Vyhledávání
28.11.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma vakeren
13-09-2002 - Anna Poláková

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. The adaďives avaha 1 ora jekhetane, sar sako parašťovin. Amen sam lošale hoj san amenca, u šunen emisia predalo Roma "O Roma vakeren!"

Před námi je hodina aktualit a zajímavostí ze života Romů a také romská hudba.

Adaďives šunena o nevimata tel calo kurko. Kerďžam predal tumende the o reporty andale romengero dživipen. Ada sa - čačutnes bio chochavibena! Šunena te romane giľa - šukar šuniben!

Peršo tumen dodžanena, hoj andre Praha ela baro festivalis savo keren anglune jekhetanibena, vašoda, kaj te najel o rasismus. Bašavena odoj te amaro Gulo čar - Brnostar...

Skupina Bengas na festivalu Music Beats Local Nazi Nejdříve vás pozveme na festival, jehož dějištěm bude zítra areál pražské Štvanice. Součástí programu bude multimediální výstava na téma rasismus a extremismus, řada filmových projekcí a hudebních vystoupení.

Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren e Eva Šimsovo, andale jekhetaniben so kerel buči, kej o čhavore te nalen o drogy. Šunena the nevimata tel calo kurko, andal le romengero dživipen.

Ve studiu nás navštíví Eva Šimsová - předsedkyně sdružení Rodiče proti drogám. Budeme si povídat o novém projektu, který připravují ve spolupráci s magistrátem hlavního města Prahy a chybět samozřejmě nebudou ani aktuální zprávy ze života Romů.

Sdružení Ľudia proti rasismu na festivalu Music Beats Local Nazi Romale, the adaďives tumen daha lačhi goďi. Vakereha pal koda so te keren, te džan ko phandle u kamen te pisinen pre darekaste, so tumenge kedža. O Ivan Veselý amenge phenela, savi situacia hin andre romane jekhetanibena. Džaha te dikhen pro Strahov, kaj bešen Prahakere Roma, so lenge baro pani iľa khera. Vakeraha tiž palo amaro muzeum - so hin Brnoste. Amaro šuniben zaphandaha vakeribnaha palo amare tradicii.

Ve druhé polovině "O Roma vakeren" v právní poradně odpovíme na dotaz týkající se podání trestního oznámení. Dozvíte se, jak se vyvíjí romský nevládní sektor. Vydáme se společně na pražský Strahov, kde žijí Romové postižení povodní a do Muzea romské kultury v Brně. Tolik z programu a teď už vám ničím nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Protirasistický festival Music Beats Local Nazi proběhne na pražské Štvanici
Protirasistická kampaň "Be kind to your Local Nazi", která začala prvního září 2001, vzbudila velký ohlas svým základním poselstvím, že neonacisté a skinheads jsou ve skutečnosti sociálně handicapovanou menšinou, které je potřeba pomáhat v řešení jejich problémů. Na základě pozitivních ohlasů se organizátoři rozhodli pro její pokračování: bude jím Festival Music Beats Local Nazi, jehož dějištěm bude pražská Štvanice už zítra. Součástí programu bude multimediální výstava na téma rasismus a extremismus, řada filmových projekcích a hudebních vystoupení. Veronika Matoušková požádala Jana Buriánka ze společnosti Člověk v tísni, jedné z pořádajících agentur, aby přiblížil smysl první části.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Tolik Jan Buriánek ze společnosti Člověk v tísni.

Celou akci podporuje také Úřad vlády a Evropská unie. Kolegyně Matoušková se zeptala Romana Krištofa, ředitele Kanceláře Rady vlády České republiky pro záležitosti romské komunity, co přesně má jeho úřad v kampani na starost.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Vystoupení hudebních skupin Výstava fotografií Ochutnávka jídel Informační panely
Music Beats Local Nazi


Související články
DatumNadpisRubrika
14.09.2002Music Beats Local NaziKampaně proti rasismu

=[ Horké téma ]=
Rozhovor o drogách
V našem studiu vítáme Evu Šimsovou, předsedkyni sdružení Rodiče proti drogám.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
04.07.2015Už devítileté děti mají zkušenosti s drogamiO Roma Vakeren
06.03.2014Organizace Progressive oslaví deset let od založení benefičním koncertem v pražské Malostranské beseděZprávy ze života Romů
26.01.2013Když dítě propadne drogámO Roma Vakeren
19.01.2013O projektu Drogy k životu nepotřebujemeO Roma Vakeren
13.01.2013Míra užívání drog u mládeže klesáO Roma Vakeren
05.01.2013Jaká je současná drogová scénaO Roma Vakeren
05.02.2011Od třinácti let na drogách...O Roma Vakeren
19.11.2010Romský terénní program o. s. Sananim pomáhá toxikomanůmO Roma Vakeren
12.11.2010Sananim bojuje proti závislosti na drogáchO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Vládní kampaň proti rasismu tvoří letos čtyři projekty. Kromě zítřejší pražské akce Music Beats Local Nazi, o které jsme už v dnešním vysílání hovořili, to bude od 16. září společná jízda. Národnostně smíšené posádky navštíví 130 středních škol. Projekt Rozmanitost dodá do 500 knihoven devět titulů o menšinách. Poslední projekt seznámí veřejnost s terénní sociální prací, při které terénní pracovníci řeší problémy potřebných v jejich prostředí.

Romové z České republiky nehledají ve skutečnosti ve Velké Británii politický azyl, ale jde jim o ekonomickou migraci. V Česku totiž k žádné perzekuci Romů nedochází, prohlásil předseda britské Sněmovny lordů Irvine of Lairg. Proto pokládá britské imigrační kontroly na letišti v Praze Ruzyni za rozumné. Postupy britských úředníků na letišti nejsou diskriminační, netýkají se pouze romské menšiny a jsou spravedlivé, dodal Lord kancléř.

České úřady práce zprostředkovaly loni zaměstnání více než 17.200 Romů. Do chráněných dílen, rekvalifikačních a motivačních kurzů a na veřejně prospěšné práce pak nastoupilo přes 2700 romských mužů a žen. Vzdělání, uplatnění i rady nalezlo téměř 24.000 Romů. Vyplývá to ze zprávy o činnosti komise ministra práce a sociálních věcí, podporující zaměstnanost obtížně umístitelných lidí se zřetelem na romskou komunitu.

V Polsku jsou pravidelně porušována lidská práva Romů a státní i místní orgány romské občany jen velmi málo chrání před násilnostmi a diskriminací. Oznámilo to Evropské centrum pro práva Romů s tím, že se Polské vládě dosud nepodařilo zaručit Romům rovná práva a přijmout účinná opatření, aby nedocházelo k vylučování romského obyvatelstva z polské společnosti. Polské úřady navíc v devadesátých letech podle organizace nedokázaly odpovědět na vlnu protiromských násilností, stejně jako na zakořeněné vzorce rasové diskriminace v polské společnosti.Související články
DatumNadpisRubrika
03.01.2015Rubikon Centrum pomáhá s hledáním práceO Roma Vakeren
20.12.2014Dlouhodobě nezaměstnaní se v Jablonci nad Nisou mohli zapojit do veřejně prospěšných pracíO Roma Vakeren
16.08.2014Nezaměstnaní Romové mohou vyvěsit své životopisy na web IQ Roma servisuO Roma Vakeren
14.06.2014Žižkovská radnice, občanské sdružení Buči a úřad práce společně bojují s nezaměstnanostíO Roma Vakeren
09.12.2013Rekvalifikace pomohou dlouhodobě nezaměstnaným získat práciZprávy ze života Romů
02.08.2012Startuje kampaň proti předsudkům při zaměstnávání RomůZprávy ze života Romů
21.07.2012Na co je třeba dát si pozor, hledáte-li práci na internetuO Roma Vakeren
07.07.2012Občanské sdružení Buči pomáhá nezaměstnanýmO Roma Vakeren
04.02.2012Job Cluby pomáhají nezaměstnaným najít práciO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Na strahovských vysokoškolských kolejích došlo k násilí
Na Strahovských vysokoškolských kolejích v Praze je ubytováno stále hodně obyvatel z pražského Karlína, který byl nejvíce postižen letošními povodněmi. Lidé tam žijí v nejistotě z budoucnosti a napětí vzrůstá. Minulý týden došlo k incedentu, kdy čtyřicetiletý muž napadl devítileté romské děvčátko. Všichni zainteresovaní vylučují rasistický motiv, říkají, že došlo pouze k lidskému selhání. To potvrdil Marie Vrábelové i ředitel kolejí Radim Menšík....

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.09.2002ZprávyO Roma Vakeren
30.08.2001Ministr Gross chce razantněji bojovat proti rasově motivované kriminalitěZprávy ze života Romů
25.05.2001Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
19.01.2000Stále více lidí je stíháno za rasově motivované činyAktuality
Přístup ministersva vnitra k rasové kriminalitěRasismus

=[ Právní poradna ]=
Jak podat trestní oznámení

Vracíme se k telefonátu našeho posluchače z Benátek nad Jizerou, kterého před nedávnem v noci napadla skupinka mladíků a způsobila mu tržnou ránu na hlavě. JUDr. Libor Vávra z Obvodního soudu pro Prahu 1 Alžbětě Janíčkové poradil, jak v takovém případě podat trestní oznámení.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Tolik odpověď doktora Libora Vávry z Obvodního soudu pro Prahu 1. Dotazy pro naši právní poradnu můžete posílat na adresu Český rozhlas 1- Radiožurnál, Romská redakce, Vinohradská 12, 120 99, Praha 2. A ještě e-mailová adresa: Anna.Polakova@cro.cz. Pište, jsme tu pro vás!


=[ Reportáž ]=
Kam se přestěhují obyvatelé Karlína, kteří se nemohou vrátit domů?

Vraťme se ještě jednou na vysokoškolské koleje na Strahově v Praze. Dnešním dnem sice opět ožívá pražská čtvrť Karlín ale vracejí se jen ti, kteří tam mohou bydlet, kde není narušena statika domu. Na kolejích na Strahově naopak pobyt evakuovaných končí a stěhují se tam studenti. Ta část obyvatel, která se nemůže do bytu vrátit, neví, kam vlastně půjde. Atmosféra je nabitá nervozitou a nejistotou a nikdo nemá žádné informace. Marie Vrábelová se zeptala ředitele kolejí Radima Menšíka, kam se budou stěhovat...

Poslech:
RealAudio ~ Download

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - Radia Svobodná Evropa a to v 19:45.

Příští pátek vám nabídneme další informace ze života Romů, do studia pozveme zajímavého hosta a nahlédneme také do zvyků a tradic.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Pisinen amenge so kamen te muken andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende!

Romale but Bacht te sasťipen... Ačhen Devleha!

Obsah článku:
Reportáž:  Protirasistický festival Music Beats Local Nazi proběhne na pražské Štvanici
Horké téma:  Rozhovor o drogách
Zprávy: 
Reportáž:  Na strahovských vysokoškolských kolejích došlo k násilí
Právní poradna:  Jak podat trestní oznámení
Reportáž:  Kam se přestěhují obyvatelé Karlína, kteří se nemohou vrátit domů?

Článek
Tisknout

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz