Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Zpravy

Olaští Romové mají nového krále

Poslech:
RealAudio ~ Download

Nového krále si zvolili ve středu v Ostravě olaští Romové, žijící v České republice. Skončilo tak dvouleté bezvládí - předchozí král Josef Smolka totiž zemřel už v roce 1999. Romové ale s volbou jeho nástupce nespěchali. Připravila Milena Štráfeldová.

"U nás je takový zákon, že první rok se musí držet smutek..."

uvedl jeden z účastníků volby. Olašský král má mezi Romy tradičně velkou moc, trestá přestupky, uděluje pokuty, řeší konflikty mezi jednotlivými rody, za těžká provinění může stanovit i ten nejvyšší trest, totiž vyloučení z romské komunity. V případě ohrožení může právě on vyzvat všechny olašské Romy k odchodu z republiky. Jeho slovo má v komunitě větší váhu nežli oficiálně platné zákony naší společnosti. Další z olašských Romů, kteří se středečních voleb zúčastnili, k úloze krále řekl:

"Je to tak velká moc, že ten člověk, když dá příkaz, tak my to splníme."

Na volby se do Ostravy sjelo téměř tři sta vážených olašských Romů. Přijela i řada hostů ze zahraničí, také král slovenských olašských Romů. Setkání však bylo hned na začátku ohroženo anonymním telefonátem, který uvedl, že v objektu hotelu, kde se volba konala, je uložena bomba. Policisté museli objekt vyklidit a celý jej prohledat. Ukázalo se, že šlo o planý poplach:

"Někdo volal z Brna, asi nám chtěli překazit akci," dodal další z účastníků voleb.

romská vlajka

Největším kandidátem na příštího olašského krále byl Jan Lipa z Ostravy. Za svého nástupce si ho před smrtí vybral i předchozí král, a jak uvedl další z olašských Romů, splňuje všechny důležité předpoklady pro své vlivné postavení:

"Má na to hlavu, druhý tu není takový, nemovitosti, bohatství, všecko."

Předseda Unie olašských Romů Josef Stojka, považovaný za neoficiálního zástupce olašského krále, o Janu Lipovi řekl:

"Pan Lipa splňuje všechny předpoklady k tomu, protože je to člověk, který má nad padesát roků, je to člověk, který morálně silný, moudrý."

Před samotnou volbou podle tradic nejprve uznávaní členové romských rodů rozprávějí o historii Olachů a vzpomínají na předchozí krále a barony. Jednají i o nových zákonech a volbě příštího romského parlamentu, jehož členy je devět nejvýznamnějších mužů z největších měst. Nakonec proběhla i samotná volba krále - Jan Lipa byl budoucím vládcem olašských Romů zvolen jednohlasně. O svém dalším programu v čele komunity olašských Romů v Česku sám řekl:

"Prvé, co udělám, aby olaští Romi neopouštěli republiku, aby nikde neemigrovali. A přísně postoupím proti drogám a jejich dovozu do republiky."

Olaští Romové tvoří zhruba desetinu všech Romů, žijících v Česku. Narozdíl od dalších romských komunit si dodnes udržují rodové tradice. Původní kočovníci z Rumunska představují semknutou, izolovanou komunitu s vlastními zákony a soudy. V posledních letech je však jejich komunita zejména na Ostravsku velmi silně ohrožena drogami.

(Radio Praha, Události 30. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
19.04.2014Nový romský král na Slovensku chce zlepšit život v osadáchO Roma Vakeren
20.11.2012Ostrou hádku znepřátelených romských klanů v budově soudu vyřešila až policieZprávy ze života Romů
27.10.2012Jak vypadá svatba u olašských RomůO Roma Vakeren
20.10.2012Olašští Romové pohřbili krále, nového zvolí nejdříve za rokO Roma Vakeren
18.10.2012Pohřeb olašského krále naplnil ostravskou katedrálu romskými tradicemiZprávy ze života Romů
17.10.2012Zemřel král olašských Romů Jan LipaZprávy ze života Romů
17.10.2012Na pohřeb olašského krále dorazí do Ostravy stovky Romů z celé EvropyZprávy ze života Romů
17.09.2011Soud u olašských RomůO Roma Vakeren
10.09.2011Tradiční svatba v podání olašských RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Aktivisté Českého helsinského výboru sledují britské kontroly
Aktivisté Českého helsinského výboru (ČHV) dnes sledují britské kontroly na pražském letišti v Ruzyni, které považují za nestandardní a z hlediska lidských práv za přinejmenším problematické. Zástupce výboru především zajímá, zda britští úředníci přistupují ke všem cestujícím stejně a zda jsou chráněny jejich osobní údaje. Helsinský výbor zdůrazňuje, že problém s vysokým počtem žádostí českých Romů předsunuté kontroly stejně neřeší. Česká vláda by podle výboru měla především systémově řešit romskou otázku.

Představa, že Romové v nejbližší době přestanou odcházet z České republiky do zahraničí, je podle premiéra Miloše Zemana naivní. Vláda sice podniká kroky k integraci romské komunity do většinové společnosti a chystá další, ale romský problém nelze vyřešit během měsíce ani roku, řekl předseda vlády na úterní tiskové konferenci. "Představa, že romský exodus bude zastaven za měsíc nebo za rok, je představa velmi naivní. Je to dlouhodobý problém," prohlásil Zeman.

(Radio Praha, Zprávy 29. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
18.01.2014Nucená sterilizace a naše zákonyO Roma Vakeren
21.03.2013Postoj Čechů k Romům se nelepší. Ztížilo se i postavení muslimů, tvrdí ČHVZprávy ze života Romů
21.03.2013Evropou zmítají protiislámské nálady, v Česku sílí nenávist vůči RomůmZprávy ze života Romů
19.05.2012Podle Českého helsinského výboru u nás roste averze vůči RomůmO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
15.06.2011Helsinský výbor chce posílit vazby mezi odsouzenými a jejich dětmiZprávy ze života Romů
22.03.2011Vyšla Stínová zpráva o rasismu v Evropě 2009/2010Zprávy ze života Romů
17.03.2011Stanovisko Českého helsinského výboru k Novému BydžovuZprávy ze života Romů
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Olaští Romové chtějí ve středu v Ostravě zvolit nového krále

Olaští Romové ve středu v Ostravě zvolí svého nového krále. Na volby se má sjet několik set Romů z celé republiky a chybět by neměli ani slovenští hosté se svým králem. Olašští Romové jsou bez krále od srpna roku 1999, kdy zemřel ve věku 72 let Josef Smolka, který Romům vládl 23 let. Kandidátem se může stát člověk starší 50 let, řekl ČTK předseda Unie olašských Romů v Ostravě Josef Stojka. Volit mohou lidé od stejného věku nebo vážené osoby z jednotlivých rodů. Velké šance na úspěch má Ostravan Jan Lipa, kterého Smolka ještě před smrtí pověřil zastupováním. Nejuznávanější osobnost romské komunity je v jedné osobě králem, soudcem i šéfem ozbrojených sil. Jako král řeší veškeré problémy či hádky mezi rody. Jako soudce uděluje pokuty či tresty za prohřešky. Přestože Romové nemají žádnou armádu, coby šéf ozbrojených sil rozhoduje král v případě ohrožení například o hromadném odchodu do zahraničí. Stojka dodal, že po volbě krále bude přijat také nový zákon, který bude zakazovat Romům jakékoliv dodávání drog. Olašští Romové totiž mají velké problémy především se závislostí na heroinu.

(Radio Praha, Zprávy 28. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
04.07.2015Už devítileté děti mají zkušenosti s drogamiO Roma Vakeren
19.04.2014Nový romský král na Slovensku chce zlepšit život v osadáchO Roma Vakeren
06.03.2014Organizace Progressive oslaví deset let od založení benefičním koncertem v pražské Malostranské beseděZprávy ze života Romů
26.01.2013Když dítě propadne drogámO Roma Vakeren
19.01.2013O projektu Drogy k životu nepotřebujemeO Roma Vakeren
13.01.2013Míra užívání drog u mládeže klesáO Roma Vakeren
05.01.2013Jaká je současná drogová scénaO Roma Vakeren
20.11.2012Ostrou hádku znepřátelených romských klanů v budově soudu vyřešila až policieZprávy ze života Romů
27.10.2012Jak vypadá svatba u olašských RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Britská oficiální zpráva o ČR konstatuje dodržování lidských práv

Oficiální zpráva britského ministerstva vnitra konstatuje, že Česká republika dodržuje lidská práva a naplňuje příslušná kodaňská kritéria pro vstup do Evropské unie včetně ochrany menšin. Zpráva z letošního dubna, která slouží jako jeden z podkladů pro rozhodování o žádostech o politický azyl, však zároveň uvádí, že v praktickém životě čelí romská menšina diskriminaci v oblastech, jako je bydlení, vzdělání a zaměstnání. Zpráva popisuje situaci Romů v České republice ve dvou kapitolách, které obsahují minimum vlastního hodnocení, ale zaměřují se na podrobný popis konkrétních kroků a záměrů české vlády a na skutečné poměry v životě Romů. Konstatuje, že vláda i nevládní organizace a romská komunita přiznávají, že Romové jsou obětí netolerance a diskriminace v různých formách. Romové také neúměrně trpí chudobou, negramotností a nemocemi. Britská zpráva konstatuje, že česká vláda si tyto problémy uvědomuje, ale že jejich řešení vyžaduje čas a peníze. Vyjmenovává programy, které přijala česká vláda od roku 1999 na podporu Romů. Podle dokumentu situaci Romů ovlivňuje i jejich vlastní rozhodnutí udržovat společenský odstup. To je další překážka k úspěšné integraci.

(Radio Praha, Zprávy 28. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
27.11.2013Zpráva o stavu romské menšiny: Roste počet sociálně vyloučených lokalit i nezaměstnanost mladých RomůZprávy ze života Romů
26.02.2000Odchod Romu do KanadyHistorie

Muzeum romské kultury získalo sedm miliónů korun

Přibližně sedm miliónů korun by ještě letos mělo obdržet Muzeum romské kultury v Brně na dokončení půdní vestavby, stálou expozici a vnitřní vybavení. Peníze pro tyto účely jsou rezervovány ve státním rozpočtu. Peníze na vnitřní vybavení muzea a dokončení půdní vestavby se ve státním rozpočtu podle ředitelky muzea Ilony Lázničkové podařilo zajistit díky iniciativě brněnských poslanců. Již na jaře letošního roku uspořádalo muzeum architektonickou soutěž na budoucí podobu expozice, která by měla přiblížit vývoj romského životního stylu. Muzeum má ambice stát se centrem multikulturní výchovy. Významnou službu, zejména pro školy, bude plnit učebna, která prostřednictvím seminářů umožní výuku s využitím sbírkových fondů. Součástí muzea má být knihovna a studovna s možností audio a videoprojekce.

(Radio Praha, Zprávy 28. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Britové během prvního dne kontrol na letišti propustili všechny cestující
Během prvního dne, kdy britští imigrační úředníci obnovili předběžné kontroly na ruzyňském letišti, nebylo zatím ani jednomu českému občanu zabráněno vycestovat do Velké Británie. Britové své kontroly na pražském letišti znovu zavedli kvůli rostoucímu počtu českých žadatelů o politický azyl ve Spojeném království. O azyl často žádají čeští Romové. Jejich zástupcům se britské kontroly nelíbí a označují je za diskriminační. Britské kontroly bude monitorovat Český helsinský výbor.

Předseda Romské občanské iniciativy Štefan Ličartovský řekl, že diskuse o britských kontrolách nesmějí zakrýt hlavní problém, tedy proč Romové odcházejí do zahraničí. V Kladně se proto ve čtvrtek sejdou zástupci několika romských organizací, hnutí i proromských sdružení, aby vládě společně předložili návrhy na řešení situace romské komunity v České republice.

Unie svobody sociálnědemokratické vládě vyčítá, že při jednání s Británií musela nakonec volit mezi zavedením víz a předběžnými kontrolami. Unie již dříve navrhla možnosti, jak se pokusit zamezit zneužívání azylového systému jinak než letištními kontrolami. Čeští občané by například mohli žádat o politický azyl již na britském velvyslanectví v Praze. Na českém území by čekali i v případě, že požádají o azyl na britských ostrovech, Britové jejich žádost odmítnou a oni se odvolají. Kabinet při projednávání sice zvažoval i tuto variantu, ale společně s dalšími ji odmítl jako neproveditelnou.

Podle britského ministerstva vnitra požádalo v červenci ve Spojeném království o azyl 105 takzvaných hlavních žadatelů z České republiky. V červnu jich bylo 120. Britské úřady registrují jako hlavního žadatele toho, kdo přímo o azyl žádá. V mnoha případech však žadatel reprezentuje celou rodinu.

(Radio Praha, Zprávy 28. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
18.01.2014Nucená sterilizace a naše zákonyO Roma Vakeren
21.03.2013Postoj Čechů k Romům se nelepší. Ztížilo se i postavení muslimů, tvrdí ČHVZprávy ze života Romů
21.03.2013Evropou zmítají protiislámské nálady, v Česku sílí nenávist vůči RomůmZprávy ze života Romů
19.05.2012Podle Českého helsinského výboru u nás roste averze vůči RomůmO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
15.06.2011Helsinský výbor chce posílit vazby mezi odsouzenými a jejich dětmiZprávy ze života Romů
22.03.2011Vyšla Stínová zpráva o rasismu v Evropě 2009/2010Zprávy ze života Romů
17.03.2011Stanovisko Českého helsinského výboru k Novému BydžovuZprávy ze života Romů
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Britští imigrační úředníci znovu kontrolují na ruzyňském letišti
V časných ranních hodinách byly v pondělí znovu zavedeny britské předběžné imigrační kontroly na pražském ruzyňském letišti. Velká Británie se tak snaží předejít nárůstu českých žadatelů o politický azyl ve Spojeném království. O azyl žádají především čeští Romové. Kabinet premiéra Miloše Zemana přitom se zavedením kontrol souhlasil hlavně proto, že jinak by České republice hrozilo zavedení vízové povinnosti.

Prezident Mezinárodní romské unie Emil Ščuka je přesvědčen, že obnovení britských předběžných kontrol však nemůže odchod českých Romů výrazně ovlivnit. Romové podle něj využijí i jiné možnosti, pocestují do Británie z jiných států. Británie by musela změnit svůj azylový zákon.

Kontroly na ruzyňském letišti bude znovu monitorovat Český helsinský výbor, který je kritizoval již při jejich nedávném prvním zavedení. I tentokrát bude výbor sledovat kontroly nezávisle na české i britské straně. Pracovníci výboru by měli být na letišti ve středu od 09:00 do 14:00. Požadují však delší dobu na vyhodnocení, zda se skutečně počet českých azylantů ve Velké Británii od zrušení prvního kola kontrol zvýšil.

Podle britského ministerstva vnitra požádalo v červenci ve Spojeném království o azyl 105 takzvaných hlavních žadatelů z České republiky. V červnu jich bylo 120. Britské úřady registrují jako hlavního žadatele toho, kdo přímo o azyl žádá. V mnoha případech však žadatel reprezentuje celou rodinu. Během prvních kontrol na letišti, které trvaly tři týdny, Britové znemožnili do své země odcestovat asi 120 lidem.

(Radio Praha, Zprávy 27. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
06.12.2014Jak hodnotí situaci Romů po 25 Emil Ščuka, zakladatel Romské občanské iniciativyO Roma Vakeren
06.11.2009Multikulturní školyO Roma Vakeren
10.12.2004Britové přiznali: kontroly na ruzyňském letišti byly diskriminačníZprávy ze života Romů
19.11.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.05.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
07.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
06.05.2004Čeští Romové chtějí pracovat v BritániiZprávy ze života Romů
08.04.2004Prezident romské unie: Náš problém může v EU ztratit na významuZprávy ze života Romů
07.10.2003Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Klaus nesouhlasí se znovuzavedením britských kontrol na ruzyňském letišti

Středeční souhlas vlády s obnovením britských kontrol cestujících na pražském letišti Ruzyně ostře kritizoval předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus. "Ústupek české vlády není ospravedlnitelný žádnými argumenty včetně údajné hrozby znovuzavedení víz," uvedl Klaus ve svém prohlášení. Povinností vlády je podle Klause co nejdůsledněji obhajovat zájmy všech českých občanů, a ne ustupovat vnějšímu nátlaku a tyto zájmy obětovat. "Nemůžeme přijmout, aby Británie řešila vlastní problém své imigrační politiky za pomoci české vlády na úkor našich občanů," uvedl Klaus. Britské kontroly podle něj umožňují výběrový přístup vůči českým občanům orgány cizího státu na českém území. "Z naší strany jsou zjevným projevem vzdání se části státní suverenity," soudí předseda sněmovny.

(Radio Praha, Zprávy 23. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
13.09.2011Podle Klause by na Šluknovsku měl stát zasáhnout silouZprávy ze života Romů
17.12.2010Představitelé romských sdružení a organizací požádali prezidenta o pomocO Roma Vakeren
03.06.2009Návštěva prezidenta republiky České republiky v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
07.09.2007O zaniklém světe českých Romů a SintůZprávy ze života Romů
17.06.2005Prezident vytýká neziskovým organizacím vměšování se do politikyO Roma Vakeren
29.04.2005Prezident se při návštěvě zlínska zabýval jak aktuálními politickými, tak i regionálními tématyO Roma Vakeren
10.12.2004Britové přiznali: kontroly na ruzyňském letišti byly diskriminačníZprávy ze života Romů
19.11.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.10.2004Václav Klaus přijal romskou parlamentní delegaciZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Británie znovu zavede kontroly na ruzyňském letišti
Británie se rozhodla, že zavede předběžné imigrační kontroly na pražském letišti. Zatím však nepadlo rozhodnutí, kdy tak učiní. Na dotaz ČTK to potvrdilo britské ministerstvo zahraničí. Kontroly na letišti mají podle britského stanoviska předejít zneužívání britského azylového systému tím, že zabrání v odletu českým občanům, kteří by mohli po příletu do Londýna podat žádost o azyl. Spojené království považuje Českou republiku za bezpečnou zemi, kde přes problémy ve vztazích mezi většinovými obyvateli a Romy neexistují důvody pro udělování politického azylu.

Vláda je však přesvědčena o tom, že kontroly jsou menším zlem než zavedení víz pro české občany. Premiér Miloš Zeman ve středu zdůraznil, že víza by platila pro všechny, občané by za jejich vystavení museli zaplatit 2000 korun, v případě zamítnutí by se nemohli odvolat a navíc by vízová povinnost zásadně omezila česko-britské vztahy v řadě oblastí. Hrozil by i "dominový efekt", tedy že víza pro Čechy zavede automaticky Irsko a pravděpodobně i další členské země Evropské unie. Svým rozhodnutím vláda reagovala na zvyšující se počet českých žadatelů o azyl v Británii poté, co byly předběžné kontroly po více než třech týdnech v první polovině srpna zrušeny. Podle neoficiálních údajů požádalo od 10. do 21. srpna o azyl 61 českých občanů, uvedl Kavan. Kontroly, na kterých se dohodla česká vláda s britskou kvůli neoprávněným žádostem českých Romů o azyl, kritizovali Romové, ochránci lidských práv a někteří politici. Britští úředníci při nich do Británie nevpustili asi 120 lidí, převážně Romů.

(Radio Praha, Zprávy 23. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
10.12.2004Britové přiznali: kontroly na ruzyňském letišti byly diskriminačníZprávy ze života Romů
19.11.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.05.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
06.05.2004Čeští Romové chtějí pracovat v BritániiZprávy ze života Romů
07.10.2003PŘEHLED TISKUZprávy ze života Romů
07.10.2003Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
14.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
07.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
20.09.2002Přiletěli Romové deportovaní z Velké BritánieO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Romské děti z jižních Čech se rekreují v Růžené na Táborsku

Téměř 30 romských dětí z Českokrumlovska a Českobudějovicka se účastní romského dětského tábora v Růžené na Táborsku. Akci pořádá sdružení Naděje Větřní ve spolupráci se studenty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a českobudějovickou zdravotnickou školou. Děti od sedmi do 12 let se prostřednictvím her a různých úkolů seznamují navzájem i s okolním prostředím. "Snažíme se děti naučit, jak vypadá denní režim s pravidelnou stravou, ale i povinnostmi, jako je třeba mytí nádobí," řekl ČTK předseda pořádajícího sdružení Robert Bledý.

(Radio Praha, Zprávy 22. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
31.08.2013Skautský oddíl Gemini uspořádal tábor pro romské dětiO Roma Vakeren
20.08.2011ReportážO Roma Vakeren
15.06.2011Helsinský výbor chce posílit vazby mezi odsouzenými a jejich dětmiZprávy ze života Romů
11.06.2011Situace dětí v městské ubytovně v PardubicíchO Roma Vakeren
11.02.2011Projekt “Uč se, more” se zaměří na vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředíZprávy ze života Romů
06.08.2010Romodrom pořádá letní tábor pro dětiO Roma Vakeren
16.07.2010Sdružení Romodrom pořádá letní tábor pro dětiO Roma Vakeren
25.06.2010Nízkoprahový klub ZefyrínoO Roma Vakeren
18.06.2010Komunitní centra pro západočechyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Romští středoškoláci mohou požádat o finanční podporu při studiu

Více než 330.000 korun na vzdělání romských středoškoláků uvolnila v těchto dnech pro Moravskoslezský kraj meziresortní komise pro řešení otázek romské komunity. Peníze jsou určeny především na školné, stravné, cestovné či školní pomůcky, informovala ve středu ostravská romská poradkyně Lýdie Poláčková. Žádosti o poskytnutí dotace si mohou ostravští zájemci vyzvednout v její kanceláři, která sídlí v centru Ostravy, v Husově ulici číslo sedm. Vrátit jí je musejí do 10. září. Žadatelé z jiných měst se musejí obrátit na tamní romské poradce. Ve formulářích je nutno vyplnit základní osobní údaje a získat potvrzení školy o studiu. "Peníze nedostanou do ruky rodiče, ale škola. Náklady navíc budou vyplaceny až po ukončení studijního období, pro které jsou peníze určeny," řekla Poláčková. Dotace přispěje Romům na náklady vzniklé od září do prosince. Peníze stát pro romské středoškoláky uvolnil již potřetí. O poslední dotaci ale v Ostravě požádalo jen 20 romských studentů.

(Radio Praha, Zprávy 22. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
14.05.2010O vzdělávání romských dětí s Martinem ŠimáčkemO Roma Vakeren
26.11.2009MŠMT představilo opatření proti diskriminaci romských žákůZprávy ze života Romů
14.11.2008Přístup romských dětí ke vzděláníO Roma Vakeren
15.02.2008Analýza postojů a vzdělávacích potřeb romských dětí a mládeže O Roma Vakeren
15.12.2006Vzdělávací záložky a skládačky pomáhají předávat informace o národnostních menšináchO Roma Vakeren
15.12.2006Vzdělávání Romů je podle Heleny Danielové lepší v ČR než ve FranciiO Roma Vakeren
06.10.2006"Evropa je dnes domem pro všechny", říká poslankyně Evropského Parlamentu Jana HybáškováO Roma Vakeren
06.10.2006Romský vzdělávací fond usiluje o lepší vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
06.10.2006Závěry konference o vzdělávání Romů v České republiceO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Britové kvůli Romům zvažují návrat na ruzyňské letiště
Velká Británie uvažuje o návratu svých imigračních úředníků na pražské letiště. Londýn je totiž znepokojen opětným nárůstem počtu českých žádostí o azyl po nedávném pozastavení ruzyňských kontrol. Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil řekl, že počet českých žadatelů o azyl v Británii znovu stoupá a Praha se znovu dostává do situace, kdy je nutné tento problém řešit. Situací se má proto ve středu zabývat i vláda. "V případě pokračujícího nárůstu žádostí o azyl jsme připraveni kontroly zavést," uvedl mluvčí britského velvyslanectví v Praze Zbyněk Havránek. Podobně jako Pospíšil hovořil i o eventuálních jiných opatřeních, ale nikdo z nich je blíže nespecifikoval.

Britští a čeští představitelé se neshodují v tom, jak rychle by se kontroloři na Ruzyň mohli vrátit. Zatímco velvyslanectví hovoří v případě obnovení kontrol pouze o konzultacích s českou vládou, podle ministerstva zahraničí by jim musel předcházet vládou přímo vyjádřený souhlas. Britské velvyslanectví však nechtělo potvrdit, zda takový názor zastává i Londýn. Britové si i po odletu svých imigračních úředníků drží dál na Ruzyni v nájmu plochu potřebnou pro prověřování cestujících. Nájemní smlouva je zatím platná do konce roku. Ministr zahraničí Jan Kavan dříve řekl, že během tří týdnů před zavedením kontrol registrovala Británie 204 žádostí o azyl z ČR. Po zavedení kontrol to bylo 12 žádostí. Představitel britského velvyslanectví Denis Keefe zdůraznil, že Londýn je připraven kontroly opět zavést, stoupne-li znovu počet romských žadatelů o azyl.

(Radio Praha, Zprávy 21. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
10.12.2004Britové přiznali: kontroly na ruzyňském letišti byly diskriminačníZprávy ze života Romů
19.11.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.05.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
06.05.2004Čeští Romové chtějí pracovat v BritániiZprávy ze života Romů
07.10.2003PŘEHLED TISKUZprávy ze života Romů
07.10.2003Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
14.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
07.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
20.09.2002Přiletěli Romové deportovaní z Velké BritánieO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Helsinský výbor došel k názoru, že britské kontroly v Ruzyni byly neprůhledné

Postup britských úředníků při kontrolách na pražském letišti v Ruzyni byl neprůhledný a odehrával se na nejasném právním základě. Tvrdí to Český helsinský výbor, který se několikrát pokoušel na kontroly dohlížet. Zástupkyně výboru v úterý novinářům naznačily, že je možné, že Velká Británie kontrolami porušila některé mezinárodní dohody. O vyjasnění výbor požádal českou vládu. "Prvotní problém je, čím se řídila britská procedura na českém ruzyňském letišti, jestli českým právním řádem nebo britským právním řádem," řekla právnička výboru Petra Tomášková. Vyslovila hypotézu, že porušena byla například Konvence OSN o uprchlících. Úředníci totiž nepustili do Británie skupinu českých Romů, kteří tvrdili, že chtějí požádat o azyl. "Nemůže být bráněno jednotlivci podstoupit tuto azylovou proceduru," uvedla. Výbor podotýká, že dosud není úplně zřejmé, zda šlo o imigrační nebo konzulární úředníky. Procedura na letišti neměla jasná, předem daná pravidla, všem cestujícím například nebylo řečeno, že mohou požádat britské velvyslanectví o přezkoumání zamítavého rozhodnutí, řekla předsedkyně výboru Hana Havelková. Některým cestujícím nepovolili Britové vstup, aniž mohli prokázat, že skutečně jedou jenom jako turisté, tvrdí výbor.

(Radio Praha, Zprávy 14. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
18.01.2014Nucená sterilizace a naše zákonyO Roma Vakeren
21.03.2013Postoj Čechů k Romům se nelepší. Ztížilo se i postavení muslimů, tvrdí ČHVZprávy ze života Romů
21.03.2013Evropou zmítají protiislámské nálady, v Česku sílí nenávist vůči RomůmZprávy ze života Romů
19.05.2012Podle Českého helsinského výboru u nás roste averze vůči RomůmO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
15.06.2011Helsinský výbor chce posílit vazby mezi odsouzenými a jejich dětmiZprávy ze života Romů
22.03.2011Vyšla Stínová zpráva o rasismu v Evropě 2009/2010Zprávy ze života Romů
17.03.2011Stanovisko Českého helsinského výboru k Novému BydžovuZprávy ze života Romů
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Jsou odchody Romů z České republiky organizované?
Hromadné odchody Romů z České republiky již několikrát v posledních letech vyvolaly podezření, že se jedná o akci organizovanou ze zahraničí. Naposledy toto podezření vyslovil vicepremiér Pavel Rychetský v nedělním zpravodajství české soukromé televize Prima. Jak na jeho vyjádření reagovali romští představitelé, zjišťoval Vilém Faltýnek.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Pavel Rychetský

Vicepremiér Pavel Rychetský v neděli na Primě uvedl, že podle britských i českých tajných služeb odchody Romů do zahraničí a jejich hromadné žádosti o azyl by mohly být organizovány.

"Podle mých informací, nebo našich informací, se na té organizaci podílí jakési Evropské středisko Romů s centrem v Mnichově."

Viktor Sekyt z vládní meziresortní komise pro záležitosti romské komunity tuto možnost sice zcela nevyloučil, protože ani romští aktivisté neznají všechny romské organizace v Evropě. O organizování odchodů Romů jakoukoli zahraniční centrálou však velmi pochybuje. K prohlášení vicepremiéra Rychetského uvedl:

"Takové podezření tady bylo už v minulosti. Pokud vím, tehdy se prověřovalo hlavně z toho důvodu, že docházelo k tomu, že z jednoho města odešla najednou větší skupina Romů. Ale nic se nezjistilo, většinou se jednalo o to, že to byly příbuzenské skupiny nebo vzájemně spřátelené skupiny, které se takto dohodly."

Také předseda Romské občanské iniciativy Štefan Ličartovský podezření, které vyslovil Pavel Rychetský, důrazně odmítl. Podle něj jsou za odchody Romů obavy z rasistických útoků v České republice, nikoliv nátlakové akce zahraničních romských organizací.

"Romové z jakýchkoli regionů odcházejí dobrovolně, buď ze strachu z nějakého násilí, nebo i z nějakých sociálních důvodů. Je jasné, že by chtěli pracovat, ale nemají možnost, takže jim nic jiného nemůže zbývat, samozřejmě. Ale že by to mělo být organizované, jak jsem slyšel, placené nebo podporované nějakým sdružením, já tohleto vylučuji."

Romští představitelé však připouštějí, že jak tuzemské romské organizace, tak i někteří akivisté v zahraničí zpracovávají a poskytují Romům informace o možnosti získání azylu. Viktor Sekyt z vládní meziresortní komise se zmínil především o působení zahraničních právníků, kteří v azylovém řízení Romy zastupují:

"Jediní, kdo na tom vydělávají, jsou právníci, kteří v zahraničí hájí žadatele o azyl, aby ten azyl dostali. Ale myslím si, že ani tato skupina nevytváří nějaké organizované nátlakové akce. Tady některé romské organizace poskytují svým členům nebo i jiným zájemcům informace, ale to ještě nepovažuji za agitaci."

I další představitelé romských organizací potvrzují, že informace o azylových systémech v jednotlivých zemích shromaždují. Tuto možnost připustil i Viktor Miko z Grémia romských regionálních představitelů v Rokycanech. Odmítl však, že by hromadné cesty Romů do zahraničí kdokoli předem organizoval.Související články
DatumNadpisRubrika
16.09.2008Do Kanady zatím bez vízZprávy ze života Romů
11.07.2008U nás nemohl uživit rodinu, raději emigrovalO Roma Vakeren
11.07.2008Emigrovat do zahraničí není lehké rozhodnutíO Roma Vakeren
08.10.2003Jak vypadá terenní práce s romskou menšinou?Zprávy ze života Romů
03.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
16.05.2003Rozhovor s Ondřejem Giňou o Letech u PískuO Roma Vakeren
04.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

V Česku startuje mediální kampaň proti rasovým předsudkům a xenofobii
Proti rasovým předsudkům a xenofobii v každodenním životě je zaměřena mediální kampaň, se kterou se během srpna a září prostřednictvím televizních a rozhlasových spotů i letáků v dopravních prostředcích setkají občané v celé České republice. Projekt Soužití představili její tvůrci z Ligy etnických menšin. "Neděláme si iluze, že by kampaň během tak krátké doby změnila smýšlení většinové společnosti, ale úspěchem bude, pokud vyvolá veřejnou diskusi o intoleranci a xenofobii," řekl předseda ligy Obonete Ubam. Základním mottem kampaně je heslo: "Žijeme tady s vámi. Proč vám to vadí?". Ve spotech vystupuje černoch, který přišel žádat o ruku českou dívku, Romka, která darováním krve zachránila život jiné ženě nebo Vietnamec, který se přistěhoval do sousedství. Právě podobné každodenní situace, kdy se příslušník etnické menšiny "přižení" do rodiny nebo bydlí v sousedním bytě, je pro většinu české společnosti stále velkým problémem, uvedl Ubam.

Obyvatelé České republiky zažili protirasistickou kampaň již dvakrát. Vůbec poprvé ji organizoval nevládní Český helsinský výbor, který po celé republice rozmístil billboardy s postavou romského hasiče či černošského hokejisty v dresu českého mužstva a otázkou "Co se divíte?". Dominantním symbolem vládního Projektu Tolerance byla zase fotografie nenarozeného dítěte a otázka "Znáte barvu jeho pleti?". Některé nevládní organizace ale této kampani vyčítaly, že bylo málo úderná. Právě startující projekt je proto cíleně kontroverzní - jedině tak prý může rozvířit diskusi o rasismu.

(Radio Praha, Události 14. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
07.11.2008Odstartovala kampaň Udělej něco!O Roma Vakeren
12.10.2007Kampaň Diskriminace je levárnaO Roma Vakeren
19.01.2007Byla zahájena nová kampaň proti rasismu a xenofobiiO Roma Vakeren
14.12.2006Letošní vládní kampaň proti rasismu probíhá pod heslem Otevřenost k menšinám obohacujeZprávy ze života Romů
08.09.2006"Otevřenost menšinám obohacuje" je heslem nové vládní kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
18.11.2005Letošní vládní protirasistické kampani propůčily tvář známé osobnostiO Roma Vakeren
09.11.2005Vládní kampaň proti rasismu ukazuje úspěšné příslušníky menšinZprávy ze života Romů
26.08.2005Finalistka České Miss Anděla Halušková propůjčila svou tvář kampani proti rasismuO Roma Vakeren
19.08.2005Začala nová kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Komunisté opět kritizovali kontroly na ruzyňském letišti
Komunisté opět kritizovali kontroly britských imigračních úředníků na pražském letišti v Ruzyni. Podle místopředsedy strany Vlastimila Balína tak dává Velká Británie najevo, jak asi bude vypadat princip volného pohybu osob po vstupu České republiky do Evropské unie. Balín stejně kritizoval i Irsko, kam České aerolinie nevpustily několik romských rodin údajně na základě dohody s irskými imigračními úředníky. To pobouřilo ochránce lidských práv. V souvislosti s možným odchodem pracovníků do nynějších států EU po vstupu ČR podotkl, že lidé nebudou odcházet, budou-li mít práci doma, a kritizoval vládu, že nevytvořila účinný program tvorby pracovních míst.

KSČM v roce 1998 prosazovala myšlenku zkrácení pracovního týdne z nynějších 40 hodin na 35 hodin, čímž chtěli komunisté zvýšit zaměstnanost. Balín ale neřekl, jak a zda by se zkrácený pracovní týden odrazil na výši výdělků a produktivity práce v České republice. Řekl jen, že KSČM chtěla zkracování rozložit asi na čtyři roky a že se nemělo odrazit na mzdách.

(Radio Praha, Zprávy 9. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
14.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
15.02.2002Britové jsou opět na letišti, cestující kontrolují desátý denZprávy ze života Romů
01.02.2002Lidé mohou do Británie opět cestovat bez pohovorů s úředníkyZprávy ze života Romů
15.12.2001Britové opět kontrolují cestující do AnglieZprávy ze života Romů
10.11.2001Británie obnovila kontroly na ruzyňském letištiZprávy ze života Romů
10.11.2001Británie obnovila kontroly na ruzyňském letištiZprávy ze života Romů
05.11.2001Kabinet projedná opatření posilující integraci romské menšinyZprávy ze života Romů
20.10.2001Pallová: Britské kontroly skončily, úředníci už na letišti nejsouZprávy ze života Romů
02.10.2001Británie pozastavila imigrační kontroly na ruzyňském letištiZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Tolerance české společnosti vůči menšinám pozvolna roste

Vztah české společnosti k menšinám se mírně, ale zřetelně zlepšuje. V porovnání s rokem 1994 nyní stoupá i tolerance vůči Romům a Vietnamcům. Vyplývá to z výsledků červnového průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM). Na dotaz, zda by respondenti dobře snášeli, kdyby měli za souseda Roma, odpovědělo kladně 13 procent z nich. Vietnamského souseda si bez problémů dovede představit 27 procent dotázaných. Proti roku 1994 se podle agentury tolerance vůči Romům a Vietnamcům jako sousedům zvýšila o deset, respektive 17 procent. Lepší vztahy mají nyní Češi také s Němci. Sousedské vztahy s nimi si dovede docela dobře představit 65 procent dotázaných, což je nárůst téměř o 30 procent. Zhruba na stejné úrovni jako k Němcům jsou vztahy k volyňským Čechům a Židům. Podle STEM se zlepšil i postoj české společnosti k Rusům a obyvatelům bývalé Jugoslávie. Ruského souseda by nyní tolerovalo téměř 40 procent respondentů, zhruba o 15 procent více než před sedmi lety. Naopak negativní vztahy mají Češi tradičně k cizincům ze zemí, které jsou spojovány s terorismem, válkou a násilím. Za dlouhodobě bezproblémový lze označit vztah ke Slovákům, Američanům, Francouzům a Britům.

(Radio Praha, Zprávy 8. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
29.03.2001Program VariantyZprávy ze života Romů
05.01.2001Veřejnost je nejvíce tolerantní k invalidům a k mládežiZprávy ze života Romů
27.03.2000Vysoká komisařka OSN pro uprchlíky požaduje více bezpečnosti pro Srby a Romy v KosovuZprávy ze života Romů
26.02.2000Severomoravští středoškoláci přiznávají svoji averzi vůči RomůmZprávy ze života Romů
26.02.2000Odchod Romu do KanadyHistorie
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000Eva ŠotolováAnketa
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
28.01.2000Češi mají sklony k rasismu, ale považují se za tolerantní národZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Romové pozastavení kontrol vítají, ale situaci to prý neřeší
Romští předáci i ochránci lidských práv přivítali dočasné pozastavení britských kontrol na pražském letišti, které oznámil ministr Kavan. Opatření totiž podle nich bylo diskriminační i ponižující a porušovalo základní lidská práva i suverenitu České republiky. Romové i aktivisté Českého helsinského výboru ale zdůrazňují, že prozatímní konec kontrol neřeší příčinu jejich zavedení, tedy odchod českých Romů do zahraničí. "Samozřejmě jsem velice rád, že se našlo řešení, které tu situaci zklidní a stabilizuje," řekl ČTK mluvčí Grémia romských regionálních představitelů Ondřej Giňa. Představitelé romské komunity dlouho upozorňují na skutečnost, že kontroly na letišti jsou důvodem napětí mezi většinovou veřejností a Romy. "To, že se zruší kontroly, je jedna věc. To je samozřejmě důležité, ale je třeba si položit otázku, co budeme dělat dál," podotkl Giňa.

Podle prezidenta Mezinárodní romské unie (IRU) Emila Ščuky byla úmluva mezi českou a britskou vládou o zavedení kontrol chybou a poškozovala Českou republiku. "Od prvopočátku tato dohoda byla špatná, diskriminační, obcházela platné zákony i Ústavu. Byla zbytečná a česká vláda se podepsala na něčem, co lze považovat za protiprávní," prohlásil Ščuka. Předseda Romské občanské iniciativy Štefan Ličartovský je přesvědčen, že pozastavení kontrol je výsledkem domácích i zahraničních tlaků na českou vládu. Brzy bude podle něj opatření zrušeno úplně a definitivně, protože bylo "zbytečným omezováním svobody, demokracie a suverenity".

(Radio Praha, Zprávy 8. srpna 2001)

Související články
DatumNadpisRubrika
06.12.2014Jak hodnotí situaci Romů po 25 Emil Ščuka, zakladatel Romské občanské iniciativyO Roma Vakeren
18.01.2014Nucená sterilizace a naše zákonyO Roma Vakeren
21.03.2013Postoj Čechů k Romům se nelepší. Ztížilo se i postavení muslimů, tvrdí ČHVZprávy ze života Romů
21.03.2013Evropou zmítají protiislámské nálady, v Česku sílí nenávist vůči RomůmZprávy ze života Romů
19.05.2012Podle Českého helsinského výboru u nás roste averze vůči RomůmO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
15.06.2011Helsinský výbor chce posílit vazby mezi odsouzenými a jejich dětmiZprávy ze života Romů
22.03.2011Vyšla Stínová zpráva o rasismu v Evropě 2009/2010Zprávy ze života Romů
17.03.2011Stanovisko Českého helsinského výboru k Novému BydžovuZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Jan Kavan: Britské kontroly v Ruzyni budou od čtvrtka pozastaveny
Britské kontroly na pražském ruzyňském letišti budou od čtvrtka 9. srpna pozastaveny. Sdělil to ministr zahraničí Jan Kavan. Chargé d'affaires britského velvyslanectví v Praze Denis Keefe vzápětí zdůraznil připravenost Londýna kontroly opět zavést, bude-li to potřeba. Tedy stoupne-li v Británii opět počet romských žadatelů o azyl z České republiky. Britští imigrační úředníci kontrolovali v Ruzyni cestující kvůli azylovým žadatelům přibližně tři týdny. Za tu dobu nevpustili na ostrovy asi 120 lidí, převážně Romů. Britské velvyslanectví už v pondělí ČTK sdělilo, že kontroly se osvědčily a v poslední době poklesl jak počet odmítaných zájemců o odlet do Británie, tak počet českých žadatelů o azyl. "V průběhu tří týdnů před zavedením ruzyňských kontrol bylo registrováno 204 žádostí o azyl z ČR. V následujícím období pouze 12 žádostí," uvádí se v britsko-českém prohlášení, se kterým seznámil Kavan.

Kontroly britských imigračních úředníků na ruzyňském letišti budou sice pozastaveny, pro vládu ani romskou komunitu tím ale záležitost nekončí. Vicepremiér Pavel Rychetský bude v pátek jednat se zástupci romských organizací, jak lze konkrétními kroky zabránit opětnému zvyšování počtu českých žadatelů o azyl ve Velké Británii. ČTK to řekl vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. "Pokusíme se dohodnout na tom, co může učinit vláda a co mohou učinit oni," uvedl Jařab.

(Radio Praha, Zprávy 8. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
10.12.2004Britové přiznali: kontroly na ruzyňském letišti byly diskriminačníZprávy ze života Romů
19.11.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.11.2004Svatopluk Karásek - nový zmocněnec pro lidská právaO Roma Vakeren
15.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.05.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
06.05.2004Čeští Romové chtějí pracovat v BritániiZprávy ze života Romů
02.01.2004Zmocněnec vlády pro lidská práva Jan Jařab: podařilo se vytvořit systemizovaný program podpory romských komunitO Roma Vakeren
07.10.2003PŘEHLED TISKUZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Britové souhlasí s účastí helsinského výboru na letišti

Britská strana nemá žádné zásadní námitky proti přítomnosti Českého helsinského výboru při předběžných kontrolách na pražském letišti v Ruzyni. Uvedl to ministr zahraničí Jan Kavan po setkání s velvyslancem Spojeného království Davidem Broucherem. Technické detaily mají představitelé výboru, britského velvyslanectví a konzulární služby vyřešit na společném jednání, které se podle ředitelky Českého helsinského výboru Jany Chržové uskuteční v pátek. Chržová o podmínkách, na nichž by zástupci výboru mohli předběžné kontroly sledovat, jednala s Brity již ve středu přímo na letišti. Helsinský výbor stále považuje opatření za ponižující a má pochybnosti o tom, zda úředníci přistupují ke všem cestujícím stejně. Britská strana ale kontroly obhajuje a odmítá tvrzení romských předáků i některých politiků, že by při nich někoho diskriminovala kvůli barvě jeho pleti či etnickému původu. Kavan předpokládá, že se zástupci Spojeného království bude o letištních kontrolách znovu jednat do konce příštího týdne. Šéf české diplomacie rovněž požádal Brouchera, zda by se nemohl sejít se zástupci romské komunity.

(Radio Praha, Zprávy 2. srpen 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
18.01.2014Nucená sterilizace a naše zákonyO Roma Vakeren
21.03.2013Postoj Čechů k Romům se nelepší. Ztížilo se i postavení muslimů, tvrdí ČHVZprávy ze života Romů
21.03.2013Evropou zmítají protiislámské nálady, v Česku sílí nenávist vůči RomůmZprávy ze života Romů
19.05.2012Podle Českého helsinského výboru u nás roste averze vůči RomůmO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
15.06.2011Helsinský výbor chce posílit vazby mezi odsouzenými a jejich dětmiZprávy ze života Romů
22.03.2011Vyšla Stínová zpráva o rasismu v Evropě 2009/2010Zprávy ze života Romů
17.03.2011Stanovisko Českého helsinského výboru k Novému BydžovuZprávy ze života Romů
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Meziresortní komise chce po vládě, aby nepřipustila diskriminaci

Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity vyzvala vládu, aby zajistila, že při kontrolách britských úředníků na letišti v Ruzyni nebude docházet k rasové diskriminaci a usilovala při jednáních s Londýnem o dohodu o co nejrychlejším ukončení kontrol. Nechce ale, aby kabinet možnost předsunutých britských kontrol jednostranně vypověděl, neboť nad Českou republikou se stále vznáší hrozba zavedení britských víz. Výkonný místopředseda komise Roman Krištof novinářům po jednání komise přednesl případ Ireny Bagárové z Brna, který přezkoumá britské velvyslanectví pro podezření z rasové diskriminace. Bagárové, jež chtěla v červenci navštívit své příbuzné ve Velké Británii, nepovolil odlet britský úředník.

(Radio Praha, Zprávy 2. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
06.06.2015Jak se bránit diskriminaciO Roma Vakeren
21.02.2013Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
14.11.2012Situací Romů se bude zabývat vláda, soužití v problémových lokalitách se nezlepšiloZprávy ze života Romů
12.05.2012Řada evropských zemí se k Romům chová macešskyO Roma Vakeren
13.09.2011Ombudsman kritizuje růst případů cenové diskriminaceZprávy ze života Romů
20.06.2011V dodržování základních práv má Evropa rezervyZprávy ze života Romů
06.08.2010Prohlížení tašek v obchoděO Roma Vakeren
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
12.03.2010Nejen diskriminaci Romů, ale i korupci či obchod s lidmi vytkly Česku Spojené státyZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Do ulic Ostravy vyšly i občanské hlídky mladých republikánů

Dění v ulicích Ostravy kromě Romů monitorovaly od čtvrtečního modpoledne i občanské hlídky mladých republikánů. "Dohlížíme na to, aby Romové neporušovali zákon. Pokud se tak stane, zakročíme, pachatele zadržíme a předáme policii," řekl Martin Kleinedler z Republikánské mládeže Karviná. Pravicoví extrémisté vytvořili tři až čtyřčlenné hlídky. Podle slov regionálního předsedy Romské občanské iniciativy Mikuláše Horvátha se po městě pohybují asi tři čtyřčlenné romské hlídky. Zatím však při kontrolách nebyly zaznamenány žádné mimořádné události či porušení zákona. V souvislosti s možnými střety extremistických skupin a Romů nepřipravuje policie v ostravských ulicích žádná mimořádná opatření. Ustavením hlídek Romové reagují na červnový útok čtyř členů hnutí skinheads, kteří v Ostravě-Zábřehu napadli skupinu Romů.

(Radio Praha, Zprávy 2. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
06.12.2014Jak hodnotí situaci Romů po 25 Emil Ščuka, zakladatel Romské občanské iniciativyO Roma Vakeren
15.11.2014Po sametové revoluci vznikla první romská politická strana, začala se objevovat romsky psané literatura a romštinu bylo slyšet i v médiíchO Roma Vakeren
08.08.2009Romské organizace v Česku sdružuje nová asociaceZprávy ze života Romů
08.05.2006Mladí Romové z Ostravska se odvolali proti štrasburskému rozsudkuZprávy ze života Romů
12.05.2005Sněmovna navrhla postihnout 54 stran a hnutí za nedodržení zákonaZprávy ze života Romů
27.09.2004Policie obvinila ze zpronevěry šéfa romského družení DženoZprávy ze života Romů
20.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
06.05.2004Čeští Romové chtějí pracovat v BritániiZprávy ze života Romů
11.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Ministr Gross chce razantněji bojovat proti rasově motivované kriminalitě

Ministr vnitra Stanislav Gross se rozhodl důrazněji postupovat proti rasově motivované kriminalitě. V těchto dnech proto přijal několik preventivních opatření, od nichž si slibuje lepší postih rasového násilí. Od nynějška má policejní akci při každém větším shromáždění extremistických skupin velet ředitel krajské správy policie nebo jeho zástupce. Ministr bude také každý měsíc dostávat přehled trestných činů s rasovým motivem, který bude předávat nejvyšší státní zástupkyni a řediteli Úřadu vyšetřování. Gross rovněž jmenoval svého zmocněnce pro romskou problematiku - podle informací ČTK se jím stal Stanislav Danihel z kriminálního úřadu policejního prezídia, který je sám romského původu.

(Radio Praha, Zprávy 2. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
26.05.2012Příběh z cyklu Národnost v pubertě: Jak byla Jitka chudáO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Do ostravských ulic vyrazily romské občanské hlídky
V ostravských ulicích se objevily romské občanské hlídky. Představitelé romských organizací ve městě chtějí tímto způsobem předejít diskriminaci a rasově motivovaným útokům, především ze strany skinheadů. Reagují tak na červnový útok čtyř skinheadů, kteří v Ostravě napadli Romy. Další podrobnosti má Josef Kubeczka.

Hlídky nejsou ozbrojené ani nějak označené. Mají za úkol sledovat vytipované oblasti a zjišťovat konkrétní zkušenosti místních Romů. Podle romských aktivistů panuje ve městě nedůvěra v policii. Romské hlídky, složeně z asi dvaceti místních romských aktivistů, chtějí lidem vysvětlit, že jedině policisté mohou řešit konflikty a útoky. Mikuláš Horváth z Romské občanské iniciativy nám k hlídkování řekl:

"Ta akce by měla skončit v pátek odpoledne, kdy my bychom měli mít shromážděna všechna trestní oznámení, která Romové neudali. Pak se rozhodneme přes víkend, zda to mělo smysl a nevylučuje se ani to, že příští týden budeme pokračovat."

"Neočekáváme od toho žádné velké úspěchy. Ale je třeba někde začít, aby Romové získali důvěru v policii," řekl Horváth sdělovacím prostředkům. Mezi vytipované oblasti hlídkování patří centrum Ostravy a obvod Vítkovice, kde žije početná romská komunita. Hlídky mají jezdit v tramvajích, hlídat diskotéky a restaurace, kam nejsou Romové pouštěni. Zatímco Romové tuto aktivitu vesměs vítají, zástupci veřejné správy, policie i politici jsou ve svých názorech spíše skeptičtí. Šéf městského ředitelství Policie České republiky plukovník Rostislav Pavliska však tuto iniciativu nezatracuje:

"Občan v této zemi má právo vytvářet jakékoliv hlídky, pokud neporušuje zákon. Může vytvářet hlídky požární, hlídky mravnostní, může vytvořit třeba i hlídky romské."

Také náměstek ostravského primátora Zbyněk Pražák nic proti této formě hlídek nenamítá:

"Pokud tady nějaké hlídky vzniknou, pokud nebudou ozbrojeny, pokud budou skutečně jenom monitorovat situaci - nemám nic proti tomu."

K ostravské formě romské domobrany se po setkání s předsedou Romské občanské iniciativy Štefanem Ličartovským vyjádřil rovněž ministr vnitra Stanislav Gross:

Stanislav Gross

"Já jsem měl jednání s předsedou Romské občanské iniciativy, kde i on jasně prezentoval názor, že žádná domobrana by romskou komunitou neměla být organizována, že to, co by mohlo být organizováno, což je věc, které já bránit nemohu, jsou jakési občanské hlídky tak, jak třeba fungovaly při zasedání měnového fondu."

Jak už bylo řečeno, v pátek se ostravští romští aktivisté setkají se zástupci policie, které budou informovat, zda došlo k porušení zákona vůči Romům. Pak se rozhodnou, jestli budou v hlídkách pokračovat.

(Radio Praha, Události 2. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
08.05.2006Mladí Romové z Ostravska se odvolali proti štrasburskému rozsudkuZprávy ze života Romů
27.09.2004Policie obvinila ze zpronevěry šéfa romského družení DženoZprávy ze života Romů
12.07.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
12.07.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
17.05.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
17.05.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
06.05.2004Čeští Romové chtějí pracovat v BritániiZprávy ze života Romů
21.11.2003Česká vláda se snaží zamezit přílivu Romů ze SlovenskaO Roma Vakeren
19.11.2003Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Výbor OSN pro lidská práva kritizuje ČR především za diskriminaci Romů
Poprvé od vzniku samostatné České republiky se situací v zemi zabýval Výbor OSN pro lidská práva a jeho kritické připomínky se týkají celkem tří hlavních oblastí: diskriminace Romů a diskriminace žen. Zde si komise všímá zejména tzv. domácího násilí, obchodu se ženami a diskriminace v zaměstnání. Výbor zároveň vyzval Českou republiku, aby zřídila nezávislý vyšetřovací orgán, který by projednával stížnosti na policisty. Bližší informace má Jaromír Marek.
logo Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva

Více Jiří Kopal, koordinátor občanských právních hlídek, který se účastnil červencového jednání v Ženevě.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Na závěr dodejme, že závěry Výboru OSN pro lidská práva mají doporučující charakter. Podle našich informací se jimi však budou urychleně zabývat výbory vládního zmocněnce pro lidská práva...

(Radio Praha, Události 2. srpna 2001)Související články
DatumNadpisRubrika
06.06.2015Jak se bránit diskriminaciO Roma Vakeren
21.02.2013Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
14.11.2012Situací Romů se bude zabývat vláda, soužití v problémových lokalitách se nezlepšiloZprávy ze života Romů
12.05.2012Řada evropských zemí se k Romům chová macešskyO Roma Vakeren
13.09.2011Ombudsman kritizuje růst případů cenové diskriminaceZprávy ze života Romů
20.06.2011V dodržování základních práv má Evropa rezervyZprávy ze života Romů
06.08.2010Prohlížení tašek v obchoděO Roma Vakeren
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
12.03.2010Nejen diskriminaci Romů, ale i korupci či obchod s lidmi vytkly Česku Spojené státyZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz