Vyhledávání
17.5.2022
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma Vakeren
Mezinárodní den Romů

Sako kurko predžal sar pani. Pale adaj hini romani relacia "O Roma vakeren". Čas plyne skutečně jako voda a my se po týdnu setkáváme na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu opět u romského vysílání "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří". Sam lošale hoj amen šunen. Jsme rádi, že jste si nás naladili a doufáme, že s námi strávíte příjemných pětadvacet minut.

Dnes vám nabídneme informace o celosvětové akci, která nese název Uštiben 2001, která začne osmého dubna, kdy Romové slaví Mezinárodní den Romů. Ještě jednou příjemný poslech vám za tvůrce "O Roma vakeren" přeje od mikrofonu Anna Poláková. Šukar šuniben.

Když se osmého dubna roku 1971 v Londýně sešli Romové na prvním Světovém romském kongresu v historii, prohlásili tento den na paměť sjednocení Romů celého světa Romským národním dnem - Romano themutno ďives. Po třicet let se tento svátek slaví v různých zemích světa, hlavně koncerty a různými kulturními akcemi. Oslavy však byly spíš místní, roztříštěné a nepříliš organizované. Ale letos se to má radikálně změnit. Více Alžběta Janíčková a Marek Uhlíř.


=[ Reportáž ]=

Pohlednice k Mezinárodnímu dni Romů Počátkem minulého roku přišel totiž romský aktivista z Jugoslávie, Dragoljub Ackovič, s názorem, že za třicet let od prvního kongresu toho Romové zas tak moc nedosáhli a že je na čase dožadovat se svých práv daleko hlasitěji, než tomu bylo doposud. Rozhodující okamžik má přijít právě osmého dubna letošního roku. V tento den totiž Romové celého světa už nebudou pouze slavit, ale hlavně budou vyžadovat uznání Romů jako národa, i když bez vlastního státu. Tento den už nemá být pouhým svátkem - má být celosvětovou akcí pod názvem Ušťiben 2001.

Rozhodlo se o tom už loni na pátém kongresu Mezinárodní romské unie v červenci a také romská konference ve Varšavě v prosinci potvrdila, že letošní svátek ponese jiný název i jinou myšlenku - tedy radikální požadavky pod jménem Ušťiben 2001. Tyto požadavky jsou dva: aby organizace spojených národů uznala Romy za samostatný národ a přidělila i Romům jedno křeslo v Organizaci spojených národů.

Dragoljub Ackovič je z bývalé Jugoslávie, kde je situace Romů nejtragičtější. Kosovští Romové prošli za posledních pár let hrůzami doslova dvojité genocidy. Nejprve byli masakrováni nacionalistickými srbskými policisty. Po obsazení Kosova armádami NATO se situace nezměnila - civilní správa OSN protiromském a protisrbském řádění nedokázala úplně zastavit polovojenských albánských eskader smrti. Romové jsou všemi národnostmi v oblasti chápáni jako podřadní, jejich postavení se od pádu turecké říše před první světovou válkou nijak podstatně pozitivně nezměnilo. Proto také má romský národní svátek největší tradici právě v Jugoslávii, kde se Romové už tradičně scházejí na demonstracích v Bělehradě. Dragoljub Ackovič je dokonce předsedou úspěšné romské politické strany .

Přesto je postavení Romů a zvláště romských uprchlíků z Kosova katastrofální: například deset tisíc Romů, kteří před zabíjením uprchli do Černé hory, žilo téměř dva roky ve stanech bez jakéhokoli vybavení - nyní žijí stále v provizorních podmínkách, přestože je jasné, že už se do Kosova nikdy nemohou vrátit.

Grattan Puxon z londýnského ústředí Ušťibenu dokonce zdůrazňuje, že nejkritičtějším místem bude Skopje, hlavní město Makedonie. Makedonská vláda se totiž prý pokusí v předvečer Ušťibenu vypovědět osm tisíc uprchlých Romů a deportovat je zpět do Kosova, o kterém londýnští organizátoři Ušťibenu hovoří jako o jatkách.

V této situaci se podle Ackoviče muselo už něco stát: mají jít stranou rozpory mazi jednotlivými skupinami Romů a všichni Romové mají vystoupit jako jeden muž. Ackovičovi a dalším romským aktivistům se dokonce podařilo alespoň pro Ušťiben 2001 sjednotit pro společný cíl Mezinárodní romskou unii a Romský národní kongres.

A jak bude Ušťiben probíhat?

Základní myšlenkou je, že na mnoha místech naší planety, v každém městě kde žijí Romové, se osmého dubna shromáždí, a stanou se součástí ohromné celosvětové romské manifestace, která nese jméno "Pochod sta tisíc". Ta dokáže, že Romové, ačkoli nemají svoji zem, mají jednu řeč, jednu hymnu, jednu vlajku a jsou jedním národem, v mezinárodní romštině "O them bizo pumaro phuv". Pochod sta tisíc, "O piripe e 100 000engo". bude podle plánů snad největší událostí v dějinách Romů. Bude jí předcházet Konference Romů Jižní a Severní Ameriky, konaná 13. - 16. března v Kolumbii. Na této konferenci pravděpodobně vznikne úplně nová jednotná romská politická iniciativa. Venecer Gomez, romský aktivista z Latinské Ameriky, doslova prohlásil.

Zdá se nám, že tento den se musí využít k obraně kolektivních práv našeho lidu. A Grattan Puxon dodává: tato výzva, určená jihoamerickým Romům, signalizuje nebývalou mobilizaci politické aktivity a vypadá to, že je naladěná stejně jako podobně jasná volání v Evropě.

Pochod Sta tisíc bude současně probíhat na desítkách míst celé zeměkoule: V New Yorku se sejdou Romové před budovou Organizace spojených národů, aby demonstrací pospořili takzvaný "Bod číslo pět", tedy rezoluci přijatou na varšavské konferenci a požadující mezinárodní uznání romské národní identity.

V belgickém městě Gent bude romská demonstrace zaměřena proti bídným podmínkám a krutému zacházení s uprchlíky.

V Anglii proběhne ve dnech před Ušťiben několik seminářů a přednášek na univerzitách, které vyvrcholí demonstrací v centru Londýna osmého dubna. Ta kromě jiného bude i vzpomínkou na oběti genocidy ve světě, dokonce bude připomenut i kocentrák v Letech. Londýnské demonstrace se zúčastní i čeští a slovenští Romové v Anglii. Vzpomínka na Lety bude součástí i torontské demonstrace v Kanadě.

Podobná shromáždění se sejdou i v australském Sydney, v Buenos Aires, v San Francisku, Torontu, Bogotě a Jeruzalémě. V Indii dokonce premiér Vádžpejí slavnostně zahájí konferenci o Romech.

Připomeňme, že slavná indická bojovnice za lidská práva a předsedkyně indické vlády Indíra Gándhíová oficiálně přijala romskou delegaci již v roce 1976.

Největší význam by ale měla mít shromáždění v Evropských městech? Berlíně, Vídni, Stockholmu, Oslu, Bělehradě, Bukurešti, Římě, Paříži, Dublinu, Varšavě, Záhřebu, Minsku, Kijevě, v Moskvě, v Sofii, ve Skopje, v řecké Soluni a v desítkách měst Jugoslávie, na kterých se historicky poprvé sjednotil i Romský národní kongres i Mezinárodní romská unie.

Marek Uhlíř oslovil prezidenta Mezinárodní romské unie - Emila Ščuku a zástupce českých Romů v Romském narodním kongresu - Ondřeje Giňu...

Poslech:
RealAudio ~ Download

Význam shromáždění v evropských městech je jasný: vždyť v Evropě žije Romů nejvíce a tento den prověří, jestli za svoji identitou opravdu stojí a jsou jí ochotni obětovat nějakou práci na přípravách Ušťibenu. Záměrem Ušťibenu je důstojná, ale nekompromisní manifestace romské národní vyspělosti a rovnosti.

Jeho heslo "Ustěn Romalen!" znamená, že Romové si musí uvědomit zodpovědnost sami za sebe, že jim nikdo nic nedá. A to začíná už tím, ža za české Romy nikdo ze zahraničí Ušťiben nezorganizuje a pokud si ho neudělají sami, prostě ho mít nebudou. "Ustěn romalen!" znamená i to, že je na čase i změnit sami sebe: přestat mluvit, začít jednat - a to každý.

Jak proběhne v Čechách Ušťiben nám proto mnoho řekne i o nás samých. Jak se postavíme k nejdůležitějšímu okamžiku posledních desetiletí? Necháme ho jen tak odplout, nebo se postavíme po bok Romů, kteří po celé zeměkouli demonstrují ne za sebe, ale za nás všechny? A pokud ano, zapomeneme na to druhý den, nebo si budeme vědomi toho, že najednou máme daleko větší zodpovědnost, zodpovědnost národa? Budeme z toho mít větší radost, nebo větší strach? Pokud se podaří, aby Ušťiben proběhl tak, jak je naplánován, nebude už svět Romů nikdy takový, jaký byl dodnes. Ale jsme připraveni? Ruku na srdce: kolik z nás ví, jak přesně vypadá romská vlajka a umí zazpívat romskou hymnu? Protože hlavní myšlenkou Ušťibenu je, aby Romové promluvili ne tam, kde nějaká romská organizace uspořádá ukázky tradičních romských řemesel, ale všude a na jakémkoli místě světa, na každém domě, na kterém zavlaje romská vlajka. Naštěstí je do osmého dubna dost času. Ale pamatujme starou moudrost: ušít nějakou vlajku mi dá vždy méně práce než uvědomit si, co všechno pro mě znamená pod tou vlajkou stát.

Romové u nás zatím o svém mezinárodním dnu příliš nevědí: Svědčí o tom i následující anketa, kterou pro vás připravila Alžběta Janíčková.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Logo sbírky Pomozte dětem,  která bude probíhat během informační kampaně Ti, kteří se ale aktivně angažují v nějakých organizacích a hnutích, o osmém dubnu většinou vědí. Jako Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění holocaustu, který se snaží o důstojnou podobu míst, kde v Letech u Písku býval za války sběrný tábor pro Romy. Dnes tam stojí prasečák.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Dále jsme oslovii poslankyni Moniku Horákovou:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Oslavy Mezinárodního dne Romů budou na různých místech naší vlastiO Roma Vakeren
31.03.2016Největší oslavy Mezinárodního dne Romů budou letos opět v BrněZprávy ze života Romů
13.02.2016Přípravy na Mezinárodní den Romů jsou v plném prouduO Roma Vakeren
18.04.2015V Brně se uskutečnil Týden romské hrdostiO Roma Vakeren
08.04.2015Společné vyjádření sedmi velvyslanectví k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
04.04.2015Poselství amerického velvyslance k Mezinárodnímu dni RomůO Roma Vakeren
04.04.2015Oslavy Mezinárodního dne Romů v PrazeO Roma Vakeren
31.03.2015Mezinárodní den Romů v pražském klubu Meet FactoryZprávy ze života Romů
28.03.2015Přípravy na oslavy Mezinárodního dne Romů vrcholíO Roma Vakeren
15.04.2014Praha 9 bude v neděli hostit Romano FestivalZprávy ze života Romů
12.04.2014Americký velvyslanec Norman Eisen popřál Romům k jejich mezinárodnímu dniO Roma Vakeren
08.04.2014Poselství Jiřího Dienstbiera k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
08.04.2014Vzkaz velvyslanec Eisena k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
08.04.2014Na 8. duben připadá Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
07.04.2014Brno oslaví Mezinárodní den Romů Týdnem romské kulturyZprávy ze života Romů
01.04.2014Mezinárodní den Romů v Novém Jičíně nabídne průvod městem, hudbu i výstavuZprávy ze života Romů
11.04.2013Při oslavách Mezinárodního dne Romů byla zmiňována velká důležitost Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
08.04.2013Mezinárodní den Romů: Máme co slavit?Zprávy ze života Romů
08.04.2013Oslavy Mezinárodního dne Romů v Brně nabídnou workshopy nebo hudební a taneční vystoupeníZprávy ze života Romů
08.04.2013Romové v Bruselu protestovali proti diskriminaci. Zapojili se i ti z ČeskaZprávy ze života Romů
05.04.2013Oslavy Mezinárodního dne Romů v Lichtenštejnském paláci v PrazeFotoaktuality
05.04.2013Mezinárodní den Romů v BrněZprávy ze života Romů
04.04.2013Připomínka Mezinárodního dne Romů znovu v OlomouciZprávy ze života Romů
14.04.2012Mezinárodní den Romů na Rajské zahraděO Roma Vakeren
07.04.2012Jak si pražští Romové připomenou Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
05.04.2012Americký velvyslanec Eisen k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
28.03.2012Praha 14 pořádá setkání kultur u příležitosti Mezinárodního dne RomůZprávy ze života Romů
16.04.2011V Brně se slavily kulaté narozeniny dvou významných romských organizacíO Roma Vakeren
09.04.2011Jak se slavil Mezinárodní den Romů v PrazeO Roma Vakeren
06.04.2011Vzkaz velvyslance USA Normana Eisena u příležitosti Mezinárodního dne RomůZprávy ze života Romů
04.04.2011Cikánské rytmy roztančí BrnoZprávy ze života Romů
16.04.2010Ohlédnutí za Mezinárodním dnem Romů na Černém MostěO Roma Vakeren
09.04.2010Mezinárodní den Romů už podevátéO Roma Vakeren
08.04.2010Romové dnes ukazují kouzlo své kulturyZprávy ze života Romů
05.04.2010Brno opět velkolepě oslaví Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
02.04.2010Brno slaví Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
17.04.2009Brno velkolepě oslavilo Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
17.04.2009Mezinárodní den Romů v ChomutověO Roma Vakeren
17.04.2009S ministrem Kocábem o Mezinárodním dni RomůO Roma Vakeren
17.04.2009S Karlem Holomkem o Konečném řešení Otázky cikánskéO Roma Vakeren
09.04.2009Velvyslanectví USA se připojilo k oslavám Mezinárodního dne RomůZprávy ze života Romů
07.04.2009Charita Olomouc zve na oslavy Mezinárodního dne RomůZprávy ze života Romů
03.04.2009Rada Romů v Chomutově připravila bohatý program k oslavě Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
31.03.2009Brno letos opět oslaví Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
20.02.2009Výstavy v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
11.04.2008Mezinárodní den Romů v Muzeu romské kultury v BrněO Roma Vakeren
11.04.2008O Mezinárodním dni Romů v Praze a o pojmu anticikanismusO Roma Vakeren
11.04.2008Veřejnost oslovily portréty obětí rasových útokůO Roma Vakeren
08.04.2008Mezinárodní den Romů má přispět ke zlepšení soužitíZprávy ze života Romů
04.04.2008Mezinárodní den Romů v Praze připomene oběti rasismuO Roma Vakeren
03.04.2008Brno slaví Mezinárodní den Romů Zprávy ze života Romů
02.04.2008Přijďte 8. dubna od 14 do 17 hodin na Náměstí Míru v Praze Zprávy ze života Romů
28.03.2008O setkání aktivistů z romských organizací O Roma Vakeren
19.04.2007Romská děvčata z Dobré Vody zatančí na festivalu Mezinárodní den Romů v ChodověZprávy ze života Romů
13.04.2007Brno oslavilo Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
07.04.2007Brněnské neziskové organizace pořádají oslavy Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
04.04.2007Brno slaví Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
30.03.2007Jak se bude v Praze slavit Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
29.03.2007Program oslav Mezinárodního dne Romů 2007 v PrazeZprávy ze života Romů
07.04.2006Jaké je cítit se celý život jako zlodějZprávy ze života Romů
06.04.2006V rámci oslav Mezinárodního dne Romů se také diskutovalo o rasismu v ČRO Roma Vakeren
06.04.2006Mnozí Romové nevědí, že mají svůj mezinárodní denO Roma Vakeren
06.04.2006Na pražském náměstí Míru proběhla prezentace Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
06.04.2006Drom pořádá zábavné odpoledne u příležitosti Mezinárodního dne RomůZprávy ze života Romů
06.04.2006Mezinárodní den Romů se slaví od roku 1971O Roma Vakeren
06.04.2006Seminář o romských mezinárodních aktivitách k 35. výročí založení Mezinárodní romské unieO Roma Vakeren
06.04.2006Semináře k Mezinárodnímu dni Romů se zúčastnil i Ondřej GiňaO Roma Vakeren
04.04.2006MDR 2006: Koncert romských kapel v MatrixuZprávy ze života Romů
31.03.2006Oslavy Mezinárodního dne Romů začnou v Praze už v pondělíO Roma Vakeren
30.03.2006V Praze proběhne hodně akcí k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
29.03.2006Vsetínská Charita pořádá sérii akcí k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
09.04.2005Orlovští Romové oslavili svůj svátek velkým úklidemZprávy ze života Romů
09.04.2005Koncert k Mezinárodnímu dni Romů v pražském klubu Rock CafeFotoaktuality
08.04.2005Zástupci romských organizací se sešli v Letech u PískuO Roma Vakeren
08.04.2005Během koncertu k Mezinárodnímu dni Romů se v Praze představí nová skupina Black chocolateO Roma Vakeren
07.04.2005V brněnském muzeu začaly tři výstavy k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
06.04.2005Festival seznamuje s romskou kulturou i historiíZprávy ze života Romů
06.04.2005Romové na Moravě zrušili kvůli pohřbu papeže většinu akcí k oslavě svého mezinárodního dneZprávy ze života Romů
04.04.2005Den otevřených dveří v romském rádiu RotaZprávy ze života Romů
02.04.2005Mezinárodní den oslaví jihomoravští Romové volbou miss a hudbouZprávy ze života Romů
01.04.2005Se skupinou Bengas vystoupí na koncertě i nová skupina Black chocolateO Roma Vakeren
10.04.2004Na přehlídce romských talentů vystoupilo v Liberci 20 souborůZprávy ze života Romů
09.04.2004Chceme se tu cítit jako doma, prohlašují Rómové ze sdružení AthinganoiZprávy ze života Romů
08.04.2004Zasazení stromu symbolizuje zapuštění kořenů národností žijících v ČRFotoaktuality
08.04.2004Romové v Praze zasadili strom symbolizující menšinyZprávy ze života Romů
07.04.2004Mezinárodní den Romů slaví stále více i příslušníci menšiny v ČRZprávy ze života Romů
06.04.2004Romský národní den oslaví charity zejména s dětmi a mládežíZprávy ze života Romů
02.04.2004Zasazení stromu bude symbolizovat zapuštění kořenů národnostních menšin žijících v ČRO Roma Vakeren
19.03.2004Praha 7 připravuje oslavy Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
11.04.2003V Praze se o romském svátku házely květiny do vodyO Roma Vakeren
11.04.2003V Praze na oslavách MDR vystoupila Věra Bílá se skupinou KaleO Roma Vakeren
11.04.2003Oslavy Mezinárodního dne Romů v BrněO Roma Vakeren
11.04.2003Také historička Jana Horváthová slavila Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
11.04.2003Pravoslavní křesťané uctili v Letech u Písku památku zesnulýchO Roma Vakeren
11.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
08.04.2003Mezinárodní den Romů v PrazeFotoaktuality
08.04.2003Mezinárodní den Romů v PardubicíchFotoaktuality
04.04.2003Rozhovor s Antonínem Gondolánem o jeho práci a Mezinárodním dni RomůO Roma Vakeren
04.04.2003Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
21.03.2003Pravoslavná církev posvětí v Letech u Písku nový křížO Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
19.04.2002Ohlédnutí za Mezinárodním dnem RomůO Roma Vakeren
12.04.2002Podruhé se Romové v ČR sešli k oslavám Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
06.04.2002Severočeští Romové poprvé slavili svůj mezinárodní den v DuchcověZprávy ze života Romů
05.04.2002Den RomůO Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
22.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.05.2001Informace o průběhu Mezinárodního dne Romů získáte kliknutím na banner.Zprávy ze života Romů
07.05.2001Mezinárodní den Romů vyvrcholil plesem na SmíchověZprávy ze života Romů
07.05.2001Informační a kulturní kampaň k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
07.05.2001Romové budou do neděle slavit svůj svátekZprávy ze života Romů
27.04.2001Finanční sbírka na pomoc dětem z dětských domovůO Roma Vakeren
20.04.2001Emil Ščuka vypráví o Mezinárodní konferenci o Romech v IndiiO Roma Vakeren
13.04.2001Happening u příležitosti Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
13.04.2001Reprezentační ples u příležitosti Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
10.04.1998Soluňský biskup kázal proti cizincůmAktuality
Mezinárodní den RomůTradice

Do půl deváté nám zbývají necelé tři minuty a to znamená, že jsme téměř u konce. Doufáme, že jste s naším O Roma vakeren čili Romové hovoří strávili poučnou půlhodinku a chcete-li, můžete si nás opět naladit v pondělí a úterý na VKV reg. studií a nebo v pondělí a ve středu na vlnách Českého rozhlasu 6 - Svobodná Evropa, dále na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu a to opět v pátek ve 20.05. Romale sam lošale hoj amen šunen. Buth Bacht the sajsipen. Ačhen Devleha.

Zde si můžete poslechnout celou relaci ve formátu Real Audio:

Poslech:
RealAudio ~ Download

Obsah článku:
Reportáž: 

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2022
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz