Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 27.10.2020 05:18

Většina Agentury pro sociální začleňování jde do stávky, nechtějí Dienstbiera za šéfa
07-05-2015  Martin Karlik, David Černý


Jiří Dienstbier (Foto: Jana Šustová) Většina zaměstnanců vládní Agentury pro sociální začleňování začne v pondělí stávkovat. Do práce nepřijde 59 lidí ze 70. Požadují nezávislost na ministru pro lidská práva Jiřím Dienstbierovi z ČSSD a chtějí o tom jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Zaměstnanci agentury požadují, aby je vláda vyjmula z gesce ministerstva pro lidská práva. Pod vedením resortu údajně nejsou schopní plnit závazky vůči obcím.

Dienstbier řekl, že od zaměstnanců agentury neslyšel konkrétní cíle, které by mohl splnit. „Pokud mluví o transparentnosti, autonomii a kontinuitě, tak to není něco, co by vůbec šlo vydefinovat, co se tím myslí a jak to splnit. Jinými slovy, i kdybych jim chtěl vyhovět, tak nevím v čem, tak abych stávce předešel nebo případně aby následně mohla skončit,“ zdůraznil.

Vztahy agentury s ministerstvem vyostřilo i odvolání ředitele Martina Šimáčka. Podle místopředsedy Nezávislých odborů zaměstnanců Úřadu vlády ČR Petra Čápa hrozí odchod dalších lidí z vedení.

„My se prostě bojíme, že pokud opravdu dvacet lidí v pondělí podá výpověď, tak to, co tu bylo šest let budováno jako efektivní nástroj pro politiku sociálního začleňování, končí, celý tým se rozpadá. Je to ohromná destrukce ve státní správě,“ zdůraznil Čáp.

Šimáček ale podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD opakovaně chyboval při zadávání veřejných zakázek. Dienstbierovi se také nelíbil Šimáčkův přístup k plánované změně struktury agentury.

Martin Šimáček ministrovy důvody pro své odvolání odmítl. Dienstbier mu prý nedal žádný prostor o chystaném rozdělení Agentury pro sociální začleňování jednat. Na post ředitele už ministerstvo pro lidská práva vypsalo výběrové řízení - i to ale zaměstnanci agentury kritizují.

O stávce měli pracovníci agentury rozhodnout začátkem příštího týdne, jejich krok ale uspíšilo jednání s Dienstbierem, které zatím nepřineslo výsledek.

Někteří pracovníci budou během stávky pracovat, ke stávce se připojí jen symbolicky, protože mají už domluvené schůzky s partnery z jiných institucí.

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/26870
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003