Vyhledávání
10.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma Vakeren

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. The adaďives avaha 1 ora jekhetane, sar sako parašťovin. Amen sam lošale hoj san amenca, u šunen emisia predalo Roma " O Roma vakeren!

Před námi je hodina aktualit a zajímavostí ze života Romů a také romská hudba.

Adaďives šunena o nevimata tel calo kurko. Kerďžam predal tumende the o reporty andale romengero dživipen. Ada sa - čačutnes bio chochavibena! Šunena te romane giľa - šukar šuniben!!

Peršo vakereha palo Roma so jekhetanes bašaven le gadženca. Pal oda so bašaven amenca vakerelas e Helena Danielovo - Brnostar. Paliž amenca avena te dikhen o fotografii so sikhaven romano dživipen. Buter amenge phenela o Jaroslav Balvín.

Už za chvíli si budeme povídat s dokumentaristkou Helenou Danielovou z Muzea romské kultury, která je členkou hudební skupiny, kterou tvoří Romové i Češi. Vydáme se také do Komorní galerie Domu fotografie Josefa Sudka na výstavu fotografií, pořádanou v rámci světového festivalu světového Khamoro 2002.

Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren e Simona Skořepovo - andale nadacia so pes vičinel - Dobrý soused. Vakeraha pal lengeri buči savi keren predalo Roma. Šunena te nevimata, andal le romengero dživipen.

Ve studiu nás navštíví Simona Skořepová z nadačního fondu Dobrý soused. Povídat si s ní budeme o aktivitách této nadace. A jako vždy nebudou chybět ani aktuální zprávy ze života Romů.

Romale, the adaďives tumen daha lačhi goďi. Vakeraha palo volby. Tiž vakereha pal koda, so te keren te pes le romněnge kerel nalačhipen u amaro šuniben zaphandaha vakeribnaha palo amare tradicii.

A ve druhé polovině "O Roma vakeren" v právní poradně odpovíme na dotaz, týkající se voleb. Navštívíme občanské sdružení Elektra, které pomáhá zneužitým ženám a závěru pořadu nahlédneme do romských zvyků a tradic. Také tentokrát si budeme povídat o hudbě. Tolik z programu a teď už vám ničím nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Dokumentaristka Helena Danielová hraje na housle ve skupině B Nikol
Helenu Danielovou možná znáte jako dokumentaristku Muzea romské kultury v Brně. Ve svém volném čase se ale tato mladá Romka věnuje hudbě. Je členkou skupiny B Nikol, ve které hraje na housle. Díky svému talentu je Helena Danielová velmi oblíbená mezi Romy i neromy a to především v Blansku, kde ona sama žije. Ačkoliv kapelu B Nikol tvoří Romové i Češi, je to zatím zřejmě jediná skupina, která hraje romskou hudbu jen velmi ojediněle. Jan Mišurec se Heleny Danielové zeptal, jak skupina vznikla.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Na festivalu Khamoro nechybějí ani fotografie z romského života
Na vernisáži hrála skupina PerunPraha je opět dějištěm festivalu Khamoro 2002, který představuje veřejnosti to nejlepší z romské kultury. Nechybějí ani fotografie z romského života. Výstava, kterou najdete v Komorní galerii Domu fotografie Josefa Sudka v Praze 1, potrvá až do 6. června. Více řekl Marii Vrábelové jeden z tvůrců a organizátorů výstavy Jaroslav Balvín.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
29.05.2019Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalůZprávy ze života Romů
30.05.2015Jan Bendig zpíval při zahájení i zakončení festivalu KhamoroO Roma Vakeren
30.05.2015Letošní festival Khamoro uctil památku zesnulého hudebníka Jožky FečaO Roma Vakeren
25.05.2015Festival Khamoro letos míří nejen do Prahy, ale i do PlzněZprávy ze života Romů
23.05.2015Festival Khamoro nabídne romskou hudbu, vyprávění pamětníků, výstavy i odborné seminářeO Roma Vakeren
14.06.2014Festival Khamoro se koncem června představí i v PlzniO Roma Vakeren
10.06.2014Festival Khamoro se letos představí i v PlzniO Roma Vakeren
31.05.2014V rámci festivalu Khamoro se představilo i Divadlo utlačovanýchO Roma Vakeren
26.05.2014Khamoro pokračuje druhým dnem – těšit se můžete na divadlo utlačovaných i první koncert gypsy jazzu!Zprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Horké téma ]=
Simona Skořepová z Nadačního fondu Dobrý soused
Simona SkořepováV našem studiu vítáme Simonu Skořepovou z Nadačního fondu Dobrý soused. Dobrý večer...

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.09.2005Výstava Romské obrození má neobvyklou instalaciO Roma Vakeren
09.09.2005V portrétování romských osobností by mohli pokračovat romští fotografovéO Roma Vakeren
08.11.2002Amare Roma - Naši RomovéO Roma Vakeren
10.05.2002Vídeň se může pochlubit romským divadlem RotaO Roma Vakeren

=[ Zprávy ]=

Romské sdružení Dženo zprovoznilo na internetu speciální volební stránky. Uživatelé počítačové sítě najdou na adrese www.dzeno.cz informace například o tom, jak chtějí jednotlivé politické strany řešit romskou otázku, či kteří Romové kandidují v letošních volbách. Nejvíce Romů bylo v parlamentu v letech 1990 až 1992. Za Občanské fórum v zákonodárném sboru tehdy zasedalo 10 romských poslanců.

Vedoucí delegace Evropské komise v České republice Ramiro Cibrian považuje za důležité, aby česká vláda nadále považovala zlepšení situace romské menšiny za prioritní úkol. Směrnice Evropské komise, podle které se realizuje princip rovného přístupu ke všem lidem bez rozdílu rasového a etnického původu, je prvním opatřením v Evropské unii v rámci nových pravomocí k boji proti diskriminaci. Obětem diskriminace tato směrnice zároveň ve všech členských státech unie zaručuje právo na odškodnění.

Pravděpodobně první soudní proces na Slovensku, který řeší podezření z lichvářství mezi Romy se koná u Okresního soudu v Rimavské Sobotě. Podle vyšetřovatele si romská rodina z Jesenského půjčila od obžalovaných tisíc korun na nákup oblečení pro dítě. Protože sumu nesplatili v termínu, podle lichvářských zvyklostí každým měsícem stoprocentně narůstala, až v roce 2001 přesáhla částku 64 tisíc korun. Podle představitelů slovenských vesnic s vyšší koncentrací Romů je lichvářství v jejich obcích naprosto běžné.

O předvolební spolupráci na celoslovenské i komunální úrovni jednali představitelé Komunistické strany Slovenska se zástupci Romské občanské iniciativy. Vytvoření koalice s jakoukoliv politickou stranou ale slovenští komunisté vylučují.

Dohlížet na čistotu v okolí romských příbytků, zabraňovat poškozování cizího majetku a zjišťovat informace o lichvářích bude Romská občanská hlídka, která má letos začít působení v Moldavě nad Bodvou. 22 členů romské hlídky bude policii oznamovat páchání trestných činů a další protispolečenské činnosti. V Moldavě nad Bodvou a okolních obcích už dva měsíce působí 16 romských dobrovolníků, kteří absolvují pochůzky se členy městské policie.

Více než polovina Britů - přesně 51 % - je přesvědčena, že žijí ve společnosti, která je rasistická. Toto přesvědčení zastává 52 % respondentů bílé pleti, zatímco u obyvatel černé pleti je to 53 % a u britských Asiatů 41 procent. Navíc 44 procent účastníků ankety míní že poválečný příliv imigrantů byl zemi ke škodě.Související články
DatumNadpisRubrika
06.06.2015Jak se bránit diskriminaciO Roma Vakeren
16.05.2015Romové jsou největší etnickou menšinou v EvropěO Roma Vakeren
13.12.2014Mezinárodní romská konference v Bruselu se zabývala zlepšením integraci Romů v celé EvropěO Roma Vakeren
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
19.10.2013Členské státy EU mají zintenzivnit úsilí zaměřené na integraci RomůO Roma Vakeren
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Právní poradna ]=
Co když v den voleb nebude volič v místě svého bydliště?
Dotaz paní Zdenky Lakatošové se týká voleb, které začínají už za tři týdny. Ptá se stručně a jednoduše. "Můžete nám sdělit nějaké informace k volbám?" Radit koho volit samozřejmě nebudeme, ale můžeme jí i dalším posluchačům připomenout některé zásady při výkonu samotných voleb. Alžběta Janíčková si povídala s Mgr. Ivanou Voseckou z Městské části Prahy 2, co dělat v případě, když v den voleb nebude volič v místě svého bydliště.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Tolik odpověď mgr. Ivany Vosecké Zdence Lakatošové. Dotazy pro naši právní poradnu můžete posílat na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Romská redakce, Vinohradská 12, 120 99, Praha 2. A ještě e-mailová adresa: Anna.Polakova@cro.cz

Romale irinen amenge, so kamen te džanen. Daha tumen lačhi goďi vaš tumare čačipena. Akana tumenge mukaha pale giľi.Související články
DatumNadpisRubrika
14.06.2002Jak probíhají volby na sídlišti Chánov v MostěO Roma Vakeren
07.06.2002ReportážO Roma Vakeren
07.06.2002S Ondřejem Giňou o volbáchO Roma Vakeren
07.06.2002Změny a problémy při volbáchO Roma Vakeren
10.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.06.1998PrahaZprávy ze života Romů
26.06.1998PrahaZprávy ze života Romů
24.04.1998Nový BorZprávy ze života Romů
03.04.1998PrahaZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Elektra nabízí pomoc ženám zneužitým v dětství
Podle průzkumů se každá druhá žena u nás setká ve svém životě s nějakou formou sexuálního obtěžování nebo znásilněním. Kompletní pomoc jim v Praze na sídlišti Háje nabízí jediné Centrum pomoci ženám zneužitým v dětství - Elektra. Ročně toto zařízení navštíví několik set žen, přes padesát se jich následně účastní terapií. Jan Mišurec oslovil několik návštěvnic ale nejprve ředitelku Občanského sdružení Elektra Jiřinu Dolanskou.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.11.2015Postavení romských žen ve společnosti se měníO Roma Vakeren
21.07.2015Projekt Rom-Act přinesl změnu pro Romky v EUZprávy ze života Romů
11.07.2015Kongres romských žen se zaměřil i na téma Romské ženy a médiaO Roma Vakeren
26.09.2011Varnsdorfský starosta: Situace v regionu může dál eskalovatZprávy ze života Romů
29.08.2011Na Šluknovsku je po demonstracích klid, napětí však nepolevujeZprávy ze života Romů
14.07.2011Soud žháře z Býchor, kteří ohrozili romskou rodinu, do vazby neposlalZprávy ze života Romů
20.10.2010Žháři z Vítkova dostali výjimečné trestyZprávy ze života Romů
13.08.2010Policii v Orlové pomáhají čtyři romští asistentiO Roma Vakeren
10.02.2010Žháři z Vítkova stanou před soudemZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Historie, zvyky ]=
Tóny cimbálu jsou krásné
Alžběta Janíčková pro nás má opět příspěvek o krásných tónech cimbálu.

Poslech:
RealAudio ~ Download

S panem Jozefem Pollakem se setkáme u cimbálu zase příště.Související články
DatumNadpisRubrika
07.06.2002Ženy a cimbálO Roma Vakeren
17.05.2002Cimbál vždy hrál velkou roli v tradiční romské hudběO Roma Vakeren

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a ve středu na okruhu Českého rozhlasu 6 - Radia Svobodná Evropa a to v 19:45.

Příští pátek 31. května náš pořad O Roma vakeren uvolní vysílací čas sportu, ale už první červnový pátek vám v právní poradně odborníci odpoví na další dotazy týkající se voleb, ve studiu nás navštíví další zajímavý host a přiblížíme vám opět další romské zvyky a tradice v hudbě.

Příjemný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Pisinen amenge so kamen te muken andro O Roma vakeren. Vaš o ľila so amenge irinen tumenge paľikeras. Ada šuniben predal tumende! Romale but Bacht te sasťipen. Ačhen Devleha!

Obsah článku:
Reportáž:  Dokumentaristka Helena Danielová hraje na housle ve skupině B Nikol
Reportáž:  Na festivalu Khamoro nechybějí ani fotografie z romského života
Horké téma:  Simona Skořepová z Nadačního fondu Dobrý soused
Zprávy: 
Právní poradna:  Co když v den voleb nebude volič v místě svého bydliště?
Reportáž:  Elektra nabízí pomoc ženám zneužitým v dětství
Historie, zvyky:  Tóny cimbálu jsou krásné

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz