Vyhledávání
25.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma Vakeren

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. The adaďives, sar sako parašťovin, šunen romano vakeriben "O Roma vakeren". Sam lošale hoj san amenca, te šunen emisia predalo Roma " O Roma vakeren!!!!

Před námi je hodina aktualit a zajímavostí ze života Romů a také romská hudba. Adaďives šunena o nevimata tel calo kurko, andal le romengero dživipen. Ada sa - čačutnes bio chochavibena! Šunena te romane giľa - šukar šuniben!!

Amaro šuniben pundravela doktoris o Emil Ščuka. Vakerehas leha palo internacionalno romengero džives, so perel pro ochto april. Dodžanena tumen soske o Roma andre savore tema hazden kada džives opre.

Už za chvíli se dozvíte, že v pondělí 8.dubna Romové na celém světě oslaví svůj svátek - Den Romů, který byl vyhlášen mezinárodní romskou unií. O historii a oslavách Mezinárodního dne Romů si popovídáme s prezidentem Mezinárodní romské unie - doktorem Emilem Ščukou.

Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren o Čeněk Růžička andalo organizacia, so kerel buči palo romano holokautos, the e Stanislava Křivankova andalo internacionalno organizacia palo migracia. Šunena the nevimata tel calo kurko, andal le romengero dživipen.

Ve studiu nás navštíví Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu a Stanislava Křivánková z Mezinárodní organizace pro Migraci, povídat si s nimi budeme o připravované humanitární pomoci. Chybět nebudou ani aktuální zprávy ze života Romů.

Romale, the adaďives tumen daha lačhi goďi. Irinďa amenge e Blanka Tokarova, pučhel amendar či la ela daresave problemy, te bešel ko Brno, kaj la hin lakero kher u phirel ke peskero čhavo ke Ostrava u kodoj tiž bešel. Mek adaďives vakereha palo kada tematos. Dodžanaha pes tiž sar o Roma ľikeren peskeri romani čib u amaro šuniben zaphandaha vakeribnaha palo amare tradicii. Adaďives andro amaro šuniben amenge o Janko Horváth Ostaravatar phenela - sar amare phure Roma kehelenas čardašiš.

Ve druhé polovině "O Roma vakeren" v právní poradně odpovíme na dotaz naší posluchačky, týkající se trvalého bydliště. Paní Vlasta Demeterová z Prahy nám řekne, co pro ní znamená romský jazyk a na závěr nahlédneme do romských zvyků a tradic. Tentokrát si společně s Jankem Horváthem z Ostravy zavzpomínáme na to, jak naši otcové tancovali pravý romský čardáš. Tolik z programu a teď už vám ničím nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jan Mišurec.


=[ Reportáž ]=
Den Romů
V pondělí 8.dubna slaví Romové na celém světě svátek - Den Romů. Byl vyhlášen při příležitosti prvního sjezdu Romské mezinárodní unie v Londýně v roce 1971, na kterém její účastníci ustanovili za romskou hymnu píseň Gelem, gelem - a také oficiální romskou vlajku. V čele Romské mezinárodní romské unie dnes stojí doktor Emil Ščuka. Kroky Alžběty Janíčkové tady zákonitě mířily právě k němu.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Ada amenge savorenge vinčinelas doktoris o Emil Ščuka kio amaro baro internacionalno džives so hin le Romen¨ pondzolkone pro ochto april. Romale ta kamena šaj džan pondzolkone po Karlův Most u odoj pes čivkerla o ľuľuďi andro pani. Ada diĄves raťi ela baro koncertos andro Akropolis. Giľavena tumenge odoj Gulo čar Brnostar, Bench Band Vojty Lavičky, Prahatar.

A já tu pro vás mám pozvání na akce vztahující se k oslavám Mezinárodního dne Romů. V pondělí 8. dubna se můžete na pražském Karlově mostě od 14. hodin připojit k celosvětové akci symbolického házení květin do řeky Vltavy. Večer pak bude následovat slavnostní koncert v paláci Akropolis, na kterém vystoupí brněnská skupina Gulo čar a pražský Bench Band Vojty Lavičky. Minuty, které jsme věnovali tomuto tématu v O Roma vakeren na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu , ukončíme mezinárodní romskou hymnou Gelem, gelem...Související články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Oslavy Mezinárodního dne Romů budou na různých místech naší vlastiO Roma Vakeren
31.03.2016Největší oslavy Mezinárodního dne Romů budou letos opět v BrněZprávy ze života Romů
13.02.2016Přípravy na Mezinárodní den Romů jsou v plném prouduO Roma Vakeren
18.04.2015V Brně se uskutečnil Týden romské hrdostiO Roma Vakeren
08.04.2015Společné vyjádření sedmi velvyslanectví k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
04.04.2015Poselství amerického velvyslance k Mezinárodnímu dni RomůO Roma Vakeren
04.04.2015Oslavy Mezinárodního dne Romů v PrazeO Roma Vakeren
31.03.2015Mezinárodní den Romů v pražském klubu Meet FactoryZprávy ze života Romů
28.03.2015Přípravy na oslavy Mezinárodního dne Romů vrcholíO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Horké téma ]=
Humanitární pomoc pro Romy

Poslech:
RealAudio ~ Download

Čeněk Růžička Rostislava Křivánková
Související články
DatumNadpisRubrika
07.05.2010Vzdělání je k životu potřebaO Roma Vakeren
07.08.2009Kampaň UNICEF oslovuje i dárce z řad RomůO Roma Vakeren
07.01.2005UNICEF pomáhá sirotkům v jihovýchodní AsiiO Roma Vakeren
03.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.05.1999Romové chystají koncert na podporu uprchlíků z KosovaZprávy ze života Romů

=[ Zprávy ]=

Jednou z českých připomínek hromadného vyvražďování skupin obyvatelstva už třicet let zůstává velkovepřín v Letech u Písku.Před šedesáti lety tam stával koncentrační tábor pro české Romy, ve kterém zahynuly na tyfus tři stovky lidí a dalších šest set putovalo z Let přímo do plynových komor Osvětimi. Český stát sice k odstranění vepřína vyzvali například legendární lovec nacistů Simon Wiesenthal, či nositel Nobelovy ceny spisovatel Günther Grass, ani to však nepomohlo.Čeští Romové, z nichž devadesát procent během druhé světové války zahynulo, si určitě zaslouží důstojnější památník, než je vepřín.

Na postup radnice v Hronově vůči Romům si stěžují dvě rodiny, které po požáru místních sociálních bytů přišly o střechu nad hlavou. Náhradní bydlení pro obyvatele zničených bytů radnice nedokázala zajistit ve městě a rodiny se proto musely rozdělit. Ženy a děti žijí v Azylovém domě pro matky s dětmi v Náchodě a muži je pouze navštěvují. Starostka Hronova většinu výtek Romů ale odmítá. Město prý pro ně v kritické situaci udělalo maximum. Tvrdí, že Hronov volné byty nemá a navíc prý stěžovatelé patří k dlužníkům nájemného.

Při prvním Dni Romů ve slovenském Pezinku mohou v neděli obyvatelé a návštěvníci ochutnávat makové a tvarohové koláče a také olejovník podle romských receptů. Denorganizuje tamní Městský úřad a účast na něm přislíbila i zplnomocněnkyně vlády Slovenské republiky pro romské otázky Klára Orgovánová. Na slavnosti se přestaví i dvě publikace vydané městem - Romové v Pezinku a Minireceptář romských jídel, ve kterém jsou kromě polévak i masitá, moučná a zeleninová jídla a specialita - goja na různé způsoby.

Hozením květin do Labe vyvrcholil čtvrteční zábavný program nymburských Romů. Symbolicky tím vyjádřili své tisícileté putování světem a se čtyřdenním předstihem oslavili Mezinárodní den Romů.Akce, která se v podobném rozsahu konala už potřetí, se zúčastnilo kolem tří stovek dětí. Jedním z vrcholů zábavného odpoledne v kulturním domě byla i oblastní volba Miss Roma, divadelní, hudební a taneční vystoupení romských a ostatních dětí.Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
02.04.2016Oslavy Mezinárodního dne Romů budou na různých místech naší vlastiO Roma Vakeren
31.03.2016Největší oslavy Mezinárodního dne Romů budou letos opět v BrněZprávy ze života Romů
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
13.02.2016Přípravy na Mezinárodní den Romů jsou v plném prouduO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Právní poradna ]=
Trvalý pobyt
Dnes pokračujeme v odpovědi na dotez paní Blanky Torákové. Trvale je hlášena ve státním bytě v Brně, většinu dnů v roce ale bydlí u svého syna v Ostravě. Před týdnem jsme pro ni ověřili, že tím v žádném případě zákon neporušuje, jak se obávala. Ale podívejme se na věc ještě z pohledu občanského zákoníku, který vymezuje právo nájmu. Alžběta Janíčková zašla do advokátní kanceláře doktorky Evy Ptáčkové.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Tolik k dotazu paní Torákové z Brna. Dotazy pro naši právní poradnu můžete posílat na adresu Český rozhlas 1 Radiožurnál, Romská redakce, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. A ještě e-mailová adresa: Anna.Polakova@cro.cz.Související články
DatumNadpisRubrika
02.01.2016Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouvaO Roma Vakeren
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
27.08.2011Co dělat, když zkrachuje firma, která Vám rekonstruuje byt?O Roma Vakeren
23.04.2011Prodlení při placení nájmuO Roma Vakeren
12.02.2011Konference o zlepšování přístupu Romů k bydleníO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Romština v rodinách
Často nám píšete, že by se měl v našem pořadu používat romský jazyk. Zajímalo nás, jak sami Romové hovoří doma ve své rodině. Proto Marie Vrábelová navštívila rodinu Demeterových z jednoho pražského sídliště. Na otázku, zda mluví romsky, odpověděla Vlasta Demeterová.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Amari romani čib ašarelas e Valsta Demeterová. Kamas bi Romale, kaj savore Roma kamende te hazden peskeri čib the romipen. Bo uľiľam sar Roma - u meraha sar Roma. Nišoha amendar gadže naena. U akana šunen giľi so giĺaven o Roma andre Rumunia.Související články
DatumNadpisRubrika
07.11.2015Na 5. listopad připadá Mezinárodní den romštinyO Roma Vakeren
20.06.2015Mezinárodní den romštiny očima tlumočnice Eriky GodlovéO Roma Vakeren
14.03.2015Romsky psaná literatura se objevovala i před rokem 1989O Roma Vakeren
24.01.2015S romskými spisovatelkami o romštině a mladé generaci RomůO Roma Vakeren
08.11.2014Už dvacet let se Erika Godlová věnuje tlumočení do romštinyO Roma Vakeren
15.07.2014Pozvánka k účasti na projektu Prethodžipen – PřekladZprávy ze života Romů
08.04.2014Nápad poslanců TOP 09 na výuku v romštině považují ve škole v Obrnicích za nesmyslO Roma Vakeren
08.04.2014Speciální romské třídy na školách a romština jako pomocný vyučovací jazyk - zbytečnost nebo šance?O Roma Vakeren
05.11.2013I romština má svůj mezinárodní den. Slaví se právě dnesZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Historie, zvyky ]=
O tancování s Janem Horváthem
Je jaro a mnohým z nás se chce proto z radosti tancovat, i když plesová sezóna s jeho příchodem skončila. O tancování si s romským novinářem Jankem Horváthem povídala Alžběta Janíčková.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Doufáme, že vzpomínky pana Jana Horvátha z Ostravy vás zaujaly stejně jako nás. Příště si s ním na staré romské zvyky zavzpomínáme opět.Související články
DatumNadpisRubrika
28.05.2016Taneční soutěž Amen Khelas - My tančíme se v Jihlavě uskutečnila už podevátéO Roma Vakeren
30.05.2015Hudba a tanec mohou díky souboru Kesaj Čhave symbolizovat i naději pro mladé RomyZprávy ze života Romů
01.01.2011Taneční projekt v romském obsazeníO Roma Vakeren
09.07.2010Tanec je podstatou každého člověkaO Roma Vakeren
14.05.2010Taneční umění Reny MilgramO Roma Vakeren
23.10.2009Seminář romských tanců v BrněO Roma Vakeren
11.09.2009Pozvánka na taneční soutěž Benátecký střevícO Roma Vakeren
07.08.2009M dance club se připravuje na novou sezónuO Roma Vakeren
18.06.2007Romské děti a mládež budou tančit na Letním festivalu tance v TepléZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a ve středu na okruhu Českého rozhlasu 6 - Radia Svobodná Evropa a to v 19:45.

Příští pátek 12.ho dubna vám v právní poradně odborníci odpoví na vaše dotazy, do studia jsme pozvali jako hosta Miss České republiky Dianu Kobzanovou, která nám řekne jak se jí celý rok kralovalo a co jí pojí k Romům a přiblížíme vám další další romské zvykya tradice.

Příjemný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jan Mišurec........a pokud zůstanete dál s Českým Rozhlasem 1 - Radiožurnálem, můžete si po zprávách ve 21 hodin poslechnout rekapitulaci událostí 5.ho dubna v pořadu Stalo se dnes.

9

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Pisinen amenge so kamen te muken andro O Roma vakeren. Vaš o ľila so amenge irinde Ladislav Sivák Prahatar the o Terenty Balogch andale Poľska paľikeras.Akana amen šunen o Markus the Miroslav Karika ....te aven Bachtale. Šunen amen Romale u pisinen amenge!!!! Ada šuniben predal tumende....Romano!

Obsah článku:
Reportáž:  Den Romů
Horké téma:  Humanitární pomoc pro Romy
Zprávy: 
Právní poradna:  Trvalý pobyt
Reportáž:  Romština v rodinách
Historie, zvyky:  O tancování s Janem Horváthem

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz