Vyhledávání
6.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma Vakeren

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pořadu O Roma vakeren čili Romové hovoří.

Bacht tumenge Romale, the lači rat. The adaďives, sar sako parašťovin, šunen romano vakeriben "O Roma vakeren." Sam lošale hoj san amenca, te šunen emisia predalo Roma "O Roma vakeren"!

Před námi je hodina aktualit a zajímavostí ze života Romů a také romská hudba ! Dobrý večer.

Adaďives šunena o nevimata tel calo kurko, andal le romengero dživipen. Ada sa - čačutnes bio chochavibena!!! Šumena te Romane giľa - Šukar šuniben!!

Peršo tumenge phenaha so keren o Kale the e Věra Bílá. On majinde te džan te bašaven ko Vatikan u odpehende kada drom. Savore duminen, hoj pes rozperen. So pes ačhiľa amenge phenela lengero manažeris o Jiří Smetana.

Už za chvíli se dozvíte, jak je jméno Jiřího Smetany spojeno s Kale a zpěvačkou Věrou Bílou. Právě on nám prozradí, proč skupina vystoupila v Moskvě bez své zpěvačky a s jakými problémy se potýkají, poté co Věra Bílá odmítla vystoupení přímo ve Vatikánu.

Andro amaro studio avela te pobešen u the povakeren romni e Martina Horvathova, so sikľoĺ medicina pre bari škola - Karlovo Univerzita andre Praha. Phenaha tumenge the nevimata andal le romengero dživipen, tel calo kurko.

Ve studiu nás navštíví studentka medicíny UK Martina Horváthová. Chybět dále nebudou ani aktuální zprávy ze života Romů.

Romale, the adaďives tumen daha lači goďi, so kampel te keren, the tumenge dareko kerel bibacht vaš oda hoj džan ko sudos te švecinel, u kamel tumen vaš oda dareko te maren u tumen daran. Daha duma te palo internetos u pheneha tumenge nevimata, palo Roma so gejle andal amari phuv andre Belgia the Holandska - dodžanena tumen, hoj kala Roma kamen the bičaven khere. Amaro šuniben zaphandaha vakeribnaha palo amare tradicii!

A ve druhé polovině O Roma vakeren vám v právní poradně vysvětlíme, jak postupovat, máte-li svědčit u soudu a někdo vám vyhrožuje např. napadením a zbitím a seznámíme se s prací Mezinárodní organizace pro migraci. Březen je měsícem knihy a internetu. Dnes se dozvíte, jak využívají internet Romové a na závěr se vydáme do brněnského Muzea romské kultury, kde jsme si povídali s Helenou Danielovou. Ta mám prozradila, jak se oblékala například rumunská princezna Luminyta. Tolik namátkou z programu a teď už vám ničím nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský. Šukar šuniben!


=[ Reportáž ]=
Rozpadá se skupina Kale?
Před pěti lety věděl o existenci skupiny Kale a zpěvačky Věry Bílé málokdo. Dnes je vše jinak a manažer skupiny Jiří Smetana dokonce tvrdí, že jsou v zahraničí v některých zemích známější víc, než například Karel Gott. Jak zjistila Alžběta Janíčková, začátkem roku byli také pozváni do Vatikánu, ale Věra Bílá vystoupení odmítla. Poté se začaly šířit fámy o tom, že se skupina rozpadá. Co je na tom pravdy, pojedou do Vatikánu? I na to jsme se zeptali jejich manažera Jiřího Smetany.
Věra Bílá a skupina Kale (fotografie z CD Rom-pop)

Poslech:
RealAudio ~ Download

Palo Kale the Věra Bílá vakerelas lengero manažeris o Jiří Smetana. La Věrake vinčinas the avel sasťi the Bachtaľi, the mukas tumenge Romale lakeri giľi savaha džal ko Vatikan...e giľi pes vičinel "Amen".Související články
DatumNadpisRubrika
05.02.2014Comeback světoznámé romské kapely Kale s Věrou Bílou na scénuZprávy ze života Romů
27.04.2013Skupina Kale nabízí jedinečný zážitek z romské hudbyO Roma Vakeren
16.08.2012O víkendu zahrají na festivalech Rytmus nebo kapela KaleO Roma Vakeren
10.09.2011Věra Bílá zpívá se skupinou New KaleO Roma Vakeren
11.06.2011Věra Bílá hovoří o svém plánovaném hudebním návratuO Roma Vakeren
17.07.2007Skupina Kale vystoupí v pražském klubu AkordZprávy ze života Romů
02.06.2007Českou republiku na galakoncertu festivalu Khamoro reprezentovala skupina KaleFotoaktuality
09.06.2006Skupina Kale bude na Mistrovství světa ve fotbale v Německu doprovázet český týmO Roma Vakeren
10.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Horké téma ]=
Martina Horváthová, studentka 1. Lékařské fakulty UK
V pořadu O Roma vakeren vám představujeme i zástupce romské elity z nejrůznějších odvětví lidské činnosti. Třeba i začínající. Dnes jsme do našeho studia pozvali Martinu Horváthovou, studentku 1. Lékařské fakulty UK - obor všeobecné lékařství. Dobrý večer...
Martina Horváthová a Anna Poláková ve studiu ČRo

Poslech:
RealAudio ~ Download

Hostem O Roma vakeren byla Martina Horváthová - studentka 1. Lékařské fakulty UK. Děkujeme za návštěvu u nás ve studiu a přejeme vám hodně štěstí a úspěchů.Související články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Martina Horváthová aneb Jak romské mámy pracujíO Roma Vakeren
22.08.2012Středoškoláci mají soužití s Romy za "největší problém dneška"Zprávy ze života Romů
29.07.2012Generace na rozcestí: Uniknout předsudkům!Zprávy ze života Romů
14.05.2010O vzdělávání romských dětí s Martinem ŠimáčkemO Roma Vakeren
26.11.2009MŠMT představilo opatření proti diskriminaci romských žákůZprávy ze života Romů
14.11.2008Přístup romských dětí ke vzděláníO Roma Vakeren
15.02.2008Analýza postojů a vzdělávacích potřeb romských dětí a mládeže O Roma Vakeren
15.12.2006Vzdělávací záložky a skládačky pomáhají předávat informace o národnostních menšináchO Roma Vakeren
15.12.2006Vzdělávání Romů je podle Heleny Danielové lepší v ČR než ve FranciiO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=
Primátor Miroslav Pátek odchází s ředitelem ústecké Městské policie Pavlem Bakulem  (uprostřed) od jednoho z příbytků. (Foto: ČTK)

V ústecké Matiční ulici a okolí opět roste nevraživost mezi majiteli rodinných domků a obyvateli obecních bytů, jimiž jsou hlavně Romové. Starousedlíkům se nelíbí, že se tam stěhují další lidé, kteří jsou podle nich nepřizpůsobiví. Romové zase tvrdí, že s nepořádkem v ulici a okolí jsou stále spojováni neprávem. Ústecký primátor Miroslav Pátek lokalitu navštívil a řekl, že město se pokusí zlepšit bezpečnost tím, že alespoň v takzvaných krizových hodinách posílí hlídky strážníků. S pořádkem však musí pomoci obvod i některé magistrátní odbory.

Primátor města Ústí nad Labem Miroslav Pátek  prochází kolem zdevastovaného domu v ulici Nový Svět (Foto: ČTK) Miroslav Pátek si spolu s ředitelem ústecké Městské policie Pavlem Bakulem  (vlevo) prohlíží skládku odpadků. (Foto: ČTK)

Mladá fronta Dnes uveřejnila článek nazvaný Olašský král vládne hypermarketu. Informuje v něm o olašském Romovi Janu Lipovi, který byl částí příznivců ze své komunity zvolen takzvaným Angluno Romem, v doslovném překladu Předním Romem, s právem schvalovat například sňatky. Deník píše, že každý den úřaduje v jednom z ostravských hypermarketů. Jan Lipa však rozhodně nezastupuje všechny Romy v Čechách. Blíže romista Zbyněk Andrš.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Za skandální a nehorázné označili představitelé občanského sdružení Iniciativa lidé proti rasismu rozhodnutí sekce kontroly a inspekční služby slovenského ministerstva vnitra, která zamítla stížnost romské novinářky Denisy Havrľové na policistu v obci Jarovnice kvůli podezření z rasismu. Spor vyvolalo prohlášení policisty, který novinářce při výkonu jejího povolání odmítl podat ruku se slovy, že "kdekomu ruku nepodává", načež se jí zeptal, zda má hygienický průkaz. Jak uvedli zástupci Iniciativy, rozhodnutí inspekční služby je hrubým výsměchem ministru vnitra Ivanu Šimkovi, který po incidentu konstatoval, že v policejním sboru nemíní trpět projevy rasismu.

V Moskvě pořádá městská policie operaci Tábor, kterou se snaží vymýtit romskou kriminalitu. Cílem akce je spočítat, zaregistrovat a vyfotografovat všechny Romy, kteří se potulují v ruské metropoli, sejmout jim otisky prstů a zařadit je do kartotéky. Sami Romové tvrdí, že jejich evidence ke snížení kriminality nepřispěje, neboť policie spolupracuje s vůdci kriminálních mafií, které využívají také Romy. Romové prý přitom nemohou v Moskvě dostat práci, ani přihlásit děti do škol. Žebrání je prý proto jediným způsobem jejich obživy.Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Policejní specialista pro práci v sociálně vyloučených lokalitách: praxe, empatie, komunikaceZprávy ze života Romů
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
22.03.2014Dobrovolník z Matiční ulice Karel Demeter obdržel cenu KřesadloO Roma Vakeren
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Právní poradna ]=
Jak postupovat, když někdo svědkovi vyhrožuje
Následující minuty vysílání Radiožurnálu a pořadu O Roma vakeren budou opět patřit doktoru Luboši Vlasákovi, soudci městského soudu v Praze. Před týdnem si s Alžbětou Janíčkovou povídal o tom, v jakých případech je možno odmítnout svědectví u soudu. Dnes nám pan doktor poví, jak postupovat, když někdo svědkovi vyhrožuje. Kolegyně Janíčková se tedy zeptala:

Poslech:
RealAudio ~ Download

Tolik doktor Luboš Vlasák, soudce městského soudu v Praze. Dotazy pro právní poradnu pořadu O Roma vakeren můžete posílat na adresu: Romská redakce, Český rozhlas 1 Radiožurnál, Vinohradská 12, Praha 2 - 120 99. A ještě E- mailová adresa - Anna.Polakova@cro.cz. Pište - jsme tu pro vás!Související články
DatumNadpisRubrika
31.07.2013Odvolací soud potvrdil desetiletý trest muži, který kuší zabil mladého RomaZprávy ze života Romů
13.08.2010Prohraný soudní sporO Roma Vakeren
28.04.2009Extremistická hnutí se profesionalizujíZprávy ze života Romů
15.03.2002Co se stane, když odmítneme svědčit u soudu?O Roma Vakeren
01.03.2002Je možné odmítnout svědectví u soudu?O Roma Vakeren
08.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
31.10.1997BonnZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Neúspěšní žadatelé o azyl se vrátí domů
Romale irinen amenge, so kamen the džanen. Daha tumen lačhi goďi vaš tumare čačipena... Akana tumenge giĺavela o Lulo Reinhardt andalo Němciko, the paľis tumenge phenaha nevimata palo Roma so bešenas po azyl po Holandsko the Belgia u akaka mušinen te džan khere, bo len odoj nakamen te muken, bo o Roma kodoj chuden negativ.

Několik desítek neúspěšných žadatelů o azyl se má v těchto dnech vrátit z Holandska a z Belgie zpět do České republiky. S návratem jim pomáhá Mezinárodní organizace pro migraci. Ta také dohlíží na to, aby úřady s navrátilci o jejich mnohdy svízelné situaci jednaly a snažily se ji řešit. Zmíněná instituce nyní v Rokycanech společně s tamní radnicí připravuje pro migranty také nová ubytování. Jak Janu Mišurcovi řekla ředitelka kanceláře Mezinárodní organizace pro migraci v Praze - Lucie Sládková, Romové se vracejí jak do České republiky, tak i do dalších evropských států.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Palo Roma so avena andal Holandska te Belgia vakerelas e Lucie Sládková. Amari redakcia tumenge kerela o reporty palo Roma so avena, kaj te džanen Romale, sar lenge o gadžikane organizacii, so chuden pre kala projekty love pomožinen, andre lengero pharipen. Akana tumenge phenaha kaj te roden nevimata andal amaro dživipen po internetos.Související články
DatumNadpisRubrika
16.09.2008Do Kanady zatím bez vízZprávy ze života Romů
11.07.2008U nás nemohl uživit rodinu, raději emigrovalO Roma Vakeren
11.07.2008Emigrovat do zahraničí není lehké rozhodnutíO Roma Vakeren
08.10.2003Jak vypadá terenní práce s romskou menšinou?Zprávy ze života Romů
03.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
31.01.2003Vznikl jedinečný dokumentární film o životě Romů v britské emigraciO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Březen je nejen měsícem knihy, ale také internetu
Už tradičně patří březen v České republice knihám, ale popáté také internetu. Odborníci tvrdí, že právě internet se brzy stane takovou samozřejmostí, jako je téměř v každé domácnosti televize. Může být významným informačním kanálem pro majoritní společnost o menšinách, ale také opačně.

Alžběta Janíčková navštívila 17ti letého studenta Marka, který si v městské knihovně prohlížel internetové stránky o asijském bojovém umění. Právě tento sport mladé Romy zajímá.

Poslech:
RealAudio ~ Download

O Romech a pro Romy pak existuje u nás na internetu několik adres. Údaje o nich najdete na www.romove.cz. Jejich editorka Jana Šustová nám k tomu řekla:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
11.02.2015Nenávistné projevy na internetu mladí neřeší. Romům však neměří stejným metremZprávy ze života Romů
28.06.2014Projekt Nehejtuj na Slovensku realizuje občanské sdružení eSlovenskoO Roma Vakeren
22.05.2014Začíná kampaň „I don't masturhate - Neukájím se nenávistí“Zprávy ze života Romů
17.03.2010Internet je přínosný i zneužitelnýZprávy ze života Romů
12.09.2009Kladenská Linka důvěry nabídne klientům služby po internetuZprávy ze života Romů
13.03.2009Na internetu číhají na děti různá nebezpečíO Roma Vakeren
14.03.2008Internet – výhoda pro znevýhodněné O Roma Vakeren
06.03.2008Březen zdůrazní výhody internetu pro znevýhodněné osoby Zprávy ze života Romů
02.02.2007Internetové kluby Čhave pomáhají k rozvoji počítačové gramotnosti žákůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Historie, zvyky ]=
Móda se týká žen i mužů
Koho by nezajímalo zajímavé oblečení, ať už současné, nebo z let minulých. Proto teď navštívíme depozitář textilií Muzea romské kultury v Brně. Průvodkyní nám bude tamní pracovnice slečna Helena Danielová. Móda se však týká nejen žen, ale samozřejmě i mužů a proto Alžbětu Janíčkovou nejprve zaujala pánská košile.

Poslech:
RealAudio ~ Download

V depozitáři textilií brněnského Muzea Romské kultury je k vidění ještě celá řada dalších exponátů a proto tam zajdeme na návštěvu i za týden.Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

O Roma vakeren, čili Romové hovoří, je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a ve středu na okruhu Českého rozhlasu 6 Rádia Svobodná Evropa v 19:45

Příští pátek 15. března vám v právní poradně odborníci odpoví na vaše dotazy, ve studiu nás navštíví další zajímavý host. Také se společně vydáme na celostátní reprezentační romský ples a přiblížíme vám další romské zvyky a tradice.

Příjemný večer vám přejí průvodci dnešním o Roma Vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský. Romale sam lošale hoj amen šunen. Pisinen amenge so kamen te muken adro "O Roma vakeren. Vaš ľil so amenge irindža o Ladislav Sivák andale Praha but paľikeras. O Ladislav mukel te pozdravinen Fameľia so bešel pre Palmovka, la Maruška te le Pepik le čhavenca, te le čhaven so bešen po Pankrác po EA tele. Pozdravinel tiž peskera Da te dades andalo Karlin. O Ladislav irindža te aven savore saste the Bachtale. Tiri giľi so kames te muken amende andre redakcia nane, aľe mukas tuke the savorenge adi giľi! Te ačhes Devleha...

Obsah článku:
Reportáž:  Rozpadá se skupina Kale?
Horké téma:  Martina Horváthová, studentka 1. Lékařské fakulty UK
Zprávy: 
Právní poradna:  Jak postupovat, když někdo svědkovi vyhrožuje
Reportáž:  Neúspěšní žadatelé o azyl se vrátí domů
Reportáž:  Březen je nejen měsícem knihy, ale také internetu
Historie, zvyky:  Móda se týká žen i mužů

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz