Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma Vakeren
03-01-2003 - Anna Poláková

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Hin peršo parašťovin andre ada nevo berš, u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena emisia predalo Roma " O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu zajímavostí ze života Romů a nebude chybět také romská hudba.

Kamen te šunen, sar o Roma dikhen oka berš? Te ha, ta ačen amenca! Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Adaďives vakereha pal oda, so anďža oka berš le romenge.

Je 3. prosince, první pátek v roce 2003 a tak jako každý rok i dnešní "O Roma vakeren" věnujeme bilanci uplynulého roku. Jaký byl rok 2002 pro Romy? Na to jsme zeptali například prezidenta Mezinárodní romské unie Emila Ščuky, za romské ženy nám otázku zodpoví Marta Hudečková ze sdružení Manushe...

Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren e Kateřina Dobiášovo, kaj amenge te phenel nevimata..... u so kerel jekhetaniben Athinganoi predalo Roma.

Ve studiu nás navštíví Kateřina Dobiášová ze sdružení Athinganoi, se kterou se ohlédneme za nejdůležitějšími aktivitami sdružení a také se dozvíme informace o projektech, které chystají pro Romy tento rok. Tolik z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Ohlédněme se tedy společně za uplynulým rokem. Připravili jsme pro vás přehled událostí, které stojí za povšimnutí a oslovili jsme také několik osobností, aby zhodnotily, jaký byl rok 2002 pro Romy.


=[ Reportáž ]=
Mnohé romské děti ze zvláštních škol by mohly navštěvovat základní školy
V loňském lednu jsme se dozvěděli, že více než polovina romských dětí, které navštěvují zvláštní školu, může mít studijní výsledky srovnatelné s vrstevníky na základních školách. Vyplývá to z mezinárodního šetření, které v České republice uskutečnila nezisková organizace Step by step. Podle ní se děti do zvláštních škol vybírají na základě špatných kritérií. O možnostech nápravy diskutuje organizace nejen s úředníky ministerstva školství, ale také s řediteli škol a učiteli. Od pedagogů je odezva veskrze pozitivní. O zlepšení situace ve vzdělávání se dlouhodobě zasazuje i prezident Mezinárodní romské unie doktor Emil Ščuka, který je zakladatelem Romské střední školy sociálně právní v Kolíně.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.12.2014Jak hodnotí situaci Romů po 25 Emil Ščuka, zakladatel Romské občanské iniciativyO Roma Vakeren
20.08.2011ReportážO Roma Vakeren
15.06.2011Helsinský výbor chce posílit vazby mezi odsouzenými a jejich dětmiZprávy ze života Romů
11.06.2011Situace dětí v městské ubytovně v PardubicíchO Roma Vakeren
11.02.2011Projekt “Uč se, more” se zaměří na vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředíZprávy ze života Romů
25.06.2010Nízkoprahový klub ZefyrínoO Roma Vakeren
18.06.2010Komunitní centra pro západočechyO Roma Vakeren
14.05.2010O vzdělávání romských dětí s Martinem ŠimáčkemO Roma Vakeren
07.05.2010Při tanci záleží hlavně na píliO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Přehled událostí uplynulého roku

V březnu jugoslávský parlament schválil zákon o ochraně etnických menšin. Ten předpokládá mimo jiné zřízení funkce ombudsmana a přiznává Romům status národní menšiny. V srbsko-černohorské Jugoslávii žijí dvě desítky etnických menšin, které představují 40 procent z deseti milionů obyvatel. Zákon by neměl být uplatňován v jihosrbské provincii Kosovo, která je od roku 1999 spravována OSN a není pod kontrolou Bělehradu. Stejně tak se nebude vztahovat na Černou Horu, jejíž vedoucí činitelé neuznávají federální vládu a usilují o nezávislost.

8. dubna - Den Romů, který slavili Romové na celém světě. Tento svátek vyhlásili při příležitosti prvního sjezdu Romské mezinárodní unie v Londýně v roce 1971, na kterém její účastníci ustanovili za romskou hymnu píseň Gelem, gelem - a také oficiální romskou vlajku.

Na oslavách Mezinárodního dne Romů se také podílelo občanské sdružení Athiganoi, které patří mezi přední romská sdružení v České republice a my jsme dnes proto pozvali do studia Kateřinu Dobiášovou. Dobrý večer...

Poslech:
RealAudio ~ Download

V květnu - byl odhalen nový památník obětem na mirovickém hřbitově. Do Letů u Písku, se pravidelně 13. května scházejí lidé z celé České republiky i ze zahraničí, aby uctili památku Romů, zahynulých v prostorách bývalého koncentračního tábora.

Červen - první maturity - V Kolíně už čtvrtým rokem funguje Romská střední škola sociální - první v Evropě a tento měsíc maturovali první absolventi kromě českého jazyka také z povinného předmětu romštiny a romistiky. V loňském roce se konečně více než kdy před tím, dostalo do povědomí veřejnosti sdružení Manushe, které se zaměřuje na romské ženy a jejich postavení v rodině a ve společnosti. Rok 2002 zhodnotila předsedkyně tohoto sdružení Marta Hudečková.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Srpen - Záplavy, které postihly téměř celou Českou republiku jsou označovány za více než pětisetleté. Škody na majetku, půdě i budovách se jen penězi určit rozhodně nedají. A už vůbec se ohodnotit nedají ztráty nejtěžší - na lidských životech. Nejhůře postiženou oblastí v hlavním městě byl Karlín, čtvrť tradičně obývaná také velkým množstvím Romů.

Festival Music Beats Local Nazi na pražské ŠtvaniciZáří - Protirasistická kampaň "Be kind to your Local Nazi", která začala prvního září 2001, vzbudila velký ohlas svým základním poselstvím, že neonacisté a skinheads jsou ve skutečnosti sociálně handicapovanou menšinou, které je potřeba pomáhat v řešení jejich problémů. Na základě pozitivních ohlasů se organizátoři rozhodli pro její pokračování - Festival Music Beats Local Nazi na pražské Štvanici.

Říjen - Londýnský soud zamítl žalobu šesti českých Romů proti britským imigračním kontrolám na pražském letišti. Romové se domáhali rozsudku, že tyto kontroly jsou diskriminační a tedy nezákonné. Britské ministerstvo vnitra je spokojeno s rozsudkem, na rozdíl od organizace pro lidská práva Liberty, která šestici Romů zastupovala.

Situaci v dodržování lidských práv monitoruje i sdružení Dženo, jehož ředitelem je Ivan Veselý

Poslech:
RealAudio ~ Download

V říjnu na Pražském hradě u příležitosti 84. výročí založení státu převzali státní vyznamenání politici a umělci. Mezi oceněnými byla také přední česká romistka Milena Hübschmanová. Stejně jako ona získal medaili Za zásluhy také ing. Karel Holomek ze Společenství Romů na Moravě, šéfredaktor čtrnáctideníku Romano Hangos a spoluzakladatel Muzea romské kultury.

Mezi úspěchy lze také počítat aktivity směřující ke zlepšení života Romů nejenom u nás. To ostatně vyplývá i z vyjádření předsedy Grémia romských regionálních představitelů Ondřeje Giňi:

Poslech:
RealAudio ~ Download

Banner z internetových stránek Radia Rota V listopadu začalo vysílat první internetové romské Radio Rota. Začátky jsou vždycky těžké a zpětně je v rozhovoru s Alžbětou Janíčkovou zhodnotila šéfredaktorka Iveta Demeterová.

Poslech:
RealAudio ~ Download

V prosinci se poprvé v historii při společném vystoupení v Karlových Varech setkali romská folkrocková skupina a symfonici. Na koncertu nazvaném Setkání dvou světů se publiku představil Karlovarský symfonický orchestr s místní romskou skupinou Gipsy Hery Band.

Prodejna RomenV závěru roku byla také otevřena v pražské Nerudově ulici první specializovaná romská prodejna ve střední Evropě - Romen. Svá díla do této prodejny dodává sto romských výtvarníků a výrobců z České republiky a Slovenska. Ke koupi jsou tam například mirikle - romské korálky, obrazy, výrobky už téměř zaniklých řemesel, ale také romské a romistické knihy a publikace i hudební nosiče. Určitě tam najdete i knihu Chaos Totalos známého sociologa Fedora Gála, kterého jsme požádali o závěrečné ohlédnutí za uplynulým rokem.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
02.04.2016Oslavy Mezinárodního dne Romů budou na různých místech naší vlastiO Roma Vakeren
31.03.2016Největší oslavy Mezinárodního dne Romů budou letos opět v BrněZprávy ze života Romů
13.02.2016Přípravy na Mezinárodní den Romů jsou v plném prouduO Roma Vakeren
23.01.2016ReportážO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
17.10.2015ReportážO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19:00 a 19:45 a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - v 19:15.

Příště vám nabídneme informace ze života Romů, do studia pozveme Cyrila Kokiho, se kterým si budeme povídat o budoucnosti romských poradců v České republice, ohlédneme se také za dílem dnes už zesnulé romské spisovatelky Eleny Lackové.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Vinčinav tumenge Bachtalo nevo berš. Pisinen amenge! Ada šuniben predal tumende!

Přejeme vám úspěšný rok 2003. Mějte se moc pěkně!

Romale but Bacht te sasťipen. Ačhen Devleha!

Obsah článku:
Reportáž:  Mnohé romské děti ze zvláštních škol by mohly navštěvovat základní školy
Reportáž:  Přehled událostí uplynulého roku

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz