Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 06.06.2020 03:47

Bo me som Rom: Terne Čhave se vrací se svým čtvrtým, zatím nejosobnějším albem
07-04-2015  Tisková zpráva


Terne čhave na festivalu Sziget (Foto: Archiv skupiny Terne čhave) Sedm let po Andělem oceněném albu „More, love!“ vydávají Terne Čhave vlastním nákladem svou čtvrtou desku Bo me som Rom (Protože jsem Rom). Kapela zde znovu potvrzuje, že od ní můžeme čekat cokoliv, jen ne romský folklór. Křty alba proběhnou v Praze, Hradci Králové a Brně.

První akcí, kde Terne Čhave desku oficiálně představí, budou oslavy Mezinárodního dne Romů, a to již 8. dubna v pražské MeetFactory. Speciálními hosty večera, kteří desku pokřtí, budou rapper, písničkář a producent Martin Tvrdý aka Bonus a hudebník a skladatel Mário Bihári. V Hradci Králové a v Brně se této role ujme Gadjo.cz.

Od vydání předchozího alba Terne Čhave ušli kus cesty. S ještě teplým CD „More, love!“, které zabodovalo i v evropské hitparádě world music (WMCE), kapela vystoupila na festivalech v Anglii, Španělsku, Francii a Německu, ale v roce 2010 se nad ní zavřela voda… Únava, krize, konec…

Terne čhave na festivalu Sziget (Foto: Archiv skupiny Terne čhave) Naštěstí, jako již jednou v minulosti, hudba zvítězila a v roce 2013 se Terne Čhave vrátili k živému hraní. Téměř současně začaly přípravy na nahrávání nového alba, tentokrát výlučně ve vlastní produkci kapelníka Gejzy Bendiga.

Při skládání a aranžích nových skladeb posunuli Terne Čhave svůj pověstný rom'n'roll ještě dál k rockovému zvuku, na čemž má jistě svůj podíl i zvukař královéhradeckého Sound Art Studia a klávesák rockové Argemy Dan Škrášek.

Romští muzikanti byli vždy pověstní svou hudební všežravostí a dokázali si přisvojit jakoukoli hudbu, kterou slyšeli. Díky nové dechové sekci se stylový apetit Terne Čhave mohl rozšířit více, než kdykoli předtím. Na desce Bo me som Rom můžete slyšet gypsy punk (Budapešť, Romano Drom), funky blues (Love), soul reggae (Som zoralo) nebo taky klezmer jazz punk (Panková). A výrazná část skladeb silně koketuje s 2Tone ska, což je ale pro Terne Čhave naprosto logický vývoj. Kdo zná jejich energií nabité koncerty, možná ho už dávno napadlo, že ska je vlastně pomalejší jamajský čardáš. Když se ale přenesete přes stylové škatulky a zaposloucháte se do silných melodií těchto skladeb, víte bezpečně, že takhle hrají a zpívají Romové ve střední Evropě.

Romství autorů skladeb se odráží i v textech, a to i přes zjevný odklon od klasických romských témat. Ani na čtvrté desce se Terne Čhave nevzdali romštiny jako hlavního jazyka pro vyjádření svých pocitů. Zpívají zde o místě Romů (a všech lidí) v dnešním světě, o hledání vlastní cesty a identity, ale i o tématech, jako jsou peníze, práce, svoboda nebo rasismus.

„Dlouho jsme zpívali hlavně o lásce, rodině a tradičním životě Romů, k nesnášenlivosti kolem nás jsme se nijak zvlášť nevyjadřovali. Šlo nám především o to, rozdávat lidem pozitivní energii. Když jsme ale sledovali v médiích nenávistné pochody, které se u nás v posledních letech odehrávaly, muselo se to projevit i v naší hudbě a textech,“ říká Gejza Bendig.

Obal alba Me som Rom (Zdroj: Archiv kapely Terne čhave) „Pro návrh obalu jsme hledali někoho, kdo se na situaci Romů u nás dokáže podívat s porozuměním, nadhledem a hlavně humorem, aby obal odrážel naše pocity v hudbě. Z toho pohledu byla Toy Box ideální volbou. Už po první schůzce jsme si padli do oka a bylo nám jasné, že tahle nejmenší komiksová hrdinka nezklame. Z obalu jsme nadšení, stejně jako z toho, že Toy Box vystoupí s námi na všech našich křtech jako VJ.“

„Digipack pro Terne Čhave je volným pokračováním mého osobního projektu Malý český nácek,“ říká Toy Box. „Nechala jsem se inspirovat komentáři, které lidi píšou kapele na Bandzone. Snažila jsem se ukázat rasismus a xenofobii v podobě, která je podle mě v současné době nejnebezpečnější… Takový ten obyčejný, každodenní rasismus, který se projevuje nadáváním na cikány v hospodě nebo tykáním Vietnamcům ve večerce. Takový ten malý český přizdisráčský rasismus alá Já nejsem rasista, ale…. Můj postoj k celé věci vyjadřuje nejlíp redesign kapličky na Řípu na zadní straně alba.“

Křty alba:
8. dubna, Praha, MeetFactory
23. dubna, Hradec Králové, Divadlo Drak
27. května, Brno, Kabinet múz
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/26809
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003