Vyhledávání
23.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma Vakeren

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Jek kurko pregejľa sar pani, pale hin paršťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět také romská hudba.

Kamen te šunen, nevimata, abo sar o Roma dživen? Te ha, ta ačen amenca! Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Nejprve se podíváme do ostravské vesničky soužití, která začíná žít pestrým společenským životem. Všichni se radují z prvního miminka, které se ve vesničce narodilo.

Naším hostem ve studiu bude tentokrát Karel Tomek, ředitel odboru předškolního, základního, základního uměleckého a jazykového vzdělávání z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Mimo jiné si s ním budeme povídat o stipendiu pro romské žáky.

Jak pomoci nezaměstnaným romským matkám? Tuto otázku si klade pedagožka Marie Cincibusová.

Naše právní poradna vás blíže seznámí s novým zákonem o záruční lhůtě.

Romské komunitní centrum v Liberci vstupuje už do 4. roku své existence. A v rubrice zvyky a tradice si povíme, proč se Romům nelíbí oslovení cikán. Tolik z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Jaroslav Sezemský a Alžběta Janíčková.


=[ Reportáž ]=
V ostravské vesničce soužití se narodilo první dítě
Ostravská vesnička soužití žije pestrým společenským životem. Lidé ze zaplavené městské části Hrušov si po strádání na ubytovnách a v unimobuňkách konečně mohou dovolit drobné radosti. Hlavně se všichni radují z prvního miminka, které se ve vesničce narodilo. Více Gabriela Všolková.
Anyta Klímová s maminkou Danuší Otčenáškovou (Foto: ČTK)

Nejvíce se na Anitku těšili rodiče a její dva starší bráškové. Tatínek Jaroslav byl nadšený. Přiznává, že jméno dcery ho překvapilo.

"My jsme se o tom bavili, že bychom to jméno mohli dát. Na poslední chvíli jsme se rozhodli jinak. Ona si vymyslela jméno, ani jsem o tom nevěděl. Takže jsem přišel do porodnice a tam jsem vlastně zjistil, jak se malá jmenuje."

Anitka se má čile k světu. Posledních 38 centimetrů a tři a čtvrt kilogramu živé váhy už překonala a tatínek pro ni plánuje sportovní kariéru.

"Já si strašně přeju, aby byla sportovně založená, třeba tenistka. Ať nedopadne tak jako my, bez práce, bez peněz."

První velký dar, kočárek, přinesl Anitě ředitel ostravsko - opavské diecézní charity Jiří Hořínek.

"To je přírůstek pro nás pro všechny, protože jsme se všichni podíleli na stavbě vesničky. Přeji miminku, aby se mu splnila všechna jeho tajná přání."

Ve vesničce se ale nezapomíná i na ostatní děti. Mohou si hrát s dobrovolnicí, která do Muglinova pravidelně dojíždí, mohou chodit do zájmových kroužků a na pravidelné diskotéky. Na nedostatek vyžití si ale nemohou stěžovat ani dospělí, říká Anitčin strýc Marek Míka.

"Šicí kroužek pro dospělé ženy, kde se mohou naučit šít. Udělat si rekvalifikaci, aby pak měly větší možnost si najít práci. Teď se tu rozbíhá obchod se smíšeným zbožím, takové potraviny. Prvního se chystá ples. Já si myslím, že to proběhne super. Děláme tady takové akce dost často. Ples je tu poprvé, akorát jsme tu měli zábavu, diskotéku. Já si myslím, že ten ples, to bude spíše bál, že děti tam odpoledne budou v nějakých maskách. Potom tam bude skupina, která tady ve vesničce sídlí. Jsou to jedni z obyvatel, kteří nám tu budou hrát. Jinak, oblečení společenské a občerstvení bude zajištěno."

Prozradil, že se chystá i založení ryze pánského klubu.

"Jo, tak takový klub tu bude. Bude tam pivo, budou se tam moct hrát karty, pokecat, šachy..."

Obyvatelé vesničky už také začali vydávat vlastní zpravodaj. Informují v něm o dění v komunitě, otiskují zprávy z rady, nabízejí tipy pro volný čas. Sousedé se také dočtou o zájmových kroužcích pro děti i dospělé. Redaktor listů František Radil řekl, že zpravodaj vychází jednou za měsíc a každá rodina ho dostane do schránky.

"Chtěli bychom, aby obyvatelé byli trošku informovaní, co se děje ve vesničce, jaké jsou přípravy, nějaké akce, připomínky k obyvatelům, spíš takové informace, kam by se dalo jít na výlet nebo něco takového."

Vesnička soužití vyrostla v místě bývalé skládky, nový domov v ní našlo třicet romských, neromských a smíšených rodin. Netradiční projekt má pomoci sblížení Romů s majoritní společností.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.10.2014Před dvanácti lety vznikla Vesnička soužitíO Roma Vakeren
01.11.2012Unikátní výstava I Romové jsou Boží v Ostravě nabídne i bohatý doprovodný programZprávy ze života Romů
04.01.2008V ostravské Vesničce soužití už několik let funguje projekt sociálního bydlení O Roma Vakeren
12.12.2005Cenu velvyslanectví USA získal Kumar VishwanathanZprávy ze života Romů
30.04.2005Ve Vesničce soužití v Ostravě začal projekt pro lidi bez práceZprávy ze života Romů
07.04.2005Lesk a bída ostravských Romů, to jsou Vesnička soužití a kolonieZprávy ze života Romů
14.01.2005Profesor Ian Hancock navštívil Ostravskou Vesničku soužitíO Roma Vakeren
17.09.2004Ostravská Vesnička soužití pomáhá lidem už dva rokyZprávy ze života Romů
12.12.2003Kumar Wishwanathan dostal čestnou medaili od ministra vnitraO Roma Vakeren
05.12.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.09.2003Vesnička soužití má za sebou první rok své existenceO Roma Vakeren
14.02.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.02.2003Ve Vesničce soužití se narodilo první dítěFotoaktuality
15.11.2002Ostravská Vesnička soužitíO Roma Vakeren
11.10.2002Potíže v novém bydlištiO Roma Vakeren
17.09.2002Slavnostní otevření Vesničky soužití v Ostravě-MuglinověFotoaktuality
02.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
28.09.2001OstravaO Roma Vakeren
14.03.2000Romové chtějí vybudovat v Novém Boru romskou vesničku SoužitíZprávy ze života Romů
09.10.1998OstravaZprávy ze života Romů
21.08.1998OstravaZprávy ze života Romů
07.08.1998OstravaZprávy ze života Romů

=[ Horké téma ]=
Karel Tomek z MŠMT
A je tu čas pro našeho pravidleného hosta. K mikrofonu ho pozvaly Marie Vrábelová a Anna Poláková.

"Ve studiu vítáme Karla Tomka, ředitele odboru předškolního, základního, základního uměleckého a jazykového vzdělávání z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Dobrý večer."

"Dobrý večer."

"Vaše ministerstvo vyhlásilo stipendijní program pro romské žáky na středních školách. Přibližte nám tento program."

"Tento program se přesně jmenuje Podpora romských žáků středních škol. Běží už od roku 2000, tehdy jsme začínali s 330 žáky a 2 300 000 korunami v jednom pololetí. Na konci roku 2002 to již bylo1.409 podporovaných žáků s bezmála 5 - ti milionovou dotací za toho půl roku. Je důležité připomenout, že ten program má uzávěrku, která je přesně 28. února . Do té doby mohou žáci prostřednictvím škol požádat o dotaci. Ta je určena škole pro to, aby podporovala romské žáky, čili není to dotace osobě jako takové, ale škole. Já bych k tomu řekl jednu důležitou věc - máme signály o tom, že, jak se změnilo státoprávní uspořádání, tak na okresech zanikly funkce romských poradců. Je třeba nějakým způsobem doložit, že dítě je v situaci, kdy potřebuje podporu, takže to může doložit buď krajský poradce nebo ředitel odboru sociálních věcí obecního výboru z rozšířenou působností nebo kraje. Určitě se nenechat odbýt, nehodit flintu do žita tím, že neexistují okresní úřady. Je to v pokynu přesně popsáno, visí to na internetu Ministerstva školství i Úřadu vlády a pokud vím, byl tento pokyn publikován také v některých romských periodikách."

"Na co jsou prostředky konkrétně určeny?"

"Prostředky jsou určeny na úhradu školného, stravného, na ubytování, na školní potřeby, ochranné pomůcky a zcela ve výjimečných případech, tam kde není možná úhrada nákladů na cestovné, tak je možno platit cestovné. Ale jen tam, kde rodina o to nemůže požádat ve standardních režimech sociálních dávek."

"Jaké další vzdělávací programy připravuje Ministerstvo školství?"

"Já bych moc rád upozornil na dva programy, které běží teď v projektu Phare. Jsou to programy, které spolufinancuje Česká republika a Evropská Unie. Jeden z nich je zaměřen na vytvoření vzdělávacích materiálů pro romské žáky. Bude vycvičeno 400 učitelů v zacházení s těmito materiály, tak aby romským dětem na základních školách ulehčili vzdělávání. A zároveň bude vytvořena sada materiálů pro přípravné třídy a bude vycvičeno 100 učitelů a 100 romských pedagogických asistentů - vychovatelů, kteří se budou s těmi materiály učit zacházet tak, aby kvalita vzdělávání v přípravných třídách byla co nejlepší. A naproti tomu běží druhý projekt Phare, který je vlastně takovým bratříčkem tohoto projektu. Má posílit multikulturní vzdělávání ve většinové populaci. Tam budou zase vyvinuty materiály na výuku a bude vycvičeno 2000 učitelů základních škol tak, aby prostředí základních škol bylo vstřícnější k minoritám, včetně samozřejmě té romské. To jsou takové dva projekty, na jejichž výsledky se velmi těšíme. Moc si od toho slibujeme a je dobré o tom vědět. Až se pracovníci těchto projektů objeví na školách, aby našli podporu, aby se učitelé účastnili vzdělávání, které se jim nabízí."

"O jaké materiály jde?"

"Budou to materiály didaktické, to znamená, budou to učební materiály pro žáky vytvořené s ohledem na některá specifika vnímání romských dětí, na jejich kulturní tradice, na zázemí, které mají v romské komunitě. Takže budou to takovéhle typy materiálů."

"Jakých úspěchů se dosáhlo v přechodu ze zvláštních škol na základní?"

"Prokázalo se, že s použitím metodiky, kterou vyvinula organizace Step by step, je možné dosáhnout ve spolupráci s učiteli základních škol, jsou - li na to připraveni a je - li jim poskytnuta metodická pomoc, zvládnutí situace tak, že děti, které se učí podle programů: zvláštní škola, se mohou učit podle programů: základní škola. To znamená, že program je založen především na tom, že na dítě jsou kladeny vyšší požadavky, je mu jasně dávána podpora a víra, že to dokáže. My jsme o tom měli mezinárodní konferenci v Budapešti a jsou tu výsledky, které chceme v budoucnu využít."

"Jak je to se zvláštními školami ? Budou fungovat tak, jak fungují nebo se zruší a nahradí je jiný systém?"

"Nebudou fungovat tak, jak fungují, protože v návrhu školského zákona se s nimi nepočítá jako s institucemi, které by fungovaly dál jako zvláštní školy. Všechny školy pro povinnou školní docházku budou školami základními, vyjma škol, které budou mít zvláštní vzdělávací program. To je ale skutečně pro velmi těžká postižení, to je to, čemu dnes říkáme pomocné školy, kde děti opravdu nemohou zvládnout program. Jinak, ostatní program má být velmi široký tak, aby se ho mohly účastnit děti z celé populace, takže tady by zákon měl přinést zcela zásadní změnu."

"Připravujete programy na podporu romských žáků nebo podílejí se na této práci, na této přípravě i Romové?"

"Určitě, podílejí. My máme na odboru Milana Kovácse, který je Rom, a běžně se setkáváme s Romy. Sdružení, která nám pomáhají... oni pomáhají samozřejmě především sami sobě... (smích)... protože dneska... a já si toho hrozně vážím... to není tak, že někdo z Prahy "pomáhá těm ubohým Romům". Romové jsou dnes již dostatečně rozumní, je to součást našeho národa, jsou to dospělí lidé a oni vědí, co potřebují, umí si o to říct. A je na státních orgánech, v případě vzdělání na Ministerstvu školství, aby poskytlo podporu, pomoc, né dělalo něco za ně. Takže dneska je výborná situace v tom, že řada romských sdružení ví, co by chtěla, umí napsat dobré projekty, realizovat je. My když dostáváme vyhodnocení projektů, tak z některých je jasné, že je to obrovská práce, kterou dělají."

"Zvýšil se počet romských studentů na vysokých školách? Máte nějaké údaje?"

"Na otázky čísel se mi odpovídá obecně špatně, protože kromě projektu podpory žáků, kde víme, komu jsme ty peníze dali, tak tam to umíme přesně, ale..."

"...alespoň obecně..."

"obecně se zdá, že se zvyšuje, protože se objevuje docela výrazný tlak na to, že by měl vzniknout podobný program jako na středoškolské úrovni. A i z čísel podporovaných v roce 2333 a v roce 2400, tam je značný nárůst. Ti lidé se někde vzali, že ano, nespadli z nebe. Stejné je to i na vysokých školách. Takže v tomto smyslu, z těchto dotačních programů můžeme usuzovat, že roste,a to je vynikající sdělení a zjištění, počet romských studentů středních i vysokých škol, kteří dostávají rovnocenné vzdělání, tak jako většinová populace. To je smyslem integrační politiky ve školství."

"Jsou konkrétní vysoké školy, o které mají romští studenti zájem nebo pokryjí všechny vysoké školy?"

"Tak zcela určitě zájem je soustředěn tam, kde jsou nejvyšší počty studentů středních škol, to znamená, že jednou z těch škol je Akademie Jana Ámose Komenského, která je soukromou vysokou školou. Tam byl velký zájem vloni, protože odmaturovala třída v Kolíně, odmaturovala třída na Evangelické akademii a samozřejmě mnozí další středoškolští studenti, kteří jsou roztroušeni po celé republice, zejména ti, kteří měli v obsahu středoškolského studia sociální práci, podobně tak se hlásily na tuto školu. Bylo to několik desítek lidí."

"Takže třeba technika, tam asi moc těch studentů nebude? ... (smích)..."

"Na techniku to moc nebude..... (smích)......já bych ale moc rád řekl, že je to škoda a že se domnívám, že není dobrá cesta, aby se romští studenti soustředili jen na otázku sociální práce a podobně. Já bych si ze všeho nejvíc přál, aby došlo ke skutečné integraci. Takže bych velmi rád viděl romské učitele, romské lékaře. Romské právníky nějaké máme, ale není jich tolik, kolik by jich bylo potřeba. Zkrátka ve všech oblastech života společnosti tak, jak je to běžné, aby to odpovídalo běžnému rozložení v populaci."

"Ve studiu jsme si povídali s Karlem Tomkem z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Děkujeme, na shledanou."

"Na shledanou."

"Na shledanou."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.12.2015Vysokoškolákům pomáhají stipendia Romského vzdělávacího fonduO Roma Vakeren
14.05.2010O vzdělávání romských dětí s Martinem ŠimáčkemO Roma Vakeren
26.11.2009MŠMT představilo opatření proti diskriminaci romských žákůZprávy ze života Romů
14.11.2008Přístup romských dětí ke vzděláníO Roma Vakeren
15.02.2008Analýza postojů a vzdělávacích potřeb romských dětí a mládeže O Roma Vakeren
15.12.2006Vzdělávací záložky a skládačky pomáhají předávat informace o národnostních menšináchO Roma Vakeren
15.12.2006Vzdělávání Romů je podle Heleny Danielové lepší v ČR než ve FranciiO Roma Vakeren
06.10.2006Romský vzdělávací fond usiluje o lepší vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
06.10.2006Závěry konference o vzdělávání Romů v České republiceO Roma Vakeren
06.10.2006Představujeme účastníky mediálního kurzu pro RomyO Roma Vakeren
06.10.2006Do základních škol přicházejí Výukové záložky a skládačkyO Roma Vakeren
06.10.2006"Evropa je dnes domem pro všechny", říká poslankyně Evropského Parlamentu Jana HybáškováO Roma Vakeren
04.10.2006Kvalitní a systematické vzdělávání je klíčem k integraci RomůZprávy ze života Romů
29.08.2006V bezplatném kurzu pro zájemce o ukončení základního vzdělání je ještě několik volných místZprávy ze života Romů
08.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
09.09.2005Studenti mohou získat stipendiumO Roma Vakeren
08.03.2005Romští studenti získali od brněnské nadace téměř 50.000 korunZprávy ze života Romů
04.02.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.01.2005Agentura Kreo Plus se snaží motivovat Romy ke vzděláníO Roma Vakeren
14.01.2005Mezinárodní projekt usiluje o lepší přístup Romů ke vzděláníZprávy ze života Romů
10.12.2004V Paříži byl ustaven mezinárodní fond pro vzdělání RomůO Roma Vakeren
03.09.2004Nový školní rokO Roma Vakeren
14.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
13.11.2003Zatím jen desítky romských dětí prošly vzdělávacími programy ministerstvaZprávy ze života Romů
07.11.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.09.2003Broumovské děti se připravují na vstup do první třídy v předškolním nultém ročníkuO Roma Vakeren
30.08.2003Romové mohou dostat peníze na studium na středních školáchZprávy ze života Romů
11.07.2003Mezinárodní letní romská školaO Roma Vakeren
11.07.2003Ozvěny mezinárodní konference Romové v rozšiřující se Evropě - výzvy do budoucnostiO Roma Vakeren
11.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
27.06.2003Romští prvňáčci dostali své první vysvědčeníO Roma Vakeren
27.06.2003Konec školního roku v základní škole na Havlíčkově náměstíO Roma Vakeren
06.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
06.06.2003Romové vstupují do světa vědyO Roma Vakeren
06.06.2003Rokycanští Romové představují své aktivityO Roma Vakeren
30.05.2003Program předcházení sociálního vyloučení v romských komunitách a odstraňování jeho důsledkůO Roma Vakeren
23.05.2003Jakou budoucnost mají romští asistenti?O Roma Vakeren
16.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.03.2003Učitelé potřebují získat jiný přístup k žákům a vyučováníO Roma Vakeren
28.03.2003Ústřední školní inspektorka Marie KalábováO Roma Vakeren
21.03.2003Ve Valašském Meziříčí připravili ojedinělý projekt vzdělávání RomůO Roma Vakeren
14.03.2003Kvalita vzdělávání Romů se má zvyšovatO Roma Vakeren
14.03.2003Projekt Varianty zavede interkulturní vzděláváníO Roma Vakeren
07.03.2003Romské ženy se setkaly v ChomutověO Roma Vakeren
28.02.2003V Jihlavě napadla skupinka Romů ředitele základní školyO Roma Vakeren
26.02.2003Rodiče dvou romských školáků napadli ředitele základní školy v JihlavěFotoaktuality
10.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
10.01.2003Romská střední škola sociální v Kolíně dostala nové počítačeO Roma Vakeren
03.01.2003Mnohé romské děti ze zvláštních škol by mohly navštěvovat základní školyO Roma Vakeren
29.11.2002Konference o zaměstnanosti, vzdělávání a podnikáníO Roma Vakeren
29.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
22.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
22.11.2002Povinná školní docházkaO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.10.2002Zaniká přípravná třída při Zvláštní škole v PardubicíchO Roma Vakeren
04.10.2002Beseda s Karlem Tomkem z MŠMTO Roma Vakeren
04.10.2002Vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
06.09.2002Začal nový školní rokO Roma Vakeren
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.07.2002Beseda o mediálním kurzu pro RomyO Roma Vakeren
28.06.2002I žižkovské děti si domů odnášely vysvědčeníO Roma Vakeren
28.06.2002První absolventi Evangelické akademie v Praze dostali maturitní vysvědčeníO Roma Vakeren
21.06.2002Romské ženy chtějí změnit své postavení ve společnostiO Roma Vakeren
14.06.2002Romská střední škola sociální v Kolíně zažila první maturityO Roma Vakeren
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.04.2002Temperamentní romští hudebníci zakončili v Arše festival KhamoroZprávy ze života Romů
19.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.03.2002Soukromá Romská škola sociálně právní v Kolíně zažila svůj první maturitní plesO Roma Vakeren
08.03.2002Martina Horváthová, studentka 1. Lékařské fakulty UKO Roma Vakeren
15.02.2002Romští poradci se mohou přihlásit do vzdělávacích kurzůO Roma Vakeren
08.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.01.2002Romské děti a češtinaO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.12.2001Vyšla první učebnice romského dějepisuO Roma Vakeren
23.11.2001OstravaO Roma Vakeren
09.11.2001PrahaO Roma Vakeren
02.11.2001VsetínO Roma Vakeren
26.10.2001Více než polovina romských dětí do zvláštních škol nepatříO Roma Vakeren
05.10.2001Romové u policieO Roma Vakeren
31.08.2001ŽilinaO Roma Vakeren
30.08.2001Romští středoškoláci mohou požádat o finanční podporu při studiuZprávy ze života Romů
17.08.2001Vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
06.07.2001Konec školního roku v romské střední škole v KolíněO Roma Vakeren
06.07.2001Stipendia pro romské studentyO Roma Vakeren
22.06.2001BratislavaO Roma Vakeren
08.06.2001LevočaO Roma Vakeren
25.05.2001Seminář o vzdělávání menšin má pomoci odstranit předsudkyZprávy ze života Romů
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
13.04.2001Mladá BoleslavO Roma Vakeren
05.04.2001ÚnorHistorie
05.04.2001ZáříHistorie
05.04.2001LedenHistorie
28.01.2001Předseda ROI Ščuka vyzval Romy k větší politické aktivitěZprávy ze života Romů
23.01.2001Policejního kursu pro menšiny se poprvé kromě Romů účastní PoláciZprávy ze života Romů
14.12.2000V ČR je prý gramotných na 80 až 90 procent mladých RomůZprávy ze života Romů
12.12.2000V ústecké Matiční ulici bylo otevřeno komunitní centrumZprávy ze života Romů
12.12.2000V Českém rozhlase probíhá mediální kurs pro RomyZprávy ze života Romů
08.12.2000Pardubice hostí konferenci o integraci Romů do společnostiZprávy ze života Romů
15.11.2000Ministerstvo školství zpochybňuje názor EK na vzdělávání RomůZprávy ze života Romů
04.09.2000Kolínská romská střední škola přijala i žáky dálkového studiaZprávy ze života Romů
03.09.2000Výzkum: Romové mají pro učení stejné předpoklady jako ostatníZprávy ze života Romů
15.08.2000Plakáty v romském a českém jazyce upozorňují na zdravotní potížeZprávy ze života Romů
09.07.2000V Bratislavě jednala OBSE o situaci Romů v EvropěZprávy ze života Romů
09.07.2000Žaloba na české školství splnila podle Romů účelZprávy ze života Romů
09.07.2000Čtyři romští studenti získali stipendium George SoroseZprávy ze života Romů
09.07.2000Romští studenti diskutují na Doubravce o vstupu do EUZprávy ze života Romů
11.06.2000Do českých škol poputuje kniha o švédském romském děvčátkuZprávy ze života Romů
11.06.2000Iniciativa Globea si stěžuje na diskriminaci Romů ve školáchZprávy ze života Romů
05.05.2000V Praze se konal seminář o užívání drog mezi RomyZprávy ze života Romů
13.04.2000DětstvíŽivot Romů
21.03.2000Situace Romů v ČR lepší než v jiných postkomunistických zemíchZprávy ze života Romů
15.03.2000Česká televize vysílá vzdělávací cyklus Amare RomaZprávy ze života Romů
26.02.2000ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANČÍ USA ZA ROK 1995Historie
26.02.2000Autoři novely školského zákona chtějí umožnit absolventům zvláštních škol, aby se i oni mohli pokusZprávy ze života Romů
26.02.2000KvětenHistorie
26.02.2000Romské děti půjdou do přípravné třídyZprávy ze života Romů
26.02.2000RijenHistorie
26.02.2000Právo na vzdělávání v mateřském jazyceHistorie
26.02.2000Eva ŠotolováAnketa
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
26.02.2000Ostravští Romové žalující školský systém se obrátí na Evropský soudZprávy ze života Romů
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
23.02.2000Odborníci na romskou otázku z RE přijeli do Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
12.12.1999Absolventi zvláštních škol budou moci studovat na středních školáchZprávy ze života Romů
03.09.1999Romové, jejichž děti opustily zvláštní školu, trvají na žaloběZprávy ze života Romů
01.09.1999Švédská agentura TT o švédsko-české iniciativě na podporu RomůZprávy ze života Romů
31.08.1999Chanovská škola se chystá přivítat 36 nových romských prvňákůZprávy ze života Romů
11.08.1999Rada pro lidská práva nesouhlasí s tvrzením o diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
19.06.1999Romští rodiče měli být před podáním ústavní žaloby zastrašovániZprávy ze života Romů
09.06.1999Ostravští Romové budou žalovat ministerstvo školstvíZprávy ze života Romů
16.05.1999V Praze se konal seminář věnovaný romské kultuřeZprávy ze života Romů
13.04.1999Beseda s Petrem Uhlem v Prostějově skončila pro nezájem Romů fiaskemZprávy ze života Romů
19.03.1999Sdružení Dženo připravuje novinářské školící centrum pro RomyZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
05.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
05.02.1999Roudnice nad LabemZprávy ze života Romů
12.12.1998Romske aktualityZprávy ze života Romů
27.11.1998První škola pro romské děti oslavila 48. výročí od svého založeníZprávy ze života Romů
13.11.1998PrahaZprávy ze života Romů
04.09.1998KolínZprávy ze života Romů
04.09.1998OstravaZprávy ze života Romů
12.06.1998Přátelské setkání za účelem podpory úspěšného hledání zaměstnáníZprávy ze života Romů
12.06.1998Přátelské setkání za účelem podpory úspěšného hledání zaměstnáníZprávy ze života Romů
12.06.1998BrnoAktuality
10.04.1998Soluňský biskup kázal proti cizincůmAktuality
06.03.1998KolínZprávy ze života Romů
13.02.1998LiberecAktuality
06.02.1998BudapestZprávy ze života Romů
06.02.1998Usti nad LabemZprávy ze života Romů
23.01.1998OstravaZprávy ze života Romů
16.01.1998ChanovZprávy ze života Romů
16.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
16.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
09.01.1998MostZprávy ze života Romů
21.11.1997LiberecZprávy ze života Romů
07.11.1997PrahaZprávy ze života Romů
31.10.1997OstravaZprávy ze života Romů
17.10.1997BrnoZprávy ze života Romů
04.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
28.08.1997PrahaZprávy ze života Romů
21.08.1997BrnoZprávy ze života Romů
Organizace zabývající se romskou menšinouKontakty

=[ Zprávy ]=

Evropská komise přivítala iniciativu slovenské vlády prošetřit případy údajných nedobrovolných sterilizací romských žen na východním Slovensku, o kterých informovaly nevládní organizace. Jak řekl vedoucí delegace Evropské komise na Slovensku Eric van der Linden, pro zahraničí neexistuje lepší signál než to, že země má snahu tento problém skutečně vyřešit.

Útočníci čekají na soud (Foto: ČTK)

Karvinský okresní soud odročil případ dvanáctičlenné skupiny, která loni v srpnu napadla před diskotékou Alexandria v Českém Těšíně. Násilníci byli vyzbrojeni baseballovýni pálkami, plynovou pistolí a jednomu z napadených způsobili těžké zranění. Hlavní líčení bude pokračovat koncem března, kdy soudce předvolá další svědky a soudní znalce.

Podle listu Sme už na Slovensko přišly stamiliony, které měly pomoci vyřešit situaci Romů. Za to, v jakých podmínkách žijí naši Romové, nás už Evropská unie nejednou kritizovala, ale současně k nám putovaly i nemalé peníze na romské projekty. Ty se však dostanou k Romům notně okleštěné, napsal slovenský list. Podle novináře Andreje Bána, který dlouhodobě sledoval toky těchto peněz, je systém rozdělování špatný a dárcové často vůbec nevědí, na jaké projekty se finance použily.

Mladí Romové na Valašsku se mohou díky česko-nizozemskému projektu připravit na povolání. V září budou otevřeny tři třídy pro Romy z Valašského Meziříčí, Vsetína a Rožnova pod Radhoštěm a žáci ve věku od 16ti let se budou připravovat v oborech kuchař-číšník a stavební dělník, nebo na studium sociálněprávní problematiky. Projekt je společnou aktivitou tří radnic ve Valašském Meziříčí a nizozemském Bussumu, přičemž nizozemská vláda zaplatí učitele.Související články
DatumNadpisRubrika
07.11.2015Postavení romských žen ve společnosti se měníO Roma Vakeren
21.07.2015Projekt Rom-Act přinesl změnu pro Romky v EUZprávy ze života Romů
11.07.2015Kongres romských žen se zaměřil i na téma Romské ženy a médiaO Roma Vakeren
30.05.2015Hudba a tanec mohou díky souboru Kesaj Čhave symbolizovat i naději pro mladé RomyZprávy ze života Romů
18.04.2015Vzpomínky Vlasty Cickové na nucenou sterilizaciO Roma Vakeren
18.01.2014Nucená sterilizace a naše zákonyO Roma Vakeren
07.12.2013Na Slovensku byl hejtmanem Banskobystrického kraje zvolen pravicový extremistaO Roma Vakeren
01.08.2013Romové na východním Slovensku pěstují zeleninu. Často je to jejich první práceZprávy ze života Romů
20.07.2013Řádové sestry ve slovenské Nitře pomáhají dětem v komunitním centruO Roma Vakeren
13.07.2013Ján Lauko poutavě vypráví o historii i současnosti romského skautingu na SlovenskuO Roma Vakeren
30.08.2012Jak se daří na Slovensku zařazovat děti do vzdělávacího systému?Zprávy ze života Romů
14.08.2012Proč nemají Romové práciZprávy ze života Romů
23.06.2012Strážník městské policie na Slovensku zastřelil tři RomyO Roma Vakeren
16.06.2012Jsou rodičovské příspěvky na Slovensku dostačující pro potřeby rodin?O Roma Vakeren
26.05.2012Proč Romy, kteří žijí jako většina, majorita nevidí?O Roma Vakeren
12.05.2012Slovensko a sterilizace romských ženO Roma Vakeren
17.03.2012Do slovenského parlamentu byl zvolen romský poslanecO Roma Vakeren
15.03.2012Do slovenského parlamentu byl zvolen první romský poslanecZprávy ze života Romů
10.03.2012Na Slovensku se uchází o přízeň voličů nejen romská politická strana, ale také Romové na kandidátkách dalších politických stranO Roma Vakeren
03.03.2012Vzpomínkový koncert na počest slovenského houslového virtuóza Rinalda OláhaO Roma Vakeren
03.03.2012Richard Németh, sociální pracovník zabývající se romskou komunitou na SlovenskuO Roma Vakeren
15.10.2011Muzeum kultury Romů na Slovensku informuje své návštěvníky o romské historiiO Roma Vakeren
08.09.2011Nechtěně sterilizovaná Romka dostala novou šanci na odškodněníZprávy ze života Romů
01.09.2011Kontroverzní aktivista postavil v centru Bratislavy miniaturní romskou osaduZprávy ze života Romů
27.08.2011Slovenské obchody pro sociálně slabéO Roma Vakeren
13.08.2011Agnesa Horváthová vzpomíná na své začátky v ČecháchO Roma Vakeren
08.08.2011Nechtěně sterilizovaná Romka dostala novou šanci na odškodněníZprávy ze života Romů
11.06.2011Zachrání slovenské Romy turisté?Zprávy ze života Romů
17.10.2010Bratislavští Romové ve fotbale porazili slovenskou vláduZprávy ze života Romů
28.09.2010Na Slovensku opět hrozí nepokoje. Důvod? Čipové kartyZprávy ze života Romů
20.08.2010Božena Bílá se vypracovala až na ředitelku gymnáziaO Roma Vakeren
14.05.2010O vzdělávání romských dětí s Martinem ŠimáčkemO Roma Vakeren
11.01.2010Elena Gorolová dnes vystoupí na Evropské konferenci Romských žen Rady Evropy v AténáchZprávy ze života Romů
11.01.2010Obhájci lidských práv se v roce 2010 zaměří na "antiromství"Zprávy ze života Romů
07.01.2010Soud přiznal odškodnění za neodsouhlasenou sterilizaciZprávy ze života Romů
26.11.2009MŠMT představilo opatření proti diskriminaci romských žákůZprávy ze života Romů
23.11.2009Vláda se omluvila za nezákonné sterilizace romských ženZprávy ze života Romů
23.10.2009Podpora zaměstnávání romských ženO Roma Vakeren
16.10.2009S nucenou sterilizací se potýkají ženy na celém světěO Roma Vakeren
02.10.2009Odborníci: Sterilizace bez informovaného souhlasu je důvodem k znepokojení na celém světěZprávy ze života Romů
28.08.2009Film Trial of a child denied vypráví o nucených sterilizacíchO Roma Vakeren
08.08.2009Čeští a slovenští Romové chtějí společně bojovat proti extremismuZprávy ze života Romů
03.07.2009Dokumentární film Žaloba odepřeného dítěteO Roma Vakeren
20.02.2009Nově otevřené slovenské Muzeum kultury RomůO Roma Vakeren
14.11.2008Přístup romských dětí ke vzděláníO Roma Vakeren
26.09.2008Elena Gorolová pomáhá obětem nedobrovolné sterilizaceO Roma Vakeren
25.07.2008Mezinárodní konference o Romech na SlovenskuO Roma Vakeren
15.07.2008Stovky aktivistů podporují kampaň za odškodnění nedobrovolně sterilizovaných romských ženZprávy ze života Romů
15.02.2008Analýza postojů a vzdělávacích potřeb romských dětí a mládeže O Roma Vakeren
12.10.2007Romská žena vysoudila finanční odškodnění za nechtěnou sterilizaciZprávy ze života Romů
23.02.2007Rada vlády pro záležitosti romské komunity jednala o sterilizacích ženO Roma Vakeren
26.01.2007Vítkovická nemocnice se musí omluvit Heleně Ferenčíkové za sterilizaciO Roma Vakeren
17.01.2007Vrchní soud: sterilizace byla neoprávněnáZprávy ze života Romů
15.12.2006Vzdělávací záložky a skládačky pomáhají předávat informace o národnostních menšináchO Roma Vakeren
15.12.2006Vzdělávání Romů je podle Heleny Danielové lepší v ČR než ve FranciiO Roma Vakeren
06.10.2006Do základních škol přicházejí Výukové záložky a skládačkyO Roma Vakeren
06.10.2006"Evropa je dnes domem pro všechny", říká poslankyně Evropského Parlamentu Jana HybáškováO Roma Vakeren
06.10.2006Romský vzdělávací fond usiluje o lepší vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
06.10.2006Závěry konference o vzdělávání Romů v České republiceO Roma Vakeren
06.10.2006Představujeme účastníky mediálního kurzu pro RomyO Roma Vakeren
04.10.2006Kvalitní a systematické vzdělávání je klíčem k integraci RomůZprávy ze života Romů
29.08.2006V bezplatném kurzu pro zájemce o ukončení základního vzdělání je ještě několik volných místZprávy ze života Romů
25.08.2006Ostravská Romka hovořila v OSN o nucené sterilizaciO Roma Vakeren
18.08.2006Romské ženy v Ostravě protestovaly proti nechtěné sterilizaciZprávy ze života Romů
18.08.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.07.2006Klinická psycholožka a vládní úřednice Klára OrgovánováO Roma Vakeren
13.01.2006V Praze proběhne Celostátní setkání romských ženO Roma Vakeren
13.01.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.11.2005Ostravská nemocnice se musí ženě omluvit za nechtěnou sterilizaciO Roma Vakeren
15.04.2005Britský FT informuje o příběhu jedné romské sterilizace v OstravěZprávy ze života Romů
12.03.2005V Pardubicích začíná projekt pomáhající ženám "na okraji"Zprávy ze života Romů
04.03.2005ČT: První žaloba kvůli sterilizaci v ČR je u souduZprávy ze života Romů
04.03.2005Autorky Memoárů romských žen představily svou novou knihu v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
23.02.2005Představení dvojknihy Memoáry romských ženFotoaktuality
22.02.2005LN: První případ sterilizace romské ženy míří k souduZprávy ze života Romů
14.02.2005Ročně je sterilizováno téměř 4000 žen, většinou kvůli zdravíZprávy ze života Romů
04.02.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.01.2005Agentura Kreo Plus se snaží motivovat Romy ke vzděláníO Roma Vakeren
14.01.2005Mezinárodní projekt usiluje o lepší přístup Romů ke vzděláníZprávy ze života Romů
12.01.2005Ombudsman je užitečný, míní představitelé nevládních organizacíZprávy ze života Romů
07.01.2005Za zveřejnění případů sterilizace romských žen získal Jiří Kopal cenu Charlotty MasarykovéO Roma Vakeren
16.12.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
10.12.2004V Paříži byl ustaven mezinárodní fond pro vzdělání RomůO Roma Vakeren
08.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.09.2004Organizace vyzvaly vládu, aby vyšetřila údajné sterilizace RomekZprávy ze života Romů
17.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.08.2004O situaci romských žen informují nové mezinárodní webové stránkyZprávy ze života Romů
23.07.2004Bývalá uprchlice z Bosny a Hercegoviny pracuje v ČR s uprchlíky a romskými ženamiO Roma Vakeren
23.07.2004Týdenní školení romských žen se zaměřovalo na gender a tradiceO Roma Vakeren
14.05.2004Seminář na téma rovnosti žen a mužůO Roma Vakeren
27.02.2004Mezinárodní romská unie vyhlašuje sbírku pro slovenské RomyZprávy ze života Romů
13.11.2003Zatím jen desítky romských dětí prošly vzdělávacími programy ministerstvaZprávy ze života Romů
07.11.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
29.08.2003Host O Roma vakeren: Marta Hudečková o postavení žen v romské společnostiO Roma Vakeren
25.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.07.2003Proběhlo setkání tří generací romských ženO Roma Vakeren
11.07.2003Ozvěny mezinárodní konference Romové v rozšiřující se Evropě - výzvy do budoucnostiO Roma Vakeren
11.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.07.2003Lačo drom - poradenské centrum pro slovenské RomyO Roma Vakeren
11.07.2003Mezinárodní letní romská školaO Roma Vakeren
27.06.2003Ľubo Virág o romské hudběO Roma Vakeren
13.06.2003Jaká byla účast Romů v referendu na SlovenskuO Roma Vakeren
06.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
06.06.2003Romové vstupují do světa vědyO Roma Vakeren
06.06.2003Rokycanští Romové představují své aktivityO Roma Vakeren
30.05.2003Program předcházení sociálního vyloučení v romských komunitách a odstraňování jeho důsledkůO Roma Vakeren
30.05.2003Do ČR směřuje mnoho Romů ze SlovenskaO Roma Vakeren
23.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
16.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
09.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
25.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
18.04.2003Občanské sdružení romských žen a přátel pomáhá RomůmO Roma Vakeren
11.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
04.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
21.03.2003Ve Valašském Meziříčí připravili ojedinělý projekt vzdělávání RomůO Roma Vakeren
21.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
14.03.2003Projekt Varianty zavede interkulturní vzděláváníO Roma Vakeren
14.03.2003Kvalita vzdělávání Romů se má zvyšovatO Roma Vakeren
07.03.2003Ve slovenském Kežmarku pracuje nové Komunitní centrumO Roma Vakeren
07.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
07.03.2003Slaví se ještě ve světě Mezinárodní den žen?O Roma Vakeren
07.03.2003Romské ženy se setkaly v ChomutověO Roma Vakeren
28.02.2003Jak žijí Romové v PiešťanechO Roma Vakeren
26.02.2003Rodiče dvou romských školáků napadli ředitele základní školy v JihlavěFotoaktuality
14.02.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.02.2003Nelegální sterilizace romských žen na Slovensku?O Roma Vakeren
07.02.2003Horké témaO Roma Vakeren
07.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
07.02.2003Sterilizace romských ženO Roma Vakeren
31.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
10.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
10.01.2003Romská střední škola sociální v Kolíně dostala nové počítačeO Roma Vakeren
03.01.2003Mnohé romské děti ze zvláštních škol by mohly navštěvovat základní školyO Roma Vakeren
29.11.2002Konference o zaměstnanosti, vzdělávání a podnikáníO Roma Vakeren
29.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
22.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
22.11.2002Povinná školní docházkaO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.11.2002Paměti romských ženO Roma Vakeren
04.10.2002Zaniká přípravná třída při Zvláštní škole v PardubicíchO Roma Vakeren
04.10.2002Beseda s Karlem Tomkem z MŠMTO Roma Vakeren
04.10.2002Vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
06.09.2002Začal nový školní rokO Roma Vakeren
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
02.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.07.2002Beseda o mediálním kurzu pro RomyO Roma Vakeren
19.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
28.06.2002I žižkovské děti si domů odnášely vysvědčeníO Roma Vakeren
28.06.2002První absolventi Evangelické akademie v Praze dostali maturitní vysvědčeníO Roma Vakeren
21.06.2002Romské ženy chtějí změnit své postavení ve společnostiO Roma Vakeren
14.06.2002Romská střední škola sociální v Kolíně zažila první maturityO Roma Vakeren
07.06.2002Ženy a cimbálO Roma Vakeren
24.05.2002Elektra nabízí pomoc ženám zneužitým v dětstvíO Roma Vakeren
10.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
03.05.2002V tísni je možné využít služeb České katolické charityO Roma Vakeren
26.04.2002Temperamentní romští hudebníci zakončili v Arše festival KhamoroZprávy ze života Romů
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.04.2002Ženy nemohly tančit kolem lahveO Roma Vakeren
12.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
29.03.2002Jiří Macháček zpívá o lásce k romské dívceO Roma Vakeren
15.03.2002Soukromá Romská škola sociálně právní v Kolíně zažila svůj první maturitní plesO Roma Vakeren
08.03.2002Martina Horváthová, studentka 1. Lékařské fakulty UKO Roma Vakeren
22.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.02.2002Romští poradci se mohou přihlásit do vzdělávacích kurzůO Roma Vakeren
08.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.01.2002Romské děti a češtinaO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.12.2001New YorkO Roma Vakeren
07.12.2001Vyšla první učebnice romského dějepisuO Roma Vakeren
07.12.2001ZprávyO Roma Vakeren
07.12.2001Slovenská menšina v ČR má svůj časopisO Roma Vakeren
30.11.2001PrahaO Roma Vakeren
23.11.2001OstravaO Roma Vakeren
16.11.2001ŠtrasburkO Roma Vakeren
16.11.2001Český sněmovní petiční výbor jednal na Slovensku o RomechZprávy ze života Romů
09.11.2001PrahaO Roma Vakeren
02.11.2001VsetínO Roma Vakeren
26.10.2001BratislavaO Roma Vakeren
05.10.2001BrnoO Roma Vakeren
05.10.2001Romové u policieO Roma Vakeren
28.09.2001Společnost Člověk v tísni působí v Jarovnici na SlovenskuO Roma Vakeren
07.09.2001Praha / DurbanO Roma Vakeren
31.08.2001ŽilinaO Roma Vakeren
30.08.2001Romští středoškoláci mohou požádat o finanční podporu při studiuZprávy ze života Romů
17.08.2001Vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
20.07.2001PrahaO Roma Vakeren
13.07.2001SlovenskoO Roma Vakeren
13.07.2001Na Slovensku za zvláštních okolností zemřel RomO Roma Vakeren
06.07.2001Konec školního roku v romské střední škole v KolíněO Roma Vakeren
06.07.2001Stipendia pro romské studentyO Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
08.06.2001LevočaO Roma Vakeren
25.05.2001Seminář o vzdělávání menšin má pomoci odstranit předsudkyZprávy ze života Romů
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
04.05.2001Vražda Roma v BratislavěO Roma Vakeren
04.05.2001PrahaO Roma Vakeren
27.04.2001ŠvédskoO Roma Vakeren
13.04.2001Mladá BoleslavO Roma Vakeren
05.04.2001LedenHistorie
05.04.2001ÚnorHistorie
05.04.2001ZáříHistorie
28.01.2001Předseda ROI Ščuka vyzval Romy k větší politické aktivitěZprávy ze života Romů
23.01.2001Policejního kursu pro menšiny se poprvé kromě Romů účastní PoláciZprávy ze života Romů
14.12.2000V ČR je prý gramotných na 80 až 90 procent mladých RomůZprávy ze života Romů
12.12.2000V ústecké Matiční ulici bylo otevřeno komunitní centrumZprávy ze života Romů
12.12.2000V Českém rozhlase probíhá mediální kurs pro RomyZprávy ze života Romů
08.12.2000Pardubice hostí konferenci o integraci Romů do společnostiZprávy ze života Romů
15.11.2000Ministerstvo školství zpochybňuje názor EK na vzdělávání RomůZprávy ze života Romů
04.09.2000Kolínská romská střední škola přijala i žáky dálkového studiaZprávy ze života Romů
03.09.2000Výzkum: Romové mají pro učení stejné předpoklady jako ostatníZprávy ze života Romů
15.08.2000Plakáty v romském a českém jazyce upozorňují na zdravotní potížeZprávy ze života Romů
09.07.2000O víkendu požádalo v ČR o azyl 170 slovenských RomůZprávy ze života Romů
09.07.2000V Bratislavě jednala OBSE o situaci Romů v EvropěZprávy ze života Romů
09.07.2000Žaloba na české školství splnila podle Romů účelZprávy ze života Romů
09.07.2000Čtyři romští studenti získali stipendium George SoroseZprávy ze života Romů
09.07.2000Romští studenti diskutují na Doubravce o vstupu do EUZprávy ze života Romů
04.07.2000České úřady zamítly žádosti slovenských Romů o azylZprávy ze života Romů
11.06.2000Do českých škol poputuje kniha o švédském romském děvčátkuZprávy ze života Romů
11.06.2000Iniciativa Globea si stěžuje na diskriminaci Romů ve školáchZprávy ze života Romů
05.05.2000V Praze se konal seminář o užívání drog mezi RomyZprávy ze života Romů
21.03.2000Situace Romů v ČR lepší než v jiných postkomunistických zemíchZprávy ze života Romů
15.03.2000Česká televize vysílá vzdělávací cyklus Amare RomaZprávy ze života Romů
14.03.2000Tragédie v romské osadě Jarovnice v roce 1998Historie
08.03.2000Slovenští Romové žádají uplatňování zákona o jazyceZprávy ze života Romů
26.02.2000Současná romská komunita v EvropěHistorie
26.02.2000Autoři novely školského zákona chtějí umožnit absolventům zvláštních škol, aby se i oni mohli pokusZprávy ze života Romů
26.02.2000Romské děti půjdou do přípravné třídyZprávy ze života Romů
26.02.2000KvětenHistorie
26.02.2000RijenHistorie
26.02.2000Právo na vzdělávání v mateřském jazyceHistorie
26.02.2000Slovenští Romové hledají nový domov na severu EvropyZprávy ze života Romů
26.02.2000Eva ŠotolováAnketa
26.02.2000Sněmovna přijala novelizaci zákona o občanstvíZprávy ze života Romů
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
26.02.2000HistorieHistorie
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANČÍ USA ZA ROK 1995Historie
26.02.2000Ostravští Romové žalující školský systém se obrátí na Evropský soudZprávy ze života Romů
23.02.2000Odborníci na romskou otázku z RE přijeli do Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
12.12.1999Absolventi zvláštních škol budou moci studovat na středních školáchZprávy ze života Romů
03.09.1999Romové, jejichž děti opustily zvláštní školu, trvají na žaloběZprávy ze života Romů
01.09.1999Švédská agentura TT o švédsko-české iniciativě na podporu RomůZprávy ze života Romů
31.08.1999Chanovská škola se chystá přivítat 36 nových romských prvňákůZprávy ze života Romů
11.08.1999Rada pro lidská práva nesouhlasí s tvrzením o diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
16.05.1999V Praze se konal seminář věnovaný romské kultuřeZprávy ze života Romů
13.04.1999Beseda s Petrem Uhlem v Prostějově skončila pro nezájem Romů fiaskemZprávy ze života Romů
19.03.1999Sdružení Dženo připravuje novinářské školící centrum pro RomyZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
05.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
05.02.1999Roudnice nad LabemZprávy ze života Romů
22.01.1999BratislavaZprávy ze života Romů
12.12.1998Romske aktualityZprávy ze života Romů
04.12.1998BratislavaZprávy ze života Romů
13.11.1998PrahaZprávy ze života Romů
04.09.1998KolínZprávy ze života Romů
04.09.1998OstravaZprávy ze života Romů
07.08.1998Vladimír Mečiar navštíví zaplavené romské osady až dva týdny po tragédiiZprávy ze života Romů
07.08.1998Podle Karla Holomka je situace Romů na Slovensku lepší než v ČRZprávy ze života Romů
12.06.1998Přátelské setkání za účelem podpory úspěšného hledání zaměstnáníZprávy ze života Romů
12.06.1998Přátelské setkání za účelem podpory úspěšného hledání zaměstnáníZprávy ze života Romů
12.06.1998BrnoAktuality
10.04.1998Soluňský biskup kázal proti cizincůmAktuality
06.03.1998KolínZprávy ze života Romů
13.02.1998LiberecAktuality
06.02.1998Usti nad LabemZprávy ze života Romů
06.02.1998BratislavaZprávy ze života Romů
06.02.1998BudapestZprávy ze života Romů
23.01.1998OstravaZprávy ze života Romů
16.01.1998ChanovZprávy ze života Romů
16.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
16.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
09.01.1998BratislavaZprávy ze života Romů
31.10.1997OstravaZprávy ze života Romů
17.10.1997BrnoZprávy ze života Romů
11.09.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů
04.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
28.08.1997PrahaZprávy ze života Romů
28.08.1997Slovensko připravuje dokument o změnách nezbytných pro zlepšení postavení RomůZprávy ze života Romů
21.08.1997BratislavaZprávy ze života Romů
01.08.1997PrahaAktuality
Organizace zabývající se romskou menšinouKontakty

=[ Právní poradna ]=
Nový zákon pro spotřebitele
Od začátku letošního roku platí nový zákon pro spotřebitele, který jim vychází vstříc a prodlužuje záruční dobu u výrobků na dva roky. Marie Vrábelová navštívila šéfredaktorku časopisu pro spotřebitele D TEST, která jí prozradila užitečné rady.

"V praxi to vypadá tak, že si musíme ještě tento rok dávat pozor. I když novela občanského zákoníku platí od počátku roku, tak přesto na výrobky, které byly vyrobeny před koncem roku 2002 mohou prodejci poskytovat ještě 6 - ti měsíční záruční dobu, ale měli bychom si velice dobře pamatovat, že pokud nám prodávající na paragon nebo do záručního listu nenapíše délku záruční doby v trvání šesti měsíců, má se automaticky za to, že se na ně vztahuje 24 - ti měsíční záruční doba. Tato dvouletá záruční doba se vztahuje na spotřební zboží. U potravin, krmiv nebo živých zvířat je ta doba jiná."

"Jak bude moci zákazník uplatňovat reklamaci?"

"U reklamací se nic nemění. Když se na výrobku vyskytne vada, tak je dobré okamžitě jít do obchodu, včas jej reklamovat. Musíme s sebou mít buď paragon nebo záruční list. Nejlepší je paragon, protože ten je nezpochybnitelný. Požádáme prodavače, aby s námi sepsal reklamační list. Do toho uvedeme, kdy byl výrobek koupen, za jakou cenu a popíšeme, jaká vada se u něj projevuje. Je důležité vědět, že v případě odstranitelných vad máme nárok jak na odstranění vady, tak na výměnu výrobku, ovšem ta přichází v úvahu jedině tehdy, pokud by nebylo vhodné výrobek opravovat. Například, že by ta oprava byla příliš drahá. Když je to vada neodstranitelná, tak to je jasné, kupující si diktuje, jestli chce vrátit peníze nebo vyměnit výrobek. Všechno ale musí být vždy písemně."

"Paní Rázová, můžete dát pár rad pro posluchače, na co si mají dát při výběru zboží pozor."

"Než půjdeme do obchodu, udělat si představu, co od výrobku očekáváme, jaké funkce by měl mít a především v obchodě se nevzdávat svého práva si ten výrobek nechat předvést, doslova si ho osahat, nahlédnout i do návodu a teprve poté jít k pokladně. Ale ještě před tím, se zeptat prodávajícího, a vyžádat si to černé na bílém, zda na výrobky dlouhodobé spotřeby - chladnička, pračka atd. - existují záruční a pozáruční autorizované servisy. Pokud na daný výrobek by servis nebyl, tak platí nekupovat ho."

"Co český návod u výrobku?"

"Samozřejmě český návod musí být, je to povinností. A pokud by nebyl, tak zase platí, takový výrobek nekupovat."

Své dotazy pro naši právní poradnu můžete posílat na adresu

Anna.Polakova@rozhlas.cz

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
27.07.2013Smlouvy s mobilními operátory už nás nebudou brzditO Roma Vakeren
20.07.2013Na co si dát pozor při výběru dovolené přes internet?O Roma Vakeren
01.08.2008O projektu Co je a není diskriminaceO Roma Vakeren
20.06.2008SOS poradna pro spotřebitele nabízí bezplatný právní servisO Roma Vakeren
23.05.2008Diskriminace se může projevovat i v přístupu k bankovním a telekomunikačním službámO Roma Vakeren
07.03.2008Spory mezi spotřebiteli a podnikateli bude možné řešit mimosoudní cestou O Roma Vakeren
29.02.2008Můžete využít Antidiskriminační linku Sdružení obrany spotřebitelů O Roma Vakeren
25.01.2008Sdružení obrany spotřebitelů bojuje proti diskriminaci zákazníkůO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Už čtyři roky pracuje romské komunitní centrum v Liberci
Jak už jsme před týdnem informovali, romské komunitní centrum v Liberci vstupuje do 4. roku své existence. Jeho financování je dnes plně v rukou libereckého magistrátu, který v rámci prevence kriminality přidělil i letos část dotačních peněz na řadu programů, které centrum má. Kolegyně Zdenka Schovánková se zeptala Gabriely Krupičkové - vedoucí oddělení prevence a sociálních věcí libereckého magistrátu - nejen na to, do jakých programů peníze plynou, ale i na to, co vše centrum nabízí...

"Probíhají tam aktivity jako je taneční soubor, hudební soubory, fotbalový koružek, pak tam probíhal keramický kroužek, výtvarný. V suterénu budovy je posilovna."

"Mohla byste se třeba podívat dozadu a zhodnotit, jak se to osvědčilo ? Splnilo to funkci, kterou mělo?"

"Určitě to tu funkci plní. Je to běh na dlouhou trať. Přece jenom, integrace romských komunit a romských občanů je náročná a neustále hledáme nové a nové směry a cesty, protože děláme chyby. Osvědčilo se ale stoprocentně to, že děti a mládež hojně navštěvují volnočasové aktivity, kterých se snažíme nabízet co nejvíce. A určitě se podílejí a aktivně účastní celé řady doprovodných programů, jako jsou třeba hudební vystoupení, festivaly, koncerty žáků romské hudební školy, která tam je také, a tak dále."

"Jak je to s financováním?"

"Dá se říci, že romské komunitní centrum od té doby, kdy na jeho vznik byla dána dotace od Ministerstva vnitra, což bylo v roce 1999, je financováno plně z rozpočtu statutárního města Liberec. Dotaci jsme ještě obdrželi na rozšíření volnočasových aktivit. Tam šlo především o dokoupení a dovybavení některých hudebních nástrojů a dalších drobných věcí a od té doby je skutečně centrum plně financováno z rozpočtu města."

"Takže můžeme vlastně mluvit o tom, že je to rarita v libereckém kraji ? Sjíždějí se sem Romové i odjinud, chybí jim ta setkávací aktivita?"

"Skoro bych řekla, že setkávací aktivita jim chybí. Je pravda, že jsme se snažili řešit nějakým způsobem problematiku nezaměstnanosti romských občanů a za tímto účelem se sjížděli a měli ochotu sjet i romští podnikatelé z jiných okresních měst libereckého kraje. Snažíme se, aby centrum sloužilo skutečně jako setkávací centrum."

"Řízení centra mají na starosti dva lidé přímo tady z radnice, takže kontakt je těsný, to je velká výhoda."

"Určitě, právě také na ně se lidé obrací. Právě tito dva lidé, kteří jsou zaměstnanci města tam působí po celou dobu provozu."

"Romští terénní pracovníci, jak jste na tom v Liberci?"

"My jako město žádné terénní pracovníky nemáme, ale v současnosti je Radou vlády pro záležitosti romské komunity vyhlášen program na podporu romských terénních pracovníků. Rádi bychom se pro začátek o tři ucházeli."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
31.03.2015Nízkoprahový klub Pavlač získal cenu ČASovaná botaZprávy ze života Romů
23.08.2014Sdružení YMCA provozuje terénní program zaměřený na děti a mládežO Roma Vakeren
21.06.2014Kvůli požáru bytového domu v Liberci přišli úplně o všechnoO Roma Vakeren
22.06.2013Časovaná bota je cena pro pracovníky nízkoprahových sociálních služebO Roma Vakeren
10.03.2012Jihlavské organizaci, která pomáhá Romům, hrozí zánikO Roma Vakeren
31.07.2009Ptát se lidí přímo, co potřebujíO Roma Vakeren
24.07.2009Je zapotřebí více terénních pracovníkůO Roma Vakeren
08.05.2009Také Liberec se přidal k protestům proti neonacismuO Roma Vakeren
19.01.2007Romské komunitní centrum v Liberci nabízí velké množství aktivitO Roma Vakeren
17.11.2006Finalista soutěže SuperStar Ali Amiri vystupuje i na festivalech pro menšinyO Roma Vakeren
17.11.2006Hudebníci a tanečníci z řad příslušníků národnostních menšin se představili na festivalu Žijeme tadyO Roma Vakeren
06.11.2006Liberec bude patřit národnostním menšinámZprávy ze života Romů
27.10.2006Terénní sociální pracovníci sdružení Romodrom pomáhají vězňůmO Roma Vakeren
20.10.2006V rámci projektu Romodrom pro regiony bude poskytována terénní sociální práce ve čtyřech krajíchO Roma Vakeren
10.08.2006Romské komunitní centrum pořádá fotbalový turnaj v malé kopané RomaCup Liberec 2006Zprávy ze života Romů
07.04.2006Seminář Práce s Romy v nízkoprahových zařízeních pro děti a mládežZprávy ze života Romů
24.06.2005V pražských ulicích působí romští drogoví terénní pracovníciO Roma Vakeren
22.03.2005V Chomutově bude i letos pomáhat Romům terénní pracovníkZprávy ze života Romů
09.02.2005Pro sociálně ohrožené děti pracuje v Bruntále streetworkerZprávy ze života Romů
03.12.2004Romští terénní sociální pracovníci budou pomáhat drogově závislýmO Roma Vakeren
06.08.2004V Lounech působí pouze jedna romská terénní pracovniceO Roma Vakeren
18.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.02.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
13.06.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.03.2003Kristián DrapákO Roma Vakeren
07.03.2003V Liberci proběhl Veletrh dětské knihy a učebnicO Roma Vakeren
14.02.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.10.2002Liberecká romská komunitaO Roma Vakeren
20.09.2002Romské středisko Drom z Brna připravuje školení terénních sociálních pracovníkůO Roma Vakeren
23.11.2001OstravaO Roma Vakeren
02.11.2001VsetínO Roma Vakeren
15.06.2001ŠtrasburkO Roma Vakeren
25.05.2001Stát přispěl na práci romských terénních pracovníků v OstravěZprávy ze života Romů
29.05.1998LiberecZprávy ze života Romů
13.02.1998LiberecAktuality
21.11.1997LiberecZprávy ze života Romů
11.09.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů

=[ Historie, zvyky ]=
Rom anebo Cikán?
Dnes se budeme zabývat dalšími rozdíly mezi oslovením Rom a cikán. Proč dáváme přednost právě slovu Rom?

Ve veřejných institucích a sdělovacích prostředcích u nás už zcela převládlo oslovení Rom. Tímto způsobem navíc příslušníci romského národa oslovují sami sebe taky ve svém rodném jazyce. Oslovení cikán pak vnímají velmi často jako něco urážlivého a hanlivého. Ve slově cikán je totiž jistá stereotypní tradice, Připomeňme si třeba rčení: "Lže jako cikán" atd. Takzvaní cikáni byli bráni v minulosti jen jako sociální skupina. Důležitá je samozřejmě tradice. Ještě před 150 lety Romové oslovení cikán vnímali jinak než dnes a slovo Rom nebylo v majoritě ještě tak rozšířené. Jak například vadí oslovení cikán Ivetě Demeterové, která patří již k mladší generaci:

"Těžko říct, možná v jakých situacích a v jakém kontextu je oslovení cikán použito, ale já sem si již osvojila Rom, Romka. Je rozdíl, z kterých úst to vyjde. Jestliže toto oslovení použije Rom, pak je to asi normální, protože v tom neslyším popíchnutí."

Na to, jak bude některé etnikum nazýváno může mít vliv i ono samo. Například, delegáti Prvního mezinárodního romského kongresu, který se konal v Londýně v roce 1971, se usnesli, že nadále se má používat pouze název Romové. Důležité jsou ale i další faktory, které ovlivňují vnímání obou oslovení. To připomíná i Dana Dublajová:

"Záleží, za jakých okolností je to použito. Ale popíchnutím je, když slyším názor: 'Nevzali tu cikánku do práce, já bych ji taky nevzal'. To je taková ta forma, ze které div že nevylítnu z kůže. Můj syn řekne: 'Já jsem cikán'."

Závěrem je třeba jednoznačně konstatovat, že každá komunita má právo na takové oslovení, které si přeje a které si sama zvolí.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
08.01.2015Hostem pořadu Hovory na ČRo Plus bude redaktorka romského vysílání Iveta DemeterováZprávy ze života Romů
13.12.2014Cena Roma Spirit letos zamířila i do romské redakce Českého rozhlasuO Roma Vakeren
11.12.2014Ceny Roma Spirit 2014 byly rozdány v Pražské křižovatce Za celoživotní dílo byla oceněna legendární romistka Eva DavidováZprávy ze života Romů
11.12.2014Cenu Roma Spirit získala i vedoucí romského vysílání Českého rozhlasuZprávy ze života Romů
11.12.2014Ocenění Roma Spirit 2014 putuje i do Českého rozhlasuZprávy ze života Romů
22.01.2010Redaktorka a moderátorka Iveta DemeterováO Roma Vakeren
28.11.2003Sdružení Dženo a Radio Rota usilují o zlepšení postavení Romů ve většinové společnostiO Roma Vakeren
14.02.2003Rom nebo cikán?O Roma Vakeren
25.10.2002Vzniká romské internetové vysíláníO Roma Vakeren

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19:00 a 19:45 a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - v 19:15.

Příště vám nabídneme informace ze života Romů, do studia pozveme dalšího zajímavého hosta a nebudou chybět ani romské písně... Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Alžběta Janíčková a Jaroslav Sezemský...

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Pisinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vekeren! Ada šuniben predal tumende!

Romale but Bacht te sasťipen... Ačhen Devleha!

Obsah článku:
Reportáž:  V ostravské vesničce soužití se narodilo první dítě
Horké téma:  Karel Tomek z MŠMT
Zprávy: 
Právní poradna:  Nový zákon pro spotřebitele
Reportáž:  Už čtyři roky pracuje romské komunitní centrum v Liberci
Historie, zvyky:  Rom anebo Cikán?

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz