Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 26.02.2020 21:43

Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou Kubíci
01-12-2015  Muzeum romské kultury


Pozvánka na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou Kubíci (Zdroj: Muzeum romské kultury) Muzeum romské kultury připravuje na středu 9. prosince hudební vzpomínkový večer s názvem Jaká je to pěkná růža. Tématem večera je vzpomínání na legendární primáše z Horňácka, Jožku Kubíka z Hrubé Vrbky (1907-1978) a Josefa Kubíka „Filíka“ (1932-1986).

Na programu večera je cimbálová muzika, vzpomínky, archivní fotografie i krátké hudební filmy.

„Jedná se o moderovanou besedu pro pozvané pamětníky a širokou veřejnost, při níž návštěvníci zhlédnou film Majstr z roku 1974 o Jožkovi Kubíkovi z Hrubé Vrbky. Pozvání přijal také tvůrce filmu, režisér Rudolf Adler,“ uvedla kurátorka fondu audiodokumentace muzea Anežka Hrbáčková.

Druhého primáše Josefa Kubíka „Filíka“ připomenou nejen vzpomínky členů jeho rodiny, ale také písně v podání jeho vnuků. Celým večerem totiž bude hudebně provázet Horňácká cimbálová muzika Kubíci bratrů Petra a Pavla Kubíkových z Velké nad Veličkou, mladých pokračovatelů této rodové tradice. Pozvání organizátorů přijali i další zpěváci a muzikanti z regionu Horňácka. Hudební vzpomínkový večer proběhne ve středu 9. prosince od 18 hodin v Muzeu romské kultury. Vstup je volný, akce je určena nejširší veřejnosti.

Povědomí o muzikantském rodu Kubíků je v i současné době poměrně velké, navzdory malé rozloze Horňácka – svérázného regionu, ze kterého jeho příslušníci pocházejí.

Starší z obou primášů, Jožka Kubík byl nejen osobitým primášem, ale je mu připisováno také historické prvenství v zařazení cimbálu do původní hudecké sestavy na Horňácku. Hudba a zpěv v podání jeho muziky byla nahrána na několika LP deskách a zachycena také ve filmu. Je to také jediný Rom, po němž byla nazvána planetka. Je to planetka č. 17611, objevená v roce 2001, která dnes nese jméno „Jozkakubik“.

Josefa Kubíka „Filíka“ si jeho přátelé pamatují jako srdečného člověka a temperamentního muzikanta s příznačným „ohnivým“ projevem.

Jožka Kubík z Hrubé Vrbky i Josef Kubík „Filík“ z Velké nad Veličkou, potomci prvních „cigánských“ usedlíků na jihovýchodě Moravy, byli nejen pokračovatelé hudební tradice tohoto rodu. Byli to muzikanti, jejichž osobitý projev spoluutvářel a posouval místní lidovou hudební kulturu, doplňoval ji a obohacoval.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/27033
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003