Vyhledávání
23.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma Vakeren

Lačho dives Romale u šukar šuniben tumenge savorenge, ko amen akana šunen. Dobrý večer, je krátce po dvacáté hodině a na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu právě začíná romské vysílání "O Roma vakeren"čili Romové hovoří. Sam lošale, hoj amen šunen. Doufáme, že s námi strávíte příjemných pětadvacet minut.

Dnes vám opět úvodem nabídneme pravidelný zpravodajský blok ze života Romů. Pak se podíváme do Ostravy, kde nás zajímalo, zda tam chtějí Romové dál organizovat své hlídky. Že největší zbraní Romů je jejich kultura, to si myslí zpěvačka Ida Kelarová, která svým názorem doplní vyprávění Gejzy Pešty ze skupiny Točkolotoč. Veselejší tóny našeho vysílání pak zazní nejen v romských písničkách, ale i při povídání se Simonou Popovou, která jako jediná Češka zpívá v dětském romském kroužku a s organizátorem dětského letního tábora z libereckého komunitního centra. Ještě jednou příjemný poslech vám za tvůrce "O Roma vakeren" přeje od mikrofonu Alžběta Janíčková. Šukar šuniben.

Zde si můžete poslechnout celou relaci ve formátu Real Audio:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Zprávy ]=

Prešov

Zástupci členských států EU a dva nezávislí pozorovatelé ze Spojených států amerických, začali čtyřdení pracovní monitoring životních podmínek a postavení dětí v romských osadách v majoritní společnosti vůbec. Vedoucím týmu, který je bude provázet po vybraných osadách na území Prešovského kraje, je Miroslav Lacko, předseda Romské asociace dětí a mládeže na Slovensku. Monitoring se koná z iniciativy Centra pro rasovou diskriminaci v Holandsku.

Brno

Výstavu prací, které romské děti vytvořily ve výtvarné dílně, připravuje Muzeum romské kultury v Brně. Výtvarná dílna byla před prázninami jednou z doprovodných akcí k rozsáhlé výstavě romského výtvarníka Rudolfa Dzurka, který své pocity a vzpomínky z dětství ztvárňuje na skle. Práce dětí budou vystaveny na dvorku romského muzea, kde pokračuje Dzurkova výstava. Tu muzeum uspořádalo k autorovým šedesátinám a zájemci ji mohou navštívit do 16. září.


=[ Reportáž ]=
Budou i nadále v Ostravě pracovat romské hlídky?
Před týdnem jsme věnovali pozornost romským hlídkám v Ostravě. Ty byly zorganizovány v souvislosti s případem z koncem června, kdy čtyři skini v Ostravě-Zábřehu napadli skupinu Romů. Iniciátor hlídek Mikuláš Horvát měl ostravskou policii informovat o jejich dosavadní činnosti. Romové podle něj nechtěli suplovat práci jiných, jen monitorovat situaci na některých místech Ostravy.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Budou či nebudou tedy Romové v Ostravě i dále organizovat hlídky? Na to Mikuláš Horvát jednoznačně neodpověděl, pokládá to ale za pravděpodobné. A co na to zástupce ostravského primátora - ing. Zbyněk Pražák?

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Obavy ze šířícího se rasismu
Na počest zavražděného Roma vlála  smuteční vlajka na festivalu romské hudby Bašaviben v PlzniV zahradě ptáček zpívá a mně z té krásy srdce bolí, tak začíná písnička skupiny Točkolotoč ze Svitav, kterou jste právě slyšeli. V tomto městě se před nedávnem stala tragická událost. Muž hlásící se ke hnutí skinheads tam ubodal třicetiletého Roma. Ze Svitav přijelo několik Romů v pondělí na Pražský hrad, kde společně s dalšími tlumočili vedoucímu prezidentské kanceláře Ivo Mathému obavy ze šířícího se rasismu v Čechách. Mezi přítomnými byl i Gejza Pešta, člen a zakladatel zmiňované skupiny Točkolotoč. Podle něj ale ve Svitavách podobné problémy jako v Ostravě nemají.

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Romský dětský koužek Lačhe Roma v Karlíně
Věnujme se také dětem a prázdninám. I když následující příspěvky tak trochu s názory Idy Kelarové souvisejí, nebo spíše jsou konkrétním příkladem jejich uvedení do praxe. 14ti letá Simona Poppová je sice Češka, ale navštěvuje romský dětský koužek Lačhe Roma v Karlíně.

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Romské komunitní centrum v Liberci
Za dalším příkladem, jak se mohou všichni seznámit s romskou kulturou, pojďme do Liberce. Z budovy bývalé mateřské školy se i teď o prázdninách ozývá dětský smích a romská hudba. Funguje tam romské komunitní centrum, které za týden pořádá letní tábor. Jak se však dozvíte od organizátora tábora z libereckého romského sdružení Michala Kanaloše, jeho brány jsou otevřeny všem dětem. Ostatně poslechněte si, co Michal Kanaloš pověděl Ivaně Bernátové.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Do půl deváté nám zbývá už jen pár minut a to znamená, že náš pořad je u konce. Přejeme vám příjemný víkend. Budeme rádi, když si nás naladíte i příště na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu ve 20, 05. Poslouchat nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a v pondělí a ve středu na okruhu Českého rozhlasu 6 - Radia svobodná Evropa v 19,45. Romale sam lošale hoj amen šunen. Butbachte sajsipen. Áčhen devleha.

Obsah článku:
Zprávy: 
Reportáž:  Budou i nadále v Ostravě pracovat romské hlídky?
Reportáž:  Obavy ze šířícího se rasismu
Reportáž:  Romský dětský koužek Lačhe Roma v Karlíně
Reportáž:  Romské komunitní centrum v Liberci

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz