Vyhledávání
5.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma Vakeren

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Hin parašťovin, tumen pale šunen romani čib u džanen hoj akanastar tumenca hin emisia predalo Roma. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět také romská hudba.

Kamen te šunen sar o Roma dživen abo nevimata, andal le romengero dživipen? Te ha, ta ačen amenca! Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Peršo amenca džana pre mša, savi sas oka kurko Brnoste. Odoj pes sgejle Roma amendar.

Nejdříve se společně vydáme na katolickou bohoslužbu a celostátní pouť Romů, které se zúčastnil i brněnský biskup.

Ando amaro studio avela te pobešen u te povakeren e Michaela Dvořákovo. Vakereha laha palo festivalis Khamoro, so ela Prahate pre aver kurko. Phenala tumenge so pes odoj bašavela u ko Prahate avela, andale aver thema. Paľiž tumenge phenaha nevimata, andal le romengero dživipen.

Do studia jsme pozvali Michaelu Dvořákovou z občanského sdružení Slovo 21, které už po páté pořádá světový romský festival Khamoro.

Tiž tumen adaďives dodžanena, so te keren, te tumen nakamen te len andre buči, vaš oda hoj san Roma. Dodžanena tumen, savi buči keren o Roma so keren amare čhavenca andre sikhaďi. Adadives tiž vakeraha palo Romano džaniben, kaj tumen šaj genen but nevita, andale amari historia a na ča oda.

Jak se bránit, nepřijmou-li vás do zaměstnání, protože jste Rom. Na to vám odpovíme v naší právní poradně. V pražském hotelu Krystal se sešli romští asistenti z celé republiky a vyměňovali si své zkušenosti. Přiblížíme vám také sborník romistických studií Romano džaniben a pozveme vás na připravované kulturní akce. Tolik namátkou z naší programové nabídky. Příjemný poslech vám přejí Anna Poláková a Karel Sladký.


=[ Reportáž ]=
Pátá celostátní romská pouť v Brně
Minulý víkend se v Brně za podpory ministerstva kultury konala už pátá celostátní romská pouť. Přijely na ní desítky Romů z různých míst v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, hojně byli zastoupeni také Romové brněnští. Jaký je vůbec vztah Romů k víře, jak se liší jejich víra od víry majority a co může víra znamenat pro integraci menšinového etnika, vám možná napoví následující příspěvek Ivana Holase:

Dívky sledují vystoupení pěveckého souboru Medžugorje z Benátek nad Jizerou (Foto: ČTK) Toto není, jak by asi každého napadlo, závěr romské pouti - folklorní festival, ale naopak, její úvod. Písnička provázející na místo obligátních varhan průvod kněží k oltáři. Romský vztah ke křesťanství a jeho vyjádření jsou vůbec velmi specifické, což národní ředitel České biskupské konference pro pastorační činnost u romského obyvatelstva, Jiří Jirous sloužící tuto mši, pochopitelně dobře ví.

"Milovaní Romové, bratři a sestry, chtěl bych, abyste tomu doopravdy věřili, ze vás celá církev považuje za svoje."

"Vždycky je dobré pro Romy se sejít ze všech možných konců, spolu něco oslavit, spolu si zazpívat, ale že bychom zaznamenali, (dle našeho farářského očekávání), nějaký výrazný posun v chování na bohoslužbě, to ani ne. Většina těch, kteří přicházejí, nejsou zvyklí docházet pravidelně na mši, moc ji nechápou a vlastně se tam ani neumějí správně chovat."

"Romská víra je specifická. Romové uctívají Boha svým vlastním způsobem, nemají tolik zapotřebí docházet někam do kostelů. Mají ale zase třeba větší potřebu prožívat Boha ve svém společenství, prožívat ho v rodině, především ve své velké rodině. Řekl bych, že romský Bůh, jestli to takhle můžeme říct, má i některé trošičku odlišné znaky. Musíme říct pravdivě, že většina Romů příliš křesťanskou nauku ani nezná."

Hlavním cílem církve není integrovat Romy do majoritní společnosti, přesto, budou-li ve svém životě skutečně dodržovat principy křesťanství, pomůže to prý oběma stranám. Je to svým způsobem tradiční misijní práce, tedy mimo jiné i velmi dlouhodobý proces.

"Lidí, kteří se skutečně takto mění vlivem své víry, není moc, ale jsou to naděje a rozkvěty a jsme za ně vděční."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.09.2013Církve jsou místem, kde soužití Romů a majority funguje dobřeO Roma Vakeren
04.10.2012Unikátní výstava I Romové jsou Boží představí Romy z pohledu křesťanskéhoZprávy ze života Romů
22.09.2012Na romskou pouť na Svatém Kopečku u Olomouce se dnes chystá osm stovek RomůZprávy ze života Romů
20.09.2012Svatý kopeček u Olomouce v sobotu přivítá romskou pouťZprávy ze života Romů
09.09.2012Hergot!: Devla je PánZprávy ze života Romů
06.05.2012Jak evangelíci vnímají zbožnost RomůZprávy ze života Romů
17.09.2011Tradiční romská pouť na Svatém Kopečku u OlomouceZprávy ze života Romů
09.08.2011Valašský Meziříčím prošla romská pouť, připomíná prvního blahoslaveného RomaZprávy ze života Romů
18.09.2010Na Svatém Kopečku u Olomouce začíná tradiční Romská pouťZprávy ze života Romů
16.09.2010Na Svatém Kopečku se sešli Romové na tradiční poutiZprávy ze života Romů
06.09.2010Svatý Kopeček v Olomouci opět uvítá účastníky Romské poutěZprávy ze života Romů
03.10.2008Svatý Kopeček u Olomouce hostil desátou romskou pouťO Roma Vakeren
11.09.2006Na Svatém Kopečku bude už poosmé romská pouťZprávy ze života Romů
30.06.2006Praha přivítá Setkání věřících RomůO Roma Vakeren
23.06.2006V Hejnicích proběhla pouť k patronce Romů svaté SářeO Roma Vakeren
19.08.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.02.2005Sdružení O Del hin drom pořádá romské bohoslužbyO Roma Vakeren
22.10.2004Svatý kopeček u Olomouce byl už po šesté dějištěm romské poutiO Roma Vakeren
25.09.2004Bazilikou na Svatém Kopečku zněla při pouti romštinaFotoaktuality
24.09.2004ZprávyO Roma Vakeren
23.09.2004Na Svatý Kopeček se při pouti vydají Romové z celé republikyZprávy ze života Romů
10.09.2004V Jeruzalémě probíhá mezinárodní Mírová konferenceO Roma Vakeren
16.07.2004Většina Romů se hlásí k pravoslavné církvi, tvrdí její kněz David DudášO Roma Vakeren
09.07.2004Víra Romů a jejich vztah k církviO Roma Vakeren
12.09.2003Jubilejní pátá romská pouť na Svatém kopečku u OlomouceO Roma Vakeren
29.08.2003Západočeští věřící uspořádali první romskou pouťO Roma Vakeren
23.08.2003V obci Chlum Svaté Maří na Sokolovsku proběhla první romská pouť v západních ČecháchFotoaktuality
11.07.2003Nové občanské sdružení O Del hin Drom chce pomáhat brněnským RomůmO Roma Vakeren
16.05.2003V Brně proběhne romská pouťO Roma Vakeren
18.04.2003V olomouckém chrámu mají Romové vlastní oltářO Roma Vakeren
14.09.2002Romská pouť na Svatém Kopečku u OlomouceFotoaktuality
09.11.2001Proč studovat teologickou fakultu?O Roma Vakeren
26.02.2000Náboženství RomůTradiční život Romů
Co se chystáCo se chystá

=[ Horké téma ]=
Jak proběhne 5. světový festival Khamoro
A je tu čas, kdy si do O Roma vakeren zveme hosty. "Ve studiu teď vítáme Michaelu Dvořákovou, která nám přiblíží program 5. světového romského festivalu Khamoro, který začne vlastně už za chvíli, v pondělí. Dobrý večer."

Tisková konference k festivalu Khamoro"Dobrý večer."

"Tento rok se nám v Praze už po páté představí mnoho romských umělců od nás i ze zahraničí. Jak je hodnocen tento festival, jakou máte zpětnou vazbu?"

"Vzhledem k tomu, že teď bude jubilejní pátý ročník, už máme docela dost zkušeností. Již čtyřikrát jsme festival připravovali. Musím říct, že je to rok od roku lepší, že už si festival vybudoval svoji pozici. Je to kvalitní projekt, snažíme se o to, aby každý rok byl kvalitnější, abychom přivezli co nejvíce kvalitních umělců ze zahraničí. Myslím, že se nám to docela daří . Zpětná vazba je vesměs pozitivní, a to jak z různých institucí, ať státních nebo nestátních, tak od samotných posluchačů, jak od Romů tak od ne-Romů."

"Vezměme to od lesa, koho jste letos pozvali a kdo pozvání přijal, kdo přijede?"

"Já bych ráda ještě upozornila na jednu věc, že to není jenom hudební festival, jak se někdy chybně uvádí, ale jeho důležitou součástí jsou i odborné semináře, které potom představím. Co se týče umělců, bude zastoupena samozřejmě Česká republika, ale i zahraničí. Celkem se jedná o umělce z 18 států celého světa."

"Vy jste se zmínila o tom, že součástí programu festivalu jdou odborné semináře, jaká témata jste zvolili pro tento rok?"

"Letos budou tři odborné semináře. Každému bude věnován jeden den. Vybrali jsme témata: "Tradiční a současná romská hudba", to jsme vybrali proto, že se domníváme, že je potřeba trochu mluvit i o teorii hudby. Sejdou se hudební kritici, muzikologové z celého světa i z České republiky. Potom, druhý seminář bude věnován "Genocidě Romů během druhé světové války", na kterou se občas zapomíná a je to ještě neprozkoumané téma. Třetí seminář se bude věnovat "Možnostem neziskových organizací při přípravě různých projektů", které začleňují romskou komunitu, ať v oblastech kulturních tak i sociálních a dalších."

"Vraťme se teď k samotnému festivalu, do jakých programových částí jste ho rozdělili?"

"Koncept festivalu zůstane zachován jako v předchozích letech, protože se to osvědčilo. Jsou tam dvě hlavní sekce, a to je sekce odborná, kde jsou tyto semináře, potom kulturní, kde jsou koncerty, ale taky promítání filmů, vernisáž fotografií, vernisáž dětských kreseb. Potom je to mediální kampaň, ve které se snažíme nejen propagovat samotný festival a jeho programové části, ale otevřít romskou otázku, aby to byl týden pro Romy."

CD Khamoro"Ještě dříve než začne festival, proběhne křest CD "Khamoro", kdy a kde?"

"Tam bych všechny velice ráda pozvala. Bude to v Lucerna Music baru ve Vodičkově ulici v neděli 25. května. Tím vlastně odstartujeme festival. Pan Petr Mareš, který je také předsedou čestné rady festivalu Khamoro, t tam pokřtí to cédéčko. Je to první cédéčko, které jsme vydali, obsahuje vybrané písničky z předchozích třech ročníků."

"Takže to bude takový průřez celým festivalem Khamoro."

"Ano, přesně tak."

"Když jste se zmínila o panu Marešovi, kdo vlastně stojí v čele tohoto festivalu, kdo nad ním převzal záštitu?"

Slavnostní zahájení"Záštitu převzali letos nad festivalem dva lidé: je to pan Ramiro Cibrian, který je velvyslancem Evropské komise v České republice a pak pan Emil Ščuka, který je prezidentem International Roma Union."

"Protože o peníze jde vždycky až v první řadě, tak jak jste sehnaly peníze, kdo vás finančně podpořil?"

"To je každoročně náš největší problém, zajistit festival finančně, protože my opravdu máme možností daleko více. Mohli bychom udělat program rozsáhlejší, delší, přivést více věcí, bohužel to není v našich silách. Nicméně, tímto chceme poděkovat zejména generálnímu partnerovi, což je České spořitelna. a to již po druhé. A každopádně by se tento festival neuskutečnil bez hlavního města Prahy, které je spolupořadatelem, bez vlády České republiky, která letos také podpořila Khamoro a bez Evropské komise."

"Kde všude bude festival probíhat?"

"Jazzové koncerty budou již tradičně probíhat v jazz klubu Reduta, křest jsme říkali v Lucerna Music baru, koncerty tradiční hudby budou v klubu Roxy a vyvrcholení, závěrečný galakoncert, bude v Kongresovém centru."

"Teď se znovu vrátím k programu celého festivalu, už jsme se zmínili o tom, kolik souborů, kolik účastníků by se tady v Praze mělo představit, kdo budou asi tak největší hvězdy?"

"Těžko říct, to musí každý posoudit sám. My vybíráme opravdu velmi pečlivě a všechny skupiny jsou velmi kvalitní. V jazzových skupinách, tam jsou "Páni hudebníci", jsou velmi kvalitní. Netroufám si říct, kdo je z nich nejlepší. Já mám svoje favority, to je ale moje osobní věc. Ráda bych spíše všechny pozvala, aby se přišli podívat."

"Na galakoncert, kterým bude celý festival končit 31. května, bude jistě monstrózní program. Tam vystoupí všichni účastníci nebo jen někteří vybraní? "

"Na galakoncertě, což je vyvrcholení festivalu, vystoupí všichni účinkující, ale jen tradiční kapely. Všechny kapely, které se zúčastní festivalu jako tradiční."

"No, ale přece, za naše posluchače, kteří jsou zvědaví asi stejně jako já, řekněte alespoň některá jména."

"Jako host festivalu, pouze na galakoncert, přijedou rumunští "Fanfare Ciocarlia", které jistě už znáte, potom, co je velmi atraktivní, je kapela "Stringo" z Kazachstánu, potom "Gelem" z Ruska, přijede výborná tradiční kapela z Maďarska "Parno Graszt" a nesmíme samozřejmě zapomenout na Českou republiku, tu budou na festivalu reprezentovat dvě skupiny, a to "Bengas" a "Čilágos".

Bengas při slavnostním zahájení festivalu"Bengas a Čilágos... V České republice ale vyrostlo v posledních letech daleko víc skupin. které si, alespoň podle názoru našich posluchačů, zaslouží vystoupit na takovémto světovém měření sil. Zabýváte se také myšlenkou udělat v příštích ročnících českou účast rozsáhlejší?"

"Zabýváme. My jsme dokonce dali inzerát do tisku, ozvalo se nám spousta kapel, zejména mladých lidí, velmi šikovných, z České republiky. Proto jsme vymysleli to, že na příští ročník bychom chtěli připravit, pokud to finance dovolí, jako že asi ano, chtěli bychom připravit speciálně jeden večer jenom pro mladé romské kapely z České republiky, aby měly šanci se ukázat právě, jak jste řekl, v takovémto kvalitním projektu."

"Takže to bude taková neoficiální soutěž o to, která z nových romských kapel......se dostane na žebříčku výš...."

"...Oni se tam prostě představí..... přesně, přesně tak...."

"...Že bychom jim věnovali celý večer, protože si to, myslím, zaslouží."

"Žádný festival, žádná kulturní akce se pochopitelně nemůže obejít bez mediálních partnerů, kdo jsou vaši mediální partneři?"

"My máme tři hlavní mediální partnery, a to je: Česká televize, Český rozhlas a Romano voďi, což je romský měsíčník."

"Na samotný závěr našeho rozhovoru, mohla byste, prosím, zopakovat stručné základní údaje festivalu, kdy a kde začne, kde koupíme lístky?"

"Festival "Khamoro 2003" se koná v Praze od 26. do 31. května. Ráda bych také všechny pozvala na 25. května na křest cédéčka. Lístky si můžete koupit v síti "Ticketstream".

"Děkujeme za návštěvu Michaele Dvořákové, která nám přiblížila pátý romský mezinárodní festival "Khamoro", který se bude konat v Praze. Děkuji vám za vaši návštěvu a zase někdy naslyšenou."

"Děkuju, nashledanou."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
30.05.2003Stringo z KazachstánuKhamoro 2003
30.05.2003Festival Khamoro začal křtem CD KhamoroO Roma Vakeren
30.05.2003Skupina I Gitanos vystoupila na festivalu KhamoroO Roma Vakeren
30.05.2003Seminář o holocaustu RomůO Roma Vakeren
29.05.2003Gelem z RuskaKhamoro 2003
16.05.2003Brzy začne festival KhamoroO Roma Vakeren
16.05.2003Záštitu na festivalem Khamoro přijal i Emil ŠčukaO Roma Vakeren
Křest CD Khamoro v Lucerna Music BaruKhamoro 2003
Světový romský festival Khamoro 2003Khamoro 2003
Program festivalu Khamoro 2003Khamoro 2003
Diabolské husle ze SlovenskaKhamoro 2003
I GitanosKhamoro 2003
Stringo z KazachstánuKhamoro 2003
Note Manouche z FrancieKhamoro 2003

=[ Zprávy ]=

K údajnému útoku čtveřice pražských policistů na Romy v Popovicích u Jičína dosud inspekce ministerstva vnitra vyslechla asi 30 svědků, dalších několik desítek zbývá. Inspekce incident vyšetřuje kvůli podezření z porušení domovní svobody, za což zákon stanoví až tři roky vězení. Případný rasový podtext události či spáchání jiných trestných činů by muselo vyplynout z následného šetření.

Roztříštěnost a nejednotnost pražských Romů prohlubuje jejich problémy. Jsou často nezaměstnaní, vystěhováváni z bytů a jejich děti nechodí do škol. Dříve to bylo o silných rodinách, dnes se Romové v Praze dělí na bohaté a chudé a těch druhých je mnohem víc. Pražským Romům, kteří chtějí pracovat, údajně berou práci Romové ze Slovenska. Veřejné zakázky městských částí končí v rukou firem, které pražské Romy nezaměstnají. Místo nich přijmou slovenské, kterým zaplatí méně.

Praze 5 bude s vymáháním dluhů za nájemné pomáhat nejen specializovaná firma, ale i romské občanské sdružení. Radnice už zahájila, zkušebně na jeden rok, spolupráci se sdružením Romano dives. Jeho členové budou osobně jednat s romskými dlužníky a dojednají s nimi konkrétní způsob, jak dlužnou částku vyrovnat.

V Děčíně žije přes 3 tisíce Romů, referenda o vstupu do EU se jich však zúčastní jen málo, míní jeden z nich, sociální pracovník děčínské radnice Miroslav Grajcar. Podle něj mají málo srozumitelných informací o unii a hlavně, Romové žijí přítomností a nehledí do budoucnosti. Naopak prezident mezinárodní romské unie Emil Ščuka uvedl, že nejméně polovina z 3000 Romů, žijících v Česku, k referendu přijde.

V řadě maďarských nemocnic údajně existují oddělené porodní sály a pokoje pro romské ženy a není neznámá ani praxe jejich násilné sterilizace. Tvrdí se to v materiálech budapešťského Romského tiskového střediska, o nichž informoval maďarský tisk.

Úspěšným vystoupením v moskevském Českém centru zahájila své téměř dvoutýdenní turné v Rusku romská skupina Kale. Kapela přijela do Moskvy bez své sólistky Věry Bílé a zúčastní se mezinárodního romského festivalu v kulturním centru DOM, zazpívá v prestižní moskevské restauraci Praga a představí se ve městech Jaroslavl, Uglič, Čerepovec, Petrozavodsk a Petrohrad.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Policejní specialista pro práci v sociálně vyloučených lokalitách: praxe, empatie, komunikaceZprávy ze života Romů
18.04.2015Vzpomínky Vlasty Cickové na nucenou sterilizaciO Roma Vakeren
06.12.2014Jak hodnotí situaci Romů po 25 Emil Ščuka, zakladatel Romské občanské iniciativyO Roma Vakeren
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
05.02.2014Comeback světoznámé romské kapely Kale s Věrou Bílou na scénuZprávy ze života Romů
18.01.2014Nucená sterilizace a naše zákonyO Roma Vakeren
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
27.04.2013Skupina Kale nabízí jedinečný zážitek z romské hudbyO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
16.08.2012O víkendu zahrají na festivalech Rytmus nebo kapela KaleO Roma Vakeren
26.05.2012Příběh z cyklu Národnost v pubertě: Jak byla Jitka chudáO Roma Vakeren
12.05.2012Slovensko a sterilizace romských ženO Roma Vakeren
21.03.2012Stínová zpráva o stavu rasismu v EvropěZprávy ze života Romů
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
01.11.2011V Novém Boru začnou kvůli útokům hlídkovat policejní posilyZprávy ze života Romů
01.11.2011Do Nového Boru se vrátí těžkooděnci ze ŠluknovskaZprávy ze života Romů
31.10.2011Nový Bor žádá po víkendových útocích další policejní posilyZprávy ze života Romů
31.10.2011Nový Bor jedná s policií o navýšení počtu strážců zákonaZprávy ze života Romů
31.10.2011V Novém Boru začnou znovu hlídkovat policejní těžkooděnciZprávy ze života Romů
08.10.2011Ústí nad Labem se připravuje na první protestní pochod městemZprávy ze života Romů
02.10.2011Obyvatelé Varnsdorfu demonstrovali v PrazeZprávy ze života Romů
02.10.2011Kvůli demonstracím na Šluknovsku budou v pohotovosti stovky policistůZprávy ze života Romů
02.10.2011Účast na protestech v Rumburku a Varnsdorfu byla slabáZprávy ze života Romů
02.10.2011Policisté varují před posilováním extrémní pravice v ČeskuZprávy ze života Romů
01.10.2011Lidé z Varnsdorfu se sešli před Úřadem vládyZprávy ze života Romů
30.09.2011Varnsdorf IV: romské děti se ve speciálních školách učí základním návykůmZprávy ze života Romů
29.09.2011Varnsdorf: v romské ubytovně provozuje město i nízkoprahový klub pro dětiZprávy ze života Romů
28.09.2011Varnsdorf zastavil privatizaci městských bytůZprávy ze života Romů
24.09.2011S Romanem Tišerem o situaci Romů u násO Roma Vakeren
22.09.2011Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnciZprávy ze života Romů
20.09.2011Šluknovsko dostalo stovku míst veřejně prospěšných pracíZprávy ze života Romů
17.09.2011Situace na Šluknovsku pohledem právničky Kláry SamkovéO Roma Vakeren
10.09.2011Věra Bílá zpívá se skupinou New KaleO Roma Vakeren
08.09.2011Nechtěně sterilizovaná Romka dostala novou šanci na odškodněníZprávy ze života Romů
02.09.2011V Holešově vychovávají policisty z řad národnostních menšinZprávy ze života Romů
29.08.2011Na Šluknovsku je po demonstracích klid, napětí však nepolevujeZprávy ze života Romů
24.08.2011Těžkooděnci mají přinést klidZprávy ze života Romů
08.08.2011Nechtěně sterilizovaná Romka dostala novou šanci na odškodněníZprávy ze života Romů
14.07.2011Soud žháře z Býchor, kteří ohrozili romskou rodinu, do vazby neposlalZprávy ze života Romů
11.06.2011Věra Bílá hovoří o svém plánovaném hudebním návratuO Roma Vakeren
22.03.2011Vyšla Stínová zpráva o rasismu v Evropě 2009/2010Zprávy ze života Romů
20.10.2010Žháři z Vítkova dostali výjimečné trestyZprávy ze života Romů
13.08.2010Policii v Orlové pomáhají čtyři romští asistentiO Roma Vakeren
18.04.2010Centrem Prahy projde pochod proti rasismu a antisemitismuZprávy ze života Romů
13.04.2010Fedor Gál: jinakost je hezká, má vůni, chuť, barvu...Zprávy ze života Romů
16.03.2010Útok zápalnou lahví ohrozil romskou rodinu v OstravěZprávy ze života Romů
10.02.2010Žháři z Vítkova stanou před soudemZprávy ze života Romů
11.01.2010Elena Gorolová dnes vystoupí na Evropské konferenci Romských žen Rady Evropy v AténáchZprávy ze života Romů
11.01.2010Obhájci lidských práv se v roce 2010 zaměří na "antiromství"Zprávy ze života Romů
07.01.2010Soud přiznal odškodnění za neodsouhlasenou sterilizaciZprávy ze života Romů
23.11.2009Vláda se omluvila za nezákonné sterilizace romských ženZprávy ze života Romů
06.11.2009Extremistická organizace na jihu Čech údajně chystala teroristické útokyZprávy ze života Romů
06.11.2009Multikulturní školyO Roma Vakeren
19.10.2009V Praze se uskuteční akce Ženy proti rasismuZprávy ze života Romů
16.10.2009S nucenou sterilizací se potýkají ženy na celém světěO Roma Vakeren
09.10.2009V Praze bude manifestace Ženy proti rasismuO Roma Vakeren
02.10.2009Odborníci: Sterilizace bez informovaného souhlasu je důvodem k znepokojení na celém světěZprávy ze života Romů
28.08.2009Film Trial of a child denied vypráví o nucených sterilizacíchO Roma Vakeren
03.08.2009Problémové kočování rumunských Romů u PrahyZprávy ze života Romů
03.07.2009Dokumentární film Žaloba odepřeného dítěteO Roma Vakeren
23.06.2009Hledají své místo na slunci?Zprávy ze života Romů
23.05.2009Extrémismus: Dlouhé zrání, hořké plodyZprávy ze života Romů
22.05.2009„Hlasy“ obětí rasové diskriminaceO Roma Vakeren
21.05.2009Kampaň před eurovolbami začala rasistickým skandálemZprávy ze života Romů
21.05.2009Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
24.04.2009Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
24.04.2009Romové budou 3. května demonstrovat proti sílícímu extremismuZprávy ze života Romů
25.11.2008Extremisté sázejí na nespokojenostZprávy ze života Romů
26.09.2008Elena Gorolová pomáhá obětem nedobrovolné sterilizaceO Roma Vakeren
15.07.2008Stovky aktivistů podporují kampaň za odškodnění nedobrovolně sterilizovaných romských ženZprávy ze života Romů
25.04.2008Antidiskriminační vzdělávání příslušníků policieO Roma Vakeren
21.03.2008Policie a menšiny O Roma Vakeren
14.03.2008V rámci Evropského týdne proti rasismu proběhne řada zajímavých akcí O Roma Vakeren
12.10.2007Romská žena vysoudila finanční odškodnění za nechtěnou sterilizaciZprávy ze života Romů
17.07.2007Skupina Kale vystoupí v pražském klubu AkordZprávy ze života Romů
02.06.2007Českou republiku na galakoncertu festivalu Khamoro reprezentovala skupina KaleFotoaktuality
23.05.2007AI: Rasismus a policejní násilí jsou tradiční problémy ČeskaZprávy ze života Romů
07.04.2007Jak v USA bojovali proti diskriminaci AfroameričanůO Roma Vakeren
23.03.2007Na 21. března připadá Mezinárodní den pro odstranění rasismuO Roma Vakeren
23.03.2007Romští studenti narazili na problémy při rozdávání letáků proti rasismuO Roma Vakeren
23.02.2007Rada vlády pro záležitosti romské komunity jednala o sterilizacích ženO Roma Vakeren
26.01.2007Vítkovická nemocnice se musí omluvit Heleně Ferenčíkové za sterilizaciO Roma Vakeren
19.01.2007Vyšla zpráva o stavu rasismu, xenofobie a antisemitismu v ČRO Roma Vakeren
17.01.2007Vrchní soud: sterilizace byla neoprávněnáZprávy ze života Romů
29.11.2006Rasismu v Česku ubývá, cituje MfD ze zprávy EUZprávy ze života Romů
15.09.2006Policie ČR chce mít ve svých řadách příslušníky menšinO Roma Vakeren
08.09.2006"Otevřenost menšinám obohacuje" je heslem nové vládní kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
25.08.2006Ostravská Romka hovořila v OSN o nucené sterilizaciO Roma Vakeren
18.08.2006Romské ženy v Ostravě protestovaly proti nechtěné sterilizaciZprávy ze života Romů
18.08.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.06.2006Skupina Kale bude na Mistrovství světa ve fotbale v Německu doprovázet český týmO Roma Vakeren
10.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.02.2006V zábavné show premiéra Paroubka zazněly vtipy o RomechZprávy ze života Romů
02.02.2006Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
21.01.2006V Letech byli zadrženi dva romští aktivistéZprávy ze života Romů
13.01.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.11.2005Odpor slovenské veřejnosti proti neonacismu stoupáO Roma Vakeren
18.11.2005V České republice lidé vystupují proti neonacismuO Roma Vakeren
18.11.2005Letošní vládní protirasistické kampani propůčily tvář známé osobnostiO Roma Vakeren
11.11.2005Ostravská nemocnice se musí ženě omluvit za nechtěnou sterilizaciO Roma Vakeren
09.11.2005Vládní kampaň proti rasismu ukazuje úspěšné příslušníky menšinZprávy ze života Romů
14.10.2005Organizace Tolerance a občanská společnost monitoruje rasově motivované trestné činyO Roma Vakeren
26.08.2005Na romském táboře se děti seznamovaly s prací policieO Roma Vakeren
19.08.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.08.2005Věra Bílá a kapela Kale představily na festivalu Gipsy Celebration skladby ze svého nového albaO Roma Vakeren
15.04.2005Britský FT informuje o příběhu jedné romské sterilizace v OstravěZprávy ze života Romů
05.04.2005Policie: Skinheadi v Zákupech napadli romskou rodinuZprávy ze života Romů
04.03.2005ČT: První žaloba kvůli sterilizaci v ČR je u souduZprávy ze života Romů
04.03.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
22.02.2005LN: První případ sterilizace romské ženy míří k souduZprávy ze života Romů
14.02.2005Ročně je sterilizováno téměř 4000 žen, většinou kvůli zdravíZprávy ze života Romů
12.01.2005Ombudsman je užitečný, míní představitelé nevládních organizacíZprávy ze života Romů
07.01.2005Za zveřejnění případů sterilizace romských žen získal Jiří Kopal cenu Charlotty MasarykovéO Roma Vakeren
08.12.2004Zemřela zpěvačka a skladatelka Zuzana NavarováZprávy ze života Romů
13.10.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
08.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.09.2004Organizace vyzvaly vládu, aby vyšetřila údajné sterilizace RomekZprávy ze života Romů
17.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.07.2004Televize: V Brně někdo zaútočil zápalnými lahvemi na RomyZprávy ze života Romů
15.07.2004Romům bez maturity se od ledna uzavře možnost práce u policieZprávy ze života Romů
02.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.06.2004Útočník z Jeseníku půjde do vězeníO Roma Vakeren
18.06.2004V létě bude probíhat kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
11.06.2004Jesenický útočník vyvázl s podmínkouO Roma Vakeren
04.06.2004Soud zpřísnil podmíněné tresty policistům, kteří zbili RomaZprávy ze života Romů
14.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.05.2004Kultura v Ústí nad LabemO Roma Vakeren
07.05.2004Skupiny Kale a Cop se účastní festivalu v ArchangelskuZprávy ze života Romů
07.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.04.2004Prezident romské unie: Náš problém může v EU ztratit na významuZprávy ze života Romů
07.04.2004Třem pětinám středoškoláků by vadilo žít s Romem či RomkouZprávy ze života Romů
26.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004Rasové útoky v Jeseníku pokračujíO Roma Vakeren
12.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.01.2004Pachatelé útoku na romské manžele z Jeseníku opět stanou před soudemO Roma Vakeren
30.01.2004Ultrapravicová scéna v České republiceO Roma Vakeren
24.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
24.01.2004Kauza rasového útoku na romský pár v Jeseníku dále pokračujeO Roma Vakeren
05.01.2004Okresní soud v Jeseníku začal 5. ledna projednávat kauzu trojice mladíků, kteří podle obžaloby napadli a zranili manžele ŽigovyFotoaktuality
02.01.2004Nejdůležitější události roku 2003 hodnotí sociolog Fedor GálO Roma Vakeren
20.11.2003Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
03.10.2003Projekt "Cože. Já a rasista?" má pomoci odstranit rasismus ze školO Roma Vakeren
22.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003Lékař napsal hanlivý článek o RomechO Roma Vakeren
27.06.2003Zprávy O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.06.2003Proces s mladíky podezřelými z rasově motivovaného napadení osmnáctiletého RomaFotoaktuality
13.06.2003Romové diskutovali o vstupu ČR do EUO Roma Vakeren
16.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
16.05.2003Záštitu na festivalem Khamoro přijal i Emil ŠčukaO Roma Vakeren
18.04.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.04.2003Občanské sdružení romských žen a přátel pomáhá RomůmO Roma Vakeren
11.04.2003V Praze na oslavách MDR vystoupila Věra Bílá se skupinou KaleO Roma Vakeren
11.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
08.04.2003Mezinárodní den Romů v PrazeFotoaktuality
04.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
07.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
26.02.2003Policisty, kteří zbili Roma, čekal soudFotoaktuality
21.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
17.02.2003Muži, kteří napadli skupinu Romů, stanuli před soudemFotoaktuality
14.02.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.02.2003Odsouzeni za výtržnictví a rasistické nadávky vůči RomůmFotoaktuality
07.02.2003Sterilizace romských ženO Roma Vakeren
07.02.2003Nelegální sterilizace romských žen na Slovensku?O Roma Vakeren
07.02.2003Horké témaO Roma Vakeren
07.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
31.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
24.01.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.01.2003Skončil třetí ročník Kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
03.01.2003Mnohé romské děti ze zvláštních škol by mohly navštěvovat základní školyO Roma Vakeren
29.11.2002Konference o zaměstnanosti, vzdělávání a podnikáníO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.11.2002Další oběť skinůO Roma Vakeren
01.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.11.2002Je důležité poznat kulturu příslušníků jiných menšinO Roma Vakeren
01.11.2002Romové obviněni za rasově motivovaný útokFotoaktuality
01.11.2002Výrostci napadli romského studentaO Roma Vakeren
01.11.2002Zmocněnec ministra vnitraO Roma Vakeren
01.11.2002Z ruskou prezidenta přijali ocenění i Milena Hübschmanová a ing. Karel HolomekO Roma Vakeren
28.10.2002Útok na sedmnáctiletého romského mladíkaFotoaktuality
25.10.2002Slovenská občanská iniciativa Ľudia proti rasizmuO Roma Vakeren
18.10.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.09.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.09.2002Svědecká výpověďO Roma Vakeren
04.09.2002RespektHudba
23.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002Ředitel sdružení Dženo Ivan Veselý o aktuální situaci Romů v ČRO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.07.2002OstravaO Roma Vakeren
12.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.06.2002ReportážO Roma Vakeren
24.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
17.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
03.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
29.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.03.2002Soukromá Romská škola sociálně právní v Kolíně zažila svůj první maturitní plesO Roma Vakeren
15.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
08.03.2002Rozpadá se skupina Kale?O Roma Vakeren
08.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.03.2002Co vytýká Milan Knížák RomůmO Roma Vakeren
15.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.02.2002Právní poradnaO Roma Vakeren
08.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
18.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.01.2002Dnešním hostem je Emil ŠčukaO Roma Vakeren
14.12.2001New YorkO Roma Vakeren
23.11.2001OstravaO Roma Vakeren
09.11.2001Romský parlamentO Roma Vakeren
02.11.2001VsetínO Roma Vakeren
26.10.2001BratislavaO Roma Vakeren
05.10.2001BrnoO Roma Vakeren
14.09.2001Reakce na tragické události v USAO Roma Vakeren
14.09.2001Soud potvrdil trest mladíkovi, který je podezřelý z vraždy RomaZprávy ze života Romů
07.09.2001Praha / DurbanO Roma Vakeren
30.08.2001Ministr Gross chce razantněji bojovat proti rasově motivované kriminalitěZprávy ze života Romů
30.08.2001Britští imigrační úředníci znovu kontrolují na ruzyňském letištiZprávy ze života Romů
30.08.2001Romové pozastavení kontrol vítají, ale situaci to prý neřešíZprávy ze života Romů
24.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
17.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
03.08.2001Britští imigrační úředníci jsou stále na ruzyňském letištiO Roma Vakeren
03.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
27.07.2001ZprávyO Roma Vakeren
27.07.2001Český tisk o vraždě Oty AbsolonaO Roma Vakeren
27.07.2001Rasově motivovaná vražda svitavského RomaO Roma Vakeren
25.07.2001Amnesty International kritizuje rasismus v ČeskuZprávy ze života Romů
25.07.2001Pozůstalí po zavražděném Romovi si nepřejí na pohřbu politikyZprávy ze života Romů
25.07.2001Vláda musí dát najevo, že bere rasistické zločiny vážněZprávy ze života Romů
24.07.2001Ligu etnických menšin znepokojuje rostoucí rasismus a lhostejnostZprávy ze života Romů
24.07.2001Rasová vražda ve Svitavách pobouřila RomyZprávy ze života Romů
16.07.2001V roce 2000 přibylo v ČR extremismuZprávy ze života Romů
13.07.2001SlovenskoO Roma Vakeren
13.07.2001Na Slovensku za zvláštních okolností zemřel RomO Roma Vakeren
06.07.2001LondýnO Roma Vakeren
06.07.2001Konec školního roku v romské střední škole v KolíněO Roma Vakeren
01.07.2001Do Benešova se na letní školu sjedou mladí Romové ze sedmi státůZprávy ze života Romů
15.06.2001Věra Bílá má nejraději staré romské písněO Roma Vakeren
03.06.2001Podle Giňi došlo v ČR k podcenění projevů extremismuZprávy ze života Romů
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
11.05.2001OlomoucO Roma Vakeren
07.05.2001Memorandum o spolupráci s romskou uniíZprávy ze života Romů
04.05.2001Vzrůstající rasismus a xenofobieO Roma Vakeren
04.05.2001PrahaO Roma Vakeren
04.05.2001Vražda Roma v BratislavěO Roma Vakeren
20.04.2001Emil Ščuka vypráví o Mezinárodní konferenci o Romech v IndiiO Roma Vakeren
05.04.2001ProsinecHistorie
05.04.2001ÚnorHistorie
05.04.2001ListopadHistorie
28.01.2001Předseda ROI Ščuka vyzval Romy k větší politické aktivitěZprávy ze života Romů
23.01.2001Policejního kursu pro menšiny se poprvé kromě Romů účastní PoláciZprávy ze života Romů
06.12.2000Studenti po kampani proti rasismu zmírnili své postoje k RomůmZprávy ze života Romů
18.11.2000Demonstrace Republikánské mládeže v Orlové skončila bez incidentůZprávy ze života Romů
09.07.2000Prostějované vyzvali v petici radnici, aby zasáhla proti RomůmZprávy ze života Romů
04.07.2000Soud poslal do vězení Romy za výtržnosti s rasovým motivemZprávy ze života Romů
11.06.2000Skončily Jízdy toleranceZprávy ze života Romů
11.06.2000Předličtí obyvatelé nechtějí početnou romskou rodinu z Nové PakyZprávy ze života Romů
11.06.2000Nova: Skinheadi napadli v Orlové na Karvinsku romskou rodinuZprávy ze života Romů
05.05.2000Policie: Romský aktivista nedoložil obvinění na adresu policieZprávy ze života Romů
05.05.2000Podle Amnesty International Romové nemají v České republice před útoky dostatečnou ochranuZprávy ze života Romů
05.05.2000Zpráva o stavu lidských práv v České republice v roce 1999Zprávy ze života Romů
16.03.2000Policie ukončila dokazování útoku skinheadů na romskou zábavuZprávy ze života Romů
14.03.2000Žádost Romů o finanční kompenzaci za emigraci je prý poslední možnost řešení situace RomůZprávy ze života Romů
29.02.2000Romové ze západní Čech chtějí peníze na emigraciZprávy ze života Romů
28.02.2000Neznámý autor šíří počítačovou hru "Boj za práva bílé rasy"Zprávy ze života Romů
26.02.2000Situace Romů v ČR se podle Karla Holomka od roku 1989 zhoršilaZprávy ze života Romů
26.02.2000ROK 1995Historie
26.02.2000Romové protestující v Matiční vidí východisko v emigraciZprávy ze života Romů
26.02.2000ROI ani Uhl nesouhlasí s Výzvou proti apartheiduZprávy ze života Romů
26.02.2000ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANČÍ USA ZA ROK 1995Historie
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
26.02.2000ROK 1996Historie
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Romové v České republice - cizinci ve vlastní zemiRacism and Discrimination
26.02.2000Uplynul jeden rok od vraždy sudánského studentaHistorie
26.02.2000V Žatci zaznamenali hromadný odchod Romů do zahraničíZprávy ze života Romů
26.02.2000Nezakazujme vyholenceRasismus
26.02.2000Policisté diskutovali o potírání rasismu i o plotu v MatičníZprávy ze života Romů
26.02.2000Naše vlastní vinaRasismus
26.02.2000Eva ŠotolováAnketa
26.02.2000Vteřina smrti, minuta tichaRasismus
26.02.2000ČervenHistorie
26.02.2000Podcenili jsme nebezpečí ničivého démonaRasismus
26.02.2000ListopadHistorie
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000Plzeňské podniky nevpustily na své diskotéky romské studentkyZprávy ze života Romů
26.02.2000Odchod Romu do KanadyHistorie
26.02.2000HistorieHistorie
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.200023. ledna 1998O Roma Vakeren
26.02.2000Zpráva Ministerstva zahraničí USA za rok 1993Historie
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000Zpráva Českého Helsinského Výboru za rok 1994Historie
26.02.2000Česká republika podle amerického ministerstva zahraničí v zásadě lidská práva dodržujeZprávy ze života Romů
23.02.2000Odborníci Rady Evropy na romskou problematiku ocenili ÚstíZprávy ze života Romů
16.02.2000Skinheadi z Orlové byli odsouzeniZprávy ze života Romů
11.02.2000Rasově diskriminovaní zřejmě dostanou novou možnost obranyZprávy ze života Romů
09.02.2000Vyšetřovatel obvinil čtveřici Romů z rasově motivovaného útokuZprávy ze života Romů
28.01.2000Češi mají sklony k rasismu, ale považují se za tolerantní národZprávy ze života Romů
25.01.2000Vláda organizuje kampaň proti rasismuAktuality
19.01.2000Stále více lidí je stíháno za rasově motivované činyZprávy ze života Romů
07.01.2000Romové chtějí svého vládního zmocněnceZprávy ze života Romů
29.12.1999Prezident Václav Havel zastavil trestní stíhání obyvatelky Matiční uliceZprávy ze života Romů
08.12.1999Tři mladíci podle soudu Romům v Krnově byt nezapáliliZprávy ze života Romů
24.08.1999Policie zatím žádného účastníka sobotní demonstrace skinů nestíháZprávy ze života Romů
24.08.1999Hnutí občanské svobody a tolerance podá trestní oznámení na policejního důstojníkaZprávy ze života Romů
24.08.1999Redaktor podal trestní oznámení na skiny a pardubického primátoraZprávy ze života Romů
15.08.1999Vládní úředníci: rasistický útlak vůči Romům v Chomutově nebylZprávy ze života Romů
18.06.1999Ústečtí zastupitelé potvrdili platnost usnesení o plotu v MatičníZprávy ze života Romů
29.05.1999Předseda Helsinského výboru amerického Kongresu ocenil postoj vlády ČR k plotu v Matiční uliciZprávy ze života Romů
16.05.1999Shattuck: České soudy nedostatečně trestají útoky na RomyZprávy ze života Romů
15.05.1999Na domech Romů na Prostějovsku se znovu objevila rasistická heslaZprávy ze života Romů
14.05.1999Romská zpěvačka Věra Bílá ve WashingtonuZprávy ze života Romů
01.05.1999Uhl vládě předložil koncepci boje proti rasistickým organizacímZprávy ze života Romů
19.03.1999Ženevský výbor očekává, že vláda vyřeší problém Matiční uliceZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
03.03.1999Vlastenecká liga tvrdí, že nepatří ke skinheadskému hnutíZprávy ze života Romů
01.03.1999ČR dodržuje lidská práva, problémy jsou s romskou menšinouZprávy ze života Romů
12.02.1999LányZprávy ze života Romů
12.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
29.01.1999OlomoucZprávy ze života Romů
15.01.1999UtrechtZprávy ze života Romů
18.12.1998HodonínZprávy ze života Romů
18.12.1998KolínZprávy ze života Romů
04.12.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
27.11.1998Skinheadi napadli hluchoněmého RomaZprávy ze života Romů
20.11.1998KarvináZprávy ze života Romů
20.11.1998BrnoZprávy ze života Romů
20.11.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.11.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.11.1998RokycanyZprávy ze života Romů
06.11.1998KarvináZprávy ze života Romů
16.10.1998PrahaZprávy ze života Romů
09.10.1998TáborZprávy ze života Romů
18.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
18.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
04.09.1998TáborZprávy ze života Romů
28.08.1998PrahaZprávy ze života Romů
31.07.1998PrahaZprávy ze života Romů
10.07.1998PardubiceZprávy ze života Romů
10.07.1998PrahaZprávy ze života Romů
03.07.1998BrnoZprávy ze života Romů
26.06.1998ŠumperkZprávy ze života Romů
26.06.1998PařížZprávy ze života Romů
19.06.1998HRADEC KRÁLOVÉZprávy ze života Romů
12.06.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
12.06.1998Podle ministra Mlynáře není Česká republika rájem rasistůZprávy ze života Romů
12.06.1998BruselAktuality
12.06.1998Evropská unie a dodržování lidských práv v České republiceZprávy ze života Romů
29.05.1998ZpravyZprávy ze života Romů
22.05.1998OrlováZprávy ze života Romů
15.05.1998Nový BorZprávy ze života Romů
15.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
15.05.1998OrlováZprávy ze života Romů
15.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
08.05.1998Republikánský billboard vyvolal pohoršeníZprávy ze života Romů
08.05.1998Ulice Krnova obývané Romy budou střežit policejní kameryZprávy ze života Romů
08.05.1998Vydavateli rasistického časopisu hrozí vězeníZprávy ze života Romů
05.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
05.05.1998PařížZprávy ze života Romů
24.04.1998ZlínZprávy ze života Romů
03.04.1998Žďár nad SázavouZprávy ze života Romů
27.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
27.03.1998TrutnovZprávy ze života Romů
27.03.1998Romové chtějí pracovat u policieZprávy ze života Romů
27.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
20.03.1998BrnoZprávy ze života Romů
13.03.1998VídeňZprávy ze života Romů
13.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.03.1998Jablonec nad NisouZprávy ze života Romů
13.03.1998OstravaZprávy ze života Romů
06.03.1998Moravská TřebováZprávy ze života Romů
06.03.1998PardubiceZprávy ze života Romů
06.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
27.02.1998V řadách policie by mělo být více RomůAktuality
27.02.1998Podle romských aktivistů má stát podpořit emigraci RomůAktuality
20.02.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
20.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality
13.02.1998LiberecAktuality
06.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.02.1998KrnovZprávy ze života Romů
23.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
23.01.1998KrnovZprávy ze života Romů
20.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
20.01.1998VrchlabiZprávy ze života Romů
16.01.1998StockholmZprávy ze života Romů
16.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
05.12.1997PrahaZprávy ze života Romů
05.12.1997OpavaZprávy ze života Romů
05.12.1997KlagenfurtZprávy ze života Romů
21.11.1997PrahaZprávy ze života Romů
24.10.1997StahlavyZprávy ze života Romů
17.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
17.10.1997BrnoZprávy ze života Romů
17.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
25.09.1997DomazliceZprávy ze života Romů
18.09.1997Usti nad LabemZprávy ze života Romů
18.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
11.09.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů
01.09.1997Projekt Tolerance: Kampaň proti předsudkům vůči Romům v roce 1997Kampaně proti rasismu
14.08.1997Rasová nesnášenlivost může být překážkou v cestě do EUAktuality
14.08.1997Skinhead napadl ve Svitavách RomaAktuality
01.08.1997PrahaAktuality
14.07.1997Rasová nesnášenlivost a tolerance fašismu prý může zkomplikovat ČR vstup do EUZprávy ze života Romů
14.07.1997SvitavyZprávy ze života Romů
11.07.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů
03.07.1997New YorkZprávy ze života Romů
03.07.1997PrahaZprávy ze života Romů
FotografieFotografie

=[ Právní poradna ]=
Co když mě zaměstnavatel odmítne přijmout, protože jsem Rom?
Naše posluchačka Květa Kováčová nám píše, cituji: "Už několikrát jsem se setkala s tím, že mě zaměstnavatel odmítl zaměstnat, i když mi po telefonu řekl, že má volné místo. V jednom případě mi dokonce řekli, že Romy nezaměstnávají. Jak se mám bránit v podobných situacích?" S dotazem se Marie Vrábelová obrátila na doktora Karla Matějku.

"Zaměstnavatel v žádném případě nemůže omezovat naše občany v přijímání do pracovního poměru pro jejich ať již rasové či náboženské vyznání. Jestliže dojde ze strany zaměstnavatele k porušení našich právních předpisů, může se občan romské národnosti domáhat vůči takovémuto zaměstnavateli náhrady škody, která mu vznikla tím, že nebyl zaměstnán, ačkoliv toto místo bylo volné a nemohl být přijat proto, že je romské národnosti. Rovněž je možné podat trestní oznámení na státní zastupitelství pro podezření z trestného činu podněcování k národnostní a rasové nenávisti. Zde by nebylo pro zaměstnavatele příliš vhodné, aby se zodpovídal z národnostních a případně rasových závislostí či nenávistí."

"Většinou takovýto člověk nemá peníze na to, aby se soudil, kdo potom hradí soud? Hradí to ten dotyčný, který podával žalobu nebo jak to je?"

Tolik doktor Karel Matějka. Dotazy pro naší právní poradnu můžete posílat na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Romská redakce, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. A ještě e-mailová adresa: Anna.Polakova@rozhlas.cz. Pište jsme tu pro vás!

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.02.2014ReportážO Roma Vakeren
19.03.2008Projekt Aktivizace pracovního potenciálu sociálně znevýhodněných občanů Zprávy ze života Romů
09.03.2007Projekt sdružení Velká Ohrada přispěje k lepšímu zaměstnávání Romů v PrazeO Roma Vakeren
23.06.2006Na internetu začala fungovat burza práce, určená hlavně RomůmZprávy ze života Romů
17.06.2005Jaké zkušenosti mají Romové se zaměstnáváním a proč odcházejí do zahraničí?O Roma Vakeren
25.03.2005Zlepšit uplatnění na trhu práce pomůže Romům v Brně nové centrumZprávy ze života Romů
18.03.2005Olomoucké sdružení Spolu pomáhá Romům najít práciO Roma Vakeren
11.02.2005Zmatky na úřadu práceO Roma Vakeren
11.02.2005Romský podnikatel hůř získává zakázkyO Roma Vakeren
27.01.2005Konzultantka: Romy při hledání práce demotivuje systém dávekZprávy ze života Romů
10.01.2005Zpráva: Stát dává víc peněz, nezaměstnanost Romů ale neklesáZprávy ze života Romů
05.01.2005Organizace mohou žádat o peníze z EU na zlepšení zaměstnanostiZprávy ze života Romů
08.06.2004Parlament Romů: Desetina pracovníků firem státu mají být RomovéZprávy ze života Romů
07.05.2004Pracovní příležitosti v zahraničíO Roma Vakeren
17.10.2003Personální agentura Romů pomáhá Romům při hledání zaměstnáníO Roma Vakeren
30.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
30.05.2003Žena, kterou odmítli zaměstnat kvůli romskému původu, se obrátí na soudO Roma Vakeren
30.05.2003Program předcházení sociálního vyloučení v romských komunitách a odstraňování jeho důsledkůO Roma Vakeren
09.05.2003Právní poradnaO Roma Vakeren
14.03.2003Milan FerencO Roma Vakeren
14.02.2003Diskriminace Romů na trhu práceO Roma Vakeren
07.11.1997PrahaZprávy ze života Romů

=[ Repotáž ]=
Jakou budoucnost mají romští asistenti?
V pražském hotelu Krystal se diskutovalo o budoucnosti romských asistentů na školách. Asistenti mají většinou jen základní vzdělání, které při své praxi berou jako handicap. Jak Heleně Polákové řekla Iveta Pape z obecně prospěšné společnosti Nová škola v rámci jednoho ze svých projektů, připravuje asistenty na středoškolské studium.

"Dnes je v České republice kolem 300 asistentů. Jsou opravdu univerzální. Jsou jak na základních školách, tak na speciálních, na praktických školách, zvláštních školách, v mateřských školkách, diagnostických ústavech, v dětských domovech, na odborných učilištích. Problémem je trochu náplň práce, protože ta není dána Ministerstvem školství, dává ji ředitel, a tak je na každé skole trošičku jiná. S tím mají asistenti trochu problém, protože dodneška vlastně nevědí, jestli mohou to či ono dělat, jestli na to mají kompetence na to, co vykonávají. Pak mají pocit, že to, co dělají, není pořádně zaplacené, takže jsou trošičku nespokojení s náplní práce."

"Nadace "Nová škola" připravuje nové programy pro asistenty."

"My máme několik programů pro asistenty. Jsou to většinou vzdělávací projekty. Teď se chystá středoškolské studium pro asistenty a budeme moc rádi, když se budeme moci do toho zapojit."

"Jak hodnotí práci asistentů na školách rodiče dětí?"

"Rodiče jsou rádi, když jsou jejich děti úspěšné, když rády chodí do školy, i když si asistenti často stěžují, že pro rodiče stále vzdělání není nějaká důležitá hodnota. Mají třeba problémy s docházkou dětí. Musím ale říci, že tam, kde je asistent, tak tam absence dětí opravdu výrazně poklesla. Takže si myslím, že asistent je autoritou jak pro děti tak pro rodiče."

Jak prozradil Martině Holubové Vladislav Vik - společnost Nová škola vydá příručku určenou učitelům i jejich asistentům a měla by vzniknout i tréninková centra po celé republice. Součástí projektu je i informační kampaň o práci asistentů.

"Já si myslím, že romští asistenti jsou lidé, kteří přinášejí do školy změnu. To znamená, že když přijde romský asistent na nějakou školu, kde žádný asistent není, tak prochází změnou a nese si ji s sebou. Učitelé nevědí, co se děje, ředitelé často nevědí, jak ho zapojit, samozřejmě že ne všichni. Asistenti jsou nositeli změny. Mají problémy v komunikaci s rodiči a učiteli, řediteli. Já si myslím, že výsledkem je to, že romské děti chodí do základních škol, že nechodí na zvláštní školy."

"Pokud se ředitel školy rozhodne přijmout romského asistenta, jakým způsobem má postupovat?"

"Měl by napsat žádost na Ministerstvo školství nebo nejlépe tam zavolat a vše s nimi skonzultovat. Podle mě se s nimi může dohodnout, není žádný problém, protože Ministerstvo školství je ochotné pedagogické asistenty platit."

V pražském hotelu Krystal jsme oslovili také romského asistenta Maroše Šandora.

"Udělal jsem si kurz romského asistenta v Kladně, tehdy u občanského sdružení "Labyrint", dnes "Ajsis", které toto provozuje a už čtvrtým rokem pracuji jako asistent na základní škole v Obrnicích v okrese Most. Nepomáháme jen romským dětem, pracujeme se všemi dětmi. Snažíme se změnit náhled na romskou komunitu."

"Čím konkrétně dětem pomáháte?"

"Já třeba vedu romistiku na škole, představuji romskou komunitu dětem, máme časopis a zabýváme se prevencí kriminality a drog. Hlavní činnost je pomoci dětem při vyučování s učivem."

"Navštěvujete děti i mimo školu?"

"Potřetí jsme už dělali brigádu na zámku Jizeří, kde s dětmi hrabeme trávu a pomáháme zvelebit tuto památku, dále různé soutěže ve zpěvu, výlety, hlavně exkurze do nejbližších památek, kam bereme jak romské tak neromské děti. Společně se snažíme a to, aby bylo vzájemné pochopení, učíme je takhle toleranci. Tahle práce mě baví a chtěl bych dál pokračovat, a to už jako učitel."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
14.10.2015Putovní výstava Romano suno zavítá do pražského Komunitního centra PrádelnaZprávy ze života Romů
27.02.2014V Liberci se konala konference o asistentech pedagoga pro žáky se sociálním znevýhodněnímZprávy ze života Romů
26.10.2013Hana Bandyová: V našich školách nevidíte, že by se české dítě nebavilo s romskýmO Roma Vakeren
01.08.2013Duchcovským strážníkům pomáhá už deset členů dohledové službyZprávy ze života Romů
02.02.2013Marie Mirgová je nejmladší asistentkou pedagoga v základní škole na pražském ŽižkověO Roma Vakeren
26.01.2013Práce asistentů pedagoga je ohroženaO Roma Vakeren
24.03.2012Výstavy prezentují mladé i starší romské literátyO Roma Vakeren
30.12.2010Soutěž Romano suno ukázala, o jaké práci dětí sníO Roma Vakeren
27.08.2008Svět kolem mě — prezentace romské kultury na 4. ročníku EtnofestuZprávy ze života Romů
18.01.2008Projekt Rozlety pomáhá dětem při přechodu ze základních škol na střední školy O Roma Vakeren
11.06.2007Na vernisáži výstavy "10 let Romana suna" se budou číst romské příběhyZprávy ze života Romů
27.02.2007Blíží se mezinárodní den komunitních školZprávy ze života Romů
17.11.2006Společnost Nová škola už 10 let podporuje vzdělávání menšinO Roma Vakeren
22.09.2006Projekt Rozlety pomáhá dětem ze znevýhodněného prostředí studovat na středních školáchO Roma Vakeren
19.09.2006Nová škola představuje projekt Rozlety a zve k zapojení žáků základních školZprávy ze života Romů
11.11.2005Změny a dopady týkající se funkce asistenta pedagogaO Roma Vakeren
08.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
22.07.2005Zhodnocení práce romských asistentůO Roma Vakeren
01.07.2005Školství a romská médiaO Roma Vakeren
25.02.2005U vzniku romských pedagogických asistentů stála Helena Balabánová z OstravyO Roma Vakeren
22.10.2004Romský asistent na školách musí mít pedagogické minimumO Roma Vakeren
03.09.2004Nový školní rokO Roma Vakeren
14.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.09.2003Broumovské děti se připravují na vstup do první třídy v předškolním nultém ročníkuO Roma Vakeren
30.08.2003Romové mohou dostat peníze na studium na středních školáchZprávy ze života Romů
01.08.2003Albína Tancošová stála u zrodu projektu romských asistentů na školáchO Roma Vakeren
11.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
27.06.2003Romští prvňáčci dostali své první vysvědčeníO Roma Vakeren
27.06.2003Konec školního roku v základní škole na Havlíčkově náměstíO Roma Vakeren
16.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.03.2003Učitelé potřebují získat jiný přístup k žákům a vyučováníO Roma Vakeren
28.03.2003Ústřední školní inspektorka Marie KalábováO Roma Vakeren
07.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.02.2003Psycholog Slavomil HubálekO Roma Vakeren
28.02.2003V Jihlavě napadla skupinka Romů ředitele základní školyO Roma Vakeren
21.02.2003Karel Tomek z MŠMTO Roma Vakeren
22.02.2002Horké témaO Roma Vakeren
11.01.2002Jak proběhl 5. ročník literární a grafické soutěže Romano suno - Romský senO Roma Vakeren
02.11.2001Integrace RomůO Roma Vakeren
26.10.2001Více než polovina romských dětí do zvláštních škol nepatříO Roma Vakeren
31.08.2001ŽilinaO Roma Vakeren
30.08.2001Romští středoškoláci mohou požádat o finanční podporu při studiuZprávy ze života Romů
13.04.2000DětstvíŽivot Romů
19.06.1999Romští rodiče měli být před podáním ústavní žaloby zastrašovániZprávy ze života Romů
09.06.1999Ostravští Romové budou žalovat ministerstvo školstvíZprávy ze života Romů
12.12.1998Romske aktualityZprávy ze života Romů
27.11.1998První škola pro romské děti oslavila 48. výročí od svého založeníZprávy ze života Romů
03.07.1998BruntálZprávy ze života Romů
30.04.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
06.03.1998KolínZprávy ze života Romů
16.01.1998ChanovZprávy ze života Romů
09.01.1998MostZprávy ze života Romů
21.11.1997LiberecZprávy ze života Romů
21.08.1997BrnoZprávy ze života Romů
Organizace zabývající se romskou menšinouKontakty

=[ Reportáž ]=
Sborník Romano džaniben má novou grafickou úpravu
V následujících minutách vás pozveme do pražské kavárny Blue Velvet, kde společnost přátel časopisu romských studií Romano džaniben - Romské vědění, představili veřejnosti sborník v nové grafické úpravě. Ale jak řekla Heleně Polákové romistka Hana Šebková, časopis začal vycházet mnohem dříve.

Prezentace nové grafické podoby sborníku Romano džaniben"V roce 1994 jsme se rozhodli vydávat nějaké periodikum, kde bychom se snažili, pokud možno, šířit informace jiného typu než o tom, jaké mají Romové problémy. To znamená, co nejvíce o romské kultuře, o romské tradici atd. Přemýšleli jsme, jak by se takový časopis měl nazývat, takže jsme především volili romský název. Potom jsme si říkali, že slovo "džaniben" je sice neologismus, slovo, které nebylo doteď nějak moc rozšířené, ale slovo, které obsahuje to, co chceme na stránkách časopisu šířit, to znamená vědění, které mají Romové sami o době i vědění, které se o Romech získává."

"Jaká témata nabízí sborník "Romano džaniben"?

"Protože jsme především odborné periodikum, tak se snažíme pokrýt celou oblast oboru, který je poměrně mladý, oboru romistika. Ten obsahuje jednak lingvistiku, to znamená jazykovědu, poznatky o romském jazyce, o romských dialektech, kterými se ve světě mluví. Samozřejmě nejvíce o dialektu, kterým se mluví u nás v České republice a na Slovensku. Dalším podoborem romistiky je historie, což představuje zjišťovat a studovat historii Romů a další obory jako literatura, psaná i nepsaná, další tradice, etnografická atd."

"Jsou zde také příspěvky psané v romském jazyce?"

"Základní jazyky jsou tam tři. Na prvním místě je to romština, potom je tam čeština a také slovenština, protože bychom rádi, aby náš časopis četli také Romové na Slovensku, jelikož Romové v Čechách a Romové na Slovensku jsou opravdu velmi blízcí příbuzní."

"Spolupracují s vámi i Romové?"

"Romové s námi spolupracují. Máme spoustu různých přispěvatelů, kteří nám, buď pravidelně nebo jednorázově, posílají svoje příspěvky."

"Časopis romských studií vychází v nové grafické úpravě."

"Usoudili jsme, že po devíti letech by bylo dobré učinit nějakou změnu, změna je vždycky k lepšímu, doufejme. O dostatek kvalitních příspěvků opravdu nemáme nouzi, protože máme dost korespondentů nebo přispěvatelů. Dneska se dá prakticky koupit v každém větším knihkupectví."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.11.2015Na 5. listopad připadá Mezinárodní den romštinyO Roma Vakeren
20.06.2015Mezinárodní den romštiny očima tlumočnice Eriky GodlovéO Roma Vakeren
14.03.2015Romsky psaná literatura se objevovala i před rokem 1989O Roma Vakeren
28.02.2015ReportážO Roma Vakeren
14.02.2015Romano džaniben je jediným odborným romistickým periodikem v ČeskuO Roma Vakeren
24.01.2015S romskými spisovatelkami o romštině a mladé generaci RomůO Roma Vakeren
08.11.2014Už dvacet let se Erika Godlová věnuje tlumočení do romštinyO Roma Vakeren
15.07.2014Pozvánka k účasti na projektu Prethodžipen – PřekladZprávy ze života Romů
08.04.2014Nápad poslanců TOP 09 na výuku v romštině považují ve škole v Obrnicích za nesmyslO Roma Vakeren
08.04.2014Speciální romské třídy na školách a romština jako pomocný vyučovací jazyk - zbytečnost nebo šance?O Roma Vakeren
05.11.2013I romština má svůj mezinárodní den. Slaví se právě dnesZprávy ze života Romů
06.04.2013Náš jediný romistický časopis Romano džaniben nedostal dotace, jeho existence je ohroženaO Roma Vakeren
23.02.2013O kurzy romštiny je v Brně velký zájemO Roma Vakeren
21.02.2013Mezinárodní den mateřského jazykaZprávy ze života Romů
05.11.2011Romština a její rozděleníO Roma Vakeren
01.10.2011Na Evropském dni jazyků nechyběla ani romštinaO Roma Vakeren
03.09.2011Na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy se zabývají analýzou jazykové situace Romů v České republiceO Roma Vakeren
04.06.2011Olašští Romové: Postavení ženy ve společnostiO Roma Vakeren
28.05.2011Olašská romština: Příbuzenské vztahyO Roma Vakeren
14.05.2011Slovenská romština: Příbuzenské vztahyO Roma Vakeren
07.05.2011Slovenská romština a části lidského tělaO Roma Vakeren
09.04.2011Přejímání slov do romštiny z jiných jazykůO Roma Vakeren
02.04.2011Olašská romštinaO Roma Vakeren
12.03.2011Jaká je budoucnost romštiny?O Roma Vakeren
05.03.2011Tvoření budoucího času v romštiněO Roma Vakeren
26.02.2011Opakování je matka moudrostiO Roma Vakeren
19.02.2011Číslovky v romštiněO Roma Vakeren
12.02.2011Časování slovesa býtO Roma Vakeren
05.02.2011Určování rodů u podstatných jmen a důležitost členůO Roma Vakeren
29.01.2011Jazyk olašských RomůO Roma Vakeren
22.01.2011Výslovnost v romštiněO Roma Vakeren
08.01.2011Základní fráze v romštiněO Roma Vakeren
01.01.2011Romština a její rozděleníO Roma Vakeren
21.05.2010Romština pro každéhoO Roma Vakeren
30.03.2010Spory o výuku romštiny na školáchZprávy ze života Romů
26.03.2010Má se ve školách vyučovat romština?O Roma Vakeren
24.03.2010Romština by mohla být volitelným jazykem, chybí ale zájemZprávy ze života Romů
06.11.2009Jak se máš, Cikáne?O Roma Vakeren
16.10.2009O poslání časopisu romistických studií Romano džanibenO Roma Vakeren
31.07.2009Jak jsou na tom romské děti s romštinou?O Roma Vakeren
26.06.2009RomštinaO Roma Vakeren
19.06.2009Podle výzkumu třetina romských dětí dobře ovládá romštinuO Roma Vakeren
02.04.2009Pozvánka na konferenci Situace romštiny na území ČRZprávy ze života Romů
27.02.2009Plány a projekty časopisu Romano džanibenO Roma Vakeren
22.09.2006V Praze proběhla 7. mezinárodní konference romské lingvistikyO Roma Vakeren
07.09.2006Praha bude dějištěm 7. mezinárodní lingvistické konference romistické lingvistikyZprávy ze života Romů
16.06.2006Pražské sdružení Athinganoi nabídne bezplatné kurzy romštinyO Roma Vakeren
24.10.2005Paťiv - koncert na počest Mileny HübschmannovéZprávy ze života Romů
04.03.2005Na Slovensku udělena první osvědčení učitelům romského jazykaZprávy ze zahraničí
09.07.2004"Romština je velice lehký jazyk", tvrdí překladatel Emil CinaO Roma Vakeren
09.01.2004Na základních školách by se měla vyučovat i romštinaO Roma Vakeren
19.05.2003Prezentace nové grafické podoby sborníku Romano džanibenFotoaktuality
16.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
31.01.2003Dialekty slovenské romštinyO Roma Vakeren
24.01.2003Rozdíly mezi olašskou a slovenskou romštinouO Roma Vakeren
17.01.2003Romistka Milena HübschmannováO Roma Vakeren
17.01.2003Rozdíl mezi slovenskou a olašskou romštinouO Roma Vakeren
18.10.2002Nejdůležitější je mateřštinaO Roma Vakeren
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.04.2002Romština v rodináchO Roma Vakeren
22.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.01.2002Jak proběhl 5. ročník literární a grafické soutěže Romano suno - Romský senO Roma Vakeren
14.03.2000Romský jazykKultura
08.03.2000Slovenští Romové žádají uplatňování zákona o jazyceZprávy ze života Romů
26.02.2000Romština nás zavedla do IndieHistorie
26.02.2000Podstatná jménaHistorie
26.02.2000PhDr. Hana Šebková - romistkaAnketa
05.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
04.09.1998KolínZprávy ze života Romů
04.09.1998OstravaZprávy ze života Romů
15.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
24.04.1998LondýnZprávy ze života Romů
Organizace zabývající se romskou menšinouKontakty
Připravované akce

Blíží se konec O Roma vakeren, ale dříve než se rozloučíme, máme tu pro vás ještě několik pozvánek na připravované akce.

V pražském kulturním centru Zahrada probíhá až do 30. května Měsíc romské kultury. Součástí akce jsou koncerty, projekce filmů i výstava.

Druhý ročník soutěže o romského slavíka, připravilo na zítřek sdružení Chuden pal o jilo v Benátkách nad Jizerou. Romské amatérské skupiny, zpěváci i zpěvačky se budou o Vaši přízeň ucházet od 11 hodin v letním kině.

Na výstavu fotografií Evy Davidové Romano drom-Cesty Romů jste zváni do Mostu. Vernisáž proběhne v úterý 20. května v 17 hodin v tamním oblastním muzeu. Práce autorky budou k vidění až do 30. června, kromě pondělí od 9 do 17 hodin a o víkendech od 13 do 17 hodin.

Romské hudební jaro odstartuje už 7. června v Českých Budějovicích. Přehlídku hudebních souborů a skupin jihočeského regionu pořádá na Letní scéně OS Nevo dživipen-Nový život se sídlem v jihočeské metropoli.

Celostátní fotbalový turnaj Roma Cup se chystá na 14. června v Brně. Romská fotbalová mužstva, která by se chtěla zúčastnit mohou přihlášky zasílat na adresu: Společenství Romů na Moravě, Michaela Killarová, Francouzská 84, Brno, PSČ 602 00.

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - v 19:15.

Příště vám nabídneme informace ze života Romů, do studia pozveme zajímavého hosta a nebudou chybět ani romské písně.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Karel Sladký.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vekeren! Romale ada šuniben predal tumende!

Romale but Bacht te sasťipen... Ačhen Devleha!

Obsah článku:
Reportáž:  Pátá celostátní romská pouť v Brně
Horké téma:  Jak proběhne 5. světový festival Khamoro
Zprávy: 
Právní poradna:  Co když mě zaměstnavatel odmítne přijmout, protože jsem Rom?
Repotáž:  Jakou budoucnost mají romští asistenti?
Reportáž:  Sborník Romano džaniben má novou grafickou úpravu

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz