Vyhledávání
3.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romové v letech 1993 - 1996
26-02-2000
Rok 1993
Zprava ministerstva zahranici USA
Rok 1994
Zpráva ministerstva zahraničí USA
Zpráva helsinské komise Kongresu USA
Zprava Ceskeho helsinskeho vyboru
Rok 1995
Zpráva ministerstva zahraničí USA
Rok 1996
Zpráva ministerstva zahraničí USA
Zpráva Českého helsinského výboru
Zpráva Human Rights Watch/Helsinky
ROK 1993

Podle výzkumu Akademie věd České republiky z roku 1993 zdvojnásobila liberalizace trhu práce nezaměstnanost Romů. Romové byli vytlačováni i z nekvalifikovaných, pro ně však typických zaměstnání, "gastarbeitry" ze zemí východní Evropy. Romové hledali pomoc na pracovních úřadech, ale nesplňovali podmínky pro získáni statutu zájemce o zaměstnání, zejména tu první - trvalé bydliště v místě, kde o zaměstnání žádali.

Většina Romů, kteří přišli do Čech ze Slovenska, totiž v České republice pobývala jako na návštěvě u příbuzných. Tato situace se daleko více zkomplikovala po rozdělení Československé federace, kdy byl v České republice v roce 1993 schválen Zákon o občanství a kdy se z desetitisíců slovenských Romů žijících v České republice staly od 1. 7. 1994 bezdomovci.

Svoboda s sebou kromě ekonomického propadu Romů přinesla i růst násilí a jiných projevů rasové nesnášenlivosti vůči Romům. V roce 1991 bylo v České republice zaznamenáno 25 trestných činů, jejichž motivací byla rasová, popřípadě etnická nesnášenlivost. V roce 1992 jich bylo zachyceno 31 a v roce 1993 již 55. Znepokojivý je však fakt, že trestné činy páchané z rasových pohnutek, nebyly až na ojedinele případy jako také trestně postihovány. (Zpráva Českého helsinského výboru o stavu lidských práv v České republice z roku 1994)

Přijetí zákona o českém občanství a vzrůstající fyzické násilí vůči Romům neušlo pozornosti mezinárodních vládních i nevládních organizací, zabývajících se dodržováním lidských práv. Ačkoli západní demokracie a mezinárodní instituce vnímají s obdivem rozkvět domokracie v České republice po pádu komunismu, upozorňují na odvrácenou tvář nové svobody, jakou je rasismus.Související články
DatumNadpisRubrika
30.05.2015Hudba a tanec mohou díky souboru Kesaj Čhave symbolizovat i naději pro mladé RomyZprávy ze života Romů
03.01.2015Rubikon Centrum pomáhá s hledáním práceO Roma Vakeren
20.12.2014Dlouhodobě nezaměstnaní se v Jablonci nad Nisou mohli zapojit do veřejně prospěšných pracíO Roma Vakeren
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
16.08.2014Nezaměstnaní Romové mohou vyvěsit své životopisy na web IQ Roma servisuO Roma Vakeren
14.06.2014Žižkovská radnice, občanské sdružení Buči a úřad práce společně bojují s nezaměstnanostíO Roma Vakeren
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
09.12.2013Rekvalifikace pomohou dlouhodobě nezaměstnaným získat práciZprávy ze života Romů
07.12.2013Na Slovensku byl hejtmanem Banskobystrického kraje zvolen pravicový extremistaO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Zpráva Ministerstva zahraničí USA za rok 1993

Každoroční zpráva amerického ministerstva zahraničí, kterou od roku 1977 vypracovává pro americký Kongres a ve které se zabýva dodržováním lidských práv v 193 zemích světa, věnovala od 1993 pozornost postaveni romské menšiny v České republice.

Podle této zprávy z roku 1994 jsou Romové předmětem výrazných předsudků veřejnosti České republiky. Romové jsou nejchudší menšinou a podílejí se na kriminalitě. Snahy různých nadací a jednotlivců v oblasti školství i zdravotnictví o zlepšení jejich životních podmínek měly jen minimální dopad. Stejně tak v podstatě selhalo úsilí o mobilizaci jednotlivých romských komunit. Zpráva zaznamenává protesty Romů, kteři považují za diskriminující podmínku pětileté beztrestnosti pro získaní českého občanství. Vnímá i vyhlášky v některých českých městech zaměřených proti Romům a násilných střetů mezi Romy a Čechy. Americké ministerstvo se domnívalo, že česká vláda není sama ve veřejných prohlášeních antiromská, ale její domácí politika má tendenci závažnost romských problémů přehlížet.Související články
DatumNadpisRubrika
06.06.2015Jak se bránit diskriminaciO Roma Vakeren
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
21.02.2013Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

ROK 1994 Zpráva Helsinské komise Kongresu USA z roku 1994

Český zákon o občanství kritizovala na podzim roku 1994 i Helsinská komise Kongresu USA, která vydala studii o lidských právech v České republice poprvé a nazvala ji Lidská práva a demokratizace v České republice. Zákon o občanství podle ní prokazuje nedostatek ohledů na práva menšin a porušuje normy Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Dokud budou lidská práva doménou pouze většiny, přechod k demokracii v České republice nebude úplný ani pevně zakořeněný.

Ve zprávě se uvádí, že po rozpadu Československé federace přijalo Slovensko zákon umožňující získání občanství všem občanům bývalého Československa, zatímco Česká republika přijala restriktivnější zákon, který určoval, podle místa narození, kdo je Čechem bez ohledu na to, zda celý život prožil v České republice. Tito občané označení zákonem za Slováky museli splnit, pokud chtěli žádat o české občanství, dvě podmínky - prokazat alespoň dvouleté bydliště v České republice a mít posledních pět let čistý trestní rejstřík. Bylo vysoce předvídatelné, že tyto podmínky se budou vztahovat prakticky jen na Romy, uvádí zpráva.

Byť rada zemí na tomto principu vylučuje žadatele o budoucí občanství, neodpovídá mezinárodní praxi, aby země zbavovala občanství jen za porušení vlastních zákonů. Ba co víc, nynější odmítání občanství vzhledem k minulým trestným činům přidává těmto činům další trestní postih, který neexistoval v době, kdy byl trest spáchán. Zpráva v této souvislosti cituje Všeobecnou deklaraci lidských práv, podle níž nesmí být vynášen rozsudek vyšší, než je ten, který odpovídal zákonům v době spácháni trestného činu.

Ačkoli čestí představitelé tvrdí, že český zákon odpovídá imigrační praxi v jiných evropských zemích, nejde zde o podmínky pro udělení občanství novým imigrantům, ale o podmínky pro odnětí občanství těm, kdo je již mají.Související články
DatumNadpisRubrika
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
12.03.2010USA kriticky hodnotí situaci Romů v ČeskuZprávy ze života Romů
14.12.2007Na 10. prosince připadá Mezinárodní den lidských práv O Roma Vakeren
01.03.2005USA: Naplňování lidských práv v ČR lepší, některé problémy trvajíZprávy ze života Romů
07.01.2005Za zveřejnění případů sterilizace romských žen získal Jiří Kopal cenu Charlotty MasarykovéO Roma Vakeren
12.11.2004Svatopluk Karásek - nový zmocněnec pro lidská právaO Roma Vakeren
02.01.2004Zmocněnec vlády pro lidská práva Jan Jařab: podařilo se vytvořit systemizovaný program podpory romských komunitO Roma Vakeren
25.04.2003Problematické zvláštní školyO Roma Vakeren
25.04.2003Liga lidských právO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANIČÍ USA ZA ROK 1994

V únoru 1995 označila zpráva ministerstva zahraničí USA za hlavní problém v oblasti lidských práv v České republice předsudky české společnosti vůči Romům a neschopnost či neochota vlády jim čelit. Podle této zprávy byl nejznámějším příkladem diskriminace Romů zákon o českém občanství, který k získání občanství požadoval takové podmínky, které byly téměř pro všechny Romy, pocházející ze Slovenska a žijící v České republice, nesplnitelné.

Nejznámější je podmínka beztrestnosti v posledních pěti letech, která je ovšem v rozporu se Základní listinou práv a svobod, neboť tato podmínka je trestem ex post - odsouzení si svůj trest odpykají jednou ve vězení, ale pokud chtějí žádat o občanství, stať jim uloží navíc ještě jeden trest za trestný čin - zamítnutí žádosti o občanství. Nutno podotknout, že Romové, kteří po rozpadu federace museli podle zákona o české občanství žádat, museli Slovensko opustit podle vládního nařízení z roku a osidlovali oblasti opuštěné sudetskými Němci a pracovali v průmyslových podnicích jako levná nekvalifikovaná pracovní síla.

Zpráva dále připomněla útoky skinheadů proti Romům a diskriminaci Romů v přístupu ke vzdělání, obydlí a práci.

Premiér Václav Klaus tuto zprávu označil za zkreslenou a zjednodušující. "Nevěřím svým očím, co je tam napsáno," prohlásil Václav Klaus. Uvedl, že měl k dispozici jen xeroxový výstřižek z uvedeného materiálu. Náměstek ministra zahraničí Alexandr Vondra označil zprávu za "cennou informaci, ale žádnou direktivu". Předseda parlamentního zahraničního výboru k výtkám ohledně českých předsudků proti Romům řekl, že princip občanské společnosti je "tradiční atribut české demokracie" a nikdo u nás neprovádí žádnou diskriminaci Romů. Zdůraznil, že pokud dochází k projevům rasismu, tak jsou okamžitě stíhány. (LN 3. 2. 1995)

Související články
DatumNadpisRubrika
06.06.2015Jak se bránit diskriminaciO Roma Vakeren
21.02.2013Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
14.11.2012Situací Romů se bude zabývat vláda, soužití v problémových lokalitách se nezlepšiloZprávy ze života Romů
12.05.2012Řada evropských zemí se k Romům chová macešskyO Roma Vakeren
13.09.2011Ombudsman kritizuje růst případů cenové diskriminaceZprávy ze života Romů
20.06.2011V dodržování základních práv má Evropa rezervyZprávy ze života Romů
06.08.2010Prohlížení tašek v obchoděO Roma Vakeren
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
12.03.2010USA kriticky hodnotí situaci Romů v ČeskuZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Zpráva Českého Helsinského Výboru za rok 1994

Na situaci Romů, kteří zůstali v České republice bez občanství a tedy bez jakýchkoliv nároků, upozornil i Český helsinský výbor ve své výroční zprávě za rok 1994. Zpráva o stavu lidských práv v České republice v roce 1994 uvádí, že zákon o českém občanství postihl tisíce lidí, jež se stali v místě svého domova cizinci. Fakt, že nárok na občanství ztratili převážně Romové, vzbuzuje spolu s úřednickou arogancí při uplatňování zákona podezření, že se za zákonem skrývá rasistická motivace. Podle výboru měl být zákon co nejdříve novelizován podle principu teritoriality, neboť zkracuje část obyvatelstva na jejich nezadatelných právech a oslabuje i pojem státního občanství. Zpráva také upozornila na růst násilí a jiných projevů rasové nesnášenlivosti a na postoje státních orgánů při řešení konkrétních rasově motivovaných případů.Související články
DatumNadpisRubrika
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
26.05.2012Příběh z cyklu Národnost v pubertě: Jak byla Jitka chudáO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

ROK 1995

Brutální napadení třiačtyřicetiletého Roma Tibora Berkiho, kterého v květnu 1995 v jeho domě zbili čtyři muži baseballovou pálkou, tak že zraněním o několik hodin v nemocnici podlehl, donutilo vládu přijmout konkrétní opatření, která by zamezila růstu rasového násilí.

Vláda smrt Tibora Berkiho odsoudila a navrhla zpřísnění trestu za rasově motivované násilné činy a její návrh vedl k založení nového policejního oddělení, které se přímo zabývá extremistickými hnutími. Počínaje červnem 1995 prudce stoupl počet osob obviněných z rasově motivovaných zločinů a státní žalobce usiloval, aby jim byly uděleny přísnější tresty.

Vládní činitelé začali v roce 1995 věnovat větší pozornost problémům týkajícím se romské menšiny. Vláda se setkala s delegací Rady Evropy, která přijela přešetřovat zákon o občanství.

Prezident Václav Havel a tři ministři se zúčastnili pietního aktu v bývalém koncentračním táboře Lety na Příbramsku, aby uctili památku českých Romů, kteří zahynuli za druhé světové války. Premiér Václav Klaus se v říjnu setkal se zástupci Romů, aby s nimi diskutoval o jejich obavách.

V říjnu také vláda odsoudila další útok skinheads na romské manžele v Břeclavi, při kterém oba utrpěli otřes mozku a muz přišel o oko.Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
23.01.2016ReportážO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
23.05.2015Vzpomínky Arnošta Vintra na dětství v Letech u Písku a v OsvětimiO Roma Vakeren
16.05.2015Před 20 lety prezident Václav Havel odhalil památník v Letech u PískuO Roma Vakeren
11.05.2015Ve středu se v Letech u Písku uskuteční pietní aktZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANČÍ USA ZA ROK 1995

Zpráva ministerstva zahraničí USA za rok 1995, kterou předložilo ministerstvo Kongresu v březnu 1996, ocenila snahu vlády, že v roce 1995 postupovala energičtěji proti rasově motivovaným útokům než v letech předcházejících, kdy státní orgány udělaly minimum, aby uchránili Romy před rostoucí hrozbou rasově motivovaného násilí.

Jak zpráva dále uvedla, mezi Romy je neúměrně vysoké procento chudoby, negramotnosti a nemoci. Velká část Romů není intergrována do společnosti a nejsou ani nijak zastoupeni v politice. Česká politická kultura k nim tradičně přistupuje jako k outsiderům. Zpráva uvedla všechny rasově motivované útoky v roce 1995 a připomněla i zvýšenou pozornost vlády věnovat se rasově motivovaným trestným činům a sociálním problemům. Jako v předcházejících letech však zpráva označila jako diskriminující zákon o občanství, v jehož důsledku zůstalo 10 az 24 tisíc osob bez občanství, z nichž větsina jsou Romové.

Předseda parlamentního zahraničního výboru Jiří Payne označil tuto zprávu za objektivní. "Ta zpráva nás povzbuzuje k tomu, abychom v některých oblastech ještě více přidali," uvedl. K problematice Romů řekl: "Pokud jsou tam některé kritické výhrady, ... hledejme cesty jak skutečně překonat předsudky vůči Romům. Já bych si například přál, aby bylo více Romů mezi našimi televizními hlasateli, ..aby se objevovali více ve veřejném životě," a dodal, že tento proces však společnost jen stěží může urychlovat. "Je to jen otázka toho, aby se našli vzdělání Romové, kteří se stanou leadry sve komunity." (CTK, 7. 3. 1996)Související články
DatumNadpisRubrika
06.06.2015Jak se bránit diskriminaciO Roma Vakeren
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
21.02.2013Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

ROK 1996

V dubnu 1996 zareagovala vláda na tříletou kritiku mezinárodních institucí (Rady Evropy, OBSE, UNHCR, amerického Kongresu) a českých nevládních organizací (Český helsinský výbor, HOST, Tolerance a dalších) a navrhla novelizaci zákona o občanství , kterou parlament 26. dubna přijal. Díky této novele může ministerstvo vnitra promíjet podmínku pětileté bezúhonosti, tedy podmínku, která byla pokládána za největší překážku tomu, aby Romové mohli získat české občanství. Tato novelizace však neodstraňuje nedostatky, které mezinárodní organizace zákonu vytýkaly.

V roce 1996 se podle zprávy Českého helsinského výboru postavení Romů nezměnilo, s čímž souvisí i stále vysoká nezaměstnanost Romů a jejich častá chudoba. V květnu se ministerstvo školství zabývalo nedostatečným přístupem k romským žákům a ministerstvo přijalo mlčky výtky, že česká škola postrádá jakékoli prvky multikulturalismu (v učebnicích občanské nauky chybí zmínka o romské menšině a česky dějepis také nezmiňuje historickou přítomnost Romů na českém území či jejich vyvražďování v době druhé světové války).

Státní zastupitelství zaznamenalo v roce 1996 velký nárůst rasově motivovaných trestných činů, což není důkaz faktického nárůstu, ale toho, že od roku 1995 začala státní správa rasově motivované útoky stíhat jako rasově motivované a ne jako pouhý útok na jedince bez rasového motivu.

O tom, že jsou Spojené státy diskriminací Romů v České republice, která byla v posledních letech zmiňována ve zprávě amerického ministersva zahraničí, opravdu znepokojeny, svědčí i fakt, ze Romové získávají ve Spojených státech, ale i v Kanadě a Austrálii politický azyl.

Rok 1996 v České republice zhodnotilo americké ministerstvo zahraničí celkově příznivě, ale ve své výroční zprávě, vydané koncem ledna 1997, se opět pozastavilo nad situací Romů a opět upozornilo na trvající předsudky české společnosti a násilí extremistických skupin vůči Romům a na potíže, které měli Romové při získávání českého občanství.Související články
DatumNadpisRubrika
06.06.2015Jak se bránit diskriminaciO Roma Vakeren
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
21.02.2013Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Zpráva Human Rights Watch/Helsinky

V červnu 1996 vydala nevládní mezinárodní organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch/Helsinky podrobnou zprávu v angličtině o diskriminaci Romů v České republice nazvanou Cizinci ve vlastní zemi, a která dospěla k závěru, že důsledky zákona o občanství a neochota státu bojovat proti rasistickému násilí odhalují nepopiratelný prvek diskriminace podle etnického klíče. V češtině byla tato zpráva vydána v únoru 1997.

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Historie"
26.10.07  Identita jako jedno z romských traumat
26.01.05  Historie
04.08.04  Radiodokument Českého rozhlasu 3 - Vltava: S Romy do Osvětimi
27.07.04  Základní tábor Osvětim I
26.07.04  Základní tábor Osvětim I
13.07.04  Historie
25.06.04  Osvětim - Březinka
21.06.04  Archiv a expozice o romských vězních v Osvětimi
20.06.04  Expozice o vězních z českých zemí v Osvětimi
12.02.02  Historie Romů na území České republiky
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz