Vyhledávání
28.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma Vakeren

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Hin parašťovin, tumen pale šunen romani čib u džanen hoj akanastar tumenca hin emisia predalo Roma. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět také romská hudba.

Kamen te šunen sar o Roma dživen abo nevimata, andal le romengero dživipen? Te ha, ta ačen amenca! Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Peršo amenca džana Olomouciste, kaj oka Roma kurko švecinas oltaris. Amare džuvľija peske kerde manušengero jekhetaniben: Peskera bučaha kamen te pomožinen, kaj te el feder situcia le Romen ka mende.

Nejdříve se společně vydáme do olomouckého chrámu Panny Marie Sněžné, kde mají Romové svůj vlastní oltář s romskou Madonou, přiblížíme vám aktivity Občanského sdružení žen a přátel v Olomouci a setkání zástupců romských organizací....

Paliž tumenge phenaha nevimata andal le romengero dživipen.

Chybět nebudou ani aktuality ze života Romů.

Kamen te dikhen dokumentos Sága Romů, te ha, ta amen tumenge phenaha kaj. Tiž amenca džana andre khangeri pre mša svato. Vinčinaha tumenge pre patraďi u pheneha tumenge save tradicii ľikeren o Roma pre patraďakere inepi.

Ve druhé polovině O Roma vakeren vám přiblížíme vám oslavy velikonočních svátků u Romů a na závěr nám v O Roma vakeren řekne Patrik Kraus velikonoční poselství. Tolik z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jan Mišurec.


=[ Reportáž ]=
V olomouckém chrámu mají Romové vlastní oltář
Od soboty mají Romové v olomouckém chrámu Panny Marie Sněžné svůj vlastní oltář. Na velkou událost spojenou s přednáškami a odpolední mší svatou se sjelo asi 50 Romů z celé republiky. Oltář s romskou Madonou navrhla a vyrobila Lubomíra Oláhová. Co jí k tomu vedlo, a co má oltář představovat, tak to prozradila Radce Kvasničkové z olomoucké redakce Českého rozhlasu.

"Mělo by to lidem připomenout to, co naše tradiční romská rodina má a co naše mladá generace velice často v tom, co prožívá, zapomíná. Zapomíná na to, co je pro nás a u nás u Romů to nejcennější. Je to láska, pochopení, jedním slovem, naše romská "paťiv". Oltář má být symbolem a motivací k tomu, že lze dělat věci, které se zdají být v tuto chvíli nemožné, že to lze dokázat."

Některých zúčastněných jsem se zeptala, co pro ně znamená nový oltář a také velké setkání Romů"

"Pro mě osobně, jednak mi to dává pocit sounáležitosti, dále mě to poskytuje takový určitý pocit hrdosti v rámci romské identity."

"Pro mě to znamená hodně, protože konečně se tady v Olomouci začíná něco dít pro to, aby se Roma poznali, setkali se. Začínají tady žít v nečinnosti. Toto shromáždění bude něco pro ně, něco, co by je mělo dát dohromady a ukázat jim, že je Bůh má rád a aby začali věřit ostatním lidem a nezavírali se doma jenom sami pro sebe.

"Je to velmi krásná událost pro Romy, pro nás všechny. My Romové jsme nábožný národ a když je nám těžko, utíkáme se do kostelíčka, pomodlíme se k Pánubohu, k Panně Marii. Protože pevně věříme Pánubohu, tak věříme v to, co neexistuje, ale zároveň existuje v našich duších a v našich srdcích a v Písmu Svatém - Bibli."

Atmosféra v kostele byla dojímavá, poprvé tam totiž zazněla romská hymna i modlitba.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.09.2013Církve jsou místem, kde soužití Romů a majority funguje dobřeO Roma Vakeren
04.10.2012Unikátní výstava I Romové jsou Boží představí Romy z pohledu křesťanskéhoZprávy ze života Romů
09.09.2012Hergot!: Devla je PánZprávy ze života Romů
06.05.2012Jak evangelíci vnímají zbožnost RomůZprávy ze života Romů
29.09.2006Helena Molnárová z Olomouce se snaží měnit špatnou situaci RomůO Roma Vakeren
30.06.2006Praha přivítá Setkání věřících RomůO Roma Vakeren
17.06.2005Olomoucký magistrát pořádá výtvarnou soutěž pro dětiO Roma Vakeren
03.06.2005V obchůdku Romen se prezentovaly romské řemeslnice a výtvarniceO Roma Vakeren
04.02.2005Sdružení O Del hin drom pořádá romské bohoslužbyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Romské organizace chtějí vzájemně lépe spolupracovat
V Olomouci se o víkendu sešli zástupci romských organizací, aby jednali o tom, jak by mohli lépe spolupracovat: Jednání se zúčastnil i Ladislav Danis, kterého oslovila opět Radka Kvasničková.

"Tak, já se jmenuji Danis Ladislav, rodilý Olomoučák. Cítím se být občanem České republiky, jsem Moravák a patřím k romské komunitě."

"Já vím o tom, že se uvažuje, že se romské organizace sjednotí. Vysvětlete, proč je to důležité?"

"Jednak to vyplývá z podstaty toho, co se stalo v 90-tém roce.... Když to řeknu velice jednoduše, tak do 90-tého roku nejenom že jsme byli na okraji společnosti, ale nikdo se nás nikdy na nic neptal. A už vůbec ne na názor. Od 90-tého roku, i v kladu i v záporu, nějak vyplynula sounáležitost žití. Lidé se nás teď ptají na různé informace a pro nás je to nové. Máme potřebu se nejen sdružovat, ale hlavně chceme zvýšit naši sociální úroveň a vzdělanost v romské komunitě."

"Takže myslíte, že bude jednodušší, když budete všichni tahat za jeden provaz?"

"Určitě ano. My se musíme nejen sdružovat v občanské sféře a navzájem se informovat, co, kde, jak můžeme zlepšit, ale i vyvíjet v kladném slova smyslu tlak na společnost, aby nás začala konečně vnímat, jako občany této republiky. Dnes jsme se v Olomouci sešli jednak proto, abychom si shrnuli zkušenosti z neziskového sektoru, z občanských sdružení. Byli tady lidé z Prahy, z olomouckého kraje, v podstatě z celé republiky. Kdybych to nějak měl shrnout, tak jsme se shodli na zkušenostech, které v této společnosti máme, a to je jednak o hlášení se ke komunitě a jednak k občanským právům, která z toho vyplývají."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
29.09.2006Helena Molnárová z Olomouce se snaží měnit špatnou situaci RomůO Roma Vakeren
17.06.2005Olomoucký magistrát pořádá výtvarnou soutěž pro dětiO Roma Vakeren
14.09.2002Romská pouť na Svatém Kopečku u OlomouceFotoaktuality

=[ Reportáž ]=
Občanské sdružení romských žen a přátel pomáhá Romům
V Olomouci zůstaneme i v následujících minutách. Tamní Občanské sdružení romských žen a přátel se snaží aktivně pomáhat Romům. Jejich aktivity tady totiž v poslední době stagnovaly. To vše se snaží romské ženy změnit. S předsedkyní sdružení Helenou Molnárovou si povídala Radka Kvasničková nejprve o tom, jestli se v poslední době nějak změnila situace v romské komunitě.

"Já to cítím v tom, že se věci začínají hýbat. Naše romské organizace v Olomouci se dáváme dohromady, děláme tady aktivity pro děti, což se tady do dnešní doby nedělo. Občanské sdružení, které máme v Olomouci, se dáváme dohromady s "Edukem" a začíná zde terénní práce, která je pro Romy."

"Já vám přeji krásný den, jmenuji se Magdalena Mandátová, jsem členkou poradního sboru a jsem v občanském sdružení romských žen. Pracuji v revizní komisi s paní Molnárovou. Pracuji dobrovolně jako terénní sociální pracovník. Dělám to pro Romy strašně ráda a ze srdce. Moc ráda jim pomáhám, protože někteří sociálně slabší to potřebují. Jedině nám, Romům, se mohou svěřit se svými těžkostmi."

"Jak třeba vypadá vaše terénní práce?"

"Je náročná, ale zároveň krásná, zajímavá a proto to strašně ráda dělám. Je to sice dosti obtížné, ale někdo jim přece pomoct musí."

"Jak jim pomáháte? To chodíte do romských rodina a když vidíte, že jsou na tom špatně, tak uděláte třeba nějakou sbírku nebo jak si to mám představit?"

"My sbírky neděláme, ale teď pan doktor Emil Ščuka a paní Dulejová Marta z Prahy udělali pro romské obyvatele narozené do 9.5 1945, kdy bylo osvobozené Československo, sbírku a chtějí jim finančně vypomoct buď na potraviny nebo na byt, zaplatiti dluh, nebo když si chtějí něco koupit, atp. Co se ale týká nás terénních pracovníků, tak když vejdeme k Romovi, on vidí, že jsem Romka a já mu to potvrdím, řeknu mu, že umím romsky, tak mi rozhodně s důvěrou poví svoje starosti a těžkosti, než kdyby šel za ne-Romem. Má trošku strach, jestli to vyřeší, říká si: "Pochopí mě, nepochopí?" Rom Roma vždycky pochopí, tak proto to strašně chci dělat. Já mám manžela ne-Roma, ale on je moc zlatý člověk, takže mi strašně fandí a pomáhá. (smích)

"Co se vám nejvíc povedlo?"

"Podali jsme projekt pro děti a chceme je vzdělávat, protože ještě nepoznají cizokrajná zvířata. My máme na Kopečku krásnou, velkou, rozšířenou, zoologickou zahradu, takže bychom tam šly s dětmi na nějaký výlet a seznámili je s těmito zvířaty.... aby to byla taková poznávací cesta."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.11.2015Postavení romských žen ve společnosti se měníO Roma Vakeren
21.07.2015Projekt Rom-Act přinesl změnu pro Romky v EUZprávy ze života Romů
11.07.2015Kongres romských žen se zaměřil i na téma Romské ženy a médiaO Roma Vakeren
06.12.2014Jak hodnotí situaci Romů po 25 Emil Ščuka, zakladatel Romské občanské iniciativyO Roma Vakeren
06.11.2009Multikulturní školyO Roma Vakeren
23.10.2009Podpora zaměstnávání romských ženO Roma Vakeren
29.09.2006Helena Molnárová z Olomouce se snaží měnit špatnou situaci RomůO Roma Vakeren
13.01.2006V Praze proběhne Celostátní setkání romských ženO Roma Vakeren
17.06.2005Olomoucký magistrát pořádá výtvarnou soutěž pro dětiO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Romové by mohli žít společně s lidmi jiných národností v Městečkách soužití v severních Čechách. Na území Libereckého a Ústeckého kraje by měla vzniknout tři tato městečka. Odborníci považují za nezbytné, aby Romové před přestěhováním do Městečka soužití absolvovali rekvalifikaci. V Městečku soužití by měla být mateřská škola a víceleté gymnázium.

Mezi vítězi Romské literární ceny se umístili i dva romští autoři z České republiky. Výsledky soutěže vyhlásila v Budapešti nadace Open Society Institute. Na slavnostním ceremoniálu bylo předáno ocenění celkem osmi romským spisovatelům ze střední a východní Evropy. Hlavní ceny jsou spojeny s odměnou ve výši 5000 amerických dolarů. Dva autoři z České republiky získali zvláštní ceny za beletrii, a tím také odměnou ve výši jednoho tisíce dolarů.

Obvodní soud pro Prahu 8 dnes projednával kauzu romského studenta Marka Poláka, kterého loni v Praze napadli čtyři mladíci. Polák během líčení označil tři z obžalovaných za útočníky. Čtvrtý souhlasil s tím, aby se hlavní líčení konalo v jeho nepřítomnosti. Obžalovaní měli napadeného častovat rasistickými nadávkami, bili ho pěstmi a kopali ho těžkými botami. Incident ukončila náhodně projíždějící hlídka policistů, kteří je zadrželi. Napadený utrpěl otřes mozku, tržnou ránu na temeni hlavy a četné zhmožděniny po celém těle.

Počet rasově motivovaných zločinů na Slovensku prudce stoupl. Zatímco policejní statistiky v roce 2001 zaznamenaly 40 trestných činů tohoto druhu, loni jich bylo již 109. Takový nárůst může být však vysvětlen i větší všímavostí policie, v minulosti kritizované občanskými aktivisty za údajnou benevolenci vůči extremistickým skupinám. Objasněnost rasově motivovaných zločinů se loni pohybovala kolem 70 procent.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
26.05.2012Příběh z cyklu Národnost v pubertě: Jak byla Jitka chudáO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Olaští Romové se během Velikonoc obdarovávají zlatem
Oslavy Velikonoc jsou důležitou součástí naší kultury. Ale ne všichni Romové při oslavách těchto svátků dodržují stejné tradice. Například Olašští Romové se při oslavách Velikonoc obdarovávají zlatem, neboť má pro ně nesmírnou hodnotu, protože jako kočovný národ nemohli investovat svůj majetek do nepřenosných věcí, a tak své jmění ukládali do zlata. Olašský Rom věří, že zlaté šperky, které má na sobě, jej uchrání před nemocí. Martina Holubová se zeptala na jejich velikonoční tradice Marie Husárové.

"My velikonoční tradice dodržujeme úplně stejně jako Češi. Máme je jen odlišné v tom, že u nás kluci nechodí koledovat, nechodí s pomlázkou, ale předáváme si dárky."

"Jaké dárky si předáváte?"

"No, většinou je to zlato nebo peníze. U starších, dospělých, jako u rodičů je to spíš to zlato a u dětí spíš ty peníze."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
21.03.2015Velikonoční svátky v rodině Milana GunáraO Roma Vakeren
19.04.2014Velikonoce a dnešní doba pohledem kardinála Dominika DukyO Roma Vakeren
19.04.2014Velikonoce u Romů: koledování, hudba, polévání vodou i usmiřováníO Roma Vakeren
12.04.2014Velikonoce českých a slovenských Romů ve vzpomínkách Ladislava GoralaO Roma Vakeren
30.03.2013Velikonoce jsou pro Vojtěch Vágaie nejdůležitějším bodem celého rokuO Roma Vakeren
20.11.2012Ostrou hádku znepřátelených romských klanů v budově soudu vyřešila až policieZprávy ze života Romů
27.10.2012Jak vypadá svatba u olašských RomůO Roma Vakeren
17.09.2011Soud u olašských RomůO Roma Vakeren
10.09.2011Tradiční svatba v podání olašských RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Velikonoce u Sinti Romů
V České republice, zejména na severu Čech žijí také Sinti Romové. Mezi základní rozdíly, kterými se liší od ostatních Romů je jejich dialekt. Ten obsahuje především převzaté německé výrazy. Sinti Romové se mimo jiné odlišují i tím, že jiným způsobem oslavují Velikonoce. Martině Holubové to v následujícím rozhovoru potvrdil Patrik Kraus.

"Sintí Roma velikonoční svátky a s tím spojené tradice dodržují. Ústřední postavou je vždycky Ježíš Kristus. Jsme velmi věřící. Na Velký pátek naše ženy navštěvují kostel, oblékají se do černého jako při pohřbu a k božímu hrobu, kde je uložena socha mrtvého Ježíše kladou květiny. Pláčí nad mrtvým Kristem. Tento den se nejí ani nepije."

"Připravujete se na ně nějak zvlášť předem?"

"Tak normálně. Já si pamatuji z dětství, že mi babička těsně před Velikonocemi vyprávěla různé příběhy z Kristova života, jakési apokryfy. Zpívala nám, sešla se rodina. Protože jsme hudebnická rodina, hrálo se, a tak se vzpomínalo právě na Velikonoce. Velikonoce jsou pro nás veliké svátky, větší než Vánoce. Jsou to svátky života, rodiny, kterou velmi ctíme a v neposlední řadě jsou Velikonoce pro nás důležité tím, že Kristus vstal z mrtvých. Prožíváme to asi tak, jakoby nám z rodiny někdo zemřel a za několik dní vstal z mrtvých, proto se velmi radujeme."

"Jak to u vás doma vypadá o Božím hodu velikonočním?"

"Boží hod velikonoční, den kdy Kristus vstal z mrtvých, prožíváme velmi radostně. Od rána se peče, smaží, vaří, samozřejmě speciality z naší kuchyně. Především tedy skopové maso, ryby, kuře se zeleninou, nepřeberné množství sladkostí. Jídlo, podobně jako Židé, rozdělujeme na čisté a nečisté. Sejde se opět rodina, hraje se, zpívá se, slaví se až do večera."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
21.03.2015Velikonoční svátky v rodině Milana GunáraO Roma Vakeren
19.04.2014Velikonoce a dnešní doba pohledem kardinála Dominika DukyO Roma Vakeren
19.04.2014Velikonoce u Romů: koledování, hudba, polévání vodou i usmiřováníO Roma Vakeren
12.04.2014Velikonoce českých a slovenských Romů ve vzpomínkách Ladislava GoralaO Roma Vakeren
30.03.2013Velikonoce jsou pro Vojtěch Vágaie nejdůležitějším bodem celého rokuO Roma Vakeren
23.04.2011Jak slaví Velikonoce Romové v Rokycanech a na východním SlovenskuO Roma Vakeren
14.04.2006Rozhovor s řeckokatolickým biskupem Ladislavem HučkemO Roma Vakeren
25.03.2005K romským Velikonocům patří goja, holubki a spousta vodyO Roma Vakeren
29.12.2004Ustavit a registrovat se chce nezávislá církev českých RomůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Velikonoční poselství
Během slavnostní bohoslužby v kostele svatého Václava v Praze jsme oslovili Patrika Krause a požádali ho o velikonoční poselství pro naše posluchače.
Kříž v kostele sv. Vavřince na Petříně v Praze

V tyto dny si budeme připomínat umučení Ježíše Krista, který zemřel za naše hříchy, a jeho slavné vzkříšení, kterým nám otevřel nebe.

"Neboť tak Bůh miloval svět, že syna svého jednorozeného za nás dal, aby každý, kdo uvěří v něho, nezahynul, ale měl s ním život věčný v nebi."

Bratři a setry, Romale, přeji a vyprošuji vám co nejpožehnanější svátky velikonoční, radost ze vzkříšeného Krista. My Romové máme Boha v srdci, proto ať vzkříšený Kristus, náš život, naše naděje zůstává stále ve vašich srdcích. V srdcích, která jsou veliká a plná lásky."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
21.03.2015Velikonoční svátky v rodině Milana GunáraO Roma Vakeren
19.04.2014Velikonoce a dnešní doba pohledem kardinála Dominika DukyO Roma Vakeren
19.04.2014Velikonoce u Romů: koledování, hudba, polévání vodou i usmiřováníO Roma Vakeren
12.04.2014Velikonoce českých a slovenských Romů ve vzpomínkách Ladislava GoralaO Roma Vakeren
30.03.2013Velikonoce jsou pro Vojtěch Vágaie nejdůležitějším bodem celého rokuO Roma Vakeren
23.04.2011Jak slaví Velikonoce Romové v Rokycanech a na východním SlovenskuO Roma Vakeren
14.04.2006Rozhovor s řeckokatolickým biskupem Ladislavem HučkemO Roma Vakeren
25.03.2005K romským Velikonocům patří goja, holubki a spousta vodyO Roma Vakeren
29.12.2004Ustavit a registrovat se chce nezávislá církev českých RomůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
V Praze se bude promítat dokument Sága Romů
Na závěr našeho pořadu si vás dovolujeme pozvat do pražské kavárny Marathon na tématický večer věnovaný dokumentu, který nese název: Sága Romů. Režisérem je Robert Sedláček. Za organizátorkou této projekce - Darinou Batyovou ze sdružení Athinganoi se vydala Helena Poláková.

"O čem je dokument Sága Romů?"

"Dokument Sága Romů je o vývoji soužití mezi minoritou a majoritou v období let 1950 až 2000."

"Proč jste si vybrali právě toto téma?"

"Protože si myslím, že je to velice zajímavé téma, protože se to v rámci tematických večerů, které pořádáme v projektu Romaversitas.cz, hodí."

"Po projekci by měla následovat diskuse. Koho jste si pozvali?"

"My jsme si pozvali režiséra tohoto dokumentu Roberta Sedláčka a potom asistenta režie Richarda Samka."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
10.10.2008Studenti získali informace o životě a možnostech mladých Romů v EUO Roma Vakeren
29.03.2007Program oslav Mezinárodního dne Romů 2007 v PrazeZprávy ze života Romů
07.01.2007Sdružení Athinganoi se zaměřuje na vzděláváníO Roma Vakeren
06.10.2006Do základních škol přicházejí Výukové záložky a skládačkyO Roma Vakeren
01.09.2006Sdružení Athinganoi připravilo kurzy angličtiny a práce na počítačiO Roma Vakeren
16.06.2006Pražské sdružení Athinganoi nabídne bezplatné kurzy romštinyO Roma Vakeren
24.03.2006Sdružení Athinganoi realizovalo projekt Politický výcvikO Roma Vakeren
09.09.2005Romští studenti by uvítali antidiskriminační zákonO Roma Vakeren
22.04.2005Představujeme Gabrielu Hrabaňovou a Ivetu Kenety ze sdružení AthinganoiO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - v 19:15.

Příště vám nabídneme informace ze života Romů, do studia pozveme dalšího zajímavého hosta a nebudou chybět ani romské písně.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vekeren! Romale irinen - ada šuniben predal tumende!

Romale but Bacht te sasťipen. Ačhen Devleha!

Obsah článku:
Reportáž:  V olomouckém chrámu mají Romové vlastní oltář
Reportáž:  Romské organizace chtějí vzájemně lépe spolupracovat
Reportáž:  Občanské sdružení romských žen a přátel pomáhá Romům
Zprávy: 
Reportáž:  Olaští Romové se během Velikonoc obdarovávají zlatem
Reportáž:  Velikonoce u Sinti Romů
Reportáž:  Velikonoční poselství
Reportáž:  V Praze se bude promítat dokument Sága Romů
Reportáž: 

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz