Vyhledávání
8.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Odchod Rómů z České republiky
26-02-2000 - Josef Klíma
Reportér Josef Klíma o odchodu Rómů
Názor reportéra Josefa Klímy "Romské zrcadlo vznešeným "západním" principům", který otiskla 30. října Mladá fronta Dnes:

Vzpomínáte si ještě na ten starý Svěrákův filmový vtip o nastaveném zrcadle? "Pojďte se dívat! Už nastavujou zrcadlo!" volá filmová maminka rodinku ke sledování amerického filmu. A socialistický televizní hlasatel zároveň říká: "... tento film nastavil zrcadlo prohnilé kapitalistické společnosti."

Je to téměř tři měsíce, co jsem odvysílal v pořadu Na vlastní oči reportáž o odchodu českých Rómů do Kanady, reportáž, jež vzbudila takový rozruch. Odžil jsem si po ní své peklo: zatímco jedni se na mě spiklenecky usmívali ("To se vám povedlo, konečně se zbavíme Cikánů..."), pro jiné jsem se stal vyvrhelem, který vyvolal masový exodus romské populace a v konečném výsledků i obnovení vízové povinnosti s Kanadou. Marně jsem vysvětloval desítkám novinářů z domova i z ciziny, že j sem nezamýšlel ani jedno, ani druhé, že jsem se jen snažil popsat nový fenomén, s nímž si nikdo neví rady. Snad i proto jsem o měsíc později, když jsem natáčel české Rómy v Anglii, podvědomě směřoval k tomu, aby reportáž obsahovala co nejvíc záporných stránek tohoto jevů. Jen aby proboha nevyvolala podobný efekt.

Jenže efekt je tady - a v mnohem silnějším měřítku. Problém přerostl hranice českobritských vztahů, politici se do něj vkládají s daleko větší vervou, protože i ve hře je tentokrát víc: zavřeli totiž hranice vůči českým občanům Velká Británie, zavře je nejspíš posléze celá Evropa. A máme po snu o Evropské unii. I tentokrát se u nás v redakci střídají zahraniční média jak na běžícím pásu. Naštěstí se už neptají, cítím-li nějakou odpovědnost, ale ptají se, co se to vlastně děje. Chtějí na vlastní oči poznat život Rómů v Čechách, udělat si vlastní úsudek o tom, zda si Rómové zaslouží exil z důvodů rasové perzekuce, nebo zda jen hromadně zneužívají ty tak snadno zneužitelné humanistické principy, na nichž řada západních zemí stojí.

Odhlédneme od toho, zda vůbec existuje nějaká jednoduchá odpověď na tyto otázky. Ve hře je totiž tolik neznámých, že nikdo není schopen rozlišit, která romská rodina má opravdu špatně zkušenosti s českým rasismem, která si to jen zcela subjektivně myslí - a která jde především za lepším živobytím. Objevují se ovšem daleko zajímavější momenty. Některé z Rómů, kteří dnes zůstali na polovině cesty ve Francii, totiž britské úřady zastavily trikem, jaký by si nedovolila použít ani regionální sociální úřednice: dohodly se s překladateli, že budou tlumočit záměrně nepřesně, takže Rómové podepsali v dobře víře na britské hranici dokumenty o tom, že sami souhlasí s tím, že budou vráceni. Jiné prostě ani nepustí na trajekt - a to včetně normálních českých turistů a bohužel i novinářů, kteří jedou do Doveru o celém problémů psát a točit. Další putují do vazby, aniž cokoli stihli spáchat.

Jinými slovy: Rómové přímo za dveřmi nastavili kruté zrcadlo vznešeným principům, podle nichž je tak snadné kritizovat nás přístup k Rómům, dokud je máme doma... Skutečnost, že Rómové odcházejí bez ohledu na to, jak o tom televize vysílá, však nastavila kruté zrcadlo i našim politikům. Už se nemohou uklidňovat tím, že za všechno může Nova a jinak je všechno v pořádku. Všichni najednou tlačí na to, aby vláda přijala dokument Bratinkova úřadu, který ještě po kanadské epizodě tak blahovolně vrátila k přepracování. Přičemž už nikdo neskrývá, že ani tak nejde o to, zda opravdu nabízí účinné kroky k řešení romské problematiky, jako spíš o papír, kterým naše vláda může zamávat pod nosem znepokojeným britským úřadům.

Řekněme si totiž na rovinu: převaha romských dětí ve zvláštních školách není to, co žene Rómy jinam. Stejně tak je od emigrace neodradí byty s ohništi, o nichž se sem tam pan ministr zmiňuje snad jen žertem. Pristoupimeli na romskou argumentaci, pak by je totiž mohly zastavit na jejich cestě na Západ jen dvě věci: buď změna společenského klimatu (je-li jejich obává z rasismu skutečná) - a tu žádná vládní studie neobstará, nebo stejné sociální dávky, jaké dostávají v Kanadě a v Británii. A ty jim nás stát rozhodně neposkytne - i kdyby nakrásně chtěl. A zcela správné nechce, neboť je považuje za sociálně demotivujicí.

Máme se tedy smířit s fatálním dějem, jehož konec je snadno předvídatelný - romský exodus - zavřená Evropa - vzrůst averze vůči Rómům - pogromy? Třeba politikům bude ta proklínaná televize ještě dobrá. Ukázat Rómům, že tudy pro ne cesta nevede, to by je mohlo zastavit snáz než deset vládních materiálu. Bohužel to pak nastaví zrcadlo i nám novinářům: máme sloužit těm, kteří měli plná ústa krásných řečí - ale když došlo na "zrcadlo", zachovali se jako pokrytci?Související články
DatumNadpisRubrika
04.10.2014První Romka českého původu nastupuje k britské policii. Její zbraní bude notýsek a tužkaO Roma Vakeren
17.12.2013Inkluzivní vzdělávání prý přináší romským školákům v Británii úspěchyZprávy ze života Romů
07.12.2013Kanada zrušila vízovou povinnost pro české občany především díky rozsáhlým legislativním změnám v azylovém systémuO Roma Vakeren
14.11.2013Kanada zrušila vízovou povinnost pro občany České republikyZprávy ze života Romů
19.04.2013Jak britská média informují o RomechO Roma Vakeren
16.02.2013Někteří Romové ve Velké Británii dodnes kočujíO Roma Vakeren
21.01.2013Zůstaňte doma, radí kanadská kampaň Romům v MaďarskuZprávy ze života Romů
09.10.2012Kanada připravuje program návratu Maďarských RomůZprávy ze života Romů
29.09.2012Odebírání romských dětí ve Velké Británii nebylo bezdůvodnéO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Emigrace Romů"
14.04.00  Odchod Romů z České republiky
13.04.00  Kanadský rok
26.02.00  Odchod Romů z České republiky
26.02.00  Odchod Romů z České republiky
26.02.00  Slepá ulička?
26.02.00  Proč Velká Británie hrozí vízy?
26.02.00  Odchod Romu z Ceske republiky v ceskem tisku
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz