Ivan Veselý - romský aktivista
26-02-2000
Ivan Veselý se narodil v roce 1965 v romské osadě na východním
Slovensku. Jeho maminka je uklízečka, otec železniční zámečník. Je
nejstarší z pěti sourozenců. Po ukončení základní školy byl přijat na
střední vojenskou školu v Martině a do roku 1989 pracoval jako voják
z povolání. V roce 1989 byl za svoje postoje k vedení armády
degradován a propuštěn. Po krátkém období, kdy pracoval jako kopáč či
řidič nákladních automobilů a stavebních strojů se přihlásil ke studiu
na Filosofickou fakultu, obor sociologie. Byl přijat, ale studiu
nedokončil. Vzhledem ke svým předchozím postojům byl jako politicky
perzekuovaná osoba vojensky rehabilitován a rozkazem ministra obrany
Čr povýšen do hodnosti nadporučíka v záloze.
V současné době se věnuje
práci ve své obchodní společnosti a zejména práci pro romskou komunitu
a pro nadaci Dženo (Nadace na obnovu a rozvoj tradičních romských
hodnot), kterou založil společně s manželkou Klárou Veselou. Je místopředseda romské politické strany - Romské občanské iniciativy.
"Ivan Veselý patří již několik let k radikálnějšímu křídlu reprezentace. Zúžit jeho práci toliko na silná gesta a řeči by však bylo velmi neobjektivní a pokrytecké. Za jeho několikaletým úsilím nestojí jen atraktivní novinové titulky upozorňující na možnost vytvoření romských domobran, ale také mnoho konkrétních, pozitivních kroků snažících se zjednodušit život českých Romů. V každém případě však lze suhlasit s nálepkou kontroverzního člověka. Jaký však je ve skutečnosti, ví podle jeho slov jen rodina a hrstka nejbližších přátel," píše o Ivanu Veselém Jarmila Balážová v romském měsíčníku Amaro gendalos (AG, č. 7/99)
Ivan Veselý přispívá pravidelně svými komentáři do měsíčníku Amaro gendalos a do českých deníků. Nabízíme názor Ivana Veselého na přizpůsebení Romů většinové společnosti, který vyšel 10. září v Lidových novinách pod názvem "Kam kráčíš, slušný občane?".
"Zamysleli se slušní občané v evropském prostoru, proč se drtivá většina romské populace v Česku nechce přemalovat na bílo a zda nejsou jejich odmítavé postoje k asimilaci aspoň zčásti opodstatněné? V poslední době se nám to všem vymyká z rukou. Tlak mezinárodní veřejnosti nelze podceňovat a poslední hrozba zavedení víz ze strany cílových zemí velice ztěžuje mlžení našich soudruhů. Jsme zase na začáku našeho vývoje. Pro většinu zodpovědných romských lídrů v Evropě je cíl jasný: koncepční vize, která bude schopna určit dějinný směr, která bude geograficky komplexní, politicky ambiciózní a historicky dlouhodobá. Evropa se zmítá v integračních snahách, které mají objektivní platnost a ukazují určitý civilizační posun vyspělé společnosti. Evropská kultura se v nás zmýlila a v toku času nás ztratila ze zřetele. Možná si ale uvědomuje, že vedení v progresivním vývoji Evropy jednou přejde na mladší národy, které jsou ve spojení s duchem a přírodou." (Lidové noviny, 10. září 1999)
|