Vyhledávání
5.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma Vakeren

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Jek kurko amenge pregejľa sar pani. Pale hin parašťovin. Pale san amenca u šunen emisia predalo Roma "O Roma vakeren.

Před námi je hodina aktualit a zajímavostí ze života Romů a také romská hudba.

Adaďives šunena o nevimata tel calo kurko. Kerďžam predal tumende the o reporty andale romengero dživipen. Ada sa - čačutnes bio chochavibena! Šunena te romane giľa - šukar šuniben! Andro peršo reportos tumen dodžanena hoj amare romnia peske kerde jekhetaniben. Ada jekhetaniben pes vičinel Manushe, aľe buter amenge phenela e Marta Hudečkovo.

Už za chvíli se dozvíte, jak romské ženy chtějí změnit své postavení ve společnosti. Chtějí se například vzdělávat a upevnit si sebevědomí. Proč se tak rozhodly nám prozradí Marta Hudečková z organizace Manushe.

Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren o Ivan Šaray. Hin les romni the štar čhavore. Adaďives chudľa maturitno ľil. Phendža amenge hoj kamel mek te džan pre bari sikhaďi, kaj te sikľol manušengere čačipena. Šunena te nevimata, andal le romengero dživipen...

A jako vždy nebudou chybět ani aktuální zprávy ze života Romů.

Romale, the adaďives tumen daha lačhi goďi. Vakereha palo khera. Paľiž vakeraha palo jekhetaniben savo kamľa te keren o Štefan Ličartovský - angluno manuž andale Romani občansko iniciativa - romani politično sera.

A ve druhé polovině "O Roma vakeren" v právní poradně odpovíme na dotaz, týkající se financování oprav obecních bytů. Minulý týden vzrušil romskou veřejnost předvolební spot Národně demokratické strany, ve kterém vystoupil předseda Romské občanské iniciativy Štefan Ličartovský. To je naše závěrečné téma. Tolik z programu a teď už vám ničím nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Romské ženy chtějí změnit své postavení ve společnosti
Romské ženy chtějí změnit své postavení ve společnosti. Chtějí se více vzdělávat a upevnit si své sebevědomí. V roce 2000 byla založena organizace Manushe, která je výlučně romsky ženská. Marie Vrábelová se zeptala Marty Hudečkové z této organizace, co je jejich konkrétním cílem....

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.11.2015Postavení romských žen ve společnosti se měníO Roma Vakeren
17.10.2015ReportážO Roma Vakeren
21.07.2015Projekt Rom-Act přinesl změnu pro Romky v EUZprávy ze života Romů
11.07.2015Kongres romských žen se zaměřil i na téma Romské ženy a médiaO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
05.01.2013Romské ženy z Česka a ze Slovenska se domluvily na společné kampani proti anticiganismuO Roma Vakeren
16.07.2011Členky skupiny Manushe diskutovaly o palčivých problémech RomůO Roma Vakeren
26.11.2010Politický program skupiny ManusheO Roma Vakeren
26.11.2010Seminář pro ženy, které chtějí vstoupit do politikyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Fakt, že po volbách není ve sněmovně žádný Rom, nevidí prezident Mezinárodní Romské unie Emil Ščuka nijak dramaticky. Soudí, že pokud by se mezi Romy objevil nějaký opravdu dobrý politik, přes parlamentní strany by se do sněmovny dostal. V minulém volebním období byla romskou zástupkyní Monika Mihaličková, poslankyně Unie svobody - DEU. Romové byli v parlamentu i v předchozích letech, hlavně v dobách československé federace. Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě soudí, že romští zástupci by ve sněmovně být měli.

Velké problémy působí sociálně slabým romským rodinám z Ostravy lichváři, kteří za půjčené peníze chtějí často i stoprocentní úroky. Ostravská policie o problému ví a na společném jednání s romskými aktivisty se kriminalisté snažili najít řešení. Případy lichvářství se však špatně objasňují. Lidé ze strachu nechtějí s policií spolupracovat. Lichváři totiž neváhají použít i hrubé násilí. Jsou to uznávané romské osobnosti a rodiny před nimi mají respekt.

Slovenská neparlamentní strana Směr, jež se v průzkumech veřejného mínění už delší dobu umisťuje na druhé pozici s podporou více než 10 procent Slováků, se hodlá v případě úspěchu v zářijových volbách zaměřit na snížení vysokého přírůstku romského obyvatelstva. Pozorovatelé na Slovensku na něj upozorňují, když výjimkou nejsou ani rodiny s více než pěti dětmi. Volební program, který se rovněž zaměřuje na potírání korupce, kriminality a zeštíhlení státní správy, představí strana veřejnosti koncem měsíce.

V jihosrbské Niši byla zahájena stavba prvního kostela pro pravoslavné Romy. Kostel Svatého spasitele bude stát ve čtvrti, kterou Romové obývají. Těm byl v Srbsku, kde jich řádově žije statisíce, nedávno přiznán status svébytné etnické skupiny a nyní budou mít i první romský kostel v Evropě.

Kauzu nočního podniku v Náchodě, který zakázal Romům vstup na diskotéku, začala sledovat prezidentská kancelář. Ochranka nepustila dvě romské dívky na diskotéku v Tepna klubu se slovy "Cikáni tady mají stop!" Podle agentury ČTK vyplývá z protokolu o výpovědi jednoho ze zaměstnanců, že k takovému jednání dostali příkaz od majitele klubu. Policisté teď čekají na vyjádření státního zástupce, zda se stal trestný čin, nebo jen přestupek.Související články
DatumNadpisRubrika
06.12.2014Jak hodnotí situaci Romů po 25 Emil Ščuka, zakladatel Romské občanské iniciativyO Roma Vakeren
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
26.05.2012Příběh z cyklu Národnost v pubertě: Jak byla Jitka chudáO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
NDS a Romové
Následující příspěvek můžeme zahájit citací ze stati hospodářských novin: "Jako Alenka v říši divů si musel připadat divák poslední rotace předvolebních klipů na ČT. V relaci nacionalistické Národně demokratické strany vystoupil Rom! Národovci přitom týden před tím propagoval klip v hlavní roli se snědými lidmi a hovořilo se o kriminalitě. Najednou ultrapravice obrátila a usmívá se na představitele ROI, se kterými nalezla i společná témata." Vydali jsme se tedy po stopách a navštívili jsme nezávislého kandidáta za Národně demokratickou stranu Jana Kukačku.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Jak ale vysvětlil své vystoupení v tomto televizním spotu předseda ROI Štefan Ličartovský. To zjišťovala Alžběta Janíčková.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Jaké reakce vzbudil televizní spot mezi čelními představiteli Romů v České republice. Dejme nejprve slovo ing. Karlu Holomkovi.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Reakcí na televizní spot je i Prohlášení nezávislých osobností romského hnutí ke spolupráci ROI ČR a NDS podepsané pány Danielem, Veselým, Ginou starším, Polákem a Suchánkem. Mimo jiné se v něm praví, že členové i nečlenové ROI nesouhlasí s tím, aby ROI ČR jakkoliv spoluracovala s NDS. Otatně dejme slovo předsedovi sdružení Dženo - Ivanovi Veselému.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Celou tuto situaci a její další důsledky budeme pochopitelně sledovat a informujeme vás posluchače v některém z dalších vysílání O Roma vakeren.Související články
DatumNadpisRubrika
15.10.2011Se Zdeňkem Gužim a Karlem Holomkem o řešení situace Romů v ČeskuO Roma Vakeren
15.11.2010Případ kupování hlasů v Českém Těšíně řeší soudZprávy ze života Romů
01.10.2010S Ivanem Veselým o Asociaci romských občanských iniciativO Roma Vakeren
18.12.2009O Vánocích v rodinách pracovníků sdružení DženoO Roma Vakeren
20.11.2009Vyšla studie Dvacet let rozvoje, stagnace nebo úpadku?O Roma Vakeren
08.08.2009Romské organizace v Česku sdružuje nová asociaceZprávy ze života Romů
04.08.2009Jak se na svou situaci dívají Romové?Zprávy ze života Romů
24.04.2009Romové budou 3. května demonstrovat proti sílícímu extremismuZprávy ze života Romů
02.01.2009Rok 2008 očima Ivana VeseléhoO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - Radia Svobodná Evropa a to v 19:45.

Příští pátek 28. června se v právní poradně dozvíte od odborníků, kdy se ztrácí nárok na dekret o užívání státního bytu, ve studiu nás navštíví zástupci romské hudební skupiny Čilágos z Náchoda, kteří se vrátili z turné po Spojených státech amerických. Navštívíme základní školu na Havlíčkově náměstí v Praze a přiblížíme vám další romské zvyky a tradice.

Příjemný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Pisinen amenge so kamen te muken andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende!

Obsah článku:
Reportáž:  Romské ženy chtějí změnit své postavení ve společnosti
Zprávy: 
Reportáž:  NDS a Romové

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz