Vyhledávání
24.3.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma Vakeren

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. The adaďives, sar sako parašťovin, šunen romano vakeriben "O Roma vakeren". Sam lošale hoj san amenca, te šunen emisia predalo Roma "O Roma vakeren!!!!

Před námi je hodina aktualit a zajímavostí ze života Romů a také romská hudba.

Adaďives šunena o nevimata tel calo kurko, andal le romengero dživipen. Ada sa - čačutnes bio chochavibena! Šunena te romane giľa - šukar šuniben!!

Peršo jekhetane džaha andro Brno. Odoj amenca vakerelas o Gejza Horváth. Leskeri čaj e Monika - hiňi ešebnovar daj. Uľiľa pes lake čhavoro. Lakero dad amenge phendža, hoj kamel, kaj o cikno bašavel, kavka sar jov.

Už za chvíli se společně vydáme do Brna za Gejzou Horváthem, otcem poslankyně Moniky Mihaličkové. Monika se totiž minulý týden stala novopečenou matkou. Pan Horváth nám prozradí, jaké plány má se svým vnukem.

Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren o Libor Kováč, te e Terezie Plášková. Vakeraha lenca palo čhavore so dživen bio peskeri fameľija. Dodžanena tumen sar lenge pomožinel organizacija so pes vičinel - Nadace Terezy Maxové. Phenaha tumenge o nevimata, andal le romengero dživipen, tel calo kurko.

Ve studiu nás navštíví nadaný mladý sportovec Libor Kováč a ředitelka Nadace Terezy Maxové - Terezie Plášková. Chybět dále nebudou ani aktuální zprávy ze života Romů.

Romale, the adaďives tumen daha lačhi goďi. Dodžanena tumen so kampel te keren, te san phandle andre vazba u kamen te sthoven kaucia, kaj tumen muken khere. Jekhetane džaha te dikhen andro jekh kempos, kej dživen o Roma, so len nasas kaj te bešen. Amaro šuniben zaphandaha vakeribnaha palo amare tradicii.

A ve druhé polovině "O Roma vakeren" vám v právní poradně vysvětlíme, za jakých podmínek můžete být propuštěni z vazby na kauci. Vydáme se také společně do Campu, kde žijí Romové bez přístřeší a na závěr nahlédneme do romských zvyků a tradic. Tolik namátkou z programu a teď už vám ničím nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Poslankyni Monice Horváthové-Mihaličkové se narodil syn Monika Horváthová-Mihaličková
Poslankyně Monika Horváthová-Mihaličková, jediná Romka v parlamentu, se stala podle očekávání právě před týdnem matkou. Porodila tři a půl kilogramu vážícího a 50centimetrů měřícího chlapečka Honzu. Upřímně gratulujeme. Podařilo se Alžbětě Janíčkové zachytit její bezprostřední pocity po porodu?

Poslech:
RealAudio ~ Download

Vakerelas amenca o Gejza Horváth Brnostar. Vinčinas leske but bacht te sasťipen u akana tumenge Romale mukas leskeri giĺi so pes vičinel Tosara...Související články
DatumNadpisRubrika
11.01.2002Rozhovor s Monikou MihaličkovouO Roma Vakeren
18.09.2001Pomoc proti diskriminaci nabízí právní příručka romského sdruženíZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Byty pro děti z dětských domovů
Dnes ve studiu přivítáme nadějného sportovce Libora Kováče, který od dětství vyrůstal v dětském domově. Zásadní změna v jeho životě nastala, když se přestěhoval do bytu v Milovicích. Tam několik dětí, také romských, z dětského domova v Nymburku, dostalo šanci žít na sídlišti. Spolu se svými vychovateli se přestěhovaly do tří zrekonstruovaných bytů na novém sídlišti v Milovicích - Mladé. Jak Janu Mišurcovi řekl vychovatel Ivan Semecký, jde o nový projekt, který má děti začlenit mezi ostatní občany, aby se dokázaly v budoucnu samy o sebe postarat a aby takříkajíc poznaly život v reálu.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Kniha Hejno bílých vran vypráví příběhy deseti lidí z dětských domovů, kteří jsou i přesto úspěšníO Roma Vakeren
02.01.2016Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouvaO Roma Vakeren
18.04.2015Na návštěvě dětského domova v KlánovicíchO Roma Vakeren
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
29.11.2014Vyšla kniha Hejno bílých vran aneb Když opouštíš děcákO Roma Vakeren
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Horké téma ]=
Ředitelka Nadace Terezy Maxové Terezie Plášková a reprezentant v rychlostní kanoistice Libor Kováč
Ve studiu teď mohu přivítat slíbené hosty, ředitelku Nadace Terezy Maxové Terezii Pláškovou - dobrý večer - a mladého sportovce, reprezentanta v rychlostní kanoistice, Libora Kováče - vítáme vás.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Za návštěvu ve studiu děkujeme ředitelce Nadace Terezy Maxové paní Terezii Pláškové i Liboru Kováčovi, přejeme vám mnoho pracovních, sportovních i životních úspěchů a samozřejmě i pevné zdraví. Nashledanou.Související články
DatumNadpisRubrika
23.09.2005V rámci projektu Život rozkvétá v tvých rukou se děti učí podnikatO Roma Vakeren
20.08.2004Nadace Terezy MaxovéO Roma Vakeren
30.11.2001Pod Stromem splněných přání našly dárky i romské dětiO Roma Vakeren
27.04.2001Rozhovor s mistrem České republiky v rychlostní kanoisticeO Roma Vakeren

=[ Zprávy ]=

Většina romských aktivistů se nebrání humanitární podpoře, které by se mohli v budoucnu dočkat někteří Romové pronásledovaní za druhé světové války namísto peněz. Někteří však tvrdí, že podobná pomoc by měla směřovat spíše zemím třetího světa. Nabídka, s níž přišla Mezinárodní organizace pro migraci, by se měla týkat především těch, kteří nemohou prokázat svůj nárok na finanční odškodnění. Na pomoc Romům, kteří přežili nacistickou perzekuci, věnovaly švýcarské banky a německá nadace Připomínka, zodpovědnost, budoucnost v přepočtu celkem 737 miliónů korun.

Přes 30 učitelů ostravských základních a zvláštních škol navštívilo komunitní centra, která v severomoravské metropoli pečují o romskou mládež.Akce je součástí projektu, na němž město spolupracuje s partnery z Nizozemska a jeho cílem je zlepšit vztahy etnických menšin s většinovou společností. Dále budou vybráni čtyři učitelé a čtyři sociální pracovníci, kteří do komunitních center budou pravidelně docházet až do konce roku. Společně budou pracovat s matkami romských dětí,kterým poradí, jak připravit a co naučit děti před příchodem na základní školu.

V Budapešti vyšlo maďarsko-romské vydání Nového zákona. Jde o první kompletní překlad bible do hlavního romského dialektu. Zoltán Farkaš Vešo, který Nový zákon překládal, použil čistý lovarský - olašský - dialekt, oproštěný od všech slov přejatých z jiných jazyků. Romové na celém světě tak budou schopni přečíst si bibli v jazyce, kterému všichni v zásadě rozumějí. Bible v maďarsko-romském vydání vyjde v nákladu 5ti tisíc výtisků a má být distribuována i do okolních zemí.

V Pardubicích 21. dubna už potřetí změří síly romská a ostatní fotbalová družstva. Měsíc před termínem je turnaj v malé kopané plně obsazen. S romskými týmy z Pardubic, Hradce Králové a Liberce se utkají mimo jiné pardubičtí strážníci, celníci a mužstvo britského velvyslanectví.

Seminář na téma "Národní identita a sebevědomí Romů v České republice" se uskuteční v pražském paláci YMCA na Poříčí v pondělí 8. Dubna. Oslavy Mezinárodního dne Romů pak budou mezi druhou a třetí hodinou odpolední pokračovat házením květin do Vltavy z Karlova mostu. Romové na celém světě si symbolickým házením květin do řek protékajících zeměmi, kterými prošli a kde se usadili , připomenou své 1000cileté putování světem. Večer se pak v paláci Akropolis uskuteční slavnostní koncert skupin Gulo Čar a Bench Bendu Vojty Lavičky.Související články
DatumNadpisRubrika
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
02.04.2016Oslavy Mezinárodního dne Romů budou na různých místech naší vlastiO Roma Vakeren
31.03.2016Největší oslavy Mezinárodního dne Romů budou letos opět v BrněZprávy ze života Romů
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
13.02.2016Přípravy na Mezinárodní den Romů jsou v plném prouduO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
07.11.2015Na 5. listopad připadá Mezinárodní den romštinyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Právní poradna ]=
Propuštění z vazební věznice
Dnes odpovídáme na písemný dotaz pana Milana Stojky. O svém problému mimo jiné píše: Jsem už 8 měsíců ve vazební věznici Pankrác a 4krát jsem už žádal soud 1. stupně o propuštění. Má družka přitom poskytla soudu finanční záruku 50 000, také potvrzení o mém zařazení do pracovního poměru a převzala za mne i osobní záruku. Vše bylo zamítnuto." Alžběta Janíčková s tímto dopisem zašla za JUDr. Liborem Vávrou, předsedou obvodního soudu pro Prahu 1 a prezidentem soudcovské unie.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Tolik rada JUDr. Libora Vávry pro našeho posluchače Milana Stojku.Související články
DatumNadpisRubrika
26.09.2011Varnsdorfský starosta: Situace v regionu může dál eskalovatZprávy ze života Romů
29.08.2011Na Šluknovsku je po demonstracích klid, napětí však nepolevujeZprávy ze života Romů
14.07.2011Soud žháře z Býchor, kteří ohrozili romskou rodinu, do vazby neposlalZprávy ze života Romů
15.06.2011Helsinský výbor chce posílit vazby mezi odsouzenými a jejich dětmiZprávy ze života Romů
20.10.2010Žháři z Vítkova dostali výjimečné trestyZprávy ze života Romů
13.08.2010Policii v Orlové pomáhají čtyři romští asistentiO Roma Vakeren
25.06.2010Romodrom pomáhá lidem ve výkonu trestuO Roma Vakeren
09.04.2010Kriminál na vlastní kůžiO Roma Vakeren
10.02.2010Žháři z Vítkova stanou před soudemZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Camp Kristina se stal útočištěm Romů bez přístřeší
Pět kilometrů od Prahy, u malebného rybníka v Hostivicích, chátrá Camp Kristina. Původně luxusně vybavený camp s bohatou nabídkou relaxačních programů, turistických tras, tenisem a veškerými službami se změnil k nepoznání. V chatičkách, celoročně centrálně vytápěných, nyní bydlí Romové bez přístřeší a sezónní dělníci. Noví obyvatelé jsou šťastní, že mají kde bydlet. A tak se z polorozpadlého campu stalo nové alternativní bydlení pro lidi v nouzi. Marie Vrábelová navštívila a oslovila nejen obyvatele, ale také majitele zmíněného campu Jaroslava Jaroše.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.01.2016Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouvaO Roma Vakeren
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
27.08.2011Co dělat, když zkrachuje firma, která Vám rekonstruuje byt?O Roma Vakeren
23.04.2011Prodlení při placení nájmuO Roma Vakeren
12.02.2011Konference o zlepšování přístupu Romů k bydleníO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Historie, zvyky ]=
K romským tradicím patří mít dvě jména
K tradičním romským zvykům vždy patřilo mít dvě jména - jedno oficiální, a druhé romské. Šlo o přezdívku, kterou dotyčnému přidělila většinou jeho rodina. Často se stávalo, že jeho původní jméno uvedené v křestním listě se vůbec nepoužívalo. Jak se tento zvyk dodržuje například v Hodoníně? Předního aktivisty z tamní komunity - Jozefa Heráka se zeptala Alžběta Janíčková.

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.01.2004MačankaO Roma Vakeren
06.09.2002Jak se Romové seznamovaliO Roma Vakeren
09.08.2002Platí dodnes zákon o zákazu kočování?O Roma Vakeren
09.08.2002Význam křtu v životě RomůO Roma Vakeren
19.07.2002Hudba olašských RomůO Roma Vakeren
28.06.2002Historie, zvykyO Roma Vakeren
14.06.2002Vztahy mezi mužem a ženou u olašských RomůO Roma Vakeren
10.05.2002Jaký mají Romové vztah k výtvarnému umění?O Roma Vakeren
03.05.2002Začal měsíc láskyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v pondělí a v úterý na VKV regionálních studií v 19 hodin a nebo v pondělí a ve středu na okruhu Českého rozhlasu 6 - Radia Svobodná Evropa v 19:45.

Příští pátek 29. března vám v právní poradně odborníci odpoví na vaše dotazy, ve studiu nás navštíví zástupci ze sdružení Athinganoi, kteří nám prozradí, jak se připravují na oslavy Mezinárodního dne Romů, který si připomeneme 8. dubna. Přiblížíme vám další romské zvyky a tradice - dozvíte se, jak slavili velikonoční svátky naši předci. Příjemný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Pisinen amenge so kamen te muken andro O Roma vakeren. Vaš o ľila so amenge irinen tumenge paľikeras. Pozdravinas la Veronika Grondzarova so bešel andre Praha. Pre aver kurko la ela lakero džives... Vinčinas lake but Bacht te sasťipen andre lakero dživipen... Romale but Bacht te sasťipen. Ačhen Devleha!

Obsah článku:
Reportáž:  Poslankyni Monice Horváthové-Mihaličkové se narodil syn
Reportáž:  Byty pro děti z dětských domovů
Horké téma:  Ředitelka Nadace Terezy Maxové Terezie Plášková a reprezentant v rychlostní kanoistice Libor Kováč
Zprávy: 
Právní poradna:  Propuštění z vazební věznice
Reportáž:  Camp Kristina se stal útočištěm Romů bez přístřeší
Historie, zvyky:  K romským tradicím patří mít dvě jména

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz