Vyhledávání
10.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Khamoro

CD Khamoro CD a MC obsahuje výběr skladeb nahraných živě na koncertech Světového romského festivalu Khamoro v letech od 1999 až 2002. Jsou na něm nahrávky následujících interpretů a hudebních skupin:


Esma Redžepova (Makedonie): Ramče / Hajri ma te dike / Esm kiri gili 7:34
Miro Ilo (Ukrajina): Devle 4:18
Ciganos d´Ouro (Portugalsko): Ai Maria 2:47
Bench Band (Česká republika) Devla, devla, devla... 4:04
Acquaraggia Drom (Itálie) Mister Romano 4:18
Ilo (Rusko): Našav dromenca 4:23
Ternipe (Maďarsko): Lina 2:51
Šaban Bajramović (Srbsko a Černá Hora): Mesečina 4:01
Ida Kelarová (Česká republika): Džal 5:23
Alexian Group (Itálie): Echi d´oriente 4:33
Caldaras and Alexandru Orchestra (Rumunsko): Romale 5:21
Roma zorale (Srbsko a Černá Hora): Leskovački zvižduk 2:28
Romen (Rusko): Pavlina Krylyja 4:30
Věra Bílá a Kale (Česká republika): Sako rati 2:31
Romans (Ukrajina): Smolenskije sosny 5:09
Gypsies of the Nile (Egypt): Loumi ala leiyam 3:29
Gypsy Loyko (Rusko): Kusturica 4:25

Podrobnější informace o jednotlivých interpretech na CD Khamoro: Esma Redžepova (Makedonie)

Esma Redžepova začala zpívat a hrát v uměleckých souborech již od útlého věku. Její úspěšnou čtyřicetiletou kariéru odstartovalo vystoupení v Radiu Skopje. V roce 1965 vystoupila v pařížské Olympii, v roce 1976 pak byla v indickém Candigaru prohlášena královnou romské hudby a v roce 1991 ji ve Frankfurtu prohlásili primadonou evropského zpěvu.

Miro Ilo (Ukrajina)

Tento soubor založili v ukrajinském Dněpropetrovsku absolventi Státní hudební školy I. Glinky s cílem znovuoživit romskou kulturu. Pod vedením V. V. Serdjučenka, který je autorem aranžmá většiny jejich písní, shromáždili velkou sbírku nahrávek romských písní a balad. V roce 2002 se soubor stal laureátem festivalu Cikánský dvůr.

Ciganos d´Ouro (Portugalsko)

Tato skupina, která vznikla v roce 1994 z iniciativy bratrů Josého Pata a Sérgia Silvy, zpočátku vystupovala výhradně při kulturních příležitostech portugalské romské komunity. Po příchodu výtečného kytaristy Pedra Jóiy, který udal hudební směřování celé kapely, se začala zúčastňovat mezinárodních festivalů po celém světě, vydala několik CD a získala publikum také mimo romskou komunitu.

Bench Band (Česká republika)

Tuto skupinu tvoří šest hudebníků, kteří se zaměřují na tradiční I netradiční zpracování starých romských lidových písní. Vedoucím kapely je známý houslista Vojtěch Lavička, který působil také v kapelách Álom, Do konce a v mezinárodní bigbeatové formaci Deep Sweden.

Acquaraggia Drom (Itálie)

Tato skupina kráčí po stopách italských Romů a spojuje melodie historické komunity, která žije v Itálii tisíce let, a rytmy současných romských kočovníků. Své publikum baví a roztancovává a vytváří atmosféru, která panuje na romských svatbách a oslavách svátků v jižní Itálii.

Ilo (Rusko)

Ilo je romský folklórní soubor, jehož název znamená srdce. Přestože byl soubor založen teprve nedávno, měl již mnoho úspěšných turné po celém světě. Snaží se udržet romské tradice, hraje tradiční romské folklórní písně a představuje tradiční romský tanec. Členové souboru se proslavili účinkováním ve filmu Cikáni jdou do nebe.

Ternipe (Maďarsko)

Tato skupina byla založena koncem osmdesátých let v Budapešti mladými hudebníky, proto také název Ternipe - Mladí. Jejich příbuznými jsou členové první romské kapely v Maďarsku - Kalyi jag. Ternipe hrají především tradiční romskou maďarskou hudbu určenou k tanci.

Šaban Bajramović (Srbsko a Černá Hora)

Šaban Bajramović je autorem více než pěti set původních písní. Mimo jiné složil hudbu k filmu Anděl strážný, jenž byl oceněn na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Dvakrát se se svým repertoárem představil v Indii, kde hrál pro Indiru Gandhíovou. U příležitosti státních návštěv vystupoval také pro prezidenta J. B. Tita.

Ida Kelarová (Česká republika)

Tato muzikantka tělem i duší romsko-moravského původu zpívá a také učí romské písně, aby odhalila a zhojila hluboké emoce. V roce 1998 založila romskou skupinu Romano rat, s níž úspěšně vystupuje po celém světě a hraje a zpívá pro všechny bez rozdílu pleti.

Alexian Group (Itálie)

Hlavním představitelem skupiny je Santino Spinelli se svojí nezapomenutelnou harmonikou. Alexian Group hrají celou škálu hudebních stylů a rytmů v romském jazyce. Účastní se romských festivalů po celém světě a vystupují v italské televizi, rozhlase a filmech.

Caldaras and Alexandru Orchestra (Rumunsko)

Kvalitu této skupiny zaručuje její složení - profesionální zpěvák Hans Caldaras a výteční rumunští hudebníci, zejména houslista Marin Alexandru. Na jejich posledním CD Kamav La si můžeme poslechnout tradiční romské písně z různých zemí. Repertoár skupiny je tradiční rumunská romská hudba s ruskými, maďarskými a balkánskými vlivy.

Roma zorale (Srbsko a Černá Hora)

Skupina Roma zorale je jedním z nejlepších dechových orchestrů v jižním Srbsku a věnuje se tradiční romské hudbě charakteristické v této oblasti. Za dobu svého působení získala mnoho prestižních ocenění jako je např. Nejlepší trubka jižního Srbska. Jejich hudba nabíjí publikum energií.

Romen (Rusko)

Počátky tohoto prvního romského divadla z Moskvy sahají do třicátých let dvacátého století. Dnešní podobu souboru určuje známý pěvec, herec a režisér Nikolaj Sličenko. Romen získal mnoho ocenění, opakovaně například v rámci moskevského festivalu Divadelní jaro.

Věra Bílá a Kale (Česká republika)

Historie této dnes světoznámé hudební skupiny začala v Praze, kde se v roce 1994 díky zpěvačce Věře Bílé Kale zrodilo. Duší celé skupiny, oblíbené po celém světě a proslavené zejména ve Francii, dodnes zůstává Věra Bílá, jež kouzlu zpěvu a hudby propadla již ve svých dvanácti letech a od roku 1994 se pak vydala na profesionální pěveckou dráhu.

Romans (Ukrajina)

Romans je první a jediné romské divadlo na Ukrajině, které má vysokou profesionální úroveň jak v oblasti hudební dramaturgie, tak v inscenování klasických romancí a národního folklóru. Po celém světě hostuje se svým rozmanitým repertoárem - od romských lidových písní a tanců, starodávných balad a romancí až k současným inscenacím divadelních her světových dramatiků.

Gypsies of the Nile (Egypt)

Celá skupina žije v malé vesničce nedaleko pouště, kde pěstuje a zpracovává hroznové víno. Cestuje po celé zemi podél Nilu a vystupuje na svatbách, festivalech a církevních slavnostech. V její hudbě se nádherně propojuje romský vliv a vliv egyptské kultury. Perlou skupiny je teprve čtrnáctiletá zpěvačka a exotické hudební nástroje.

Gypsy Loyko (Rusko)

Hudebníci z této skupiny patří k jednomu z nejstarších ruských rodů romských muzikantů, zpěváků a tanečníků a pro posluchače jsou zárukou mistrovského předvedení ruské tradiční hudby. Vedoucím skupiny je Sergej Erdenko, virtuózní houslista a zpěvák.Související články
DatumNadpisRubrika
28.09.2015Romano drom: Ida Kelarová vytváří prostor pro boření předsudků a setkávání s romskou kulturouZprávy ze života Romů
15.08.2015Letní škola Romano drom připravila romským dětem řadu zážitkůO Roma Vakeren
08.08.2015Dva týdny plné hudby a tance nabídla romským dětem Ida Kelarová a čeští filharmoniciO Roma Vakeren
30.07.2015Letní škola Romano drom je v plném prouduZprávy ze života Romů
25.07.2015Nad projektem Romano drom převzal záštitu slovenský prezident Andrej KiskaO Roma Vakeren
04.07.2015Ida Kelarová a spolek Miret hledají spolupracovníky pro mezinárodní festival RomaleO Roma Vakeren
28.06.2015Ida Kelarová po osmi letech obnovuje letní hudební festival RomaleZprávy ze života Romů
13.06.2015Sbor Čhavorenge vystoupí spolu s Českou filharmonií na Hradčanském náměstí v PrazeO Roma Vakeren
28.03.2015Ida Kelarová zve na další ročník mezinárodního romského festivalu „Romale“ Gypsy CelebrationO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Hudba"
24.05.04  Praha již po šesté hostila Světový romský festival Khamoro
23.04.04  Gipsy Kings (Francie)
08.04.03  Rumunská skupina Taraf de Haidouks vystoupila v Praze
04.09.02  Festivaly, kde lze romskou hudbu slyšet, a jejich stručná historie
06.08.02  Legendární primáš Jožko Piťo
06.08.02  Bronislawa Wajs - Papusza
06.08.02  Legendární osobnosti romské hudby
06.08.02  Cinka Panna
19.02.02  Osobnosti romské hudby současnosti
19.02.02  Literární prameny
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz