Vyhledávání
3.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma vakeren

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. The adaďives avaha 1 ora jekhetane, sar sako parašťovin. Amen sam lošale hoj san amenca, u šunen emisia predalo Roma "O Roma vakeren!".Před námi je hodina aktualit a zajímavostí ze života Romů a také romská hudba.

Adaďives šunena o nevimata tel calo kurko. Kerďžam predal tumende the o reporty andale romengero dživipen. Ada sa - čačutnes bio chochavibena! Šunena te romane giľa - šukar šuniben!!

Peršo šunena, sar o Michal Marcin the o Petr Axman jekhetane bašaven. Jekh hino Rom u aver gadžo. Vakeren pal koda sar ke peste arakle drom.

Možná jste se někteří před týdnem vydali na pražskou Štvanici, na protirasistický happening. Mnoho mladých lidí tam mělo možnost poznat blíže život Romů a dalších národů. Že se na podobných akcích může navázat nejen přátelství, ale i umělecká spolupráce, to vám dokážeme v jednom z příspěvků.

Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren o Filip Gondolán. Cikne varbastar sikľolas te giľaven u akana sikavel le ternen jov. Šunena the nevimata tel calo kurko, andal le romengero dživipen.

Ve studiu nás navštíví Filip Gondolán, který se už dědičně věnuje hudbě a kromě toho, že zpívá a skládá muziku, tak pravidelně vyučuje zpěv ve škole. Samozřejmě nebudou chybět zprávy ze života Romů.

Romale, the adaďives tumen daha lačhi goďi. jekh Rom amendar phučel, či peske šaj činel phabaj te nane leskeri. O Roma so odgejle andre Belgia aven pale khere. Savi pomoca predal lende keren IOM amenge phenela e Rostislava Křivánkovo. Džaha tiž te dikhen Brnate anro jekhetaniben Drom, the andro amaro muzeum.

Ve druhé polovině "O Roma vakeren" v právní poradně odpovíme na dotaz našeho posluchače, který se týká trhání ovoce z větví, přesahujících oplocený pozemek. Dozvíme se, jakou pomoc nabízí organizace pro migraci lidem, kteří se vracejí z Belgie. Navštívíme také brněnské romské středisko Drom a Muzeum romské kultury. Tolik z programové nabídky. A teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Rozhovor ]=
Přiletěli Romové deportovaní z Velké Británie

Dnes přiletěli zvláštním letadlem Romové, kteří byli deportováni z Velké Británie. Jedná se o 48 českých žadatelů o azyl... teď by nás v režii měli spojit se zástupcem Evropského střediska pro práva Romů, který se vyjádří k situaci...

Poslech:
RealAudio ~ Download


Romové deportovaní z Velké Británie

Deportovaní Romové na letišti Ruzyně
Autor (Foto: ČTK)


Deportovaní Romové na letišti Ruzyně
Autor (Foto: ČTK)


Deportovaní Romové na letišti Ruzyně
Autor (Foto: ČTK)


Deportovaní Romové na letišti Ruzyně
Autor (Foto: ČTK)Související články
DatumNadpisRubrika
04.10.2014První Romka českého původu nastupuje k britské policii. Její zbraní bude notýsek a tužkaO Roma Vakeren
17.12.2013Inkluzivní vzdělávání prý přináší romským školákům v Británii úspěchyZprávy ze života Romů
19.04.2013Jak britská média informují o RomechO Roma Vakeren
16.02.2013Někteří Romové ve Velké Británii dodnes kočujíO Roma Vakeren
29.09.2012Odebírání romských dětí ve Velké Británii nebylo bezdůvodnéO Roma Vakeren
08.09.2012Jak vypadá situace kolem údajného bezdůvodného odebírání dětí?O Roma Vakeren
04.09.2012Strach o děti vyhnal některé romské rodiny ve Velké Británii do ulicZprávy ze života Romů
04.09.2012Romové v Británii se stále obávají údajného odebírání dětíZprávy ze života Romů
01.09.2012Někteří Romové začali opouštět Velkou Británii na základě reportáže televize JOJO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Rozhovor ]=
Mezinárodní organizace pro migraci pomáhá navrátilcům
Lidé, kteří se vracejí z emigrace v Belgii zpět do České republiky se po svém návratu potýkají s mnoha problémy. Pomoci se jim snaží Mezinárodní organizace pro migraci a to v rámci svého ojedinělého návratového programu. Janu Mišurcovi to řekla koordinátorka tohoto projektu Rostislava Křivánková.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
29.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
29.06.2001Finanční odškodnění nuceně nasazenýchO Roma Vakeren
13.11.1998BruselZprávy ze života Romů

=[ Horké téma ]=
Hudebník Filip Gondolán

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.04.2004Antonín Gondolán představil své první CDZprávy ze života Romů
01.04.2004Antonín Gondolán dnes představil své první CDZprávy ze života Romů
01.04.2004První album Antonína Gondolána pokřtila Jiřina BohdalováFotoaktuality
16.03.2004Čekej a neplakej je CD debut Tria Antonína GondolánaZprávy ze života Romů

=[ Zprávy ]=

Prostějovští zastupitelé schválili peníze na financování další vlny stěhování Romů ze zchátralé kolonie na okraji města do okolních obcí. Proti postupu města, který si radní vyzkoušeli už na počátku roku, se lidé v obcích bouří a tvrdí, že bohatý Prostějov řeší své problémy na jejich úkor. Obcím vadí, že město jedná za jejich zády a pak je postaví před hotovou věc. Vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab uznává, že Romové se musejí z kolonie , kde jsou nevyhovující podmínky, odstěhovat. Obec by se však neměla zbavovat odpovědnosti a vytvářet kromě možností bydlení také zázemí pro zaměstnání a školní docházku.

Společná jízda je dalším pokračováním protirasistického vzdělávacího projektu zaměřeného na středoškolskou mládež v České republice. Jeho základem je práce multietnických lektorských týmů, které navštěvují střední školy a diskutují se studenty o toleranci, rasismu, a dalších tématech s tím souvisejících. Čtyřčlenné posádky Společné jízdy tvoří vždy jeden romský lektor, zahraniční student, český student a uprchlík. Posádky, které prošly speciálním školením na krizové vyjednávání a komunikaci, navštíví během tří měsíců přibližně 130 středních škol ve 24 městech České republiky.

Se slabým krvácením do mozku a dvěma bodnými ranami v zádech byla o minulém víkendu ve slovenském Popradu hospitalizována 24tiletá romská žena, která byla spolu se dvěma romskými muži obětí útoku skupiny skinheadů. Pachatel, kteří měli na nohou takzvané "kanady" a byli podle oficiální policejní zprávy částečně maskováni šátky, policie stíhá jen pro podezření z ublížení na zdraví. Útok nebyl kvalifikován jako rasově motivovaný, protože skinheadi Romům údajně při útoku nijak nevyhrožovali, neuráželi je a jejich jednání neprovázely žádné projevy rasové nesnášenlivosti.

V pondělí se v Hradci Králové uskuteční diskusní setkání žáků základních škol a jejich učitelů se zástupci rakouských a francouzských romských kulturních organizací. Hlavním tématem rozhovorů bude život Romů v zemích Evropské unie. Dějištěm setkání bude od 10ti hodin úřad Královéhradeckého kraje ve Wonkově ulici 1142.Související články
DatumNadpisRubrika
14.11.2015Nové domy v osadě Breznica postavili místní RomovéO Roma Vakeren
06.06.2015Organizace Teach for Slovakia pomáhá na základních školách, kde děti potřebují specifický přístup a pomocO Roma Vakeren
30.05.2015Česká učitelka působí na základní škole pro děti z romské osady Huncovce na SlovenskuO Roma Vakeren
16.05.2015Romové jsou největší etnickou menšinou v EvropěO Roma Vakeren
13.12.2014Mezinárodní romská konference v Bruselu se zabývala zlepšením integraci Romů v celé EvropěO Roma Vakeren
04.10.2014Jak se žije ve staré romské osadě Slovenská LupčaO Roma Vakeren
08.09.2014„Hasíme to, co nejvíc hoří,“ říkají architekti, kteří pomáhají stavět domky v romské osaděZprávy ze života Romů
06.04.2014Na Slovensku přibývá obcí, které pomáhají Romům postavit si vlastní bydleníZprávy ze života Romů
10.11.2013Kvůli stěhování romské osady se na Slovensku rozhádaly tři sousední vesniceZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Právní poradna ]=
Můžeme si utrhnout ovoce, které roste na větvích přesahujících oplocený pozemek?

Dnes zodpovíme dotaz pana Jozefa Kočího. O dovolené si utrhl jablko z větve, která přesahovala oplocený pozemek a vedla už nad veřejnou cestou. To ale pořádně rozčílilo majitele pozemku. Právem? Pan Kočí naopak slyšel, že ovoce rostoucí na takovýchto větvích, může utrhnout kdokoliv. Jak to tedy doopravdy je? Byl náš posluchač v právu? Alžběta Janíčková se zeptala Aleše Klempa, praktikanta advokátní kanceláře v Brně.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Tolik odpověď praktikanta Aleše Klempa z advokátní kanceláře v Brně. Dotazy pro naši právní poradnu můžete posílat na adresu Český rozhlas 1- Radiožurnál, Romská redakce, Vinohradská 12, 120 99, Praha 2. A ještě e-mailová adresa: Anna.Polakova@cro.cz. Pište, jsme tu pro vás!


=[ Reportáž ]=
Romské středisko Drom z Brna připravuje školení terénních sociálních pracovníků
Jak jsme vás už ve vysílání O Roma vakeren informovali, v rámci vládní kampaně proti rasismu byla rozdělena finanční podpora čtyřem subjektům: společnosti Člověk v tísni, Multikulturnímu centru Praha, společnosti Tolerance a romského středisku Drom z Brna. Toto středisko chce finance využít především na školení terénních sociálních pracovníků. Veronika Matoušková se zeptala koordinátorky projektu Laďky Češkové na cíle těchto školení.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Brněnský projekt Rychlého zabydlení pomůže padesáti rodinámO Roma Vakeren
28.05.2016Komentované procházky brněnského Bronxu vždy přilákají desítky lidíO Roma Vakeren
20.06.2015Bydlení v brněnských parcích je v létě výhodnější než ubytovnaO Roma Vakeren
18.04.2015V Brně se uskutečnil Týden romské hrdostiO Roma Vakeren
31.03.2015Nízkoprahový klub Pavlač získal cenu ČASovaná botaZprávy ze života Romů
21.03.2015Děti z okolí ulice Cejl v Brně nacvičují operu Brundibár z ghettaO Roma Vakeren
14.03.2015Organizace Tripitaka chce přilákat lidi do tzv. brněnského BronxuO Roma Vakeren
13.09.2014Brno má čtyři nové romské asistenty prevence kriminalityO Roma Vakeren
23.08.2014Sdružení YMCA provozuje terénní program zaměřený na děti a mládežO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Jak se mohou lidé sblížit
Často se pořádají honosné akce, které mají národnostem pomoci poznat vzájemně jejich kulturu. Lidé se ale dokáží sblížit také čistě náhodou díky jejich koníčkům. V takovém případě nehraje roli původ člověka, jeho věk a vzdělání. Přátelství a spolupráci tak navázali muzikanti Petr Axman a Michal Marcin, které navštívila Alžběta Janíčková.

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Historie, zvyky ]=
V Muzeu romské kultury proběhla řada stavebních úprav
V Muzeu romské kultury v Brně, jediném svého druhu v celé Evropě, měli prázdniny ve znamení stavebních úprav. Stálá expozice však nebude proti původním předpokladům přístupná koncem roku, ale později. Více už k tomu Alžběta Janíčková s ředitelkou muzea Ilonou Lázničkovou.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - Radia Svobodná Evropa a to v 19:45.

Příští pátek vám nabídneme další informace ze života Romů, do studia pozveme zajímavého hosta a nahlédneme také do zvyků a tradic.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Pisindža amenge o Jiří Slivka, hoj amen šunel sako kurko u del te pozdravinen savore Romenu amen tiž. Jiří te aves bachtalo! Romale pisinen amenge so kamen te muken andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende!

Romale but Bacht te sasťipen... Ačhen Devleha!

Obsah článku:
Rozhovor:  Přiletěli Romové deportovaní z Velké Británie
Rozhovor:  Mezinárodní organizace pro migraci pomáhá navrátilcům
Horké téma:  Hudebník Filip Gondolán
Zprávy: 
Právní poradna: 
Reportáž:  Romské středisko Drom z Brna připravuje školení terénních sociálních pracovníků
Reportáž:  Jak se mohou lidé sblížit
Historie, zvyky:  V Muzeu romské kultury proběhla řada stavebních úprav

Článek
Tisknout

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz