aktualizaci koncepce romské integraceO Roma Vakeren
14.05.2004Program romské integraceO Roma Vakeren
09.01.2004Ondřej Giňa: je důležité, že jsem RomO Roma Vakeren
09.01.2004Co se děje v brněnském romském středisku Drom?O Roma Vakeren
02.01.2004Zmocněnec vlády pro lidská práva Jan Jařab: podařilo se vytvořit systemizovaný program podpory romských komunitO Roma Vakeren
02.01.2004Gabriela Hrabaňová, předsedkyně sdružení Athinganoi, o projektu Dekáda integrace RomůO Roma Vakeren
13.06.2003Postřehy o životě Romů v zemích EUO Roma Vakeren
06.06.2003Host O Roma vakeren: Anna a Ladislav SuchánkoviO Roma Vakeren
06.06.2003Rokycanští Romové představují své aktivityO Roma Vakeren
30.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
14.03.2003Kvalita vzdělávání Romů se má zvyšovatO Roma Vakeren
14.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
12.02.2003Ve Vesničce soužití se narodilo první dítěFotoaktuality
17.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
22.11.2002Severočeský JirkovO Roma Vakeren
15.11.2002Ostravská Vesnička soužitíO Roma Vakeren
08.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.09.2002Začal nový školní rokO Roma Vakeren
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.07.2002Integrační středisko pro mládež v Chodově u Karlových VarůO Roma Vakeren
15.05.2002Prezident by uvítal více státní pomoci Romům, azylantům a vězňůmZprávy ze života Romů
15.05.2002Prezident by uvítal více státní pomoci Romům, azylantům a vězňůmZprávy ze života Romů
13.05.2002Český helsinský výbor kritizuje situaci RomůZprávy ze života Romů
04.05.2002V ČR vznikají podle Mladé fronty Dnes etnická ghetta, naplněná sociálně slabými RomyZprávy ze života Romů
19.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.11.2001Kabinet projedná opatření posilující integraci romské menšinyZprávy ze života Romů
24.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
04.05.2001PrahaO Roma Vakeren
20.04.2001PrahaO Roma Vakeren
29.03.2001Program VariantyZprávy ze života Romů
28.01.2001Předseda ROI Ščuka vyzval Romy k větší politické aktivitěZprávy ze života Romů
08.12.2000Pardubice hostí konferenci o integraci Romů do společnostiZprávy ze života Romů
08.11.2000Vládní projekty by měly zlepšit soužití s RomyZprávy ze života Romů
08.11.2000Zpráva expertů OBSE kritizuje životní podmínky Romů v EvropěZprávy ze života Romů
08.11.2000Světová banka: Většina Romů žije pod hranicí chudobyZprávy ze života Romů
06.09.2000Romské centrum v Břeclavi bude otevřeno patrně koncem záříZprávy ze života Romů
28.07.2000Účastníci Mezinárodního romského kongresu v Praze očekávají omluvu od německého státu za útrapy běhZprávy ze života Romů
09.07.2000Prostějované vyzvali v petici radnici, aby zasáhla proti RomůmZprávy ze života Romů
09.07.2000V Bratislavě jednala OBSE o situaci Romů v EvropěZprávy ze života Romů
09.07.2000Vláda schválila koncepci integrace romské komunity a návrh věcného záměru zákona o právech národnostZprávy ze života Romů
09.07.2000Rokycanská radnice bude jednat s nově vzniklým romským sdruženímZprávy ze života Romů
11.06.2000Konzultant RE: Žádné zvláštní špatné vztahy s Romy v Ústí nejsouZprávy ze života Romů
11.06.2000Premiéři Zeman a Dzurinda považují romský problém za celoevropskýZprávy ze života Romů
11.06.2000Rychetský představil sedm cílů koncepce romské integraceZprávy ze života Romů
05.05.2000V New Yorku se konala konference o českých RomechZprávy ze života Romů
05.05.2000Zpráva o stavu lidských práv v České republice v roce 1999Zprávy ze života Romů
05.05.2000Na romské integrační projekty vyčlenila vláda 21 miliónů korunZprávy ze života Romů
27.03.2000Vysoká komisařka OSN pro uprchlíky požaduje více bezpečnosti pro Srby a Romy v KosovuZprávy ze života Romů
24.03.2000Ministři jednali o koncepci politiky vůči RomůmZprávy ze života Romů
22.03.2000Romové požadují vlastní úřadZprávy ze života Romů
21.03.2000Situace Romů v ČR lepší než v jiných postkomunistických zemíchZprávy ze života Romů
14.03.2000Romové chtějí vybudovat v Novém Boru romskou vesničku SoužitíZprávy ze života Romů
06.03.2000Komise pro romské záležitosti rozhodovala na svém mimořádném zasedání o rozdělení penězZprávy ze života Romů
26.02.2000Britská strana oceňuje podle vicepremiéra Pavla Rychetského snahu o zajištění soužití v České republZprávy ze života Romů
26.02.2000Velvyslanec USA v ČR John Shattuck se v Rokycanech setkal s RomyZprávy ze života Romů
26.02.2000Situace Romů v ČR se podle Karla Holomka od roku 1989 zhoršilaZprávy ze života Romů
26.02.2000Situací romské komunity se zabývá vládaZprávy ze života Romů
26.02.2000Karlovy Vary dají 250.000 korun na romské kulturní centrumZprávy ze života Romů
26.02.2000Eva ŠotolováAnketa
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000ZáříHistorie
26.02.2000RijenHistorie
22.02.2000V Litoměřicích budou mít Romové poradenské centrumZprávy ze života Romů
22.02.2000Čeští a slovenští senátoři mluvili o RomechZprávy ze života Romů
09.02.2000Společnost Člověk v tísni představila projekt na pomoc RomůmZprávy ze života Romů
04.02.2000Koncepce romské integrace bude znovu projednána na seminářiZprávy ze života Romů
03.02.2000Koncepce romské integrace ve vládě neprošlaZprávy ze života Romů
13.01.2000V ČR by měl vzniknout Úřad pro etnickou rovnost a integraci RomůZprávy ze života Romů
13.01.2000V ČR by měl vzniknout Úřad pro etnickou rovnost a integraci RomůAktuality
04.12.1999Projekt Stories Exchange má zlepšit komunikaci mezi Čechy a RomyZprávy ze života Romů
21.09.1999Zpravodaj OSN přijel do České republiky sledovat životní podmínky RomůZprávy ze života Romů
20.09.1999Obyvatelé Vsetína chtěli oddělit Romy zdí, radnice jejich návrh odmítlaZprávy ze života Romů
13.09.1999EU by mohla podle ministra Kavana finančně přispět ČR na programy pro RomyZprávy ze života Romů
07.09.1999Radní v Přerově chtějí zlepšit soužití Romů s ostatními obyvateliZprávy ze života Romů
01.09.1999Švédská agentura TT o švédsko-české iniciativě na podporu RomůZprávy ze života Romů
27.08.1999Soužití s Romy se podle průzkumu IVVM zlepšujeZprávy ze života Romů
12.08.1999Romové jihlavského sídliště Horní Kosov nesouhlasí s obsahem petice, která činí ze spolužití s nimiZprávy ze života Romů
04.08.1999Krnovští radní a místní Romové čelí antiromské peticiZprávy ze života Romů
24.04.1999Polovina občanů vnímá soužití s Romy jako velký problémZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
06.03.1999Petr Uhl navštíví Maďarsko, aby zhodnotil fungování autonomie menšinZprávy ze života Romů
01.03.1999ČR dodržuje lidská práva, problémy jsou s romskou menšinouZprávy ze života Romů
16.10.1998BruselZprávy ze života Romů
16.10.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.03.1998KolínZprávy ze života Romů
05.12.1997KlagenfurtZprávy ze života Romů
18.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
04.09.1997PrahaZprávy ze života Romů

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - v 19:15.

Příště vám nabídneme informace ze života Romů, do studia pozveme zajímavého hosta a nebudou chybět ani romské písně.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Iveta Durdoňová a Jaroslav Sezemský.

Romale but Bacht te sasťipen... Ačhen Devleha!

Obsah článku:
Reportáž:  Již půl roku je otevřen romský obchůdek Romen
Horké téma:  Spisovatel a překladatel Emil Cína
Zprávy: 
Reportáž:  Opravený pravoslavný kostel v Rokycanech byl vysvěcen
Reportáž:  Kutnohorské komunitní centrum Maják zve romské děti na letní tábory
Reportáž:  Sborník "Co se osvědčilo" představuje úspěšné projekty pro romskou menšinu

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2022
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz