Vyhledávání
8.8.2022
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma Vakeren

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Hin parašťovin, tumen pale šunen romani čib u džanen hoj akanastar tumenca hin emisia predalo Roma. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět také romská hudba.

Kamen te šunen sar o Roma dživen abo nevimata, andal le romengero dživipen? Te ha, ta ačen amenca! Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Peršo amenca džana Olomouciste, kaj oka Roma kurko švecinas oltaris. Amare džuvľija peske kerde manušengero jekhetaniben: Peskera bučaha kamen te pomožinen, kaj te el feder situcia le Romen ka mende.

Nejdříve se společně vydáme do olomouckého chrámu Panny Marie Sněžné, kde mají Romové svůj vlastní oltář s romskou Madonou, přiblížíme vám aktivity Občanského sdružení žen a přátel v Olomouci a setkání zástupců romských organizací....

Paliž tumenge phenaha nevimata andal le romengero dživipen.

Chybět nebudou ani aktuality ze života Romů.

Kamen te dikhen dokumentos Sága Romů, te ha, ta amen tumenge phenaha kaj. Tiž amenca džana andre khangeri pre mša svato. Vinčinaha tumenge pre patraďi u pheneha tumenge save tradicii ľikeren o Roma pre patraďakere inepi.

Ve druhé polovině O Roma vakeren vám přiblížíme vám oslavy velikonočních svátků u Romů a na závěr nám v O Roma vakeren řekne Patrik Kraus velikonoční poselství. Tolik z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jan Mišurec.


=[ Reportáž ]=
V olomouckém chrámu mají Romové vlastní oltář
Od soboty mají Romové v olomouckém chrámu Panny Marie Sněžné svůj vlastní oltář. Na velkou událost spojenou s přednáškami a odpolední mší svatou se sjelo asi 50 Romů z celé republiky. Oltář s romskou Madonou navrhla a vyrobila Lubomíra Oláhová. Co jí k tomu vedlo, a co má oltář představovat, tak to prozradila Radce Kvasničkové z olomoucké redakce Českého rozhlasu.

"Mělo by to lidem připomenout to, co naše tradiční romská rodina má a co naše mladá generace velice často v tom, co prožívá, zapomíná. Zapomíná na to, co je pro nás a u nás u Romů to nejcennější. Je to láska, pochopení, jedním slovem, naše romská "paťiv". Oltář má být symbolem a motivací k tomu, že lze dělat věci, které se zdají být v tuto chvíli nemožné, že to lze dokázat."

Některých zúčastněných jsem se zeptala, co pro ně znamená nový oltář a také velké setkání Romů"

"Pro mě osobně, jednak mi to dává pocit sounáležitosti, dále mě to poskytuje takový určitý pocit hrdosti v rámci romské identity."

"Pro mě to znamená hodně, protože konečně se tady v Olomouci začíná něco dít pro to, aby se Roma poznali, setkali se. Začínají tady žít v nečinnosti. Toto shromáždění bude něco pro ně, něco, co by je mělo dát dohromady a ukázat jim, že je Bůh má rád a aby začali věřit ostatním lidem a nezavírali se doma jenom sami pro sebe.

"Je to velmi krásná událost pro Romy, pro nás všechny. My Romové jsme nábožný národ a když je nám těžko, utíkáme se do kostelíčka, pomodlíme se k Pánubohu, k Panně Marii. Protože pevně věříme Pánubohu, tak věříme v to, co neexistuje, ale zároveň existuje v našich duších a v našich srdcích a v Písmu Svatém - Bibli."

Atmosféra v kostele byla dojímavá, poprvé tam totiž zazněla romská hymna i modlitba.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.09.2013Církve jsou místem, kde soužití Romů a majority funguje dobřeO Roma Vakeren
04.10.2012Unikátní výstava I Romové jsou Boží představí Romy z pohledu křesťanskéhoZprávy ze života Romů
09.09.2012Hergot!: Devla je PánZprávy ze života Romů
06.05.2012Jak evangelíci vnímají zbožnost RomůZprávy ze života Romů
29.09.2006Helena Molnárová z Olomouce se snaží měnit špatnou situaci RomůO Roma Vakeren
30.06.2006Praha přivítá Setkání věřících RomůO Roma Vakeren
17.06.2005Olomoucký magistrát pořádá výtvarnou soutěž pro dětiO Roma Vakeren
03.06.2005V obchůdku Romen se prezentovaly romské řemeslnice a výtvarniceO Roma Vakeren
04.02.2005Sdružení O Del hin drom pořádá romské bohoslužbyO Roma Vakeren
10.09.2004V Jeruzalémě probíhá mezinárodní Mírová konferenceO Roma Vakeren
16.07.2004Většina Romů se hlásí k pravoslavné církvi, tvrdí její kněz David DudášO Roma Vakeren
09.07.2004Víra Romů a jejich vztah k církviO Roma Vakeren
29.08.2003Západočeští věřící uspořádali první romskou pouťO Roma Vakeren
11.07.2003Nové občanské sdružení O Del hin Drom chce pomáhat brněnským RomůmO Roma Vakeren
23.05.2003Pátá celostátní romská pouť v BrněO Roma Vakeren
14.09.2002Romská pouť na Svatém Kopečku u OlomouceFotoaktuality
09.11.2001Proč studovat teologickou fakultu?O Roma Vakeren
03.03.2001Romka z Olomouce vydává první romskou kuchařku v zemiZprávy ze života Romů
26.02.2000Náboženství RomůTradiční život Romů
Co se chystáCo se chystá

=[ Reportáž ]=
Romské organizace chtějí vzájemně lépe spolupracovat
V Olomouci se o víkendu sešli zástupci romských organizací, aby jednali o tom, jak by mohli lépe spolupracovat: Jednání se zúčastnil i Ladislav Danis, kterého oslovila opět Radka Kvasničková.

"Tak, já se jmenuji Danis Ladislav, rodilý Olomoučák. Cítím se být občanem České republiky, jsem Moravák a patřím k romské komunitě."

"Já vím o tom, že se uvažuje, že se romské organizace sjednotí. Vysvětlete, proč je to důležité?"

"Jednak to vyplývá z podstaty toho, co se stalo v 90-tém roce.... Když to řeknu velice jednoduše, tak do 90-tého roku nejenom že jsme byli na okraji společnosti, ale nikdo se nás nikdy na nic neptal. A už vůbec ne na názor. Od 90-tého roku, i v kladu i v záporu, nějak vyplynula sounáležitost žití. Lidé se nás teď ptají na různé informace a pro nás je to nové. Máme potřebu se nejen sdružovat, ale hlavně chceme zvýšit naši sociální úroveň a vzdělanost v romské komunitě."

"Takže myslíte, že bude jednodušší, když budete všichni tahat za jeden provaz?"

"Určitě ano. My se musíme nejen sdružovat v občanské sféře a navzájem se informovat, co, kde, jak můžeme zlepšit, ale i vyvíjet v kladném slova smyslu tlak na společnost, aby nás začala konečně vnímat, jako občany této republiky. Dnes jsme se v Olomouci sešli jednak proto, abychom si shrnuli zkušenosti z neziskového sektoru, z občanských sdružení. Byli tady lidé z Prahy, z olomouckého kraje, v podstatě z celé republiky. Kdybych to nějak měl shrnout, tak jsme se shodli na zkušenostech, které v této společnosti máme, a to je jednak o hlášení se ke komunitě a jednak k občanským právům, která z toho vyplývají."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
29.09.2006Helena Molnárová z Olomouce se snaží měnit špatnou situaci RomůO Roma Vakeren
17.06.2005Olomoucký magistrát pořádá výtvarnou soutěž pro dětiO Roma Vakeren
14.09.2002Romská pouť na Svatém Kopečku u OlomouceFotoaktuality

=[ Reportáž ]=
Občanské sdružení romských žen a přátel pomáhá Romům
V Olomouci zůstaneme i v následujících minutách. Tamní Občanské sdružení romských žen a přátel se snaží aktivně pomáhat Romům. Jejich aktivity tady totiž v poslední době stagnovaly. To vše se snaží romské ženy změnit. S předsedkyní sdružení Helenou Molnárovou si povídala Radka Kvasničková nejprve o tom, jestli se v poslední době nějak změnila situace v romské komunitě.

"Já to cítím v tom, že se věci začínají hýbat. Naše romské organizace v Olomouci se dáváme dohromady, děláme tady aktivity pro děti, což se tady do dnešní doby nedělo. Občanské sdružení, které máme v Olomouci, se dáváme dohromady s "Edukem" a začíná zde terénní práce, která je pro Romy."

"Já vám přeji krásný den, jmenuji se Magdalena Mandátová, jsem členkou poradního sboru a jsem v občanském sdružení romských žen. Pracuji v revizní komisi s paní Molnárovou. Pracuji dobrovolně jako terénní sociální pracovník. Dělám to pro Romy strašně ráda a ze srdce. Moc ráda jim pomáhám, protože někteří sociálně slabší to potřebují. Jedině nám, Romům, se mohou svěřit se svými těžkostmi."

"Jak třeba vypadá vaše terénní práce?"

"Je náročná, ale zároveň krásná, zajímavá a proto to strašně ráda dělám. Je to sice dosti obtížné, ale někdo jim přece pomoct musí."

"Jak jim pomáháte? To chodíte do romských rodina a když vidíte, že jsou na tom špatně, tak uděláte třeba nějakou sbírku nebo jak si to mám představit?"

"My sbírky neděláme, ale teď pan doktor Emil Ščuka a paní Dulejová Marta z Prahy udělali pro romské obyvatele narozené do 9.5 1945, kdy bylo osvobozené Československo, sbírku a chtějí jim finančně vypomoct buď na potraviny nebo na byt, zaplatiti dluh, nebo když si chtějí něco koupit, atp. Co se ale týká nás terénních pracovníků, tak když vejdeme k Romovi, on vidí, že jsem Romka a já mu to potvrdím, řeknu mu, že umím romsky, tak mi rozhodně s důvěrou poví svoje starosti a těžkosti, než kdyby šel za ne-Romem. Má trošku strach, jestli to vyřeší, říká si: "Pochopí mě, nepochopí?" Rom Roma vždycky pochopí, tak proto to strašně chci dělat. Já mám manžela ne-Roma, ale on je moc zlatý člověk, takže mi strašně fandí a pomáhá. (smích)

"Co se vám nejvíc povedlo?"

"Podali jsme projekt pro děti a chceme je vzdělávat, protože ještě nepoznají cizokrajná zvířata. My máme na Kopečku krásnou, velkou, rozšířenou, zoologickou zahradu, takže bychom tam šly s dětmi na nějaký výlet a seznámili je s těmito zvířaty.... aby to byla taková poznávací cesta."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.11.2015Postavení romských žen ve společnosti se měníO Roma Vakeren
21.07.2015Projekt Rom-Act přinesl změnu pro Romky v EUZprávy ze života Romů
11.07.2015Kongres romských žen se zaměřil i na téma Romské ženy a médiaO Roma Vakeren
06.12.2014Jak hodnotí situaci Romů po 25 Emil Ščuka, zakladatel Romské občanské iniciativyO Roma Vakeren
06.11.2009Multikulturní školyO Roma Vakeren
23.10.2009Podpora zaměstnávání romských ženO Roma Vakeren
29.09.2006Helena Molnárová z Olomouce se snaží měnit špatnou situaci RomůO Roma Vakeren
13.01.2006V Praze proběhne Celostátní setkání romských ženO Roma Vakeren
17.06.2005Olomoucký magistrát pořádá výtvarnou soutěž pro dětiO Roma Vakeren
12.03.2005V Pardubicích začíná projekt pomáhající ženám "na okraji"Zprávy ze života Romů
04.03.2005Autorky Memoárů romských žen představily svou novou knihu v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
23.02.2005Představení dvojknihy Memoáry romských ženFotoaktuality
08.08.2004O situaci romských žen informují nové mezinárodní webové stránkyZprávy ze života Romů
23.07.2004Bývalá uprchlice z Bosny a Hercegoviny pracuje v ČR s uprchlíky a romskými ženamiO Roma Vakeren
23.07.2004Týdenní školení romských žen se zaměřovalo na gender a tradiceO Roma Vakeren
14.05.2004Seminář na téma rovnosti žen a mužůO Roma Vakeren
07.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.04.2004Prezident romské unie: Náš problém může v EU ztratit na významuZprávy ze života Romů
29.08.2003Host O Roma vakeren: Marta Hudečková o postavení žen v romské společnostiO Roma Vakeren
18.07.2003Proběhlo setkání tří generací romských ženO Roma Vakeren
13.06.2003Romové diskutovali o vstupu ČR do EUO Roma Vakeren
23.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
16.05.2003Záštitu na festivalem Khamoro přijal i Emil ŠčukaO Roma Vakeren
21.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
07.03.2003Slaví se ještě ve světě Mezinárodní den žen?O Roma Vakeren
07.03.2003Romské ženy se setkaly v ChomutověO Roma Vakeren
21.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
14.02.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.02.2003Horké témaO Roma Vakeren
07.02.2003Sterilizace romských ženO Roma Vakeren
07.02.2003Nelegální sterilizace romských žen na Slovensku?O Roma Vakeren
03.01.2003Mnohé romské děti ze zvláštních škol by mohly navštěvovat základní školyO Roma Vakeren
29.11.2002Konference o zaměstnanosti, vzdělávání a podnikáníO Roma Vakeren
01.11.2002Z ruskou prezidenta přijali ocenění i Milena Hübschmanová a ing. Karel HolomekO Roma Vakeren
01.11.2002Paměti romských ženO Roma Vakeren
14.09.2002Romská pouť na Svatém Kopečku u OlomouceFotoaktuality
21.06.2002Romské ženy chtějí změnit své postavení ve společnostiO Roma Vakeren
21.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.06.2002Ženy a cimbálO Roma Vakeren
07.06.2002ReportážO Roma Vakeren
24.05.2002Elektra nabízí pomoc ženám zneužitým v dětstvíO Roma Vakeren
10.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
03.05.2002V tísni je možné využít služeb České katolické charityO Roma Vakeren
12.04.2002Ženy nemohly tančit kolem lahveO Roma Vakeren
29.03.2002Jiří Macháček zpívá o lásce k romské dívceO Roma Vakeren
15.03.2002Soukromá Romská škola sociálně právní v Kolíně zažila svůj první maturitní plesO Roma Vakeren
18.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.01.2002Dnešním hostem je Emil ŠčukaO Roma Vakeren
09.11.2001Romský parlamentO Roma Vakeren
02.11.2001VsetínO Roma Vakeren
26.10.2001BratislavaO Roma Vakeren
14.09.2001Reakce na tragické události v USAO Roma Vakeren
30.08.2001Britští imigrační úředníci znovu kontrolují na ruzyňském letištiZprávy ze života Romů
30.08.2001Romové pozastavení kontrol vítají, ale situaci to prý neřešíZprávy ze života Romů
03.08.2001Britští imigrační úředníci jsou stále na ruzyňském letištiO Roma Vakeren
24.07.2001Rasová vražda ve Svitavách pobouřila RomyZprávy ze života Romů
06.07.2001Konec školního roku v romské střední škole v KolíněO Roma Vakeren
01.07.2001Do Benešova se na letní školu sjedou mladí Romové ze sedmi státůZprávy ze života Romů
07.05.2001Memorandum o spolupráci s romskou uniíZprávy ze života Romů
04.05.2001PrahaO Roma Vakeren
04.05.2001Vražda Roma v BratislavěO Roma Vakeren
20.04.2001Emil Ščuka vypráví o Mezinárodní konferenci o Romech v IndiiO Roma Vakeren
05.04.2001ProsinecHistorie
28.01.2001Předseda ROI Ščuka vyzval Romy k větší politické aktivitěZprávy ze života Romů
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.200023. ledna 1998O Roma Vakeren
26.02.2000ROI ani Uhl nesouhlasí s Výzvou proti apartheiduZprávy ze života Romů
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
07.01.2000Romové chtějí svého vládního zmocněnceZprávy ze života Romů
18.06.1999Ústečtí zastupitelé potvrdili platnost usnesení o plotu v MatičníZprávy ze života Romů
12.02.1999LányZprávy ze života Romů
31.07.1998PrahaZprávy ze života Romů
10.07.1998PrahaZprávy ze života Romů
27.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.03.1998PardubiceZprávy ze života Romů
20.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.02.1998LiberecAktuality
20.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
16.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
21.11.1997PrahaZprávy ze života Romů

=[ Zprávy ]=

Romové by mohli žít společně s lidmi jiných národností v Městečkách soužití v severních Čechách. Na území Libereckého a Ústeckého kraje by měla vzniknout tři tato městečka. Odborníci považují za nezbytné, aby Romové před přestěhováním do Městečka soužití absolvovali rekvalifikaci. V Městečku soužití by měla být mateřská škola a víceleté gymnázium.

Mezi vítězi Romské literární ceny se umístili i dva romští autoři z České republiky. Výsledky soutěže vyhlásila v Budapešti nadace Open Society Institute. Na slavnostním ceremoniálu bylo předáno ocenění celkem osmi romským spisovatelům ze střední a východní Evropy. Hlavní ceny jsou spojeny s odměnou ve výši 5000 amerických dolarů. Dva autoři z České republiky získali zvláštní ceny za beletrii, a tím také odměnou ve výši jednoho tisíce dolarů.

Obvodní soud pro Prahu 8 dnes projednával kauzu romského studenta Marka Poláka, kterého loni v Praze napadli čtyři mladíci. Polák během líčení označil tři z obžalovaných za útočníky. Čtvrtý souhlasil s tím, aby se hlavní líčení konalo v jeho nepřítomnosti. Obžalovaní měli napadeného častovat rasistickými nadávkami, bili ho pěstmi a kopali ho těžkými botami. Incident ukončila náhodně projíždějící hlídka policistů, kteří je zadrželi. Napadený utrpěl otřes mozku, tržnou ránu na temeni hlavy a četné zhmožděniny po celém těle.

Počet rasově motivovaných zločinů na Slovensku prudce stoupl. Zatímco policejní statistiky v roce 2001 zaznamenaly 40 trestných činů tohoto druhu, loni jich bylo již 109. Takový nárůst může být však vysvětlen i větší všímavostí policie, v minulosti kritizované občanskými aktivisty za údajnou benevolenci vůči extremistickým skupinám. Objasněnost rasově motivovaných zločinů se loni pohybovala kolem 70 procent.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
26.05.2012Příběh z cyklu Národnost v pubertě: Jak byla Jitka chudáO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
21.03.2012Stínová zpráva o stavu rasismu v EvropěZprávy ze života Romů
08.10.2011Ústí nad Labem se připravuje na první protestní pochod městemZprávy ze života Romů
02.10.2011Obyvatelé Varnsdorfu demonstrovali v PrazeZprávy ze života Romů
02.10.2011Kvůli demonstracím na Šluknovsku budou v pohotovosti stovky policistůZprávy ze života Romů
02.10.2011Účast na protestech v Rumburku a Varnsdorfu byla slabáZprávy ze života Romů
02.10.2011Policisté varují před posilováním extrémní pravice v ČeskuZprávy ze života Romů
01.10.2011Lidé z Varnsdorfu se sešli před Úřadem vládyZprávy ze života Romů
30.09.2011Varnsdorf IV: romské děti se ve speciálních školách učí základním návykůmZprávy ze života Romů
29.09.2011Varnsdorf: v romské ubytovně provozuje město i nízkoprahový klub pro dětiZprávy ze života Romů
28.09.2011Varnsdorf zastavil privatizaci městských bytůZprávy ze života Romů
24.09.2011S Romanem Tišerem o situaci Romů u násO Roma Vakeren
22.09.2011Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnciZprávy ze života Romů
20.09.2011Šluknovsko dostalo stovku míst veřejně prospěšných pracíZprávy ze života Romů
17.09.2011Situace na Šluknovsku pohledem právničky Kláry SamkovéO Roma Vakeren
29.08.2011Na Šluknovsku je po demonstracích klid, napětí však nepolevujeZprávy ze života Romů
24.08.2011Těžkooděnci mají přinést klidZprávy ze života Romů
14.07.2011Soud žháře z Býchor, kteří ohrozili romskou rodinu, do vazby neposlalZprávy ze života Romů
22.03.2011Vyšla Stínová zpráva o rasismu v Evropě 2009/2010Zprávy ze života Romů
20.10.2010Žháři z Vítkova dostali výjimečné trestyZprávy ze života Romů
18.04.2010Centrem Prahy projde pochod proti rasismu a antisemitismuZprávy ze života Romů
13.04.2010Fedor Gál: jinakost je hezká, má vůni, chuť, barvu...Zprávy ze života Romů
16.03.2010Útok zápalnou lahví ohrozil romskou rodinu v OstravěZprávy ze života Romů
06.11.2009Extremistická organizace na jihu Čech údajně chystala teroristické útokyZprávy ze života Romů
19.10.2009V Praze se uskuteční akce Ženy proti rasismuZprávy ze života Romů
09.10.2009V Praze bude manifestace Ženy proti rasismuO Roma Vakeren
23.06.2009Hledají své místo na slunci?Zprávy ze života Romů
23.05.2009Extrémismus: Dlouhé zrání, hořké plodyZprávy ze života Romů
22.05.2009„Hlasy“ obětí rasové diskriminaceO Roma Vakeren
21.05.2009Kampaň před eurovolbami začala rasistickým skandálemZprávy ze života Romů
21.05.2009Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
24.04.2009Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
24.04.2009Romové budou 3. května demonstrovat proti sílícímu extremismuZprávy ze života Romů
25.11.2008Extremisté sázejí na nespokojenostZprávy ze života Romů
14.03.2008V rámci Evropského týdne proti rasismu proběhne řada zajímavých akcí O Roma Vakeren
23.05.2007AI: Rasismus a policejní násilí jsou tradiční problémy ČeskaZprávy ze života Romů
07.04.2007Jak v USA bojovali proti diskriminaci AfroameričanůO Roma Vakeren
23.03.2007Na 21. března připadá Mezinárodní den pro odstranění rasismuO Roma Vakeren
23.03.2007Romští studenti narazili na problémy při rozdávání letáků proti rasismuO Roma Vakeren
19.01.2007Vyšla zpráva o stavu rasismu, xenofobie a antisemitismu v ČRO Roma Vakeren
29.11.2006Rasismu v Česku ubývá, cituje MfD ze zprávy EUZprávy ze života Romů
08.09.2006"Otevřenost menšinám obohacuje" je heslem nové vládní kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
02.02.2006V zábavné show premiéra Paroubka zazněly vtipy o RomechZprávy ze života Romů
02.02.2006Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
18.11.2005Odpor slovenské veřejnosti proti neonacismu stoupáO Roma Vakeren
18.11.2005V České republice lidé vystupují proti neonacismuO Roma Vakeren
18.11.2005Letošní vládní protirasistické kampani propůčily tvář známé osobnostiO Roma Vakeren
09.11.2005Vládní kampaň proti rasismu ukazuje úspěšné příslušníky menšinZprávy ze života Romů
14.10.2005Organizace Tolerance a občanská společnost monitoruje rasově motivované trestné činyO Roma Vakeren
19.08.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.04.2005Policie: Skinheadi v Zákupech napadli romskou rodinuZprávy ze života Romů
04.03.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.07.2004Televize: V Brně někdo zaútočil zápalnými lahvemi na RomyZprávy ze života Romů
02.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.06.2004Útočník z Jeseníku půjde do vězeníO Roma Vakeren
18.06.2004V létě bude probíhat kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
11.06.2004Jesenický útočník vyvázl s podmínkouO Roma Vakeren
14.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.05.2004Kultura v Ústí nad LabemO Roma Vakeren
06.05.2004Romové mají svůj parlament, prvním předsedou se stal Milan ŠčukaZprávy ze života Romů
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.04.2004Třem pětinám středoškoláků by vadilo žít s Romem či RomkouZprávy ze života Romů
26.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004Rasové útoky v Jeseníku pokračujíO Roma Vakeren
30.01.2004Pachatelé útoku na romské manžele z Jeseníku opět stanou před soudemO Roma Vakeren
30.01.2004Ultrapravicová scéna v České republiceO Roma Vakeren
24.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
24.01.2004Kauza rasového útoku na romský pár v Jeseníku dále pokračujeO Roma Vakeren
05.01.2004Okresní soud v Jeseníku začal 5. ledna projednávat kauzu trojice mladíků, kteří podle obžaloby napadli a zranili manžele ŽigovyFotoaktuality
02.01.2004Nejdůležitější události roku 2003 hodnotí sociolog Fedor GálO Roma Vakeren
03.10.2003Projekt "Cože. Já a rasista?" má pomoci odstranit rasismus ze školO Roma Vakeren
22.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003Lékař napsal hanlivý článek o RomechO Roma Vakeren
27.06.2003Zprávy O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.06.2003Proces s mladíky podezřelými z rasově motivovaného napadení osmnáctiletého RomaFotoaktuality
23.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
26.02.2003Policisty, kteří zbili Roma, čekal soudFotoaktuality
17.02.2003Muži, kteří napadli skupinu Romů, stanuli před soudemFotoaktuality
11.02.2003Odsouzeni za výtržnictví a rasistické nadávky vůči RomůmFotoaktuality
31.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
24.01.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.01.2003Skončil třetí ročník Kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.11.2002Další oběť skinůO Roma Vakeren
01.11.2002Výrostci napadli romského studentaO Roma Vakeren
01.11.2002Zmocněnec ministra vnitraO Roma Vakeren
01.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.11.2002Je důležité poznat kulturu příslušníků jiných menšinO Roma Vakeren
01.11.2002Romové obviněni za rasově motivovaný útokFotoaktuality
28.10.2002Útok na sedmnáctiletého romského mladíkaFotoaktuality
25.10.2002Slovenská občanská iniciativa Ľudia proti rasizmuO Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
18.10.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.09.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.09.2002Svědecká výpověďO Roma Vakeren
23.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002Ředitel sdružení Dženo Ivan Veselý o aktuální situaci Romů v ČRO Roma Vakeren
26.07.2002OstravaO Roma Vakeren
12.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
24.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
17.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
03.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
29.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
08.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.03.2002Co vytýká Milan Knížák RomůmO Roma Vakeren
15.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.02.2002Právní poradnaO Roma Vakeren
08.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
18.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.12.2001New YorkO Roma Vakeren
23.11.2001OstravaO Roma Vakeren
05.10.2001BrnoO Roma Vakeren
14.09.2001Soud potvrdil trest mladíkovi, který je podezřelý z vraždy RomaZprávy ze života Romů
07.09.2001Praha / DurbanO Roma Vakeren
30.08.2001Ministr Gross chce razantněji bojovat proti rasově motivované kriminalitěZprávy ze života Romů
24.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
17.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
03.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
27.07.2001ZprávyO Roma Vakeren
27.07.2001Český tisk o vraždě Oty AbsolonaO Roma Vakeren
27.07.2001Rasově motivovaná vražda svitavského RomaO Roma Vakeren
25.07.2001Amnesty International kritizuje rasismus v ČeskuZprávy ze života Romů
25.07.2001Pozůstalí po zavražděném Romovi si nepřejí na pohřbu politikyZprávy ze života Romů
25.07.2001Vláda musí dát najevo, že bere rasistické zločiny vážněZprávy ze života Romů
24.07.2001Ligu etnických menšin znepokojuje rostoucí rasismus a lhostejnostZprávy ze života Romů
24.07.2001Rasová vražda ve Svitavách pobouřila RomyZprávy ze života Romů
16.07.2001V roce 2000 přibylo v ČR extremismuZprávy ze života Romů
13.07.2001SlovenskoO Roma Vakeren
13.07.2001Na Slovensku za zvláštních okolností zemřel RomO Roma Vakeren
06.07.2001LondýnO Roma Vakeren
03.06.2001Podle Giňi došlo v ČR k podcenění projevů extremismuZprávy ze života Romů
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
11.05.2001OlomoucO Roma Vakeren
04.05.2001Vzrůstající rasismus a xenofobieO Roma Vakeren
04.05.2001Vražda Roma v BratislavěO Roma Vakeren
05.04.2001ÚnorHistorie
05.04.2001ListopadHistorie
06.12.2000Studenti po kampani proti rasismu zmírnili své postoje k RomůmZprávy ze života Romů
18.11.2000Demonstrace Republikánské mládeže v Orlové skončila bez incidentůZprávy ze života Romů
09.07.2000Prostějované vyzvali v petici radnici, aby zasáhla proti RomůmZprávy ze života Romů
04.07.2000Soud poslal do vězení Romy za výtržnosti s rasovým motivemZprávy ze života Romů
11.06.2000Skončily Jízdy toleranceZprávy ze života Romů
11.06.2000Předličtí obyvatelé nechtějí početnou romskou rodinu z Nové PakyZprávy ze života Romů
11.06.2000Nova: Skinheadi napadli v Orlové na Karvinsku romskou rodinuZprávy ze života Romů
05.05.2000Podle Amnesty International Romové nemají v České republice před útoky dostatečnou ochranuZprávy ze života Romů
05.05.2000Zpráva o stavu lidských práv v České republice v roce 1999Zprávy ze života Romů
05.05.2000Policie: Romský aktivista nedoložil obvinění na adresu policieZprávy ze života Romů
16.03.2000Policie ukončila dokazování útoku skinheadů na romskou zábavuZprávy ze života Romů
14.03.2000Žádost Romů o finanční kompenzaci za emigraci je prý poslední možnost řešení situace RomůZprávy ze života Romů
29.02.2000Romové ze západní Čech chtějí peníze na emigraciZprávy ze života Romů
28.02.2000Neznámý autor šíří počítačovou hru "Boj za práva bílé rasy"Zprávy ze života Romů
26.02.2000HistorieHistorie
26.02.2000ListopadHistorie
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
26.02.2000Zpráva Ministerstva zahraničí USA za rok 1993Historie
26.02.2000Zpráva Českého Helsinského Výboru za rok 1994Historie
26.02.2000ROK 1995Historie
26.02.2000ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANČÍ USA ZA ROK 1995Historie
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000ROK 1996Historie
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000Uplynul jeden rok od vraždy sudánského studentaHistorie
26.02.2000Nezakazujme vyholenceRasismus
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000Naše vlastní vinaRasismus
26.02.2000Situace Romů v ČR se podle Karla Holomka od roku 1989 zhoršilaZprávy ze života Romů
26.02.2000Vteřina smrti, minuta tichaRasismus
26.02.2000Romové v České republice - cizinci ve vlastní zemiRacism and Discrimination
26.02.2000Romové protestující v Matiční vidí východisko v emigraciZprávy ze života Romů
26.02.2000Podcenili jsme nebezpečí ničivého démonaRasismus
26.02.2000Plzeňské podniky nevpustily na své diskotéky romské studentkyZprávy ze života Romů
26.02.2000V Žatci zaznamenali hromadný odchod Romů do zahraničíZprávy ze života Romů
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Policisté diskutovali o potírání rasismu i o plotu v MatičníZprávy ze života Romů
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Eva ŠotolováAnketa
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000ČervenHistorie
26.02.2000Odchod Romu do KanadyHistorie
26.02.2000Česká republika podle amerického ministerstva zahraničí v zásadě lidská práva dodržujeZprávy ze života Romů
23.02.2000Odborníci Rady Evropy na romskou problematiku ocenili ÚstíZprávy ze života Romů
16.02.2000Skinheadi z Orlové byli odsouzeniZprávy ze života Romů
11.02.2000Rasově diskriminovaní zřejmě dostanou novou možnost obranyZprávy ze života Romů
09.02.2000Vyšetřovatel obvinil čtveřici Romů z rasově motivovaného útokuZprávy ze života Romů
28.01.2000Češi mají sklony k rasismu, ale považují se za tolerantní národZprávy ze života Romů
25.01.2000Vláda organizuje kampaň proti rasismuAktuality
19.01.2000Stále více lidí je stíháno za rasově motivované činyZprávy ze života Romů
29.12.1999Prezident Václav Havel zastavil trestní stíhání obyvatelky Matiční uliceZprávy ze života Romů
08.12.1999Tři mladíci podle soudu Romům v Krnově byt nezapáliliZprávy ze života Romů
24.08.1999Redaktor podal trestní oznámení na skiny a pardubického primátoraZprávy ze života Romů
15.08.1999Vládní úředníci: rasistický útlak vůči Romům v Chomutově nebylZprávy ze života Romů
29.05.1999Předseda Helsinského výboru amerického Kongresu ocenil postoj vlády ČR k plotu v Matiční uliciZprávy ze života Romů
16.05.1999Shattuck: České soudy nedostatečně trestají útoky na RomyZprávy ze života Romů
15.05.1999Na domech Romů na Prostějovsku se znovu objevila rasistická heslaZprávy ze života Romů
01.05.1999Uhl vládě předložil koncepci boje proti rasistickým organizacímZprávy ze života Romů
19.03.1999Ženevský výbor očekává, že vláda vyřeší problém Matiční uliceZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
03.03.1999Vlastenecká liga tvrdí, že nepatří ke skinheadskému hnutíZprávy ze života Romů
01.03.1999ČR dodržuje lidská práva, problémy jsou s romskou menšinouZprávy ze života Romů
12.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
29.01.1999OlomoucZprávy ze života Romů
18.12.1998HodonínZprávy ze života Romů
18.12.1998KolínZprávy ze života Romů
04.12.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
27.11.1998Skinheadi napadli hluchoněmého RomaZprávy ze života Romů
20.11.1998KarvináZprávy ze života Romů
20.11.1998BrnoZprávy ze života Romů
20.11.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.11.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.11.1998RokycanyZprávy ze života Romů
06.11.1998KarvináZprávy ze života Romů
16.10.1998PrahaZprávy ze života Romů
09.10.1998TáborZprávy ze života Romů
18.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
18.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
04.09.1998TáborZprávy ze života Romů
10.07.1998PardubiceZprávy ze života Romů
03.07.1998BrnoZprávy ze života Romů
26.06.1998ŠumperkZprávy ze života Romů
19.06.1998HRADEC KRÁLOVÉZprávy ze života Romů
12.06.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
12.06.1998Podle ministra Mlynáře není Česká republika rájem rasistůZprávy ze života Romů
12.06.1998Evropská unie a dodržování lidských práv v České republiceZprávy ze života Romů
12.06.1998BruselAktuality
29.05.1998ZpravyZprávy ze života Romů
22.05.1998OrlováZprávy ze života Romů
15.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
15.05.1998Nový BorZprávy ze života Romů
15.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
15.05.1998OrlováZprávy ze života Romů
08.05.1998Republikánský billboard vyvolal pohoršeníZprávy ze života Romů
08.05.1998Ulice Krnova obývané Romy budou střežit policejní kameryZprávy ze života Romů
08.05.1998Vydavateli rasistického časopisu hrozí vězeníZprávy ze života Romů
05.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
05.05.1998PařížZprávy ze života Romů
24.04.1998ZlínZprávy ze života Romů
03.04.1998Žďár nad SázavouZprávy ze života Romů
27.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
27.03.1998TrutnovZprávy ze života Romů
20.03.1998BrnoZprávy ze života Romů
13.03.1998Jablonec nad NisouZprávy ze života Romů
13.03.1998OstravaZprávy ze života Romů
13.03.1998VídeňZprávy ze života Romů
06.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.03.1998Moravská TřebováZprávy ze života Romů
27.02.1998Podle romských aktivistů má stát podpořit emigraci RomůAktuality
20.02.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality
06.02.1998KrnovZprávy ze života Romů
06.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
23.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
23.01.1998KrnovZprávy ze života Romů
20.01.1998VrchlabiZprávy ze života Romů
16.01.1998StockholmZprávy ze života Romů
05.12.1997PrahaZprávy ze života Romů
05.12.1997OpavaZprávy ze života Romů
05.12.1997KlagenfurtZprávy ze života Romů
24.10.1997StahlavyZprávy ze života Romů
17.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
17.10.1997BrnoZprávy ze života Romů
17.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
25.09.1997DomazliceZprávy ze života Romů
18.09.1997Usti nad LabemZprávy ze života Romů
18.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
01.09.1997Projekt Tolerance: Kampaň proti předsudkům vůči Romům v roce 1997Kampaně proti rasismu
14.08.1997Rasová nesnášenlivost může být překážkou v cestě do EUAktuality
14.08.1997Skinhead napadl ve Svitavách RomaAktuality
01.08.1997PrahaAktuality
14.07.1997Rasová nesnášenlivost a tolerance fašismu prý může zkomplikovat ČR vstup do EUZprávy ze života Romů
14.07.1997SvitavyZprávy ze života Romů
11.07.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů
03.07.1997PrahaZprávy ze života Romů
FotografieFotografie

=[ Reportáž ]=
Olaští Romové se během Velikonoc obdarovávají zlatem
Oslavy Velikonoc jsou důležitou součástí naší kultury. Ale ne všichni Romové při oslavách těchto svátků dodržují stejné tradice. Například Olašští Romové se při oslavách Velikonoc obdarovávají zlatem, neboť má pro ně nesmírnou hodnotu, protože jako kočovný národ nemohli investovat svůj majetek do nepřenosných věcí, a tak své jmění ukládali do zlata. Olašský Rom věří, že zlaté šperky, které má na sobě, jej uchrání před nemocí. Martina Holubová se zeptala na jejich velikonoční tradice Marie Husárové.

"My velikonoční tradice dodržujeme úplně stejně jako Češi. Máme je jen odlišné v tom, že u nás kluci nechodí koledovat, nechodí s pomlázkou, ale předáváme si dárky."

"Jaké dárky si předáváte?"

"No, většinou je to zlato nebo peníze. U starších, dospělých, jako u rodičů je to spíš to zlato a u dětí spíš ty peníze."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
21.03.2015Velikonoční svátky v rodině Milana GunáraO Roma Vakeren
19.04.2014Velikonoce a dnešní doba pohledem kardinála Dominika DukyO Roma Vakeren
19.04.2014Velikonoce u Romů: koledování, hudba, polévání vodou i usmiřováníO Roma Vakeren
12.04.2014Velikonoce českých a slovenských Romů ve vzpomínkách Ladislava GoralaO Roma Vakeren
30.03.2013Velikonoce jsou pro Vojtěch Vágaie nejdůležitějším bodem celého rokuO Roma Vakeren
20.11.2012Ostrou hádku znepřátelených romských klanů v budově soudu vyřešila až policieZprávy ze života Romů
27.10.2012Jak vypadá svatba u olašských RomůO Roma Vakeren
17.09.2011Soud u olašských RomůO Roma Vakeren
10.09.2011Tradiční svatba v podání olašských RomůO Roma Vakeren
23.04.2011Jak slaví Velikonoce Romové v Rokycanech a na východním SlovenskuO Roma Vakeren
29.01.2011Jazyk olašských RomůO Roma Vakeren
14.08.2009Olašští Romové v ČeskuO Roma Vakeren
31.07.2009Olašští Romové si stále udržují své tradiceO Roma Vakeren
14.04.2006Rozhovor s řeckokatolickým biskupem Ladislavem HučkemO Roma Vakeren
25.03.2005K romským Velikonocům patří goja, holubki a spousta vodyO Roma Vakeren
31.10.2003Olašští Romové se rozloučili se svým baronemO Roma Vakeren
06.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
19.07.2002Hudba olašských RomůO Roma Vakeren
28.06.2002Historie, zvykyO Roma Vakeren
14.06.2002Vztahy mezi mužem a ženou u olašských RomůO Roma Vakeren
29.03.2002Velikonoce u RomůO Roma Vakeren
08.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
18.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
23.11.2001OstravaO Roma Vakeren
14.09.2001PrahaO Roma Vakeren
07.09.2001Novým králem olašských Romů v Česku se stal Jan Horvátko z BrnaZprávy ze života Romů
31.08.2001Olaští Romové zvolili svého králeO Roma Vakeren
30.08.2001Olaští Romové mají nového králeZprávy ze života Romů
30.08.2001Olaští Romové chtějí ve středu v Ostravě zvolit nového králeZprávy ze života Romů
24.08.2001Jak žijí Olašští Romové?O Roma Vakeren
13.04.2001Velikonoce u RomůO Roma Vakeren
26.02.2000Projekt "Olašská rodina"Prevence kriminality
20.08.1999V Ostravě zemřel král olašských RomůZprávy ze života Romů
16.05.1999V Praze se konal seminář věnovaný romské kultuřeZprávy ze života Romů
Co se říká o romské hudběHudba

=[ Reportáž ]=
Velikonoce u Sinti Romů
V České republice, zejména na severu Čech žijí také Sinti Romové. Mezi základní rozdíly, kterými se liší od ostatních Romů je jejich dialekt. Ten obsahuje především převzaté německé výrazy. Sinti Romové se mimo jiné odlišují i tím, že jiným způsobem oslavují Velikonoce. Martině Holubové to v následujícím rozhovoru potvrdil Patrik Kraus.

"Sintí Roma velikonoční svátky a s tím spojené tradice dodržují. Ústřední postavou je vždycky Ježíš Kristus. Jsme velmi věřící. Na Velký pátek naše ženy navštěvují kostel, oblékají se do černého jako při pohřbu a k božímu hrobu, kde je uložena socha mrtvého Ježíše kladou květiny. Pláčí nad mrtvým Kristem. Tento den se nejí ani nepije."

"Připravujete se na ně nějak zvlášť předem?"

"Tak normálně. Já si pamatuji z dětství, že mi babička těsně před Velikonocemi vyprávěla různé příběhy z Kristova života, jakési apokryfy. Zpívala nám, sešla se rodina. Protože jsme hudebnická rodina, hrálo se, a tak se vzpomínalo právě na Velikonoce. Velikonoce jsou pro nás veliké svátky, větší než Vánoce. Jsou to svátky života, rodiny, kterou velmi ctíme a v neposlední řadě jsou Velikonoce pro nás důležité tím, že Kristus vstal z mrtvých. Prožíváme to asi tak, jakoby nám z rodiny někdo zemřel a za několik dní vstal z mrtvých, proto se velmi radujeme."

"Jak to u vás doma vypadá o Božím hodu velikonočním?"

"Boží hod velikonoční, den kdy Kristus vstal z mrtvých, prožíváme velmi radostně. Od rána se peče, smaží, vaří, samozřejmě speciality z naší kuchyně. Především tedy skopové maso, ryby, kuře se zeleninou, nepřeberné množství sladkostí. Jídlo, podobně jako Židé, rozdělujeme na čisté a nečisté. Sejde se opět rodina, hraje se, zpívá se, slaví se až do večera."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
21.03.2015Velikonoční svátky v rodině Milana GunáraO Roma Vakeren
19.04.2014Velikonoce a dnešní doba pohledem kardinála Dominika DukyO Roma Vakeren
19.04.2014Velikonoce u Romů: koledování, hudba, polévání vodou i usmiřováníO Roma Vakeren
12.04.2014Velikonoce českých a slovenských Romů ve vzpomínkách Ladislava GoralaO Roma Vakeren
30.03.2013Velikonoce jsou pro Vojtěch Vágaie nejdůležitějším bodem celého rokuO Roma Vakeren
23.04.2011Jak slaví Velikonoce Romové v Rokycanech a na východním SlovenskuO Roma Vakeren
14.04.2006Rozhovor s řeckokatolickým biskupem Ladislavem HučkemO Roma Vakeren
25.03.2005K romským Velikonocům patří goja, holubki a spousta vodyO Roma Vakeren
29.12.2004Ustavit a registrovat se chce nezávislá církev českých RomůZprávy ze života Romů
27.12.2004Kraus se podle církve vydával za kněze, nyní chce vlastní církevZprávy ze života Romů
14.05.2004Lety u PískuO Roma Vakeren
19.12.2003Sváteční slovoO Roma Vakeren
13.06.2003Postřehy o životě Romů v zemích EUO Roma Vakeren
12.07.2002Romové -SintíO Roma Vakeren
29.03.2002Velikonoce u RomůO Roma Vakeren
13.04.2001Velikonoce u RomůO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Velikonoční poselství
Během slavnostní bohoslužby v kostele svatého Václava v Praze jsme oslovili Patrika Krause a požádali ho o velikonoční poselství pro naše posluchače.
Kříž v kostele sv. Vavřince na Petříně v Praze

V tyto dny si budeme připomínat umučení Ježíše Krista, který zemřel za naše hříchy, a jeho slavné vzkříšení, kterým nám otevřel nebe.

"Neboť tak Bůh miloval svět, že syna svého jednorozeného za nás dal, aby každý, kdo uvěří v něho, nezahynul, ale měl s ním život věčný v nebi."

Bratři a setry, Romale, přeji a vyprošuji vám co nejpožehnanější svátky velikonoční, radost ze vzkříšeného Krista. My Romové máme Boha v srdci, proto ať vzkříšený Kristus, náš život, naše naděje zůstává stále ve vašich srdcích. V srdcích, která jsou veliká a plná lásky."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
21.03.2015Velikonoční svátky v rodině Milana GunáraO Roma Vakeren
19.04.2014Velikonoce a dnešní doba pohledem kardinála Dominika DukyO Roma Vakeren
19.04.2014Velikonoce u Romů: koledování, hudba, polévání vodou i usmiřováníO Roma Vakeren
12.04.2014Velikonoce českých a slovenských Romů ve vzpomínkách Ladislava GoralaO Roma Vakeren
30.03.2013Velikonoce jsou pro Vojtěch Vágaie nejdůležitějším bodem celého rokuO Roma Vakeren
23.04.2011Jak slaví Velikonoce Romové v Rokycanech a na východním SlovenskuO Roma Vakeren
14.04.2006Rozhovor s řeckokatolickým biskupem Ladislavem HučkemO Roma Vakeren
25.03.2005K romským Velikonocům patří goja, holubki a spousta vodyO Roma Vakeren
29.12.2004Ustavit a registrovat se chce nezávislá církev českých RomůZprávy ze života Romů
27.12.2004Kraus se podle církve vydával za kněze, nyní chce vlastní církevZprávy ze života Romů
14.05.2004Lety u PískuO Roma Vakeren
19.12.2003Sváteční slovoO Roma Vakeren
29.03.2002Velikonoce u RomůO Roma Vakeren
13.04.2001Velikonoce u RomůO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
V Praze se bude promítat dokument Sága Romů
Na závěr našeho pořadu si vás dovolujeme pozvat do pražské kavárny Marathon na tématický večer věnovaný dokumentu, který nese název: Sága Romů. Režisérem je Robert Sedláček. Za organizátorkou této projekce - Darinou Batyovou ze sdružení Athinganoi se vydala Helena Poláková.

"O čem je dokument Sága Romů?"

"Dokument Sága Romů je o vývoji soužití mezi minoritou a majoritou v období let 1950 až 2000."

"Proč jste si vybrali právě toto téma?"

"Protože si myslím, že je to velice zajímavé téma, protože se to v rámci tematických večerů, které pořádáme v projektu Romaversitas.cz, hodí."

"Po projekci by měla následovat diskuse. Koho jste si pozvali?"

"My jsme si pozvali režiséra tohoto dokumentu Roberta Sedláčka a potom asistenta režie Richarda Samka."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
10.10.2008Studenti získali informace o životě a možnostech mladých Romů v EUO Roma Vakeren
29.03.2007Program oslav Mezinárodního dne Romů 2007 v PrazeZprávy ze života Romů
07.01.2007Sdružení Athinganoi se zaměřuje na vzděláváníO Roma Vakeren
06.10.2006Do základních škol přicházejí Výukové záložky a skládačkyO Roma Vakeren
01.09.2006Sdružení Athinganoi připravilo kurzy angličtiny a práce na počítačiO Roma Vakeren
16.06.2006Pražské sdružení Athinganoi nabídne bezplatné kurzy romštinyO Roma Vakeren
24.03.2006Sdružení Athinganoi realizovalo projekt Politický výcvikO Roma Vakeren
09.09.2005Romští studenti by uvítali antidiskriminační zákonO Roma Vakeren
22.04.2005Představujeme Gabrielu Hrabaňovou a Ivetu Kenety ze sdružení AthinganoiO Roma Vakeren
06.04.2005Festival seznamuje s romskou kulturou i historiíZprávy ze života Romů
09.07.2004Víra Romů a jejich vztah k církviO Roma Vakeren
25.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.04.2004Chceme se tu cítit jako doma, prohlašují Rómové ze sdružení AthinganoiZprávy ze života Romů
09.04.2004Čeští Romové se mohou zapojit do mezinárodního projektu desetiletí rozvoje RomůO Roma Vakeren
08.04.2004Romové v Praze zasadili strom symbolizující menšinyZprávy ze života Romů
02.04.2004Zasazení stromu bude symbolizovat zapuštění kořenů národnostních menšin žijících v ČRO Roma Vakeren
05.03.2004Občanské sdružení Athinganoi pořádá kurz anglické konverzaceO Roma Vakeren
24.01.2004Pro romské studenty jsou připraveny přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na vysoké školyO Roma Vakeren
24.10.2003Tématické večery s Občanským sdružením AthinganoiO Roma Vakeren
26.09.2003V pražském paláci YMCA se bude promítat film Grofo o problematice drogO Roma Vakeren
15.08.2003V rámci tematického večera o Romech se bude promítat film Černá kočka, bílý kocourO Roma Vakeren
28.03.2003V pražské kavárně se lidé dozvídali zajímavosti z historie RomůO Roma Vakeren
14.02.2003Rom nebo cikán?O Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
29.03.2002Členové sdružení AthinganoiO Roma Vakeren
07.12.2001ZprávyO Roma Vakeren
05.10.2001Romské studentské informační centrumO Roma Vakeren
18.09.2001Pomoc proti diskriminaci nabízí právní příručka romského sdruženíZprávy ze života Romů
04.06.2001Dokument Roberta Sedláčka Sága RomůO Roma Vakeren
06.04.2001Dokument Roberta Sedláčka Sága RomůO Roma Vakeren

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - v 19:15.

Příště vám nabídneme informace ze života Romů, do studia pozveme dalšího zajímavého hosta a nebudou chybět ani romské písně.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vekeren! Romale irinen - ada šuniben predal tumende!

Romale but Bacht te sasťipen. Ačhen Devleha!

Obsah článku:
Reportáž:  V olomouckém chrámu mají Romové vlastní oltář
Reportáž:  Romské organizace chtějí vzájemně lépe spolupracovat
Reportáž:  Občanské sdružení romských žen a přátel pomáhá Romům
Zprávy: 
Reportáž:  Olaští Romové se během Velikonoc obdarovávají zlatem
Reportáž:  Velikonoce u Sinti Romů
Reportáž:  Velikonoční poselství
Reportáž:  V Praze se bude promítat dokument Sága Romů
Reportáž: 

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2022
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz