Vyhledávání
8.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma Vakeren

Na stanici Český rozhlas 1 - Radiožurnál vás vítáme při poslechu pořadu O Roma vakeren čili Romové hovoří. Od samého začátku druhého roku třetího tisíciletí vám představujeme velkou novinku, která - jak doufáme - vás, posluchače, potěší. Každý pátek touto dobou připravíme celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě také romské hudby. Dobrý večer.

Díky podstatně většímu rozsahu pořadu vám můžeme nabídnout řadu novinek a pravidelných rubrik. Dnes si nejprve poslechneme, jak do nového roku vstoupil a co si od něj slibuje moderátor České televize Ondřej Giňa. Ve studiu nás navštíví zajímavý host, chybět nebudou ani aktuální zprávy ze života Romů a každý týden pro vás připravíme Právní poradnu i rubriku o romské historii, kultuře a zvycích. Tolik jenom namátkou z programu a teď už vám ničím nerušený poslech přejí Zorka Ježková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Ondřej Giňa získal cenu v soutěži pořádané Asociací na ochranu evropských novinářů
V mnohých z nás možná ještě doznívají zážitky z Vánočních svátků a oslav závěru loňského roku. Ne každému se ale podařilo uzavřít rok významným mezinárodním oceněním. To právě udělalo radost moderátorovi České televize Ondřeji Giňovi, který získal cenu v soutěži pořádané Asociací na ochranu evropských novinářů. S gratulací, ale i otázkou na poslední hodiny uplynulého roku jej navštívila Alžběta Janíčková:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.01.2006Ondřej Giňa je členem Evropského fóra Romů a travellerůO Roma Vakeren
16.09.2005Milena Hübschmannová povzbuzovala Romy ke vzdělání i k uchovávání romských hodnot a jazykaO Roma Vakeren
08.06.2005Soud potvrdil podmíněný trest romskému aktivistovi GiňoviZprávy ze života Romů
11.05.2005Krajský soud o zpronevěře romského aktivisty Gini zatím nerozhodlZprávy ze života Romů
24.09.2004Soud podmíněně odsoudil romského aktivistu Giňu za podvodZprávy ze života Romů
09.07.2004Jak pracuje Rada vlády České republiky pro záležitosti romské komunityO Roma Vakeren
04.02.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
03.10.2003Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
03.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Česko-německý fond budoucnosti nezaznamenal zájem o prodloužení lhůty, ve které se mohly oběti nacismu přihlásit o odškodnění. Naopak přibývá lidí, kteří chtějí co nejdříve získat i druhou část odškodného.Vyplácení druhé splátky, která bude činit 25 %celkového odškodnění, lze zahájit až po úplném uzavření prvního kola odškodnění.Jeho termín však ještě nelze přesně stanovit. Mnoho lidí odkládalo žádost do poslední chvíle a konečné číslo žadatelů bude proto známo až příští týden. Nevylučuje se, že ve výjimečných případech vyhoví Německý fond odškodnění nuceně nasazených za války i žádostem podaným později. Bude to u lidí, kteří byli nemocní, nebo kteří opoždění vysvětlí jinými závažnými okolnostmi. Žádosti však už nebudou vyřizovány v Praze, ale v Berlíně.

Na dokončení ostravské Vesničky soužití, která má zlepšit vztahy mezi Romy a neromy, stále chybí 13,5 miliónu korun. Podle původních plánů měla být vesnička dostavěna už v prosinci, stavební firma však kvůli nedostatku financí zatím pozastavila práce. Stát na výstavbu uvolnil už 16 a půl milionu korun. Další peníze přislíbil na konci roku také ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit. Dosud se ale nenašly zdroje , jak projekt dofinancovat. Pokud stát uvolní další peníze pro dostavbu, mohla by charita ostravsko-opavská získat také finance od nizozemských nadací, které svůj příspěvek podmiňují právě novou podporou státu.

Francouzské úřady udělily politický azyl dalším třem maďarským Romům, kteří o to požádali loni v červnu, kdy jich do Štrasburku přijelo 46. Jedná se o případ Romů z obce Zámoly, kteří odjeli do Štrasburku, aby si postěžovali u Evropského parlamentu na diskriminaci Romů v Maďarsku a poté všichni požádali o politický azyl. Několik členů skupiny ale později odjelo do Kanady a ve Francii jich zůstalo39. Dosud francouzské úřady vyhověly žádostem 35 osob, případ zbývajících čtyř lidí se nadále řeší. Antal Heizer, místopředseda maďarského Úřadu pro národní a etnické menšiny v Budapešti prohlásil, že oficiální stanovisko vlády k případu romských uprchlíků ze Zámol je neměnné: v Maďarsku je nikdo nepronásledoval a nestala se jim žádná křivda.

Ve středu 9. ledna budou v pražském hotelu Marriot odměněni vítězové 5. ročníku literární a výtvarné soutěže Romano suno. Důvodem soutěže je fakt, že jazyková situace romských dětí ve škole je ve většině případů velmi obtížná. Podle zkušeností ze zahraničí je výhodnější podporovat dítě v rodině v užívání rodného jazyka, na jehož dokonalém zvládnutí pak závisí ovládnutí jazyka majoritní společnosti. Aktivní užívání romštiny jako rodného jazyka je ale v současné době nedostatečné. Soutěž je tedy vedena snahou motivovat romské děti v jeho užívání, což přináší pozitivní dopad na zvýšení jejich sebevědomí a porozumění vlastní identitě.Související články
DatumNadpisRubrika
14.10.2015Putovní výstava Romano suno zavítá do pražského Komunitního centra PrádelnaZprávy ze života Romů
16.05.2015Děti mohou přihlašovat svá literární, audiovizuální a výtvarná díla do soutěže Romano suno - Romský senO Roma Vakeren
12.04.2015Nová škola vyhlašuje 18. ročník soutěže Romano sunoZprávy ze života Romů
20.12.2014Do soutěže Romano suno mohly děti zasílat příspěvky i v audiovizuální kategorii mluveného slova v romštiněO Roma Vakeren
03.12.2014Vítěze 17. ročníku literární soutěže Romano suno ocení velvyslanec USA Andrew SchapiroZprávy ze života Romů
19.10.2014Před dvanácti lety vznikla Vesnička soužitíO Roma Vakeren
09.04.2014Začíná 17. ročník literární soutěže v romštině Romano suno – Romský senZprávy ze života Romů
25.01.2014Literární a výtvarná soutěž Romano Suno - Romský sen se uskutečnila už po šestnáctéO Roma Vakeren
06.11.2013Putovní výstava Romano suno v knihovně VítkoviceZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Právní poradna ]=
Od 1. ledna je novelizovaný trestní zákon. Možná i vy uvítáte, když se v Právní poradně na některé změny ve zmíněném zákoně zeptáme podrobněji. Novela trestního zákona například omezuje možnosti vazebního stíhání a jak Janu Mišurcovi řekl právník advokátní kanceláře v Praze David Strupek, teď se také hlavně zjednoduší proces samotného vyšetřování.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Právní poradna je pravidelnou rubrikou O Roma vakeren a je tady samozřejmě pro vás. Stane se například, že vás nepustí do restaurace, nebo že vás odmítnou na pracovním úřadě. Napište nám vaše případné stížnosti a v této rubrice vám pak poradíme, jak se v těchto situacích zachovat. Adresa: Romská redakce, Český rozhlas 1 Radiožurnál, Vinohradská 12, 120 99 je tu pro vás!


=[ Reportáž ]=
Rozhovor s Marií Husákovou
Paní Marie Husáková z Frýdlantu v Čechách se narodila 10 let před druhou světovou válkou v romské osadě na východě Slovenska. V padesátých letech se pak přestěhovala do Čech. Rozjímaní nad časy uplynulými se právě teď, na prahu nového roku přímo nabízí. K mikrofonu ji pozvala Alžběta Janíčková.

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Historie, zvyky ]=
Poprvé otevíráme rubriku, v níž se budeme pravidelně věnovat romské historii, zvykům, tradicím i kuchyni. A začneme tím, jakou událostí je v romských rodinách narození potomka. Veronika Matoušková, která pro vás následující minuty připravila, čerpala z knihy Lubomíry Oláhové "Nejen romská kuchařka".

Poslech:
RealAudio ~ Download

Takhle tedy vypadají pravé romské křtiny. Příště vás pozveme na romskou svatbu.

První O Roma vakeren, čili Romové hovoří, roku 2002 je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a středu na okruhu Českého rozhlasu 6 Rádia Svobodná Evropa v 19:45

Příští pátek 11. ledna se mimo jiné zeptáme odborníků na využití alternativních trestů, podíváme se do Brna za Monikou Horákovou - Mihaličkovou a jak jsme slíbili, čeká vás i romská svatba.

Obsah článku:
Reportáž:  Ondřej Giňa získal cenu v soutěži pořádané Asociací na ochranu evropských novinářů
Zprávy: 
Právní poradna: 
Reportáž:  Rozhovor s Marií Husákovou
Historie, zvyky: 

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz