Vyhledávání
1.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Zprávy
05-05-2000

Muzeum v České Skalici představuje díla romských výtvarníků

Výstavou Svět očima Romů zahájilo hlavní sezónu Muzeum Boženy Němcové v České Skalici. Expozice putovní výstavy, kterou před třemi lety z prací neprofesionálních romských výtvarníků sestavilo brněnské Muzeum romské kultury, zahrnuje díla 18 romských umělců.

Dřevěné plastiky, malby, kresby a koláže amatérských umělců budou v Jiřinkovém sále českoskalického muzea vystaveny do 26. května, odkud poputují do švédského Stockholmu. Vedle obrazů ze skleněné drtě Rudolfa Dzurka zde návštěvníci najdou dřevěné plastiky nejstaršího vystavujícího umělce Dezidéra Fertö či obrazy teprve třiadvacetiletého Tibora Červeňáka.

Výstavu děl romských umělců již zhlédli návštěvníci v řadě větších měst České republiky, ale také v Rakousku a USA. Česká Skalice je prvním východočeským městem, které pohled na romské umění nabízí.

(Radio Praha, 29. dubna 2000)Související články
DatumNadpisRubrika
25.10.2014Boj proti nelegálním stavbám na Slovensku postihne i romské osadyO Roma Vakeren
22.10.2014Unikátní výstava mapuje dílo romského naivisty Rudolfa DzurkaZprávy ze života Romů
01.10.2014Muzeum romské kultury zve na výstavu Století pohrom – století zázraků Rudolfa DzurkaZprávy ze života Romů
05.07.2014Před rokem zemřel významný romský výtvarník Rudolf DzurkoO Roma Vakeren
19.06.2014Museum Kampa představuje obrazy a sochy proslulého romského výtvarníka Rudolfa DzurkaZprávy ze života Romů
21.05.2014Unikátní výstava v Museu Kampa představí jednoho z nejvíce ceněných romských výtvarníků Rudolfa DzurkaZprávy ze života Romů
21.05.2014Rudolf DzurkoOsobnosti
29.06.2013Vzpomínka Fedora Gála na výtvarníka Rudolfa DzurkaO Roma Vakeren
29.06.2013Zemřel známý romský výtvarník Rudolf DzurkoO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Novopačtí Romové se zatím do Ústí nad Labem nepřistěhovali

Početná romská rodina, které novopacká radnice koupila za 380.000 korun dům v ústecké Prostřední ulici, se do nového bydliště zatím nepřestěhovala. Původní majitelka domku si přitom již koupila byt a odstěhovala se, řekla Majdalena Jelínková, starostka ústeckého obvodu, do nějž Prostřední ulice patří.

Obyvatelé Prostřední ulice uvedli, že minulý týden si novopacká romská rodina přijela dům prohlédnout, byla však prý zklamána tím, že domek s pěti pokoji je pro jejích 20 členů malý. "A tak zase odjeli s tím, že se prý stěhovat nechtějí," řekl jeden z romských obyvatel Prostřední ulice.

Patrový řadový domek má nyní okna v přízemí zatlučená prkny, neboť jej prý navštívili nezvaní hosté a odnesli nějaké zařízení. "Prkna prý osobně zatloukal novopacký místostarosta, který si v minulých dnech přijel dům prohlédnout," podotkla starostka.

Novopacká radnice koupila romské rodině dům v Ústí nad Labem jako náhradní bydlení vzhledem k tomu, že rodina měla dlouhodobé dluhy na nájemném.

Zpráva o záměru novopacké radnice vyvolala nevoli u části obyvatel Prostřední ulice a jejího okolí, a to včetně romských. Poté, co ústecký primátor Miroslav Pátek (ODS) prohlásil, že "nebude iniciovat žádné kroky k zabránění stěhování romských rodin z Nové Paky do Ústí nad Labem", někteří noví majitelé bývalých obecních domů v oblasti Prostřední ulice oznámili, že také nabídnou své domy pro Romy městům jako je Ostrava, Karviná a Sokolov.

Jelínková uvedla, že obvodní radní již schválili na žádost jednoho majitele zrušení předkupního práva na bývalý obecní objekt v této lokalitě. Nyní může majitel svůj dům prodat komukoli. "Doufám jen, že to není jeden z těch, kteří dům chtějí nabídnout jiným městům," poznamenala Jelínková.

(Radio Praha, 29. dubna 2000)Související články
DatumNadpisRubrika
02.01.2016Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouvaO Roma Vakeren
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
27.08.2011Co dělat, když zkrachuje firma, která Vám rekonstruuje byt?O Roma Vakeren
23.04.2011Prodlení při placení nájmuO Roma Vakeren
12.02.2011Konference o zlepšování přístupu Romů k bydleníO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Romové absolvovali v rámci projektu komunitního bydlení školení

Přibližně dvacítka nájemníků domu v brněnské ulici Cejl, který byl vybrán pro projekt komunitního bydlení pro romské občany, absolvovala 25. dubna školení o bezpečnosti práce a může začít pracovat na vyklízení společných prostor v domě. Touto formou si také odpracují dlužné nájemné.

Nájemníci nyní postupně podepisují dohody o vyrovnání nájmu a splátkovém kalendáři na služby, informovala předsedkyně sdružení IQ Roma servis Zuzana Gáborová. Toto občanské sdružení, které se věnuje zaměstnávání romských občanů, má sídlit v jednom z opravených domů.

Připomněla, že jednou z podmínek, které musejí nájemníci splnit, je zaplacení první splátky. Kdo při splácení dluhu za služby nezaplatí jeden měsíc, musí potom zaplatit celý dluh najednou. Pokud tak neučiní, z projektu vypadne a bude s ním zacházeno jako s "klasickým" neplatičem, vysvětlila Gáborová principy dohody. Doplnila, že celkový dluh na nájemném a službách v domě v ulici Cejl se 47 obsazenými byty převyšuje 1,177 miliónu korun.

Projekt komunitního bydlení je zaměřený na rekonstrukci dvou domů v centru Brna a počítá s aktivní účastí Romů na opravách i následné správě obou objektů. Vláda minulý týden rozhodla, že na výstavbu komunitního bydlení pro občany romské národnosti v Brně věnuje 32,5 miliónu korun. Kabinet zároveň poskytne státní záruku na stejně vysoký úvěr od evropské Rozvojové banky Rady Evropy na stejný účel pro město Brno.

(Radio Praha, 25. dubna 2000)Související články
DatumNadpisRubrika
02.01.2016Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouvaO Roma Vakeren
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
27.08.2011Co dělat, když zkrachuje firma, která Vám rekonstruuje byt?O Roma Vakeren
23.04.2011Prodlení při placení nájmuO Roma Vakeren
12.02.2011Konference o zlepšování přístupu Romů k bydleníO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

V New Yorku se konala konference o českých Romech

V New Yorku se konala třídenní mezinárodní konference o českých Romech, kterou uspořádalo České centrum a Kolumbijská univerzita. Zúčastnili se jí odborníci a romští aktivisté, kteří se shodli na tom, že postavení Romů v České republice je stále obtížné, ale vláda se od roku 1997snaží situaci řešit, zejména kvůli kritice ze zahraničí a romské emigraci.

Při té příležitosti byla v Českém centru zahájena výstava fotografií Můj svět, které pořídily romské děti ve věku od 3 do 17 let, promítal se film Marian a několik videozáznamů.

(Radio Praha, 20. dubna 2000)Související články
DatumNadpisRubrika
28.02.2015Vláda schválila strategii romské integrace na příštích pět letO Roma Vakeren
13.12.2014Mezinárodní romská konference v Bruselu se zabývala zlepšením integraci Romů v celé EvropěO Roma Vakeren
13.07.2013Byla představena zpráva o plnění Národní strategie integrace RomůO Roma Vakeren
12.06.2012Vládní zmocněnec pro RomyZprávy ze života Romů
08.11.2011Ministr Kubice přijel řešit problémy na sever ČechZprávy ze života Romů
15.10.2011Se Zdeňkem Gužim a Karlem Holomkem o řešení situace Romů v ČeskuO Roma Vakeren
15.10.2011Předsudky a stereotypy v přístupu vůči Romům se staly tématem výzkumu Světové bankyO Roma Vakeren
26.09.2011Varnsdorfský starosta: Situace v regionu může dál eskalovatZprávy ze života Romů
22.09.2011Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnciZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Zpráva o stavu lidských práv v České republice v roce 1999

Vláda schválila ve středu 19. dubna Zprávu o stavu lidských práv v České republice v roce 1999, kterou vypracovala Rada vlády pro lidská práva. Podle ní se dodržování lidských práv oproti předcházejícím rokům o něco zlepšilo, ale i nadále má Česká republika v mnoha oblastech co napravovat.

Zprávu zpracoval úřad zmocněnce pro lidská práva Petra Uhla, foto: ČTV čem si tedy Česká republika polepšila? Novelizovala zákon o státním občanství, za který byla kritizována od roku 1993, kdy se rozdělila československá federace. Romové, kteří se narodili na Slovensku, ale žili v České republice, se tak od loňského září mohou stát bez větších problémů českými občany. Rada pro lidská práva dále oceňuje přijetí zákona o svobodném přístupu k informacím a veřejném ochránci práv-ombudsmanovi a novelu školského zákona, díky které mohou děti ze zvláštních škol pokračovat ve studiu na středních školách.

A co je třeba změnit? Zejména policie by měla podle zprávy důrazněji a rychleji potírat rasově motivované trestné činy a být ochráncem všech občanů a jejich práv. Zpráva policii vyčítá rozdílný přístup ke skinheadům a anarchistům. Zatímco srazy a pochody anarchistů byly tvrdě potlačovány, skinheady policisté chránili při jejich nepovoleném pochodu Prahou.

Kriticky zpráva hodnotí i průtahy v soudnictví a špatnou situaci ve vězeňství. Neúměrně dlouhá délka vazby a přehnaná represivita v méně závažných případech zatěžuje orgány činné v trestním řízení, státní rozpočet, pachatele i svědky. Nízká je pomoc obětem trestné činnosti, která se určuje podle vyhlášky z roku 1981.

Zpráva upozorňuje na přetrvávající diskriminaci Romů v soukromoprávních vztazích. Podle kvalifikovaných odhadů je až 80 procent Romů bez práce. Nezaměstnanost je podle Uhlova úřadu dána jejich nedostatečným vzděláním a kvalifikací i "demotivujícím" systémem sociálních dávek. Navíc i loni byli Romové diskriminováni ze strany zaměstnavatelů, a to buď bez vysvětlení, nebo s odůvodněním špatných zkušeností s Romy či jejich "nepřizpůsobivostí". Jedinou pozitivní změnou v této oblasti je zákaz diskriminace, nově zakotvený v zákoně o zaměstnanosti.

I ve školním roce 1998/1999 navštěvoval zvláštní školy neúměrně vysoký podíl romských dětí, tvrdí dokument. Rodiče některých žáků zvláštních škol z Ostravy podali kvůli zařazení svých dětí do těchto zařízení stížnost Ústavnímu soudu, ten ji ale zamítl. Uhl je přesvědčen, že k zamezení přeřazování romských dětí do zvláštních škol mohou výrazně pomoci romští asistenti. K 1. září 1999 jich ve školách v celé republice působilo 146.

(Radio Praha, 20. dubna 2000)Související články
DatumNadpisRubrika
28.02.2015Vláda schválila strategii romské integrace na příštích pět letO Roma Vakeren
13.12.2014Mezinárodní romská konference v Bruselu se zabývala zlepšením integraci Romů v celé EvropěO Roma Vakeren
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
13.07.2013Byla představena zpráva o plnění Národní strategie integrace RomůO Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Na romské integrační projekty vyčlenila vláda 21 miliónů korun

Vláda zřídila ve státním rozpočtu zvláštní položku na financování projektů určených pro integraci Romů. Na tyto projekty vyčlenila 21 miliónů korun, s nimiž bude moci disponovat Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity. Vláda totiž dnes schválila zásady pro dotace, které mají podpořit romskou integraci do většinové společnosti. Tyto zásady předpokládají, že integrační programy budou rozděleny do pěti skupin.

"Poprvé v dějinách České republiky se objevila ve Všeobecné pokladní správě státního rozpočtu samostatná položka, nikoli příliš gigantická, která se jmenuje Podpora projektu integrace romské komunity," řekl vicepremiér Pavel Rychetský.

S touto částkou bude moci disponovat Meziresortní komise pro otázku romské komunity. "Takže zástupci romské komunity se vlastně budou přímo podílet na tom, jakým způsobem budou tyto prostředky čerpány," vysvětlil vicepremiér.

Zásady pro dotace na podporu romské integrace, které dnes vláda schválila, předpokládají, že integrační programy budou rozděleny do pěti skupin. Na programy socio-integračního soužití uvolní vláda prostřednictvím jednotlivých okresních úřadů osm miliónů korun. Čtyři milióny poskytne kabinet na sociálněvýchovné programy pro romské děti a mládež. Částka 1,5 miliónu je určena na průzkumy forem soužití Romů s většinovou populací a 2,8 miliónu korun poputuje na program podpory terénních sociálních pracovníků. Téměř tři milióny korun mají pokrýt program podpory romských žáků v resortu školství.

(Radio Praha, 20. dubna 2000)Související články
DatumNadpisRubrika
28.02.2015Vláda schválila strategii romské integrace na příštích pět letO Roma Vakeren
13.12.2014Mezinárodní romská konference v Bruselu se zabývala zlepšením integraci Romů v celé EvropěO Roma Vakeren
13.07.2013Byla představena zpráva o plnění Národní strategie integrace RomůO Roma Vakeren
12.06.2012Vládní zmocněnec pro RomyZprávy ze života Romů
08.11.2011Ministr Kubice přijel řešit problémy na sever ČechZprávy ze života Romů
15.10.2011Se Zdeňkem Gužim a Karlem Holomkem o řešení situace Romů v ČeskuO Roma Vakeren
15.10.2011Předsudky a stereotypy v přístupu vůči Romům se staly tématem výzkumu Světové bankyO Roma Vakeren
26.09.2011Varnsdorfský starosta: Situace v regionu může dál eskalovatZprávy ze života Romů
22.09.2011Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnciZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Vláda finančně pomůže vzniku romského komunitního bydlení v Brně

Částku 32,5 miliónu korun věnuje česká vláda na výstavbu komunitního bydlení pro občany romské národnosti v Brně. Kabinet zároveň poskytne státní záruku na stejně vysoký úvěr od evropské Rozvojové banky Rady Evropy na stejný účel pro město Brno. Rekonstrukcí dvou brněnských domů by mělo vzniknout komunitní bydlení pro místní Romy a místní centrum pro romské děti.

Vicepremiér Pavel Rychetský dnes novinářům řekl, že vláda považuje projekt, který má zlepšit bydlení brněnských Romů a jejich soužití s většinovou populací, za velmi kvalitní.

"Romové, kteří městu Brnu dluží za dosavadní bydlení na nájemném, si budou moci tento dluh odpracovat při rekonstrukci těchto domů, tím si získají lepší bydlení," vysvětlil vicepremiér. Zdůraznil, že jde konkrétní opatření kabinetu, které má přispět k integraci romského etnika do většinové společnosti a odvrátit tak nebezpečí zavádění víz pro ČR ze strany různých států, které s sebou přináší romský exil.

(Radio Praha, 20. dubna 2000)Související články
DatumNadpisRubrika
02.01.2016Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouvaO Roma Vakeren
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
27.08.2011Co dělat, když zkrachuje firma, která Vám rekonstruuje byt?O Roma Vakeren
23.04.2011Prodlení při placení nájmuO Roma Vakeren
12.02.2011Konference o zlepšování přístupu Romů k bydleníO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Policie: Romský aktivista nedoložil obvinění na adresu policie

Předseda Romského křesťanského sdružení Petr Jano dnes při jednání s okresním ředitelem děčínské policie Františkem Pelantem nedoložil své veřejné obvinění děčínské policie, že chrání skinheady a je liknavá při řešení rasově motivovaných útoků na Romy.

Pelant novinářům řekl, že si romského aktivistu pozval, aby mu tato tvrzení vysvětlil. Jano však podle šéfa děčínské policie tyto své údajné výroky pronesené na tiskové konferenci 11. dubna v Děčíně dnes popřel.

Novinářům Pelant předložil přehled rasově motivovaných trestných činů, které policie vyšetřovala od roku 1996. "Tento přehled svědčí o tom, že policie koná a ne, že nekoná," zdůraznil. Děčínská policie podle předloženého přehledu řešila od roku 1996 sedm rasově motivovaných trestných činů, z nichž v pěti byli Romové oběťmi a ve dvou případech byli pachateli.

Pelant Janovi vysvětlil úlohu policie při vyšetřování trestné činnosti, zejména to, že uvalení vazby není v kompetenci policie. "Požádal jsem Jana, aby Romové aktivněji komunikovali s policií před tím, než začnou někde uvádět věci, ne zrovna pravdivě," řekl policejní ředitel. Výsledkem dnešního jednání je podle něj i dohoda o společných schůzkách jednou za čtvrt roku za účasti romského poradce děčínského okresního úřadu.

(Radio Praha, 20. dubna 2000)Související články
DatumNadpisRubrika
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
26.05.2012Příběh z cyklu Národnost v pubertě: Jak byla Jitka chudáO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

V Muzeu holocaustu ve Washingtonu je k vidění celý archiv tábora v Letech

Muzeum holocaustu ve Washingtonu shromáždilo během několika let celý archiv tábora v Letech a zpřístupnilo jej veřejnosti. "Dlouhý proces předávání dokumentů skončil ... dostupnost kompletní sady mikrofilmů znamená, že velká obec vědců bude schopna dokumenty prostudovat a přispěje k pochopení tragédie Romů," řekl předseda Helsinského výboru amerického Kongresu Christopher Smith.

Tabor v LetechDále poděkoval české vládě, že "dokumenty postoupila americkému Muzeu holocaustu", a vyjádřil naději, že spolupráce ve zpřístupňování dalších dokumentů týkajících se holocaustu mezi kabinetem a muzeem bude pokračovat.

Postupné předávání archivu začalo v roce 1994, kdy se o jeho existenci dozvěděl Helsinský výbor amerického Kongresu. Romští aktivisté vyslovili pochybnosti, zda česká vláda předala muzeu kompletní archiv. Vyjádřili dokonce obavu, že z něho byly "nelichotivé" dokumenty vyňaty. Podle některých komentářů se Češi za existenci tábora stydí, neboť jeho vedení nacisté svěřili do českých rukou s vědomím, že Češi nesnášejí Romy.

(Radio Praha, 17. dubna 2000)

Muzeum holocaustu můžete navštívit na adrese http://www.ushmm.org/Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
23.01.2016ReportážO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
15.08.2015Pietní akt v Památníku SNP v Banské Bystrici připomněl holocaust RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Podle Holomka chybí Romům demokraticky zvolená reprezentace

Demokraticky zvolená reprezentace schází Romům podle předsedy Společenství Romů na Moravě Karla Holomka. Tento handicap se podle něj projevil například při jednání romských představitelů se zástupci vlády na zámku v Kolodějích koncem března, kde se projednávala vládní koncepce řešení romské problematiky. "Prolínalo se to jako červená nit celým jednáním," řekl v pátek 15. dubna.

"Pro mne je otázka vytvoření demokraticky zvolené romské reprezentace vůbec nejdůležitějším závěrem tohoto jednání," dodal. Zdůraznil, že mezi romskými aktivisty se na řešení tohoto problému již delší dobu pracuje. "Jasné zatím je, že lidé, kteří budou Romy zastupovat, musejí být potvrzeni nějakým demokratickým způsobem. Není možné, aby se někdo za reprezentanta Romů jednoduše prohlásil," vysvětlil Holomek.

Podle něj by se v první fázi ve funkci mluvčího Romů měly střídat výrazné osobnosti, které se otázkou postavení Romů dlouhodobě zabývají. "Tyto lidi chceme potvrdit v místních referendech," vysvětlil Holomek. První tiskový mluvčí musí být někdo, kdo dokáže jasně formulovat myšlenky a kdo má autoritu, dodal.

Místní referenda by se podle Holomka mohla konat ještě letos v případě, že se seženou potřebné finanční prostředky. Skutečně demokratická reprezentace Romů je podle Holomka otázkou dvou až tří let.

Při projednávání vládní Koncepce romské integrace podle Romů dala vláda přednost vytváření podmínek pro integraci. Zamítnuty byly některé prvky vyrovnávacích akcí, které návrh zahrnoval, protože se zdály být nepřijatelné v rámci ústavních principů.

(Radio Praha, 17. dubna 2000)Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2015Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
18.04.2015Karel Holomek získal od romských studentů ocenění za svou práci v médiíchO Roma Vakeren
24.08.2013Vzpomínky Karla Holomka na úniky před nacistickými transportyO Roma Vakeren
19.05.2011Lidská práva na vedlejší kolejiZprávy ze života Romů
19.02.2011Kniha Dávné vzpomínky popisuje osudy rodu HolomkůO Roma Vakeren
01.01.2011Karel Holomek získal Cenu Gypsy SpiritO Roma Vakeren
13.11.2009Listopad 1989 změnil také život RomůO Roma Vakeren
02.01.2009Jaký byl rok 2008 pro bojovníky proti rasismu?O Roma Vakeren
12.12.2008Řeč Karla Holomka ke kanadské guvernérceO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Belgie upozornila Českou republiku na zvyšující se počet českých žadatelům o azyl

Belgie je znepokojena počtem českých žadatelů o azyl. Pracovníci belgického ministerstava zahraničních věcí upozornili velvyslankyni Kateřinu Lukešovou, že počet žádostí českých občanů o azyl od začátku roku roste - v lednu to bylo 39 osob, v únoru 33, ale v březnu už 51 - a proto by s tím česká strana měla "něco dělat". Belgie již rozhodla o zavedení vízové povinnosti pro slovenské občany. Důvodem je vysoký počet žadatelů o azyl, letos v březnu se jich přihlásilo 191.

Velvyslankyně Lukešová informovala belgické úředníky o řadě aspektů české integrační politiky pro romskou menšinu, jejíž příslušníci o azyl v Belgii žádají. Upozornila je také, že do Belgie je láká především místní velmi benevolentní azylová politika, protože lhůty pro vyřízení žádostí o azyl jsou velmi dlouhé a po dobu jejich trvání je azylantům poskytována dosti štědrá podpora. Vyjádřila také jistou pochybnost nad účinností vízového režimu, protože Belgie jako součást schengenského systému neprovádí prohlídky na svých hranicích. Poškodil by tedy především obchodní a kulturní styky, aniž by skutečně ovlivnil počet žádostí o azyl.

Ředitelka tiskového odboru ministerstva zahraničí Irena Krasnická v pondělí uvedla, že vzhledem k tomu, že se počty českých uprchlíků do Belgie jsou výrazně nižší než slovenských a tvoří jedno procento celkového počtu žadatelů o azyl v Belgii, není zatím potřeba se obávat zavedení víz.

Premiér Miloš Zeman po pondělním jednání vlády oznámil, že česká vláda na znepokojení belgických úřadů nad nárůstem počtu žadatelů o azyl z České republiky reagovala technickými opatřeními k "utlumení" počtu žádostí o azyl. Ani jeden ministr však nedokázal vysvětlit, o jaká konkrétní opatření se jedná.

Ministr vnitra Stanislav Gross novinářům řekl, že ministerstvo vnitra v této věci žádná opatření neučinilo, neboť podle něj jde o problém, který je v kompetenci ministerstva zahraničí. Tiskové oddělení tohoto ministerstva uvedlo, že neví o žádných technických opatřeních, kterými by ČR na belgické znepokojení reagovala. Další členové vlády odmítli o přijatých opatřeních hovořit.

(Radio Praha, 12. dubna 2000)Související články
DatumNadpisRubrika
16.09.2008Do Kanady zatím bez vízZprávy ze života Romů
11.07.2008U nás nemohl uživit rodinu, raději emigrovalO Roma Vakeren
11.07.2008Emigrovat do zahraničí není lehké rozhodnutíO Roma Vakeren
08.10.2003Jak vypadá terenní práce s romskou menšinou?Zprávy ze života Romů
03.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
31.01.2003Vznikl jedinečný dokumentární film o životě Romů v britské emigraciO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

OSN: Česká vláda přistupuje k romské otázce velmi objektivně

"Česká vláda se upřímně snaží zavádět ve prospěch Romů reformy, které, pokud se je podaří zrealizovat, by měly přinést ve střednědobém i dlouhodobém výhledu dobré výsledky." Píše se to ve zprávě zvláštního zpravodaje OSN pro otázky rasové diskriminace, jež byla předložena právě probíhajícímu zasedání Komise pro lidská práva v Ženevě.

Zvláštní zpravodaj OSN Maurice Glele-Ahanhanzo navštívil loni v září Českou republiku, Rumunsko a Maďarsko na základě informací o údajné systematické diskriminaci romských občanů v těchto zemích a o častých projevech násilí vůči Romům ze strany přívrženců krajně pravicových organizací a příslušníků policie. Zvláštní zpravodaj byl v tehdejší situaci zejména znepokojen plánem městského zastupitelstva v Ústí nad Labem oddělit domy obydlené Romy od ostatních obyvatel zdí, jež pak byla postavena podél ulice a později stržena.

Kromě popisu řady případů diskriminace, nedostatků v zákonech a případů rasově motivovaného násilí zpráva uvádí, že samotná ochota české vlády uznat tyto skutečnosti představuje významný pokrok směrem k vyřešení problémů, kterým musí Romové čelit.

"Úřady, s nimiž jsem během návštěvy přišel do styku, dávaly najevo značnou otevřenost a přání spolupracovat při hledání vhodných řešení. Na otázky zvláštního zpravodaje odpovídali pracovníci úřadů bez vyhýbání a poskytli příslušnou dokumentaci. S přihlédnutím ke zprávám, které již byly předloženy Výboru pro odstranění rasové diskriminace, OBSE a Radě Evropy, lze konstatovat, že česká vláda prokazuje ve vztahu k romské otázce značnou objektivitu," konstatuje zpráva.

Během návštěvy v České republice od 20. do 22. září 1999 se zvláštní zpravodaj OSN setkal s ministry vlády, s představiteli místních orgánů, se zástupci nevládních organizací i zástupci romské menšiny. Navštívil také Matiční ulici v Ústí nad Labem, kde měla být postavena plánovaná zeď, aby se na vlastní oči seznámil s příkladem "napětí mezi Romy a ostatním většinovým obyvatelstvem".

Kromě systematického popisu povahy diskriminačních praktik a postojů vůči romské menšině zpráva předkládá některá konkrétní doporučení v oblasti vzdělání, kulturních výměnných programů, způsobů vzájemné komunikace a legislativy.

Cílem této zprávy, která má jinak celkově spíše obecný charakter, bylo identifikovat problémy Romů v této části Evropy a poskytnout Komisi OSN pro lidská práva informace o způsobech, jakými se dotyčné vlády snaží situaci řešit. Zpráva dále zdůrazňuje, že ve společné snaze získat členství v Evropské unii vlády všech tří zemí usilují o zavádění reforem ve prospěch Romů, které, pokud se je podaří uskutečnit, by měly přinést střednědobé i dlouhodobé úspěchy.

(Radio Praha, 6. dubna 2000)Související články
DatumNadpisRubrika
22.10.2012Česká republika podstoupila Univerzální periodický přezkum v Radě OSN pro lidská právaZprávy ze života Romů
04.03.2010Podle OSN se situace Romů v Česku zhoršujeZprávy ze života Romů
22.05.2009„Hlasy“ obětí rasové diskriminaceO Roma Vakeren
21.03.2008Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace O Roma Vakeren
02.02.2005UNDP: Romové jsou nejchudší menšinou střední a východní EvropyZprávy ze života Romů
14.01.2005O životě a práci Iana HancockaO Roma Vakeren
25.05.2001Výbor OSN kritizuje ČR za diskriminaci menšinZprávy ze života Romů
21.09.1999Zpravodaj OSN přijel do České republiky sledovat životní podmínky RomůZprávy ze života Romů
05.02.1999RokycanyZprávy ze života Romů

Ústavní soud zrušil části zákona o obcích

Ústavní soud ve středu zrušil zákonné ustanovení, které umožňovalo poslancům zasahovat do rozhodnuní obecních zastupitelstev. Toto ustanovení zůstalo v zákoně o obcích podle soudců omylem z dob totality, kdy měli poslanci České národní rady moc zákonodárnou i výkonnou. Nová Ústava však tyto dvě moci striktně odděluje a sporná rozhodnutí obcí mohou posuzovat jedině soudy.

Betonový plot v ústecké Matiční uliciÚstavní soud se začal zákonem o obcích zabývat na základě stížnosti zastupitelů z Ústí nad Labem a Neštěmic, jejichž rozhodnutí o výstavbě plotu v Matiční ulici poslanci zrušili. "Šlo o právní akt orgánu, který k němu nemá žádné oprávnění vyplývající z Ústavy," řekl soudce Antonín Procházka. Neštěmičtí radní jsou s rozhodnutím Ústavního soudu spokojeni, plot v Matiční ulici ale potřetí stavět nehodlají. V úterý ho totiž prodali za 210 tisíc ústecké ZOO.

Podle neštěmického starosty Pavla Tošovského má nález Ústavního soudu obrovský význam pro všechny zastupitele a obce. Nález označil za "vykřičník a varovný prst" proti všem, kteří by si začali vykládat zákony po svém a začali s nimi politicky žonglovat.

V

erdikt soudu přivítal i vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl, který patřil spolu s dalšími politiky a ochránci lidských práv z ČR i ze zahraničí k největším odpůrcům neštěmického plotu. "Vítám, že arbitrem mezi státem a samosprávou už nebude Poslanecká sněmovna, protože to byl příliš politizovaný orgán, než aby mohl rozhodovat nestranně, ale že to bude soud," řekl Uhl.

(Radio Praha, 6. dubna 2000)Související články
DatumNadpisRubrika
22.03.2014Dobrovolník z Matiční ulice Karel Demeter obdržel cenu KřesadloO Roma Vakeren
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
12.03.2010USA kriticky hodnotí situaci Romů v ČeskuZprávy ze života Romů
29.08.2008V ústecké Matiční ulici opět pomáhali dobrovolníciO Roma Vakeren
14.12.2007Na 10. prosince připadá Mezinárodní den lidských práv O Roma Vakeren
16.03.2007Pěvecký sbor Romská čtrnáctka z ústecké Matiční ulice slaví úspěchyO Roma Vakeren
03.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.11.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.09.2005V Matiční ulici bude nainstalována bezpečnostní kameraO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Podle Amnesty International Romové nemají v České republice před útoky dostatečnou ochranu

Romové v České republice byli ve druhé polovině uplynulého roku nadále vystaveni rasistickým útokům, uvádí ve své zprávě organizace na obranu lidských práv Amnesty International (AI). Čeští policisté údajně často nezasáhnou, aby Romy chránili. A v případě útoků, které mají za následek zranění nebo smrt, mají pak soudy tendenci odsoudit tyto pachatele za méně závažné, jen okrajové přestupky, hodnotí situaci AI.

Hrozba skinheadů násobená shovívavým postojem úřadů vytváří pro Romy v České republice ovzduší strachu, uvádí Amnesty International ve zprávě, která se zabývá porušováním lidských práv v jednotlivých evropských zemích od července do prosince loňského roku.

V únoru napsala Amnesty International českým úřadům dopis, v němž vyjádřila znepokojení nad tím, že policie zjevně nebyla s to ochránit oběti útoku, který se v polovině loňského roku udál v moravské vesnici Dvorek u Ohrazenic v okrese Třebíč. Podle informací Evropského centra pro práva Romů, které se zakládají na zprávách Sdružení Romů na Moravě, se incident týkal snahy majitele zemědělských usedlostí vystěhovat romské nájemníky.

Majitel se 27. srpna dostavil na místo, kde bydleli Romové, společně s gangem asi 30 skinheadů, kteří měli zbraně, cihly, kameny a slzný plyn. "Vy černý prasata, vy negři, vylezte ven!" řval údajně majitel. Skinové pak prý zaútočili na domy Romů, házeli cihly a kamení, stříleli, použili slzný plyn a přitom křičeli: "Cikáni do plynu!" a "Vylezte, ať vás můžeme zabít!"

Při incidentu, který trval asi hodinu, byli někteří Romové údajně zraněni. Místní policista se sice dostavil na místo útoku, spokojil se však s tím, že tam nebyly žádné oběti na lidských životech, a odjel. Na obavy Romů, že se pachatelé vrátí, prý odpověděl: "Příliš se díváte na televizi. Toto není film." O tři dny později prý tento policista vyhrožoval romské komunitě ve Dvorku za to, že si stěžovali sdělovacím prostředkům.

Následné vyšetřování třebíčské policie se prý pouze soustředilo na zaznamenání škod na majetku. Romové z Dvorku byli sice vyslechnuti, žádný záznam z jejich výpovědi však nebyl údajně zachován. Třebíčská policie incident místním médiím popsala jako "útok na majetek, nikoli útok na lidi". Způsobená zranění prý nebyla přímým důsledkem útoku.

Dvanáct místních mužů bylo sice obviněno z výtržností, z poškozování majetku a násilného chování, byli však nakonec propuštěni na kauci. Ani jeden z nich nebyl obviněn na základě ustanovení trestního řádu, jež zakazují rasově motivované útoky. Majitel usedlostí se prý útoku nezúčastnil, uvádí ve své zprávě Amnesty International.

Třebíčský okresní státní zástupce Zdeněk Špaček se dnes pozastavil nad jednostrannou kritikou ve zprávě Amnesty International o tomto případu. Rasový motiv podle něj na počátku nebyl zřejmý, protože mezi napadenými obyvateli usedlosti nebyli jen Romové. Obyvatelé usedlosti byli napadeni kvůli majetkovým problémům a na základě jejich výpovědí se dodatečně dovozoval rasový motiv, shrnul. "Od začátku se však případu věnovala maximální pozornost," zdůraznil. "Je s podivem, že taková organizace, jako je Amnesty International, si dovolí napsat jenom jednostrannou kritiku," řekl zástupce.

"Třebíčský úřad vyšetřování se případem zabýval od 28. srpna do 15. října, kdy byl vyšetřovací spis s návrhem na obžalobu předán okresnímu státnímu zastupitelství," sdělil ředitel úřadu Jaromír Mutl. Okresní státní zástupce pak 21. října v případu obžaloval celkem 12 pachatelů z trestných činů vydírání s rasovým motivem, výtržnictví a poškozování cizí věci a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Spis teď leží na soudu, hlavní líčení se zatím neuskutečnilo.

(Radio Praha, 6. dubna 2000)Související články
DatumNadpisRubrika
06.06.2015Jak se bránit diskriminaciO Roma Vakeren
25.04.2015Podle zprávy Amnesty International Česko stále diskriminuje romské děti ve školstvíO Roma Vakeren
13.12.2014Online příručka Chci to řešit nabízí učitelům řešení projevů šikany, nesnášenlivosti nebo xenofobie ve školáchO Roma Vakeren
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Plot z Matiční ulice koupila ústecká Zoologická zahrada

Radní ústeckého obvodu Neštěmice rozhodli v úterý 4. dubna o prodeji betonového plotu, který chtěli postavit v Matiční ulici. Ze sedmi zájemců o 65 metrů dlouhý a 1,8 metru vysoký plot vybrali ústeckou Zoologickou zahradu, která jako jediná měla zájem odkoupit plot celý za cenu 210 tisíc korun. Tato suma podle neštěmického starosty Pavla Tošovského pokryje náklady na výstavbu plotu a jeho následné zbourání. Jeden panel poputuje do ústeckého Městského muzea, které chce mít "kousek nejznámějšího plotu" na světě ve své expozici.

Ředitelka ZOO Zdeňka Jeřábková uvedla, že nový plot nahradí kovový plot, který nedostatečně odděloval zoologickou zahradu od velmi frekventované Drážďanské ulice. Jeho výstavba by měla podle ředitelky začít nejpozději do Velikonoc.

(Radio Praha, 5. dubna 2000)Související články
DatumNadpisRubrika
22.03.2014Dobrovolník z Matiční ulice Karel Demeter obdržel cenu KřesadloO Roma Vakeren
29.08.2008V ústecké Matiční ulici opět pomáhali dobrovolníciO Roma Vakeren
16.03.2007Pěvecký sbor Romská čtrnáctka z ústecké Matiční ulice slaví úspěchyO Roma Vakeren
03.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.11.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.09.2005V Matiční ulici bude nainstalována bezpečnostní kameraO Roma Vakeren
31.01.2005Galerie Raketa představí díla romských dívek z Matiční uliceZprávy ze života Romů
10.08.2004Matiční ulici ovládly francouzská hudba a zpěv romských dětíZprávy ze života Romů
23.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

V Británii vstoupila v platnost novela azylového zákona

Ve Velké Británii vstoupila v pondělí 3. dubna v platnost novela azylového zákona. Británie si od ní slibuje snížení počtu žadatelů o azyl. "Našim cílem je drasticky snížit počet žadatelů o azyl, kteří přicházejí do Británie," řekl britský velvyslanec v Praze David Broucher, podle kterého Británie očekává i menší zájem českých občanů o azyl.

"Právo na azyl mají lidé, kteří trpí opodstatněným strachem z pronásledování... To jistě neplatí v případě České republiky, která je demokratickým státem, která je členem NATO a brzy bude členem Evropské unie, a která má ústavu a zákony, které zaručují lidská práva," vysvětlil velvyslanec a dodal, že právě čeští imigranti jsou jedněmi z těch, kteří v Británii často žádají o udělení azylu neoprávněně.

Nová opatření nebyla podle Davida Brouchera přijata jen kvůli žadatelům přijíždějícím z České republiky, i když podle něj. Připustil však, z České republiky je kromě Rumunska nejvíce žadatelů o azyl. "Domnívám se, že je rozhodně víc žadatelů o azyl z ČR než například z Polska a Maďarska," uvedl velvyslanec. V roce 1999 v Británii o azyl 1790 český občanů, zatímco v roce 1998 jich bylo 515.

Jedním z hlavních opatření nového azylového zákona je změna pravidel při udělování sociálních dávek lidem, kteří čekají na vyřízení žádosti o udělení azylu. Namísto peněz v hotovosti budou uchazeči o azyl dostávat od pondělí od místních úřadů pouze jídlo a ubytování. Žadatelé si již také nebudou moci vybrat, kde budou na udělení azylu čekat, místo pobytu jim určí britské úřady.

Ti uchazeči, kteří během azylového řízení poruší zákon nebo jejichž žádost bude posuzována jako neoprávněná, budou zadržováni v azylovém středisku v Oakingtonu nedaleko Cambridge. Tento krok by měl zabránit tomu, aby se neoprávnění uchazeči o azyl volně pohybovali po Británii a ztratili se z kontroly britských úřadů.

(Radio Praha, 3. dubna 2000)Související články
DatumNadpisRubrika
16.09.2008Do Kanady zatím bez vízZprávy ze života Romů
11.07.2008U nás nemohl uživit rodinu, raději emigrovalO Roma Vakeren
11.07.2008Emigrovat do zahraničí není lehké rozhodnutíO Roma Vakeren
08.10.2003Jak vypadá terenní práce s romskou menšinou?Zprávy ze života Romů
03.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
31.01.2003Vznikl jedinečný dokumentární film o životě Romů v britské emigraciO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Dokument o zpevačce Věře Bílé byl oceněn v Kanadě

Dokument o romské zpěvačce Věře Bílé a její skupině Kale získal v březnu na mezinárodním festivalu filmů o umění v Montrealu cenu Vasco Design za nejlepší portrét žijícího umělce. Celovečerní dokument Černobílá v barvě je dílem režisérky a scenáristky Miri Erdevički - Charap, která jej natáčela v letech 1996 - 1998 v Rokycanech, kde Věra Bílá žije, při koncertech v Praze a Paříži a také na Slovensku u rodičů Bílé.

Více informací o tomto dokumentu najdete ZDE.

(Radio Praha, 3. dubna 2000)


V Praze se konal seminář o užívání drog mezi Romy

Užívání drog v romské komunitě bylo tématem semináře, který zorganizovalo občanského sdružení romských středoškolských a vysokoškolských studentů Athinganoi. Od pátku 31. března do neděle 2. dubna diskutovali Romové i odborníci na drogovou problematiku o tom, jaká by mohla být jejich role při zprostředkování komunikace mezi romskou komunitou a protidrogovými centry, jaké projekty v České republice v oblasti drog existují a kde všude mohou lidé, kteří se dostali do styku s drogou, hledat pomoc.

Sdružení Athinganoi rozeslalo dotazníky romským občanským sdružením, romským poradcům a protidrogovým koordinátorům v jednotlivých okresech. Zjistilo tak nejen aktuální stav, ale získalo také kontakt na lidi, kteří mají zájem pomáhat drogově závislým a podílet se na protidrogové prevenci.

"Romové, kteří přišli do styku s drogami, odbornou pomoc příliš nevyhledávají. Je však zřejmé, že počet drogově závislých stoupá a jsou to často velmi mladí lidé. Romský národ má svá specifika. Lidé, kteří ho znají, mohou volit jiné přístupy a vycházet při psychoterapii z hodnotového žebříčku Romů," uvedla předsedkyně sdružení Athinganoi poslankyně Monika Horáková.

(Radio Praha, 2. dubna 2000)Související články
DatumNadpisRubrika
04.07.2015Už devítileté děti mají zkušenosti s drogamiO Roma Vakeren
06.03.2014Organizace Progressive oslaví deset let od založení benefičním koncertem v pražské Malostranské beseděZprávy ze života Romů
26.01.2013Když dítě propadne drogámO Roma Vakeren
19.01.2013O projektu Drogy k životu nepotřebujemeO Roma Vakeren
13.01.2013Míra užívání drog u mládeže klesáO Roma Vakeren
05.01.2013Jaká je současná drogová scénaO Roma Vakeren
05.02.2011Od třinácti let na drogách...O Roma Vakeren
19.11.2010Romský terénní program o. s. Sananim pomáhá toxikomanůmO Roma Vakeren
12.11.2010Sananim bojuje proti závislosti na drogáchO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Romové z Veselí nad Moravou sportovali a pořádali romský bál

Romský ples udělal tečku za sportovním a kulturním programem, který připravila na aprílovou sobotu romská společnost Romana Jakha ve Veselí nad Moravou.

"Odpoledne jsme pořádali fotbalový turnaj. Vyhráli neromové z veselského sídliště Hutník, a to, že dvě romské jedenáctky skončily mezi pěti týmy na posledních místech, nás nepotěšilo. Musíme více trénovat, abychom jim porážky oplatili, řekl předseda společnosti Alois Vašek.

Na Veselsku žije kolem 200 Romů, z nichž zatím 33 je členy společnosti. "Snažíme se pomáhat zejména dětem. V současnosti jednáme s učitelkou, která je v důchodu, aby nám pomohla při přípravě našich potomků do základní školy," uvedl Alois Vašek.

V

eselští Romové z Romana Jakha podali v březnu trestní oznámení na skupinu místních skinheadů, kteří 8. března měli vyhrožovat deseti Romům. "Skinheadi hajlovali a Romové, které omezovali v pohybu, museli utéci nejdříve do dvora a poté do prostor diskotéky," řekl předseda sdružení Vašek a dodal, že útočníci byli vyzbrojeni boxery a noži. Nikdo však nebyl zraněn a útok skinheadů zastavili přivolaní policisté a strážníci. "Naštěstí Romové na slovní výhrůžky nereagovali a raději utekli. Některé skinheady jsme identifikovali a řekli jejich jména policii," informoval Vašek. Mluvčí hodonínské policie Lucie Krašteničová uvedla, že na případu intenzívně pracuje vyšetřovatel.

(Radio Praha, 2. dubna 2000)Související články
DatumNadpisRubrika
19.07.2014Nebýt politického bojkotu, reprezentovala by romská gymnastka Dana Gažiová Československo na olympiáděO Roma Vakeren
10.05.2014Sport dává Romům možnost vypracovat se a získat uznáníO Roma Vakeren
17.03.2014Výstava představí úspěchy romských sportovcůZprávy ze života Romů
24.02.2014Na olympijských hrách reprezentovali Česko také romští sportovciZprávy ze života Romů
03.08.2007Romové mají přirozené nadání pro vzpíráníO Roma Vakeren
24.03.2006Úřad městské části Prahy 7 každoročně pořádá Romský plesO Roma Vakeren
17.03.2006Přijďte si zatančit na Celostátní romský reprezentační ples do Lysé nad Labem!O Roma Vakeren
26.02.2005Lysá nad Labem patřila plesu Romů, přijela i Livia KlausováZprávy ze života Romů
20.08.2004Boxerský oddíl PalestraO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz