Vyhledávání
6.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma Vakeren

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pořadu O Roma vakeren čili Romové hovoří. Bacht tumenge Romale, the adaďives ke tumende avel relacia "O Roma vakeren." Sam lošale hoj šunen sako parašťovin romano šuniben predalo Roma! Akana tumenca emisia "O Roma vakeren"! Před námi je hodina aktualit a zajímavostí ze života Romů a také romská hudba ! Dobrý večer. Adaďives šunena o nevimata tel calo kurko, andal le romengero dživipen, the dikhaha andre amare tradicii!!!! Čačutnes bio chochavibena! Šumena te Romane giľa - Šukar šiniben!

Už za chvíli se dozvíte, jaký je osud romských novomanželů bez domova, kteří před nadávnem uzavřeli sňatek v kostele Svatého Salvátora. Ve studiu nás navštíví Obonet S. Ubaum předseda Ligy etnických menšin České republiky. Tato nezisková organizace si klade za cíl zlepšit postavení menšin žijících u nás. Chybět dále nebudou ani aktuální zprávy ze života Romů. A ve druhé polovině O Roma vakeren vám v právní poradně poradíme, jak postupovat při diskriminaci ve veřejných prostorách. Dozvíte se také, že romští poradci se mohou přihlásit do manažerských kurzů a ještě jednou nahlédneme do tajů romské kuchyně. Tolik namátkou z programu a teď už vám ničím nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Jak slavili romští manželé svátek sv. Valentýna Dárkem k svátku sv. Valentina mohla být i sladká srdíčka (Foto: ČTK)
Snad všichni zamilovaní, ale nejen oni, si včera připomněli svátek svého patrona - svatého Valentýna. Jestlipak ho slavili také manželé Krištovi? Pamatujete se na ně? Oba neměli už 4 roky kde bydlet, přesto neváhali a před nedávnem se nechali oddat v kostele Svatého Salvátora v Praze. Tehdy je zpovídal Jan Mišurec.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Hned od oltáře šli manželé Krištovi do svého přechodného bydliště v azylovém domě v Pernerově ulici. Alžběta Janíčková se tam za nimi v tomto valentýnském týdnu vydala. A co zjistila?

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Horké téma ]=
Ve studiu je teď s námi Obonet S. Ubaum z Ligy etnických menšin - Dobrý večer. Říká se, že život má smysl tehdy, když je žit s nějakým posláním. Poslání jsou ovšem různá. Jaké je poslání Ligy etnických menšin?

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.03.2002Liga etnických menšin zahájila třetí mediální kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
30.08.2001V Česku startuje mediální kampaň proti rasovým předsudkům a xenofobiiZprávy ze života Romů
27.07.2001ZprávyO Roma Vakeren
24.07.2001Ligu etnických menšin znepokojuje rostoucí rasismus a lhostejnostZprávy ze života Romů

=[ Zprávy ]=

Stavba Vesničky soužití v Ostravě Muglinově, kde mají společně bydlet rodiny z romské i většinové populace, bude pokračovat v březnu. Projekt v polovině loňského roku zastavil nedostatek peněz. Jeho pokračování umožnila vláda, která na dokončení uvolnila devět miliónů korun. Na dokončení Vesničky však bude potřeba ještě více než 11 milionů. Zahraniční sponzoři slíbili ostravsko-opavské diecézní charitě celkem 4,5 milionu korun a o dotaci 5,5 milionu požádala charita ministerstvo práce a sociálních věcí. Ve Vesničce bude stát 15 dvojdomků obývaných lidmi, které postihly záplavy v roce 1997.

Z východního Slovenska vycestovalo opět kolem 160 lidí romského původu, kteří požádali o azyl v Norsku. Podle norských úřadů ale slovenští občané nemají důvod na ochranu a žádosti ze Slovenska se pokládají za neodůvodněné. Žadatelé v čekacích střediscích většinou dostávají namísto peněz jen jídlo a nedostávají ani nabídku na kurz norského jazyka nebo jiné integrační nabídky.

Slovenští policisté se dostávají do stále větší nemilosti veřejnosti. Ještě neutichl skandál kolem dopravních nehod několika opilých strážců zákona se smrtelnými následky a značnou část veřejnosti v uplynulých dnech pobouřil východoslovenský policista svým údajným rasistickým chováním. Odmítl prý podat romské novinářce ruku a navíc chtěl po ní hygienický průkaz. Pro důsledné prošetření případu se vyslovili zástupci nevládních organizací i romští politici.

V pražské galerii Velryba ve sklepě stejnojmenné restaurace v Opatovické ulici je k vidění fotografická výstava s jednoduchým názvem Cikáni. Autor snímků, student FAMU Milan Jaroš, pořídil sérii obrázků o životě dnešních Romů na východním Slovensku loni a předloni. Přestože Jarošovy černobílé dokumentární fotografie vypovídají o tíživých sociálních podmínkách, lidé na nich jsou svobodní, užívají si hudbu a zpěv, přátelství i přírodu. Podrobněji se této výstavě věnujeme v příštím vydání O Roma vakeren příští týden.

Na olomoucké radnici mohou návštěvníci výstavy Romové v našem městě nahlédnout do současného života Romů i do jejich historie. Výstava, která je součástí projektu integrace menšin, cizinců a uprchlíků, potrvá do poloviny března a je putovní. Po Olomouci ji mohou shlédnout postupně obyvatelé Českých Budějovic, Prahy, Pardubic, Ústí nad Labem a Jirkova na Chomutovsku.Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Policejní specialista pro práci v sociálně vyloučených lokalitách: praxe, empatie, komunikaceZprávy ze života Romů
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
19.10.2014Před dvanácti lety vznikla Vesnička soužitíO Roma Vakeren
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Právní poradna ]=
V dnešní právní poradně budeme odpovídat na dotaz posluchače z Prahy, který nechce být jmenován. Píše: "Asi před třemi týdny jsem se svojí přítelkyní šel na jednu diskotéku v Praze. Dovnitř mě ale nepustili. Personál mi řekl, že je obsazeno. Přitom jsme viděli, že další lidi tam pouští. Myslím, že jsme se tam nedostali, protože jsme Romové. Co jsme měli dělat? Diskotéka byla soukromá, mohli jsme se vůbec bránit? Pro odpověď Alžběta Janíčková zašla do Poradny pro občanství, občanská a lidská práva v Praze za doktorkou Barborou Bukovskou.

Poslech:
RealAudio ~ Download

A právě o tom, jak tuto občanskou žalobu podat, si povíme v naší právní poradně s doktorkou Barborou Bukovskou z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva zase za týden. Dotazy pro naši poradnu můžete posílat na adresu: Romská redakce, Český rozhlas 1 Radiožurnál, Vinohradská 12, Praha 2 - 120 99. A ještě E- mailová adresa - Anna.Polakova@cro.cz. Pište - jsme tu pro vás!Související články
DatumNadpisRubrika
06.06.2015Jak se bránit diskriminaciO Roma Vakeren
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
21.02.2013Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Romští poradci se mohou přihlásit do vzdělávacích kurzů
Romští poradci se mohou do 22. února přihlásit do vícedenních vzdělávacích kurzů. A to proto, aby mohli radit neziskovým organizacím v jejich činnosti. První seminář bude 4. března v Nymburce a jeho organizátorem je občanské sdružení Agnes z Prahy. Janu Mišurcovi to za zmíněné sdružení řekl koordinátor tohoto vzdělávacího projektu - Dalibor Jirásek.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
14.05.2010O vzdělávání romských dětí s Martinem ŠimáčkemO Roma Vakeren
26.11.2009MŠMT představilo opatření proti diskriminaci romských žákůZprávy ze života Romů
14.11.2008Přístup romských dětí ke vzděláníO Roma Vakeren
15.02.2008Analýza postojů a vzdělávacích potřeb romských dětí a mládeže O Roma Vakeren
15.12.2006Vzdělávání Romů je podle Heleny Danielové lepší v ČR než ve FranciiO Roma Vakeren
15.12.2006Vzdělávací záložky a skládačky pomáhají předávat informace o národnostních menšináchO Roma Vakeren
06.10.2006"Evropa je dnes domem pro všechny", říká poslankyně Evropského Parlamentu Jana HybáškováO Roma Vakeren
06.10.2006Romský vzdělávací fond usiluje o lepší vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
06.10.2006Závěry konference o vzdělávání Romů v České republiceO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Historie, zvyky ]=
I když jsme předeslali, že se budeme věnovat už jinému tématu, v romské kuchyni přeci jen ještě zůstaneme. Ozvala se nám totiž posluchačka paní Oračková z Brna, že prý určitě nemůžeme opomenout slepičí polévku. Dejme proto slovo ještě jednou Alžbětě Janíčkové a labužníkovi Františku Fečovi.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.03.2002Brambory v romské kuchyniO Roma Vakeren
08.02.2002Historie, zvykyO Roma Vakeren
01.02.2002Historie, zvykyO Roma Vakeren
25.01.2002Historie, tradice, zvykyO Roma Vakeren

O Roma vakeren, čili Romové hovoří, je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a ve středu na okruhu Českého rozhlasu 6 Rádia Svobodná Evropa v 19:45

Příští pátek 22-ho února vám odborníci poradí, jak podat občanskou žalobu na diskriminaci při vstupu do veřejných prostor, ve studiu nás navštíví další zajímavý host, pozveme vás na výstavu fotografií ze života Romů a přiblížíme vám další romské zvyky a tradice.

Příjemný večer vám přejí průvodci dnešním o Roma Vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský. Romale sam lošale hoj amen šunen. Pisinen amenge so kamen te muken adro "O Roma vakeren. Buth bacht te sajsipen. Ačhen Devleha......

Obsah článku:
Reportáž:  Jak slavili romští manželé svátek sv. Valentýna
Horké téma: 
Zprávy: 
Právní poradna: 
Reportáž:  Romští poradci se mohou přihlásit do vzdělávacích kurzů
Historie, zvyky: 

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz