Vyhledávání
10.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma Vakeren

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pořadu O Roma vakeren čili Romové hovoří. Bacht tumenge Romale, the adaďives ke tumende avel relacia "O Roma vakeren". Sam lošale hoj šunen sako parašťovin romano šuniben predalo Roma! Akana tumenca emisia "O Roma vakeren"! Před námi je hodina aktualit a zajímavostí ze života Romů a také romská hudba ! Dobrý večer. Adaďives šunena o nevimata tel calo kurko, andal le romengero dživipen, the dikhaha andre amare tradicii! Čačutnes bio chochavibena! Šumena te Romane giľa - Šukar šiniben!

Už za chvíli se společně vydáme do Brna za panem Juliem Gáborem, který je považován za jednoho z největších fanoušků hokeje z tamní romské komunity. Ve studiu nás navštíví paní Iveta Pape, koordinátorka romských vzdělávacích programů. Chybět dále nebudou ani aktuální zprávy ze života Romů. A ve druhé polovině O Roma vakeren vám v právní poradně vysvětlíme, jak podat občanskou žalobu při diskriminaci ve veřejných prostorách. Poskytneme vám informace o Sdružení romských podnikatelů a soukromníků v České republice a na závěr se vydáme do brněnského Muzea romské kultury. Tolik namátkou z programu a teď už vám ničím nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Co říká romský fanoušek na hru našich hokejistů na olympiádě? Zápas ČR - Rusko ve čtrtfinále (Foto: ČTK)

Mezi fenomény, které lidi na jedné straně rozdělují, ale na druhé naopak spojují patří bezesporu sport. Právě probíhající zimní olympijské hry jsou důkazem. Spojil Romy s majoritou při fandění například hokej? V naší republice o to víc, že čeští reprezentanti patřili k favoritům. Alžběta Janíčková se už počátkem týdne, vydala do Brna za panem Juliem Gáborem, který je považován za jednoho z největších fanoušků hokeje z tamní romské komunity.

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Horké téma ]=
V našem pořadu se vám snažíme představit i zástupce romské elity. Hostem toho dnešního pořadu proto bude koordinátorka romských vzdělávacích programů společnosti Nová škola v Praze - paní Iveta Pape. Dobrý večer...

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
14.10.2015Putovní výstava Romano suno zavítá do pražského Komunitního centra PrádelnaZprávy ze života Romů
24.03.2012Výstavy prezentují mladé i starší romské literátyO Roma Vakeren
30.12.2010Soutěž Romano suno ukázala, o jaké práci dětí sníO Roma Vakeren
27.08.2008Svět kolem mě — prezentace romské kultury na 4. ročníku EtnofestuZprávy ze života Romů
18.01.2008Projekt Rozlety pomáhá dětem při přechodu ze základních škol na střední školy O Roma Vakeren
11.06.2007Na vernisáži výstavy "10 let Romana suna" se budou číst romské příběhyZprávy ze života Romů
27.02.2007Blíží se mezinárodní den komunitních školZprávy ze života Romů
17.11.2006Společnost Nová škola už 10 let podporuje vzdělávání menšinO Roma Vakeren
22.09.2006Projekt Rozlety pomáhá dětem ze znevýhodněného prostředí studovat na středních školáchO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=
Jan Bučko (vlevo) a Radek Bedry (vpravo)

Krnovský soud poslal na dva roky do vězení jeden a dvacetiletého Radka Bedriho, který v lednu 1998 vhodil do bytu tamních Romů zápalnou láhev. V bytě tehdy spalo šest lidí. Jen se štěstím žhářský útok přežila dvaapadesátiletá Emilie Žigová, její druh utrpěl popáleniny nohou. Další dva mladíky, osmnáctiletého Jaroslava Bahníčka a o tři roky staršího Jana Bučka, soud pro nedostatek důkazů zbavil obvinění.

Zástupci některých romských organizací nesouhlasí se způsobem jmenování členů do rady vlády pro záležitosti romské komunity. Se svým stanoviskem seznámili vicepremiéra Pavla Rychetského. Podle mluvčího Grémia romských regionálních představitelů Ondřeje Gini je systém výběru a zastoupení Romů nedemokratický, zmanipulovaný a účelový. Uvedl také, že při několika jednáních Grémium předložilo návrhy svých kandidátů, ty ale nebyly přijaty.

Vztahy mezi takzvanou smluvní rodinou a dítětem, o které se má starat, nejsou podle prezidenta Václava Havla v zákonu o ústavní péči dostatečně upraveny. Prezident proto předlohu vrátil poslanecké sněmovně. Jeho rozhodnutí zklamalo předsedkyni Fondu ohrožených dětí Marii Vodičkovou. Podle ní by se zákonem podstatně zlepšily podmínky dětí žijících v ústavech. Havel naopak soudí, že zákonem by mohla být porušena základní práva dítěte. Děti by podle předpisu mohly být svěřovány do náhradní péče i na základě smluvního vztahu bez kontroly soudem.

Situace v romských čtvrtích bulharského Plovdivu se po třech dnech nepokojů uklidnila, když se romští předáci dohodli s místní správou na kompromisu. Podnětem k nepokojům bylo to, že energetická společnost zastavila dodávky elektřiny do romských domácností kvůli neuhrazeným poplatkům za energii. Romští představitelé tvrdí, že místní obyvatelé nemohou platit za elektřinu, protože si nemohou najít práci. Nezaměstnanost mezi bulharskými Romy činí zhruba 70 procent.

Do Košic se bez velkého rozruchu vrátila skupina romských emigrantů, kteří se neúspěšně pokoušeli získat azyl v Norsku. Tato země jen od začátku letošního roku eviduje 165 žádostí o azyl ze Slovenska, z nichž 122 bylo registrováno v únoru. Ani jednomu ze žadatelů se však nepodařilo uspět.Související články
DatumNadpisRubrika
30.05.2015Hudba a tanec mohou díky souboru Kesaj Čhave symbolizovat i naději pro mladé RomyZprávy ze života Romů
07.12.2013Na Slovensku byl hejtmanem Banskobystrického kraje zvolen pravicový extremistaO Roma Vakeren
01.08.2013Romové na východním Slovensku pěstují zeleninu. Často je to jejich první práceZprávy ze života Romů
20.07.2013Řádové sestry ve slovenské Nitře pomáhají dětem v komunitním centruO Roma Vakeren
13.07.2013Ján Lauko poutavě vypráví o historii i současnosti romského skautingu na SlovenskuO Roma Vakeren
30.08.2012Jak se daří na Slovensku zařazovat děti do vzdělávacího systému?Zprávy ze života Romů
14.08.2012Proč nemají Romové práciZprávy ze života Romů
23.06.2012Strážník městské policie na Slovensku zastřelil tři RomyO Roma Vakeren
16.06.2012Jsou rodičovské příspěvky na Slovensku dostačující pro potřeby rodin?O Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Právní poradna ]=
V dnešní právní poradně společně s Alžbětou Janíčkovou navštívíme kancelář doktorky Barbory Bukovské z poradny pro občanství, občanská a lidská práva. Minule jsme vás informovali o tom, jak se zachovat v případě diskriminace v přístupu do veřejných prostor- například na diskotéku, do klubu či do restaurace. Dnes si povíme o tom, zda je možné podat žalobu na ochranu osobnosti, pokud vám někdo ve vstupu do těchto prostor zabrání. Nejprve ale krátké shrnutí.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Poradna pro občanství, občanská a lidská práva, která vám může poskytnout právní ochranu v případě diskriminace v přístupu do veřejných prostor má sídlo na Senovážném náměstí 24 v Praze. Dotazy pro právní poradnu pořadu O Roma vakeren můžete posílat na adresu: Romská redakce, Český rozhlas 1 Radiožurnál, Vinohradská 12, Praha 2 - 120 99. A ještě E- mailová adresa - Anna.Polakova@cro.cz Pište - jsme tu pro vás!Související články
DatumNadpisRubrika
29.10.2010Ochrana osobních údajůO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Jaká je nezaměstnanost Romů na Přerovsku?
Milan Ščuka je místopředsedou společnosti, která sdružuje romské podnikatele a soukromníky v České republice se sídlem v Přerově. Veronika Matoušková se pana Ščuky zeptala jaká je nezaměstnanost Romů v tomto regionu.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.01.2015Rubikon Centrum pomáhá s hledáním práceO Roma Vakeren
20.12.2014Dlouhodobě nezaměstnaní se v Jablonci nad Nisou mohli zapojit do veřejně prospěšných pracíO Roma Vakeren
16.08.2014Nezaměstnaní Romové mohou vyvěsit své životopisy na web IQ Roma servisuO Roma Vakeren
14.06.2014Žižkovská radnice, občanské sdružení Buči a úřad práce společně bojují s nezaměstnanostíO Roma Vakeren
09.12.2013Rekvalifikace pomohou dlouhodobě nezaměstnaným získat práciZprávy ze života Romů
02.08.2012Startuje kampaň proti předsudkům při zaměstnávání RomůZprávy ze života Romů
21.07.2012Na co je třeba dát si pozor, hledáte-li práci na internetuO Roma Vakeren
07.07.2012Občanské sdružení Buči pomáhá nezaměstnanýmO Roma Vakeren
04.02.2012Job Cluby pomáhají nezaměstnaným najít práciO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Výstava Cikáni v pražské galerii Velryba zachycuje život romského etnika na Slovensku
V pražské galerii Velryba si můžete prohlédnout dokumentární fotografie Romů. Výstava nese název Cikáni a zachycuje život romského etnika v tíživých sociálních podmínkách na Slovensku. Expozice potrvá až do 10. března a vstup je zdarma. Jan Mišurec oslovil autora snímků studenta FAMU Milana Jaroše.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.02.2002ZprávyO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Muzeum romské kultury vystaví předměty, které sloužily k obživě Romů
V Muzeu romské kultury v Brně mají několik desítek tisíc exponátů, které dokládají hmotnou kulturu Romů. Jak jsme se dozvěděli od Jana Šarišského, patří mezi ně i různé předměty, které Romové vyrobili a sloužily k jejich obživě. Budou samozřejmě tvořit součást připravované stálé expozice. Více už Alžběta Janíčková.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

O Roma vakeren, čili Romové hovoří, je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a ve středu na okruhu Českého rozhlasu 6 Rádia Svobodná Evropa v 19:45.

Příští pátek 1. března vám odborníci vysvětlí, v jakém případě můžete odmítnout svědectví u soudu, ve studiu nás navštíví další zajímavý host, březen je měsícem knihy a internetu, takže se budeme věnovat i těmto tématům a přiblížíme vám další romské zvyky a tradice.

Příjemný večer vám přejí průvodci dnešním o Roma Vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský. Romale sam lošale hoj amen šunen. Pisinen amenge so kamen te muken adro "O Roma vakeren. Vaš ľil so amenge irindža Terenty Balog andalo Polsko But poľikeras. Terenty Te aven Bachtalo.

Obsah článku:
Reportáž:  Co říká romský fanoušek na hru našich hokejistů na olympiádě?
Horké téma: 
Zprávy: 
Právní poradna: 
Reportáž:  Jaká je nezaměstnanost Romů na Přerovsku?
Reportáž:  Výstava Cikáni v pražské galerii Velryba zachycuje život romského etnika na Slovensku
Reportáž:  Muzeum romské kultury vystaví předměty, které sloužily k obživě Romů

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz