Vyhledávání
28.5.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma Vakeren

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Hin peršo kurko andro jek šukareder čon - majos. Sar sako parašťovin, te adaďives pale šunen romani čib u džanen hoj akanastar tumenca hin emisia predalo Roma. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás aktuality a zajímavosti ze života Romů. Chybět nebude ani romská hudba a protože začátek měsíce máje se nese v rázu svátečním, bude dnes té muziky a povídání o ní více, než jindy.

Te adaďives tumenge phenaha, sar o Roma dživen. Kamen te šunen te romane giľa? Te ha, ta ačhen amenca šukar šuniben.

Skupina Terne čhave

Peršo tumen dodžanena, hoj o Terne čhave Hradcostar bolde peskero cedečkos. Mukaha tumenge lengeri giľi u u jon amenge pehenena dareso pal peste.

Nejdříve se společně vydáme na křest cédéčka skupiny Terne čhave z Hradce Králové.

Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren o Milan Demeter andalo Bengas. Pre aver kurko bašavena Prahate u love save lena avri pro koncertos bičavena nipenge andro Irak. Soske, oda tumen dodžanena andal amaro vakeriben lenca.

Ve studiu nás navštíví Milan Demeter ze skupiny Bengas. Ve středu budou křtít své nové album a v rámci toho uspořádají koncert. Výtěžek z tohoto koncertu bude věnován lidem z Iráku. Dozvíme se také, jakou hudbu hrají a jaké nové projekty chystají.

Te amen ela mek sikrica časos, ta andro O Roma vakeren tiž adaďives vakerela e lekhaďi Agnesa Horváthovo, oka kurko pro veletrhos Prahate sikavelas genďi savi irinďa.

Romská spisovatelka Agnesa Horvátová nám prozradí, o čem se dočteme v její knize. Tolik z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Skupina Terne čhave pokřtila své první album
Kořením života nás Romů je hudba, ale ještě donedávna romská muzika příliš prostoru ve vysílání neměla. Více než rok vám už ale pravidelně představujeme nové kapely i jejich projekty. Hosty O Roma vakeren jenom od začátku nového roku byly namátkou Le Čhavendar z Rokycan, Filip a Antonín Gondolánovi i zástupci skupiny Kale. Dnes se zaměříme na skupinu Terne čhave, která vydala své první album Avjam pale. Pokřtili je v pražském Kulturním centru Novodvorská a byla při tom i Jana Šustová, která si povídala s Gejzou Bendigem.
V Kulturním centru Novodvorská

"Naše skupina vznikla kolem 88. roku. To jsme hráli asi rok, dva. Pak se blížila revoluce, takže jsme přestali. To byl úplně náš začátek, to jsme hráli na portách v Plzni a různě jsme jezdili hrát. Pak jsme toho kvůli revoluci nechali, pak jsme dlouho čekali, protože jsme všichni měli hodně práce. Snažili jsme se něco dělat. Takže jsme 12 let nehráli. Teď hrajeme třetím rokem."

"Název Terne čhave - Mladí kluci, pochází tedy z doby osmdesátých let?"

"Název zůstal stejný, protože celá kapela je vlastně pořád stejná. Nový je tam akorát můj bratr. Jinak jsou tam všichni stejní lidé jako kdysi."

Při křtu alba byla Zuzana Navarová

"Jak jste se dali tenkrát dohromady? Znali jste se třeba od dětství nebo co bylo hybnou silou k založení skupiny?"

"Hradec, to je malé město. My jsme tam vyrůstali odmalička a bydleli jsme skoro všichni na jedné ulici. Hráli jsme fotbal, blbli jsme, prostě všechno jsme dělali společně. Jednou asi někdo přitáhnul kytaru a tím to asi začalo."

"Vaši hudbu píše kdo? Máte svoji vlastní nebo hrajete spíš romské lidové písně?"

Nové album Avjam pale

"Tak na 80 procent máme vlastní písničky a používáme i lidové písničky. Na písničkách vlastních mám asi největší podíl já jako kapelník, ale i kluci skládají. Lidové písně upravujeme všichni dohromady. Lidové písničky děláme tak, že texty zůstávají stejné, jak je známe, jak je nás naučily babičky. Akorát měníme melodie, protože je trochu těžké zachovat stejnou melodii, jakou se zpívalo kdysi."

"Jaké máte plány?"

"My Romové moc neradi plánujeme, Takže plánování, to se nás moc netýká. My hrajeme, protože nás to strašně baví a kontakt s publikem je pro nás největší odměnou. Loni jsme hráli hodně, hráli jsme po celé republice, hráli jsme na všelijakých akcích, pak jsme hráli ve městech, na náměstích, pak na festivalech, v klubech... No, všude. Takže plány?... Hrát, no! (úsměv).

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.04.2015Bo me som Rom: Terne Čhave se vrací se svým čtvrtým, zatím nejosobnějším albemZprávy ze života Romů
13.01.2015„Gipsy Parade“: Terne čhave a Shum Davar v pražském Rock CaféZprávy ze života Romů
10.01.2015Kapela Terne čhave podniká hudební výlety do oblastí, kam se ne každý odvážíO Roma Vakeren
11.05.2009Na Habrovce letos zahrají Parno Graszt i Terne ČhaveZprávy ze života Romů
20.03.2009Kapela Terne čhave získala Anděla za nahrávku More, Love!O Roma Vakeren
20.02.2009More love?!?O Roma Vakeren
13.02.2009Kapela Terne čhave se v letošní sezóně chce věnovat domácím fanouškůmO Roma Vakeren
07.05.2008V Praze bude hudební festival Den Evropy – Společně v rozmanitostiZprávy ze života Romů
20.02.2008Skupina Terne čhave vystoupí v Brně Zprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Horké téma ]=
Skupina Bengas pokřtí své debutové album a výtěžek z koncertu věnuje na pomoc Iráku
"Ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu v pořadu O Roma vakeren právě dozněla písnička skupiny Bengas, a protože je čas, kdy do našeho vysílání pravidelně zveme hosty, dnes mohu zástupce této skupiny přivítat. Je to pan Milan Demeter. Dobrý večer."
Nové album Dža

"Dobrý večer."

"Pane Demetere, jak bychom začali... Nejlépe snad historií. Jak vznikla kapela Bengas? Kdy a kdo k tomu dal podnět?"

"Kapela Bengas vznikla asi před rokem a půl a podnět k tomu jsem trošku dal já. Začínal jsem s kapelou Álom. Potkali jsme se na ulici s Láďou Demeterem - Žabákem, mým kolegou, a řekli jsme si, že bychom mohli něco udělat."

"Jaký styl jste zvolili pro začátek?"

"My vlastně hrajeme muziku všech Romů světa."

"Ve vašem stylu se nachází styl balkánských Romů, maďarských Romů. Je hezké, že hrajete muziku všech Romů celého světa, ale jaký to má úspěch u posluchačů v těchto zeměpisných šířkách?"

"Můžu říct z vlastní zkušenosti, že to úspěch má, že v dnešní době lidé nemají možnost si tuto muziku poslechnout, a právě proto jsme tento styl zvolili."

Bengas

"Jaká hudba zajímá vás osobně nejvíc?"

"Teď momentálně mě zajímá to, co hraje Bengas."

(smích).. Samozřejmě, to je úplně jasné, jinou odpověď jsem v podstatě ani čekat nemohl, ale přece jenom, když zapátráte v paměti, který hudební styl vás zaujal v mládí, který vás ovlivnil?"

"Tak asi hudba z latinskoamerických států."

"Jak jste se k tomuto stylu dostali? Přece jen, Romové hráli tradiční romskou muziku, a najednou přišel Bengas.. A vlastně to byly začátky i v Álomu, kdy ta muzika zněla úplně jinak... Kde jste se inspirovali?"

"Inspirovali jsme se na různých festivalech, kde jsme to slyšeli. Kapela je složena z: Franty Červeňáka, to je rockový kytarista, basista je "funkař", Vláďa Demeter, ten má zase rád muziku z Jugoslávie nebo z Ruska."

"Jak to jde skloubit vyznavače tolika hudebních stylů, kteří se sešli v jedné skupině? Kdo má poslední slovo? Neříkejte mi, že tam nedochází k nějakým názorovým střetům?"

"No to víte, že tam jsou střety, ale vždycky se domluvíme."

"A z toho potom vyvstává vaše muzika... Měli jsem vás možnost slyšet v srpnu loňského roku, kdy jste vystupovali v Praze na Strahovských kolejích. Tam žili převážně Romové z pražské čtvrti Karlína, nejvíce postižené povodněmi. Vaší rodiny se tato živelná pohroma také dotkla?"

"Protože jsem z Karlína a bydlel jsem v přízemí, tak jsem taky přišel o všechno."

"Jak jste se s tím vyrovnali, už je to lepší?"

"Ano, už je to lepší."

"V poslední době je o vás velký zájem. Kde všude vystupujete a jaký koncert měl pro vás osobně velký význam?"

Bengas při koncertu na pražské Štvanici

"Já si myslím, že to bylo v září na Štvanici, na koncertě proti rasismu, tam bylo asi 7000 lidí. To byl pro mě dobrý koncert."

"Většinou každý umělec říká, že na svůj nejlepší koncert a nejlepší reakci publika, i když už má za sebou hodně úspěchů, ještě čeká..... Protože to byste ani nebyl umělec, kdyby jste nečekal ještě víc. Vy máte před sebou, tuším, ve středu příštího týdne křest nového cédéčka, co s tím všechno bude spojeno?"

"My chceme celý výtěžek z koncertu věnovat na pomoc dětem v Iráku, do nemocnic a tak."

"Samozřejmě že tohle je krásný počin. Neovlivnila vás tak trochu v rozhodování loňská pohroma, která postihla Čechy velkou vodou?"

"Taky trošku určitě."

Plakát

"Příští týden, tuším, že ve středu, máte křest nového cédéčka, mělo by to být v klubu Roxy, říkám to tak z hlavy, vy mi to určitě upřesníte. Bude to určitě ve středu a kdo tam všechno vystoupí?"

"První deska kapely Bengas. Je to ve středu a ve spolupráci s Linhartovou nadací, Člověkem v tísni, Musicpage.cz se zúčastní Jaroslav Dušek, Martin Zbrožek. Křtít desku by měla Lenka Dusilová, která tam i vystoupí, dále Black Three, Tshikuna a Tandem plus a další hosté."

"Samá velká jména, na to se publikum může těšit, Roxy jsem řekl dobře, středu jsem také řekl dobře, ještě od kolika hodin to bude?"

"Od 19.00h."

"Včera jsme oslavili svátek Prvního máje, který je také svátkem lásky. Nezapomněli jste na vaše nejbližší, jak jej oslavujete, jak jste ho oslavil?"

"No, (úsměv), vzhledem k tomu, že jsem čerstvě zasnouben, takže jsme samozřejmě šli s přítelkyní pod rozkvetlý strom. (smích)

(smích). "Tak, tohle je samozřejmě příjemná zpráva pro vás, ovšem nevím, jak toto unesou fanynky skupiny Bengas a vás konkrétně. No, ale s tím se už budou muset nějak porvat. Jaké jsou vaše nejbližší plány jako kapely?"

"Teď máme před sebou nějaké zahraniční turné. Měli bychom začít Maďarskem, Slovinskem, potom je tam Německo, Švýcarsko, Švédsko."

"Jak plánujete vystupování na festivalech? Na Khamoru budete?"

"Ano, na Khamoru budeme."

"To můžete slíbit už úplně stoprocentně?"

"Už to máme ve smlouvě, takže 30. května jsme na Khamoru, ale ještě 25. května v Lucerna Music baru, kde Khamoro začíná."

"Milane, my vám moc děkujeme za to, že jste si na nás dnes večer udělal čas. Přejeme vám hodně uměleckých úspěchů, a nakonec i osobních, když jste takto čerstvě zasnouben. Věřím, že jste nebyl u mikrofonu O Roma vakeren naposledy a zase někdy na slyšenou."

"Budu se těšit, nashle."

Další informace o skupině Bengas najdete na jejich nových internetových stránkách www.bengas.com.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Už 15 let hraje svým příznivcům kapela BengasO Roma Vakeren
06.07.2013Milan Bingáč Demeter přichází se sólovým projektem Kamav tutO Roma Vakeren
23.04.2010Skupina Bengas připravuje své třetí albumO Roma Vakeren
20.02.2009ZprávyO Roma Vakeren
09.01.2009O změnách v kapele Bengas a jejich připravovaném albuO Roma Vakeren
23.12.2008Skupina Bengas nahrála vánoční píseňZprávy ze života Romů
22.08.2008Pozvánka na pietní akt a na koncertO Roma Vakeren
19.08.2008Na interkulturním koncertu vystoupí Romové i potomci Sudetských NěmcůZprávy ze života Romů
30.05.2008Z českých skupin na letošním Khamoru vystupovala kapela BengasO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Rozhovor se spisovatelkou Agnesou Horvátovou
Historickým nedostatkem Romů byla absence jejich literatury. Dnes můžeme mít jenom radost z toho, že o tomto problému hovoříme v minulém čase. Romských knih vychází celá řada. Z posledních novinek je to kniha O Velké Ramě a jiné příběhy spisovatelky Agnesy Horvátové. Té se Jana Šustová zeptala, o čem se v knize dočteme....
O Velké Ramě a jiné příběhy

"Je tam trošku čarování, je tam hodně i o vztazích, láska je tam. Všechno je tam."

"Ty příběhy jste si sama vymyslela nebo pramení z romských tradic, z romských pohádek?"

"Jsou to příběhy romské. U nás se to hodně dědilo. Hodně jsem vnímala babičku, od ní jsem hodně čerpala, s ní jsem hodně chodila po vesnicích. Když jsme šly pěšky domů a ona nesla ranec, tak jsme si hodně povídaly. Takže já teď hodně čerpám z ní. Něco je tam i vymyšleného."

A. Horvátová (vpravo) během křtu své knihy na veletrhu Svět knihy

"Můžete mi ještě říct, jak jste se vy sama dostala k psaní literatury?"

"Já už píši dlouho, ještě za komunistů jsme se sestřenicí už psaly. Jenže tehdy nebyla šance to vydávat, nebylo kam, kde, kdo . Nikdo neměl zájem o romskou literaturu, a ještě romsky napsanou. Takže, my jsme hodně vymýšlely, psaly jsme si takové blbosti, básničky. Nebo jsme jedna druhé vyprávěly pohádky a povídky. Není problém to napsat, ale kdo to udělá, kdo to dá dohromady? Já jsem moc ráda, že mi paní Hübschmannová pomohla a jsem jí moc vděčná, protože bez ní by tato knížka nevyšla."

"Vy se věnujete také i jiné umělecké činnosti?"

"Máme tradiční romský folklorní soubor, kde tancujeme, zpíváme. Dřív jsme dělali křtiny, svatbu, pohřeb, všechno v romštině. Vše jsme dělali tak, jak kdysi naší předkové - dědeček, babička. Dneska už jsme rozpůlení, takže již nemůžeme dělat svatbu ani křtiny, protože je nás méně, ale tancování, to provádíme pořád. Takže dále pokračuji tady v Praze s tímto souborem."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
25.04.2003Na veletrhu Svět knihy byla pokřtěna kniha Agnesy HorvátovéO Roma Vakeren
25.04.2003Křest knihy Agnesy Horvátové O Velké Ramě a jiné příběhyFotoaktuality

Dnešní O Roma vakeren je u konce. Naladit si nás můžete i v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - v 19:15.

Příště vám nabídneme informace ze života Romů, do studia pozveme dalšího zajímavého hosta a nebudou chybět ani romské písně...

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vekeren! Romale irinen - ada šuniben predal tumende!

Obsah článku:
Reportáž:  Skupina Terne čhave pokřtila své první album
Horké téma:  Skupina Bengas pokřtí své debutové album a výtěžek z koncertu věnuje na pomoc Iráku
Reportáž:  Rozhovor se spisovatelkou Agnesou Horvátovou

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz