Vyhledávání
5.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma Vakeren

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Hin parašťovin, tumen pale šunen romani čib u džanen hoj akanastar tumenca hin emisia predalo Roma. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět také romská hudba.

Kamen te šunen sar o Roma dživen abo nevimata, andal le romengero dživipen? Te ha, ta ačen amenca! Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Peršo amenca džana Libercoste, kaj sikavenas genďe, predalo čhavore. Paľiž tumen dodžanena hoj amen hin romani agentura so predalo Roma kerela rekfalikacii, kaj len te el buči.

Nejdříve se společně vydáme do Liberce na veletrh dětské knihy. Dozvíte se také, že Romská zaměstnanecká agentura chce vyškolit pracovníky pro výstavbu dálnice a připravuje rekvalifikační kurzy.

Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren o Kristián Drapák. Kerel buči predalo Roma, bašavel, giľavel u kada sikavel te cikne romane čhavore. Pal leskeri buči vakeraha adaďives andro amaro šuniben. Paľiž tumenge pheneha nevita, so andža ada kurko.

Kristián Drapák

Do studia jsme pozvali Kristiána Drapáka ze sdružení Mania, který žije a pracuje v Chomutově. Budeme si s ním povídat o životě tamních Romů a o jeho aktivitách. Nebudou chybět ani aktuality ze života Romů.

Tiž tumen dodžanena, hoj ada kurko hin džives predalo romňiengere čačipena. Tiž amenca džana palo romňija ko Chomutov. Jekhetaniben Manushe predal lende kerďa trin givesengero sgejľipen, kaj pes vakerelas pal lengero sasťipen u čačipena. Džaha te dikhen palo čhavore, so nadživen ke peskere fameľii. Sikavaha tumenge nevo projektos, so pes kerel pro Slovensko andre romane tabora. Kamen te šunen dareso palo amare tradicii - te ha, ta šunen adaďives "O Roma vakeren".

Ve druhé polovině O Roma vakeren si připomeneme Mezinárodní den práv žen. Vydáme se na seminář věnovaný zdravotní osvětě a právní ochraně dětí. Navštívíme také jeden dětský domov a představíme vám projekt, zaměřený na slovenské osady. Chybět nebude ani výlet do romské historie. Tolik z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
V Liberci proběhl Veletrh dětské knihy a učebnic
Liberecké výstaviště bylo dějištěm prvního ročníku Veletrhu dětské knihy a učebnic. Zaměřil se především, jak už z názvu vyplynulo, na dětského čtenáře a jeho zviditelnění ve světě různých atraktivních médií. Cílem bylo pokusit se o navrácení významu knihy pro život dětí neromských i romských. Na prvním dni veletrhu natáčel liberecký zpravodaj Jiří Svoboda.

Myšlenka na uspořádání veletrhu dětské knihy se zrodila přibližně před rokem v hlavě bývalé knihovnice a nyní předsedkyně sdružení pro pořádání tohoto veletrhu Dagmar Helšusové.

"To vzniklo díky mé pracovní deformaci, protože se mnoho let zabývám problematikou dětského čtenářství, protože jsem asi tak 150 let knihovnicí původně."

"Má tento veletrh nějaké obdoby v rámci České republiky nebo Evropy?

"Jsou mnohem větší veletrhy. V Bologni je pravidelně celosvětový veletrh dětské knihy. Na ten zatím neaspirujeme. Ale jinak si myslíme, že to jednoho dne bude největší středoevropský veletrh dětské knihy, protože v České republice žádný takový veletrh není."

Za myšlenkou nového veletrhu od začátku stála i zástupkyně libereckého hejtmana pro rezort školství Eva Bartoňová:

"Ono opravdu na začátku je myšlenka, vypadá to krásně, pak se to vážně začne motat a je to obvykle o penězích, a pak by to mělo mít ten hezký konec. No, a ten hezký konec, já doufám, že tu dneska je."

Veletrh dětské knihy se stal skutečností a hned od okamžiku, kdy se otevřely jeho brány, proudily výstavními pavilony stovky lidí, především dětí. A právě těm nejmenším je určen, protože jak říká psycholog Vladimír Píša: "Je důležité, aby děti četly už odmalička."

"Řekl bych, že u velké části nečtenářů hraje roli jednak doba, která nepřeje knize jako takové, přeje jiným médiím a jednak hraje bohužel roli nepřístup knihy v rodině. Bývaly zvykem velké domácí knihovny. Dnes se tato tradice, marná sláva, mám dojem, pomalu vytrácí. Snad tomu tento veletrh zase trošičku napomůže, aby se trend nečtenářství poněkud obrátil."

"Myslíte, že problém, že děti nečtou spočívá hlavně na rodičích?"

"Ano doslova. Dokonce se dá říct, že už před začátkem školy, to znamená někdy ve čtyřech, pěti a někde dokonce extrémně i ve třech letech, je nutné dítěti knihu zpřístupnit. Už doslova první písmenka, první obrázkové knihy, na to je hrozně pozdě, když se k dítěti dostanou až někdy v první, druhé třídě. To je potřeba, a je to jednoznačně úkol rodiny, ještě hluboko před začátkem školní docházky a tam je jasné, že tradice domácího čtení pokulhává."

Veletrh dětské knihy v Liberci by měl na problém dětského čtenářství upozornit. Děti nečtou proto, že by hezké knihy a pohádky nevycházely, naopak nabídka od padesáti nakladatelství a vydavatelství je víc než pestrá. Kromě domácích vystavovatelů přijeli a účast přivítali představitelé dalších pěti zemí - Rakouska, Japonska, Íránu, Velké Británie a Rumunska.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
21.06.2014Kvůli požáru bytového domu v Liberci přišli úplně o všechnoO Roma Vakeren
08.05.2009Také Liberec se přidal k protestům proti neonacismuO Roma Vakeren
21.02.2003Už čtyři roky pracuje romské komunitní centrum v LiberciO Roma Vakeren
14.02.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.10.2002Liberecká romská komunitaO Roma Vakeren
29.05.1998LiberecZprávy ze života Romů
13.02.1998LiberecAktuality
21.11.1997LiberecZprávy ze života Romů
11.09.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Romové budou stavět dálnici D47
Ostravská Romská zaměstnanecká agentura chce vyškolit pracovníky pro výstavbu dálnice D47. Ještě tento měsíc zahájí první rekvalifikační kurzy a bude spolupracovat se stavebními firmami. Podrobnosti přináší Gabriela Všolková.

Agenturu založili členové občanských sdružení a romských stavebních společností. Rekvalifikační kurzy mají ministerskou akreditaci. Teoretická výuka bude probíhat v církevní základní škole v Přívoze. Praxi si pracovníci odbudou na pronajatém pozemku. Vedoucí ostravské pobočky Rudolf Zajda vysvětlil, čím se bude agentura zabývat:

"Vycházíme z předpokladu, že Romové pracovat chtějí. To, co my jim teď chceme nabídnout, je to, že by z tradičních řemesel měli o krůček postoupit k nějaké kvalifikované práci, to znamená, že jim nabízíme rekvalifikace v oboru zedník, zahradník nebo zahradnice, strojník. Budeme pro ně dělat podnikatelské minimum, práci s počítači."

Za prvních šest týdnů agentura eviduje více než stovku zájemců o práci a rekvalifikační kurzy. Těm chce především nabídnout práci na stavbě dálnice D47. Ředitel Milan Polhoš řekl, že agentura už jednala se společností Housing and Construction o případných zakázkách pro 200 až 300 pracovníků.

"Od izraelské firmy, jakmile bude podepsán kontrakt a budou vyjasněny všechny sporné věci, budeme přizváni k podpisu smlouvy. Jakmile se zahájí stavba, tak se budeme na této stavbě podílet. Objem prací by měl být něco kolem 200 miliónů ročně. Po dobu výstavby, to znamená nějakých sedm, osm let, máme dohodu. A v době, kdy bude dálnice postavena, tak budou potřeba provozovatelé na údržbu, kde bychom mohli také najít uplatnění."

Agentura má v plánu spolupráci s velkými stavebními firmami, kterým chce dodávat kvalitní pracovníky.

"Zájem tu je od velkých firem, abychom dodávali kvalitní stavební dělníky, zedníky. Myslím si, že toto všechno přijde až po rekvalifikacích, kde budeme mít jistotu, že lidi prošli těmi kurzy a jsou odborníci ve svém oboru."

Romská zaměstnanecká agentura vychází ze zkušeností podobné španělské instituce. Má své pobočky v Přerově a v Brně a v dubnu chce otevřít pobočku pražskou.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.08.2014Kurz Pracovník v sociálních službách umožňuje změnit zaměstnáníO Roma Vakeren
03.09.2011Díky rekvalifikačním kurzům lze získat práci, ne ale vždyO Roma Vakeren
20.08.2010Rekvalifikační kurzy pro nezaměstnané pořádá sdružení Velká ohrada zdarmaO Roma Vakeren
21.08.2009Rekvalifikační kurzy pomáhají lidem uplatnit se v novém zaměstnáníO Roma Vakeren
20.10.2006Sdružení R-Mosty usiluje o zvyšování kvalifikace RomůO Roma Vakeren
29.09.2006Projekt EQUAL bude přispívat ke zvyšování kvalifikace nezaměstnaných RomůO Roma Vakeren
08.05.2006Mladí Romové z Ostravska se odvolali proti štrasburskému rozsudkuZprávy ze života Romů
12.08.2005Skončil první rekvalifikační kurz pro práci s dětmiO Roma Vakeren
18.02.2005Dělání pro vzdělání je rekvalifikační kurz pro práci s dětmi a mládeží v mimoškolních aktivitáchO Roma Vakeren
06.05.2004Čeští Romové chtějí pracovat v BritániiZprávy ze života Romů
16.04.2004Romové z Chanova se mohou učit řemesla, někteří již našli práciZprávy ze života Romů
18.02.2004Absolventi prvního kombinovaného studia pro romské občany dostali osvědčení o rekvalifikaciFotoaktuality
05.02.2004ČT: Agentura čelí podezření, že pořádala kurzy pro mrtvé dušeZprávy ze života Romů
26.09.2003Romská zaměstnanecká agentura pomáhá ostravským Romům najít práciO Roma Vakeren
11.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
28.02.2003V Ostravě pracuje speciální policejní tým na potírání lichvyO Roma Vakeren
09.11.2001Romský parlamentO Roma Vakeren
31.08.2001ŽilinaO Roma Vakeren
30.08.2001Olaští Romové mají nového králeZprávy ze života Romů
30.08.2001Olaští Romové chtějí ve středu v Ostravě zvolit nového králeZprávy ze života Romů
30.08.2001Do ulic Ostravy vyšly i občanské hlídky mladých republikánůZprávy ze života Romů
30.08.2001Do ostravských ulic vyrazily romské občanské hlídkyZprávy ze života Romů
25.07.2001Ostravští Romové nevylučují otevřené střety s mladými republikányZprávy ze života Romů
26.02.2000Ostravští Romové stále opouštějí Českou republikuZprávy ze života Romů
19.06.1999Romští rodiče měli být před podáním ústavní žaloby zastrašovániZprávy ze života Romů
18.06.1999Prezident Havel se zajímal o situaci romských dětí ve školstvíZprávy ze života Romů
09.06.1999Ostravští Romové budou žalovat ministerstvo školstvíZprávy ze života Romů
23.10.1998OstravaZprávy ze života Romů
09.10.1998OstravaZprávy ze života Romů
07.08.1998OstravaZprávy ze života Romů
29.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
20.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
07.08.1997OstravaZprávy ze života Romů
01.08.1997PrahaAktuality

=[ Horké téma ]=
Kristián Drapák
A je tu čas, kdy zveme do studia hosty. Dnes si budeme povídat s Kristiánem Drapákem. Dobrý večer!
Kristián Drapák

"Dobrý večer."

"Pane Drapáku, vy jste přijel do studia přímo z Ústní nad Labem, co to tam bylo za setkání?"

"Byla to akce, kterou pořádal krajský úřad Ústí nad Labem. Eva Bajgerová, která koordinuje činnost romských poradců, romských aktivistů a sociálně-terénních pracovníků."

"Vy děláte sociálně-terénního pracovníka?"

"Ano, pracuju jako sociální terénní pracovník pro Člověka v tísni při České televizi."

"Jak dlouho už?"

"Pracuju tam už od roku 1999."

"A co vás oslovilo, že jste se do této práce, určitě ne příliš vděčné, pustil?"

"Tato práce není vděčná, ale myslím, že je přínosná . Mám pocit, že mě oslovila pro to, že chci pomoct lidem, kteří jsou v nouzi, kteří mají sociální problémy a jsou to především Romové, kteří se ocitají v těchto nesnázích."

"Jaká je situace Romů v oblasti, kde pracujete?"

"Situace, kterou bych teď momentálně popsal, je dost kritická, protože spousta Romů se nachází v situaci, kdy nemá bydlení, pobírají sociální dávky, nezaměstnanost se zvýšila, protože žijí v severočeském regionu. Ta situace je dost známá."

"Mluvíme teď konkrétně o Chomutovsku, myslíte, že tam není snaha úřadů tuto situaci nějak řešit? Tam je totiž tato tísnivá situace Romů známá již řadu let."

"Máte pravdu. Já myslím, že úřady pro to dělají, co mohou. Takováto situace je v tomto reginou, vzhledem k tomu, že tam byly doly a teď momentálně se nedoluje, takže nezaměstnanost stoupla určitě i tímto způsobem. Bylo tam spousta fabrik, kde Romové pracovali a je to tím ovlivněno."

"Pracujete jako sociální terénní pracovník, v takhle obtížném regionu by vás bylo potřeba víc. Je vás tam dost nebo byste potřebovali ještě nějaké zájemce?"

"V severočeském kraji pracujeme, já bych to popsal tak, na Chomutovsku pracují čtyři moji kolegové, já pracuji pro Most - Obrnice a další dva kolegové pracují v Matiční ulici a jeden v Předlicích."

"Takže, myslíte si, že zatím pokryjete rozsah své práce?"

"Já si myslím, že v této chvíli by bylo lepší, kdyby bylo více terénních pracovníků, kteří by mohli poskytnout služby všem zúčastněným a všem potřebným. Je to zase ovlivněno finančními prostředky."

Soubor Čilikloro

"Pane Drapáku, ve volném čase se věnujete hudbě, také vedete dětský pěvecký soubor, kolik dětí do vaší skupiny chodí a jak dlouho se jim věnujete?"

"Naše práce je rozdělena na dvě školy. Jedna z nich je zvláštní škola v Chomutově, kam chodí asi tak 15 - 18 dětí. A pak je to na šesté základní škole, tam chodí zhruba 30 dětí."

"Toto je právě druhá strana práce sociálního pracovníka, protože i toto romské komunitě velice pomáhá. Když děti zpívají, cvičí, zlepšují se, vystupují také?"

Soubor Čilikloro

"Vystupují na festivalech, při různých příležitostech dle potřeby. Když se konají některé akce, tak jsme vyzváni, aby děti zpívali. Jako minulý týden, kdy jsme vystupovali pro sdružení Slovo 21 a pro ženskou skupinu Manushe."

"Kdo pro vás skládá muziku?"

"Muziku pro nás skládá můj bratranec Rastislav Kyš."

"Jste také předsedou sdružení Mania. Na jaké aktivity se vaše sdružení zaměřuje?"

"Naše sdruženíčko, je spíš mým koníčkem, taková volná aktivita. Zaměřujeme se na vzdělání, na aktivity volného času, aby se děti netoulaly po ulicích, aby měly prostor někde se vyžít. Myslím, že my jsme je oslovily dost dobře, protože je baví muzika, hudba, tanec. Samozřejmě nejsou to jen tyto aktivity. Snažíme se v rámci akcí, jako loňský Talent Roma, poskytnout dětem možnost si zasoutěžit, dokázat, jak jsou dovedné a dovést je k lepším výsledkům i ve škole."

"Jaký je zájem?"

"Já si myslím, že zájem je veliký, akorát časová kapacita, vzhledem k tomu, že naše práce je velice náročná, je tak akorát časově vymezena právě na prostor tohoto kroužku."

"Takže vám budeme držet palce, abyste i vy měl úspěchy ve své práci, také, aby ty úspěchy byly vidět na těch malých dětech, ze kterých se možná vyklubou stejně nadaní a kvalitní hudebníci jako jste vy."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download
Související články
DatumNadpisRubrika
31.03.2015Nízkoprahový klub Pavlač získal cenu ČASovaná botaZprávy ze života Romů
23.08.2014Sdružení YMCA provozuje terénní program zaměřený na děti a mládežO Roma Vakeren
22.06.2013Časovaná bota je cena pro pracovníky nízkoprahových sociálních služebO Roma Vakeren
10.03.2012Jihlavské organizaci, která pomáhá Romům, hrozí zánikO Roma Vakeren
31.07.2009Ptát se lidí přímo, co potřebujíO Roma Vakeren
24.07.2009Je zapotřebí více terénních pracovníkůO Roma Vakeren
27.10.2006Terénní sociální pracovníci sdružení Romodrom pomáhají vězňůmO Roma Vakeren
20.10.2006V rámci projektu Romodrom pro regiony bude poskytována terénní sociální práce ve čtyřech krajíchO Roma Vakeren
07.04.2006Seminář Práce s Romy v nízkoprahových zařízeních pro děti a mládežZprávy ze života Romů
24.06.2005V pražských ulicích působí romští drogoví terénní pracovníciO Roma Vakeren
22.03.2005V Chomutově bude i letos pomáhat Romům terénní pracovníkZprávy ze života Romů
09.02.2005Pro sociálně ohrožené děti pracuje v Bruntále streetworkerZprávy ze života Romů
03.12.2004Romští terénní sociální pracovníci budou pomáhat drogově závislýmO Roma Vakeren
06.08.2004V Lounech působí pouze jedna romská terénní pracovniceO Roma Vakeren
18.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.02.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.12.2003Na Vánoce si romské rodiny vzájemně pomáhají a navštěvují seO Roma Vakeren
29.08.2003Ohlédnutí za festivalem romských písní a tanců v Lysé nad LabemO Roma Vakeren
13.06.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.02.2003Už čtyři roky pracuje romské komunitní centrum v LiberciO Roma Vakeren
14.02.2003Dětský klub ČilikloroO Roma Vakeren
20.09.2002Romské středisko Drom z Brna připravuje školení terénních sociálních pracovníkůO Roma Vakeren
23.11.2001OstravaO Roma Vakeren
02.11.2001VsetínO Roma Vakeren
15.06.2001ŠtrasburkO Roma Vakeren
25.05.2001Stát přispěl na práci romských terénních pracovníků v OstravěZprávy ze života Romů

=[ Zprávy ]=
Vlastimil Pechanec u soudu (Foto: ČTK)

Pražský vrchní soud v odvolacím řízení zvýšil trest třiadvacetiletému příznivci hnutí skinheads Vlastimilu Pechancovi ze 13 na 17 let vězení za rasově motivovanou vraždu. Pechanec podle rozsudku předloni v červnu na diskotéce ve Svitavách dvakrát bodl nožem do břicha místního Roma Otu Absolona. Třicetiletý Rom krátce poté zemřel na následky zranění v nemocnici. Jeho družka, s níž měl dvě malé děti, podlehla loni na podzim rakovině.

Britské úřady vypověděly 18 hlučných žadatelů o azyl z České republiky. Podle listu The South Wales Evening Post tak úřady reagovaly na stížnosti sousedů. Podle novin byl čtyřpokojový domek ve Swansea přidělen jedné rodině z Česka, ale minulý týden se k ní sjel tucet dalších osob, které přijely z jiných částí Británie a které s nimi byly zřejmě spřízněny. Všichni čekali na vyřízení žádostí o azyl a deset z nich byly děti mezi čtyřmi a šesti lety. Sousedé si stěžovali na hlučnou hudbu, hrající do časných ranních hodin i krádeže a poškozování majetku.

Údajné nezákonné sterilizace Romek z východu Slovenska bude vyšetřovat zvláštní tým pracovníků slovenského ministerstva vnitra. Vyšetřovatelé prověří posudek Lékařské fakulty bratislavské Univerzity Komenského. Zpráva má určit, zda byly konkrétní případy sterilizace romských žen od roku 1999 až do současnosti zdravotně opodstatněné a nevyhnutelné.

V každém z pěti okresních měst kraje Vysočina by měl už co nejdříve působit romský sociální pracovník, který by Romy navštěvoval přímo v jejich rodinách. Do konce loňského roku v kraji působili romští poradci na okresních úřadech. S jejich zrušením však tato funkce zanikla. Pracovníci s obdobnou pracovní náplní, ale ne romské národnosti, teď jsou v šesti pověřených obcích kraje, z pěti největších měst však jen v Havlíčkově Brodě.

Pro romské školáky a děti ze sociálně slabších rodin připravila společnost Nová škola projekt, který je má připravit na přijímací zkoušky na střední školu a zvýšit tak jejich šanci na přijetí. V rámci projektu Integrace pro ně zajišťuje doučování z češtiny a matematiky a řadu dalších akcí, při kterých se seznámí s různými profesemi.Související články
DatumNadpisRubrika
14.10.2015Putovní výstava Romano suno zavítá do pražského Komunitního centra PrádelnaZprávy ze života Romů
18.04.2015Vzpomínky Vlasty Cickové na nucenou sterilizaciO Roma Vakeren
24.01.2014Okamura navštívil ve vězení muže odsouzeného za rasově motivovanou vražduZprávy ze života Romů
18.01.2014Nucená sterilizace a naše zákonyO Roma Vakeren
12.05.2012Slovensko a sterilizace romských ženO Roma Vakeren
24.03.2012Výstavy prezentují mladé i starší romské literátyO Roma Vakeren
08.09.2011Nechtěně sterilizovaná Romka dostala novou šanci na odškodněníZprávy ze života Romů
08.08.2011Nechtěně sterilizovaná Romka dostala novou šanci na odškodněníZprávy ze života Romů
30.12.2010Soutěž Romano suno ukázala, o jaké práci dětí sníO Roma Vakeren
11.01.2010Elena Gorolová dnes vystoupí na Evropské konferenci Romských žen Rady Evropy v AténáchZprávy ze života Romů
11.01.2010Obhájci lidských práv se v roce 2010 zaměří na "antiromství"Zprávy ze života Romů
07.01.2010Soud přiznal odškodnění za neodsouhlasenou sterilizaciZprávy ze života Romů
23.11.2009Vláda se omluvila za nezákonné sterilizace romských ženZprávy ze života Romů
16.10.2009S nucenou sterilizací se potýkají ženy na celém světěO Roma Vakeren
02.10.2009Odborníci: Sterilizace bez informovaného souhlasu je důvodem k znepokojení na celém světěZprávy ze života Romů
28.08.2009Film Trial of a child denied vypráví o nucených sterilizacíchO Roma Vakeren
03.07.2009Dokumentární film Žaloba odepřeného dítěteO Roma Vakeren
26.09.2008Elena Gorolová pomáhá obětem nedobrovolné sterilizaceO Roma Vakeren
27.08.2008Svět kolem mě — prezentace romské kultury na 4. ročníku EtnofestuZprávy ze života Romů
15.07.2008Stovky aktivistů podporují kampaň za odškodnění nedobrovolně sterilizovaných romských ženZprávy ze života Romů
18.01.2008Projekt Rozlety pomáhá dětem při přechodu ze základních škol na střední školy O Roma Vakeren
12.10.2007Romská žena vysoudila finanční odškodnění za nechtěnou sterilizaciZprávy ze života Romů
04.07.2007Pochod k uctění památky zavražděného Roma Otty AbsolonaZprávy ze života Romů
11.06.2007Na vernisáži výstavy "10 let Romana suna" se budou číst romské příběhyZprávy ze života Romů
27.02.2007Blíží se mezinárodní den komunitních školZprávy ze života Romů
23.02.2007Rada vlády pro záležitosti romské komunity jednala o sterilizacích ženO Roma Vakeren
26.01.2007Vítkovická nemocnice se musí omluvit Heleně Ferenčíkové za sterilizaciO Roma Vakeren
17.01.2007Vrchní soud: sterilizace byla neoprávněnáZprávy ze života Romů
17.11.2006Společnost Nová škola už 10 let podporuje vzdělávání menšinO Roma Vakeren
22.09.2006Projekt Rozlety pomáhá dětem ze znevýhodněného prostředí studovat na středních školáchO Roma Vakeren
19.09.2006Nová škola představuje projekt Rozlety a zve k zapojení žáků základních školZprávy ze života Romů
25.08.2006Ostravská Romka hovořila v OSN o nucené sterilizaciO Roma Vakeren
18.08.2006Romské ženy v Ostravě protestovaly proti nechtěné sterilizaciZprávy ze života Romů
18.08.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
13.01.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.11.2005Ostravská nemocnice se musí ženě omluvit za nechtěnou sterilizaciO Roma Vakeren
15.04.2005Britský FT informuje o příběhu jedné romské sterilizace v OstravěZprávy ze života Romů
04.03.2005ČT: První žaloba kvůli sterilizaci v ČR je u souduZprávy ze života Romů
22.02.2005LN: První případ sterilizace romské ženy míří k souduZprávy ze života Romů
14.02.2005Ročně je sterilizováno téměř 4000 žen, většinou kvůli zdravíZprávy ze života Romů
12.01.2005Ombudsman je užitečný, míní představitelé nevládních organizacíZprávy ze života Romů
07.01.2005Za zveřejnění případů sterilizace romských žen získal Jiří Kopal cenu Charlotty MasarykovéO Roma Vakeren
08.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.09.2004Organizace vyzvaly vládu, aby vyšetřila údajné sterilizace RomekZprávy ze života Romů
21.02.2004Asi 40 ultrapravičáků demonstrovalo na podporu odsouzeného skinaZprávy ze života Romů
25.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
23.05.2003Jakou budoucnost mají romští asistenti?O Roma Vakeren
23.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
16.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
11.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
04.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.02.2003Psycholog Slavomil HubálekO Roma Vakeren
21.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
14.02.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.02.2003Nelegální sterilizace romských žen na Slovensku?O Roma Vakeren
07.02.2003Horké témaO Roma Vakeren
07.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
07.02.2003Sterilizace romských ženO Roma Vakeren
31.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
04.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
22.02.2002Horké témaO Roma Vakeren
08.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.01.2002Jak proběhl 5. ročník literární a grafické soutěže Romano suno - Romský senO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
02.11.2001Integrace RomůO Roma Vakeren
26.10.2001BratislavaO Roma Vakeren
26.10.2001Více než polovina romských dětí do zvláštních škol nepatříO Roma Vakeren
14.09.2001Soud potvrdil trest mladíkovi, který je podezřelý z vraždy RomaZprávy ze života Romů
14.09.2001PrahaO Roma Vakeren
17.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
27.07.2001ZprávyO Roma Vakeren
27.07.2001Český tisk o vraždě Oty AbsolonaO Roma Vakeren
27.07.2001Rasově motivovaná vražda svitavského RomaO Roma Vakeren
25.07.2001Vláda musí dát najevo, že bere rasistické zločiny vážněZprávy ze života Romů
11.09.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů
Organizace zabývající se romskou menšinouKontakty

=[ Reportáž ]=
Slaví se ještě ve světě Mezinárodní den žen?
Mezinárodní den žen, který se slavil 8. března, u nás už několik let patří minulosti. Ve světě si ale tento den připomínají v souvislosti s ženskými právy, jak to také potvrdila Marii Vrábelové Ester Lomová z Amnesty International.

"Já chápu Mezinárodní den žen jako den, kdy se upozorňuje na to, v jakém stavu se nacházejí práva žen. To má určitě stále význam, například kvůli domácímu násilí nebo vůbec nerovnosti postavení žen ve společnosti a Mezinárodní den žen by tedy měl upozornit na to, že stále existuje diskriminace kvůli pohlaví."

"Jak je to třeba ve světě, tam se tento svátek udržuje?"

"Samozřejmě, a právě kvůli upozornění na porušování práv žen."

"Vy se k tomu svátku také přiřazujete, budete mít nějaké akce?"

"Amnesty International pořádá večer o právech žen v Rusku, protože právě probíhá mezinárodní kampaň Amnesty International proti porušování práv v Rusku?"

"Proč právě poukazujete na porušování práv žen v Rusku?"

"Je to blízko České republiky. Je to země, kde práva žen jsou porušována v neuvěřitelném množství a je to velký problém."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.11.2015Postavení romských žen ve společnosti se měníO Roma Vakeren
21.07.2015Projekt Rom-Act přinesl změnu pro Romky v EUZprávy ze života Romů
11.07.2015Kongres romských žen se zaměřil i na téma Romské ženy a médiaO Roma Vakeren
25.04.2015Podle zprávy Amnesty International Česko stále diskriminuje romské děti ve školstvíO Roma Vakeren
13.12.2014Online příručka Chci to řešit nabízí učitelům řešení projevů šikany, nesnášenlivosti nebo xenofobie ve školáchO Roma Vakeren
12.11.2012Na Univerzitě Karlově se koná Romský týdenZprávy ze života Romů
13.05.2011AI: Lidská práva v Česku se dostala na okraj politického zájmuZprávy ze života Romů
10.11.2010Amnesty International vydá zprávu o sérii útoků na Romy v MaďarskuZprávy ze života Romů
10.11.2010Podle Amnesty International Maďarsko neumí dokázat rasismusZprávy ze života Romů
27.05.2010Miliony lidí nemají přístup ke spravedlnosti, upozorňuje zpráva AIZprávy ze života Romů
15.01.2010Neúměrné množství romských dětí se vzdělává v základních školách praktickýchO Roma Vakeren
14.01.2010Amnesty International vyzývá vládu k zastavení náboru prvňáčků do praktických školZprávy ze života Romů
13.01.2010Základní školy praktické by podle AI letos neměly přijímat nové prvňáčkyZprávy ze života Romů
23.10.2009Podpora zaměstnávání romských ženO Roma Vakeren
28.05.2009AI kritizuje ČR za přístup k Romům a prezidenta za veto antidiskriminačního zákonaZprávy ze života Romů
02.12.2008Diskuse o romské situaci v České republiceZprávy ze života Romů
28.05.2008Amnesty International kritizuje přístup k RomůmZprávy ze života Romů
23.05.2007AI: Rasismus a policejní násilí jsou tradiční problémy ČeskaZprávy ze života Romů
13.01.2006V Praze proběhne Celostátní setkání romských ženO Roma Vakeren
28.05.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
12.03.2005V Pardubicích začíná projekt pomáhající ženám "na okraji"Zprávy ze života Romů
04.03.2005Autorky Memoárů romských žen představily svou novou knihu v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
23.02.2005Představení dvojknihy Memoáry romských ženFotoaktuality
08.08.2004O situaci romských žen informují nové mezinárodní webové stránkyZprávy ze života Romů
23.07.2004Bývalá uprchlice z Bosny a Hercegoviny pracuje v ČR s uprchlíky a romskými ženamiO Roma Vakeren
23.07.2004Týdenní školení romských žen se zaměřovalo na gender a tradiceO Roma Vakeren
28.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
14.05.2004Seminář na téma rovnosti žen a mužůO Roma Vakeren
29.08.2003Host O Roma vakeren: Marta Hudečková o postavení žen v romské společnostiO Roma Vakeren
18.07.2003Proběhlo setkání tří generací romských ženO Roma Vakeren
18.04.2003Občanské sdružení romských žen a přátel pomáhá RomůmO Roma Vakeren
21.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
21.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
14.02.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.02.2003Horké témaO Roma Vakeren
07.02.2003Sterilizace romských ženO Roma Vakeren
07.02.2003Nelegální sterilizace romských žen na Slovensku?O Roma Vakeren
13.12.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
13.12.2002Cena pro Václava HavlaO Roma Vakeren
01.11.2002Paměti romských ženO Roma Vakeren
11.10.2002Představujeme Michaelu Sabovou, mluvčí Amnesty InterationalO Roma Vakeren
28.06.2002Michaela Sabova z Amnesty InternationalO Roma Vakeren
21.06.2002Romské ženy chtějí změnit své postavení ve společnostiO Roma Vakeren
07.06.2002Ženy a cimbálO Roma Vakeren
24.05.2002Elektra nabízí pomoc ženám zneužitým v dětstvíO Roma Vakeren
10.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
03.05.2002V tísni je možné využít služeb České katolické charityO Roma Vakeren
12.04.2002Ženy nemohly tančit kolem lahveO Roma Vakeren
29.03.2002Jiří Macháček zpívá o lásce k romské dívceO Roma Vakeren
26.10.2001BratislavaO Roma Vakeren
25.07.2001Amnesty International kritizuje rasismus v ČeskuZprávy ze života Romů
05.05.2000Podle Amnesty International Romové nemají v České republice před útoky dostatečnou ochranuZprávy ze života Romů
30.04.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů

Romské ženy se setkaly v Chomutově
Za malou chviličku uslyšíte dětský pěvecký soubor Čirikloro, který o víkendu vystoupil v chomutovském hotelu Bobr. Na akci, kterou připavilo sdružení Manushe v čele s paní Martou Hudečkovou, se sjely romské ženy z celé České republiky. S mikrofonem do Chomutova zavítala i Anna Poláková.
Vzdělávací kurs pro ženy Manushe"Paní Hudečková, součástí tohoto programu byly i přednášky z jaké oblasti?"

"Bylo to z oblasti sociální, a to sociálněprávní ochrana dětí, týrání dětí rodiči. Další přednáška byla pro nás velice zajímavá, a byla to přednáška o mamografii, onkologickém vyšetření všeobecně. Poslední přednáška byla s paní doktorkou, která nás seznamovala s problémy žen, jež je provází celý život od období dospívání až do období stáří."

"Proč jste se zaměřila právě na tyto oblasti?"

Marta Hudečková s redaktorem Rádia Agara Adamem Milanem

"Já si myslím, že to jsou aktuální oblasti, že tyto věci prožíváme každý den anebo si neuvědomujeme, že existují. Že můžeme být nemocní nebo, že může vedle nás žít rodina, kde je dítě týráno. Přiznat si to a uvědomit si to, pro to slouží i tyto přednášky."

Na semináři se diskutovalo, ženy tří generací si vyměňovaly zkušenosti a prezentovaly názory na různá témata ze života Romů. Studentka Martina Ridajová akci hodnotí takto....

"Přínosné je to hlavně pro to, že se setkávám s názory starších lidí. Myslím si, že oni kolikrát měli zkušenosti z jiných generací a já je chápu, protože..... měli jsme tam takové téma: "Proč týrané děti mají takové rodiče?" Oni reagovali tím, že by to nikdy neudělali, oni měli v rodinách strašně krásné vztahy, ale ti, co týrají děti, takové vztahy neměli. Naopak jsem zjistila, že i starší lidé mají na to úplně jiný názor než já.

"Dává vám to pocit, že ty názory můžete porovnat a snad hledat i řešení, kdybyste se dostala do nějaké situace, kterou byste nedokázala řešit nebo co to pro vás v tomto směru znamená?"

"Že ty jejich názory mohu porovnat, a ještě si to vezmu jako zkušenost a jako příklad. Až někdy potkám ženu, která bude mít podobný problém, tak mohu říct: "Byla jsem na setkání a tam žena měla takový problém a vy si z toho můžete vzít příklad."

Vzdělávací kurs pro ženy Manushe

Rozálie Harčarová z Loun na třídenní seminář věnovaný ženám přijela i se svojí vnučkou.

"Jste žena ve středních letech, máte pocit, že mladá generace má podmínky k životu těžší než jste měla vy?"

"Já jsem měla také těžké podmínky, když jsem vyrůstala, oni je mají také dost těžké. Oni se třeba vyučí a pak není práce... Jsou pak na podporách..."

Soubor Čilikloro vystoupil na vzdělávacím kursu pro ženy"Jak si myslíte, že by se ta situace dala změnit? Co byste mladším poradila?"

"Vemte práci, jaká je, nestyďte se za práci. Každá práce má své. I kdybyste si vydělali pět, šest tisíc, tak je to lepší než být na podpoře."

"Myslíte si, že mladší generace vychovává své děti jinak, než jste to dělala vy?"

"Já jsem ze staré školy. Já když jsem vychovávala holky, tak jsem chtěla, aby něco byly. Chodily do školy, musely si napsat úkol, spát. Aby mě děti někde chodily po venku... to ne, to neexistovalo."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.11.2015Postavení romských žen ve společnosti se měníO Roma Vakeren
17.10.2015ReportážO Roma Vakeren
21.07.2015Projekt Rom-Act přinesl změnu pro Romky v EUZprávy ze života Romů
11.07.2015Kongres romských žen se zaměřil i na téma Romské ženy a médiaO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
14.03.2015Marta Hudečková stála u zrodu mnoha významných projektůO Roma Vakeren
05.01.2013Romské ženy z Česka a ze Slovenska se domluvily na společné kampani proti anticiganismuO Roma Vakeren
20.08.2011ReportážO Roma Vakeren
16.07.2011Členky skupiny Manushe diskutovaly o palčivých problémech RomůO Roma Vakeren
15.06.2011Helsinský výbor chce posílit vazby mezi odsouzenými a jejich dětmiZprávy ze života Romů
11.06.2011Situace dětí v městské ubytovně v PardubicíchO Roma Vakeren
11.02.2011Projekt “Uč se, more” se zaměří na vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředíZprávy ze života Romů
26.11.2010Politický program skupiny ManusheO Roma Vakeren
26.11.2010Seminář pro ženy, které chtějí vstoupit do politikyO Roma Vakeren
25.06.2010Nízkoprahový klub ZefyrínoO Roma Vakeren
18.06.2010Komunitní centra pro západočechyO Roma Vakeren
14.05.2010O vzdělávání romských dětí s Martinem ŠimáčkemO Roma Vakeren
07.05.2010Při tanci záleží hlavně na píliO Roma Vakeren
26.11.2009MŠMT představilo opatření proti diskriminaci romských žákůZprávy ze života Romů
30.10.2009Tak trochu jiný KruháčO Roma Vakeren
23.10.2009Podpora zaměstnávání romských ženO Roma Vakeren
14.11.2008Přístup romských dětí ke vzděláníO Roma Vakeren
15.02.2008Analýza postojů a vzdělávacích potřeb romských dětí a mládeže O Roma Vakeren
02.02.2007Skupina Manushe připravila školení pro nezaměstnané ženyO Roma Vakeren
12.01.2007Jaké má v novém roce plány skupina Manushe?O Roma Vakeren
15.12.2006Vzdělávací záložky a skládačky pomáhají předávat informace o národnostních menšináchO Roma Vakeren
15.12.2006Vzdělávání Romů je podle Heleny Danielové lepší v ČR než ve FranciiO Roma Vakeren
06.10.2006Do základních škol přicházejí Výukové záložky a skládačkyO Roma Vakeren
06.10.2006"Evropa je dnes domem pro všechny", říká poslankyně Evropského Parlamentu Jana HybáškováO Roma Vakeren
06.10.2006Romský vzdělávací fond usiluje o lepší vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
06.10.2006Závěry konference o vzdělávání Romů v České republiceO Roma Vakeren
06.10.2006Představujeme účastníky mediálního kurzu pro RomyO Roma Vakeren
04.10.2006Kvalitní a systematické vzdělávání je klíčem k integraci RomůZprávy ze života Romů
29.08.2006V bezplatném kurzu pro zájemce o ukončení základního vzdělání je ještě několik volných místZprávy ze života Romů
14.07.2006Romské ženy ze skupiny Manushe se letos sešly v Českém rájiO Roma Vakeren
21.02.2006Závěry z konference romských žen v České republiceZprávy ze života Romů
17.02.2006Romské ženy upozorňují na problémy českých RomůO Roma Vakeren
17.02.2006Měl by se zvýšit počet asistentů z řad Romů se zaměřením na prevenci a zdravotní problematikuO Roma Vakeren
17.02.2006S jakými problémy se potýkají romské ženy?O Roma Vakeren
10.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.02.2006Romské ženy se sejdou na své velké konferenciO Roma Vakeren
13.01.2006V Praze proběhne Celostátní setkání romských ženO Roma Vakeren
04.01.2006Romské ženy se sejdou v Praze, aby řešily problémy menšinyZprávy ze života Romů
02.12.2005Chcete zasahovat do aktuálního dění v životě Romů v ČR?O Roma Vakeren
18.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
08.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
30.09.2005Skupina Manushe připravuje kurs "Ženy to umí - nebojte se podnikání"O Roma Vakeren
22.07.2005Setkání ManušíO Roma Vakeren
15.07.2005Romské ženy z organizace Manuše se opět sešly v letní školeO Roma Vakeren
12.03.2005V Pardubicích začíná projekt pomáhající ženám "na okraji"Zprávy ze života Romů
04.03.2005Autorky Memoárů romských žen představily svou novou knihu v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
23.02.2005Představení dvojknihy Memoáry romských ženFotoaktuality
04.02.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.01.2005Agentura Kreo Plus se snaží motivovat Romy ke vzděláníO Roma Vakeren
21.01.2005Členky romské ženské skupiny Manuše se setkaly v NáchoděO Roma Vakeren
14.01.2005Mezinárodní projekt usiluje o lepší přístup Romů ke vzděláníZprávy ze života Romů
10.12.2004V Paříži byl ustaven mezinárodní fond pro vzdělání RomůO Roma Vakeren
05.11.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.08.2004O situaci romských žen informují nové mezinárodní webové stránkyZprávy ze života Romů
23.07.2004Bývalá uprchlice z Bosny a Hercegoviny pracuje v ČR s uprchlíky a romskými ženamiO Roma Vakeren
23.07.2004Týdenní školení romských žen se zaměřovalo na gender a tradiceO Roma Vakeren
14.05.2004Seminář na téma rovnosti žen a mužůO Roma Vakeren
09.04.2004Na rozvoji romské komunity se nemalou měrou podílejí také ženská uskupeníO Roma Vakeren
13.11.2003Zatím jen desítky romských dětí prošly vzdělávacími programy ministerstvaZprávy ze života Romů
07.11.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.10.2003V příručce Mamo miri najdou romské ženy informace o prevenci rakoviny prsuO Roma Vakeren
03.10.2003Předškolní příprava romských dětí se v Broumově osvědčilaO Roma Vakeren
29.08.2003Host O Roma vakeren: Marta Hudečková o postavení žen v romské společnostiO Roma Vakeren
25.07.2003Občanské sdružení Lačhe čhave nabízí volnočasové aktivity pro pražské dětiO Roma Vakeren
18.07.2003Proběhlo setkání tří generací romských ženO Roma Vakeren
11.07.2003Mezinárodní letní romská školaO Roma Vakeren
11.07.2003Ozvěny mezinárodní konference Romové v rozšiřující se Evropě - výzvy do budoucnostiO Roma Vakeren
11.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
20.06.2003Kutnohorské komunitní centrum Maják zve romské děti na letní táboryO Roma Vakeren
06.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
06.06.2003Romové vstupují do světa vědyO Roma Vakeren
06.06.2003Rokycanští Romové představují své aktivityO Roma Vakeren
30.05.2003Program předcházení sociálního vyloučení v romských komunitách a odstraňování jeho důsledkůO Roma Vakeren
09.05.2003Děti z dětských domovů budou závodit v běhuO Roma Vakeren
25.04.2003Ida Kelarová pořádá letní dětské tábory na hradě SvojanovO Roma Vakeren
25.04.2003Problematické zvláštní školyO Roma Vakeren
18.04.2003Občanské sdružení romských žen a přátel pomáhá RomůmO Roma Vakeren
11.04.2003Manželé Turtákovi založili hudební soubor pro romské dětiO Roma Vakeren
05.04.2003Aktivity pro děti v komunitním centru v ústecké Matiční uliciFotoaktuality
28.03.2003Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové podpořil vzdělávací programy pro dětiO Roma Vakeren
28.03.2003Kutnohorský Maják svítí Romům i ne-RomůmO Roma Vakeren
21.03.2003Ve Valašském Meziříčí připravili ojedinělý projekt vzdělávání RomůO Roma Vakeren
21.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
14.03.2003Kvalita vzdělávání Romů se má zvyšovatO Roma Vakeren
14.03.2003Projekt Varianty zavede interkulturní vzděláváníO Roma Vakeren
26.02.2003Rodiče dvou romských školáků napadli ředitele základní školy v JihlavěFotoaktuality
21.02.2003Karel Tomek z MŠMTO Roma Vakeren
21.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
14.02.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
14.02.2003Chci být novinářemO Roma Vakeren
14.02.2003Dětský klub ČilikloroO Roma Vakeren
07.02.2003Nelegální sterilizace romských žen na Slovensku?O Roma Vakeren
07.02.2003Horké témaO Roma Vakeren
07.02.2003Sterilizace romských ženO Roma Vakeren
24.01.2003Jaký je rozdíl mezi pěstounskou péčí a osvojením dítěte?O Roma Vakeren
17.01.2003Jak nám může pomoci Liga lidských práv v PrazeO Roma Vakeren
10.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
10.01.2003Romská střední škola sociální v Kolíně dostala nové počítačeO Roma Vakeren
10.01.2003Stinné stránky života dětíO Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
03.01.2003Mnohé romské děti ze zvláštních škol by mohly navštěvovat základní školyO Roma Vakeren
13.12.2002O opuštěných dětech...O Roma Vakeren
29.11.2002Konference o zaměstnanosti, vzdělávání a podnikáníO Roma Vakeren
29.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
22.11.2002Povinná školní docházkaO Roma Vakeren
22.11.2002Kreativní dílna k Mezinárodnímu dni práv dítěteO Roma Vakeren
22.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.11.2002Tentokrát o poradně pro občanstvíO Roma Vakeren
08.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.11.2002Paměti romských ženO Roma Vakeren
04.10.2002Beseda s Karlem Tomkem z MŠMTO Roma Vakeren
04.10.2002Zaniká přípravná třída při Zvláštní škole v PardubicíchO Roma Vakeren
04.10.2002Vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
04.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.09.2002Začal nový školní rokO Roma Vakeren
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002Romské děti se rekreují v letním táboře ve Zbyslavci u ChrudimiO Roma Vakeren
19.07.2002Beseda o mediálním kurzu pro RomyO Roma Vakeren
19.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
28.06.2002První absolventi Evangelické akademie v Praze dostali maturitní vysvědčeníO Roma Vakeren
28.06.2002ZpravyO Roma Vakeren
28.06.2002I žižkovské děti si domů odnášely vysvědčeníO Roma Vakeren
21.06.2002Romské ženy chtějí změnit své postavení ve společnostiO Roma Vakeren
14.06.2002Romská střední škola sociální v Kolíně zažila první maturityO Roma Vakeren
07.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.06.2002Ženy a cimbálO Roma Vakeren
07.06.2002Loutka romského chlapce Pindralka putuje za českými dětmiO Roma Vakeren
24.05.2002Elektra nabízí pomoc ženám zneužitým v dětstvíO Roma Vakeren
10.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
03.05.2002V tísni je možné využít služeb České katolické charityO Roma Vakeren
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.04.2002Temperamentní romští hudebníci zakončili v Arše festival KhamoroZprávy ze života Romů
19.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Policie dohlíží na děti z ústecké Matiční uliceO Roma Vakeren
12.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.04.2002Ženy nemohly tančit kolem lahveO Roma Vakeren
29.03.2002Jiří Macháček zpívá o lásce k romské dívceO Roma Vakeren
22.03.2002Byty pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
22.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.03.2002Soukromá Romská škola sociálně právní v Kolíně zažila svůj první maturitní plesO Roma Vakeren
08.03.2002Martina Horváthová, studentka 1. Lékařské fakulty UKO Roma Vakeren
15.02.2002Romští poradci se mohou přihlásit do vzdělávacích kurzůO Roma Vakeren
08.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.01.2002Romské děti a češtinaO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.01.2002Jak proběhl 5. ročník literární a grafické soutěže Romano suno - Romský senO Roma Vakeren
07.12.2001Vyšla první učebnice romského dějepisuO Roma Vakeren
23.11.2001OstravaO Roma Vakeren
09.11.2001Obrací se na Růžovou linku bezpečí také Romové?O Roma Vakeren
09.11.2001PrahaO Roma Vakeren
02.11.2001VsetínO Roma Vakeren
26.10.2001BratislavaO Roma Vakeren
05.10.2001Romové u policieO Roma Vakeren
21.09.2001Prezident Havel přijal romské děti, které napsaly o holocaustu svých předkůZprávy ze života Romů
31.08.2001ŽilinaO Roma Vakeren
30.08.2001Romští středoškoláci mohou požádat o finanční podporu při studiuZprávy ze života Romů
30.08.2001Romské děti z jižních Čech se rekreují v Růžené na TáborskuZprávy ze života Romů
24.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
17.08.2001Vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
17.08.2001Projekt "Volný čas romských dětí"O Roma Vakeren
20.07.2001Dětský romský tábor v PříchovicíchO Roma Vakeren
06.07.2001Konec školního roku v romské střední škole v KolíněO Roma Vakeren
06.07.2001Stipendia pro romské studentyO Roma Vakeren
22.06.2001Jméno Khamoro nese nejen festival, ale i romský dětský pěvecký soubor z DěčínaO Roma Vakeren
08.06.2001LevočaO Roma Vakeren
25.05.2001Seminář o vzdělávání menšin má pomoci odstranit předsudkyZprávy ze života Romů
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
27.04.2001Finanční sbírka na pomoc dětem z dětských domovůO Roma Vakeren
13.04.2001Mladá BoleslavO Roma Vakeren
05.04.2001ÚnorHistorie
05.04.2001LedenHistorie
05.04.2001ZáříHistorie
28.01.2001Předseda ROI Ščuka vyzval Romy k větší politické aktivitěZprávy ze života Romů
23.01.2001Policejního kursu pro menšiny se poprvé kromě Romů účastní PoláciZprávy ze života Romů
14.12.2000V ČR je prý gramotných na 80 až 90 procent mladých RomůZprávy ze života Romů
12.12.2000V Českém rozhlase probíhá mediální kurs pro RomyZprávy ze života Romů
12.12.2000V ústecké Matiční ulici bylo otevřeno komunitní centrumZprávy ze života Romů
08.12.2000Pardubice hostí konferenci o integraci Romů do společnostiZprávy ze života Romů
15.11.2000Ministerstvo školství zpochybňuje názor EK na vzdělávání RomůZprávy ze života Romů
10.09.2000Setkání adoptovaných romských a vietnamských dětíZprávy ze života Romů
04.09.2000Kolínská romská střední škola přijala i žáky dálkového studiaZprávy ze života Romů
03.09.2000Výzkum: Romové mají pro učení stejné předpoklady jako ostatníZprávy ze života Romů
15.08.2000Plakáty v romském a českém jazyce upozorňují na zdravotní potížeZprávy ze života Romů
09.07.2000V Bratislavě jednala OBSE o situaci Romů v EvropěZprávy ze života Romů
09.07.2000Čtyři romští studenti získali stipendium George SoroseZprávy ze života Romů
09.07.2000Romští studenti diskutují na Doubravce o vstupu do EUZprávy ze života Romů
09.07.2000Žaloba na české školství splnila podle Romů účelZprávy ze života Romů
11.06.2000Do českých škol poputuje kniha o švédském romském děvčátkuZprávy ze života Romů
11.06.2000Iniciativa Globea si stěžuje na diskriminaci Romů ve školáchZprávy ze života Romů
05.05.2000V New Yorku se konala konference o českých RomechZprávy ze života Romů
05.05.2000V Praze se konal seminář o užívání drog mezi RomyZprávy ze života Romů
13.04.2000DětstvíŽivot Romů
21.03.2000Situace Romů v ČR lepší než v jiných postkomunistických zemíchZprávy ze života Romů
15.03.2000Česká televize vysílá vzdělávací cyklus Amare RomaZprávy ze života Romů
26.02.2000Eva ŠotolováAnketa
26.02.2000Romské děti se otrávily ovocnými tyčinkamiZprávy ze života Romů
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000Autoři novely školského zákona chtějí umožnit absolventům zvláštních škol, aby se i oni mohli pokusZprávy ze života Romů
26.02.2000ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANČÍ USA ZA ROK 1995Historie
26.02.2000Ostravští Romové žalující školský systém se obrátí na Evropský soudZprávy ze života Romů
26.02.2000Právo na vzdělávání v mateřském jazyceHistorie
26.02.2000Romské děti půjdou do přípravné třídyZprávy ze života Romů
26.02.2000RijenHistorie
26.02.2000KvětenHistorie
23.02.2000Odborníci na romskou otázku z RE přijeli do Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
16.12.1999Romské děti mají menší šanci na adopciZprávy ze života Romů
12.12.1999Absolventi zvláštních škol budou moci studovat na středních školáchZprávy ze života Romů
03.09.1999Romové, jejichž děti opustily zvláštní školu, trvají na žaloběZprávy ze života Romů
01.09.1999Švédská agentura TT o švédsko-české iniciativě na podporu RomůZprávy ze života Romů
31.08.1999Chanovská škola se chystá přivítat 36 nových romských prvňákůZprávy ze života Romů
11.08.1999Rada pro lidská práva nesouhlasí s tvrzením o diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
19.06.1999Romští rodiče měli být před podáním ústavní žaloby zastrašovániZprávy ze života Romů
16.05.1999V Praze se konal seminář věnovaný romské kultuřeZprávy ze života Romů
13.04.1999Beseda s Petrem Uhlem v Prostějově skončila pro nezájem Romů fiaskemZprávy ze života Romů
19.03.1999Sdružení Dženo připravuje novinářské školící centrum pro RomyZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
12.02.1999ZlínZprávy ze života Romů
05.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
05.02.1999Roudnice nad LabemZprávy ze života Romů
13.11.1998PrahaZprávy ze života Romů
02.10.1998OtrokoviceZprávy ze života Romů
04.09.1998KolínZprávy ze života Romů
04.09.1998OstravaZprávy ze života Romů
14.08.1998JestřebíZprávy ze života Romů
07.08.1998Romští regionální představitelé se sešli v BerouněZprávy ze života Romů
24.07.1998V Bílovci volili nejkrásnější a nejšikovnější romské dítěZprávy ze života Romů
12.06.1998Přátelské setkání za účelem podpory úspěšného hledání zaměstnáníZprávy ze života Romů
12.06.1998Přátelské setkání za účelem podpory úspěšného hledání zaměstnáníZprávy ze života Romů
12.06.1998BrnoAktuality
08.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
05.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
05.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
10.04.1998Soluňský biskup kázal proti cizincůmAktuality
03.04.1998Jan Horváth se stal romským poradcem v BrněZprávy ze života Romů
20.03.1998SofiaZprávy ze života Romů
06.03.1998KolínZprávy ze života Romů
13.02.1998LiberecAktuality
06.02.1998Usti nad LabemZprávy ze života Romů
06.02.1998BudapestZprávy ze života Romů
23.01.1998PardubiceZprávy ze života Romů
23.01.1998OstravaZprávy ze života Romů
16.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
16.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
16.01.1998ChanovZprávy ze života Romů
31.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
31.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
31.10.1997OstravaZprávy ze života Romů
17.10.1997BrnoZprávy ze života Romů
04.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
28.08.1997PrahaZprávy ze života Romů
21.08.1997BrnoZprávy ze života Romů
07.08.1997ZlinZprávy ze života Romů
03.07.1997PrahaZprávy ze života Romů
Organizace zabývající se romskou menšinouKontakty

=[ Reportáž ]=
Ve slovenském Kežmarku pracuje nové Komunitní centrum
Od poloviny minulého roku pomáhá Romům ve slovenském Kežmarku Komunitní centrum sponzorované Britským ministerstvem zahraničí a v současné době už se může pochlubit konkrétními výsledky. Více pověděla Marii Vrábelové poradkyně tohoto centra Míťa Kaněrová.

"Hlavním cílem projektu je podpořit romskou neziskovou organizaci v některé z lokalit. My jsme si vybrali východní Slovensko, protože tam je v podstatě největší počet romských osad a asi dvě třetiny romské populace žije na východním Slovensku. Cílem je motivovat Romy z těchto osad, které jsou v katastrofální situaci, aby se podíleli na změně ve své lokalitě a navazovali přímý kontakt s místní samosprávou, kde se rozhodování o jejich veřejných věcech a záležitostech odehrává. Aby skutečně měli možnost spolurozhodovat na tom, jak se financuje třeba výstavba nových bytů, infrastruktura. Aby Romové skutečně měli jednak přístup k informacím, jednak k finančnímu rozpočtu, věděli, co se děje, jak se o nich rozhoduje a spolurozhodovali nebo spolupodíleli se na rozhodování."

"Jak to vypadá v současné době, podařilo se?"

"My jsem začali s ideou, že se musí nejdříve začít komunikovat. Udělali jsme program na to vytrénovat pár romských zástupců z těchto osad. Měli jsme nesmírný úspěch tím, že v lokalitách, kde se tento program odehrával, tak hodně Romů jednak kandidovalo jako poslanci do místního zastupitelství, a skutečně hodně jich prošlo."

"Mají možnost už něco ovlivnit?"

"V jedné obci kupříkladu, ve Stráních pod Tatrami, je to docela radikální změna, protože v minulém volebním období tam byl jeden Rom a osm Ne-Romů v zastupitelství a dneska tam je osm Romů a jeden ne-Rom. Určitě podíl na rozhodování budou mít, ale zajímavé je, že ne-Romové se začínají bouřit. Je to osada, kde je 1200 Romů a ve vesnici asi 1 km vzdálené je maximálně 300 ne-Romů. Doteď tam byla místní samospráva ovládána, dominována ne-Romy. Dnes se to obrátilo a těch 300 ne-Romů se začíná bouřit, že jim začnou vládnout Romové. Je to zajímavá situace a ta dynamika se pochopitelně pro tu osadu musí řešit. Je jich taková spousta, že je jasné, že je na čase, aby tok financí šel i do infrastruktury, která tam doteď nebyla, přestože se říkalo, že se ty osady začnou řešit."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
30.05.2015Hudba a tanec mohou díky souboru Kesaj Čhave symbolizovat i naději pro mladé RomyZprávy ze života Romů
07.12.2013Na Slovensku byl hejtmanem Banskobystrického kraje zvolen pravicový extremistaO Roma Vakeren
01.08.2013Romové na východním Slovensku pěstují zeleninu. Často je to jejich první práceZprávy ze života Romů
20.07.2013Řádové sestry ve slovenské Nitře pomáhají dětem v komunitním centruO Roma Vakeren
13.07.2013Ján Lauko poutavě vypráví o historii i současnosti romského skautingu na SlovenskuO Roma Vakeren
30.08.2012Jak se daří na Slovensku zařazovat děti do vzdělávacího systému?Zprávy ze života Romů
14.08.2012Proč nemají Romové práciZprávy ze života Romů
23.06.2012Strážník městské policie na Slovensku zastřelil tři RomyO Roma Vakeren
16.06.2012Jsou rodičovské příspěvky na Slovensku dostačující pro potřeby rodin?O Roma Vakeren
26.05.2012Proč Romy, kteří žijí jako většina, majorita nevidí?O Roma Vakeren
17.03.2012Do slovenského parlamentu byl zvolen romský poslanecO Roma Vakeren
15.03.2012Do slovenského parlamentu byl zvolen první romský poslanecZprávy ze života Romů
10.03.2012Na Slovensku se uchází o přízeň voličů nejen romská politická strana, ale také Romové na kandidátkách dalších politických stranO Roma Vakeren
03.03.2012Vzpomínkový koncert na počest slovenského houslového virtuóza Rinalda OláhaO Roma Vakeren
03.03.2012Richard Németh, sociální pracovník zabývající se romskou komunitou na SlovenskuO Roma Vakeren
15.10.2011Muzeum kultury Romů na Slovensku informuje své návštěvníky o romské historiiO Roma Vakeren
01.09.2011Kontroverzní aktivista postavil v centru Bratislavy miniaturní romskou osaduZprávy ze života Romů
27.08.2011Slovenské obchody pro sociálně slabéO Roma Vakeren
13.08.2011Agnesa Horváthová vzpomíná na své začátky v ČecháchO Roma Vakeren
11.06.2011Zachrání slovenské Romy turisté?Zprávy ze života Romů
17.10.2010Bratislavští Romové ve fotbale porazili slovenskou vláduZprávy ze života Romů
28.09.2010Na Slovensku opět hrozí nepokoje. Důvod? Čipové kartyZprávy ze života Romů
20.08.2010Božena Bílá se vypracovala až na ředitelku gymnáziaO Roma Vakeren
08.08.2009Čeští a slovenští Romové chtějí společně bojovat proti extremismuZprávy ze života Romů
20.02.2009Nově otevřené slovenské Muzeum kultury RomůO Roma Vakeren
25.07.2008Mezinárodní konference o Romech na SlovenskuO Roma Vakeren
21.07.2006Klinická psycholožka a vládní úřednice Klára OrgovánováO Roma Vakeren
16.12.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
27.02.2004Mezinárodní romská unie vyhlašuje sbírku pro slovenské RomyZprávy ze života Romů
11.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.07.2003Lačo drom - poradenské centrum pro slovenské RomyO Roma Vakeren
27.06.2003Ľubo Virág o romské hudběO Roma Vakeren
13.06.2003Jaká byla účast Romů v referendu na SlovenskuO Roma Vakeren
30.05.2003Do ČR směřuje mnoho Romů ze SlovenskaO Roma Vakeren
09.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
25.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
04.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
21.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.02.2003Jak žijí Romové v PiešťanechO Roma Vakeren
21.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
14.02.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.02.2003Nelegální sterilizace romských žen na Slovensku?O Roma Vakeren
07.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
07.02.2003Sterilizace romských ženO Roma Vakeren
02.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
22.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.12.2001New YorkO Roma Vakeren
07.12.2001ZprávyO Roma Vakeren
07.12.2001Slovenská menšina v ČR má svůj časopisO Roma Vakeren
30.11.2001PrahaO Roma Vakeren
16.11.2001ŠtrasburkO Roma Vakeren
16.11.2001Český sněmovní petiční výbor jednal na Slovensku o RomechZprávy ze života Romů
05.10.2001BrnoO Roma Vakeren
28.09.2001Společnost Člověk v tísni působí v Jarovnici na SlovenskuO Roma Vakeren
07.09.2001Praha / DurbanO Roma Vakeren
31.08.2001ŽilinaO Roma Vakeren
20.07.2001PrahaO Roma Vakeren
13.07.2001SlovenskoO Roma Vakeren
13.07.2001Na Slovensku za zvláštních okolností zemřel RomO Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
08.06.2001LevočaO Roma Vakeren
04.05.2001PrahaO Roma Vakeren
04.05.2001Vražda Roma v BratislavěO Roma Vakeren
27.04.2001ŠvédskoO Roma Vakeren
09.07.2000O víkendu požádalo v ČR o azyl 170 slovenských RomůZprávy ze života Romů
04.07.2000České úřady zamítly žádosti slovenských Romů o azylZprávy ze života Romů
14.03.2000Tragédie v romské osadě Jarovnice v roce 1998Historie
08.03.2000Slovenští Romové žádají uplatňování zákona o jazyceZprávy ze života Romů
26.02.2000Současná romská komunita v EvropěHistorie
26.02.2000Slovenští Romové hledají nový domov na severu EvropyZprávy ze života Romů
26.02.2000Sněmovna přijala novelizaci zákona o občanstvíZprávy ze života Romů
26.02.2000HistorieHistorie
22.01.1999BratislavaZprávy ze života Romů
12.12.1998Romske aktualityZprávy ze života Romů
04.12.1998BratislavaZprávy ze života Romů
07.08.1998Vladimír Mečiar navštíví zaplavené romské osady až dva týdny po tragédiiZprávy ze života Romů
07.08.1998Podle Karla Holomka je situace Romů na Slovensku lepší než v ČRZprávy ze života Romů
06.02.1998BratislavaZprávy ze života Romů
09.01.1998BratislavaZprávy ze života Romů
28.08.1997Slovensko připravuje dokument o změnách nezbytných pro zlepšení postavení RomůZprávy ze života Romů
21.08.1997BratislavaZprávy ze života Romů
01.08.1997PrahaAktuality

=[ Reportáž ]=
Romské děti v dětském domově
A nyní prostřednictvím rozhovoru s vychovatelkou Marií Repkovou, navštívíme Dětský domov v Sazené u Velvar. Paní Repková původně vystudovala státní konzervatoř, obor klavír a toho využívá ve své současné pedagogické praxi. Se zdejšími dětmi založila hudební soubor, ve kterém se hrají a zpívají také romské písničky. Ale nejprve něco o její práci obecně. Alžběta Janíčková se Marie Repkové zeptala, zda se u dětí v Dětském domově eviduje také jejich národnost.

"Uvádí se. Každé dítě má svou evidenci, má tam svou minulost nebo posudky z diagnostického úřadu. Je to taková tajná karta, kde je vždy uvedeno, k jaké skupině patří."

"Pozorujete třeba, že romské děti přicházejí do dětských domovů z jiných důvodů než ostatní děti?"

"Ty důvody bývají tak nějak promísené. Jednoduše, nemoc rodičů, ta se může projevit jak u romských rodičů, tak u rodičů bílých, že to takhle nazvu nebo to, že někdo ztratí možnost mít byt s příslušenstvím, které tam patří, třeba WC, koupelna."

"I to může být důvodem, že se dítě dostane do dětského domova?"

"Na přechodnou dobu i to se může stát, ale pochopitelně jsou tam ty důvody hlubší. Sociální pracovníci, prostřednictvím školy nebo někoho, se dozví o problému a ta otázka se řeší."

"Proč si myslíte, že je vídáno poměrně dost Romů v dětských domovech? Je to podle vás předsudek?"

"Zrovna náš domov, bych řekla, nemá nadpoloviční většinu. Pokud to dítě někdo nechce, to může být člověk jak bílé rasy, tak to může být Čech, Slovák, kdokoliv."

"Nebo ho může chtít, ale nesplňuje, jak jsme si řekli, podle sociálních pracovnic nebo podle zákonů nějaká pravidla?"

"My opravdu děti vůbec nerozlišujeme, abychom s nimi měli třeba hodiny romštiny nebo se jim věnovali v tomto ohledu nějak specielně... ano, jsou u nás romské pohádky... ale ve své podstatě ani z vlastní zkušenosti nedokážeme těm dětem nějak pomoct. Nikdo z nás jazyk ani moc tu kulturu neovládá. Přece jenom jsme léta vyrůstali v tom, že je to nějaká taková spodina, co si budeme povídat, je to tady tak, nebo bylo to třeba dlouhou dobu tak. A zásadně ty děti byly stavěny na úroveň zvláštní školy, přitom tam stačilo velmi málo, aby jim člověk mohl pomoci se dostat trošinku jinam. Sama bych chtěla se s nimi lépe seznámit, i s tím jazykem. Momentálně tam mám dva chlapce, kteří byli dlouhou dobu doma, takže jsou tou atmosférou načichlí, jsou toho plní. Ty jejich dvojhlasy, to už oni dokázali docela dobře cítit. Mám s sebou i nahrávku a bylo by možné to použít jako takovou ukázku. Chtěla bych to rozšířit na více dětí."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Kniha Hejno bílých vran vypráví příběhy deseti lidí z dětských domovů, kteří jsou i přesto úspěšníO Roma Vakeren
18.04.2015Na návštěvě dětského domova v KlánovicíchO Roma Vakeren
29.11.2014Vyšla kniha Hejno bílých vran aneb Když opouštíš děcákO Roma Vakeren
06.06.2012Opouštím dětský domov. Vím kam jdu a proč!Zprávy ze života Romů
17.03.2012Robert Tonelli: Nechtěl jsem nosit jméno někoho, kdo mě nevychovávalO Roma Vakeren
20.08.2011ReportážO Roma Vakeren
15.06.2011Helsinský výbor chce posílit vazby mezi odsouzenými a jejich dětmiZprávy ze života Romů
11.06.2011Situace dětí v městské ubytovně v PardubicíchO Roma Vakeren
11.02.2011Projekt “Uč se, more” se zaměří na vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředíZprávy ze života Romů
25.06.2010Nízkoprahový klub ZefyrínoO Roma Vakeren
18.06.2010Komunitní centra pro západočechyO Roma Vakeren
07.05.2010Při tanci záleží hlavně na píliO Roma Vakeren
30.10.2009Tak trochu jiný KruháčO Roma Vakeren
31.07.2009Dětský dům Zábrdovice nabízí o prázdninách volnočasové aktivity pro dětiO Roma Vakeren
21.09.2006Projekt Hnízdo chce zabránit odebírání dětí z rodin do ústavůZprávy ze života Romů
18.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
08.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
22.04.2005Sdružení Dom pomáhá dětem z dětských domovů zařadit se do běžného životaO Roma Vakeren
20.02.2005V Zátoni na Českokrumlovsku zažijí děti Cikánskou pouťZprávy ze života Romů
05.11.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.08.2004Nadace Terezy MaxovéO Roma Vakeren
19.12.2003Mnoho dětí z dětských domovů prožije Vánoce s vychovateli a "tetami"O Roma Vakeren
03.10.2003Předškolní příprava romských dětí se v Broumově osvědčilaO Roma Vakeren
05.09.2003Výtěžek z předpremiéry filmu Želary získalo dětské zařízení KlokánekO Roma Vakeren
25.07.2003Občanské sdružení Lačhe čhave nabízí volnočasové aktivity pro pražské dětiO Roma Vakeren
20.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
20.06.2003Kutnohorské komunitní centrum Maják zve romské děti na letní táboryO Roma Vakeren
09.05.2003Děti z dětských domovů budou závodit v běhuO Roma Vakeren
25.04.2003Ida Kelarová pořádá letní dětské tábory na hradě SvojanovO Roma Vakeren
25.04.2003Problematické zvláštní školyO Roma Vakeren
11.04.2003Manželé Turtákovi založili hudební soubor pro romské dětiO Roma Vakeren
05.04.2003Aktivity pro děti v komunitním centru v ústecké Matiční uliciFotoaktuality
28.03.2003Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové podpořil vzdělávací programy pro dětiO Roma Vakeren
28.03.2003Kutnohorský Maják svítí Romům i ne-RomůmO Roma Vakeren
26.02.2003Rodiče dvou romských školáků napadli ředitele základní školy v JihlavěFotoaktuality
14.02.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
14.02.2003Chci být novinářemO Roma Vakeren
14.02.2003Dětský klub ČilikloroO Roma Vakeren
24.01.2003Jaký je rozdíl mezi pěstounskou péčí a osvojením dítěte?O Roma Vakeren
17.01.2003Jak nám může pomoci Liga lidských práv v PrazeO Roma Vakeren
10.01.2003Stinné stránky života dětíO Roma Vakeren
03.01.2003Mnohé romské děti ze zvláštních škol by mohly navštěvovat základní školyO Roma Vakeren
13.12.2002O opuštěných dětech...O Roma Vakeren
22.11.2002Kreativní dílna k Mezinárodnímu dni práv dítěteO Roma Vakeren
15.11.2002Tentokrát o poradně pro občanstvíO Roma Vakeren
08.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.10.2002Zaniká přípravná třída při Zvláštní škole v PardubicíchO Roma Vakeren
04.10.2002Vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
04.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.09.2002Začal nový školní rokO Roma Vakeren
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002Romské děti se rekreují v letním táboře ve Zbyslavci u ChrudimiO Roma Vakeren
28.06.2002ZpravyO Roma Vakeren
28.06.2002I žižkovské děti si domů odnášely vysvědčeníO Roma Vakeren
07.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.06.2002Loutka romského chlapce Pindralka putuje za českými dětmiO Roma Vakeren
03.05.2002V tísni je možné využít služeb České katolické charityO Roma Vakeren
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Policie dohlíží na děti z ústecké Matiční uliceO Roma Vakeren
22.03.2002Byty pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
22.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.02.2002Rómové do vojenské uniformyZprávy ze života Romů
25.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.01.2002Romské děti a češtinaO Roma Vakeren
11.01.2002Jak proběhl 5. ročník literární a grafické soutěže Romano suno - Romský senO Roma Vakeren
23.11.2001Dar pro Dětský domov v Praze-KlánovicíchO Roma Vakeren
09.11.2001Obrací se na Růžovou linku bezpečí také Romové?O Roma Vakeren
21.09.2001Prezident Havel přijal romské děti, které napsaly o holocaustu svých předkůZprávy ze života Romů
30.08.2001Romské děti z jižních Čech se rekreují v Růžené na TáborskuZprávy ze života Romů
24.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
17.08.2001Vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
17.08.2001Projekt "Volný čas romských dětí"O Roma Vakeren
20.07.2001Dětský romský tábor v PříchovicíchO Roma Vakeren
22.06.2001Jméno Khamoro nese nejen festival, ale i romský dětský pěvecký soubor z DěčínaO Roma Vakeren
08.06.2001LevočaO Roma Vakeren
04.06.2001Celostátní sbírka pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
25.05.2001Sbírka pro děti z dětských domovů vynesla přes 68.000 korunZprávy ze života Romů
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
27.04.2001Finanční sbírka na pomoc dětem z dětských domovůO Roma Vakeren
06.04.2001Celostátní sbírka pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
05.04.2001LedenHistorie
05.04.2001ZáříHistorie
14.12.2000V ČR je prý gramotných na 80 až 90 procent mladých RomůZprávy ze života Romů
12.12.2000V ústecké Matiční ulici bylo otevřeno komunitní centrumZprávy ze života Romů
15.11.2000Ministerstvo školství zpochybňuje názor EK na vzdělávání RomůZprávy ze života Romů
10.09.2000Setkání adoptovaných romských a vietnamských dětíZprávy ze života Romů
03.09.2000Výzkum: Romové mají pro učení stejné předpoklady jako ostatníZprávy ze života Romů
09.07.2000Žaloba na české školství splnila podle Romů účelZprávy ze života Romů
11.06.2000Do českých škol poputuje kniha o švédském romském děvčátkuZprávy ze života Romů
11.06.2000Iniciativa Globea si stěžuje na diskriminaci Romů ve školáchZprávy ze života Romů
05.05.2000V New Yorku se konala konference o českých RomechZprávy ze života Romů
13.04.2000DětstvíŽivot Romů
26.02.2000Romské děti se otrávily ovocnými tyčinkamiZprávy ze života Romů
26.02.2000Právo na vzdělávání v mateřském jazyceHistorie
26.02.2000Romské děti půjdou do přípravné třídyZprávy ze života Romů
26.02.2000KvětenHistorie
23.02.2000Odborníci na romskou otázku z RE přijeli do Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
16.12.1999Romské děti mají menší šanci na adopciZprávy ze života Romů
03.09.1999Romové, jejichž děti opustily zvláštní školu, trvají na žaloběZprávy ze života Romů
01.09.1999Švédská agentura TT o švédsko-české iniciativě na podporu RomůZprávy ze života Romů
31.08.1999Chanovská škola se chystá přivítat 36 nových romských prvňákůZprávy ze života Romů
11.08.1999Rada pro lidská práva nesouhlasí s tvrzením o diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
19.06.1999Romští rodiče měli být před podáním ústavní žaloby zastrašovániZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
12.02.1999ZlínZprávy ze života Romů
05.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
05.02.1999Roudnice nad LabemZprávy ze života Romů
02.10.1998OtrokoviceZprávy ze života Romů
14.08.1998JestřebíZprávy ze života Romů
07.08.1998Romští regionální představitelé se sešli v BerouněZprávy ze života Romů
24.07.1998V Bílovci volili nejkrásnější a nejšikovnější romské dítěZprávy ze života Romů
12.06.1998Přátelské setkání za účelem podpory úspěšného hledání zaměstnáníZprávy ze života Romů
12.06.1998Přátelské setkání za účelem podpory úspěšného hledání zaměstnáníZprávy ze života Romů
12.06.1998BrnoAktuality
08.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
05.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
05.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
03.04.1998Jan Horváth se stal romským poradcem v BrněZprávy ze života Romů
20.03.1998SofiaZprávy ze života Romů
06.02.1998Usti nad LabemZprávy ze života Romů
23.01.1998PardubiceZprávy ze života Romů
16.01.1998ChanovZprávy ze života Romů
31.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
31.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
21.08.1997BrnoZprávy ze života Romů
07.08.1997ZlinZprávy ze života Romů
03.07.1997PrahaZprávy ze života Romů

=[ Historie, zvyky ]=
Jak Romové putovali Evropou
I dnes zalistujeme historií. Alžběta Janíčková si v následujících chvílích bude povídat s romistou Zbyňkem Andršem o tom, jak Romové, kteří pocházeli s největší pravděpodobností z Indie, putovali Evropou.

"Kdy zřejmě Romové začali putovat z Indie do Evropy?"

"Záleží, jakou část Evropy máme na mysli. Pokud se jedná o území bývalé Byzantské říše, to znamená především na evropské půdě Řecko, ale v době největšího rozkvětu to bylo vlastně celé Středomoří, tak potom můžeme klást příchod Romů už do 8. století po Kristu."

"Asi se alespoň uvažuje o důvodu?"

"O důvodu příchodu Romů? To se uvažuje a těch teorií je celá řada, počínajíc hladomory v Indii, přes války atd., nebo možností získání další obživy. Ale já si myslím, že to mohlo být třeba i tak, že Romové měli potřebu někam jít jako někteří ptáci mají potřebu odlétnout na jih a pak se vrátit, čili toho se těžko dopátráme.

"K Byzanci, o které jste se zmínil, se vztahuje i taková teorie, že si místní obyvatelé právě Romy pletli se skupinou lidí Athinganoi a byli vyháněni."

"Poslední bádáni ukazuje na to, že neexistovaly dvě skupiny, ti tzv. Athinganoi, kteří byli údajně kacířská sekta a pak Romové, na které se jakoby přenesl ten název. Patrně od počátku se jednalo v dílech, ať už byzantských historiků anebo zmínkách v nějakých církevních letopisech, o Romy."

"Co tedy s Romy, nebo přezdívanými v té době Athinganoi, se dělo dál s největší pravděpodobností?"

"Postupovali z Byzantské říše, zejména pak pod tlakem Osmanských Turků na sever a na severozápad?"

"Kdy se objevují první zmínky o tom, že by se v Českých zemích pohybovali, putovali jimi Romové?"

"První zmínky se objevují na počátku husitské doby, začátkem 15. století se dostávají do střední Evropy a do západní Evropy. Patrně první takovou skupinou, která prošla Čechami, byla skupina vojvody Panuela, který patřil se svým lidem do větší skupiny tzv. krále Sindela. Tyto skupiny během několika desetiletí prokřižovaly celou západní Evropu."

"Ví se, jak se k nim původní obyvatelstvo žijící v Českých zemách chovalo?"

"V těch prvních kontaktech je možno vypozorovat, že tehdejší lidé byli překvapeni jejich exotickým vzhledem. Už tehdy se objevují zprávy o některých charakteristických řemeslech nebo činnostech Romů, zejména o hádání z ruky, což pochopitelně tehdejší církev odsuzovala.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
28.11.2015Romové si předávali vědomosti a poznatky prostřednictvím ústní lidové slovesnostiO Roma Vakeren
28.02.2003Pocházejí Romové z Indie?O Roma Vakeren
24.08.2001Rozhovor s romistou Zbyňkem AndršemO Roma Vakeren

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií v 19:45 a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - v 19:15.

Příště vám nabídneme informace ze života Romů, do studia pozveme dalšího zajímavého hosta a nebudou chybět ani romské písně.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vekeren! ....Romale irinen - ada šuniben predal tumende!

Romale but Bacht te sasťipen... Ačhen Devleha!

Obsah článku:
Reportáž:  V Liberci proběhl Veletrh dětské knihy a učebnic
Reportáž:  Romové budou stavět dálnici D47
Horké téma:  Kristián Drapák
Zprávy: 
Reportáž:  Slaví se ještě ve světě Mezinárodní den žen?
Reportáž:  Ve slovenském Kežmarku pracuje nové Komunitní centrum
Reportáž:  Romské děti v dětském domově
Historie, zvyky:  Jak Romové putovali Evropou

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz